PZC Advocaat heeft het gehad met Cruijff De ene nummer 14 prijst de andere Petacchi haalt zijn grote doel Ruud van Nistelrooij maalt niet om mogelijke plaats op de bank Tirza Pentury richt zich op de play-offs dinsdag 9 september 2003 Eriksson waarschuwt Engelse fam Vreselijk Hoogtepunt Spanje schudt hockeysters Oranje wakker 1 Woonplaats De la Pena en Dani bij Celtic Petit stopt als international Politie verhoort nog drie renners Zeilzilver op open EK in Portugal Overmacht Evans breekt voor derde keer sleutelbeen Schijnwerpers Het EK halen, daar gaat het om door Jaap van Essen KATWIJK - Het Nederlands elf tal trainde gisteren weer. In het eerste partijtje speelden Patrick Kluivert en Rafael van der Vaart in de spits. Ruud van Nistelrooij was bij de reserves ingedeeld. Dat was even wennen voor de topscorer van Manchester Uni ted, die zich vorige week al enigszins met dit scenario had verzoend. „Nou, dan scoren Kluivert en Van der Vaart allebei tegen Oos- tenrijk, terwijl ik geschorst ben. Denk je nu echt dat ik dat erg vind? Ik weet ook wel dat ik dan tegen de Tsjechen weinig kans op een basisplaats heb, maar doet er toch niet toe? Van Nistel rooij speelt wel, Van Nistelrooij speelt niet, wat maakt het uit? Ik ga niet huilen als ik er woensdag niet in sta. We willen naar het EK, daar gaat het omAldus de Brabander voor Nederland- Oostenrijk. Het EK halen, dat is het enige dat telt. Zeker voor Ruud van Nistelrooij. Geen wonder, want in 1996 en 1998, toen zijn leeftijdsgenoot Kluivert al furore maakte, scheen de ster van Van Nistel rooij nog op zeer bescheiden ni veau. In 2000 had hij er wel bij kunnen zijn, maar het EK in ei gen land miste hij door een zwa re blessure. En 2002, wie wil het daar nog over hebben? heen kregen bij Oranje. Dan weer moest de één er maar weer eens uit, dan weer de ander. Ter wijl de gortdroge cijfers toch het tegendeel bewijzen. Kluivert maakte in de veertien duels on der Advocaat zes doelpunten, Van Nistelrooij was goed voor drie treffers. Dat zijn niet de cij fers van een stelletje koeken bakkers zonder talent. „Het is ook wat te gemakkelijk om alles maar op de spitsen te concentreren", vindt Van Ni stelrooij. „Een elftal bestaat niet alleen maar uit twee spit sen. Als het team niet draait, is het heel moeilijk om als spits goed te spelen. En het elftal draaide vaak niet lekker. Waar om niet? Misschien toch de frus tratie van het gemiste WK. Daardoor is er toch een beetje angst en voorzichtigheid inge slopen. We willen niet weer zo iets meemaken en dat slaat een beetje in de benen misschien." „Als Patrick en ik puur en alleen op onze doelpunten zouden worden afgerekend, dan hebben we het helemaal niet zo ver keerd gedaan. Maar ja, dit is Ne derland, wij willen altijd meer. Doelpunten en punten alleen zijn niet genoeg, het moet ook allemaal mooi. Dat hebben wij als spelers zelf natuurlijk ook, dat is nu eenmaal de landsaard. Maar nu moeten we voor even alles maar eens opzij zetten. Het mooie voetbal komt dan straks op het EK wel." De hamvraag is: kan Oranje nog een keer vlammen op een groot toernooi? De huidige spelers groep gaat immers al heel wat jaartjes mee op het hoogste ni veau. Kwartfinale op het EK van 1996, halve finale WK 1998, halve finale EK 2000. De geschiedenis leert dat slechts zelden een groot elftal langer dan een jaar of zes achtereen aan de top blijft. Het hoogte punt voor de huidige generatie lag alweer in 19 9 8toen het bes te voetbal van de wereld werd gespeeld. Het is een vraag die Van Nistelrooij zich ook wel eens stelt. „De vraag die boven deze groep blijft hangen, is in derdaad of het er nog een keert j e van komt. Voorlopig geloof ik er nog in, ik denk dat het nog een keer kan. Maar ja, dan moet je eerst dat toernooi wel zien te ha len, anders krijg je nooit een antwoord." GPD Van Nistelrooij dus. „Dat was vreselijk. Twee jaar geleden hebben we ook gezegd dat zoiets ons nooit meer mocht overko men. Daarom moeten we nu ge woon niet zeuren, we moeten naar het EK. Niets meer en niets minder. Hoe we dat doen, inte resseert me helemaal niets. Ge woon die punten pakken en daarna zien we wel weer. Van Nistelrooij wil eindelijk eens naar een groot toernooi. Het is natuurlijk ook idioot dat een speler van zijn kaliber en al lure nog nooit een EK of WK speelde. Idioot is het ook dat juist Van Nistelrooij en Kluivert de voorbije maanden karren vrachten aan kritiek over zich DEN HELDER - Het basketbal seizoen is nog niet begonnen, maar Tirza Pentury uit Oost- Souburg richt zich nu al^op de play-offs. De 21 -jarige speelster van CEB Noordkop en het na tionale vrouwenteam is pas ge opereerd aan haar kruisbanden en staat voor een periode van zes maanden revalideren. In maart verdraaide Pentury haar knie op de training. Ze raadpleegde verschillende me dici, die bovendien verschillen de diagnoses stelden. De één meende dat de voorste kruis band afgescheurd was, maar twee anderen spraken dat te gen. Een kijkoperatie in Hilver sum gaf opheldering: Pentury had haar voorste kruisband af gescheurd, een scheurtje in de meniscus én een gaatje in het kraakbeen. Eind augustus is ze geopereerd en het herstel verloopt voorals nog voorspoedig. „Het gaat be ter dan ik had verwacht. Ik loop nu al zonder krukken. Na de kijkoperatie wist ik even niet wat ik moest doen, omdat ik een maand moest wachten op de operatie. Maar nu heb ik weer een doel. Er staan zes maanden voor het revalideren. Als dat goed gaat, kan ik in april hope lijk in de play-offs meedoen." BARCELONA - Winnen van Spanje in een matige wedstrijd (2-1), hockeybondscoach Mare Lammers had het gisteren merkwaardig genoeg niet an ders gewild. Na de plichtmatige en met grote cijfers gewonnen potjes eerder deze week bij het Europees kampioenschap in Barcelona, wilde hij een hosannastemming onder zijn speelsters graag de kop indrukken. Lammers: „En dan is het goed als je voor de hal ve finale nog even wakker wordt geschud." De triomf op Spanje hielp Nederland aan de eerste plaats in groep B. Daardoor ont loopt de ploeg van Lammers het gevreesde Engeland in de halve finale. Nu is Duitsland donder dag het volgende obstakel. „Maar daar moeten we ook niet te licht over denken", waar schuwde Lammers. GPD Dick Advocaat bespreekt op het trainingsveld in Katwijk de tactiek met Jimmy Floyd Hasselbaink, Rafael van der Vaart, Marc Overmars, Pierre van Hooijdonk, Patrick Kluiverten Wesley Sneijder(vlnr). foto Ed Oudenaarden/ANP door Marcel van der Kraan KATWIJK - De sfeer bij het Nederlands elftal was al een weekje redelijk explosief. Maar volgens Johan Cruïjff kennelijk nog niet explosief genoeg. Met een stevige aanval in de richting van bondscoach Dick Advocaat zette hij giste ren de boel helemaal op scherp. Cruijff verweet Advocaat te gen Oostenrijk traag te hebben gehandeld en haalde ook nog de affaire aan van de Oranje internationals bij Barcelona, die stipt op tijd moesten op draven en daardoor een duel in de Spaanse competitie misten. De kritiek miste zijn uitwer king niet. Advocaat sloeg terug in Katwijk, waar Oranje gis termiddag voor het vertrek naar Tsjechië nog een keer trainde. Advocaat vond de ac tie van Cruijff te bizar voor woorden, vooral omdat het Nederlands elftal 48 uur voor het allesbeslissende EK-kwa- lificatieduel in Praag gebaat is bij rust. Advocaat heeft volgens Johan Cruijff zaterdagavond tegen Oostenrijk veel te lang ge wacht met ingrijpen. Advo caat: „Het eindresultaat is be palend, hier maakt men zich druk over de ruststand..." De bondscoach vroeg zich hardop af wat de Amsterdam mer bezield heeft om hem nu onder vuur te nemen. „Het is heel makkelijk voor hem om uit zijn ivoren toren van alles te roepen. Maar laat ik dit zeg gen: hij heeft twee keer in zijn trainerscarrière de mogelijk heid gehad om bondscoach van het Nederlands elftal te wor den. Twee keer heeft hij het ge weigerd. Ik heb twee keer de handschoen opgepakt. Dus wat zegt dat over iemand?" De zoveelste affaire in korte tijd heeft er wel voor gezorgd dat het Nederlands elftal tegen de Tsjechen in alle geledingen getergd aan de start zal ver schijnen. In welke vorm is nog steeds niet duidelijk. Veel hangt af van de fitheid van Ed gar Davids, die gisteren apart moest trainen en vanavond in Praag bij de groep moet aanha ken wil hij een kans maken om terug te keren in de basis. In het eerste partijtje stonden Overmars en Robben samen op de vleugels opgesteld. Leuk om te zien, heel aanvallend ook. Maar niet erg waarschijnlijk in een lastige uitwedstrijd, ook al moet er in Tsjechië door Oranje worden gescoord. Advocaat gaf zelf al een hint door op te merken dat er in Praag ook nog terugverdedigd moet worden en dat dat met twee vleugel spitsen knap lastig wordt. Bovendien blijkt dat de spelers niet staan te springen om het roer weer om te gooien naar een 4-3-3-systeem. Frank de Boer: „Als je zo lang niet meer met twee vaste vleugelspelers hebt geoefend en jongens ook bij hun club nog maar nauwe lijks zo spelen, dan neem je heel grote risico's." GPD door Edwin Alblas BARCELONA - Voor hockeyer Teun de Nooijer is Johan Cruijff altijd een idool geweest. De man van de poster boven zijn bed richtte gisteren in Barcelona na zijn 250e wedstrijd voor Oranje, de met 8-0 gewonnen EK-wed- strijd tegen Italië, het woord tot hem. De ene nummer 14 prees die andere nummer 14. Het shirt van Barcelona met het rugnummer, een cadeautje van ploeggenoten en begeleiding, maakte het gedenkwaardige moment helemaal af. „Daar word je wel even stil van", sta melde De Nooijer. De krullenbol van Oranje is een bijzondere hockeyer. Dat uitge rekend De Nooijer in het Neder lands hockeyelftal met nummer 14 speelt, berust niet louter op toeval. Ooit behoorde het getal Tom van 't Hek toe. Nadat die zijn carrière beëindigde, bleef het nummer twee jaar in de kast. Toen De Nooijer zich in 1994 als international aandiende en hem als groot talent een mooie toe komst werd voorspeld, kreeg hij het roemruchte shirt in handen gedrukt. De Nooijer is er trots op dat hij al zijn jubileumwedstrijden (50e, 100e, 150e, 200e en 250e) Johan Cruijff (1) spreekt de Cruijff van het hockey, Teun de Nooijer (r) toe. foto Koen Suyk/ANP heeft gewonnen. Vaak scoorde hij daarin ook, net als gisteren. Het was pas zijn eerste treffer in Barcelona. Cruijff was gisteren voor de tweede keer toeschouwer bij het Europees kampioenschap hoc key in zijn woonplaats en de timing kon niet beter. Druk ge barend analyseerde hij op de tri bune het spel van Oranje. „Ik ken het hockey natuurlijk al wat jaren", zou hij later zeggen. Na de wedstrijd stak Cruijff vlot het veld over om de internatio nals deelgenoot te maken van zijn mening over de wedstrijd, die niet veel om het lijf had. Door de simpele zege op Italië plaatste Nederland zich als groepswinnaar voor de halve fi nale. Daarin stuit Oranje don derdagavond op Spanje. Cruijff wordt dan opnieuw verwacht. In de andere halve finale staan Duitsland en Engeland tegen over elkaar. Hoewel bondscoach Joost Bel- LONDEN - Sven Goran Eriksson, bondscoach van Engelai heeft de fans van het nationale team gisteren opgeroepen^ ongeoorloofd af te reizen naar Turkije, waar het Engels elft; volgende maand een cruciaal EK-kwalificatieduel spet; „Natuurlijk heb ik graag dat er supporters komen, maar* de veiligheid in het geding komt, is het beter om weg tebli ven. In Turkije kun je gewond raken, zelfs je leven staat op ij spel." De Engelse bond heeft fans verboden naar Turkijeafi reizen, maar is bang dat ze zich daar niet aan houden omdj eenzelfde verbod tijdens de wedstrijd in en tegen Macedo® zaterdag nog door vijfhonderd personen werd gebroken. GLASGOW - Celtic heeft zich ontfermd over twee stiefkind: ren uit het internationale topvoetbal. De Portugees Danijo Ajax) en de Spanjaard Ivan de la Pena (ex-Barcelona) krijg bij de Schotse topclub de, waarschijnlijk laatste, kansomh; zieltogende loopbaan nieuw leven in te blazen. De twee vos: malige wonderkinderen zijn deze week op proef bij Cell Dani (26) moest aan het einde van vorig seizoen vertrekken; Atletico Madrid, Espanyol stelde geen prijs meer op de eve oude De la Pena. Beide talenten van weleer zijn transfervni „We zullen zien of ze er nog iets van kunnen", liet coach Mar tin O'Neill laconiek weten. ANP PARIJS - Emmanuel Petit heeft een punt gezet achter zijnin- terlandcarrière. De 32-jarige middenvelder van Che speelde 63 wedstrijden voor Frankrijk. In 1998 won hij het Franse elftal het wereldkampioenschap en twee jaar lata het Europees kampioenschap. Petit voelt zich nog fit geno» om in het nationale team van Frankrijk te kunnen spi maar denkt niet dat hij nog voorkomt in de plannen van bondscoach Jacques Santini. „Het was een moeilijke beslis sing om te stoppen, maar ik heb het idee dat Frankrijk a wordt geleid door de verkeerde man, dus is het wel de meest logische keuze." AFP BRUSSEL - De Belgische politie heeft gisteren de wielren ners Jo Planckaert, Chris Peers en Mario de Clercq verhooii in het kader van een justitieel onderzoek naar vermeent handel in hormonen door een Belgische veearts. Planckaeit en De Clercq werden in Kortrijk aan een langdurig verhotn onderworpen. Peers mocht al na een kwartier vertrekken Planckaert verklaarde na afloop de veearts te kennen, maa hield zich verder op de vlakte. Afgelopen week deed justitie» België huiszoeking bij diverse beroepsrenners, onderwiel® han Museeuw. Planckaert, Peers en drievoudig wereldkampi oen veldrijden De Clercq waren toen niet thuis. Ze redendi Ronde van Hessen. AFP CASCAIS - Met nog één race te varen zijn Mark Neelemana Peter van Niekerk al zeker van het zilver bij het open EKindf Starklasse. Het Nederlandse duo kwam gisteren in de vijfds wedstrijd bij het Portugese Cascais als vierde binnen. Daar mee zette het Oranje-tweetal de ijzersterke serie bij het ES door (1-4-4-5-4). Neeleman en Van Niekerk moesten de lei dende positie in het klassement, die ze vanaf de eerste c handen hadden, wel afstaan aan de Brazilianen Grael enFer reira. Beide teams hebben na vijf races dertien punten. ANP laart graag wil dat zijn ploeg zich op het toernooi richt, stond hij gisteren toe dat Cruijff het protocol verstoorde. Toen na de wedstrijd, zoals gebruikelijk bij een jubilaris, captain Jeroen Delmee wat lovende zinnen tot De Nooijer had gesproken, nam Cruijff het woord. De jubileumwedstrijd en de uit slag (8-0) riepen bij hem herin neringen op aan zijn eigen afscheidswedstrijd met Ajax te gen Bayern München, die door de Duitsers met 8-0 werd ge wonnen. „Niet zo leuk. Als ik ze nog eens tegenkom, maak ik ze af", grapte Cruijff in het bijzijn van de hockeyers. Cruijff is trots dat nummer 14 een speciale be tekenis heeft in de sport. „En dat mag ook wel speciaal blij ven." Over De Nooijer zelf zei hij: „Hij is een hockeyer waar het plezier van afstraalt. Dat hij met mij wordt vergeleken, daar kan ik me wel iets bij voorstellen." De hockeyer zelf vond dat een mooi compliment. „Maar ik ver moed dat anderen Cruijff dat hebben ingefluisterd. Hij heeft me misschien drie keer in het echt zien spelen en misschien een paar keer op de televisie. Maar het is natuurlijk mooi om het uit zijn mond te horen. Hij was mijn jeugdidool!" GPD door Cilya van der Kooy SANTANDER - Hij was al de beste sprinter van dit jaar, maar met zijn ritzege in de Ronde van Spanje heeft de Italiaan Ales- sandro Petacchi gisteren zijn naam met hoofdletters in de re cordboeken geschreven. Als eerste renner sinds zijn landge noot Pieroni Baffi in 1958 en de derde coureur in de geschiede nis heeft hij in één seizoen een ritzege in de drie grote wieler ronden behaald. Petacchi won dit jaar al zes etappes in de Giro en vier ritten in de Tour. Nu 45 jaar geleden zegevierde Baffi één keer in Ita lië, driemaal in Frankrijk en drie keer in de Vuelta. De Span jaard Miguel Poblet was in 1956 de eerste die de trilogie voltooi de met vier successen in Italië, één in Frankrijk en drie in Spanje. „Ik ben erg gelukkig met dit re cord", straalde Petacchi na af loop. „Ik hoef nu niets meer te bewijzen. Het was een moeilijke dag met gevaarlijke wegen door het slechte weer. We waren voortdurend bezig om een val partij te voorkomen. In de laat ste bocht ging ik bijna onderuit, maar ik kon er toch nog een goe de sprint uit krijgen." In de eerste massale aankomst in de Vuelta sloeg Petacchi me teen toe. Na een rit over 154 ki lometer van Cangas de Onis naar Santander sprintte hij met overmacht naar de winst. De Duitser Erik Zabel en de Belg SANTANDER - De Au stralische wielrenner Ca- del Evans heeft bij een val in de Ronde van Spanje voor de derde keer dit jaar zijn sleutelbeen gebroken. De coureur van de Tele- kom-formatie ging hal verwege de derde etappe van Cangas de Onis naar Santander hard onderuit. Evans brak het gewricht eerder al in de Amstel Gold Race en de Ronde van Duitsland. SID Tom Boonen kwamen op af stand als tweede en derde ove de finish. Een confrontatie met Petacchi; landgenoot Mario Cipolliii bleef uit. De wereldkampioen nam na de eerste rit zaterdag avond onverwacht het vliegtuig naar huis. Petacchi betrok zijn ploegFassa Bortolo nadrukkelij k in het suc ces. „Ze hebben goed gewerkl voor mij vandaag en hebben eer belangrijk aandeel in mijnzegs De Vuelta is zwaar dit ji maar met dit team heb ik er ver trouwen in." Een dag na het teleurstellend; optreden van kopman Led Leipheimer zette Beat Zbergde Rabo-ploeg even in de schijn werpers. De Zwitser gingalM negentien kilometer met Spanjaarden Angel Viciosa Unai Etxebarria en Constanti no Zaballa op avontuur. Hst kwartet kreeg een maximal! voorsprong van drie minuten® negentien seconden. Maar twin tig kilometer voor het eindt kwam er door toedoen van df ploegen van de sprinters (Fassa Bortolo en Telekom) een aan de ontsnapping. Vlak voor de binnenkomst val het peloton begon het te regens in Santander. De wegen werde: spekglad en dat leidde tot ess aantal valpartijen. De Ea^ renners Steven de Jongh Matthew Hayman liepen da; bij schaafwonden op, maar kunnen vandaag de wedstrijd vervolgen. Leipheimer verloof door de valpartijen nog eensvif minuten. Ondanks het slechte weer brachten de renners van Fassa Bortolo Petacchi in slotkilometers perfect in stel ling. De Spanjaard Joaquin Ro®j' guez behield de leiding in het al gemeen klassement. De ren»- van Once keek echter niet be paald vrolijk toen hij de goud® trui om de schouders kreeg J* opdracht van onze r.~ (Manoio Saiz) was om Nozal® de trui te krijgen, maar in defr nale viel hij helaas terug. Ikv® het niet leuk dat ik nog stee® aan de leiding ga, want ik n mijn moment van glorie al had." Vandaag staat voor de renri een rit met onder meer de e klimming van de 1011 metei ge Puerto des Escudo op hetpro- gramma. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18