De Hoop Scheffer is volgens Navo-baas geschikte opvolger Lusanne toch door één man ontvoerd Critici vrezen voor duizenden illegalen en stroom rechtszaken Dader van overval op geldloper voortvluchtig Van terrorisme verdachte man op Schiphol opgepakt I Rechter staat bezuinigingen zorgsector toe Ruim duizend extra doden door warmte Jniversiteiten erbieden sluier Wahid op zoek naar kunstogen Trein ramt bus Peijs komt met spoedwet voor spitsstroken Docenten volgen antirooktherapie Heemskerker niet betrokken bij val Dierenbevrij ders nog steeds vast Eindhoven knapt de Dommel op Hennepkwekerijen ontmanteld dinsdag 9 september 2003 Ongelijkheid 3zome irenii i la ten Dnwe? d blij? ig zid I grao i DEN' HAAG - De overheid is uu' iich niet te buiten gegaan aan onbehoorlijk bestuur door te korten in de budgetten van mrginstellingen. Dat heeft {isteren de rechtbank in Den 0.46 1.12 0.26 0.39 1.45 2.10 1.54 1.35 De voorzieningenrechter wees ie eis van een aantal branche- irganisaties af. Zij hadden een tort geding aangespannen te len het ministerie van Volksge- ^55 tondheid, Welzijn en Sport 1.05 PWS) en wilden dat de 'effici- 1.14 ®cy-korting'wordt geschrapt. 2.34 Eind juni maakte minister Hoo- 2.55 gervorst van VWS bekend dat 2.45 ie budgetten van de instellin- jendit jaar met 1,6 procentwor- jen gekort. Volgens de sector is kaasschaafoperatie zo om- vangrijk dat die binnen korte tijd niet is te verwezenlijken, ^organisaties meenden dat de minister de beleidsmaatregel Krst met hen had moeten be spreken. Daarbij baseerde zij ach op het 'Ova-convenant' (Overheidsbijdrage in de ar- reidsvoorwaardenontwikke- klANP VOORBURG - Door de warmte zjjn er de afgelopen zomer tus- ik isen de 1000 en 1400 mensen Leer gestorven dan normaal. Be oversterfte was het hoogst I tijdens de hittegolf in augustus, maar ook begin juni en de twee de helft van juli overleden meer mensen dan normaal. Dat meld de gisteren het Centraal Bureau ^oorde Statistiek. Us de temperatuur één graad jelsius hoger is dan normaal, ian leidt dat tot 25 a 35 extra loden. Tussen 31 juli en 13 au- lustus bereikte de temperatuur |i De Bilt elke dag een niveau ian boven de 2 5 graden en op ze- ien dagen werd het zelfs war ier dan 30 graden. Normaal rpeij^jgt. de temperatuur in augustus jopruim 22 graden. Als het in de lerste twee weken van augustus seen !2 graden was, dan waren er ebied der- a vij fhonderd mensen min der overleden. In heel augustus de oversterfte tussen de 450 Pardon asielzoekers gelaakt door Peet Vogels DEN HAAG - De voorgestelde regeling om 2200 asielzoekers alsnog een vergunning te verle nen levert volgens hulporgani saties meer problemen op dan ze oplost. De Vereniging van Ne derlandse Gemeenten voorziet duizenden nieuwe illegalen. Asieladvocaten waarschuwen voor een enorme stroom rechts zaken als de Tweede Kamer de pardonregeling voor asielzoe kers goedkeurt. Tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer gaven organisa ties die hulp verlenen aan asiel zoekers gisteren ongezouten kritiek op het algemeen pardon voor asielzoekers. In de regeling die minister Verdonk van Vreemdelingenbeleid voorstelt, krijgen mensen die langer dan vijf jaar wachten op een besluit over hun eerste asielverzoek au tomatisch een verblijfsvergun ning. Asielzoekers die op uit spraak in een tweede of derde verzoek wachten, moeten ver trekken want hun aanvraag is al eens afgewezen. De kritiek spitste zich vooral toe op het uitzetten van de mensen die een tweede of derde verzoek hebben ingediend. „Die tweede aanvraag deden mensen vaak op advies van de IND, de dienst die de asielaanvragen beoor deelt", zegt directeur Nazarski van Vluchtelingenwerk Neder land (VWN). „Als een asielzoe ker met nieuwe feiten komt die zijn verzoek ondersteunen, dan kunnen die niet worden meege nomen in de eerste procedure. Dus is een tweede procedure noodzakelijk. Het is dus onte recht dat die groep nu moet ver trekken." Asielrechtadvocaat Mol waar schuwde de Kamerleden voor een stroom van bezwaren bij de rechter. „Als advocaat zie ik wel mogelijkheden om de rechtson gelijkheid van deze regeling aan te tonen. Ik voorzie duizenden bezwaarschriften van afgewe zen asielzoekers. Dat verstopt de reguliere asielprocedures en leidt tot enorme vertraging." De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft voor gesteld om alle asielzoekers die al langer dan vijf j aar op een uit spraak wachten automatisch asiel te geven. In totaal gaat het dan om een groep van 6300 men sen. Uit een inventarisatie van VWN blijkt dat vooral gezinnen buiten de boot vallen en dat al leenstaande asielzoekers zullen worden toegelaten. De VNG vreest voor maat schappelijke onrust als die grote groep gezinnen op straat komt te staan. „Die mensen wonen al tien jaar of langer in een ge meente, hun kinderen gaan naar school en hebben vriendjes in de buurt", aldus directeur Pans van de VNG. Uitzetten zal niet lukken, denkt hij. „De overheid kan nu de illegalen al niet uit zetten. En daar komen dan nog eens vierduizend mensen bijdie met de nieuwe regeling buiten de boot vallen." Ook de Raad van Kerken ziet de onrust over het strenge asielbe leid toenemen. „We krijgen nu al vragen voor informatie over het kerkasiel. Dat hebben we in jaren niet meer meegemaakt. Mensen bereiden zich voor op acties", zegt secretaris Bakker van de Raad. GPD ,5pi1 Jok in juni en juli steeg de tem- iratuur geregeld boven de 22 graden. In juni overleden tussen dc250 en 350 mensen meer door Je warmte. In geheel juli lag de iet veJcversterfte tussen de driehon- tont- ierd en vierhonderd, et os je extra sterfte in de zomer writ in het najaar vaak ge- rolgd door een daling, omdat er jrt dar. een koelere periode aan- |j breekt. ANP pagina 5: Franse hittegolf UTRECHT - Studentes mogen universiteiten geen ge- lichtssluiers meer dragen. ïolgens de VSNU, de Vereni- van Universiteiten in Ne- ierland, moeten de studenten zichtbaar zijn. Sluiers staan een goede communicatie lijdens werkgroepen in de weg. De VSNU stelt met nadruk dat ie afspraken niet bindend zijn, daaj afzonderlijke universiteiten lebben het recht hun eigen be- er 20.1 lidte voeren. leVSNU volgt het voorbeeld rd de Universiteit Leiden. AVP 20.18 er 4,5 Op het Jonckbloetplein staat de uitgebrande vluchtauto. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een van de daders van een overval die gis terochtend is gepleegd op een geldloper bij het postkan toor op het Jonckbloetplein in Den Haag is nog voort vluchtig. De man maakte samen met een andere overvaller een geldkoffer buit. In de schermutseling die daaraan voor afging, raakte de geldloper gewond, doordat hij ten val kwam. Eén van de overvallers is gearresteerd. De politie hield een vergeefse zoekactie in een park aan de Van Vreden- foto Marcel Antonisse/ANP burchweg in Rijswijk, waar de tweede overvaller zich zou ophouden. De daders staken hun gestolen vluchtauto in brand. Ook de wagen waarmee ze naar het Jonckbloetplein kwamen brandde uit. Het is niet bekend hoeveel er buit is gemaakt. ANP KAMPEN - De oud-president van Indonesië, Wahid, oriën teert zich op kunstogen. Wahid dineerde daarom gisteravond in Kampen met Willem Kolff, uit vinder van de kunstnier en part ner in een onderzoek naar de ontwikkeling van kunstogen. Wahid werd in 1998 nagenoeg blind als gevolg van een hersen bloeding. Toch werd hij een jaar later president van Indonesië. In 2001 werd hij afgezet, onder meer wegens betrokkenheid bij een omkoopschandaal. ANP door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Met een konink lijk lintje en een lunch in intiem gezelschap heeft het kabinet gisteren alvast officieel afscheid genomen van Navo-secretaris- generaal Lord Robertson. De Navo-baas acht minister De Hoop Scheffer van Buitenland se zaken geschikt als zijn opvol ger, liet hij weten na afloop van de maaltijd. Maar officieel is er geen Neder landse belangstelling voor de Navo-vacature. „Als hij kandi daat wordt, dan zou hij een goe de secretaris-generaal zijn", zei Robertson aan wie gisteren door de koningin het Ridder Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau is verleend. Tijdens de lunch zelf is niet over de Navo-vacature gesproken. Het ging over koetjes en kalfjes, zeiden woordvoerders van de kabinetsleden die met Robert son aan de dis zaten: premier Balkenende en de ministers W4Mra.tMx |3EL tEN je. Liu ws HA O AL ZytNo Heeis.EM van onze redactie binnenland SCHIPHOL - De Koninklijke Marechaussee heeft zaterdag een van terrorisme verdachte man op Schiphol aangehouden. De man stond op verzoek van de Turkse autoriteiten internatio naal gesignaleerd. Hij is giste ren voorgeleid aan de rechter commissaris. Turkije wil zijn uitlevering. Zijn raadsman V. Koppe laat weten dat zijn cliënt een journa list is die inmiddels de Neder landse nationaliteit heeft. De man woont in Amsterdam. „Hij is politiek actief", beaamt Kop pe. Zijn cliënt zou lid zijn van de TDP, de Turkse Revolutionaire Partij. Volgens betrouwbare bronnen uit opsporingskringen stond de man gesignaleerd voor valsheid in geschrifte en deelname aan een terreurorganisatie. Hij zou volgens de Turkse informatie hoog in de organisatie van die terroristische beweging staan en veel criminele antecedenten hebben. Deze organisatie werkt samen met de vroegere PKK, in middels Kadek genoemd. De verdachte treedt regelmatig op in media die pro-PKK zijn, vooral als commentator. Uit de Turkse informatie blijkt dat de terroristische activitei ten te maken hebben met gewa pende acties in de Giresun-regio in Turkije (aan de Zwarte Zee). De Koerdische rebellengroepe ring PKK vecht sinds 1985 voor een onafhankelijk Koerdistan in het zuidoosten van Turkije. Sinds die tijd zijn zeker 32.000 mensen, het merendeel Koer den, omgekomen bij geweld. Sinds PKK-leider Ócalan na zijn gevangenneming in 1999 opriep tot een wapenstilstand, is het aantal slachtoffers ge daald. Vorige week zeiden Koerdische strijders het staakt- het-vuren op. ANP Kamp (Defensie) en De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken). „Zo'n afscheidslunch is een ce remoniële bijeenkomst. Dan wordt er meestal niet over iets inhoudelijks gesproken", zegt de woordvoerder van Kamp. Het is niet de gewoonte om va catures op dat niveau groepsge wijs te bespreken. Dat geschiedt via het officieuze circuit; in ge sprekken onder vier ogen of te lefoontjes tussen premiers en ministers onderling. De Hoop Scheffer zelf waakt er intussen angstvallig voor zijn eigen ruiten in te gooien. Specu laties over zijn kandidatuur smoort hij door te herhalen dat hij geen gegadigde is. Maar kan didaten voor zo 'n functie maken zich van te voren niet bekend: je brandt immers af als je het niet wordt. Dus waken de meesten ervoor zich openlijk in de strijd te werpen. Op de vraag of hij wel zin heeft in de baan van Navo- baas, zwijgt De Hoop Scheffer in alle talen. Vanuit Polen is dit weekeinde gesteld dat president Kwas- niewski geen officiële kandi daat is. Zowel zijn naam als die van de Portugese Eurocommis- VOORBURG - Op de overweg Veenweg bij Voorburg is giste ren een bus van de HTM in bot sing gekomen met een trein. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel is er veel materiële schade, aldus een woordvoeder van ProRail ver keersleiding. Door het ongeluk werd het treinverkeer in beide richtingen volledig stilgelegd. ANP saris Vittorino zingt rond als mogelijke opvolger van Robert son. Aan de andere kant van de oce aan spot ondertussen de Cana dese minister van Financiën Manley met de internationale mores om jezelf niet in de schijnwerpers te plaatsen. Hij zegt openlijk dat hij wel in is voor de baan. GPD pagina 4: parlement deelt realisme van De Hoop Scheffer niet DEN HAAG - Na de spoedwet wegverbreding presenteert het kabinet op prinsjesdag een tweede spoedwet die de snelle aanleg van infrastructuuur mo gelijk moet maken om files weg te werken. In de spoedwet is de aanleg van spitsstroken geregeld en de bij behorende geluidsmaatregelen. Dat zei minister Peijs (Verkeer) gisteren tijdens een kennisma kingsgesprek met de pers. De spoedwet wegverbreding was een project van 380 miljoen euro van het eerste kabinet-Bal kenende om versneld 150 kilo meter aan spitsstroken aan te leggen (vluchtstroken die in de spits als rijbaan worden ge bruikt). Op prinsjesdag presenteert Peijs ook plannen van aanpak voor achterstallig onderhoud aan spoor, weg en waterwegen. Dat kost veel geld en daardoor verdwijnen waarschijnlijk flink wat andere verkeersprojecten in de ijskast. ANP GRONINGEN - Het Groningse Augustinuscollege geeft ro kende leraren komende week lasertherapie om hen te laten stoppen. De school voert een streng antirookbeleid en de lera ren moeten het goede voorbeeld geven, zo liet adjunct-direc teur R. Eikenhout gisteren weten. Volgens Eikenhout is het Augustinuscollege de eerste school in Nederland die de docenten lasertherapie biedt. „We heb ben het hele gebouw rookvrij verklaard, dus ook de docenten kamer en de leerlingenkelder." Het experiment geldt voorlo pig alleen voor docenten. „De leerlingen proberen we in de lessen te waarschuwen voor de schadelijke gevolgen." ANP HEEMSKERK - De politie heeft een 43-jarige man uit Heemskerk die zij zondag had aangehouden in verband met de dood van zijn 24-jarige vriendin gisteren vrijgelaten. Uit onderzoek is niet gebleken dat de man iets met de val van de vrouw te maken heeft, zei een woordvoerder van de politie gisteren. De vrouw viel zondagochtend van de vijfde etage van een flat gebouw in Heemskerk en was op slag dood. De man had kort voor de val ruzie met haar gehad. Voor de politie was dat de re den tot aanhouding. Uit het recherche- en buurtonderzoek is volgens de politie niet vast komen te staan dat de man verant woordelijk is voor de val van de vrouw. ANP PUTTEN - De 49 actievoerders die de politie vrijdagavond aanhield in Putten zitten nog steeds vast. De groep liet vrijdag zesduizend nertsen los bij een fokkerij in Putten. De politie zegt nog op zoek te zijn naar een grote groep actievoerders die wist te ontkomen. De actievoerders richtten vernielingen aan. Vervolgens kwa men omwonenden de nertsenfokker te hulp en ontstond een massale vechtpartij. Het overgrote deel van de bevrijde nertsen is vrijdagavond al weer gevangen door de fokker en omwonenden. ANP EINDHOVEN - Eindhoven wil het stadsriviertje de Dommel een nieuw aanzicht geven. Het watertje dat de afgelopen de cennia bijna een verborgen bestaan heeft geleid, moet een ste denbouwkundig element van allure worden. De Dommel loopt dwars door het hart van de stad. Tegelijk met de uitbreiding van het Van Abbemuseum is al een klein deel van de waterloop vernieuwd. Naast het museum is een meertje aangelegd en een aantal vistrappen. Het college van B en W wil de komende jaren het hele stuk van de Dommel binnen de binnenring aanpakken. Eindhoven heeft daarvoor vier milj oen euro uitgetrokken en verwacht uit diverse subsidiepotjes nog bijdragen. ANP ROTTERDAM - Bij een actie op het Rotterdamse woonwa genkamp Terbregsehof heeft de politie gisteren verschillende hennepkwekerijen ontmanteld. Een 21-jarige Rotterdammer en een even oude man uit Tilburg, beiden eigenaar van een kwekerij, zijn aangehouden. De politie schat dat bij de actie zeker tweeduizend hennep planten in beslag zijn genomen. In totaal zijn vier in werking zijnde kwekerijen opgerold en zes volledig ingerichte kweek- ruimtes zonder planten ontmanteld. ANP van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Het Open baar Ministerie vermoedt dat de 63-jarige man die er van verdacht wordt Lusanne van der Gun te hebben ont voerd, zich als twee personen heeft voorgedaan tegenover het meisje. Dat zei gisteren een woord voerder van het OM. Lusan ne heeft zelf steeds verklaard dat zij door twee mannen was ontvoerd. „Het rechercheon derzoek richt zich op het ve rifiëren van de verklaringen van de verdachte en het uit sluiten van een tweede da der", aldus de woordvoerder. De verdachte uit Rijperkerk dacht dat de familie Van der Gun veel geld had. De man kende de familie niet. Hij werd vrijdag in zijn woonplaats Rijperkerk gear resteerd en blijft voorlopig vastzitten. De rechter-com- missaris van de rechtbank in Leeuwarden besloot gisteren de voorlopige hechtenis met tien dagen te verlengen. Voor advocaat B. Korvemaker is het geen verrassing dat zijn cliënt langer blijft vastzit ten. Volgens woordvoerder R. Kamminga van het OM wordt de verdachte gijzeling ten laste gelegd. „Daar staat maximaal vijftien jaar cel op", aldus Kamminga. Gijzeling houdt in dat de op zettelijke vrijheidsberoving als oogmerk heeft iets te la ten doen of niet te laten doen, zo stelt Korvemaker. Bij voorbeeld het gijzelen en daarna losgeld eisen, zoals de ontvoerder van Lusanne deed. Voor ontvoering staat maximaal acht jaar. Volgfens officier van justitie T. Wolters van het OM wordt de verdachte waarschijnlijk onderworpen aan een psy chologisch en psychiatrisch onderzoek. Hij verwacht dat de man in december wordt berecht. Het OM bevestigt dat Lusan ne twee dagen in een garage box in het Limburgse Suste- ren heeft doorgebracht. De politie heeft bij de arrestatie twee auto's in beslag geno men. In één van de auto's, een grijze met deuken, heeft de verdachte Lusanne in Olde- berkoop ontvoerd. De garage waarin de elfjari ge Lusanne tijdens haar ont voering heeft overnacht, staat in Susteren naast Café Huizinga. Dat zei gisteren de 61-jarige eigenaresse van het etablissement, Elly Huizin- ga-Bongaarts Zij kent de verdachte al 44 jaar. „Twee weken geleden vroeg hij of hij zijn auto in de garage boxen 15 en 14 naast mijn ca fé mocht parkeren. Hij heeft ten minste één nacht in de auto geslapen", aldus Hui zinga. De man vertelde haar dathij kostbare tapijten in de auto bij zich had. De donder dag na de vrijlating van Lus anne ging hij terug naar Rij perkerk. ANP Lusanne van der Gun ging gisteren weer voor het eerst na de ontvoering naar school. foto Paul Janssen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3