PZC I Ahmed Qurei heeft goed contact met VS en is geliefd bij volk Spreiden kansarmen in woonwijk heft problemen niet op Parlement deelt realisme van De Hoop Scheffer niet Heikele zaken bleven onbesproken omdat burgers zich niet roeren te gast 9 september 1953 dinsdag 9 september 2003 Hartaanvallen Onderhoud Realiteitszin Genieën Balkenende miste steun bij Bush Net als elders in Europa groeit in Nederland de kritiek op de Ver enigde Staten. Balkenende sprak echter verzoenende taal en zolang Nederlandse burgers niet sterk tegen Amerika ageren, kan en durft Balkenende ook niet veel meer. Het klimaat slaat echter om en een burgerboycot sluimert, stelt Marcel Schreurs. door Marcel Schreurs Voormalig CDA-premier Dries van Agt ontplofte bij na van woede toen hij onlangs in liet programma Zomergasten werd gevraagd naar zijn visie op het hedendaagse Amerikaanse buitenlandbeleid. De ogen van de 72-jarige Van Agt spoten vuur toen Amerika's afwijzing van het Internationale Strafhof ter sprake kwam. Dat gebeurde ook bij de bespreking van de op stelling van Washington jegens het Kyoto-akkoord. Het advies aan zijn opvolger Balkenende was duidelijk: Bush moet met ouderwets Hollandse vermanende vinger worden aangesproken op zijn interna tionale beleid. Premier Balke nende liet die vermanende vin ger echter achterwege. En gelijk had hij. Of misschien ook niet? In het nieuws van de afgelopen maanden was de verwijdering tussen Europa en Amerika wat geluwdDe meeste politici spra- ken weer verzoenende woorden om de kloof te dichten. De lijst van fundamentele meningsver schillen is de laatste twee jaar echter flink opgelopen. Bush startte zijn president schap met het opzeggen van fi nanciële steun aan internatio nale instellingen op het gebied van seksuele voorlichting en fa milieplanning. Zo kreeg de christelijke anti-abortus lobby in de Verenigde Staten meteen waar voor haar verkiezingsdo naties. De Nederlandse belas tingbetaler betaalt inmiddels het gelag, want voormalig Mi nister Herfkens wilde de open gevallen gaten zoveel mogelijk dichten. Vervolgens liet Bush weten het VN-verdrag tegen landmijnen niet te zullen onder tekenen en daarna blies hij, ook hier zéér tegen de zin van Ne derland, het Kyoto-akkoord over de terugdringing van broeikassengassen op. Afwij zing van het Internationaal Strafhof in Den Haag volgde. Zo gaat de lijst verder: wél machtspolitiek in Irak, geen machtspolitiek in Israël. Wél ei sen dat Europa genetisch gema nipuleerd voedsel toelaat; met voldoen aan de VN-richtlijn om minstens 0,7 procent van het nationaal inkomen aan ontwik kelingssamenwerking te beste den. Amerika zit als enig wes ters land ter wereld op slechts 0,1 procent. Balkenende had die ochtend in Washington kortom veel meer te bespreken dan alleen het dos sier Irak, waarvoor Bush Neder land nu ineens nodig heeft. Deze nieuwe Amerikaanse afhanke lijkheid heeft Balkenende ech ter niet uitgebuit. Nederland durft landen als Birma, Zim babwe of Suriname misschien de les te lezen. De toorn van Amerika opwekken is heel wat anders. De slogan is onverminderd: if you are not with us, you are against us en een klein land als Nederland kan het zich niet ver oorloven aan de verkeerde kant te staan. Temeer omdat onze toch al wankele economie erg afhankelijk is van Amerika. President Bush mag bovendien niet onderschat worden in zijn bereidheid landen op diverse manieren te straffen. Het Ame rikaanse volk is graag bereid te helpen; zie de boycot van Franse en Duitse producten na hun nee tegen de oorlog in Irak. Hoewel de mogelijkheden tot het uiten van kritiek dus be perkt waren heeft Balkenende zich wel veel degelijk meer als 'schoothondje' gedragen dan nodig was. Hij was kennelijk bang dat harde woorden contra productief zouden blijken. Wie weet zou Amerika zich aange vallen voelen en zich verder in graven in haar koers van power- play en 'America rules the world'. Warme woorden en pap pen en nathouden zijn in dit ge val beter dan een confronterend gesprek. Zijn er voor Nederland, en ei genlijk voor de gehele Europese Unie, dan nog wel mogelijkhe den om het Amerikaanse bui tenlandbeleid effectief aan de orde te stellen? Minister De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken) zal zeker stellen dat er met stille diplomatie veel te be reiken is, maar de werkelijkheid is anders. Europese politici heb ben simpelweg de ruimte niet meer om dingen hard aan de or de te stellen. Wat wellicht wel resultaat zou kunnen boeken, is een consu mentenboycot. Het boycotten van bijvoorbeeld Hollywood- films, Microsoft software en Ni ke schoenen zou de Amerikanen pijn doen waar het hard aan komt, te weten de economie. Daar is Bush beducht voor want hij wil vooral niet, net als zijn vader, afgestraft worden voor slechte economische prestaties. Bovendien kan Bush weinig doen tegen zo'n burgeractie. Dwarsliggende Europese politi ci straffen is één ding, revanche nemen op gewone vrije Europe se burgers is veel moeilijker. Een boycot door Europese con sumenten zou bovendien de voorpagina's van Amerikaanse kranten halen en daarmee ook de hoofden van de kiezers. Een boycot is dus een effectief pres siemiddel en gezien het groeien de anti-amerikanisme in Euro pa is een toekomstige boycot niet onwaarschijnlijk. Momen teel is dat nog een brug te ver. Verreweg de meeste Europea nen zijn het weliswaar zwaar oneens met het Amerikaanse buitenlandbeleid, maar de sym pathie voor het land van onze bevrijders en cultuurgenoten is toch nog groot. Als Bush ook nog oorlog in Noord Korea gaat maken of vaker rept over 'oud Europa' versus 'the great Ame rica', dan kan een omslagpunt bereikt worden in de Europese consumentenattitude. GPD Marcel Schreurs is directeur van het Centrum voor Interna tionale Samenwerking, COS Oost-Brabant door Jason Keyser De Palestijnse leider Jas- ser Arafat en diens PLO krijgen parlementsvoorzit ter Ahmed Qurei als nieuwe premier. De zittende premier Mahmoud Abbas diende za terdag zijn ontslag in vanwe ge de voortslepende machts strijd met Arafat over het bestuur van de Palestijnse veiligheidsdiensten. Qurei is de nummer drie in Arafats Fatah-beweging. Al jaren geldt hij als degene die ver moedelijk de nieuwe hoogste leider van de Palestijnen wordt in het geval Arafat iets overkomt. Ahmad Ali Mohammed Qur ei, alias Abu Ala, werd in 1937 geboren in Abu Dis als telg van een rijke familie. In 1965 sloot hij zich aan bij Arafats Fatah-beweging, die toen net was opgericht. Hij had toen reeds naam ge maakt als een gedegen finan cieel manager. Zo stond hij aan het hoofd van de dienst voor buitenlandse investe ringen van de PLO, was hij directeur-generaal van het economische departement en lid van een financiële com missie van de PLO. In augus tus 1989 trad hij toe tot het centraal bestuur van Fatah en in 1994 keerde hij samen met onder andere Arafat uit ballingschap in Tunis terug in de Palestijnse gebieden. In de eerste kabinetten van de Palestijnse Autoriteit (1994- '96) was hij minister van Eco nomie en Handel, daarna mi nister van Industrie. Sinds 1996 is Qurei voorzitter van het Palestijnse parlement. De 59-jarige Qurei kreeg veel lof voor zijn belangrijke rol in de maandenlange onder handelingen die in 1993 tot de Oslo-akkoorden leidden. Qurei was destijds delegatie- hoofd van de Palestijnse on derhandelaars. Ook bij de vredesonderhandelingen in Parijs in 1994 en in het Egyp tische Taba in 19 9 5 voerdehj de Palestijnse delegatie Hij wordt omschreven als eg, man met een gemoedelijk stijl van onderhandelen, wj hem goede betrekkingen opi leverde met zijn Israëlische tegenhangers. De Israëlisch onderhandelaar Uri Sa\i werd een persoonlijke vriend van Qurei en zelfs hun doch ters raakten hecht bevriend In 1999 bracht Qurei een be zoek aan de Knesset, het Is raëlische parlement. Qurei bleef na de afgelopen drie jaar van geweld hame ren op een terugkeer naardi onderhandelingstafel, sprak hij met Shimon P tot oktober vorig jaar Israë lisch minister van Buiten- landse Zaken, en de Israëli sche premier Ariel Sharon, om uit de impasse te geraken. Zijn profiel verschilt van dal van Abbas doordat hij ziel minder cameraschuw op stelt, vaak met journalisten praat, het contact met de Pa lestijnse bevolking trachtte onderhouden, de reputatie heeft een goede luisteraar te zijn en democratie hoog in het vaandel draagt. Net Abbas heeft ook Qurei g contact met de Verenigde Staten. Alleen is Qurei onder de Palestijnse bevolking veel populairder dan Abbas. De verstokte roker Quiei sukkelt al jaren met zijn ge zondheid. Hij overleefde meerdere hartaanvallen, waaronder één tijdens onderhandelingssessie met Israëlische leiders in 1996 in Taba. De Israëlische minister Peres begeleidde hem toenin de ambulance naar het zie kenhuis. Peres redde mijn leven", zei een emotionele Qurei daarover later. Vorig jaar onderging hij een opera tie om een dichtgeslibde hartslagader te ontstoppen. AP pagina 5: Qurei aanvaardt premierschap door Yvonne Hamar Het heeft geen zilt om een heel beleid op te zetten om kansarme mensen, vaak alloch tonen, beter te spreiden om ach terstandsbuurten te ontlasten. Dat zegt R. van Kempen, hoog leraar stadsgeografie aan de Universiteit van Utrecht, in re actie op dergelijke suggesties in Rotterdam. Praktisch is het vrijwel onuitvoerbaar, het is discriminerend en bovendien is nog nooit aangetoond dat ofwel de achterstandswijken of de mensen zelf er beter van wor den, aldus Van Kempen. Spreiding is te simpel gedacht. Men kan zich beter richten op andere oplossingen voor kans arme burgers, vindt Van Kem pen. „Als het gaat om een vrije keuze en voldoende woning aanbod dan is er niks mis met spreiding. Maar voor de lagere inkomens zijn er nu niet veel al ternatieven. In de Randstad is nog steeds een gebrek aan goede en betaalbare woningen. Die staan vaak in de oude buurten in grotere steden." Als je bepaalde groepen mensen woonruimte in zo'n wijk ont zegt, hebben zij volgens Van Kempen nóg minder kans op woonruimte. „In een andere, rij kere buurt staan minder goed kope huizen, zodat ze jarenlang zouden moeten wachten." Vol gens hem is dat tegen de wet en is dat sociaal-psychologisch slecht voor de burger. Zeker als op etnische afkomst wordt gese lecteerd. In 1997 hebben gemeenten en corporaties een herstructure ring in gang gezet waardoor in achterstandswijken meer duur dere woningen moeten komen en in rijkere buurten goedkope re woningen. „Het doel is een gemengde bevolking. Maar waarom? En heeft het effect?Uit mijn onderzoek blijkt dat er weinig tot geen sociale contac ten zijn tussen de verschillende bewonersgroepen. Volgens hem blijven de rijkeren en armeren gescheiden bewo ners, ook al wonen ze bij elkaar. „Als ze elkaar al ontmoeten, is dat nog niet hetzelfde als elkaar leren kennen." Kansarmen schieten er niet zoveel mee op en voor hen was het bedoeld. Hij vindt het jammer dat men daar kennelijk niet over nadenkt, ge zien de steeds oplaaiende dis cussie over spreiding." De dis cussies ebben volgens hem altijd weg en leiden nooit ergens toe. Voor de achterstandsbuurt zelf ziet hij weinig effect als daar bijvoorbeeld minder allochto nen zouden wonen. Overigens is een maximering van allochto nen voor een gebied niet moge lijk, zo bepaalde de rechtbank in Rotterdam al in 1972. Beter^s het in zijn ogen om de echte oor zaken van problemen te onder zoeken en breed aan te pakken. Dat is sneller dan de hele wo ningmarkt te veranderen. De wetenschapper onderkent dat er veel problemen zijn in achterstandswijken, maar dat dit niet per se komt door een te hoge concentratie etnische min derheden. „Vaak steken achter de onveiligheid en criminaliteit groepjes ellendelingen, vaak jongeren." Als er minder kans armen of allochtonen wonen, zijn de echte oorzaken dus niet weggenomen. Verloedering ontstaat verder doordat de omgeving en de hui zen slecht worden onderhou den. Gemeenten en de woning corporaties zouden daarvoor meer hun best moeten doen. Simpelweg meer rijkere mensen in arme buurten garandeert vol gens Van Kempen evenmin dat de buurt er beter uit gaat zien. „Bij de oplevering ziet de straat er mooi uit ja, maar het gaat om het onderhoud." Ook een opleving van buurt voorzieningen werkt niet altijd stimulerend. „De nieuwe bewo ners gaan nog vaak naar de school en winkel in de oude buurt of naar een supermarkt elders.Verder is weinig bekend over economische effecten. Ook de bouw is een obstakel. De planning duurt jaren. „De laat ste jaren werden vooral duurde re huizen gebouwd, maar door de recessie neemt juist de be hoefte aan goedkope huizen snel toe." Bouwen van dit soort huizen in rijke buurten, zoals de SP wil, betekent dat daar eerst gesloopt moet worden. „Maar dat zijn kwalitatief goede wo ningen die daar niet voor in aan merking komen." Gevarieerd bouwen kan volgens de weten schapper alleen in nieuwbouw wijken. „Maar goedkoop bou wen is vaak ook daar zelfs niet mogelij k."ANP Minister van Buitenlandse Za ken Jaap de Hoop Scheffer wil dat vier grote EU-landen het Irak-beleid van de Europese Unie bepalen. De Tweede Ka mer valt over hem heen, maar de minister is een realist; want het is nooit anders geweest. door Hetty van Rooij Nederlandse Tweede-Ka merleden kunnen af en toe verbijsterend onwetend doen wanneer het over Europa gaat. „Er kan geen sprake van zijn dat Chirac of Blair dé koers van de EU bepalen", sprak de VVD'er Hans van Baaien zondag ferm, nadat hij had gehoord dat minister van Buitenlandse Zaken Jaap de Hoop Scheffer het Nederlands Irak-beleid uit handen wil ge ven. Zou Van Baaien nou echt denken dat Chirac, Blair en Schroder de koers van de Unie niet bepalen? En wie doen dat volgens hem dan wel? Na afloop van een bijeenkomst met zijn collega's in Italië zei De Hoop Scheffer dit weekein de hardop wat binnen Europa nooit hardop gezegd wordt: de regeringsleiders van de grote landen maken in de EU de dienst uit. Zonder de prima verstand houding tussen de Franse pre sident Mitterand en de Duitse kanselier Kohl zou er nooit een gemeenschappelijke munt zijn gekomen. Zonder de trek kracht van Tony Blair was er geen E uropese defensieEn het duidelijkste voorbeeld: in ok tober vorig jaar bereikten Chi rac en Schroder in een Brussel se hotelkamer binnen een uur een akkoord over het land bouwbeleid, dat de andere dertien landen maar hadden te slikken. En dat deden ze dus. Op het terrein van buitenland se zaken, waar alle lidstaten hun eigen beleid voeren, is het niet anders. Er zijn maar drie Europese landen die op het wereldtoneel een rol spelen: Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland. Voor het gemak telt De Hoop Scheffer ook Spanje even mee, omdat dat met de andere drie momenteel lid is van de VN-Veiligheids- raad. Jaap de Hoop Scheffer (1) en premier Jan Peter Balkenende op weg naar de tuin van het Witte Huis voor een persconferentie. foto Chris Kleponis/EPA De diepe verdeeldheid tussen de 'grote drie' over het Ameri kaanse Irak-beleid verlamde een half jaar geleden de Unie en zorgde voor een crisis die nog steeds niet helemaal be dwongen is. Zolang de grote lidstaten het niet eens zijn, is er helemaal geen gemeen schappelijk beleid. Met als consequentie dat de EU in de wereld geen rol speelt. Blair, Chirac en Schroder varen alle drie hun eigen, nationale koers; Europa en het Europese buitenlands beleid is niet hun eerste belang. Het idee van De Hoop Scheffer om de vier Europese leden van de Veiligheidsraad bij elkaar te laten zitten om het achter dichte deuren eens te worden over Irak, getuigt dus van rea liteitszin en is helemaal niet zo kwalijk als LPF en VVD doen voorkomen. Als zo'n onder onsje tijdens de Irak-crisis een half jaar geleden was gelukt, had heel Europa opgelucht staan juichen - inclusief de Tweede Kamer. Nu De Hoop Scheffer een beroep doet op de vier groten om hun verant woordelijkheid te nemen, krijgt hij het verwijt dat hij het Nederlandse buitenlands be leid verkwanselt. Want het is van tweeën één: wie pleit voor een krachtig ge luid uit Europa en dus voor een gemeenschappelijk buiten lands beleid, kan niet tegelij kertijd een volledig eigen koers varen. Een Nederlandse minister die Noord-Korea op eigen houtje voor de laatste maal waar schuwt, is een beetje belache lijk. Een Nederlands Kamerlid dat denkt dat Nederland in de wereld werkelijk meetelt, heeft niet goed opgelet. Zoals De Hoop Scheffer het uit drukt: „Als de grote landen het eens zijn, moeten Letland, Luxemburg en Nederland van goeden huize komen om te zeggen: dat doen we zo niet." Dat is een realistischer bena dering dan die van LPF-aan- voerder Mat Herben, die het idee van De Hoop Scheffer no ta bene afdoet als 'de vernieti ging van menselijk kapitaal'. De grootste genieën binnen Europa kunnen best in Dene marken en Griekenland zitten, maar dat maakt van die lan den nog geen hoofdrolspelers. Tenzij de inbreng van die ge nieën zo geweldig is dat ze lou ter op basis van hun kwaliteit een rol van betekenis gaan spelen. En daar zal in de wereld geen mens zich tegen verzetten. GPD BRONZEN CENT - De bron zen cent en het zinken dubbel tje verdwijnen. De muntjes kunnen nog tot 15 december op het postkantoor worden omgewisseld. HELDENFONDS - Twee Zeeuwen zijn in 1952 geëerd door het Carnegie Helden fonds, zo blijkt uit het jaarver slag. M.J. van Riet uit Goes redde in maart 1951 een kind dat bij Purmerend overboord sloeg van een schip. Bakkers knecht J. van de Horst uit Vee- re aarzelde op 3 november 1951 geen moment om een kind te redden dat in de sluis- kolk was gevallen. De twee helden kregen een horloge! inscriptie. KERKDIENST - Voor k eerst na zeven maanden is Nieuwerkerk weer een dienst gehouden. Dat gebffl de in de consistoriekamer vs. de hervormde kerk. Alle bewo ners van het dorp waren - oi geacht hun kerkelijke voor ken keur - naar de dienst gekomen doe Het is de bedoeling voortaal iedere zondag weer een dien! te houden. Zolang het gat Ouwerkerk niet gesloten is, de aanvangstijd afhankel van het getij. De consistor: kamer is bij hoog water i zonder laarzen te bereiken. PZC Hoofdredactie: A L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 460116 Fax:(0118)472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17 00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-Q231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand: 20,50 per kwartaal. 55,10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantoow zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleint|«l Tel. (0113) 315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverleren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern.De° u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruiktvoor e (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienSt* ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldiggeS Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. product teerde ei Behoort tot UUSQSflGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4