p J Kamermeerderheid is voor spreiding van kansarmen DIGIWEKEN 18 Antrax-alarm in Gorinchem is loos Proces tegen Bikker aangehouden Uitzetten criminele Antillianen dichterbij Petacchi schrijft historie behandeling rechtszaken vermeende terroristen achter gesloten deuren Agent lost schoten op automobilist in Terneuzen eteranen VS dagen Rabo en 1BN Amro aan K J Keukenmaxx 1 Robertson prijst De Hoop Scheffer Wonen aan het water Antwerpen wordt filmstad Van Nistelrooij cijfert zich weg Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 17c 10c Wisselvallig KIES UW EIGEN KEUKENACTIE EN BEPAAL UW EIGEN VOORDEEL! IMMIIM IfP 11 ifp tn nm 21 YY m I ff Ir ww* PkC,- LI I 11 1 I €f AA •lil Ontwricht Mislukken Vandaag vrij veel wolken en enkele buien. Matige, aan zee vrij krachtige noordwes tenwind en 17 graden. 46e jaargang no. 215 insdag 9 september 2003 „snummer 1,10 todi- :isse- o. De bin- .uten, ban-i wil geheim bewijs toelaten kede 'gte- hnrAp van den Berg Adij 1ENHAAG - In rechtsza len tegen van terrorisme terdachte mensen moet de chap|ewijslast van de inlich- gendienst AIVD in het lervolg achter gesloten euren kunnen worden iproken. Zoals nu al ge- teurt met de verklaring beschermde getuigen. )at vinden VVD en CDA. lepper ehr.O 1. Si call 1st) 161 e, k irdeni 90;l.; I; 3. li ivelis :r« ■Plas n,0« nel lelZ» at 'I' it) IS intar.l ir.l li «mi •ai, 16 aras ache pham 1:1,1; IB. ïnny. PisU Eli# all ar J trali )adtl eent As <y TERNEUZEN - Een agent van de Zeeuws- Vlaamse politie heeft in de nacht van zondag op maandag in Terneuzen enkele schoten gelost op een Belgische automobi list, die met hoge snelheid op hem inreed. Hij ternauwernood springen en greep noodweer zijn wapen kon opzij uit in een De Belgische politie slaagde er gistermiddag inde 31-jarige man op te pakken in Veurne, enkele kilometers van de kust plaats De Panne. De re sultaten van het eerste verhoor waren gister avond nog niet bekend. Het schietincident deed tieh maandagochtend voorrond één uur. De Belg werd op de Schependijk door het surveillanceteam aan de kant gezet verband met snelheidsovertreding, waarvoor hij een proces verbaal kreeg. Uit navraag bij de meld kamer bleek vervolgens datdeman nog 120 dagen gevangenisstraf moest uitzitten. Voor welk delict dij die straf had gekregen, kon politiewoordvoerder U van Mourick gisteren niet vertellen. Toen de agenten de Belg wilden arresteren, trapte die het gaspedaal diep in en reed in op de agent. Drie surveillanceteams van de politie zetten daar na de achtervolging in. i/l Nabij de snelweg E40 in de omgeving van Gent verloren ze de auto echter uit het oog. Ook de intus- sen gealarmeerde Belgi- K scne collega's slaagden er alllï ®et in de man tot stoppen e brengen. Hij wist een Wegversperring bij Jab- oeke te omzeilen. De politie houdt na elk sehietincident waarbij een agent betrokken is, ®n technisch onderzoek, in verband daarmee was "e Zuidsluis in Terneuzen S'sterochtend tot onge- Veer kwart over negen af- gesloten voor alle verkeer, .lil a' ieidde in de ochtend mis tot opstoppingen VVD-Kamerlid Wilders heeft het kabinet gisteren gevraagd een regeling te bedenken die dat mogelijk maakt. „Wij willen dat terreur bikkelhard en onortho dox wordt aangepakt", zei Wil ders. „Mensen die zichzelf opblazen om willekeurig slachtoffers te maken, laten zich niet afschrikken door een hoge re gevangenisstraf. Er moet dus heel iets anders gebeuren." Onlangs stuurde de rechter in Rotterdam enkele mensen die verdacht werden van terrorisme naar huis, omdat de bewijslast van de AIVD (alleen) ontoelaat baar zou zijn. Die informatie kan meestal niet in het open baar worden gedeeld, omdat dat daarmee de speciale opspo ringsmethoden van de AIVD be kend worden. Een andere ma nier om belastende informatie te vergaren tegen terroristen is er doorgaans niet. Minister Donner van Justitie verwacht dat rechters de gehei me informatie op den duur wel zullen toelaten in rechtszaken. Maar die afwachtende houding spreekt de VVD-fractie aller minst aan. Van het CDA mag de minister zich ook actiever op stellen. Wilders stelt verder voor dat mensen die hun diensten aan bieden aan terroristen meedo genloos worden aangepakt, als zouden ze zich schuldig hebben gemaakt aan een terroristisch misdrijf. De WD denkt in dit verband aan het witwassen van geld voor terreurorganisaties en aan het verzamelen van infor matie of het vervalsen van docu menten voor een aanslag. WD en CDA juichen het toe dat minister Donner 'samenspan ning' onder de wet terroristi sche misdrijven wil laten vallen. Dan kunnen terreurgroepen, die vaak in wisselende samenstel ling opereren, zwaarder worden bestraft. GPD IEN HAAG - De Rabobank en -hter |BN Amro zijn door Ameri- janse veteranen uit de eerste iolfoorlog aangeklaagd. Sa- aenmet enkele tientallen ande- ebedrijven zouden ze levering sti grondstoffen voor chemi- the wapens aan de Iraakse dictator Saddam mogelijk ebben gemaakt. heeft de actualiteitenru- ïiekNova gisteravond gemeld, lebanken zouden, met tiental- enandere financiële en chemi- che bedrijven, de leveringen hebben gemaakt door iet verstrekken van leningen, 'eel veteranen kampen met ge- ondheidsklachten. !en Rabobank-woordvoerder deint de aanklacht 'zeer, zeer ergezocht'. ABfl Amro bestu- eerthemnog. GPD Een brandweerauto staat voor een huis in Gorinchem waar een inwoner een poederbrief heeft ontvangen. van onze redactie binnenland GORINCHEM - De poederbrief die gisteren is bezorgd bij een man in het centrum van Gorinchem bevat geen bacteriële stof. Daarom is er geen sprake van antrax, de bacterie die miltvuur kan veroorzaken. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente Gorinchem gisteravond bekendgemaakt. Het onderzoeksinstituut CIDC in Lelystad heeft gister middag het poeder onderzocht. Onduidelijk is wat het poeder wel is. Gisterochtend belde een inwoner van de Gorinchem de politie, nadat hij een brief met geel poeder van een vriend uit Irak had ontvangen. Het gaat om een man van omstreeks 22 jaar oud. Hij is op een onbekende plek on dergebracht voor verhoor. De politie wilde niets kwijt over de identiteit van de man behalve dat hij Nederlan der is. Op de relatie met de Iraakse kennis van de man, ging de politie evenmin in. Waar de man na de uitslag foto Bert Rietveld/ANP van de test is gebleven, wist de gemeentewoordvoerder gisteravond niet. Na de melding trad het calamiteitenplan van de ge meente in werking. Zo werd de omgeving van de woning afgezet. Omwonenden zijn enige tijd opgevangen in een nabij gelegen verzorgingstehuis. Rond 16.00 uur moch ten zij weer naar huis. De woning van de man die de brief heeft ontvangen, blijft verzegeld tot alle onderzoeksresultaten bekend zijn. ANP door Jelle Boonstra HAGEN - Het proces tegen de 88-jarige oorlogsmisdadiger Herbertus Bikker is gisteren bij de start meteen aangehouden. Eerst wil de rechtbank in het Duitse Hagen aanvullend neu rofysiologisch onderzoek laten uitvoeren om te zien of Bikker de aanklacht tegen hem volledig begrijpt. Bikker beloofde de rechters vol ledig mee te werken aan het on derzoek. Hij weigerde dat bij twee eerdere onderzoeken naar zijn lichamelijke en geestelijke gesteldheid. Zijn gezondheids toestand is volgens deskundi gen matig. De stress van het pro ces, waarvoor twaalf dagen zijn uitgetrokken, vergroot zelfs de kans op een beroerte, zei neuro loog Domian gisteren. Vrijdag besluit de rechtbank op grond van dit nieuwe onderzoek of Bikker wel terecht kan staan. Gisteren woonde hij onder grote belangstelling de eerste zit tingsdag bij en haalde geïrri teerd uit naar een camera die hem hinderde. De discussie over Bikkers ge zondheid nam zoveel tijd in be slag dat officier van justitie U. Maass niet eens toekwam aan het uitspreken van de aan klacht. Die is louter gebaseerd op de 'onnodig wrede moord' van verzetsman Jan Houtman op 17 november 1944 in Hoon horst (gemeente Dalfsen). Bik ker schoot hem in een stal neer en gaf hem een salvo na met zijn pistoolmitrailleur. Volgende week wordt Annie Bosch-Klink (81) gehoord, de enige nog levende getuige van de moord. Bikkers mishande lingen in kamp Erica, die hem de bijnaam de Beul van Ommen opleverden, staan trouwens niet op de aanklacht. Ze zijn inmid dels verjaard en alle getuigen zijn overleden. GPD pagina 5: Beul van Ommen zwijgt Oud-SS'er Bikker in de rechtszaal. foto Vincent Jannink/ANP Unieke Digi-Actie bij Keuk Advertentie Üüifl DOE MEE EN CA VANDAAG NOC NAAR honderd en één keukens, duizend en één ideeën door Erwin Tuil DEN HAAG - Een Kamermeer derheid van CDA, PvdA en VVD is voor spreiding van kansar men over grote steden en plaat sen er omheen. Door kansarmen verplicht te verplaatsen, den ken de fracties integratiepro blemen te kunnen voorkomen. Om de spreiding mogelijk te maken, moet wel de volkshuis- vestingswet worden gewijzigd. De allochtonenstop zoals Leef baar Rotterdam vorige week voorstelde, gaat de Kamer te ver. De fracties benadrukken dat ze geen spreiding langs etni sche afkomst willenmaar ze ge ven toe dat etnische afkomst wel een rol speelt. De fracties zeggen zich grote zorgen te maken over de con centratie van nieuwkomers in verpauperende wijken van de grote steden. „Het gaat de verkeerde kant uit", vindt CDA-Kamerlid Sterk. „We moeten desegregatie aanpakken." Doordat nieuwko mers elkaar opzoeken in de ste den en vaak uitkomen in de wij ken waar woningen niet al te duur zijn, worden getto's ge vormd. Integratie blijft daar door uit. Het gemeentebestuur van Rotterdam besloot mede daarom vorige week tot sprei ding over te gaan. CDA, PvdA en WD kunnen zich daar in vinden. „Als libe raal ben ik voor vrije vestiging, maar als de maatschappij ont wricht raakt, dan heb ik de plicht daar iets op te verzin nen", zegt WD-Kamerlid Hof- stra. PvdA-parlementariër Dijssel- bloem weet dat woningcorpora ties al langer rekening houden met de etnische samenstelling. Dat is tegen de wet, maar zo vindt hij, dan moet de wet maar worden aangepast. Volgens de Utrechtse hoogle raar stadsgeografie R. van Kempen is de verplichte sprei ding tot mislukken gedoemd. Er wordt nauwelijks contact ge maakt tussen sociale groepen. Als ze elkaar ontmoetendan is dat nog niet hetzelfde als elkaar leren kennen", zei Van Kempen onlangs. Bovendien stelt hij dat het sociaal-psychologisch slecht is voor de betrokkenen als ze in feite op etnische afkomst worden geselecteerd. GPD pagina 4: spreiden kansarmen in wijk heft problemen niet op George Robertson (r), de scheidende secretaris-ge neraal van de Navo, heeft gisteren na een afscheids diner met leden van de Nederlandse regering mi nister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken een prima kandidaat ge noemd om hem op te vol gen. In Den Haag houdt iedereen zijn kiezen op el kaar om de kansen van de minister niet in de waagschaal te stellen. Wonen aan het water is voor velen een grote wens. Makelaars krijgen veel telefoontjes van mensen die op zoek zijn naar zo'n woning. Reclamefilms, korte film, videoclips of zelfs een speelfilm. Steeds vaker duikt Antwerpen op als decor. De oprichting van Antwerp City Film Office heeft daar alles mee te maken. Met deze organisatie moet de aandacht van de internationale filmwereld getrokken worden Het heeft er alle schijn van dat Ruud van Nistelrooij morgenavond in de beslis sende EK-kwalificatie- wedstrijd van het Neder lands elftal tegen Tsjechië op de bank begint. De su- perspits van Manchester United maakt daar echter geen groot drama van. „We willen naar het EK, daar gaat het om!" varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8; zeeland: 9, 11, 13 en 15; sport: 16,17 en 18; buitengebied: 19, 20 en 21 van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Criminele An tillianen zouden op het vlieg tuig naar de Cariben gezet moe ten kunnen worden, als een andere aanpak niet helpt. Mi nister De Graaf (Antilliaanse Zaken) wijst deze ultieme maat regel niet af. Met zijn uitlating ondersteunt De Graaf bestuurders van acht tien gemeenten die veel Antilli anen herbergen. Deze kwamen gisteren samen in Rotterdam om een aanpak af te spreken voor Antillianen die overlast veroor zaken. Het betreft de gemeenten Rotterdam, Dordrecht, Capelle aan den IJssel, Vlaardingen, Groningen, Amersfoort, Eind hoven, Breda, Zwolle, Almere, Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Den Helder, Lelystad, Nijmegen, Tilburg en Zoeter- meer. Officieel telt Nederland 130.000 Antillianen. De bestuurders hebben er wel oren naar om degenen die voor problemen zorgen, terug te stu ren, aldus de Rotterdamse bur gemeester Opstelten. „Maar het is het kabinet dat dit moet rege len." De gemeenten vragen ook van het kabinet ervoor te zorgen dat kansarme jongeren hier niet langer naar toe komen, maar op de Antillen blijven en er probe ren een toekomst op te bouwen. De gemeenten willen wel een 'volgsysteem' opzetten van cri minelen en inwoners die over last geven. Nu verhuizen mensen die pro blemen veroorzaken naar een andere stad nog voordat de poli tie een onderzoek heeft kunnen afronden. Wanneer de gemeen ten onderling informatie uit te wisselen, worden ze tijdig geïn formeerd over de komst van lastpakken en criminelen en kunnen ze daarop doelmatiger reageren. GPD Advertentie KRANT R Z E E L A N naam:gjji noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcodestaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 71 555530 O noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). C per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1