PZC Je blijft je verbazen over uitvindingen GEBOEKT Een takje op je tandwiel en je kunt het vergeten VA—S t-r, cfc jon&E ondERfliEKER Geef onderwijs rapportcijfer woensdag 10 september 2003 Je gelooft het of je gelooft het niet, maar het is heus waar: Kort na de uitvinding van het knoopsgat, halver wege de dertiende eeuw, wa ren knopen zo populair dat men een wet maakte die moest verhinderen dat rijke mensen konden opscheppen met zoveel knopen aan hun kleren als ze maar wilden. Over de vraag wat er eerder was, de kip of het ei, worden soms heftige discussies gevoerd. Dezelfde vraag over de knoop en het knoopsgat lijkt meer iets voor een onverstand. Natuur lijk werd met de knoop ook het knoopsgat uitgevonden. Maar in 1000 Uitvindingen Ontdek kingen van Roger Bridgman kun je op pagina 69 lezen dat de Oude Grieken hun kleding bij de schouders vastzetten met een knoop in eenlusje. Pas rond 1250 'ontdekte' ergens in Euro pa een slimmerd het knoopsgat. Waarna zowat zevenhonderd jaar later (in het boek op pagina 126) van het een het ander kwam toen Cecil Gee het over hemd uitvond zoals we dat van daag de dag nog altijd kennen. De man was kleermaker en hoorde van zijn klanten dat ze zo'n hekel hadden aan die on handige overhemden, die ze over hun hoofd moesten aan trekken. Hij bedacht in 1932 een overhemd met knoopjes van bo ven naar beneden, dat je als een jasje aan kon trekken. Roger Bridgman schreef 1000 Uitvindingen Ontdekkingen in samenwerking met deskun digen van het beroemde Science Museum in Londen. Het leverde een rijk boek op van 256 pagi na's met veel bijzondere foto's Meltdown speelt nerdcore Na een lange zomerstop begint Podium 't Beest in Goes weer aan een nieuw seizoen van muziek, dans en toneel. Dit wordt zaterdag gevierd met het festival "t Beest ontwaakt' waar acht bands spelen. Één daarvan is de jonge Goese formatie Meltdown. Een aantal jaren geleden begon de groep met optredens op school, maar nu staan ze voor de tweede keer in 't Beest. Grunge met punk gemengd, metal of hardcore, van alles hebben ze wel iets. Rick Hut- jens, drummer van de band, houdt het op nerdcore. ,,Die naam hebben we een aantal maanden geleden bedacht. Nie mand kan ons in een hokje plaatsen, dus hebben we deze term verzonnen." Meltdown bestaat uit zanger/gitarist Benjamin van Teylingen (16), bassist/achter grondzanger Gerben Wedekind (18) en Rick Hutjens (18). Ruim twee jaar geleden ontstond de band op het Buys Ballot College. De jongens waren geen klasge noten, maar leerden elkaar ken nen door dezelfde passie: spelen in een band. Rick wilde samen met z 'n vriend Dennis een groep beginnen en via via hoorden ze dat Gerben en Benjamin de nodige instrumen ten speelden. De formatie be stond in het begin nog uit vier man, nu vormen ze nog een trio. Rick: „Dennis is al een tijdje ge stopt. Hij speelt nu bij het Ta- pharheejl. We wilden eerst nog een vervanger zoeken, maar dat bleek eigenlijk niet zo nodig. Het bevalt ons zo wel." Hun eerste optreden was op het Buys Ballot College, tijdens de jaarlijkse toneel-, dans- en zangavond. Daar hebben ze al drie keer aan meegedaan, maar daar bleef het niet bij. Ze speel den ook op andere plaatsen in Zeeland, en een keer in Seheve- ningen. Binnenkort treden ze zelfs op in België. Het gaat dus steeds beter met de groep. „Ik merk wel dat we nu ook meer worden opgebeld door or ganisatoren. Eerst moesten we altijd zelf bellen of we ergens mochten spelen, maar nu bellen ze ons", zegt Rick. Echt van de muziek leven kun nen ze nog niet, hoewel ze op een aantal dingen best wat geld be sparen. Hun ouders brengen hen naar de concerten en helpen af en toe een handje. Muzieklessen hebben ze nooit gehad. Geen van drieën is volgens Rick ooit op de muziekschool geweest. „Ik heb het mezelf een beetje aangeleerd, gewoon een beetje afgekeken van anderen. Gerben deed dat ook. Benjamins vader speelde gitaar en daar heeft hij het van geleerd. Misschien neem ik ooit nog eens lessen, gewoon om iets beter te worden." Ieder weekeinde oefenen ze in de garage bij Rick thuis. Eén tot twee keer in de maand treden ze op. Momenteel leggen ze de laatste hand aan hun eerste de mo. Die is opgenomen in Mid delburg, in de studio van de drummer van de Zeeuwse band Nuff Said. Die demo gaan ze za terdag om 15.30 uur promoten in 't Beest. De zaal is open vanaf 15.00 uur. Ilona Vette De shirts in de nationale drie kleur zijn inmiddels thuis bezorgd in Hansweert. Twee stuks, keurig bedrukt met de namen van zijn sponsors. „Leuk toch?", grinnikt Bart Maas (14). Met gepaste trots bekijkt hij de felgekleurde tricots van alle kanten. Even passen, want je weet maar nooit. Geen pro bleem, dus kan de mountainbi- ker een heel seizoen in z'n kam pioenstrui zijn rondjes mee draaien in het peloton. Begin juli pakte hij op het par cours in Honselerdijk - een knollenveld - verrassend de na tionale titel bij de jeugd tot 14 jaar. „Er stonden nogal wat wegrenners aan de meet", legt hij uit. „Wil je dan een kans ma ken, dan moet je als een speer vertrekken. Vol er vandoor dus. In de vijfde ronde lagen we nog met drie man op kop en toen ben ik er tussenuit gemuisd. Twee rondjes voluit en maar hopen, dat je geen materiaalpech krijgt. Een takje op je tandwiel en je kunt het vergeten. Heb ik één keertje gehad en dan ben je niet echt blij." Na de huldiging en het Wilhel mus (ja, het was echt deftig hoor deed hij zich eerst eens tegoed aan de zoete spekjes. „Ben ik dol op, dus vandaar." De renner van wielerclub X-tre- me uit Goes richt nu alle aan dacht op de topcompetitie. „De wedstrijden om de Zeeuwse Zo- mercup laat ik nu schieten. Die vallen niet te combineren met de topcompetitie. Voor die wed strijden moet je vaak lange rei zen maken. Bovendien komt daar de hele Nederlandse top aan de start. De tegenstand is dus maximaal." Ook in de topcompetitie heeft Bart al de nodige successen ge boekt. In Groesbeek, Reek en Bergschenhoek ging hij zege vierend over de finish. Eind sep tember volgt de laatste wed strijd in Kuinre. Een klassement wordt - tot z'n spijt - in zijn cate gorie niet opgemaakt. Vanaf oktober richt hij zich vol ledig op het winterseizoen. „Ei genlijk zijn die winterwedstrij- den mooier om te rijden. De om standigheden zijn zwaarder: kou, regen, wind en vaak ploete ren door de bagger. Dat ligt me wel." Om de snelheid op te krikken, rijdt hij ook wegwedstrijden. „In Kapelle en Sluis heb ik on der meer meegedaan. Puur als training. In Kapelle stapte ik Bart Maas: „Kou, regen, wind en ploeteren door de bagger, dat ligt me wel m -p' Hlki&k 1 foto Willem Mieras twee rondjes voor het einde af. Geen zin in een valpartij Een loopbaan als prof ziet hij de sport. Dat staat voorop. Ik ook af van de resultaten. Vol- ben blij, dat ik van m'n sponsor gend seizoen rijd ik bij de nieu- een gave bike krijg, want dat nog niet zitten. „Ik ben nog jong. scheelt heel wat in de kosten. Het gaat echt om het plezier in Hoe het verder gaat, dan hangt welingen. Meer tegenstand, dus dan is het afwachten of ik op dit niveau mee kan blijven doen." Wat vind jij van de kwaliteit van het Nederlands on derwijs en welk rapportcijfer zou jij geven? Die vraag staat centraal bij de actie Vertel 't ons die de KRO or ganiseert. Op de website www.vertelhetons.kro.nl kun nen leerlingen, ouders en leer krachten van het basis- en mid delbaar onderwijs deze maand vertellen wat ze van het (door hen genoten) onderwijs vinden. Op 3 oktober houdt de KRO een themadag over het onderwijs. In uitzendingen op radio en televi sie wordt aandacht besteed aan het Nederlands onderwijs en de reacties van mensen. Iedereen kan dan ook, naast e-mailen, een sms sturen of bellen (0900 1302) met de KRO over dit the ma. Bovendien worden dan de resultaten van een onderzoek gepresenteerd. De KRO biedt de resultaten van de actie op 6 oktober - bij het be gin van de Nationale Onder- wijsweek - aan de minister van onderwijs aan. Lin. UTTrvU. lUton. fZn. |ahifi, Cn ajscrJujj<jJ~L REGENBUI. GETEMD EN (onder meer van een legosteen- tjesmachine) en aanstekelijke verhalen die stuk voor stuk een bewijs zijn voor de creativiteit waarmee mensen vanaf het al lereerste begin geprobeerd heb ben de wereld naar hun hand te zetten. Je kunt het boek van kaft tot kaft lezen, wat een geschikte methode is om te leren hoe be langrijke gebeurtenissen in de geschiedenis van de mensheid tot e^n bepaalde uifvihding of ontdekking leidden. Zo moest Columbus eerst Amerika ont dekken voordat Sir Walter Ra legh de ananas van een trip naar Noord- en Zuid-Amerika mee naar Europa kon brengen. Omdat alles steeds in korte stukjes ondereen duidelijk kop je beschreven staat, is het ook mogelijk op goed geluk blade rend hier of daar te lezen wat je interessant lijkt. Spannender nog misschien is het register achterin het boek op te slaan, om tussen A en Z te zoeken naar heel gewone dingen die onmid dellijk je nieuwsgierigheid wekken, en waar dan vaak een bijzonder verhaal bij blijkt te horen. Neem bijvoorbeeld zoiets alle daags als lippenstift waar mee vrouwen zich al eeu wenlang nóg mooier ma ken, maar dat pas echt populair werd dankzij Maurice Levy. Hij zette in 1915 een pijpje lip penrood op een draai end plateautje in een metalen huls met een losse dop. De lippen stift kon in die verpak king omhoog worden gedraaid en weer te rug, zodat handtasjes niet onder de vlekken kwamen en ook alles wat erin zat schoon bleef. En heb je er weieens bij stilgestaan hoe gemak kelijk je bij de bakker om een gesneden brood vraagt? Toch had Otto Rohwedder zestien jaar van volhardend snuffe len nodig voordat hij in 1928 een apparaat uit vond dat brood in sneet jes kon snijden en in een handige vershoudver- pakking stoppen. Naast uitvindingen waar veel vernuft voor nodig was, of ontdekkin gen die slechts gedaan konden worden dankzij de gedrevenheid van uitvin ders die iets wilden maken dat nog niet bestond, kom je in het kloeke boek veel te gen dat te gewoon lijkt om je te kunnen verbazen. Toch zijn bijvoorbeeld (weliswaar bij toeval) ooit ook het theezakje (1908), het wattenstaafje (1925), Illustraties: Peter Dennis het supermarkt wagen tj e 193 7 klittenband (1956) en het post-it briefje (1980) uitgevon den. Opmerkelijk is het geringe aan tal uitvindsters. Zijn er echt zo weinig vrouwen met een uitvin ding op hun naam, of heeft de auteur niet goed genoeg ge zocht? In ieder geval hadden naast Amelia Bloomer (broek voor vrouwen, 1853), Marie Cu rie (radium, 1898), Mary Jacob (beha1914) en nog enkele an deren óók de negerinnen die op de katoenplantages in Amerika werkten een vermelding ver diend met hun uitvinding van de tampon. Roger Bridgman besluit zijn boek met een hoofdstuk dat vol gens hemzelf het beste deel is: 'omdat het nog niet gebeurd is.' Jan Smeekens Roger Bridgman: 1000 uitvin dingen en ontdekkingen. Sesam Junior; De Fontein; 24,98 euro. foto Chris van der Slikke Meltdown: (vlnr) Gerben Wedekind, RickHutjens en Benjamin van Teylingen. OPGE BORGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24