Bijzonder lam krijgt speciale naam PZC Restauratie kerkgevel bijna af Ziekenhuis Walcheren krijgt Belgische hulp op afdeling cardiologie sll SWO wil informatiebank als alternatief gildenproject Jongen beschoten met luchtdrukpistool Overheid en verzekeraars bouwen alsnog nieuw onderkomen in Zierikzee agenda dinsdag 9 september 2003 Opbrengst actie voor Molukken duizenden euro's Doorbroken Harpoenvissers krijgen boete Informeel overleg Westerschelde Prijs voor project ROC-Zeeland Perenverkoop in Burgh Interieur Wachttijd Medicijnen uit auto gestolen Akkoord over ambulancepost HoorFamke van Loon ZIERIKZEE - Ambulance dienst Boven de Westerschelde en de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen kunnen de nieuwe ambulancepost voor Schou- wen-Duiveland gaan bouwen. Overheid en zorgverzekeraars zijn het alsnog eens geworden over de verbouwingsprijs. De contracten zullen hiervoor wel aanzienlijk langer doorlopen: veertig jaar in plaats van de oor spronkelijke tien jaar. J. van der Velde, directeur van de dienst boven de Westerschel de, is tevreden over het bereikte akkoord. „Ik ben blij dat het eindelijk doorgang kan vin den." Want waar de plannen voor de nieuwe ambulancepost in het voormalige Zweeds Rode MIDDELBURG - Een benefiet actie voor de slachtoffers van het geweld op de Molukken heeft zaterdag enkele duizen den euro's opgeleverd. Het be drag is nog niet precies bekend, omdat de kosten nog berekend moeten worden. De actie werd gehouden in de Stromenwijk in Middelburg, waar veel Moluk- kers wonen. De opbrengst van het volleybal toernooi, dat 's middags werd gehouden, is al wel bekend. Die bedraagt 650 euro. Het geld, af komstig van het inschrijfgeld en van de verkoop van hapjes en drankjes, gaat naar het dorpje Waai op Ambon. Drie jaar gele den werden alle inwoners van het dorp verdreven. Ze werden ondergebracht in vluchtelin genkampen. Sinds augustus van dit jaar keren de bewoners er weer terug. Met het muziekfestijn werd geld ingezameld voor de hulpverle ningsorganisatie Tali Persaud- araan Maluku, waarin christe nen en moslims samenwerken. Kruis Ziekenhuis in Zierikzee al langer in kannen en kruiken zijn, is er de afgelopen maanden vooral gesteggeld over de ver bouwingsprijs. „Wat mij betreft had dit al zes maanden eerder rond kunnen zijn. We hopen nu over veertig weken erin te kunnen", aldus Van der Velde. De huidige ambulancepost op Schouwen-Duiveland aan de Zandweg in Zierikzee is aan vervanging toe. Het onderko men in de portakabins voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd, maar daarnaast moet de Stichting Ambulancedienst bo ven de Westerschelde hier ver trekken. De voormalige werk plaats van nutsbedrijf Delta NV, op wiens terrein de post staat, is verkocht. Bedacht is de post onder te brengen in het voormalige ziekenhuisgebouw in Zierikzee, dat hiervoor wel wat vertimmerd moet worden. Sinds begin dit voorjaar zit dat verhuisplan echter in een im passe. Heikel punt is het geld dat de zorgverzekeraars voor de verbouwing op tafel moeten leggen. De verzekeraars willen volgens de landelijke richtlij nen hiervoor maximaal 80 euro per vierkante meter betalen. Maar voor het College Sanering Ziekenhuisvoorzieningen is dat te laag; dat wil dat de Ooster- scheldeziekenhuizen hiervoor een commercieel tarief van ten minste dertig euro per vierkante meter meer rekenen. De ambulancepost dreigde hierdoor de dupe te worden van de bureaucratie, zo oordeelde zowel Van der Velde als zieken huisdirecteur J. Broertjes al eer der. Tijdens een nieuw overleg gis termiddag is die impasse toch doorbroken en hebben de zorg verzekeraars groen licht gege ven voor de nieuwe Schouwen- Duivelandse ambulancepost. Voor 80 euro per vierkante me ter wordt een deel van het voor malige ziekenhuis verbouwd met een klein stukje nieuwbouw erbij. Voor dit compromis blijft de ambulancepost wél langer aan de ziekenhuislocatie ver bonden dan aanvankelijk ge pland: veertig jaar. „Dat betekent dat wij nu de Ooster- scheldeziekenhuizen opdracht kunnen geven de verbouwing te realiseren." Gekoppeld aan het plan voor de verhuizing van de ambulancepost is altijd de opzet van een kleinere post voor de Schouwse Westhoek geweest. Volgens Van der Velde ligt dat 'plan van aanpak bereikbaar heid en paraatheid' nu bij de zorgverzekeraars, maar is het wachten op een antwoord. door Piet Kleemans NOORDWELLE - „Het is een bijzonder kind. En dat is het." Joh. C. Kievit zei het over kinderboekenheld Dik Trom, maar de omschrijving gaat ook op voor lamme tje Bief. Het vijf dagen geleden geboren lam is een kruising van een Ouessant- moeder met een Zwartbles-vader. Het belangrijkste kenmerk van het Fran se Ouessant-ras is dat de telgen ervan bij zonder klein zijn. Een volwassen Oues- sant-schaap weegt niet meer dan tien kilo. Bij het echtpaar Loeve uit Noordwelle lo pen zowel Ouessant-schapen als Zwart- blessen rond en zo kon het gebeuren dat een Ouessant-vrouwtje bevrucht werd door een veel groter (75 kilo) Zwartbles- mannetje. „De dekking is zonder ons me deweten gebeurd", vertelt Laura Loeve. „De bevalling ging dan ook niet zo vlot, omdat het lam zo groot was, maar nu gaat het prima." Omdat het echtpaar Loeve de dag waarop het lam werd geboren naar een concert van Blof zou gaan, kreeg de boreling de naam van Zeelands poptrots mee. Moeder en kind maken het goed. foto Marijke Folkertsma MIDDELBURG - Twee Duitsers van Chinese afkomst zijr gisteren in Middelburg veroordeeld tot boetes van 150 euro De economische politierechter achtte bewezen dat de ver dachten, beiden 28 jaar oud, precies een jaar geleden in de Oosterschelde bij Wemeldinge met een harpoen op kreefl hadden gevist. De in beslag genomen harpoen werd verbeurc verklaard. De mannen voelden zich niet schuldig. „Het is een hobby. Hel is te vergelijken met iemand die een tennisracket in zijn autc heeft liggen", had een van hen verklaard. DEN HAAG - Delegaties van het Nederlands en Belgisch ka binet praten vandaag informeel met elkaar over onder meel de problemen met de scheepvaart op de Westerschelde. De re geringsdelegaties staan onder leiding van beide premiers Bal kende en Verhofstadt en gaan varen op de Lek om elkaar betei te leren kenen. Aanleiding is dat in beide landen net nieuws regeringen zijn aangetreden. Verhofstadt neemt de ministers Michel (Buitenlandse Zaken) Reynders (Financiën), Anciaux (Mobiliteit en Vervoer) er Flahaut (Landsverdediging) en staatssecretaris Simonet (Eu ropese Zaken) mee. Balkenende, die het initiatief voor het on gebruikelijke samenzijn heeft genomen, laat zich vergezeller door De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken), Zalm (Financi en), De Graaf (Bestuurlijke Vernieuwing), Peijs (Verkeer er Waterstaat), Kamp (Defensie) en staatssecretaris Nicola (Europese Zaken). VLISSINGEN - Werktuigbouwkunde studeren terwijl je a een baan hebt, wordt veel gemakkelijker. Het ROC Zeelanc heeft er een nieuw onderwijssyteem voor uitgedokterd. Di landelijke Metalektro-fonds heeft het ROC daar een prij: voor gegeven: de METOPIA-award. Staatssecretaris Nij reikt de prij s, een bedrag van zo 'n 5 00 0 0 euro, morgen woens dag uit tijdens een bijeenkomst in Driebergen. Het ROC-Zee land is één van de vijftien ROC's die daar een prijs ontvangei voor een bijzonder metalelektro-project. Veel mensen met eei baan vinden de huidige avondpleiding werktuigbouwkunde (niveau 4) vaak te tijdrovend. In de nieuwe opzet hoeven z< veel minder vaak naar school. Er wordt meer uitgegaan vai wat ze al kunnen, er kan meer geleerd worden op het werk, ei via internet. Verwacht wordt dat de nieuwe opzet meer stu denten aantrekt. Nu betuinen jaarlijks tien tot vijftien geïn teresseerden aan de opleiding. BURGH-HAAMSTEDE - Al ruim honderd jaar gebeurt he zo. En traditiegetrouw zal Burgh ook dit jaar weer op de derd zaterdag van september de oogst, die nu nog aan de perenbo men hangt, per opbod verkopen. Op zaterdag 20 september zal veilingmeester van de dag, K van Felius, de gegadigden langs de bomen leiden en de takke vol fruit aanprijzen. En al biedt de jaarlijkse perenverkoop d kans een wintervoorraad peren in te slaan voor een schappe lijke, zelfbepaalde prijs, de gezelligheid van de gezamenlijk rondgang langs de bomen en het bieden staan voorop. De opbrengst van de verkoop gaat naar de organisator, d Stichting Burghse Dag, die het geld gebruikt voor een 'goed dorps-doel'. Zo zijn de afgelopen jaren een speel-kunstwer voor de basisschoolleerlingen en nieuwe kerkramen met d opbrengst bekostigd. De perenverkoop begint om half tien ochtends bij de kerk voor Slagerij Polderman. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Stichting Welzijn Ouderen (SWO) zal vandaag tijdens het zogeheten sozenberaad met de ouderen- groeperingen inventariseren of er op Schouwen-Duiveland draagvlak is voor een variant op een gildenproject. Eerdere pogingen om in deze ge meente een zelfstandig gilden project op te zetten, liepen spaak. De SWO wil nu proberen met een informatiebank voor ouderen kennis, deskundigheid en levenservaring onderling uit te wisselen. Doel van de gildenprojecten zo als Nederland er circa zeventig telt, is het bundelen van kennis en ervaring van ouderen om die desgewenst over te dragen aan anderen. Enkele leden van de Seniorenraad Schouwen-Dui veland hebben het afgelopen jaar in samenwerking met SWO REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES fel: (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-rrtail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vijdag gedu- rende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur getracht een gildenproject spe cifiek voor deze regio op te zet ten. De gemeente stelde 1.500 euro subsidie beschikbaar voor dit initiatief. Het is er uiteinde lijk niet van gekomen. De Stich ting Werk-Saam had het project graag onder haar hoede geno men, maar daar voelden de werkgroepleden van de Senio renraad niet voor. Onder de paraplu van Werk-Saam func tioneren ook reeds de Vrijwilli- gerscentrale en de organisatie Wel-Werk voor maatschappelij ke activering. Volgens voorzit ter H. Top van deze stichting had het gildenproject goed ge past binnen deze organisatie. Het gildenproject raakte uitein delijk in een impasse, maar zo wel Seniorenraad als SWO hechten er toch waarde aan dat er een mogelijkheid wordt ge creëerd om kennis en ervaring van ouderen ten dienste te stel len van anderen die daar be hoefte aan hebben. „Dat is dan wat anders dan een zelfstandig gildenproject maar met een in formatiebank blijven wel be langrijke zaken behouden", meent directeur J. de Looff-de Wild van de SWO. Seniorenraadslid E. Velthuysen blijft betrokken bij de poging een variant op het gildenproject te creëren. Zij stelt zich voor dat bijvoorbeeld met het instellen van een algemeen spreekuur voor ouderen vraag en aanbod op allerlei gebied bij elkaar ge bracht kunnen worden. „Het gaat dan niet om vragen over so ciale zaken waarvoor al een spreekuur is, maar bijvoorbeeld om de vraag hoe je een kippen hok moet bouwen", zegt Velthuysen. De Seniorenraad wil de ge meente vragen de 1.500 euro subsidie die oorspronkelijk voor het gildenproj eet werd ver strekt nu voor de opzet van een informatiebank of algemeen vragenuur voor ouderen te mo gen gebruiken. STREEKACTIVITEITEN De restauratie van de westgevel van de Gasthuiskerk is in de laastste fase aanbeland. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De restauratie van de westgevel van de monu mentale Gasthuiskerk in hartje Zierikzee is op een oor na gevild. Het metselwerk is opnieuw ge voegd, slechte stenen zijn ver vangen en nieuwe muurankers geplaatst. Het karwei vergt een investe ring van enkele tienduizenden euro's. Dat geld wordt opge bracht door Rijk, provincie Zee land, gemeente Schouwen-Dui veland en de hervormde gemeente Zierikzee. De werk zaamheden worden, legt A. Schiettekatte van de centrale kerkeraad uit, verricht in het kader van de Brom-regeling. Brom staat voor Besluit Rijks subsidiëring Onderhoud Monu menten. De regeling is bedoeld ter stimulering van goed meer- jarenonderhoud aan bescherm de kerkgebouwen. In de praktijk komt het er op neer dat het Rijk - mits de eige naar van het kerkgebouw met een gedegen restauratie- en on derhoudsplan komt - 50 procent bijdraagt in de kosten van on derhoud van het kerkgebouw in kwestie. De provincie betaalt 10 procent en gemeente legt een zelfde percentage op tafel. De resterende dertig procent is voor rekening van de eigenaar van het kerkgebouw, in dit geval de Hervormde gemeente Zierik zee. De restauratie van de westgevel van het karakteristieke kerkge bouw - dat in zijn huidige vorm dateert uit 1652 - is volgens Schiettekatte één van de duur dere deelrestauraties. „Dat komt vooral omdat de gevel las tig bereikbaar is. Om er te ko men moet je eerst heel wat stei- gerwerk neerzetten. Aan de Gasthuiskerk is inmid- BURGH-HAAMSTEDE - Sportterrein DFS, 9.00 uur: Fietstocht van 35 kilome ter door omgeving; RENESSE - Transferium, 13.30 uur: Bus tocht over Strijd tegen het Waterroute, aanmeldingen bij de VVV in Zierikzee; SIRJANSLAND - Dorpshuis, 19.30 uur: Kernbezoek gemeentebestuur; WESTENSCHOUWEN - Excursieschuur boswachterij, 13.30 uur: Rondleiding boswachterij; door René van Stee TERNEUZEN - Een 14-jarige jongen uit Terneuzen is zondag avond gewond geraakt aan zijn linkeroog toen hij werd bescho ten met een luchtdrukpistool. De jongen fietste op het fietspad langs de Ofheense Kreek in Ter- neuzen naar het haventje bij de Noteneeweg. Tussen het fiets pad en het water stond een aan tal jongens, van ongeveer vijf tien of zestien jaar. Een van hen had een op een vuurwapen lij kend voorwerp in zijn hand. Op het moment dat de jongen voor- bijfietste, ging het wapen af en kwam er een kogeltje in zijn lin keroog terecht. Dit bleek een kogeltje van een luchtdrukpis tool te zijn. De jongen ging voor behande ling naar het ziekenhuis in Ter- neuzen. Daar bleek dat de ver wondingen meevielen en hij vermoedelijk geen blijvend let sel aan de beschieting over houdt. foto Marijke Folkertsma dels al aardig wat verspijkerd. In 2000 werd het met leisteen gedekte dak van de kerk volle dig gerestaureerd. Naar schat ting zeventienduizend nieuwe leien werden gelegd, hetgeen al les bij elkaar een slordige 250.000 euro kostte. In 1994 werd een grondige res tauratie van het interieur afge rond. Daarbij werden de fraaie maar ongemakkelijke banken vervangen door modernere stoelen. Oorspronkelijk stond op de plaats waar nu de Gasthuiskerk staat alleen een Gasthuiskapel. In de loop der tijden groeide die kapel uit tot kerk. De laatste uitbreiding - met een door Toscaanse zuilen onder steunde galerij - dateert uit 1962. Buiten ontstond onder de gale rij een met houten tongewelven overdekte ruimte. Die werd ge bruikt als markthal. De kerk wordt gebruikt door de gewone wijkgemeente en de buitenge wone wijkgemeente van de her vormde gemeente Zierikzee. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Met hulp van artsen uit het Universiteitszie kenhuis Antwerpen en het aan trekken van een nieuwe cardio- logie-verpleegkundige hoopt Ziekenhuis Walcheren de afde ling hartgeneeskunde draaiend te houden. De afdeling cardio logie verliest per 1 oktober twee van de vier hartspecialisten: P. Peereboom en A. van Wylick verlaten na twee jaar het zie kenhuis. Er is vooralsnog één sollicitant voor de vacatures. Directeur J. van den Blink denkt eind deze week duidelijk heid te hebben over de bijstand die het Antwerpse ziekenhuis kan leveren. Met extra informa tie wil hij de ongerustheid over de afdeling beperken bij patiën ten en de patiëntenvereniging Hartezorg. De acute zorg komt niet in gevaar, benadrukt hij. Een Antwerpse cardioloog komt per oktober de hartca- theterisaties in Vlissingen uit voeren. Van den Blink heeft Antwerpen gevraagd om meer artsen uit te lenen om de periode te overbruggen tot nieuwe car diologen aan het werk zijn. Voor de poliklinische zorg zoekt het ziekenhuis een oplossing in on dersteuning van de artsen. De afdeling beschikt over een car- diologie-verpleegkundige voor de nazorg van hartpatiënten. Het ziekenhuis wil een tweede gespecialiseerde verpleegkun dige die de controlepatiënten kan zien. De directeur stelt daartoe deze week een taken- profiel op. Het ziekenhuis heeft ook een intensivist die nu vol tij ds op de afdeling intensive ca re werkt. „Met mensen kan je schuiven," stelt Van den Blink. Zijn inspanningen zijn erop ge richt de situatie niet zo drama tisch te laten worden als twee jaar geleden. In januari 2001 ging cardioloog A. Zimmerman met pensioen op het moment dat onderzoeksbureau Berenschot een slepend conflict in de maat schap aan het licht bracht. De tweede cardioloog van het zie kenhuis was toen langdurig ziek. Eerder al vertrok een car- diologe overhaast na ernstige verwijten over haar functione ren. De open plaatsen werden zomer 2001 ingenomen door de Belgische artsen Van Wylick en Peereboom. Zelfs in die periode is de acute zorg bij cardiologie niet in gevaar geweest, stelt Va 1 den Blink. Bij het aantreden va de twee cardiologen was sprak van de vorming van één maal schap met de drie Goese cardic logen. Dat die stap nog niet gezet, heeft volgens Van de Blink te maken met het regt ringsveto dat de fusie tussen d ziekenhuizen op Walcheren e de Bevelanden heeft getroffei Hun korte Walcherse verbinte nis heeft te maken met persoor lijke keuzes, stelt Van den Blinl De directeur ontkent dat c Zeeuwse ziekenhuizen doe Belgische specialisten worde gebruikt als opstapje naar pre fijtelijker of interessantere pe sities bij andere Nederlands ziekenhuizen. „Die ervarir heb ik hoegenaamd niet." De situatie doet de lange wach lijsten voor cardiologie in Vlis singen geen goed. De wachtlij: is volgens het overzicht van c Nederlandse Vereniging va Ziekenhuizen negen tot tien w( ken lang. In Goes loopt c wachttijd uiteen van één wee voor opname tot elf weken vo< een poliklinisch consult. Beic ziekenhuizen zitten daarmi onderaan het wachtlijstove zicht. In 2000 raakte ook cardk logie in ziekenhuis De Honte i Zeeuws-Vlaanderen in de pn blemen door het vertrek va hartspecialist G. Paulussen e het tekort aan cardiologen. H liet een maatschap van één acl ter, waar er vier nodig ware De samenwerking met Unive sitair ziekenhuis Gent tilde h> specialisme in Zeeuws-Vlaai deren over de moeilijkheds heen. Inmiddels bedragen c wachttijden bij De Honte dr tot vier weken. TERNEUZEN - Bij een inbrat in een auto is in de nacht ve zondag op maandag een dol terstas met instrumenten en d verse medicijnen gestolen. Bij verkeerd gebruik kunnen medicijnen schadelijk zijn voi de gezondheid. De auto stor geparkeerd aan de Leeuwei laan in Terneuzen. Degene d de medicijnen vindt, wordt ve zocht deze af te geven bij het pi litiebureau.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31