Borsele wil geld Rijk voor baggeren Weer verloren jaar op Speelmansplaten Borsele doet niet mee aan autovrije zondag PZC Reclassering in actie tegen plannen kabinet Kleine ziekenhuizen hebben aandacht van minister Hoogervorst 11 ledicijnen gestolen gemeenteraad moet schrappen om begroting sluitend te krijgen agenda dinsdag 9 september 2003 [erneuzenaar beschoten met luchtdrukpistool Har poen vissers krijgen boete Informeel overleg Westerschelde Prijs voor project ROC-Zeeland Studiedag Inclusief Onderwijs Eigen voet J Reimerswaal moet bezuinigen toy Rob Paardekam KKUININGEN - Reimerswaal moet bezuinigen. De begroting aat voor de komende vier jaar iteeds een gat van rond de twee on zien. Het is aan de gemeen- eraad om zaken te schrappen, jaarbij lijken vervelende be- ssingen niet te vermijden. Het tekort voor 2004 bedraagt 211.000 euro. Dat moet sowieso worden weggewerkt, maar wet houder J. Jansen (CDA, financi en) zou graag zien dat de begro ting voor de jaren 2005 tot en met 2007 ook op korte termijn al sluitend wordt. „Mocht dat echt niet lukken, dan kan eventueel een klein tekort blijven staan", zegt hij. „Maar alleen als er uit zicht is op een oplossing." Volgens Jansen is het onvermij delijk dat de raad een paar har de beslissingen neemt. Hier en daar wat geld weghalen, lijkt geen optie meer. „Er zullen za ken geschrapt moeten worden." Het college maakt daarom een lijst met bezuinigingsvoorstel len, waaruit de gemeenteraad kan kiezen. Bij elk voorstel zal worden aangegeven wat de con sequenties zijn er hoeveel ermee kan worden bespaard. Op dit moment wordt per sector beke ken welke zaken eventueel ge schrapt kunnen worden. Dat overleg gaat volgens Jansen niet gemakkelijk. „Maar we komen er uit", zegt hij. „Er is gelukkig een algemeen besef dat er wat moet gebeuren." Het college denkt aan het eind van de maand haar lijst klaar te heb ben. In een extra vergadering in oktober zal de raad vervolgens keuzes moeten maken. Het ver hogen van de onroerend zaak belasting (ozb), om zo minder zaken te moeten schrappen, lijkt geen optie. De raad heeft in meerderheid gesteld geen las tenverzwaring voor de burgers te willen. Overigens gaat het college wel uit van een trendma tige verhoging van de ozb, dat wil zeggen met het inflatieper centage. Dat bedraagt voor 2004 drie procent. Door de slechte financiële situ atie is van nieuw beleid nauwe lijks sprake. De begroting somt vooral de reeds lopende aan aangekondigde projecten op. Wel nieuw is de verdere diffe rentiatie in de tarieven van de afvalstoffenheffing. Tot nu toe waren er tarieven voor één- en meerpersoonshuishoudens. Op nadrukkelijk verzoek van de raad komt er een derde tarief bij. Eenpersoonshuishoudens betalen vanaf volgend jaar 155 euro, terwijl tweepersoonshuis houdens (de nieuwe categorie) 209 euro betalen. Gezinnen die bestaan uit meer dan twee per sonen gaan flink meer betalen: 234 euro. De gemeente kondigt verder aan dat ze nergens hergebruik van begraafplaatsen zal toepas sen, zoals even de bedoeling was in Krabbendijke, maar tijdig nieuwe begraafruimte aanlegt. De centrale publieksbalie, waar mensen straks terecht kunnen met bijna al hun vragen, moet begin volgend jaar een feit zijn. Hoor René van Stee KNEUZEN - Een 14-jarige Jongen uit Terneuzen is zondag- ivond gewond geraakt aan zijn ieroog toen hij werd bescho- jtnmet een luchtdrukpistool. Ie jongen fietste op het fietspad mgs de Otheense Kreek in Ter- foeuzen naar het haventje bij de Jloteneeweg. issen het fietspad en het water ^toncl een aantal jongens, van Jngeveer vijftien of zestien jaar. [Een van hen had een op een Juurwapen lijkend voorwerp in [zijnhand. Op het moment dat de Wen voorbijfietste, ging het Japen af en kwam er een kogel- Sein zijn linkeroog terecht. Dit jileek een kogeltje van een Ichtdrukpistooltezijn. De jon ken ging voor behandeling naar [et ziekenhuis in Terneuzen. Baar bleek dat de verwondin gen meevielen en hij vermoede- Ijk geen blijvend letsel aan de eschieting overhoudt. De moe- fcer van de jongen, H. Smekens jlut Terneuzen, is hevig veront- rnrdigd en tegelijkertijd ver- jrietig over wat haar zoon is perkomen. „Enerzijds ben je tos dat jongelui met wapens op •aat lopen die ze volledig naar Bekeur gebruiken, maar an- jerzijds zit ook de schrik er goed |n. Je moet er niet aan denken feat er allemaal had kunnen ge- |uren", aldus Smekens. Zij indtdat de schietpartij niet on tstoft mag blijven en hoopt [Jat getuigen die iets hebben ge- pienzich melden bij de politie. TERNEUZEN - Bij een inbraak in een auto is in de nacht van zondag op maandag een dok terstas met instrumenten en di verse medicijnen gestolen. Bij verkeerd gebruik kunnen de medicijnen schadelijk zijn voor de gezondheid. De auto stond geparkeerd aan de Leeuwen laan in Terneuzen. Degene die de medicijnen vindt, wordt ver zocht deze af te geven bij het po litiebureau MIDDELBURG - Twee Duitsers van Chinese afkomst zijn gisteren in Middelburg veroordeeld tot boetes van 150 euro. De economische politierechter achtte bewezen dat de ver dachten, beiden 28 jaar oud, precies een jaar geleden in de Oosterschelde bij Wemeldinge met een harpoen op kreeft hadden gevist. De in beslag genomen harpoen werd verbeurd verklaard. De mannen voelden zich niet schuldig. „Het is een hobby. Het is te vergelijken met iemand die een tennisracket in zijn auto heeft liggen", had een van hen verklaard. DEN HAAG - Delegaties van het Nederlands en Belgisch ka binet praten vandaag informeel met elkaar over onder meer de problemen met de scheepvaart op de Westerschelde. De re geringsdelegaties staan onder leiding van beide premiers Bal kende en Verhofstadt en gaan varen op de Lek om elkaar beter te leren kenen. Aanleiding is dat in beide landen net nieuwe regeringen zijn aangetreden. Verhofstadt neemt de ministers Michel (Buitenlandse Zaken), Reynders (Financiën), Anciaux (Mobiliteit en Vervoer) en Flahaut (Landsverdediging) en staatssecretaris Simonet (Eu ropese Zaken) mee. Balkenende, die het initiatief voor het on gebruikelijke samenzijn heeft genomen, laat zich vergezellen door De Hoop Scheffer (Buitenlandse Zaken), Zalm (Financi en), De Graaf (Bestuurlijke Vernieuwing), Peijs (Verkeer en Waterstaat), Kamp (Defensie) en staatssecretaris Nicolai (Europese Zaken). VLISSINGEN - Werktuigbouwkunde studeren terwijl je al een baan hebt, wordt veel gemakkelijker. Het ROC Zeeland heeft er een nieuw onderwijssyteem voor uitgedokterd. De landelijke Metalektro-fonds heeft het ROC daar een prijs voor gegeven: de METOPIA-award. Staatssecretaris Nijs reikt de prijs, een bedrag van zo'n 50.000 euro, morgen uit tij dens een bijeenkomst in Driebergen. Het ROC-Zeeland is één van de vijftien ROC's die daar een prijs ontvangen voor een bijzonder metalelektro-project. Veel mensen met een baan vinden de huidige avondpleiding werktuigbouwkunde (ni veau 4) vaak te tijdrovend. In de nieuwe opzet hoeven ze veel minder vaak naar school. Er wordt meer uitgegaan van wat ze al kunnen, er kan meer geleerd worden op het werk, en via in ternet. Bedrijven als Heerema, Ontop Herder en de Stichting Vakwerk hebben actieve medewerking toegezegd. Komend schooljaar wordt met de nieuwe opzet begonnen. Verwacht wordt dat de nieuwe opzet meer studenten aantrekt. Nu be ginnen jaarlijks tien tot vijftien geïnteresseerden aan de op leiding. MIDDELBURG - Inclusief Onderwijs gaat er vanuit dat alle kinderen, dus ook kinderen met een verstandelijke of licha- melij ke beperking, naar de gewone school in de buurt kunnen, in plaats van hen af te zonderen op speciale scholen. Donder dag 25 september wordt er in Middelburg een studiemiddag aan gewijd, die is bedoeld voor ouders en beroepskrachten in onderwijs en hulpverlening. De organisatie is in handen van de provinciale welzijnsorganisatie Scoop en de Stichting Ar duin. Aan het woord komen professionals en ervaringsdes kundigen. In workshops worden allerlei aspecten verder uit gediept. De studiemiddag vindt plaats in 't Spiegeltheater van Arduin aan de J.V. Sprengerlaan 6 in Middelburg, en duurt van 13 tot 17 uur. Met Haags geld kan straks ook de bodem van de waterpartij in Baarland worden schoon gemaakt. door Mieke van der Jaqt foto Dirk-Jan Gjeltema door Mariëtte den Engelse HEINKENSZAND - De gemeente Borsele wil het rijk een subsidie van zeven ton vragen om de onderwaterbo dems van waterpartijen in de woongebieden schoon te maken. Economische Zaken heeft voor dergelijke schoonmaakacties een subsidiepotje geopend waar voor geldt: wie het eerst komt, wie het eerst maalt. Het stimuleringsbudget is de Subbied-regeling ge doopt. Het gaat om onderwaterbodems van vijvers, sloten bin nen de bebouwde kom en andere grote en kleine water partijen in de vijftien kernen die Borsele rijk is. Dat kost veel meer dan de zeven ton die aan het Rijk gevraagd is, maar aan subsidiering door economische zaken zit wel een voorwaarde: de gemeente en het waterschap moe ten ieder eenderde deel betalen. Met het waterschap Zeeuwse Eilanden heeft Borsele al overeenstemming bereikt. Het wachten is op het geld uit Den Haag. Met de aanvraag moet Borsele snel zijn omdat het potje niet onuitputtelijk is en er meer kapers op de kust zijn. Zo heeft de gemeente Goes al een claim gelegd op 1,3 miljoen euro uit het de Subbied-regeling, die 85 miljoen euro bevat voor baggeren door gemeenten. Om uit de Subbiedruif mee te kunnen eten, moet Borse le wel een beetje rap zijn met het baggerplan. Het Rijk geeft vier jaar de tijd om onderwaterbodems met een bijdrage schoon te maken. In Borsele lagen voor een aantal bodems al plannen klaar, zodat die meteen kun nen worden ingepast. HEINKENSZAND - De ge meente Borsele doet niet mee aan de Week van de Duurzame Mobiliteit. Tal van organisaties REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113)315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; ?aterdagstot 12.00 uur proberen in de week van 16 tot en met 22 september aandacht te vragen voor het terugdringen van de automobiliteit. Borsele is, zoals alle gemeenten in Ne derland, gevraagd actief deel te Het gaat bij de organisatie, LOAZ en Milieudef entie, vooral om campagnes als lopen en fiet sen naar school, fietsen naar je werk, verbetering van openbaar vervoer, een autovrije zondag en gedeeld autogebruik. De ge meente is gevraagd activiteiten te organiseren en deel te nemen aan een discussieprogramma. Van beide ziet de gemeente Bor sele af. Omdat geen aanvragen bij de gemeente zijn binnenge komen om een activiteit te hou den, zoals bijvoorbeeld een au tovrije zondag, straatspelen, of fietscampagnes, gebeurt er in niets. De gemeente hanteert de stelregel dat dergelijke zaken uit het particulier initiatief moeten komen en dat de over heid zulke karren moet duwen, noch trekken. Een andere reden is veel meer principieel. In de gemeente Bor sele staan mensen zonder auto praktisch buiten spel. Er wordt al jaren gestreefd naar beter openbaar vervoer maar in ge bieden als Borsele wordt het al leen maar slechter. In een brief aan het LOAZ legt het college uit dat openbaar vervoer zeker in het weekeinde geen alterna tief is voor de auto. Borselaren zijn in veel gevallen aangewe zen op een auto als het gaat om de bereikbaarheid van voorzie ningen. In een grote platte landsgemeente als Borsele erva ren de inwoners wel de lusten maar nauwelijks de lasten van de auto. Files zijn er niet en par keren kan praktisch overal. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES - Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; HALSTEREN - Sporthal Kannebuis, Poe- lekes, 18.30 uur: Wandelvierdaagse; KAPELLE Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRABBENDIJKE De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; SINT-MAARTENSDIJK - Partycentrum Haestinge, 20.00 uur: Informatieavond Diabetes vereniging Nederland afdeling Tholen en Sint Philipsland; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster schelde. SINT MAARTENSDIJK - De ontwikkeling van dagrecreatie- terrein De Speelmansplaten aan de Oesterdam is een zware bevalling. Niet voor de huidige ondernemer M. Verweij, die heeft zijn plannen al jaren klaar. Wel voor de gemeente Tholen en de provincie Zeeland. Die weten zich geen raad met de vogel- en habitatrichtlijnen die gelden voor het recreatiegebied. De vogelrichtlijn is een Europe se milieuregel, met name be doeld voor de bescherming van vogels en natuur. Volgens wet houder W. van Kempen is het een ingewikkelde materie. „Het probleem is hoe je met de richt lijn moet omgaan", hield hij de commissie Gemeentelijke Ont wikkeling gisteravond voor. „We willen daar zo snel moge lijk met de provincie over pra ten. Die heeft echter vragen neergelegd bij het ministerie." De kwestie Speelmansplaten speelt al jaren. Twee jaar gele den is al onderzocht wat de mo gelijkheden zijn. Verweij wil er een watersportcentrum van ma ken met groepsrecreatie en trek kershutten. Dat leek mogelijk, maar het hangt af van de vogel- ribhtlijn. Het seizoen 2002 om schreef Verweij eerder als 'een verloren jaar'. Nu is ook het sei zoen 2003 voorbij zonder dat hij duidelijkheid heeft gekregen. Voor de commissie is de maat vol. „Voor de zomer van 2004 moeten de zaken rond zijn. Bij de volgende vergadering ver wacht ik duidelijkheid", stelde VVD-raadslid F. Goossen. An dere partijen konden zich daar in vinden. Ook het college vindt het te lang duren.We hebben te maken met een spanningsveld. Wat kan er wel en wat kan er niet op De Speelmansplaten. Maar ik ben er voorstander van alles te regelen waarvan we ze ker weten dat het wel mag. Dat wil zeggen dagrecreatie, ver- blijfsrecreatie. Ook is ruimte geboden voor jetski's en voor de zeilschoolDat wil het college zo laten", aldus Van Kempen. Ambtenaren van de reclassering vertrekken voor hun protestfietstocht. foto Ruben Oreel door Ron Maqnée MIDDELBURG - PvdA-Twee- de-Kamerlid A. Wolfsen heeft gisterochtend in Middelburg het startschot gegeven voor een actie van Reclassering Neder land. De instelling trekt ten strijde tegen de plannen van het kabinet, dat dertig miljoen wil bezuinigen op reclassering. Medewerkers van de reclasse ring fietsen de komende dagen door Nederland om steun te ver zamelen voor hun stri j d tegen de bezuinigingen. Den Haag wil de reclassering korten met in to taal dertig miljoen euro, een kwart van het huidige budget van de organisatie. Inmiddels hebben tientallen burgemees ters hun steun toegezegd aan de actie, waaronder de burgemees ters van de vier grote steden. Kamerlid Wolfsen gaf gister ochtend het startschot voor de fietsactie. Dat wil zeggen: drie maal trachtte hij tevergeefs met een pistooltje een schot te los sen. Uiteindelijk zwaaide het Tweede-Kamerlid, waarna de karavaan zich onder het geluid van trommels en een sirene in beweging zette. De fietsers verzamelen de ko mende dagen onderweg handte keningen. Ze doen Bergen op Zoom, Tilburg, Den Bosch en Nijmegen aan. Een tweede groep wielrenners startte giste ren in Zwolle. Donderdag ko men de twee equipes bijeen om koers te zetten naar Den Haag. In de ogen van directeur H. van der Leek van Reclassering Ne derland pakken de bezuinigin gen alleen maar averechts uit. Een misdrijf kost de samenle ving handenvol geld, een actie van de reclassering kost relatief weinig. „Ik noem deze bezuini ging een schot in eigen voet", al dus de directeur. Van der Leek bestrijdt de gedachte dat de aanpak van de reclassering op gespannen voet staat met de tijdgeest waarin politici een harde bestrijding van crimina liteit propageren. „Nee, er wordt wel degelijk ste vig aangepakt. Maar daarnaast moet er ook een goede begelei ding zijn." Ook Wolfsen ziet de bezuinigin gen van het kabinet niet zitten. „Er zijn twee keer verkiezingen geweest. En twee keer was vei ligheid hét thema." Bovendien is er veel extra geld voor veilig heid beschikbaar, zegt het Ka merlid. Om precies te zijn één miljard euro. Volgens Wolfsen zou er juist meer geld naar de reclassering moeten. Uit rapporten blijkt dat de instelling zichzelf terugver dient. „Een cel kost vijftigdui zend euro per jaar. Het is dus veel waard om mensen van tevo ren ervan te weerhouden in de cel terecht te komen. De kosten voor Reclassering Nederland bedragen 130 miljoen euro. Dat is peanuts in vergelijking met de totale begroting van justitie." door Piet Kleemans DIRKSLAND - Kleine zieken huizen worden in de begroting van het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport (VWS) niet vergeten. Zij krijgen speciale aandacht, ook in finan ciële zin. Dat zei minister J. Hoogervorst (VVD) gisteren tijdens een werkbezoek aan het Van Weel-Bethesda-ziekenhuis in Dirksland. De strijd om het behoud van kleine ziekenhuizen is, weet de bewindsman, een hot item. Vaak gaan ze op in een groter geheel. In het geval van Zierikzee leidde dat tot afslanking, hetgeen voor het Van Weel-Bethesda een groei van het aantal patiënten van Schouwen-Duiveland be tekende. Voor Hoogervorst was het be zoek één van de eerste aan een klein hospitaal en hij was onder de indruk van de prestaties. De 'productie' zit strikt genomen onder de landelijke norm, maar daar staan - vindt de minister - goede kwaliteit van de zorg en i hoge ambities tegenover. Kleine ziekenhuizen als het Van I Weel-Bethesda in Dirksland en het Oosterscheldeziekenhuis in Zierikzee verdienen in de visie van de bewindsman vanwege hun belangrijke regio-functie speciale aandacht van de rijks overheid. De minister haastte zich te zeggen dat dat niet bete kent dat ziekenhuisbestuurders achterover kunnen gaan leunen. Den Haag, stelde Hoogervorst, is er niet om al him problemen op te lossen. „De eigen verant woordelijkheid van ziekenhui zen staat voorop. De rijksover heid zorgt voor de algemene randvoorwaarden, meer niet." Tot die randvoorwaarden hoort I in de visie van de minister onder I meer een goede ambulancezorg. Plus het garanderen van een goede bereikbaarheid. Hoogervorsts voorganger A. de Geus (CDA) wilde het uitgekle-1 de ziekenhuis in Zierikzee weer opwaarderen en beloofde met geld over de brug te zullen ko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25