9 Dol op okkerneuten Vleesprijzen blijvend verlaagd! Natuurvriendelijke oever in de maak Ziekenhuis Walcheren krijgt Belgische hulp op afdeling cardiologie Websites voor zorg Nieuwe olievlek op Noordzee gevonden amsessies .NL Foei \ractie woedend over motie tegen eigen Kapelse wethouder zeeuwse almanak BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 9 september 2003 Van Dale Controlepatiënten Vliegtuig Informeren Waterloop zc GP niet meer loyaal aan college «Mieke van der Jaqt JELLE - De fractie van de hp in de gemeenteraad van elle is voortaan niet meer iten opzichte van het col li van burgemeester en wet- diers. De partij, die inde per- m van wethouder L. («enhuijse is vertegenwoor- 4 in het college, heeft per iel laten weten het dualisme irlaan in zijn zuiverste vorm lullen toepassen en het colle- op ivoorden en daden te zul- ibeoordelen. raadsvergadering van vorige k (k heeft voor de fractie de I i ur dicht gedaan. Tijdens die li inkomst moest de SGP- ikouder zich verantwoorden irforse overschrijdingen bij interne verbouwing van het neentehuis. Niewenhuijse, ■zeker niet bekend staat om zorgvuldig besturen of onvol ledig voorlichten, gaf zijn fout op papier en mondeling ruiter lijk toe. In plaats van een tijde lijke beperking van de budget taire vrijheid voor de afdeling die de huisvesting behartigt, voorgesteld door de PvdA-frac- tie, werd een motie van afkeu ring jegens de SGP-wethouder aangenomen. Die motie had de WD-fractie, naar nu blijkt, al uitgetikt bij zich maar legde die niet tevoren aan de coalitiepartners, CDA en SGP, voor. De SGP-fractie be schouwt de motie dan ook als een forse trap na. Het onderstrepen dat de wet houder, en niet de afdeling die onder diens verantwoordelijk heid werkt, had gefaald, was ook het enige dat de motie deed. De fractie van de SGP was de er gernis al tijdens de vergadering van vorige week aan te zien. Ze deed er zoveel mogelijk het zwijgen toe en op een zeker mo ment was L. Kosten zelfs met zijn rug naar de rest van de raad toe gaan zitten. De SGP-fractie is vooral zo boos op de WD-col- lega's, omdat al die tijd dat de SGP in het college zit, Niewen huijse zich loyaal heeft opge steld. De SGPfractie is altijd sterk tegenstander geweest van het verbouwen. De fractie heeft geprobeerd de raad van die 'dwaling' af te houden, maar Niewenhuijse bleef trouw aan de rest van het dagelijks be stuur. J. Herselman (WD), daarentegen, neemt niet zelden minderheidsstandpunten in het college in. De SGP-fractie ver wijt hem regelmatig via zijn ei gen fractie en de oppositie te proberen zijn zin door te druk ken. De fractie, die vorig j aar nog een collegeprogramma onderteken de samen met CDA en WD, heeft begrepen dat de WD geen prijs meer stelt op samenwer king. Bovendien heeft ze zelf geen behoefte meer aan zulke 'vrienden'. Niewenhuijse, wiens functioneren in het algemeen door de meeste fracties wordt gewaardeerd, zal in het college blijven. Zijn partijgenoten zul len echter hun pijlen niet meer in de koker houden als de gang van zaken ze niet bevalt. In een post scriptum onder de brief geven de fractieleden H. Koster en L. Kosten de bete kenis van het begrip loyaal vol gens Van Dale: trouw aan aan gegane verbintenissen of aan hetgeen waartoe men door zijn positie verplicht is, zonder ach terhoudendheid. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Met hulp van artsen uit het Universiteitszie kenhuis Antwerpen en het aan trekken van een nieuwe cardio- logie-verpleegkundige hoopt Ziekenhuis Walcheren de afde ling hartgeneeskunde draaiend te houden. De afdeling cardio logie verliest per 1 oktober twee van de vier hartspecialisten: P. Peereboom en A. van Wylick verlaten na twee jaar het zie kenhuis. Er is vooralsnog één sollicitant voor de vacatures. Directeur J. van den Blink denkt eind deze week duidelijk heid te hebben over de bijstand die het Antwerpse ziekenhuis kan leveren. Met extra informa tie wil hij de ongerustheid over de afdeling beperken bij patiën ten en de patiëntenvereniging Hartezorg. De acute zorg komt niet in gevaar, benadrukt hij. Een Antwerpse cardioloog komt per oktober de hartca- theterisaties in Vlissingen uit voeren. Van den Blink heeft Antwerpen gevraagd om meer artsen uit te lenen om de periode te overbruggen tot nieuwe car diologen aan het werk zijn. Voor de poliklinische zorg zoekt het ziekenhuis een oplossing in ondersteuning van de artsen. De afdeling beschikt over een car- diologie-verpleegkundige voor de nazorg van hartpatiënten. Het ziekenhuis wil een tweede gespecialiseerde verpleegkun dige die de controlepatiënten kan zien. De directeur stelt daartoe deze week een taken- profiel op. Het ziekenhuis heeft ook een intensivist die nu vol tijds op de afdeling intensive ca re werkt. „Met mensen kan je schuiven," stelt Van den Blink. Zijn inspanningen zijn erop ge richt de situatie niet zo drama tisch te laten worden als twee jaar geleden. In januari 2001 ging cardioloog A. Zimmerman met pensioen op het moment dat onderzoeksbureau Berenschot een slepend conflict in de maat schap aan het licht bracht. De tweede cardioloog van het zie kenhuis was toen langdurig ziek. Eerder al vertrok een car- diologe overhaast na ernstige verwijten over haar functione ren. De open plaatsen werden zomer 2001 ingenomen door de Belgische artsen Van Wylick en Peereboom. Zelfs in die periode is de acute zorg bij cardiologie niet in gevaar geweest, stelt Van den Blink. Bij het aantreden van de twee cardiologen was sprake van de vorming van één maat schap met de drie Goese cardio logen. Dat die stap nog niet is gezet, heeft volgens Van den Blink te maken met het rege ringsveto dat de fusie tussen de ziekenhuizen op Walcheren en de Bevelanden heeft getroffen. Hun korte Walcherse verbinte nis heeft te maken met persoon lijke keuzes, stelt Van den Blink. De directeur ontkent dat de Zeeuwse ziekenhuizen door Belgische specialisten worden gebruikt als opstapje naar pro fijtelijker of interessantere po sities bij andere Nederlandse ziekenhuizen. „Die ervaring heb ik hoegenaamd niet." De situatie doet de lange wacht lijsten voor cardiologie in Vlis singen geen goed. De wachtlijst is volgens het overzicht van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen negen tot tien we ken lang. In Goes loopt de wachttijd uiteen van één week voor opname tot elf weken voor een poliklinisch consult. Beide ziekenhuizen zitten daarmee onderaan het wachtlijstover zicht. In 2000 raakte ook cardio logie in ziekenhuis De Honte in Zeeuws-Vlaanderen in proble men door het vertrek van hart specialist G. Paulussen en het tekort aan cardiologen. De sa menwerking met het Universi tair ziekenhuis Gent tilde het specialisme in Zeeuws-Vlaan- deren over de moeilijkheden heen. Inmiddels zijn de wacht tijden bij De Honte drie tot vier weken, waarmee het in de top van de middenmoot huist. I0LEN - In café the Sixties in Én begint zondag het nieu- blues/rock jamsessie-sei- lesband Blues a Livin', met ier meer Kees Schipper en ris van der Lek, treedt op. i kunnen muzikanten het dium beklimmen en hun kun- fflvertonen met hun eigen in- Jimenten. f sessie begint om 16.00 uur in lij nr. 3 in Tholen. L. Geuze harkt walnoten uit een boom aan de Vrouwendijk bij Tholen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Carla van de Merbel gaan om te plukken." Ondanks zijn hulpstuk kan hij toch niet bij de noten die hoog tussen het gebladerte hangen. Die vallen er vanzelf wel af, als ze rijp zijn. Maar zolang THOLEN - „M'n kleinkinderen zijn dol op deze okkerneuten." L. Geuze uit Poortvliet wil L. Geuze niet wachten. De walnoten die hij plukt zitten nog, met houten bast en al, harkt walnoten aan de Vrouwendijk bij Tholen, een dijk met aan weerszijden heel in een dikke groene schil. Als die gedroogd is, gaat-ie open en kan de noot gekraakt en veel notenbomen. gegeten worden. Intussen raakt de plastic tas van hem aardig vol. „Ik ga zo stoppen. „Ik kwam hier eerder vandaag al langs op de fiets. Met auto en hark ben ik terugge- Anderen willen ook nog wel wat." GOES - Een nieuwe website om verpleeg- en verzorgingsmoge lijkheden voor ouderen in een streek te onderzoeken is begon nen met een overzicht van de 52 Zeeuwse aanbieders van (ver- pleeg)zorg. De website www. seniorzorg.nl is opgezet door Arcares, brancheorganisatie verpleging en verzorging. Arcares wil het overzicht van zorg- en verpleegmogelijkhe- den snel uitbreiden naar geheel Nederland. De site wordt mede betaald door Zorgnet Zeeland, dat eveneens participeert in de overzichtsite op internet www- .zorgportaalzeeland.nl. De Zeeuwse instellingen zijn in middels ruimschoots geprofi leerd op het wereldwijde web. Weifkbemiddelaar Viazorg heeft op www.zz.nl een overzicht van zorgt- en welzijnsinstellingen. Advertentie doorHarmen van der Werf VLISSINGEN - In het Belgi sche deel van de Noordzee is gistermiddag een nieuwe, grote olievlek gevonden. De vervuiling heeft een lengte van veertig bij drieënhalve kilometer en bestaat voor het overgrote deel uit zware olie, die zo goed als zeker afkom stig is uit het wrak van de Tri color. Het oliespoor is gesignaleerd door een Belgisch verken ningsvliegtuig. Het toestel "as in de lucht om de om vang van de vervuiling van afgelopen weekeinde, ook uit de Tricolor, in beeld te bren gen. Het Nederlandse oliebe- strijdingsvaartuig Area en de betonningsschepen Frans Naerebout en Rotterdam wa ren de hele dag bezig geweest de eerste vlek op te ruimen. België heeft Nederland ge vaagd alle schepen ter Plaatse te houden, zet eigen oliebestrijdingsvaartuigen ®en heeft ook Frankrijk om assistentie verzocht. Het Noorse autoschip Trico- 'or> dat momenteel wordt ge borgen, ligt net op Frans grondgebied, in de aanloop lot het Nauw van Calais. De vervuiling bevindt zich in het Belgische deel van de Noord zee op redelijk veilige af stand - zo'n vijftig kilometer •uit de kust. De informatievoorziening verliep gisteren vlotter dan afgelopen weekeinde, toen een Nederlands patrouille vliegtuig zaterdag als eerste aen oliespoor uit de Tricolor ontdekte. Van Franse of Bel- grsche zijde en van de kant Van de Combinatie Berging Tricolor was rond die tij d nog niets vernomen. De ber gingscombinatie met als hoofdaannemer Smit Rot terdam heeft de Belgische kustwacht gisteren direct op de hoogte gesteld van de nieuwe lekkage, aldus woordvoerder L. Walder. Voor de berging van de Trico lor begon, heeft de Noorse ei genaar Wilh. Wilhelmsen de autoriteiten op het hart ge drukt alles te zullen doen om vervuiling te voorkomen. De rederij wilde geen herhaling van de zware verontreiniging van Belgische en Zeeuwse stranden begin dit jaar. „We hebben ook alles gedaan om dit soort incidenten tegen te gaan", stelt Walder van de bergingscombinatie, „maar je kunt zoiets nooit uitslui ten. Het enige wat je zeker weet, is: doe je niks, dan gaat het schip geheid lekken." Op basis van het in 1983 ge sloten verdrag van Bonn zijn Noordzee-landen verplicht elkaar 'zonder vertraging' te informeren over vervuilin gen die 'een serieuze bedrei ging' vormen voor de kust en andere 'vitale belangen'. Af gelopen weekeinde is echter ook de Belgische zeemacht niet door de Franse autori teiten geïnformeerd. Rijks waterstaat heeft dat gedaan. J. Morris, coördinator zee vervuiling bij de zeemacht in Zeebrugge, maakt niemand verwijten, ook de bergings combinatie niet. „Wellicht is de vervuiling onderschat, maar als je met je neus op zo'n schip als de Tricolor zit, kun je de omvang van een lekkage nauwelijks inschat ten. Dat kun je alleen vanuit de lucht." De Eendracht bij Tholen krijgt een natuurvriendelijke oever. Het laatste gebouw links is het gemaal bij de dijk langs het Schelde-Rijnka- naal. foto Dirk-Jan Gjeltema door Carla van de Merbel THOLEN - Aannemer De Feij- ter uit Biervliet is al een eind op streek met de aanleg van een na tuurvriendelijke oever langs de waterloop Eendracht bij Tho len. Na drie weken graven is driekwart van de grondwerk zaamheden klaar. Opdrachtgever voor het werk is waterschap Zeeuwse Eilanden, dat op verschillende plaatsen in het gebied boven de Wester- schelde nieuwe oevers aanlegt. Het is de bedoeling op deze ma nier steeds meer verschillende natuurgebieden met elkaar te verbinden. Bij Tholen wordt nu in totaal ongeveer zes kilometer oever natuurvriendelijk ge maakt. Dat houdt in dat de ta luds vlakker worden zodat een geleidelijke overgang ontstaat van water naar land. Watervo gels en kleine waterdieren kun nen hierdoor makkelijker op de kant klimmen en van het ene naar het andere natuurgebied gaan. De nieuwe oevers moeten dus vooral deze dieren aantrekken. Ander voordeel is dat de water loop meer ruimte krijgt om wa ter te bergen en dat natuur vriendelijke oevers minder on derhoud nodig hebben. De werkzaamheden duren in to taal zo'n tien weken. De oevers van een deel van de waterloop komen nog aan de beurt om af gegraven te worden. Nu kan dat nog niet omdat eerst de suiker bieten op de aangrenzende per- Advertentie celen gerooid moeten worden. Dat gebeurt rond 20 september. Als de grondwerkzaamheden voltooid zijn, worden korte paaltjes in het talud geplaatst. Die moeten voorkomen dat grond van de oever in het water zakt. Verder wordt om de tien meter een stuk riet geplant, in blokken van twee bij een halve meter. Het opknappen van de oevers van waterloop Eendracht kost 328.000 euro. Voor de helft van dit bedrag is Europese subsidie aange vraagd. In de buurt van Tholen werd eerder al een natuurvriendelij ke oever aangelegd. Dat gebeurde vorig jaar aan de Hikse Kreek bij Oud-Vossemeer. De grote populariteit van tuinvijvers, watergevalletjes en dergelijke middelen waar mee tuinbezitters hun lapje- achter-het-huis versieren, wordt door dat tienjarige Vlissingse meisje verfoeid. De onnozele waterkuipjes- mèt-lelie maar zonder vissen verworden namelijk snel tot kleine muggenfabriekjes met een indrukwekkende pro ductiecapaciteit. De versgeworden muggetjes werpen zich vervolgens mas saal door de kier van haar slaapkamerraam om zich te vergrijpen aan haar tere huidje. Elke ochtend rapporteert ze met verontwaardiging aan haar moeder waar de nieuw ste bulten zich bevinden. Moeder kocht, vol mededo gen maar ook de buitrappor ten zat, een nieuwe muggen- werende vinding voor het meisje: twee weeïg gekleurde armbanden die, gedragen door een warmbloedig per soon, een geweldig aroma verspreiden waar muggen onmiddellijk rechtsomkeert voor zouden maken, beloofde de verpakking. Maar na een nacht in een slaapkamer die riekte naar vernevelde pe permuntcitroenen in een eu- calyptus-knoflookcocktail verscheen het meisje de vol gende morgen, nog nageu- rend, met toch een nieuwe buitenrapportage. „Dat heb ik weer," verklaar de ze verslagen. „Deze mug gen waren vast verkouden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23