PZC Lage tonen zouden spookgevoel oproepen Qurei stelt eisen aan Israël en VS Beul van Ommen zwijgt na een ferm jawohl bij proces Britten sturen 1200 man extra naar Irak r Regering wil tandbederf onder bevolking grootschalig aanpakken m f TtC £0' fêlH V. *n' ;S dinsdag 9 september 2003 Inspectie stuit op excessen bij ^Antwerpse politie Kanker Overstromingen treffen Nigeria ^venslang voor foltermoorden Toetsen Aanklagers in beroep tegen vonnis Bashir Hokjesgeest en personeelstekort werden Fransen fataal bij hitte Koningin-moeder Lesotho dood Noord-Korea wijst dialoog af Landmijnexplosie India eist levens Rockzanger Zevon overleden Blair wil drankgebruik aanpakken Franse douane stuit op xtc uit Nederland KIA Carnival nu met gratis portable DVD-speler t.w.v. 699,- 6 JAAR CARROSSERIEGARANTIE 3 JAAR VOLLEDIGE FABRIEKSGARANTIE 3 JAAR ROAD ASSISTANCE J lehi; seen van onze redactie buitenland MANCHESTER - Het angstge voel dat sommige oude 'spook huizen' oproepen bij mensen is afkomstig van onhoorbare 'in frasound' trillingen. Dit heeft de Britse psycholoog Richard Wiseman, die verbonden is aan de Universiteit van Hertfords hire, gisteren gezegd. Wiseman heeft proeven gedaan waaruit volgens hem blijkt dat extreme basgeluiden, zoals voortgebracht door kerkorgels of de wind in schoorstenen en ramen, een bepaalde sensatie kunnen veroorzaken. Dit soort gevoelens kunnen er toe leiden dat mensen gevoelens beleven die ze niet kunnen verklaren. Hierdoor worden bepaalde er varingen, zoals angst in een vreemd huis, aan het bovenna- tuurijke toegedicht. Het gaat om geluiden die niet direct hoorbaar zijn, maar wel voel baar zijn. Wiseman testte met een speciale pijp een publiek in een concerthal in Londen. De pijp bracht onhoorbare trillin gen voort. Bij twee van de vier concerten stond het instru ment aan. Bij navraag bleek 22 procent van de bezoekers 'vreemde gevoelens' te hebben gehad toen het apparaat aan stond. DPA Ophef over fluor in Brits water LONDEN - De Britse regering wil fluoride aan het drinkwater toevoegen. De maatregel moet het toenemende tandbederf, vooral onder de armere delen van het volk, tegengaan. Vol lens tandartsen is fluoride een beproefd middel voor sterker tandglazuur. Tegenstanders menen echter dat het schadelijk kan zijn voor de algemene ge wildheid. De Britse staatszorg biedt slechts een beperkte vergoeding voor tandheelkunde. Daarom slaan veel mensen hun bezoek aan de tandarts over. Sommige Britten hebben al jarenlang gebitscontrole gehad. In de armste gezinnen worden tan denborstels slecht vervangen en wordt vaak zelfs helemaal geen tandpasta gekocht, lin Manchester, dat nog geen fluoride in het drinkwater 1, komt drie keer zoveel tandbederf voor als bijvoor- 1 in Birmingham, waar de watermaatschappij dat wel beeft gedaan. Elf procent van de eme IS! keft beur- jorurs" tjesl rinnr Esther Gotink door Kees Bos Britten heeft al fluoride in het drinkwater, omdat waterbe drijven daar sinds 1985 zelf over mogen beslissen. De regering wil die keuzevrijheid nu over dragen aan de plaatselijke ge zondheidsdiensten, in samen spraak met de bevolking. Critici vrezen dat overmatig fluorgebruik leidt tot een hoge re kans op kanker, heupfractu ren, nierproblemen en geboor- tegebreken. De overheid houdt vol dat daar geen bewijzen voor zijn, en wijst van de hand dat er gevaren kleven aan de toevoe ging van chemicaliën aan de publieke watervoorziening. Adviseur L. Kay van de Britse tandartsorganisatie BDA ziet enkel voordelen: „Alle onder zoeken bewijzen dat gefluori deerd water een positief effect heeft op de gezondheid van kin deren. In gebieden waar het aan het water is toegevoegd komt soms wel vijftig procent minder tandbederf voor." Sommige scholen experimente ren al met fluoride in school- melk. De Groene Partij verzet zich te gen het plan. „De algemene trend in de wereld is tegen fluo ridering", zegt woordvoerder M. Shrewsbury. „Het is tegen de medische ethiek; volgens de Eu ropese mensenrechten moet een patiënt toestemming geven voordat hij medicatie krijgt toe gediend." Volgens een rapport van de Groenen is fluoride een cumula tief gif; overmatig gebruik is slecht voor het lichaam, met na me botten en nieren. Aangezien fluoride al een bestanddeel is in tandpasta en thee, wat de Brit ten veel drinken, kan de toevoe ging aan het drinkwater leiden tot te hoge doses. Veel liever ziet de partij dat mensen een betere voorlichting krijgen over de ge volgen van een slecht eetpa troon, te veel suiker en te weinig tanden poetsen. Ministers Blears (Gezondheid) en Morley (Milieu) hebben in KANO - In de Nigeriaanse deel staat Kaduna zijn zeker 100.000 mensen hun huizen kwijtge raakt door overstromingen. Door zware regenval is de rivier Kaduna buiten haar oevers ge treden en zijn landerijen en hui zen weggevaagd. Het zou om de ;e overstromingen in twin tigjaar gaan. AFP rva ANTWERPEN - Bij de Ant- tew werpse politie is het inderdaad een rommeltje. Agenten gebrui ken politiewagens voor privé- ioelen, secretaresses krijgen een kostenvergoeding voor bui- Hen! tendienst en de misdaadcijfers zijn opgepoetst. «lij! De Algemene Inspectie, een torie dienst die de Belgische politie- nie korpsen controleert, conclu- t dit in een administratief onderzoek, zo meldde gisteren de Gazet van Antwerpen. Het Antwerpse korps staat al langer in een kwade reuk. Korpschef Lamine is in maart geschorst op verdenking van misbruik van creditcards en valsheid in geschrifte. Controleurs zeggen dat perso neelsleden circa vijftien perso nenwagens van de politie voor privé-doelen gebruikten. In eentje was zelfs een kinderzitje ingebouwd. De premies voor oproepdienst en overuren werden kwistig toegepast: een agent was het gehele jaar op roepbaar, zelfs tijdens zijn va- He Algemene Inspectie is ver nietigend over de misdaadsta tistiek die korpschef Lamine dit voorjaar presenteerde. Die cij fers waren opgepoetst, zo blijkt nit het rapport. De korpschef 'ad bepaalde nagekomen feiten °ver2002 weggelaten, zodat het misdaadcijfer ongeveer gelijk Weef met het cijfer over 2001. f-amine vond een 'stabilisatie' neter te verkopen aan de ge meenteraad en pers. In werke lijkheid was de misdaad 4 pro- vent gestegen. Je politie in Antwerpen erkent ®t er misbruik is gemaakt van jergoedingen. Burgemeester Janssens van Antwerpen zei Meren een einde te willen ma- aan de misbruiken. ANP ®ELAIDE - Twee Australiërs Z1)n gisteren tot levenslang ver beeld voor een reeks gruwel moorden. (Wgens de aanklacht pleegden Jl de moorden niet alleen om de 1'"kering van hun slachtoffers kunnen incasseren, maar ook genoegen. Zij haatten ho- van onze redactie buitenland RAMALLAH - Ahmed Qurei, die volgens Palestijnse bronnen in principe heeft toegestemd de nieuwe Palestijnse premier te zijn, vindt dat Israël zijn 'vijan dige' beleid ten opzichte van de Palestijnen en van president Arafat drastisch moet wijzigen. Tot die tijd heeft het in de ogen van de huidige parlementsvoor zitter geen zin een nieuwe rege ring te vormen. Qurei volgt zeer waarschijnlijk eerste minister Abbas op, die na een verloren machtstrijd met Arafat opstap te. Volgens de Israëlische krant Ha'aretz heeft Qurei duidelijk gemaakt dat het vredesproces alleen weer op de rails komt als de internationale gemeenschap, en dan vooral de Verenigde Sta ten en de Europese Unie, druk uitoefenen op de joodse staat. „Ik wil geen controleposten meer zien, geen liquidaties van Palestijnen, geen verwoesting van Palestijnse huizen", aldus Qurei gisteravond kort voor een bezoek aan Arafat in Ramallah. De als gematigd geldende Qurei zou pas formeel willen bekend maken dat hij bereid is premier te worden, als de internationale gemeenschap en Israël duidelij k maken dat er toekomst is voor het vredesproces. Waarnemers zeggen dat Qurei wil voorko men dat hij net als Abbas na een korte tijd weer zijn biezen moet pakken. Bovendien wil hij na drukkelijk Arafat weer in beeld brengen als Palestijnse leider. Washington heeft al gezegd dat het vredesplan, de 'routekaart', nog altijd uitgangspunt is van het beleid. Witte Huis-woord voerder Huis McClellan teken de wel aan dat een nieuwe Pa lestijnse premier wel de 'macht en autoriteit' moet krijgen om op te treden tegen Palestijnse extremisten. Israël gaat overigens gewoon door met de liquidatie van ex tremisten, totdat de Palestijnse Autoriteit zelf actie tegen hen onderneemt, zo zei een Israëli sche regeringsfunctionaris gis teravond. Hij vergezelt de Israë lische premier Sharon tijdens diens bezoek aan India. Qurei tekende nadrukkelijk aan dat zowel Sharon als Bush zal moeten accepteren dat Arafat de gekozen Palestijnse leider is. Voor Israël en de VS is Arafat evenwel geen gesprekspartner meer, voor de EU wel. De Pales tijnse president zit al sinds eind december 2001 nagenoeg vast in •mm - i* L 2 - il», Ahmed Qurei spreekt met journalisten op zijn kantoor in Abu Dis op de Westelijke Jordaanoever. foto Oded Balilty/AP zijn hoofdkwartier in Ramal- tenlandse Zaken Shalom zei dat zien dat hij de strategische keu- lah. Israël Qurei wil beoordelen op ze maakt om de terreur te be- De Israëlische minister van Bui- zijn daden. „We moeten eerst strijden." ANP/AFP/EFE en pedofielen en zouden vooral hebben begrepen op ben die zij voor pedofielen anzagen. Voordat zij hen dood- en> martelden zij hen. AP door Jelle Boonstra HAGEN - Een ferm 'jawohl' op de vraag of zijn naam op de dag vaarding goed was gespeld. Dat was de enige hoorbare bijdrage van Herbertus Bikker (88), alias de 'Beul van Ommen' op de eer ste dag van zijn proces. Bikker wordt daarop berecht voor de 59 jaar oude moord op verzetsman Jan Houtman. Op de zitting fixeerde de oud- SS'er zijn blik vooral op de tafel voor zich, zijn mond tot streep vertrokken, de hoeken naar om laag. Kort bekeek hij soms de af geladen tribune in de rechtszaal van Hagen bij Dordmund. Met felle ogen. De felheid, waarvan overleven den van kamp Erica bij Ommen hem destijds betichtten ('hij was de ergste van allemaal'), bleek de hoogbejaarde gisteren name lijk allerminst te zijn verloren. Al oogde Bikker broos, toen hij zwaar leunend op zijn wandel stok het provinciale gerechtshof binnen wandelde. De bewaking was er vanwege de enorme belangstelling op scherp gezet. Bikker luisterde in de rechts zaal twee uur lijdzaam naar een discussie over hem. En of hij het complexe proces wel zou kun nen bevatten? De rechtbank had Bikkers gees telijke en lichamelijke toestand vorige week laten toetsen door twee specialisten. Bij hen bleef twijfel bestaan over Bikkers toestand. In het dossier wordt de voormalige boerenknecht omschreven als iemand die mis schien wel te weinig intellectue le bagage heeft om zijn situatie te kunnen doorzien. Door de ho ge ouderdom was daar wellicht nog wel wat van afgekalfd ook - aldus de deskundige: op detail vragen weet Bikker vaak geen antwoord meer. „Zijn concen tratie liet veel te wensen over. Hij sprak soms Nederlands. Dan moest ik zeggen dat ik hem niet verstond", zei prof. Trenkmann, de psychiater die hem onder zocht. Erg coöperatief was Bikker trouwens niet. „Morgen kan ik dood zijn, wat heeft het dan al lemaal nog voor zin." Volgens de psychiater mag Bik ker toch in staat worden geacht de procesdagen bij te wonen - als die hooguit twee uur duren. Maar interniste Damion toonde zich bezorgd over Bikkers licha melijke gesteldheid: zijn bloed druk is veel te hoog en klachten wijzen op een dichtgeslibde kransslagader. Vorig weekeinde is hij bewusteloos naast het bed een brief aan vice-premier Pres- cott laten weten dat er speciale waterfilters bestaan die fluori de uit het drinkwater zeven. Felle tegenstanders van het overheidsplan zouden zo'n fil ter of bronwater in flessen kun nen kopen. GPD JAKARTA - Het Indonesisch Openbaar Ministerie heeft gis teren beroep aangetekend tegen het vonnis dat de rechtbank vo rige week velde over Abu Bakar Bashir. De moslimleider werd toen veroordeeld tot vier jaar cel wegens staatsondermijnende activiteiten. Het beroep heeft volgens een zegsman van het OM echter geen betrekking op de aan klacht van staatsondermijnen de activiteiten, maar op de aan klacht dat Bashir aan het hoofd staat van de terreurorganisatie Jemaah Islamiyah. De rechters achtten vorige week niet bewe zen dat de 65-jarige verdachte deze Zuidoost-Aziatische ter reurgroep leidt. Bashir wordt er bovendien van beschuldigd een moordcomplot te hebben gesmeed tegen toen malig vice-president Megawati. Ook zou hij een eigen islamiti sche staat hebben willen stich ten en houden de aanklagers hem verantwoordelijk voor een serie aanslagen op kerken in 2000. Ze eisten vijftien jaar cel straf tegen hem. ANP/RTR PARIJS - Het ontbreken van communicatie bij de gezond heidsdiensten en gebrek aan personeel leidden in Frankrijk tot het hoge aantal doden door de hittegolf van augustus. Dat is de conclusie van het officiële onderzoek naar de massale sterfte. In de eerste helft van augustus kwamen er in Frankrijk 11.435 om door de temperaturen van boven de 40 graden Celsius. 'Een adequaat alarmerings-, toezichts- en informatiesys teem zou de betrokkenen in staat hebben gesteld om sneller maatregelen te nemen', consta teren de deskundigen die het onderzoek hebben verricht. Volgens het rapport heerst er een hokjesgeest bij het ministe rie van Volksgezondheid, ande re departementen en de gezond heidsdiensten. Daardoor is er te weinig informatie uitgewisseld. De hittegolf was volgens de on derzoekers een ramp, waardoor een 'zichtbaar verschil aan het licht kwam tussen de beleving van de gezondheidsautoriteiten en de realiteit van de crisis'. Ook het gebrek aan beschikbare artsen en ziekenhuisbedden tij dens de hittegolf oogst kritiek. In het rapport wordt gewag ge maakt van een 'massale uit tocht' van huisartsen die op va kantie gingen. AFP MASERU - De koningin-moeder van het Afrikaanse konink rijkje Lesotho, Mamohato Bereng Seeiso, is zondag op 62-ja- rige leeftijd overleden. De moeder van koning Letsie III stort te in elkaar tijdens een kerkdienst in Mantsoenyane, net buiten de hoofdstad Maseru, en overleed korte tijd daarna in het ziekenhuis. Dat maakte het Zuid-Afrikaanse persbureau SAPA gisteren bekend. Volgens Nkoebe Nkoebe, stamhoofd in de arme enclave bin nen Zuid-Afrika, is het land van 2,1 miljoen inwoners ge schokt door het overlijden. Kort voor haar overlijden zou de koningin-moeder geklaagd hebben over vermoeidheid. AP PYONGYANG - Het stalinistische Noord-Korea ziet geen heil in een verdere dialoog met de VS over het omstreden nu cleaire programma. Dat zei de Noord-Koreaanse ambassa deur in Moskou gisteren, aldus het Russische persbureau In terfax. Volgens de diplomaat heeft Pyongyang geen andere optie dan de 'nucleaire afschrikking' uit te breiden. Noord-Korea voerde vorige maand in Peking nog besprekin gen over het kernprogramma met de VS, Zuid-Korea, China, Rusland en Japan. Het beraad leverde weinig op. Washington eist dat Noord-Korea zijn nucleaire ambities op geeft. Pas als het land het programma afsluit, valt er met de Amerikanen te praten over eisen die Noord-Korea heeft, zo als een niet-aanvalsverdrag met de VS en afschaffing van het sanctiebeleid. ANP/AFP PATNA - Twaalf mensen zijn gisteren omgekomen bij een landmijnexplosie in de oostelijke Indiase deelstaat Bihar. De slachtoffers zijn tien agenten die in het voertuig zaten dat op de mijn reed en twee burgers, zo meldde de politie. Vermoedelijk is de mijn geplaatst door maoïstische rebellen die in het gebied actief zijn. De rebellen strijden sinds 1981 in vijf deelstaten en richten hun aanvallen veelal op de politie en rijke landeigenaren die volgens hen meewerken aan de uit buiting van landarbeiders. AP NEW YORK - De Amerikaanse rockzanger Warren Zevon (56) is zondag in zijn woning in West Hollywood in Californië overleden aan kanker. Dat heeft zijn platenmaatschappij Ar temis Records gisteren in New York meegedeeld. Bij Zevon werd vorig jaar terminale kanker vastgesteld. In de tijd die hem restte, maakte hij zijn laatste cd The Wind die op de zestiende plaats eindigde op de Billboard-hitlijst, zijn hoogste notering sinds jaren. Zevon begon jaren zestig aan zijn muzikale carrière. Zijn cd Excitable Boy uit 1978 leverde hem zijn grootste bekendheid met de hit Werewolves in Londen. RTR LONDEN - De Britse regering moet een einde maken aan de 'cultuur van het verticaal drinken'. Staand in een pub de ene na de andere pint naar binnen gieten, werkt dronkenschap onder jongeren alleen maar in de hand. Meer zitplaatsen moe ten er voor zorgen dat de drinkende jeugd niet meer zo vaak horizontaal in de goot eindigt na een avondje stappen. Het voorstel komt van een werkgroep die in opdracht van pre mier Blair een beleid opstelt om het alcoholgebruik onder jongeren in te dammen, aldus The Times van gisteren. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Groot-Brittannië stuurt nog eens 1200 militairen naar Irak om de 11.000 Britse troepen bij te staan die daar al gestationeerd zijn. Minister Hoon van Defensie schreef dat gisteren aan het Lagerhuis. Het gaat om twee bataljons en gespecialiseerd personeel. In de- toekomst zijn volgens Hoon waarschijnlijk nog meer men sen nodig om te zorgen voor een stabiele toevoer van water, elektriciteit en brandstof in het zuiden van Irak, waar de Britse troepen zijn gelegerd. „Wij zijn vastbesloten het Iraakse volk te helpen een nieuwe, vreedzame DIJON - De Franse douane heeft eind vorige week in een Nederlandse wagen meer dan 21.500 xtc-tabletten gevonden. Het voertuig werd aangehouden op de weg tussen Dijon en Beau- ne, zo meldde de grenswachters gisteren. De bestuurder, een man met zowel de Nederlandse als de Colombiaanse nationali teit, is overgedragen aan de Franse politie. AFP en veilige toekomst voor zich zelf op te bouwen en wij zullen daaraan tegemoet komen met voldoende strijdkrachten in Irak voor zo lang als dat nodig is en niet langer", schreef Hoon. Een van de bataljons moet de huidige operaties ondersteu nen, Het tweede wordt onder meer ingezet om de training van het Iraakse 'civiele defensie korps' te versnellen. De aanslagen op de buitenland se strijdkrachten in Irak hebben sinds 1 mei aan elf Britse mili tairen het leven gekost. In de oorlog zijn 49 Britse militairen gesneuveld. Een woordvoerder van premier Blair zei dat de ver sterkingen niet alleen een reac tie zijn op de toegenomen aan slagen, maar ook deel uitmaken van een strategisch plan. Het belangrijkste oogmerk daarvan is de Irakezen 'zelfbestuur te ge ven op nationaal niveau, zoals ze dat in 90 procent van de ste den en dorpen al hebben', aldus de woordvoerder. De defensiewoordvoerder van oppositiepartij de Liberaal-De mocraten, P. Keetch, erkende dat Groot-Brittannië de plicht heeft te helpen bij de wederop bouw, maar hjij zei dat de toe komst van Irak een zaak moet worden van de Verenigde Na ties. Het overbelaste Britse le ger zal de taken in Irak op de lange duur niet kunnen volhou den, aldus Keetch. AP gevonden en zulke flauwtes heeft hij meer. Door de stress is zelfs een 'levensbedreigende si tuatie' niet uit te sluiten. Wel licht zijn de kwalen verergerd, omdat Bikker zijn pillen al een tijdje onregelmatig of niet in neemt. Uiteindelijk besloot rechter Herkenberg Bikker bij de voor aanstaande neuroloog Sucharn van de universiteit van Bochum langs te sturen voor aanvullend onderzoek. Daardoor vervalt de zitting van morgen al. Is dat de tactiek: vertragen en traineren? „Nee", zegt B. Eisenhuth, één van Bikkers raadslieden, „Om uitstel zelf is het ons niet te doen. Maar volgens de wetge ving is het niet mogelijk een ver dachte te vervolgen die zijn pro ces lichamelijk of geestelijk niet kan volgen. Die stappen moeten zorgvuldig worden genomen." GPD Advertentie Er is al een Carnival vanaf 26.995,-* De Carnival 2.9 CRDi diesel is er vanaf 30.295,-* *De DVD-actie is geldig tot en met 31 oktober 2003. Verkoopprijs is incl. BTW/BPM, excl. kosten deel I en II, verwijderingsbijdrage, rijklaar maken en metallic lak. Afgebeeld model bevat opties tegen meerprijs. Gemiddeld verbruik van 8,2 U100 km -1 L op 12,2 km tot 12,4 L/100 km -1 L op 8,1 km. C02-uitstoot: van 217 tot 293 g/km Wijzigingen voorbehouden. E-MAIL: INFO@KIA.NL INTERNET: WWW.KIA.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5