Van Bommel vindt ophef rond Oranje wel geinig Onbevreesd Tsjechië gaat voor de winst Unai Etxebarria boekt droomzege 17 Ik heb spelers nodig die al vaker voor hete vuren hebben gestaan w Omstreden dierenarts langer vast Paauwe verlengt contract tot 2007 Chelsea haalt directeur bij United Carew naar huis na vechtpartij Zilver met gouden randje zeilers Van Barneveld voor de rechter en woensdag 10 september 2003 Enquête piSchoenen en ishirt Bosvelt ontvreemd Dure kaarten Test Eerste zege Jong Oranje Vertrouwen wb het Ei tdrie treefe iTiji cat» dtog Advocaat kiest voor ervaring n het tSps nzei iktHi ondfl 'ZO0 lit® t WK aalals s, de! .artpfc letls prol* test andai Felis tiji ■nvoo t be iject INP eenbl heefti li inait 'gai ivanl de bi jgeni etsdi olec! veric chot! vijii d. Bil ndea ;esti J HnnrMarcel van der Kraan PRAAG - De herfst is in het TOormalige Oostblok niet ver seg meer. Maar als het Neder lands elftal vanavond op zijn gezicht gaat, houdt bondscoach piek Advocaat meer rekening meteen Praagse lente. De aan vallen die hij tot op heden heeft moeten doorstaan, zullen ware bestormingen worden en tot aardverschuivingen leiden zo- alsinhetvoorjaarvan 1968inde Tsjechische hoofdstad. Het Nederlands elftal is, inclu sief debondscoach, het mikpunt geworden van de natie. Advo caat kan er met zijn pet niet meer bij. In Praag zegt hij voor het allesbeslissende duel voor de directe EK-kwalificatie dat de kritiek in zijn richting niets meer met voetbal heeft te ma- Columnisten en analisten bestoken het volk met persoon lijke aversies. Anders begrijpt ij niet waarom er op de televi sie wordt gelogen. „Echt, dat gebeurt", zegt Advocaat in het stadion van Sparta Praag. Dat het lot van de Hagenaar is verbonden aan uitzending naar het EK in Portugal, is al lang duidelijk. litschakeling betekent het ein de van Advocaat als bonds coach. Die uitschakeling kan vanavond natuurlijk nog niet j plaatsvinden. Bij een nederlaag eindigt Nederland als tweede en krijgt het in november nog twee smakelijke partijen om de mis stap goed te maken. ,Wij gaan gewoon naar Portu- hoor", zegt Advocaat, als hij aet voor de laatste training hoort dat de meerderheid van Nederlandse publiek vol- een nieuwe Nipo-enquête weinig vertrouwen meer heeft in Oranje. De bondscoach voelt zich sterk door te wijzen op de cijfers. Dat de uitvoering de laatste paar maanden te wensen overlaat, geeft Advocaat grif toe. Maar in de strijd om kwali ficatie gaat het 'puur om resul taat'. Oranje is een groot bedrijf pe. Venil Spalü Zeilt '.Kra Eng* .Roll's inoiSi ja), tl al,® 31 151.(1 1.43, er stel oei twö it it 2 clo kan Bvï ïornu sgeoi eni zoet iet .vont naai met een imagoprobleem, waar van de halfjaarcijfers echter be hoorlijk blijven. Zo vertaalt hij de actuele situatie bij Oranje. Advocaat weet zelf wel waar het imagoprobleem vandaan komt. „Verwende klootzakken, alle maal multimiljonairs, dat be doelen jullie of de mensen toch? Het 'jullie' klinkt in de richting van de media. De columnisten van de Telegraaf (Cruijff), het Algemeen Dagblad (Borst) en Voetbalinternational (Derksen) zitten hem op de huid. Bij de te levisie krijgt hij van de NOS weinig steun. Het enige station dat het, via Hans Kraay jr, af en toe voor hem opneemt, is SBS6. Zijn 'vijanden', vindt hij, heb ben ook geprobeerd een wig te drijven in de technische staf. „Echt, ik lees en hoor alles. Zo zit ik nu eenmaal in elkaar. Het gebeurt gewoon, ze willen dat Willem en ik vijanden worden. Maar we kunnen goed met el kaar door de bocht. Mag hij niet praten? Onzin. Willem mag alles zeggen wat hij wil. En over de opstellingen van het Neder lands elftal verschillen we ook niet van mening. Ja, hij heeft wel eens een positie anders, soms kom ik met één speler over wie we discussiëren. Maar daar blijft het bij." Over het elftal dat vanavond te gen de Tsjechen aantreedt, heb ben ze opnieuw weinig me ningsverschillen. Het wordt een ploeg die overloopt van routine. Voor de Arjen Robbens van deze wereld is in de basisopstelling even geen plek. Rafael van der Vaart is een jonge speler, maar heeft volgens Advocaat al vol doende meegemaakt om in de allesbeslissende wedstrijd met de druk om te kunnen gaan. „Ik heb spelers nodig die al vaker voor hete vuren hebben gestaan. Jongens die begrijpen waar het om gaat." Met Edgar Davids dus ook bij de eerste elf. De bekritiseerde mid denvelder doorstond gister avond met goed gevolg een test en zal terugkeren op het mid denveld, waardoor Cocu links back wordt in plaats van Zen den. Ruud van Nistelrooij maakt ook zijn rentree. Omdat hij nummer één blijft voor de spitspositie. Het Nederlandse volk, moest Advocaat aanhoren, wil Van Hooijdonk en Kluivert in de voorhoede. „Nou, voor dat kop pel kies ik echt niet"schamper de de bondscoach. Bij één man wilde hij het vraag teken wel weghalen. „Overmars speelt. Dat kan vanaf links, maar net zo goed vanaf rechts zijn. Misschien ruilt hij tijdens de wedstrijd af en toe wel met Rafael van der Vaart. Vermoedelijke opstelling Neder land: Van der Sar; Reiziger, Stam, De Boer, Cocu; Van der Vaart, Van Bommel, Davids, Overmars; Van Nistelrooy, Kluivert. GPD KORTRIJK - De Belgische justitie heeft gisteren de aanhou ding verlengd van een Belgische dierenarts die ervan wordt verdacht doping te hebben geleverd aan wielrenners. Justitie wil zo voorkomen dat hij getuigen of andere verdachten beïn vloedt. De dierenarts werd afgelopen donderdag vastgezet. Justitie was hem op het spoor gekomen na een dopingonder zoek in de paarden- en duivensport. In het kader van het on derzoek werden ook de wielrenners Johan Museeuw, Mario de Clercq, Jo Planckaert en Chris Peers verhoord. Zij zijn be vriend met de dierenarts. ANP Ruud van Nistelrooij (voorgrond) volgt het voorbeeld van zijn ploeggenoten tijdens de warming-up in Praag. foto Ed Oudenaarden/ANP PRAAG - Voor Paul Bosvelt is de voorbereiding op Tsjechië- Nederland niet bepaald vlekke loos verlopen. De speler van leso: Manchester City ontdekte za terdagavond ver na afloop van Nederland-Oostenrijk in het het Feyenoord-stadion dat zijn VrJ voetbaltas met shirts, voetbal schoenen, bankpassen en mu- riekapparatuur was gestolen. pe.Tc n4.34f Bosvelt moest in alle haast zijn bankpassen blokkeren, nieuwe 2. Cao ^koenen bestellen voor de in- iruia terland en bij de KNVB om an dere kleding vragen. Bosvelt: LEr zaten meerdere shirts in, 3.te ook mijn shirt van de wedstrijd 'ogen Oostenrijk. Ik baalde er erschrikkelijk van." Voor sou venirjagers zal de buit onge- 4,6.ia§'wijfeld interessant zijn ge weest. De international zegt een vermoeden te hebben van de da der, maar wil nog geen beschul digingen uiten. Hij hoopt dat de dader spijt krijgt van zijn daad n| ®zijn tas met inhoud desnoods r anoniem terugbezorgt. GPD iet It zwof de "RAAG - De politie van Praag is enslif janav°nd extra alert op zwart handelaren. Veel Tsjechen wil ei profiteren van de weinige kaarten die voor de cruciale in- Wand beschikbaar zijn. juf ha officiële kanalen zijn in Ne- >ttf jerland 2500 tickets voor het duel verkocht. Deze kaarten kostten 35 euro. Gisteren vroe- gonTsjechen in Praag al 165 eu rovooreen plaatsbewijs. ANP door Marcel van der Kraan PRAAG - De interland tegen Oostenrijk vond Mark van Bommel niet zijn beste. Toch heeft de aanvoerder van PSV afgelopen week een flinke stap op de denkbeeldige Oranje ladder gezet. In alle voorgaande interlands knokte hij tegen zichzelf en te gen de hiërarchie binnen het elftal. Een vlammend optreden in Praag, waar kwalificatie voor het EK van 2004 op het spel staat, zou Van Bommel een plaats tussen de gevestigde or de bij het Nederlands elftal kunnen geven. De middenvel der oogt in Tsjechië meer ont spannen dan ooit en straalt vertrouwen uit. Waarom was je tegen Oosten rijk ontevreden, terwijl ande- ren je beter vonden presteren dan voorheen voor Nederland? Van Bommel: „Ik vond het niet zo best van mijzelf. Verdedi gend was het oke, ja. Maar ik moet ook mijn aanvallende dingen doen. Ik houd ervan om een aanval van de tegenstan der af te breken, direct over te nemen en snel vooruit te spe len. Zoals met de tweede goal tegen Oostenrijk." Houd je je bezig met de tactiek bij Oranje Van Bommel: „Ik heb best een mening, maar die ga ik hier niet uitdragen. Staat er straks weer in de krant: 'Bommetje onder Oranje' of beter nog 'Bommeltje onder Oranje'. Ach, je kunt bij het Nederlands elftal over 4-4-2 praten, het ligt eraan hoe het wordt inge vuld. Maar als je met twee jon gens op de vleugels speelt die je als aanvaller neerzet, ben je bij balverlies in één keer vier man kwijt." Het publiek vermaakte zich met de tweede helft tegen Oos tenrijk. Van Bommel: „Het was leuk, maar het was een opportunis tische switch. Wel één die werkteAls de muur op af stand was gebleven, had Pierre er na een paar minuten al eentje in geschoten." Voelen de spelers zich sinds za terdag bevrijd? Er is veel kri tiek op jullie geweest. Van Bommel: „Ach, die kritiek op het spel is wel terecht ge weest. We speelden niet best, maar de resultaten waren aar dig. En dat zijn ze nog steeds. Dat vergeten sommigen. We spelen tegen Europese top, of in oefeninterlands tegen we reldtop. Daar verliezen we nooit van. Thuis tegen Tsjechië speelden we gelijk, dat is geen schande. Ik vind nog steeds dat we die wedstrijd hadden moe ten winnen." Jij bent één van de weinige spe lers die nog in Nederland actief is. De rest krijgt in het buiten land bij beetjes mee wat er alle maal wordt gezegd. Van Bommel: „Ik vind het aan één kant wel leuk. Al die me ningen; die wil die erin en die wil een ander erin. Ik vind het wel geinig, mij stoort het niet." Verwacht je nu tegen Tsjechië veel veranderingen? Van Bommel: „Ik schat de Tsje chen een stuk hoger in dan Oostenrijk. We moeten spelen met de instelling om hier te scoren." GPD j?AAGOp bezoek bij de leef- 'hsgenoten van Tsjechië heeft onR Oranje gisteravond de eer ste zege in de EK-kwalificatie geboekt. ®kzij onder meer een treffer ®Messuretijd van Hersi won de *ormatie van interim-bonds- Cor Pot met 1-2. Jong lie# anJe. al lang uitgeschakeld 70r deelname aan het EK, TS Blamin de negende minuut via J5frate °P voorsprong. Fort aTO namens de Tsjechen een m ™a„aerv°or tijd gelijk, waar- 01^ Hersi alsnog voor de zege z°rgde. ■H# '"igTsjechië-Jong Oranje 1-2 (0-1). <s# n"009strate 0-1, 76. Fort 1-1, 90. '"7 Scheidsrechter: Miezelis Tsii izonderheid: 62. Hrdlicka J m^st strafschop. Aantal toe- Wionuiers: 3000. ANP door Jaap van Essen PRAAG - Totaal ontspannen lijkt Tsjechië toe te leven naar de confrontatie van vanavond. Hoe anders is de sfeer dan bij Oranje, waar elke persconfe rentie uitmondt in gehakketak tussen de bondscoach en de pers. Dick Advocaats collega, de aar dige grijsaard Karei Brückner, heeft van de Tsjechische media helemaal niets te vrezen. Ieder een en alles loopt met hem weg, zeker de spelers. Brückner zette natuurlijk ook een uitstekende serie neer met zestien ongesla gen duels op rij. „Advocaat heeft bijna net zo'n serie neerge zet, maar die krijgt geloof ik wel een beetje kritiek", grijnst To- mas Galasek. De Ajacied is deze week het aan spreekpunt voor de Tsjechische pers en de bondscoach. Dat is niet zo vreemd. De dertigjarige middenvelder speelt al jaren in Nederland en wordt dus geacht alles over Oranje te weten. „En dus praat ik veel met Brückner over hoe Nederland zal spelen. We zijn het alleen niet helemaal met elkaar eens." Brückner is de man die in Tsje chië alle krediet krijgt voor de wederopstanding van de natio nale ploeg. De voormalige PSV' er Chovanec faalde als bonds coach. Onder zijn leiding werd Tsjechië uitgeschakeld voor het laatste WK door in de play-offs van België te verliezen. Maar de onvrede over hem ging bij de internationals veel verder. Galasek: „Met Chovanec had den wij als spelers nauwelijks contact. Brückner is een heel andere man. Hij praat enorm veel, wil altijd alles van je we ten. Hij belde mij de voorbije maand ook steeds weer op om te horen hoe het met mijn blessure was. Het geheim van Brückner is dat hij steeds maar weer com municeert. Verder heeft hij een heel duidelijk idee over zijn elf tal. Hij geeft de spelers veel ver trouwen en houdt vast aan zijn selectie. Op de trainingen pro beert hij er een echte eenheid van te maken door heel veel te oefenen op vaste patronen. Hoe wel we niet veel bij elkaar zijn, werkt die aanpak wel." De kracht van Brückner is ook dat hij op tijd startte met een verjonging van de selectie. Hij wist natuurlijk ook als geen an der wat er aan talent rondliep, want Brückner was bijna vijf jaar lang coach van Tsjechië on der 21De huidige selectie is een bijna perfecte mix van jong en oud. In de basis staan de derti- Karel Brückner gers Koller, Galasek, Nedved en Poborsky, die af en toe nog steun krijgen van hun leeftijds genoten Smicer en Lokvenc. Evengoed hebben jonkies als Chech, Rosicky, Grygera en Ba ros nu al een grote inbreng. Het is gezien de kwaliteiten niet echt vreemd dat de Tsjechen zich Oranje tot nu toe van het lijf weten te houden in de EK-kwa lificatie. Het zelfvertrouwen is inmiddels zo groot, dat Brück ner zijn spelers heeft voorge houden dat er vanavond van foto Ed Oudenaarden/ANP Nederland als vanzelfsprekend gewonnen moet worden. Gala sek: „De bondscoach is duide lijk, wij gaan voor de winst. Na tuurlijk zijn we er met 0-0 ook, maar daar gaan we niet voor spelen. Het is een thuiswed strijd, we willen het nu beslis sen." De Tsjechen zien volop kansen tegen Oranje, helemaal na het zien van de beelden van Neder land-Oostenrijk. Galasek moet lachen en zwijgt vervolgens wel erg lang op de vraag wat Brück- ROTTERDAM - Patrick Paauwe heeft zijn contract bij Feye- noord tot medio 2007 verlengd. De verdediger zette gisteren zijn handtekening onder de nieuwe verbintenis. Paauwe speelt sinds de zomer van 1998 bij de Rotterdamse club. Hij kwam over van Fortuna Sittard. „Ik ben harstikke tevreden met dit contract", zegt Paauwe. Na een mindere periode lijkt Paauwe zijn oude vorm te hebben hervonden. „Ik heb inder daad een minder halfjaar achter de rug, maar dat neemt niet weg dat ik het bij Feyenoord ontzettend naar mijn zin had en heb. Zeker nu we een compleet vernieuwd team hebben, voelt het ook allemaal weer fris aan." ANP LONDEN - De enorme investeringen van Chelsea blijven niet alleen tot het voetbalveld beperkt. De club van de Russische miljardair Roman Abramovitsj heeft nu ook de algemeen di recteur van rivaal Manchester United overgenomen. Peter Kenyon verhuist na een dienstverband van ruim zes jaar naar Londen, waar hij de leiding krijgt over de gehele Chelsea- groep. David Gill, sinds 1997 in Manchester werkzaam, is zijn opvolger op Old Trafford. Kenyon kon het aanbod van Abramovitsj niet weerstaan. De Rus bood hem een jaarsalaris van 1 miljoen pond (1,4 miljoen euro). ANP OSLO - De Noorse bondscoach Nils Johan Semb heeft giste ren spits John Carew om disciplinaire redenen naar huis ge stuurd. De voetballer van AS Roma had een dag eerder zijn teamgenoot John Arne Riise (Liverpool) geslagen na een felle woordenwisseling tijdens de training van de nationale ploeg in Oslo. Carew sloeg Riise bij het instappen van de bus die hen terug zou brengen van het trainingsveld naar het hotel. De verbale ruzie was ontstaan tijdens de training en laaide na af loop weer op. Semb zei gisteren dat, hoewel Carew wel zijn excuses heeft aangeboden, zijn gedrag niet te tolereren is. Rii se betreurde het incident. „We zijn beiden te ver gegaan. We hebben het uitgepraat en zijn weer goede vrienden." GPD CASCAIS - Mark Neeleman en Peter van Niekerk hebben zich gisteren bij het open EK in de olympische Starklasse te vreden moeten stellen met zilver. Het duo kwam in de zesde en laatste race bij het Portugese Cascais als vierde binnen. De concurrenten Grael en Ferreira uit Brazilië eindigden als eer ste en verstevigden daarmee hun toppositie. Het verschil tus sen beide teams was maar drie punten: 14om 17. „Geen Euro pees kampioen, wel de eerste Europeaan", merkte Neeleman lachend op.,Het is natuurlijk wel jammer dat dit EK een open toernooi was. Zo dicht bij goud komen we niet snel meer. Maar ons zilver heeft toch wel een gouden randje." ANP ner van de Nederlandse defen sie vond. „Hij maakte de vergelijking met een kasteel", komt er eindelijk als antwoord uit. Bedoelde hij daarmee een zandkasteel of een luchtkasteel? De diplomatieke Galasek kan zijn lachen niet meer houden. „Laat ik maar niets meer zeggen." Het zelfvertrouwen van de Tsje chen is ook al groot omdat de ploeg die van Brückner alle ver trouwen geniet, vanavond vrij wel in de sterkste opstelling kan aantreden. Alleen linksback Jankulovski is geschorst. Waar schijnlijk verhuist Grygera daarom van de rechter- naar de linkerflank en wordt Jiranek rechtsback. Voorin lijkt Brückner vast te houden aan een aanval die be staat uit Jan Koller als eenzame spits. Hij krijgt steun van een vijfmans middenveld. Een meer aanvallende optie is dat Baros (die tegen Nederland inviel, waarna prompt de 1-1 werd ge scoord) naast Koller als tweede spits wordt geposteerd. Vermoedelijke opstelling Tsjechië: Chech; Jiranek, Bolf, Ujfalusi, Gry gera; Poborsky, Galasek, Rosicky, Nedved, Smicer; Koller. GPD door Cilya van der Kooy BURGOS - De Venezolaan Unai Etxebarria heeft gisteren de mooiste overwinnig uit zijn wie- lerloopbaan geboekt. De renner uit de Euskaltel-ploeg reed twintig kilometer voor de finish van de vierde etappe in de Ron de van Spanje weg bij zijn zeven medevluchters en rondde de so lo met succes af. De Spanjaard Isidro Nozal van Once nam de leiderstrui over van zijn ploeggenoot Joaquin Rodriguez. Hij maakte ook deel uit van de kopgroep. Een echt grote zege ontbrak tot gisteren op de erelijst van Unai Etxebarria. De renner met Bas- kische voorouders won onder meer ritten in de Dauphiné Li- bèré, de Catalaanse Week en was in 2000 succesvol in de GP Prima vera. Na afloop noemde hij de winst echter vooral be langrijk voor zijn ploeg. „Deze zege geeft rust", zei Etxebarria. „We waren nog even bang dat het peloton ons zou terugpak ken, maar gelukkig is dat niet gebeurd." De rit over 151 kilometer van Santander naar Burgos kwam bij de eerste zware klim van de dag tot leven. De Zwitser Fabi an Jeker, de Colombiaan Felix Cardenas en Nozal openden de aanval. Het trio kreeg even later gezelschap van de Spanjaard David Etxebarria. Een groep van veertien zette de achtervol ging in. Vier renners sloten vooraan aan: de Spanjaarden Oscar Laguna en Jose Enrique Gutierrez, de Belg Jurgen van Gooien en Unai Etxebarria. De koplopers kregen alle ruimte hun voorsprong uit te bouwen. De Italiaan Alessandro Petac- chi, die maandag geschiedenis schreef met zijn ritzege, had het zwaar. Hij moest een paar keer lossen en zijn ploeg Fassa Bortolo nam daarom niet het initiatief het gat dicht te rijden. De acht voorop werkten redelijk goed samen. Alleen Nozal deed als ploeggenoot van klasse mentsleider Rodriguez niet mee. De ploeggenoten Unai en David Etxebarria profiteerden in de slotfase optimaal van hun over macht in de kopgroep. Na de ontsnapping van de Venezolaan controleerde David Etxebarria elke tegenaanval. Na een val van Jeker in de laatste kilome ters was de wedstrijd beslist. David Etxebarria sprintte ach ter zijn teammaat naar de twee de plaats en maakte het succes voor Euskaltel compleet. „Da vid en ik hebben goed samenge werkt", vond Unai. „We hebben het qllebei geprobeerd en ik heb geluk gehad dat ik weg kon blij ven." De Duitser Erik Zabel won de sprint van het peloton. Rabo- renner Steven de Jongh finishte als twaalfde. Met Nozal als nieuwe leider kreeg Once- ploegleider Manoio Saiz zijn zin. De teambaas had zijn ren ners maandag al opgedragen Nozal in de trui te krijgen, maar de missie mislukte. „Het is mooi de trui om mijn schouders te hebben", vond Nozal.,, Ik weet niet hoe lang ik hem kan hou den, als de trui maar in de ploeg blijft." Nozal heeft vijftig se conden voorsprong op team- maat Rodriguez. ANP DEN HAAG - Darter Raymond van Barneveld en zijn manager Ad Schoofs zijn aangeklaagd door P en H Events, een produc tiebedrijf uit Deventer. Het bedrijf dat vorig jaar mede-or ganisator was van het darts- toernooi om de World Darts Tro phy, zegt veel geld tegoed te hebben van het tweetal. „Ad Schoofs en Raymond van Barneveld zijn eigenaars van Maximum Score BV, het bedrijf waarmee wij vorig jaar samen de eerste editie van de World Darts Trophy hebben georgani seerd. We zaten er voor twintig procent in en hebben een con tract voor drie jaar getekend. Een week na dat toernooi heeft Schoofs onze samenwerking beëindigd. We hebben echter nog geen cent gezien. Daarop hebben we beslag laten leggen op de SBS6-gelden, omdat de televisiezender voor een groot deel verantwoordelij k is voor de uitbetaling", zegt Hans Róthen- gatter, mede-eigenaar van P en H Events. In Utrecht wordt deze week de tweede uitgave van de World Darts Trophy gehouden. Toer nooidirecteur Ad Schoofs, ook manager van 'Barney', heeft op zijn beurt een kort geding aan gespannen tegen P en H Events. Schoofs eist opheffing van de beslaglegging. Het kort geding vindt vrijdag plaats. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17