Vgèld roare fratsen uut-aèle vö de camera Riddergevechten op een ruïne Nachtelijke rondgang prikkelt zintuigen Nieuwe Raadkaart ONDERWEG dinsdag 9 september 2003 NATUURLIJK ZEELAND Zintuigen Velduil De velduil is een groot deel van het jaar op Neeltje Jans te zien. Het natuurgebied op het voormalig werkeiland Neeltje Jans trekt nog ieder jaar duizenden bezoekers. Het gaat zowel om individu ele wandelaars, als om men sen die in excursieverband het gebied verkennen. Voor al in de beginjaren waren er soms honderden bezoekers per dag, die nieuwsgierig waren naar het resultaat van het samenspel van mens en natuur. Inmiddels is de stormloop veranderd in een wat bescheidener maar ge stage stroom van bezoekers. En dat is goed voor het ge bied. Om zich te kunnen ont wikkelen is een zekere rust noodzakelijk. Nu is het in natuurontwikke lingsgebieden altijd mak kelijker om natuurrecreatie in te passén als in bestaande na tuurgebieden. Je kunt immers van meet af aan rekening hou den met bezoekers en daar via inrichtingsmaatregelen op in spelen, zodat er een natuurlijk Volle maan brengt Neeltje Jans tot leven aandoende zonering komt tus sen rustige en wat drukkere ge bieden. Maar juist bij natuur ontwikkeling zijn er ook altijd weer onverwachte ontwikke lingen, die flink roet in het eten kunnen gooien, voor wat betreft de oorspronkelijke bedoelin gen. Als beheerder moet je daar creatief op inspelen. Zo is er op Neeltje Jans de zogenaamde binnenslufter ontstaan, een door de zee gebaande weg tot in het hart van het duingebied langs de Oosterscheldekant. De meeste kenners vinden deze on bedoelde en onverwachte sluf ter een stuk mooier dan de aangelegde slufter aan de Noordzeezijde. Er blijven zich op Neeltje Jans voortdurend nieuwe ontwikke lingen voordoen, maar die zijn voor de gemiddelde wandelaar niet zo opvallend. Een nieuwe plant die zich weet te vestigen in het inmiddels wat minder stui vende zand; een broedvogel die een stil hoekje vindt om er zijn jongen groot te brengen. Voor wie het allemaal op de voet volgt, een heel boeiend gebeu ren. Maar voor het publiek wordt het tijd om Neeltje Jans ook eens vanuit een andere in valshoek te belichten. Daarvoor De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zee land' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse natuurgebieden: on verwachte vondsten en bijzondere gedragingen passeren wekelijks de revue. En natuurlijk ook de succes sen en mislukkingen in het beheer. worden regelmatig thema-ex cursies georganiseerd, die een bijzonder aspect van het gebied belichten. Zo wordt er deze week een volle-maanexcursie gehouden. Gidsen verzorgen een nachtelijke rondgang door het gebied en dat is een heel apart gebeuren. Je ziet natuur lijk veel minder, maar juist daardoor zijn de contouren van de duinenrijen en het spiegelen de water van de meertjes en plassen extra opvallend. Als je minder ziet, zijn de andere zintuigen extra gespitst. En vaak valt er op Neeltje Jans veel In het kader van de Groene Maand organiseert het wan- delplatform-LAW een begelei de wandeling vanuit Nisse. De ze wandeltocht op zondag voert door de Zak van Zuid-Beve land. De tocht van 8 kilometer, brengt de deelnemers over het Grenslandpad, onverharde weggetjes en bloemdijken. Het beginpunt is het informatiecen trum bij de Kamerse Kooi aan de Nieuwekamerseweg in Hein- kenszand. De wandeling begint om 10.30 uur. De Groene Maand is een initia tief van twintig natuur- en mi lieuorganisaties om de natuur onder aandacht te brengen van een groot publiek. Dit jaar is het de vierde keer. In het hele land kan men wandelend, fietsend of fotograferend de natuur ver kennen. Daarnaast zijn er tentoonstellingen, informatie markten, lezingen en discussie bijeenkomsten. Het complete programma is te vinden op www.groenemaand.nl. te horen. In de eerste plaats zijn het de vogelgeluiden die opval len. Meeuwen, maar vooral steltlopers laten zich volop ho ren. De steltlopers leven niet volgens het ritme van dag en nacht, maar volgens het ritme van de getijden. Als het laag wa ter is kunnen ze voedsel zoeken op de droogvallende slikken. Bij vloed verzamelen ze zich geza menlijk op hoogwatervlucht- plaatsen, waar veren poetsen en slapen de belangrijkste 'activi teiten' zijn. Steltlopers die een groot deel van het jaar te horen zijn, zijn onder meer scholek ster, wulp en tureluur. Maar voor steltlopers uit het hoge noorden is het ook al volop trek- tijd. In tegenstelling tot de voor jaarstrek hebben de vogels tij dens de najaarstrek geen haast. Op geschikte plaatsen blijven ze soms wekenlang pleisteren. Zo zijn er oeverlopers, groenpoot- ruiters en witgatjes, die graag bij het zoete duinmeer verblij ven, naast bijvoorbeeld zilver plevieren en steenlopers die langs het zoute water verblij ven. Hoewel ze niet afhankelijk zijn van de getijden, zijn ook de zoetwatersteltlopers in de nachtelijke uren actief. Dat geldt in het bijzonder voor trek kende vogels. En Neeltje Jans is als markant punt tijdens de oversteek van de Oosterschelde een gewild rustpunt en 'tank station' voor naar het zuiden trekkende vogels. Behalve de dieren die zich ook overdag laten zien, zijn er na tuurlijk ook specifieke nacht dieren op Neeltje Jans. Zo weten we dat er helaas nogal wat brui ne ratten leven, die de aanwezi ge koloniebroedvogels belagen. Ook muizen en konijnen laten zich 's nachts veel meer zien dan overdag en wie weet vertoont ook hun doodsvijand - de veld uil - zich. De velduil is een groot deel van het jaar op Neeltje Jans te zien. De laatste jaren zijn er zelfs meerdere waarnemingen van deze zeldzame soort gedaan tij dens de broedtijd. Maar broed- gevallen zijn (nog?) niet gecon stateerd. Nu er echter alweer allerlei wintergasten terug op het toneel verschijnen is een ontmoeting met de velduil niet uitgesloten. Voor zo'n geluks treffer moet je zeker niet speci aal op pad gaan, het is hooguit een toegift op al die andere din gen die een nachtelijke wande ling op Neeltje Jans zo leuk ma ken. Chiel Jacobusse De eerste vollemaanwandeling op Neeltje Jans is morgen om 22.00 uur. Start bij het naam bord van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap, aan de Oosterscheldekant van de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans. Op vrijdag 10 ok tober vindt de laatste nacht wandeling van het seizoen in het gebied plaats. In mien boekekasse staèt 'n aontal ongeleze boeken. Dat kon vroeger noait gebeure. Eer der waere d'r in die tied te wei nig boeken dan te vee. De func tie van 't boek is, ok in oöns uus, gedeeltelijk over-enome deü de televisie. Ok a wil je 't nie, 't is saèves kasje kieke. Op vriedag in zaèterdag bin d'r soms wè tien oofdfilms tegelie- ke. D'r is t'r aoltied wè eêne bie die je graèg wil zie. Dus daè gaè m'n wï. As ik verjaère krieg ik aoltied boekebonnen. Kinders, nichtjes in neefjes wete precies dat Oom Joop 'n boekewurm is. Daèrom bin d'r'r aoltied wè 'n boeke bonnen bie. As de verjaèrdag achter de rik is, vertrèk ik mee vee plezier naè de boekwien- kels. Dan mö 'k d'r gin eêne bie m'n Naè uren kom ik wi tuus mee 'n nieuwe voorraèd. Mien lees-onger is wï tot de boven grens opgewèkt in ik duke me teen in 'n rustig oekje om de flapteksten van de boeken te le ze. Noe 'k in mien leven 'n aontal boeken eleze van schrievers waè m'n noe nog mee eerbied over praète. Ik noeme zó ma even, A.M. de Jong (Merijntje Gijzen), Jan de Hartog (Gods Geuzen) in zö bin d'r nog wè 'n paèr. Noe wil ik graèg dat aolles wa 'k nieuw koape van 't zèllefde ni veau is. 't Za wè an mien lègge, ma 't lukt mien zèlden om iets te vinden van de klasse waè 'k in vroeger tieden mee in mien béd de kroop. Eêmaè Gods Geuzen, dat 'k wè vuuf keer eleze. Bie 't verhaèl van A.M.de Jong over Kromme Lindert liet ik, as nie- maand 't zag, mien traènen de vrieë loap. Joan, wat was dat toch écht eé. In oe Lindert an z'n ènde ekommen is. Aèst nog èrre- ger dan de Jong zèllef Soms neem ik mien eige vö om wi meer te gaè leze. Ik lègge an't begin van de aèvend 'n boek op taèfel waè de bladwiezer, op de plèkke waè 'k tweê maènden ge lee estopt bin, nog in zit. Even laèter realiseer ik m'n eige dat ik toch wï naè 't schèrm zit te kieke. In in de pauzes laèt ik m'n eige uutgebreid wies maèke wèlleke cremes in vetten ik oön- der m'n èrremen mot smère om fris te ruken. In dat aollemaèle is t'r de oorzaèk van dat t'r noe 'n aontal ongeleze boeken in mien boekekasse staèZou je daè noe nie verschrikkelijk aard om gaè brulle? M'n mee z'n aollen wè 's meer epraèt over televisiereclames, 't Gieng over de exploitatie van aauwe ménsen. As 'k nog goed wete, was dat over die opa mee z'n viengers in de muzeklemme van z'n kleinzeuntje. Van de weke zag ik 'n nieuwe èr- gerlijke gebeurtenisse op de te levisie. D'rzitte twee oudjes naèst mekaore. D'r loapt 'n vint verbie die 'n pak superchips laèt vaole. Oma neemt 'n anloapje om bie dat pak chips te komme. Opa wil dat verindere in aèkt mee z'n waandelstok om d'r en kel. Oma vaolt mee 'n geweldige smak mee d'r snute op de tegels in opa staèt lachend op om 't pak chips op te raèpe. As t'n z'n eige omdraoit om 't triomfantelijk an oma te laète zie, ziet t'n de grijns van oma, want die eit z'n kunstgebit weg-epakt. Noe dienkt die fabrikaant van die chips dat vanwege die re- claome alle ménsen die chips gaè koape. Das natuurlijk 'n complete misvatting van die vint. Deü die reclaome griezele de koapers aollemaèle vö die do- adgewone aèrrepelschiefjes, vanwege dat aokelige to- neêlstikje van die tweê aauwe mensen. 't Èrregste is nog dat die tweê d'r eige daè vö leêne. Ik zou d'r toch nie an motte dienke da ze mien vee gèld zouwe biede as ik in 'n aopekoaie zou gaè zitte om ao- pesmoelen te trèkke in onder tussen te vertèlle dat de pinda- kaèze van Hubbeldebub de lékkerste is. Dat doet 'n méns toch nie, a biede ze 'n miljoen. Of toch...? Die aauwe ménsen van die chips 't wè edaè. Die geve schienbaèr d'r ziel in zaolig-eid vö 'n paèr euros. Dat is noe wat mien oof- zaèkelijk verdrietig emaèkt eit. Ik krieg 't niet uut mien oad. Die aauwe vraauwe in die klap waè- mee ze mee d'r neuze op de te gels vaolt. 't Bluuft mien ma achtervolge eé. Zouwe die mén sen noe écht zö èrrem weze da dat noadig is? Da ze vö gèld roa re fratsen uut-aèle vö de came ra? Dan mot 'r toch eêl wat mis weze mee oönze ouderenvoor ziening. 't Is bovendien 'n schandoal dat die chipsbakker daè gebruuk van maèktEn 't èr regste van aolles is wè, dat ik d'r naè ekeken D'r waère net op dat oagenblik 'n paèr ménsen bie ons op visite, die d'r eigen lètterlijk krom elachen Oe is 't mogelijk eé, ik d'r juust zö'n afschuwelijk gevoel bie ekrege. In ondertussen staè die nieuwe baanden van de boeken van mien laoste verjaèrdag mien mar an te kieken. Noe op dit ogenblik, waèrop ik dit vö jul- der neerschrieve, neem ik mien eige eilig vö om die boeken te gaè leze. Oe kan ik noe verwach te dat de ménsen mien veraèlen leze as ik zélf nie an leze toe kom? Ik toevallig 'n prachtig uitziend boek lègge. D'r zit 'n moaie ge-aèkte boekelègger op de plèkke waè 'k de laoste keer ebleve bin. Ongeveer op d'n eit. An mien vraauwe za 't dus nie lègge as ik nie leze. Die verstaèt de kunst om tegelieke te aèken, in de Libelle te lezen in naè de televisie te kieken. Joop van Zijp Agenda Open dagen in 't Kerkje van El- lesdiek (Ellewoutsdijk), 12 - 14 sept. Vrijdagavond 19.30 uur ope ning gobelin tentoonstelling en harpconcert door Anna van Avalon. Zaterdag van 10 - 16.30 uur in formatie en elk half uur een Zeeuws verhaal of muziek. Om 14. 30 uur De Meissen. Om 16.00 uur presentatie van verhalen bundel. Zondag van 13.30 - 16.30 uur verhalen en optreden PickNick. Toegang gratis. Welke echte Sluizenaar kent hem niet: De Stenen Beer in Sluis, aan het kanaal van Sluis naar Brugge. Hij is gelegen aan de westkant op de hoek van de wallen. Aan de rechterkant loopt de watergang tussen de binnenwallen en de buitenwal- len. Op de foto van vorige week stond het bastion afgebeeld als een ruïne, ideaal als speelplaats voor kinderen, die er hun fanta sieën konden uitleven. „In mijn jeugd was het een geliefd terrein voor onze riddergevechten," herinnert G. Crooijmans uit Sluis zich. Hij wijst er op dat op de voorkant, in het kleine vier kant, de huidige beer is te her kennen. Ook J. Almekinders-de Rooij uit Breskens speelde er zo'n veertig jaar geleden als meisje. De ruïne was haar kas teel. „Helaas; kleine meisjes worden groot," verzucht zij. „Maar nu heb ik mijn eigen pa leisje." Aan de overkant van deze wa tergang lag het land zo laag en groeide er vroeger zelfs nog zee kraal en lamsoor. Dat was in 1938, aldus S. Adriaansen-Cap- pon uit Oostburg. Er loopt een mooie fietsroute voorbij, schrijft Mark Foc- quaert uit Nieuwvliet. Je komt er ook langs als je in een strenge winter deelneemt aan de schaatswedstrijd Sluis-Brug- ge-Sluis, meldt de heer J. Roel- vink uit Middelburg, ongetwij feld uit eigen ervaring. Sluis werd omstreeks 1280 ge sticht aan het Zwin, als voorha ven van Brugge. Het verwierf in 1290 stadsrechten. De naam is ontleend aan een uitwaterings sluis ter plekke. De oorspronke lijke nederzetting was genaamd Lamminsvliet. Lodewijk van Male liet na de slag van Westrozebeke in 1382 in opdracht van de Franse ko ning de stad versterken met grachten, wallen en poorten. In 1573 begonnen de Spanjaarden de vestingwerken te modernise ren. Na de verovering in 1604 werden de werken verbeterd en verrezen acht bastions, waaron der de Stenen Beer. Inmiddels is het voormalige vestingswerk gerestaureerd, namelijk in 1967. Sommige inzenders hebben zich in de juiste locatie vergist. Ge dacht werd aan de oude stads poort in Hulst en de Sassepoort in Terneuzen. De waardebon nen voor de goede oplossingen gaan naar: de heer J.J. Roelvink uit Middelburg, mevrouw J. Al- mekinders - de Rooij uit Bres kens en S.A. Adriaansen - Cap- pon uit Oostburg. Hans Tabbers Een groots pand in een prachtig natuurgebied. Aan de lezers de vraag welk gebouw betreft het en waar is het gelegen? Inzendingen moeten uiterlijk zaterdag 13 sep tember binnen zijn bijRedactie PZC Buitenge bied, postbus 314460 AA, Goes, fax 0113-315669, e-mail redactie@pzc.nl. Lezers die wat meer kunnen vertellen over de ge schiedenis van de afgebeelde straat, worden van harte uitgenodigd dat erbij te vermelden. In Buitengebied van volgende week de uitslag met nadere informatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20