■L UIS Perfecte vis en scampi in oase van rust Noviteiten Jukebox oensdag 10 september 2003 )raadloos' krijgt in de consumentenelektronica landen en voeten. Dat wordt een gezellige boel, lis computers, tv's en stereotorens in huis met ilkaar kunnen 'praten'. De IFA in Berlijn toont de eerste apparaten. im j ■ivertentie-exploitatie: ^toord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; feeuws-Vlaanderen: 0114-372770; itionaal: 020-4562500. dactie: 0113-315680 iftv.pzc.nl mail: redactie@pzc.nl stbus31,4460 AA Goes. 0.9? Pratende apparaten uur. Door MAARTEN VAN DE RAKT Elke keer heeft de IFA, dé tweejaarlijkse beurs voor consumenten elektronica in Berlijn, wel een mooi wapen feit in petto. In 1967 was het de kleurentelevisie, de compact-disc kwam in 1979 en dvd in 1997. Maar wat brengt de editie 2003 dezer dagen? Niets. Nou ja, niets. „Dit is de IFA van de platte tv", verkondigt een Sharp-bons. Je struikelt in de beurshallen zo on geveer over de platte beeldscher men. Met rap uitdijende assorti menten en formaten pakken alle prominente producenten uit. Ze ruiken geld, want de platte tv is al goed voor twintig procent van de tv-omzet. Over een jaar of vijf worden er meer platte dan ouderwetse beeldbuizen ver kocht. Philips hangt het plafond van zijn anderhalf voetbalveld grote beurshal er helemaal mee vol. De één, LG pronkt trots met het grootste plasmascherm (180 cm diagonaal), de ander met de grootste lcd-tv (Samsung komt tot 135 cm). Sharp leidt de dans om de led. Uit de fabrieken vliegen 100.000 lcd-tv's per maand. „We gaan on ze voorsprong uitbreiden", meldt de hoogste baas. De Japanners gaan op de exclusieve toer met leren, houten en kleurig gelakte lcd-tv's. Bovendien introduceren ze de eerste draadloze lcd-tv. Een knappe batterij levert twee uur stroom - wel lastig als een voet balwedstrijd wordt verlengd. Waarmee we automatisch bij 'draadloos' belanden. Draadloos zit al jaren in de pijplijn, maar begint nu handen en voeten te krijgen met diverse producten. Draadloos is de toekomstvisie van Philips, Sony, Samsung, To shiba en andere grote jongens. Daarmee bedoelen ze dat apparaten zonder snoeren maar middels een radiofrequentie met elkaar verbonden worden. Zo wordt de brug geslagen tussen bijvoor beeld de huiskamer (tv), werkka mer (computer) en slaapkamer. Doorgeefluik Wat kan in concreto? Op de au- dioset in de huiskamer muziek afspelen die is opgeslagen op de pc. Op tv filmpjes en foto's bekij ken die de pc op commando doorzendt. E-mail lezen, middels breedbandinternet contact met de buitenwereld. Een filmpje van internet, moet kunnen. „Onder het voetbalkijken kun je straks videochatten", voorziet een Phi lips-man. Een centrale rol is weg gelegd voor de afstandsbedie ning, een allrounder, die alles re gelt tot en met de verwarming en rolluiken. Philips voorspelt dat er 'straks overal draadloze tv's in huis' staan. De eerste apparaten verschijnen op de markt. Zoals een multime dia-receiver, een soort doorgeef luik tussen pc en tv. Verder zien we ranke computerschermen die we los op schoot kunnen leggen. Het scherm zelf dient ook als toetsenbord. Draadloos is welis waar de toekomst, maar van een uniforme standaard is nog geen sprake. Daar verzint Philips een oplossing voor, de Mediator, die raad weet met verschillende draadloze standaards. Niet alleen weten computers en tv's elkaar op afstand te vinden, ook smelten ze soms letterlijk sa men. Samsung en Toshiba ma ken goede sier met notebooks met ingebouwde tv-tuner, al dan Samsungs camcor der met harde schijf, -O De draadloze lcd-tv van Sharp. niet met dvd-bran- der. Het is even wennen, zo'n breedbeeldscherm (17 inch) op een no tebook. Sony's Vaio is net een kameleon. Hij veran dert door het toetsenbord om te klappen in een handomdraai van pc in tv en audioset met sur- roundsysteem. Automatisch past hij de beeldscherminstellingen aan. Met deze Vaio is het opne men van tv-programma's of in ternetmuziek een fluitje van een cent. Van de harde schijf kunnen films en muziek worden doorgesluisd naar de dvd-bran- der. Naast platte tv is de dvd-recorder een andere grote kassarinkelaar. De markt groeit als een tierelier. In Europa zijn vorig jaar 200.000 dvd-recorders verkocht. Voor dit jaar wordt gemikt op 800.000 stuks. Pioneer ver wacht een score van 4 miljoen in 2005. De verdeeldheid in dvd-re- corderland ebt nog lang niet weg. Het land is verdeeld in drie kam pen met uiteenlopende opname formaten. De drie hebben op de IFA eigen paviljoens en pers-ses- Toshiba, breed beeld notebook met tv-tuner. sies. Nieuw is de Dvd-ram Promo tion Group, on der aanvoering van Panasonic. Amusant is hoe elk kamp een koppositie claimt. Wij zijn de nummer-één-stan- daard, horen we bij herhaling. De keuze voor de consument is met het inbouwen van een harde schijf in de dvd-recorder nog bre der. Zo kun je bijna eindeloos (meer dan honderd uur opne men). Na Panasonic zien ook LG Rondstruinen op de IFA levert een oogst op aan noviteiten. Zo treffen we bij Samsung een di gitale camcorder aan met harde schijf (1,5 Gigabyte), goed voor een uur opnemen. Ook is-ie mp3-speler. LG heeft een super combi bedacht. Onder de tv zit zowel een videorecorder als een dvd-speler. Surround geluid rukt met dank aan de dvd-explosie verder op, maar niet iedereen is gechar meerd van de bijbehorende rie del luidsprekers. Dus komt Denon met een dvd-speler die via twee stereoboxen en een subwoofer toch rondom-geluid produceert. Dolby Virtual Speaker heet de techniek. Samsung doet iets soortgelijks met een homecine- ma-set. Surround komt in een auto ook lekker tot zijn recht. Als eerste bouwt Volvo dat standaard in de XC90, zij het voor de Japanse markt. Blaupunkt maakt het mogelijk onderweg muziek op te nemen met een simpele druk op een au toradioknopje. Voor Nederland is dat nog toekomstmuziek. Het wachten is op het benodigde di gitale radiosignaal. De omroepen voelen er weinig voor om dat uit te zenden. en Pioneer heil in deze variant. Bij Pioneer pochen ze: „Dit is al onze vierde generatie dvd-recor der". Mooi is, dat hun kastjes kleiner worden, van 10,7 naar 7 centimeter dun. Ook dienen zich steeds meer tv's aan met inwendige harde schijf. Samsung was al eerder dit jaar zover. Nu volgen onder meer Phi lips, Metz en Thomson dit voor beeld. Daarbij stopt de laatste ook maar meteeil een dvd-speler in het apparaat. "et de afstandsbediening van Philips draadloos aan de slag. In opmars zijn al een tijdje de mini-cameraatjes en au- diospelertjes die je achteloos om je nek hangt en waarvan je de fotootjes en muziek kunt uitwisselen met de pc. Op de IFA dienen zich nieuwe varianten aan. Panasonic doet mee met producten die luisteren naar de naam D- Snap. Als opslagmedium dient een SD-card. Zo is er een camcorder ter grootte van een creditcard en de dun ste digitale fotocamera. Film liefhebbers hebben Lara Croft al met D-Snap zien rondlo pen. In het verlengde daarvan komt Thomson met Lyra, de draagbare audio-video juke box van zakformaat met een Icd-schermpje van negen cen timeter. De harde schijf (20 Gigabyte) kan honderddui zend foto's verstouwen, tach tig uur film of 600 uur mp3- muziek maar desgewenst ook andere computerbestanden. „Video toevoegen aan een audio-product is voor ons een logische volgende stap", meldt Thomson. Een foto is met Snap van Panasonic zo geschoten. Sharp komt met lcd-tv's in hout en leer. Door Rien van Reems Vijfentwintig jaar geleden namen Anton en Lenie Uhjn-Wisse Res taurant 't Vijverhof in Terneuzen °ver, samen met een collega van Anton als compagnon. Anton had er als kok gewerkt en toen hij en Lenie trouwden was dat de eerste bruiloft die in het in 1968 ge bouwde restaurant werd gevierd. In de loop van de jaren is er veel vernieuwd en uitgebreid. Vooral 1998 was een gedenkwaardig jaar, de compagnon trok zich terug, er werd een zaal aangebouwd en de barbecue-grill geïntroduceerd. De uitbaters en hun gasten vieren de huidige mijlpaal met een Jubi leummenu van vier gangen voor 25,-euro inclusief een glas wijn. De gast kan kiezen tussen vlees en vis. Ook het Maandmenu van drie gangen voor 20,-euro is een keu zemenu. 't Vijverhof is, zoals de naam al doet vermoeden, gesitueerd aan een grote vijver in een zeer rustig gedeelte van Terneuzen. Pas in 2002 werden eengezinswoningen gebouwd rond de vijver maar dat heeft de stilte niet kunnen verdrij ven. Misschien dat het er op zon dag wat rumoeriger is want er lig gen hier nogal wat sportvelden, maar op zondag is 't Vijverhof dicht. Op deze doordeweekse dag wordt de stilte slechts verbroken door het gekwaak en gesnater waarmee de tientallen eenden en ganzen in de vijver reageren op voedsel brengende gezinnetjes. Het eend jes voeren blijkt de enige activiteit in de naaste omgeving op deze laatste warme dag in augustus. Gerechten als de Quick Lunch met allerlei lekkere hapjes danken hun ontstaan aan de eens zo druk ke zakenlunches waar de econo mische crisis een beetje de klad in heeft gebracht. Maar je kunt hier ook goed a la carte eten. De kaart is wat klassiek maar de kwaliteit is uitstekend en de jubilerende gastheer gebruikt in keuken alleen verse producten, vertelt hij. De koude voorgerechten bestaan uit gerookte ham met meloen (8,50 euro), carpacio van ossen haas (8,50 euro), salade met Hol landse garnaaltjes en kruidendres sing (10,50 euro) en salade van di verse vissoorten (11,50 euro). De warme voorgerechten bevin den zich in schaal of schelp: scam pi's gebakken in de lookboter, scampi's Vijverhof (beide 11,25 eu ro) en escargots, oftewel slakken (7,50 euro). Mireille maakt voor mij de scampi's Vijverhof klaar op een perfecte manier. De grote gar nalen zijn kort gebakken zodat ze nog een beetje weerstand bieden aan de tanden, precies zoals het moet en de met groene kruiden verrijkte roomsaus heeft een bij zondere smaak. Echt een gerecht om van te genieten. Vers afgebak ken stokbrood verleidt me tot on gegeneerd soppen. De hoofdgerechten vlees zijn alle even gangbaar: tournedos ofwel biefstuk van de haas (18,-euro), entrecöte (16,-euro), varkenshaas (14,-euro) en ook de sauzen kun nen niet verrassen: Stroganoff, pe per, room met champignons en gebakken champignons/proven- caal (1,75 euro). Verder is er lams- filet met basilicumjus (17,50 euro). Op dit moment van de dag trek ken de visgerechten mij meer: ge bakken zeetong (21,- euro) en dat is voor een zeer billijke prijs, zalmmoot kreeftensaus (15,- euro), gebakken paling (17,50 euro), scampi's in de lookboter (19,50 eu ro) en, mijn keuze, vispannetje 't Vijverhof (17,50 euro). Opnieuw word ik getroffen door de perfec tie waarmee dit gerecht is bereid. Maar liefst vijf soorten vis en een scampi, geen seconde te lang ge gaard, zwemmen in hun eigen vuurvaste schaaltje in een heerlij ke saus. Daarnaast op het bord, peultjes, worteltjes, Franse boon tjes, courgette en aardappelkro- ketjes, allemaal even voortreffe lijk bereid. Frietjes en gebakken aardappeltjes dragen bij tot een overvloedig maal. Een glas witte huiswijn (2,40 euro) is van dezelf de kwaliteit als de gerechten, 't Vijverhof ziet er vooral gedegen uit met linnen op de tafels, fonke lend bestek en glaswerk en zachte achtergrondmuziek. Gastheer en gastvrouw zijn vriendelijk en tre den de gast hartelijk tegemoet en Mireille kookt als de beste. Op mooie dagen kan de maaltijd wor den genoten op het terras en in al le rust want 't Vijverhof ligt aan een verkeersarme straat. Restaurant-Grill 't Vijverhof Frederik van Eedenstraat 2 4532 ET Terneuzen Tel. 0115-694829 Fax. 0115-619210 Sluitingsdag: zondag Keuken open van 12.00 tot 14.00 uur en van 17.00 tot 20.00 uur Woensdag alleen lunch Creditcards: Visa, Mastercard, chippen en pinnen Kinderen: kindermenuutje Vegetariërs: vegetarisch menuutje Rolstoel: goed toegankelijk Roken: niet gescheiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19