Kerk 's Heer-Arendskerke kan weer eeuwen mee Tholenaar Deurloo gaat voor de 102 jaar Ombudsman laakt passieve houding van Reimerswaal Asbest duikt op in wijk Sas van Gent Spuitgasten van State stelt besluit over explosievenopslag Heinkenszand uit zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN woensdag 10 september 2003 Verzekering Beton Overdracht woonwagens juitgesteld iVredelust opent jAlzheimercafé Zout Paard gestolen Inloopconcerten O AutoTrack.nl Adequaat Goesenaar krijgt werkstraf voor mishandeling Tuintjes Valpartij iSpringstof Hoondert blijft liggen 1 frnrMieke van der Jagt SHEERENHOEK - Het ziet er- iaar uit dat de explosievenop- jvan aannemer J. Hoondert to Zn voorlopig nog aan de leinkenszandseweg in 's Hee- tnhoek gevestigd blijft. De ^ad van State heeft een uit braak in de procedure omtrent ije opslag enkele maanden uit- tsteld. Het rechtsorgaan doet tas een uitspraak zes werken «dat de gemeente Borsele defi nitief heeft beslist om op te tre ilen tegen de opslag. explosievenopslag van [oondert is een zeecontainer jaarin het bedrijf 350 kilo ex- ilosieven heeft opgeborgen. Die orden regelmatig gebruikt om idermeer ketelsteen uit smelt- jvens en ketels te verwijderen, foondert slaat de explosieven al langer op en de gemeente Bor sele heeft de manier waarop al tijd als veilig beschouwd, on danks het feit dat in de buurt van de container drie woningen staan. Bij de hernieuwing van de mi lieuvergunning voor Hoondert was Borsele aanvankelijk van plan de vergunning gewoon af te geven. Vanuit het het ministerie van VROM en de Inspectie Volksgezondheid en Milieu zijn echter tot twee keer toe negatie ve adviezen gekomen. De ge meente Borsele staat om die re den de opslag van springstoffen op het terrein van Hoondert niet meer toe. Volgens gemeente-ambtenaar S. de Haan kan Borsele niet an ders. „Negeren van de adviezen zou betekenen dat Borssele aan sprakelijk wordt gesteld als maar het kleinste ongelukje op het terrein gebeurt. Geen verze kering die dan nog een dubbel tje uitbetaalt." Met de weigering is Hoondert naar de Raad van State gegaan. Die heeft verrassend snel beslist dat niet eerder een uitspraak wordt gedaan dan wanneer de gemeente de daad bij het woord voegt. Er moet, kortom, een be slissing van de gemeente liggen om handhavend op te treden. De commissie bezwaar en be roep van de gemeente vergadert pas over de eventuele toepas sing van bestuursdwang op 16 september. Vervolgens moet een advies aan burgemeester en wethouders worden geformu leerd, die dan op z'n vroegst be gin oktober het besluit nemen om bestuursdwang toe te pas sen. Tel daar nog zes weken bij en de springstoffen kunnen nog tot half november rustig blijven liggen. De Haan vermoedt daarom dat ook de Raad van State geen haast heeft om de situatie te ver anderen. „Wie weet spiegelt de ze uitspraak de opvatting dat het spul er wel veilig ligt. Als de Raad van State onze weigering terugdraait, is iedereen tevre den. Hoondert kan zijn spring stoffen laten liggen en de gemeente is wat betreft aan sprakelijkheid ingedekt." Overigens heeft de aannemer in overleg met de gemeente beslo ten een betonnen afdekking, die was geadviseerd door Vrom, weg te halen. Bij een eventuele ontploffing maken rondvlie gende brokken beton de zaak al leen maar onveiliger. 10ES- De overdracht van de !eeuwse woonwagenlokaties het Woonwagenschap loord-en Midden Zeeland aan de landelijke beheersstichting ItaPosterum in Zeist, is voorlo- uitgesteld. Het was de be doeling de woonwagenkampen kampjes dit jaar over te doen aanlnPosterum. Het uitstel is te wijten aan amb telijke molens. Eerst moesten alle tien aangesloten gemeenten ikkoord gaan met de over- Iracht en vervolgens moest voor Ée locatie worden vastgesteld of en in hoeverre de bodem ver- raild was. Inmiddels zijn de bo tonderzoeken afgerond naar de resultaten moeten nog 'orden uitgewerkt, ilang de overdracht nog geen bit is, zal het Woonwagenschap :woon zijn werk blijven doen. 'e bewoners merken niets van iet uitstel. RUININGEN - In navolging Ivan initiatieven op Walcheren jen in Zeeuws-Vlaanderen, gaat jnuook het zorgcentrum Vrede- llust in Yerseke een Alzheimer- leafé beginnen. Dat gebeurt lvanaf november iedere tweede ■vrijdag van de maand tussen |14.00en 16.30 uur. idelust hield in het afgelopen jaar een aantal famieliebijeen- komsten over dementie en één van de belangrijkste conclusies was dat familieleden van Alz- heimerpatiënten enorme be hoefte hebben aan dergelijke ontmoetingen. Een werkgroep zag mogelijkheden voor een Al zheimercafé. De plaats was een probleem, want in Vredelust is daarvoor geen ruimte. Gekozen werd daarom voor Ons Dorps huis in Kruiningen, waar ook de dagopvang van Vredelust al on derdak vindt. Demente bejaarden, hun fami lie en mensen die hen verzorgen kunnen in het Alzheimercafé gewoon binnenlopen om met lotgenoten en, als ze willen, des kundige begeleiders te praten over problemen waartegen patiënten en hun verzorgers op lopen. De nadruk ligt op de in formele manier waarop de be zoekers met elkaar in contact komen. Hoewel het inloopproject pas in november van start gaat, wil de werkgroep, die bestaat uit men sen van Emergis, het vrijwilli- gersplatform Reimerswaal en van Vredelust, de aandacht op net initiatief vestigen rond We- ttld Alzheimerdag. Die wordt gehouden op 21 september. De vnjdag daarvoor, 19 september, wordt het Alzheimercafé offici al geopend. Tussen veel mo menten van informeel samen- Z1jn door, zal een uitleg worden gegeven van de doelstelling en. r wordt een videoband ge- °ond met herkenbare situaties voormensen die met Alzheimer e maken hebben en er komt een scussie over de gewenste aan- Pak. waarbij vragen worden be- oord. Ook bij de opening an iedereen binnenlopen. De sporen van talrijke overstromingen, de beeldenstorm en de bonte knaagkever zijn na de grondige restauratie verdwenen. door Mieke van der Jagt 's-HEER ARENDSKERKE - In de dertiende eeuw gingen vaklui in 's-Heer Arendskerke met Zeeuwse moppen aan de slag om een vrijstaande toren en een koor te bouwen. Een eeuw later kwam er een kerk tussen van Belgische zandsteen. Een stel overstromingen, de beelden storm en vooral de bonte knaag kever hielden vanaf die tijd huis in de kerk. Een restauratie, pre cies honderd jaar geleden, kon de bedreigingen niet keren. Maar komend weekeinde viert de Samen op Weg-kerk in 's Heer Arendskerke feest. Dan is de meest grondige restauratie in de geschiedenis van de kerk klaar en kan het gebouw er weer voor eeuwen tegen. Voorzitter K. Adriaanse, van de bouwcommissie, is apetrots op het resultaat van een jaar arbeid en nog veel langer fondsen wer ven. Want het Rijk betaalt voor een monument als de kerk ze ventig procent, maar de kleine kerkgemeenschap moet de rest zelf ophoesten. Slechts met de grootste moeite kreeg de restau ratiecommissie 10.000 euro van de 800.000 euro totale kosten, los van de gemeente Goes. Met rommelmarkten, fondsen, sponsors en donaties kwam de rest van de centen bijeen. Nu het geld is uitgegeven, staat de kerk er als een zonnetje bij. Eigenlijk zijn alleen de muren blijven staan. De buitenkant is opnieuw gevoegd, slechte ste- OUD-VOSSEMEER - In de nacht van maandag op dinsdag is een paard gestolen uit een weiland aan de Krabbenkreek- weg in Oud Vossemeer. Het paard is een Haflingermerrie van 4 jaar oud met een witte bles en een wit vlekje links op de on derlip. Het dier droeg geen hal ster. nen zijn vervangen en de stuc- laag is in z'n geheel verwijderd. Adriaanse vertelt dat de hele muur, 'tot boven toe', was door trokken met zout. „Nu is spul gebruikt dat tegen zout kan." Het hele houten plafond is eruit geweest omdat de goten com pleet verrot warén. De genum merde delen zijn weer terugge zet nadat de ribben en de dakconstructie zijn ontdaan van organismen die hout ver slinden. „De holten zijn stukje bij beetje opgevuld met epoxy- Advertentie mortel, zodat een larve geen trek meer heeft en de constructie weer eeuwen mee kan." Als Adriaanse moet opnoemen wat er allemaal gebeurd is, kan hij gerust een halfuurtje gaan zitten. „De leien zijn vernieuwd en het glas-in-lood, de kerkban ken, daterend van 1650, zijn he lemaal gerestaureerd en ge boend. Het zeldzame De Vlaming-orgel uit 1869 is com pleet gerestaureerd. De firma De Kok, 'hieruithetdorp',heeft het schilderwerk aan het pla fond bijgewerkt en het eiken schilderwerk op de deuren en lambrizering vervangen. De eeuwenoude olielampen, met de arenden erop, zijn geëlektrifi ceerd. „We hebben heel zorgvul dig door het oude grafveld heen, de riolering vervangen, de pa den zijn opnieuw gelegd en we hebben de fundering van het af gebroken koor in taxushagen uitgezet." De voorzitter van de bouwcom missie is ongetwijfeld wat ver geten, maar iedereen kan zaterdag, tijdens het Open Mo numentenweekend, komen kij ken hoe het geworden is. De hele dag zijn er inloopconcerten, foto Dirk-Jan Gjeltema want achterin de kerk is een po dium gemaakt. Tijdens concer ten, die meer zullen worden ge houden, kunnen de stoelen in de kerk worden omgedraaid, zodat er een concertzaal ontstaat. Vrijdagavond zal de kerk offici eel worden geopend. De inloop concerten op het open podium zijn zaterdag de hele dag en zon dag wordt de eerste dienst ge houden. De toren, die geen ei gendom is van de kerk, maar van de gemeente Goes, is nog niet gerestaureerd. Die staat voor 2009 op het programma van de Rijksdienst voor Monu mentenzorg. Presentatie van 'De Nieuwe WoonMode', najaar/winter 2003, door Monique van der Reijden van het Nederlands Perscentrum Wonen. Twee keer per jaar sig naleert het Nederlands Perscentrum Wonen de laatste interieurtrends (woonmode). Locatie: Interieur Paauwe in Zonnemaire Aanvang: 19.30 Geïnteresseerd? Bel voor reservering. Meer info: www.interieur-paauwe.nl t R Zuidweg 20A, Zonnemaire. tel.: 0111-401318. Advertentie Ook om je auto te verkopen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland door llona Vette THOLEN - Het jaarlijkse bur- gemeestersbezoek wordt vaste prik voor J. Deurloo uit Tholen. Gisteren vierde hij zijn 101e verjaardag. „Vanmiddag komt de burgemeester en ook van morgen zijn er al veel mensen geweest. De hele familie is bij el kaar, hartstikke gezellig!" Deurloo werd op 9 september 1902 geboren in het gehucht Schakerloo bij Tholen. Hij was het derde kind in een gezin met twaalf kinderen. Vanaf jonge leeftijd werkte hij in de land- en tuinbouw. Als het aan hem lag, zou hij nog steeds wel willen werken. Hij kan eigenlijk nog alles, maar niet meer zo goed en snel. „Ik kleed mezelf aan en kan zelf nog op de bank gaan zitten!" Deurloo was 51 jaar getrouwd met Johanna van Vassem. Zij overleed in 1975 toen ze 72 jaar oud was. Het paar kreeg twee dochters: de nu 77-jarige Marie en de 73-jarige Joke. Beide da mes zijn trots op hun vader. „Hij kan nog alles en is nog goed bij de tijd. Daarom is het zo leuk dat hij zijn verjaardag nog zo bewust kan meemaken. Het was druk vanochtend, maar daar heeft hij weinig last van." Deurloo heeft behalve zijn twee dochters nog vijf kleinkinderen en elf achterkleinkinderen. Sinds 1978 woont Deurloo in een bejaardenwoning in Tholen. „Zeg maar tegen de mensen dat alles goed gaat met deze oude man." foto Dirk-Jan Gjeltema Hij woonde twaalf jaar in een aanleunwoning van zorgcen trum Ten Anker. Vorig jaar was Deurloo ook nog niet van plan om in het centrum zelf te gaan wonen. Tot afgelopen winter, hij kwam na een val lelijk te recht en zou tijdelijk in het cen trum verzorgd worden. Dat be- door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal had sneller en adequater moeten handelen in de zaak van de illegaal ge plaatste cyclonen bij Van Lan- gevelde Handelsmaatschappij aan de Stationsweg in Kruinin- gen. Dat stelt de Zeeuwse Om budsman naar aanleiding van een klacht die is ingediend door de buren van het bedrijf. De kwestie speelt al sinds 1996. In dat jaar richtten de klagers zich tot de gemeente Reimers waal. Ze hadden geconstateerd dat Van Langevelde funderin gen aanbracht voor een nieuwe bedrijfsloods, terwijl er nog geen vergunning was. De ge meente trad echter niet op. Twee jaar later kwam er een nieuwe klacht. Deze keer had de handelsmaatschappij illegaal cyclonen geplaatst. Dit maal wilde de gemeente wel optre den. Een verzoek om de cyclo nen te verplaatsen naar de ach terzijde van het gebouw werd door het bedrijf genegeerd. In november 2001 heeft de ge meente het bedrijf gesommeerd de cyclonen toch te verwijderen. Daarop heeft Van Langevelde een verzoek tot legalisering in gediend. Dat traject loopt nog. Eerder dit jaar zijn geluidmetingen ver richt die moeten uitwijzen of le galisering tot de mogelijkheden behoort. De buren hebben bij de ombuds man geklaagd over het feit dat de gemeente niet adequaat is opgetreden tegen een illegale si tuatie die nu al vele jaren duurt. Ook de wijze van klachtenbe handeling staat ze niet aan. De Zeeuwse Ombudsman stelt ze op beide punten in het gelijk. Volgens de ombudsman heeft de gemeente de zaak in de eerste jaren te veel op zijn beloop gela ten. Het vertrouwens- en zorg vuldigheidsbeginsel zijn daardoor geschonden. De om budsman oordeelt verder dat de klachten van de buren van Van Langevelde slecht zijn afgehan deld. Er wordt wel gesteld dat de gemeente inmiddels een klachtenregeling kent die vol doet aan de wettelijke eisen. Overigens bestaat binnen de ge meenteraad ernstige kritiek op het college, omdat de cyclonen wellicht gelegaliseerd gaan worden. CDA, ChristenUnie en WD uitten onlangs nog hun be denkingen. M. van der Meijden (WD) stelde dat het bedrijf zijn cyclonen ondanks de somme ring daartoe niet heeft ver plaatst en nu beloond wordt met legalisering. Burgemeester en wethouders stellen dat ze niet anders kun nen. Jurisprudentie leert dat wanneer ergens iets illegaals ge beurt, altijd eerst gekeken moet worden of legalisering mogelijk MIDDELBURG - Een 23-jarige inwoner van Goes is gisteren door de Middelburgse politie rechter voor mishandeling con form de eis veroordeeld tot tachtig uur werkstraf. Een broer van verdachte reed op 27 april dit jaar in Goes met zijn scooter vol door een plas. Het water spatte op tegen een echt paar, dat in de Laan van Ver enigde Naties wandelde. De scooterrijder stopte even ver derop. De man ging bij hem verhaal ha len. Binnen de kortste keren stond er een groep jongeren om hem heen. Na enigduw-entrek- werk begon de verdachte de man te slaan. Een politieman in burger, die getuige was van het incident, moest ook zijn hachje zien te redden. viel eigenlijk wel en sindsdien woont hij in Ten Anker. Deurloo ziet de toekomst nog vrolijk tegemoet. Hij gaat voor de 102 jaar en hij heeft nog niets te klagen. „Zeg maar tegen de mensen dat alles goed gaat met die oude man, doe ze de groeten! door Marco Hamelink SAS VAN GENT - De gemeente Terneuzen heeft gistermorgen inderhaast de groenstroken in en om het Ambachtsplantsoen in Sas van Gent met hekken af gegrendeld. Aanleiding is de vondst van asbest, sloop- en bouwmaterialen. Vandaag volgt grondonderzoek. Onder omwonenden is opschudding ontstaan. „De gemeente had al enige tijd het vermoeden dat er iets niet klopte in de nieuwbouwwijk", aldus wethouder R Hamelink, verantwoordelijk voor milieu en natuur, gisteren. „We hadden al aanwijzingen dat er iets aan de hand was toen we in juli de grond van de projectontwikke laar overnamen. Waarom er dan nu pas actie is ondernomen? Omdat het nu concreet is dat er daadwerkelijk asbest ligt. Maar we hebben alles gedaan wat we moesten doen door het gebied af te zetten. Er is geen gevaar voor de volksgezondheid." Het kankerverwekkende asbest ligt in grote hoeveelheden ver spreid in de groenstroken om de wijk. Volgens wethouder Hame link gaat vandaag een gespecia liseerd bureau in Sas van Gent aan de slag. „Niet alleen om de groenstroken te onderzoeken, maar uit voorzorg ook de tuin tjes van de bewoners", aldus Hamelink. Het asbest is vermoedelijk af komstig van het dak van de oude Machinefabriek Sas van Gent die aan de rand van het plant soen stond. Het fabriekspand moest in 1999 wijken voor de bouw van woningen. Projectontwikkelaar Brabocon uit Tilburg bouwde er woningen en droeg de omliggende grond in juli over aan de gemeente Ter- neuzen. Woordvoerder Bras van Brabocon zegt niet te snappen dat er nu asbest in en om het plantsoen wordt gevonden. „Na de sloop van de machinefabriek hebben we samen met de ge meente uitgebreide metingen verricht. Daaruit bleek dat er niets aan de hand was. De ge meente heeft dan ook een scho- negrondverklaring afgegeven. Daarna zijn wij met de bouw van de huizen begonnen." Een gemeente is verplicht om bij een nieuwbouwproject een bo demonderzoek uit te voeren. Als er geen vervuiling - waaronder asbest - wordt aangetroffen, geeft men een schonegrondver- klaring af. Dat er toch asbest is aangetroffen, is op zijn minst vreemd. Op het terrein rustte namelijk een zogenoemde ge sloten grondbalans. Dit houdt in dat alle grond die wordt afge graven het terrein niet mag ver laten. Volgens sommige buurtbewo ners is dit desondanks wel dege lijk gebeurd. Brabocon verwijst dit gerucht echter naar het rijk der fabelen. Hoe de asbest dan in de groenstroken is terechtge komen, is voor alle betrokkenen een raadsel. RILLAND - Twee Belgische wielrenners zijn gistermiddag gewond geraakt op de Kreekrakweg in Rilland. De twee maakten deel uit van een groep van tien Belgische wielrenners. De twee kwamen ten val doordat hun sturen in el kaar waren gehaakt. Beiden zijn met onbekende verwondin gen overgebracht naar het zie kenhuis in Bergen op Zoom. Toen een automobilist na een tankstop in Rilland weer de autobaan A58 wilde oprij den, zag hij op de vlucht strook van de toerit twee brandweervoertuigen van het korps uit Goes staan. De spuitgasten waren waar schijnlijk op de terugreis van een oefening en hadden nogal wat vocht tot zich genomen, want zo'n tien brandweerlie den stonden netjes op een rij te plassen. De automobilist amuseerde zich nogal over deze aanblik en draaide zijn raampje open. „Zijn jullie een bermbrand aan het blussen?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27