9 Sluis buiten bedrijf Vertraging Residence Haamstede wesens onderhoud Minister vergeet kleine ziekenhuizen niet Vleesprijzen blijvend verlaagd! Reclassering in actie tegen kabinet 0 WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Zorg over groeiende druk op mantelzorgers Foei provinciale commissie heeft moeite met hoogte en volume ontwerp loete voor storten afval zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DU IVELAND dinsdag 9 september 2003 Jamsessies van de reepe Minimaal Orgeldag in negen kerken Themamiddag zc nu na the: nu 'S|| koi mrAli Pankow Bi URIKZEE - Er dreigt weer iep icnthoud te ontstaan in de 'et! iuw van Residence Haamste- i, het luxe wooncomplex voor tnioren op de plaats van het inP lormalige gemeentehuis van (esterschouwen. Volgens vice- toorzitter J. Hendrikse van de nioreuraad zijn er 'planologi es de strubbelingen' over het zaai jiiverpplan tussen gemeente projectontwikkelaar ener- latet jjdsen de provincie anderzijds, hst lijzei dat gisterochtend tijdens etb en vergadering van de Senio- tras SSSB II HOLEN - In café The Sixties in tóen begint zondag het nieu- blues/rock jamsessie-sei- Bluesband Blues a Livin', iet onder anderen Kees Schip eten Boris van der Lek, treedt p.Ook kunnen muzikanten het odium beklimmen en hun kun- ten vertonen met hun eigen in- anirumenten. De sessie begint om uur in Kaaij nr. 3 in Tho- Advertentie Fldris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio schoenmdde i Papegaaibtraat B Goes www. va n dereepe.nl van het seniorenwooncomplex. „Het ontwerp is nog in behan deling bij de provincie. Ik zou het niet kies vinden nu in te gaan op eventuele problemen. Bo vendien heb ik er alle vertrou wen in dat de bouw van het com plex gewoon zal doorgaan", aldus de wethouder. Directeur C. Dekker van Van Garderen en Dekker Project ontwikkeling in Goes zegt nog helemaal niks te weten van be zwaren van de provincie. Vol gens hem is het voorlopig ook een zaak tussen gemeente en provincie om planologisch de zaken te regelen voor de bouw van het seniorenwooncomplex. Het dagelijks gemeentebestuur ging in februari vorig jaar al ak koord met het ontwerp voor de 34 luxe koopappartementen. Het complex omvat één hoofd gebouw van dertien meter hoog in landgoedstijl met 22 apparte menten en twee kleinere bijge bouwen in de stijl van vroegere koetsiershuizen. In een van de bijgebouwen worden nog twaalf woningen onderge bracht en in het andere bijge bouw komen kamers voor een dokter en een fysiotherapeut en fitness- en recreatieruimten. Onder het complex wordt een parkeergarage aangelegd. Het hoofdgebouw bestaat volgens het ontwerp uit drie bouwlagen plus kap en zal aanzienlijk ho ger worden dan het voormalige gemeentehuis. Voor de bouw van het complex is een klein bestemmingsplan ge maakt omdat het betreffende stuk grond aan de Kloosterweg tot nu toe de bestemming 'open baar bijzondere doeleinden' had. De projectontwikkelaar beklaagde zich aanvankelijk over de langslepende planologi sche voorbereiding bij de ge meente. Volgens Dekker is er van gemeentezijde de laatste tijd echter voortvarend ge werkt. Hij zegt er vertrouwen in te hebben dat de vereiste sloop- en bouwvergunningen uitein delijk wel verstrekt zullen wor den. Hij waagt zich overigens liever niet aan het aangeven van een tijdspad. Inmiddels is het tenslotte bijna zeven jaar gele den dat de gunning voor het project werd verstrekt. Van Garderen en Dekker project ontwikkeling wil Residence Haamstede in samenwerking met Sagro uit 's Heerenhoek realiseren. ipec Ie provinciale planologische immissie die adviseert over ge- leentelijke projecten blijkt loeite te hebben met de massa- jeit en met de hoogte van het ntwerpvan Residence Haam- Ie. Provinciaal ambtenaar B itevogel wil verder niet in de- lil ingaan op de bezwaren van commissie. Volgens hem ra,§ordt er nog volop overlegd met It gemeente over deze kwestie is het niet aan de provincie W aarverderemedelingenoverte oen. !as' lethouder L. Geluk-Poortvliet s(to au ruimtelijke ordening wil senmin ingaan op de bezwaren ie de commissie maakt tegen je bouwomvang en de hoogte rl em ■nt late km hij HDDELBURG - De economi se politierechter in Middel ing heeft gisteren een 32-jari- Zierikzeeënaar voor het 11' tarten van bedrijfsafval 350 w iro boete opgelegd. De man veil teft een contract voor twee te® intainers. Dit bleek 8 mei dit -1' larniet voldoende om alle be st 8 iljfsafval af te voeren. De ver- :Xi>' ichte had een aantal emmers lenfietvet en andere soorten afval een papierverzamelplaats in trikzee neergezet. Minister J. Hoogervorst (links) wordt rondgeleid door het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis in Dirksland. door Piet Kleemans DIRKSLAND - Kleine ziekenhuizen worden in de begroting van het ministe rie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) niet vergeten. Zij krijgen speciale aandacht, ook in financiële zin. Dat zei minister J. Hoogervorst (VVD) gisteren tijdens een werkbezoek aan het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis in Dirks land. Wat die financiële steun concreet inhoudt, wordt met prinsjesdag duide lijk. De strijd om het behoud van kleine zie kenhuizen is, weet de bewindsman, een hot item. Vaak gaan ze op in een groter geheel. In het geval van Zierikzee leidde dat tot afslanking, hetgeen voor het Van Weel-Bethesda een groei van het aantal patiënten van Schouwen-Duiveland be tekende. Voor Hoogervorst was het bezoek aan het Van Weel-Bethesda één van de eerste aan een klein hospitaal en hij was onder de indruk van de prestaties in het Dirks- landse ziekenhuis. De 'productie' zit strikt genomen onder de landelijke norm, maar daar staan - vindt de minis ter - goede kwaliteit van de zorg en hoge ambities tegenover. Hoogervorst: „En dat moet ook om het hoofd boven water te houden." Kleine ziekenhuizen als het Van Weel- Bethesda in Dirksland en het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis in Zierikzee ver dienen in de visie van de bewindsman vanwege hun belangrijke regio-functie speciale aandacht van de rijksoverheid. De minister haastte zich te zeggen dat dat niet betekent dat ziekenhuisbestuur ders achterover kunnen gaan leunen. Den Haag, stelde Hoogervorst, is er niet om al hun problemen op te lossen.De ei gen verantwoordelijkheid van zieken- Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 000 33 |totvolgendjaar l31 aug t/m 12 sept 1 THEATER OP LOCATIE IN ZEELAND Lc^lhart Abdij Middelburg Advertentie Kipfilet kilo* van 8.85 voor Rundergehakt kilo* van 5.49 voor Gemengd gehakt ongekruid kilo* van 4.99 voor Schouderkarbonade kilo* van 5.98 voor Tartaar kilo van 7.75 voor Saucijzen kilo* van 5.85 voor Shoarmavlees kilo* van 7.98 voor Pamburgers kilo* van 6.99 voor ravin ken jji. kilo van 7.22 voor Wppen kilo van 9.90 voor löflüllil deelverpakking door Ron Magnée r5 MIDDELBURG - PvdA-Twee- de-Kamerlid A. Wolfsen heeft gisterochtend in Middelburg het startschot gegeven voor een actie van Reclassering Neder land. De instelling trekt ten strijde tegen de plannen van het kabinet dat dertig miljoen aan bezuinigingen wil opleggen. Medewerkers van de reclasse ring fietsen de komende dagen door Nederland om steun te ver zamelen voor hun strij d tegen de bezuinigingen. Den Haag wil de reclassering korten met in to taal dertig miljoen euro, een kwart van het huidige budget van de organisatie. Inmiddels hebben tientallen burgemees ters hun steun toegezegd aan de actie, waaronder de burgemees ters van de vier grote steden. Kamerlid Wolfsen gaf gister ochtend het startschot voor de fietsactie. Dat wil zeggen, drie maal trachtte hij tevergeefs met een pistooltje een schot te los sen. Uiteindelijk zwaaide het Tweede-Kamerlid, waarna de karavaan zich onder het geluid van trommels en een sirene in beweging zette. De fietsers verzamelen de ko mende dagen handtekeningen tij dens de rit. Ze doen Bergen op Zoom, Tilburg, Den Bosch en Nijmegen aan. Een tweede groep wielrenners startte giste ren in Zwolle. Donderdag ko men de twee equipes bijeen om koers te zetten naar Den Haag. In de ogen van directeur H. van der Leek van Reclassering Ne derland werken de bezuinigin gen alleen maar averechts uit. Een misdrijf kost de samenle ving handenvol geld, een actie van de reclassering kost naar verhouding maar een klein be drag. „Ik noem deze bezuini ging een schot in eigen voet", al dus de directeur. Van der Leek bestrijdt de gedachte dat de aanpak van de reclassering op gespannen voet staat met de tijdgeest waarin politici een harde bestrijding van crimina liteit propageren. „Nee, er wordt wel degelijk stevig aan gepakt. Maar daarnaast moet er ook een goede begeleiding zijn." Ook Wolfsen ziet de bezuinigin gen van het kabinet niet zitten. „Er zijn twee keer verkiezingen geweest. En twee keer was vei ligheid hét thema." Bovendien is er veel extra geld voor veilig heid beschikbaar, zegt het Ka merlid, om precies te zijn één miljard euro. Volgens Wolfsen door Famke van Loon BRUINISSE - Het verkeer op het water moet morgen reke ning houden met flinke wacht tijden bij de Grevelingensluis bij Bruinisse. Wegens onder houdswerk aan de kasten van de sluisdeuren kunnen de wacht tijden voor schutting oplopen tot drie a vier uur. Volgens N. Eisma-Reichenfeld, hoofd van de Scheepvaart dienst Oosterschelde van Rijks waterstaat, gaat het om 'normaal, jaarlijks onderhouds werk'. Door het veelvuldig schutten van de Bruse sluis tus sen het Grevelingenmeer en de Oosterschelde stroomt veel wa ter in en uit, dat vuil met zich meebrengt. Slib, aarde en 'rot zooi' hopen zich op in de kasten van de sluis - de uitsparingen waar de deuren in wegdraaien. Wordt die rommel niet opge ruimd, dat kunnen op den duur de sluisdeuren niet meer open gezet worden. Morgen zullen daarom duikers van Rijkswaterstaat de kolk van de Grevelingensluis ingaan om de kasten schoon te maken. Dat moet volgens Eisma nu gebeu ren: het werk duldt geen uitstel en moet daarbij voor het aanko mende stormseizoen, dat op 1 november begint, gedaan zijn. Dan moeten alle 'primaire wa terkeringen' als de Grevelin- gendam weer helemaal in orde zijn. Bewust is daarbij voor een doordeweekse dag gekozen om het werk uit te voeren. „Uit drukkelijk niet in het weekend, maar op een door de weekse dag omdat er dan minder recreatie vaart is." Want gedurende de schoon- maakklus kan de Bruse sluis maar minimaal gebruikt wor den. Van zeven uur 's ochtends tot zes uur 's avonds is de Grevelingen sluis zo goed als gestremd voor het scheepvaartverkeer. In de loop van de dag zullen wel een aantal schuttingen gedaan wor den, maar de wachttijden kun nen morgen oplopen tot drie of vier uur. Voor de beroepsvaart - en met name de visserij - komen de werkzaamheden niet op een slecht tijdstip. De palingvissers liggen nu aan de kant en hoeven niet naar de Grevelingen, terwijl de oester visserij volgens W. van de Berg, voorzitter van Visserijvereni ging Algemeen Vissersbelang, momenteel 'tussen de twee sei zoenen' van schelpen zaaien en oogsten inzit. „Zou dit vijf of zes weken voor kerst gebeuren, dan zou je wel wat anders horen." De bedoeling is dat het schoon maakwerk één dag in beslag neemt. Vanaf donderdag kan het ver keer op het water weer gewoon gebruik maken van de Grevelin gensluis. RENESSE - Negen ker ken in Zierikzee, Renesse, Noordwelle, Burgh, Haamstede en Brou wershaven doen zaterdag mee aan de Nationale Or geldag. Onder de noemer 'alle re gisters open' wordt tussen 10.30 en 16.00 uur het or gel nadrukkelijk gepre senteerd. Ook worden bezoekers in gelegenheid gesteld het instrument zelf uit te proberen. De Nationale Orgeldag wordt voor het tweede achtereenvolgende jaar georganiseerd en valt sa men met de Open Monu mentendag. Ook elders in Zeeland en de rest van het land zet een groot aantal kerken de deuren open om het orgel onder de aan dacht te brengen. Op de internetsite www- .vnpo.nl is een volledig overzicht van de deelne mers te vinden. foto Marijke Folkertsma huizen staat voorop. De rijksoverheid zorgt voor de algemene randvoorwaar den, meer niet." Tot die randvoorwaarden hoort in de vi sie van de minister onder meer een goede ambulancezorg. Plus het garanderen van een goede bereikbaarheid. Hoogervorsts voorganger A. de Geus (CDA) wilde het uitgeklede ziekenhuis in Zierikzee weer opwaarderen en beloofde met geld over de brug te zullen komen. Die belofte is nog steeds niet gestand ge daan. Hoogervorst laat zich er niet over uit of dat alsnog gebeurt. „Ik ga hier niet spreken over individuele gevallen." door Ali Pankow ZIERIKZEE - De druk op man- telzorgers zal de komende tijd alleen maar groter worden. E. Velthuysen uitte haar zorg daarover gisterochtend in de vergadering van de Senioren raad Schouwen-Duiveland. Zij verwees naar de drastische be zuinigingen die de zorgsector boven het hoofd hangen. Volgens haar zal een van de ge volgen daarvan zijn dat alleen al huishoudelijke hulp voor veel ouderen te duur zal worden. „Daarmee komt er voor veel mantelzorgers weer een extra taak bij", aldus Velthuysen. De Seniorenraad acht extra aandacht voor de mantelzor gers van groot belang. Directeur J. de Looff-de Wild van de Stichting Welzijn Ouderen ver wees in de vergadering naar het Steunpunt Mantelzorg op Schouwen-Duiveland in op richting. Volgens haar kan deze voorziening als onderdeel van de Vrijwillige Thuiszorg de mantelzorgers enig soelaas bie den. Belangrijke voorwaarde daar bij acht zij echter de bekendheid van de mogelijkheden die het steunpunt biedt. Het is de be doeling dat mantelzorgers bij het steunpunt kunnen aanklop pen voor hulp als ze voor een Ambtenaren van de reclassering vertrekken in Middelburg voor hun protestfietstocht door Brabant. foto Ruben Oreel zou er j uist meer geld naar de re classering moeten. Uit rappor ten blijkt dat de instelling zich zelf terugverdient. „Een cel kost vijftigduizend euro per jaar. Het is dus veel waard om mensen van tevoren ervan te weerhou den in de cel terecht te komen. De kosten voor Reclassering Nederland bedragen 130 mil joen euro. Dat is peanuts in ver gelijking met de totale begro ting van justitie." De grote populariteit van tuinvijvers, watergevalletjes en dergelijke middelen waar mee tuinbezitters hun lapje- achter-het-huis versieren, wordt door dat tienjarige Vlissingse meisje verfoeid. De onnozele waterkuipjes- mèt-lelie maar zonder vissen verworden namelijk snel tot kleine muggenfabriekjes met een indrukwekkende pro ductiecapaciteit. De versgeworden muggetjes werpen zich vervolgens mas saal door de kier van haar slaapkamerraam om zich te vergrijpen aan haar tere huidje. Elke ochtend rappor teert ze met verontwaardi ging aan haar moeder waar de nieuwste bulten zich be vinden. Moeder kocht, vol mededo gen maar ook de buitrappor ten zat, een nieuwe muggen- werende vinding voor het meisje: twee weeïg gekleurde armbanden die, gedragen door een warmbloedig per soon, een geweldig aroma verspreiden waar muggen onmiddellijk rechtsomkeert voor zouden maken, beloofde de verpakking.Maar na een nacht in een slaapkamer die riekte naar vernevelde pe permuntcitroenen in een eu- calyptus-knoflookcocktail, verscheen het meisje de vol gende morgen, nog nageu- rend, met toch een nieuwe buitenrapportage. „Dat heb ik weer," verklaar de ze verslagen. „Deze mug gen waren vast verkouden. middag of dag hun zorgtaak aan een ander willen overdragen. Volgens De Looff is er een we zenlijk verschil tussen vrijwilli ge zorg en mantelzorg. Iedereen kin in feite met mantelzorg ge confronteerd,worden. Het over komt mensen bijvoorbeeld als een oude vader of moeder het niet meer alleen redt of als een partner gaat dementeren. Man telzorg wordt dan meestal vanzelfsprekend verleend uit liefde, vriendschap of betrok kenheid, maar kan de hulpver lener zelf danig in de knel bren gen. De Stichting Welzijn Ouderen is in samenwerking met de Senio renraad bezig met de opzet van een themamiddag op 20 novem ber. Doel van die bijeenkomst is vooral bekendheid te geven aan het belang van mantelzorg en aan het functioneren van het Steunpunt Mantelzorg. Velthuysen vindt dat tijdens de themabijeenkomst van Scoop en POSO (gezamenlijke oude- renorganisaties) over ouderen- mishandeling eerder dit jaar in Zierikzee ten onrechte de na druk werd gelegd op mantelzor gers. Volgens haar is de druk op mantelzorgers in de praktijk vaak erg groot, maar heeft dat niet specifiek ouderenmishan- deling tot gevolg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29