PZC Groen licht voor museum in Polderhuis PZC Stadstoezicht in personele problemen Asbest duikt op in wijk Sas van Gent SGP hekelt trage voortgang conflict rond parachutisten Route Strijd tegen het Water krijgt vervolg Tweetal krijgt 180 uur werkstraf voor stiekem toedienen van xtc-pil 11 Middelburgse ondernemers vinden gemeentebijdrage weggegooid geld w woensdag 10 september 2003 arll agenda Inbraak in bedrijfspand Rijverbod voor automobilist Bromfietsers op de bon geslingerd Man slaat buschauffeur Automobilist weigert te blazen Cel geëist wegens verkrachting Brandje gaat vanzelf uit Uitdieping jnnrRon Magnée DOMBURG - De partijen in de Veersegemeenteraad waren gis teravond unaniem positief over steun aan de Stichting Zeefront Westkapelle. Deze organisatie wil het Polder- et huis in het dorp verbouwen tot ■bat een museum. De kwestie kwam aan bod tijdens de commissie vergadering Maatschappelijke Ontwikkeling van de gemeente oroi ivei iet Ik >in! )kiü net; k»; gtev 11* inde 'alsl et k )elho lee. merk nderi isvo et-pr e n ild et rat» ardi renai walg am stow .e pat ooki steb et-p: ietei tote eent ta. \eere. Op de agenda stond een eenmalige subsidie van 113.445 euro aan het Polderhuis. Alle partijen lieten zich positief uit over de steun. Twee j aar geleden was in princi pe al besloten dat het gemeente bestuur van Veere met de subsi die over de brug zou komen. In die tijd werd ook een speciale organisatie in het leven geroe pen, de stichting Zeefront West kapelle, die het Polderhuis gaat exploiteren. Onlangs vroeg deze stichting aan het gemeentebe stuur om het principebesluit van twee jaar geleden om te zet ten in een definitief besluit. En dat heeft het gemeentebe stuur nu voorgesteld. Het colle ge is enthousiast over de plan nen voor een museum. Het idee past namelijk in het gemeente lijk beleid om meer te bieden dan alleen zon, zee en strand. Het is een voorziening die bij elk iype weer toegankelijk is. Bo vendien past het museum in het streven om het vakantieseizoen te verlengen. Ook de politieke partijen waren gisteravond tijdens de commis sievergadering Maatschappe lijk Ontwikkeling zeer positief over de plannen. 'Een project waar de hele kern vierkant ach ter staat' (DTV), 'Een verrijking van het aanbod' (CDA), 'Een voorziening voor elk weertype' (PvdA/GroenLinks), zo luidden enkele van de reacties. De afge lopen tijd is de stichting op zoek gegaan naar een ondernemer die het Polderhuis gaat exploi teren. Van twee kanten was er Interesse, zo sprak een woord voerder van de stichting Zeef ront Westkapelle gisteren tot de baadsleden, en met één partij zijn nu onderhandelingen ge start. Wie de ondernemer is, wilde de zegsman gisteravond niet be kend maken. Promotie provincie werkt niet Hoor Nadia Berkelder an Ai dei i. ,'n i toni paï bei Den rwfl ■rkoc 11 Wil MIDDELBURG - Het Onderne mers Collectief Middelburg wil dat de gemeente uit de Stichting Economische Promotie Acqui sitie Zeeland (Sepaz) stapt. De stichting is opgericht door de Zeeuwse gemeenten en de pro vincie om bedrijven naar Zee land te lokken. De resultaten vallen tegen, vindt het OCM en de raadscommissie stadsont wikkeling is het met de onder nemers eens. De gemeente Middelburg kan het geld dat ze in de stichting steekt, 14.000 euro, beter ge bruiken, vindt het OCM. Zo zou er meer reclame gemaakt kun nen worden voor de Middel burgse bedrijventerreinen. Se- pazbestaat nu bijna drie jaar. In die periode zijn acht bedrijven naar de provincie gelokt. Daar werken in totaal ongeveer twin tig mensen. Verder voert de stichting gesprekken met 25 bedrijven over vestiging in Zee land. Er wordt onder meer ge sproken met een landelijke or ganisatie die een call-center in Zeeland wil beginnen. ,Als dat allemaal doorgaat, komt het aantal arbeidsplaat sen snel in de richting van de vijf- of zeshonderd", zei F. van Spaandonk van de Sepaz gister avond tijdens de commissie. „Maar het kunnen ook luchtbel len blijken te zijn. Ik hoop dat we de komende jaren ook eens een hiephoi-verhaal in de krant kunnen zetten. Maar de Ikea's komen in elkgeval niet naar Zeeland." Bedrijven zijn huive- STREEKACTIVITEITEN REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-460116 Fax:0118-472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113) 315669 Email: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- etende de openingstijden; zaterdagstot 12.00 uur rig om naar de provincie te ko men, zei hij. „Er staan geen honderden bedrijven voor de poorten van Zeeland te trappe len. Het is echt zoeken." E. de Visser (WD) vond de re sultaten van de afgelopen jaren te mager. „Ik krijg de indruk dat er een speeltje van de provincie in leven gehouden wordt." Bo vendien heeft Middelburg niets aan de promotie van Zeeland als geheel, betoogde hij. „In Zee land is maar één vestigings plaats en dat is Middelburg. De tweede is een plaats er dichtbij, de derde is Zeeland.Ook CD A- fractievoorzitter J. Koddevroeg Van Spaandonk wat de toege voegde waarde van Sepaz voor Middelburg is. „Middelburg staat niet op beurzen in Rotter dam en Eindhoven", was het antwoord. In de drie jaar dat de stichting actief is, heeft ze één bedrijf naar Middelburg ge haald: een bedrijf dat compu tercursussen geeft. De begro ting van Sepaz bedraagt jaar lijks 227.000 euro. Iets meer dan de helft van dat geld wordt op gebracht door de Zeeuwse ge meenten. Noord-Beveland heeft inmiddels afgehaakt. Middelburg besloot vorig jaar rond deze tijd om nog twee jaar geld te steken in de stichting. De stichting zelf heeft onlangs be sloten om in ieder geval nog tot en met 2006 door te gaan. IBIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 1 9.00-12.00 uur: Tossen; IGRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 I uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: BiI- I jarten bejaardensoos; [MIDDELBURG - Trefpunt, Nassaulaan, )-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpunt; Molstraat 13, 9.30-11.30: Sjoelclub Stichting Welzijn Ouderen; Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Koersbal; Kinderboerderij Klepper- I hoeve, 13.30-15.30 uur: Boerenpad; [Zeeuws Veilinghuis, 19.00 uur: Veiling collectie Dinky Toys; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 9.30-11.30 uur: Kleding ma ken, 9.30-11.30 uur: Koffiecontact, 14.00- 16.00uur: Kaarten maken voor kinderen, I 19.30-21.30: Kleding maken; SER00SKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, j 13.30 uur: Soosmiddag vijftigplussers; In-en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur. MIDDELBURG - Onbekenden hebben afgelopen nacht inge broken in een bedrijfspand aan de Roozenburglaan in Middel burg. Uit het pand is computer- I apparatuur weggenomen. De Stichting Stadstoezicht heeft de nodige moeite om de bezetting overal te garanderen. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het aantal toezichthou ders van de Stichting Stadstoezicht Vlis- singen-Middelburg (SSVM) is de afgelo pen drie jaar met dertig personen ge daald. Door een vorig jaar ingestelde va caturestop zijn zo'n vijftien gesubsidi eerde banen binnen de stichting nog niet ingevuld. De stichting moet alles op alles zetten om het toezicht te blijven waar borgen. In september vorig jaar zijn de In- en Doorstroombanen (de vroegere Melkert- banen) bij de SSVM tijdelijk bevroren. Aanleiding was de aankondiging van het kabinet dat er fors bezuinigd gaat wor den op de ID-banen. „Bij de laatste telling voor de invoering van de vacaturestop hadden we 73 men sen in dienst", vertelt directeur G. Bom- meljé. „Gemiddeld stromen zo'n vijf tot zeven mensen per jaar door naar een reguliere baan. Maar in 2002 ging het heel snel. Toen vonden achttien mensen een andere baan. Zo'n vijftien tot zeventien banen mogen momenteel door die vacaturestop niet worden ingevuld." Dat heeft gevolgen voor de handhaving. „We willen het toezicht op een hoog peil houden. Dat betekent dat er harder ge werkt moet worden en dat we onze men sen effectiever moeten inzetten." Als voorbeeld noemt Bommeljé de wijkge richte aanpak. „In de verschillende wij ken hebben we normaal gesproken één mentor en zes toezichthouders. Dat moe ten we nu waarschijnlijk terugschroeven naar één mentor en vier toezichthouders. En bij problemen in een bepaalde wij kof tijdens evenementen zullen we stadstoe- zichthouders uit de andere wijken moe ten halen." foto Ruben Oreel Hoe het verder moet met de toezichthou ders weet Bommeljé op dit moment niet. „We kunnen alleen maar afwachten wat Den Haag gaat doen en wat de gemeen ten Vlissingen en Middelburg willen. Want die bepalen uiteindelijk hoeveel geld er naar ons gaat. Misschien mogen we vanaf 2004 weer mensen aannemen. Dat zou het mooiste zijn. Want we worden regelmatig gebeld door mensen die in aanmerking willen komen voor een baan bij ons. En aan de andere kant wordt de roep om toezicht hoger. Instellingen weten ons steeds beter te vinden." door Aector Doorns MIDDELBURG - Noch de officier van Justitie, noch de kantonrechter in Middel burg begrepen gisteren waarom hadden twee Vlis- singers een xtc-pil in een glas jus d'orange van een jonge vrouw hadden gedaan. De daders, 29 en 21 jaar, moes ten het antwoord schuldig blijven. Volgens de oudste verdachte hadden ze het niet gedaan om haar te misbruiken. „Ik ben een nette jongen. Het was al leen om te kijken wat de uit werking zou zijn", zei hij. „Wat een bizar spel. Het is een zegen dat het zo goed is afgelopen", vond politie rechter A. Janssens-van Kampen. Zij veroordeelde het tweetal, dat een blanco strafblad had, wegens opzet telijk benadelen van ie mands gezondheid tot 180 uur werkstraf, waarvan zes tig uur voorwaardelijk. Ook officier van justitie R. Jeuken wees op de gevaren en de risico's van de xtc-pil. De effecten van de syntheti sche drug bleven niet onop gemerkt. Het leidde ertoe dat ze ter observatie in het zie kenhuis moest worden opge nomen. „Jullie hadden geen enkel idee van de uitwerking van de pil. Het is jullie bij zonder kwalijk te nemen dat jullie zelf de pil niet hebben uitgeprobeerd, maar wel aan een ander hebben toege diend." De officier eiste te gen beiden 180 uur werk straf. De vrouw was via in ternet in contact gekomen met de 29-jarige winkelier. Ze spraken die dag, 4 februa ri dit jaar, af in de winkel. De jongste verdachte zei de xtc- pil te hebben gevonden in een bus. Ze deden de vergruisde pil in de jus d'orange. De jon ge vrouw had verklaard dat het tweetal seksistische op merkingen had gemaakt. Nadat ze had gedronken, zei ze weg te willen. Toen ze naar huis liepzag ze alles draaien, transpireerde hevig, had koorts en een hoge bloed druk. Raadsman J. Wouters verzekerde dat er geen opzet in het spel was, maar dat het om een stom incident ging. De strafpleiter zei dat zijn 28-jarige cliënt bereid was om het slachtoffer 500 euro smartengeld te betalen. Dat bedrag was niet geclaimd door de vrouw, die de straf zaak bijwoonde. Verder pleitte hij voor een boete. De politierechter vond het delict te ernstig om met een boete af te doen. „Het bewijst maar weer dat je niemand kunt vertrouwen als je via internet afspraken maakt", stelde Janssens-van Kampen vast. door Marco Hamelink SAS VAN GENT - De gemeente Terneuzen heeft gistermorgen inderhaast de groenstroken in en om het Ambachtsplantsoen in Sas van Gent met hekken af gegrendeld. Aanleiding is de vondst van asbest, sloop- en bouwmaterialen. Vandaag volgt grondonderzoek. Onder omwonenden is opschudding ontstaan. „De gemeente had al enige tijd het vermoeden dat er iets niet klopte in de nieuwbouwwijk", aldus wethouder R Hamelink, verantwoordelijk voor milieu en natuur, gisteren. „We hadden al aanwijzingen dat er iets aan de hand was toen we in juli de grond van de projectontwikke laar overnamen. Waarom er dan nu pas actie is ondernomen? Omdat het nu concreet is dat er daadwerkelijk asbest ligt. Maar we hebben alles gedaan wat we moesten doen door het gebied af te zetten. Er is geen gevaar voor de volksgezondheid." Het kankerverwekkende asbest ligt in grote hoeveelheden ver spreid in de groenstroken om de wijk. Volgens wethouder Hame link gaat vandaag een gespecia liseerd bureau in Sas van Gent aan de slag. „Niet alleen om de groenstroken te onderzoeken, maar uit voorzorg ook de tuin tjes van de bewoners", aldus Hamelink. Het asbest is vermoedelijk af komstig van het dak van de oude Machinefabriek Sas van Gent die aan de rand van het plant soen stond. Het fabriekspand moest in 1999 wijken voor de bouw van woningen. Projectontwikkelaar Brabocon uit Tilburg bouwde er woningen en droeg de omliggende grond in juli over aan de gemeente Ter- neuzen. Woordvoerder Bras van Brabocon zegt niet te snappen dat er nu asbest in en om het plantsoen wordt gevonden. „Na de sloop van de machinefabriek hebben we samen met de ge meente uitgebreide metingen verricht. Daaruit bleek dat er niets aan de hand was. De ge meente heeft dan ook een scho- negrondverklaring afgegeven. Daarna zijn wij met de bouw van de huizen begonnen." Een gemeente is verplicht om bij een nieuwbouwproject een bo- DOMBURG - Een 51-jarige automobilist uit de gemeente Goes is in de nacht van masndag op dinsdag aangehouden voor rijden onder invloed. De man reed op de Domburgseweg in Domburg. Hij kreeg een rijverbod van een uur en een boete. VLISSINGEN - De politie heeft gisteren in Vlissingen 29 be keuringen uitgedeeld tijdens een grootschalige bromfiets controle op de Oostsouburgseweg, en het fietspad langs de Sloeweg. Éénentwintig bromfietsers hadden te veel vermo gen. Twee bestuurders droegen geen helm. Drie bromfietsers hadden geen certificaat en eenzelfde aantal had het papiertje niet bij zich. In totaal werden 35 bromfietsers gecontroleerd. SEROOSKERKE (W) - De politie heeft gisterochtend rond half elf een 26-jarige man uit Burgh-Haamstede aangehou den op de Noordweg in Serooskerke (W). De man had een chauffeur in het gezicht geslagen, omdat hij het niet eens was met het aantal strippen dat hij moest betalen voor zijn rit. De politie heeft de man meegenomen naar het bureau. VLISSINGEN - Een 28-jarige automobilist uit Oost-Souburg is in de nacht van maandag op dinsdag even na twaalven aan gehouden op de Sloeweg in Vlissingen. Agenten wilden hem een alcoholtest afnemen, maar de Souburger weigerde te bla zen. De man is meegenomen naar het bureau. Ook bleek zijn auto niet apk-gekeurd. SAS VAN GENT - Tegen een 3 7-j arige man uit Sas van Gent is gisteren bij het gerechtshof in Den Haag twintig maanden ge vangenisstraf waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist. Samen met een vriend zou de man in zijn woonplaats een jon ge vrouw hebben betast en haar hebben gedwongen tot seksu ele handelingen. De verdachte heeft, na een aanvankelijke bekentenis bij de politie, altijd ontkend dat hij iets met de verkrachting te ma ken heeft. De rechtbank in Middelburg vond dat er voldoende bewijs was om de man te veroordelen en legde hem twee jaar gevangenisstraf waarvan een half jaar voorwaardelijk op. De verdachte was op 23 maart vorig jaar samen met zijn vriend in een café, toen hij het slachtoffer, een 20-jarige Tsjechische vrouw, ontmoette. Volgens getuigenverklaringen zouden de mannen het slachtoffer in de kroeg hebben lastiggevallen. Toen ze uit het café vertrok zouden de verdachte en zijn vriend de vrouw naar huis gevolgd zijn. Omdat de vrouw bang was, vroeg ze aan een voorbijganger of hij haar kon begeleiden. Nadat deze weg was, zouden de verdachte en zijn vriend uit de bosjes zijn gesprongen en haar onzedelijk hebben betast. Het hof doet over twee weken uitspraak. ZIERIKZEE - In een bedrijfspand aan de Karsteil in Zierik- zee heeft in de nacht van maandag op dinsdag een klein brandje gewoed. Het vuur heeft kort gebrand en ging daarna vanzelf uit. Pas gisterochtend is de brand ontdekt, toen de eerste werknemers de deur openden en het pand vol rook aan troffen. Er is alleen veel rookschade. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse SGP-fractie vindt dat de gemeente eerder een oplossing had moeten vinden voor het pa rachutespringen rond Zeeland Airport. Bewoners van Arne- muiden hadden de gemeente er op gewezen dat het springen in strijd is met het bestemmings plan. Bewoners van Sinoutskerke op Zuid-Beveland hebben vorig jaar met succes geprocedeerd tegen het parachutespringen bij hun dorp. Net als in Arnemui- den werd daar gesprongen op terreinen met een landbouwbe- stemming. Een groep bewoners van Arnemuiden stuurde ver volgens in mei van dit jaar een brief naar het gemeentebestuur waarin ze vroegen om op te tre den tegen het springen op vel den rond het dorp. „Waarom is er geen einde aan gemaakt?", vroeg SGP'er B. de Ruiter gisteren tijdens de com missie stadsontwikkeling aan verantwoordelijk wethouder H. Kool. Die ontweek de vraag door te wijzen op een ambtelij ke werkgroep die inmiddels op zoek is naar een plek in de pro vincie waar de parachutisten le gaal kunnen landen. „Die werk- grpep is in oktober gereed. Per 1 oktober is het springseizoen ge sloten. Dat is nog een hele korte tij dAls volgend j aar het nieuwe springseizoen begint, moeten we het goed geregeld hebben." De werkgroep, die bestaat uit vertegenwoordigers van de ge meenten Borsele, Middelburg, Noord-Beveland en Goes en de provincie, zoekt een springloca- tie zo dicht mogelijk bij het vliegveld, zei Kool. „Ze zoeken een veilige plek met zo min mo gelijk overlast voor de bewo ners. Ten zuiden van het vlieg veld, of iets ten noorden ervan." Als de plek is gevonden, moet het bestemmingsplan worden aangepast, zodat legaal landen er mogelijk is. De groep mensen uit Arnemui den die zich verzet tegen het pa rachutespringen stoort zich vooral aan het lawaai dat de vliegtuigen maken. Bovendien maken ze zich zorgen over hun veiligheid. Volgens het paracen trum leveren de vliegtuigen met parachutisten nauwelijks over last op. Het aantal sprongen is de afgelopen jaren afgenomen en de sprongen vinden plaats op grote hoogte. Milieuambtenaar R. Clemminck brengt waarschuwingen aan op de hekken. foto Wim Kooyman demonderzoek uit te voeren. Als er geen vervuiling - waaronder asbest - wordt aangetroffen, geeft men een schonegrondver- klaring af. Dat er toch asbest is aangetroffen, is op zijn minst vreemd. Op het terrein rustte namelijk een zogenoemde ge sloten grondbalans. Dit houdt in dat alle grond die wordt afge graven het terrein niet mag ver laten. Volgens sommige buurt bewoners is dit desondanks wel degelijk gebeurd. Brabocon verwijst dit gerucht echter naar het rijk der fabelen. Hoe de as best dan in de groenstroken is terechtgekomen, is voor alle be trokkenen een raadsel. Hame link: „Des te meer reden om ook naar het verleden te kijken. Bo vendien moet worden uitge zocht wie er nu eigenlijk aan sprakelijk is." door Marcel Modde ZIERIKZEE - De VVV Schou- wen-Duiveland gaat dit najaar alle toeristische routes op het ei land evalueren en opnieuw be oordelen. Vrijwel zeker is nu al dat de 'Strijd tegen het Water' een vervolg krijgt, aldus direc teur J. Klapwijk. Deze tocht langs de littekens van de watersnoodrampen die Schouwen-Duiveland door de eeuwen heen hebben getroffen, werd augustus vorig uitgezet in verband met de herdenking van de stormvloed in 1953. De VW verzorgde een rondrit per bus langs de uiteenlopende tastbare overblijfselen en herinnerin- genaan de landhonger van de zee. Gisteren werd vanaf het Trans ferium in Renesse, het vaste be ginpunt, de laatste begeleide tocht van dit seizoen onderno men. Hoewel de belangstel ling voor de busritten over het hele jaar gezien 'niet erg groot was', geeft Klapwijk aan, is het toch zijn bedoeling de route blijvend in het aanbod op te ne men. „Het is natuurlijk een prachtige zomer geweest. Aan de ene kant nodigt dat uit voor zo'n leerza me tocht in een cabriobus, maar de stranden zijn natuurlijk ver uit het populairst. Het initiatief op zich was goed, wanneer je kan inhaken op zo'n nationale herdenking moet je dat zeker niet nalaten. Het vraagt alleen om wat uitdieping", vindt de di- recteur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11