PZC NEC moet definitief op woensdag spelen Bij Mark Huizinga draait alles om Mark Huizinga Defensie haalt schouders op voor ambities Zwiers WK ook in teken Athene 17 finale US Open eenzijdig door suprematie Amerikaans servicekanon dinsdag 9 september 2003 Krachtpatser Neutraliseren Genieten Hoogtepunt Atleet Dieter Baumann stopt Van Lottum wint in Boekarest Selectie India voor Davis Cupduel Bram Som in wachtkamer Beklag gedaan Geesink in Hall of Fame T M;- HwvMarc Molenaars '2.5 24.2: 17.11 Leo? )e(s jaan ^yyoRK - De inkt in het tes tament van Pete Sampras is am per droog of zijn erfenis is al verdeeld. Andy Roddick (21) versloeg in de finale van de US Open zijn Spaanse tegenstan der Juan Carlos Ferrero met een ongekend vertoon van macht: 6-37-6 6-3. Ster sela? Hein? Ham eCcr msi 111:1. ik JexE* Joeri Com om Jolr i. Me Sche irmvt' irmvM 'Bes ILuclj indo mketi 17,1 37.0i, .40.® 17.32.3 25+ji ErikTn Iers id v» lette# olm 3: 14,1! Verpi eelyn j, 10.: .55.00 in: 15 20. Roddick kaapt erfenis Sampras Roddick legde op Flushing Me adows niet alleen beslag op de vacante titel, hij nam meteen een abonnement op de toe komst. „Hij is nog lang niet aan zijn plafond", weet coach Brad Gilbert. „Agassi is 33 en wordt nog elk jaar beter. Andy is pas £«421." belooft wat. Eenmaal op stoom is er nu al geen kruid ge wassen tegen het servicekanon nit Florida. Zelfs Juan Carlos Ferrero, misschien wel de beste maarzeker de veelzijdigste ten nisser van dit moment, kreeg moment vat op de verwoes tende opslag. finale van de US Open, op papier zo veelbelovend, werd door de suprematie van Rod- een eenzijdige vertoning met twee gezichten. De service- tail beurten van Ferrero boden bij vlagen tennis van een uitzon derlijk hoog niveau, de opslag beurten van Roddick duurden meestal niet langer dan vier klappen. En waagde de Span jaard, die eerder dit jaar het toernooi van Roland Garros won, het al eens om zijn racket achter de bal te plaatsen, dan kreeg hij meteen de rekening ge presenteerd voor zoveel brutali teit. Met opslagen tot 226 kilometer per uur smoorde Roddick elke poging tot verzet. ,,Ik was voor af een beetje bang voor het on bekende. Ik heb besloten er maar voor te gaan. Ram die ser vice binnendan hoef j e ook niet te piekeren. Verbluffend genoeg was ik op de baan juist heel kalm. Het was alsof alles van zelf gebeurde. Als in een roes. Het was voorbij voordat ik er erg in had", bekende hij na af loop. New York kampt nog wel eens met een tekort aan stroom, maar aan superlatieven geen gebrek in het uitpuilende Arthur Ashe Stadium. Wat Roddick (die toch een loodzware vijfsetter in de halve finale tegen de Argentijn Nalbandian in de benen had) voor eigen publiek liet zien, was dan ook niet eerder vertoond. Zonder ook maar een spoor van verzwakking bestookte hij Fer- de li van onze sportredactie Vinl NIJMEGEN - De gemeente Nij megen blijft bij haar weigering Europese voetbalwedstrijd van NEC tegen het Poolse Wisla Krakow te laten spelen op don derdagavond, als er tevens sNl4toopavond in de stad is. Dat heeft loco-burgemeester P. De- besloten nadat hij gisteren nog eens aan alle betrokkenen advies had gevraagd. Het duel is nu definitief vastgesteld voor woensdag 15 oktober. efan 6. i Vtl om» to« Kom iStor /ral •mm lewl )la, die tevens wethouder van sportzaken is, zegt zich „een echte verliezer" te voelen. „Speelt NEC na twintig jaar eindelijk weer eens op Europees niveau, treffen ze de slechtst mogelijke tegenstander qua supportersgeweld. Iedereen die het weten kan, zegt dat de Pool se aanhang een risicoprofiel heeft dat optimale paraatheid vereist. Dat kan echt niet op een donderdagavond in Nijmegen." NEC wilde graag op donderdag spelen omdat de wedstrijd dan rechtstreeks uitgezonden zou kunnen worden door de NOS. ANP rero, de nieuwe nummer één van de wereld nota bene, met zijn precisiebombardementen. Rod dick stond er zelf ook van te kij ken. „Ik speelde onwaarschijn lijk goed. Maar om nu te zeggen dat ik het beste ben wat dit land is overkomen sinds de introduc tie van het gesneden brood, dat gaat me wat ver." Ferrero, die als een sluipmoor denaar door het toernooi was gerold en twee oud-kampioenen (Agassi en Hewitt) op rij elimi neerde, vocht wanhopig voor wat hij waard was. Meer dan de troostprijs van een half miljoen dollar (Roddick krijgt het dub bele) was dat deze keer niet. „Het was duidelijk niet mijn dag. Hij serveerde zo verschrik kelijk goed; er was eenvoudig geen beginnen aan", treurde hij na afloop. Om de overwinning van Rod dick louter toe te schrijven aan zijn verwoestende opslag, doet onrecht aan de kwaliteiten van de onstuimige krachtpatser. Onder de paraplu van succes- coach Gilbert ontwikkelt hij zich in sneltreinvaart. Op het Amerikaanse hardcourt verloor Roddick, in de kwartfinale nog te sterk voor Sjeng Schalken, dit seizoen pas één wedstrijd. In Washington was dat, tegen Tim Henman. Inmiddels is hij al weer negen tien wedstrijden achtereen ongeslagen. Om in het heden daagse tennis, waarin de krachtsverschillen minimaal zijn, een dergelijke serie neer te zetten, moet Roddick iets meer in zijn mars hebben dan alleen een sterke opslag. Tegen Ferrero bewees hij dat ook. Zelfs in de rally, toch het handelsmerk van de Spanjaarden, was hij de al- leskunner uit Villena met zijn ziedende groundstrokes meer dan eens de baas. Dat was op zich verbazingwek kend. Ferrero kan goed uit de voeten op de harde betonbanen. In tegenstelling tot veel van zijn landgenoten is hij niet opgeleid op het gravel van Barcelona, X Andy Roddick is in extase nadat hij Juan Carlos Ferrero heeft verslagen in de finale van de US Open. foto Peter Jones/RTR maar op de hardcourts van Va lencia. Ferrero heeft met zijn ongekende balgevoel, zijn enor me snelheid en verfijnde tech niek de mogelijkheid om zelfs op een harde ondergrond ver achter de baseline te spelen. Doorgaans weet hij met die speelstijl de harde opslagen van zijn tegenstanders te neutrali seren, maar tegen de directeur van het slopersbedrijf Roddick en co kon hij zijn uitzonderlijke talent geen moment etaleren. De Mug, zoals hij in eigen land wordt genoemd, werd eenvou- Hij is olympisch kampi oen, meervoudig Euro pees en nationaal kampi- snbe) oen. Maar een wereldtitel ontbreekt nog steeds op de erelijst van judoka Mark Huizinga. Komende vrij dag doet hij in het Japanse Osaka opnieuw een gooi naar de titel. jer. 5 :orr:. ïs Mc i del isse» mvani sten» 4. Jee: 20. Min: taijfc longen (DeSt erlZee Vallen! Toni ;ju«i« oreli» SCHIEDAM - Mark Huizinga geniet van een dag achter de computer, houdt van fotografe ten en ontspant aan de water kant met een hengel. Aan fami liebezoekjes heeft hij geen behoefte en een vriendin, ja die is er wel, maar ziet hij niet echt veel. Het voert te ver om hem a- sociaal te noemen, zegt hij, want dat heeft zo'n negatieve IDeSii lading'. 'Egoïstisch' en 'weinig tod? flexibel' zijn eigenschappen die ue tater klinken en op hem van toepassing zijn. „Het dagelijkse leven is eigenlijk helemaal op mezelf gericht", klinkt het als een soort schuldbekentenis. en5fl [OfflM fige»:' ellM el)7i .20,4 7.43.5 torim eStor» nne» mpi'i iore» Zetli" ft ir: 57, 6. ft 7. El ukl/e pelitf ILucS :4.0l I.5.J# 3.99.» 15,50.4 in:#' 32/ jelZs in Ka ien® door Herman Wissink «Mensen in mijn omgeving moeten zich kunnen schikken in mijn levenspatroon. Eerst kom 'kmet mijn judo, dan pas de rest. Alles moet op de trainingen en de wedstrijden zijn aangepast. Ik ben wat dat betreft weinig De ft flexibel. Elk stukje dat je van je Ïaste Patroon afwijkt boet je in :0 °Pjeprestatie." Mark Huizinga - type ideale schoonzoon - presenteert zich Jietalseen egoïst. Deolympisch kampioen van Sydney 2000 toont belangstelling in anderen, B nooit te beroerd om te helpen of mensen te woord te staan, "aar toch: „Aan mezelf denken ®°et wel, het helpt me bij mijn sport legt hij uit. „Ik zoek mijn familie niet veel op. Daar heb ik ^eenmaal geen behoefte aan." •vlleen kan hij zich prima ver faken. Hij kan langdurig met f1!11 computer bezig zijn, met tat bijwerken van zijn website ''Ww.mark-huizinga .nl) •°ui "^°ms is dat moeilijk uit te leg- •Maar ik kan er van genieten .,i een hele dag in mijn eentje he achter de computer te zitten, ai stop ik alleen om af en toe ,at te eten of te drinken. Ik ben ■rlafli TrnMteld °P miin rust-" aa' Mj een foto zien waar- P bij een enorme karper vast zat. „Heerlijk, 'in de zomer *an ik uren aan de waterkant Dat vind ik ontspan- ir im«„. dijken naar de dobber, ïo8»| 'achten of ik iets moois aan de •°ak kan slaan. Fotograferen, >on hobby die ik graag doe. Ja>nu ik het zo zeg, het zijn al- Mark Huizinga: „Mensen in mijn omgeving moeten zich kunnen schikken in mijn levenspatroon. Eerst kom ik met mijn judo, dan pas de rest." foto Olaf Kraak/ANP lemaal hobby's die ik in mijn eentje doe. Ik houd er nu een maal niet van om afhankelijk te zijn van anderen. Ik ben gewend dat alles op mijn eigen schou ders rust, dat ik degene ben die het waar moet maken. Bij de ju dotrainingen is het dan wel grappig. Daar heb je juist altijd iemand anders nodig. Anders valt er niet veel te trainen." Helemaal alleen redt Huizinga het dus ook niet. De relatie met judoka Edith Bosch is ten einde, maar inmiddels heeft hij een nieuwe vriendin. Anneke, een studente aan het conservatori um, die graag de musicalwereld in wil. „Zij wil graag dat ik het goed doe, ik wil graag dat zij het goed doet. Het begrip is wat dat betreft wederzijds. We zien el kaar daarom ook niet echt veel. Vaak in het weekeinde, soms rij ik door de week wel eens naar Tilburg, maar ook niet te vaak. Het is beter om een avond op de bank te blijven liggen bij de TV. Het gaat toch weer ten koste van de training. In de vakantie was Anneke met haar ouders naar Italië, terwijl ik in Nederland achterbleef om te trainen en te revalideren." Lang maakte Mark Huizinga zich zorgen of hij voor de wereldkampioen schappen judo in Osaka wel fit zou zijn. Een knieblessure hin derde hem om voluit te trainen. Pas enkele weken geleden ging het licht op groen. En dat was een hele opluchting. Huizinga, die morgen dertig jaar wordt, heeft veel pech ge vat yit dan anEjatten >rJ to] hetf iel®' ad. van onze sportredactie OSAKA - Op het wereldkam pioenschap in Osaka staat meer op het spel dan de mon diale titel alleen. Olympische kwalificatie geeft het toernooi een jaar voor Athene extra be lang. Van elke gewichtsklasse plaatsen de beste zes judoka's zich. Voor de judoka's die zich niet via het WK plaatsen voor de Olympische Spelen, is een klassering bij de geschoonde top-negen (top-vijf bij de vrouwen) van de Europese ranglijst de kwalificatie-eis. Met de aantekening dat de Eu ropees kampioen van 2004 zich rechtstreeks plaatst en Griekenland als gastland ze ker is van een plaats in elke ge wichtsklasse. De ranglijst wordt opgemaakt aan de hand van tien A-toernooien en de EK's van 2003 en 2004. De Nederlandse deelnemers zijn: Donderdag: Elco van der Geest (- 100), Dennis van der Geest (+100), Claudia Zwiers (-78), Franqoise Harteveld (+78 kilo). Vrijdag: Mark Huizinga (-90), Guillaume Elmont (-81), Edith Bosch (-70) en Danielle Vriezema (-63). Zaterdag: Dennis Meijer (-73 kilo), Bryan van Dijk (-66), Deborah Gravens- tijn (-57), Natasha van Gurp (-52). Zondag: Ruben Houkes (-60), Den nis van der Geest (open klasse) en Nynke Klopstra (-48). GPD dig van het veld geblazen. Fina le of niet, Roddick doet geen en kele concessie aan zijn eigen spel. Elke bal wordt vol gesla gen, hard en meedogenloos. Het is zwart of wit. Alles of niets. Het is hard, harder, Roddick. GPD had. Eigenlijk was hij nog maar amper hersteld van een fikse blessure aan zijn wijsvinger toen tijdens de training iemand op zijn knie terechtkwam. Het knarste en kraakte aan alle kan ten. Huizinga wist gelijk dat het fout was. Met zijn vinger was hij al be hoorlijke tijd zoet geweest. Tij dens de finale van het Neder lands kampioenschap vorig jaar brak hij zijn linkervinger. „Het laatste kootje brak", legt Hui zinga uit als het over zijn me disch dossier van het afgelopen jaar gaat. Hij laat de aangedane vinger zien. Het laatste ge wricht ziet er niet lekker uit. Het is vervormd. „Ik wist in eerste instantie niet dat het gebroken was. Bij de huisarts werd de na gel doorgeprikt omdat er bloed onderzat. Er werd niet gecheckt of de rest in orde was." Pas later werd er geopereerd. „M'n vinger was twee keer zo dik als normaal. Ik bleef twee weken met een open wond lo pen. Het bleek dat door het doorprikken er vuil in was ge komen. Het gewricht was hele maal weggevreten. Ja, dat is wel de laatste keer geweest dat ik bij die huisarts ben geweest. Het was misschien wel tien jaar ge leden dat ik bij hem in de behan delkamer was, maar ik dacht dat ik voor zoiets onbenulligs wel bij een huisarts terecht kon. Maar ik heb er wel van geleerd dat je als topsporter nooit iets mag onderschatten." Op de Europese kampioen schappen in Düsseldorf in mei van dit jaar werd hij toch nog derde. Twee weken later ging het echter opnieuw mis. De hele planning van de voorbereiding op het WK viel daarmee in dui gen. „In 2002 had ik juist rustig aan gedaan om in 2003 vol gas te kunnen gaan geven. Maar ja, het zijn echte pechgevallen. Het is geen kwestie van overbelasting of zo. Dit overkomt je. Ik heb daarna heel lang angst gehad om voluit te trainen. Bij de trai ningen had ik nog heel lang de neiging om mijn been weg te trekken." Voorlopig komt het judo nog al tijd op de eerste plaats. Stoppen op zijn hoogtepunt, de Olympi sche Spelen van 2000, is daarom ook nooit bij hem opgekomen. „Er wordt wel vaker naar ge vraagd, maar waarom zou ik? Het WK in Japan is natuurlijk weer een prachtig evenement. Judo in Japan heeft toch iets ex tra's. Nu is er het WK, volgend jaar zijn er de Olympische Spe len en het jaar daarna hebben we het EK in Rotterdam. Bijna bij mij in de achtertuin. Dat is dus ook weer mooi om mee te maken." GPD TUBINGEN - Atleet Dieter Baumann zet een punt achter zijn loopbaan. De 38-jarige Duitser maakte dat gisteren bekend. Baumann loopt zondag zijn laatste wedstrijd in Tübingen. De Duitser zou ook meedoen aan de marathon van New York, maar heeft die wedstrijd afgezegd. Baumann liep twee weken geleden nog op de wereldkampioenschappen in Parijs. Hij verliet voortijdig de wedstrijd op de 10.000 meter. De Duitser won op de Olympische Spelen in Barcelona (1992) goud op de 5000 meter. Baumann raakte in 1999 betrokken bij een dopingaffaire. Bij twee controles werden sporen van het verboden middel nand- rolon gevonden. Tot aan de hoogste instanties vocht de Duit ser vervolgens de positieve controles aan. Volgens Baumann was er geknoeid met zijn tandpasta. Bij de rechtbank pro beerde hij in 2000 nog een startbewijs voor de Olympische Spelen van Sydney af te dwingen. Die poging mislukte. Baumann, die bekend stond als een kruisvaarder tegen do- pinggebruik, moest de schorsing van twee jaar uitzitten. In januari 2002 mocht de atleet weer aan wedstrijden meedoen. Op de Europese kampioenschappen vorig jaar in München veroverde hij hevig geëmotioneerd zilver op de 10.000 meter. DPA BOEKAREST - John van Lottum heeft gisteren de tweede ronde van het tennistoernooi in Boekarest bereikt. Hij ont deed zich op het gravel in drie sets van de Spanjaard Albert Montanes: 3-6 6-2 6-0. Van Lottum treft in zijn tweede partij met Galo Blanco of de als zesde geplaatste titelverdediger David Ferrer opnieuw een Spaanse opponent. Van Lottum speelde in Roemenië zijn eerste duel sinds de uit schakeling in de tweede ronde van de US Open. Hij verloor in New York van de Russische qualifier Toersoenov. ANP AMERSFOORT - Captain Ramesh Krishnan heeft de Indiase selectie voor het Davis Cupduel met Nederland bekendge maakt. De coach kan niet beschikken over Leander Paes. De dubbelspecialist werd vorige maand met zware hoofdpijn op genomen in het ziekenhuis en komt dit seizoen niet meer in ac tie. India zal op 19,20 en 21 september in Zwolle de strijd aan gaan met Rohan Bopanna, Prakash AmritrajHarsh Mankad en Mahesh Bhupathi. Bhupathi legt zich volledig toe op het dubbel. Hij stond tweede op de wereldranglijst, maar de win naar van de US Open 2002 (met de Wit-Rus Mirnyi) moest zes plaatsen prijsgeven na de uitschakeling in de kwartfinales. In het enkelspel staat Bopanna het hoogst genoteerd op de ranking. Hij is 314e. Afgelopen weekeinde won hij in Jakarta een futuretoernooi en maakte daardoor een sprong van 28 plaatsen. Amritraj en Mankad bezette respectievelijk de 323e en 351e positie. Nederland treedt in Zwolle aan met Sjeng Schalken, Martin Verkerk, Raemon Sluiter en John van Lot tum. ANP RIJSWIJK - Bram Som is afhankelijk van een afmelding van een andere atleet om komend weekeinde in Monte Carlo van start te kunnen gaan bij de eerste aflevering van de World Athletics Finale. De Nederlandse specialist op de 800 meter staat op de wereldranglijst van de IAAF negende. De eerste acht krijgen een uitnodiging voor het gala in Monte Carlo. Som kwam twee punten tekort voor een plaats bij de eerste acht. Simon Vroemen is op de 3000 meter steeple wel verte genwoordigd op het gala. ANP door Gijs van Oosten DEN HAAG - Vier jaar lang ge noot judoka Claudia Zwiers de privileges die Defensie aan een select groepje topsporters ver schaft. Ze kreeg de vrijheid om haar leven in te richten naar de eisen van topsport; beter kon ze het zichzelf niet wensen. Maar van de ene op de andere dag ver telde haar werkgever dat ze zich in het jaar voor de Olympische Spelen in Athene maar alleen moet zien te redden. Gevolg: acute stress. Per 1 november is Claudia Zwiers haar baan als sportin- structrice bij de Koninklijke Marechaussee kwijt. Het con tract wordt niet verlengd. 'Richtlijn van de minister van defensie', luidt de verklaring van een woordvoerder. De boodschap werd in mei, tien dagen voor het Europees kam pioenschap, overgebracht. Ze was er zo door van streek ge raakt, dat ze op het EK in Düs seldorf maar één partij won. „Dat toernooi was naar de knoppen, ik was daar heel boos over. En het heeft me de afgelo pen maanden heel veel stress ge geven." Zwiers, die donderdag op het WK judo in Japan uitkomt in de klasse tot 78 kilo, heeft weinig begrip voor de argumenten van Defensie. „Aan mijn functione ren heeft het niet gelegen. Wel kreeg ik te horen dat ik als judo ka mijn public relations niet goed zou hebben gedaan. Maar in die vier jaar is mij nooit ver teld wat van mij op dat gebied werd verwacht." Naast het inkomen, zal Zwiers in het jaar voor Athene de facili teiten moeten missen die haar in staat stelden onder werktijd trainingskampen en wedstrij den te bezoeken. Het topsport- inkomen van NOCNSF, waar voor ze in aanmerking komt, bedraagt ongeveer de helft van haar huidige maandelijkse in komen. „Het gaat me niet alleen om het geld. Ik vind het ook leuk om les te geven. Ik zou gek wor den als ik de hele dag thuis moet zitten." Zwiers, 29 jaar en moeder van een dochter van vijf, vindt de handelwijze van Defensie onre delijk. Ze heeft bij een beroeps commissie haar beklag gedaan, de uitspraak verwacht ze in de loop van deze maand. „Meer kan ik niet doen. Ik ga er vanuit dat het over is. Ik steek er geen energie meer in, want ik ben al genoeg van het kastje naar de muur gestuurd." De judoka uit Haarlem zou gelukkig zijn met een contract voor nog een jaar, zodat ze zich optimaal op de Olympische Spelen kan voorbe reiden. In 1996 won ze in Atlan ta een (bronzen) medaille, die prestatie wil ze herhalen. Syd ney 2000 moest ze missen, nadat ze een jaar uit de roulatie was geweest als gevolg van een zwangerschap en de concurren tiestrijd verloor van Edith Bosch. „Zo'n baan als bij Defen sie vind ik niet meer. Welke werkgever wil mij die vrijheid geven? Als ik een soortgelijke baan zou vinden, dan is de con sequentie dat ik met judo moet stoppen." Stoppen is wat haar betreft pas na Athene aan de or de. Zwiers, die nog wel een solli citatie heeft lopen bij de politie, trekt alles uit de kast om haar judoloopbaan op waardige wij ze af te sluiten,Het zal heel pit tig worden, ik zal elk dubbeltje moeten omdraaien. Er baantjes bij moeten zoeken. Dat vreet energie." GPD OSAKA - Anton Geesink krijgt een plaats in de Hall of Fame. Dat heeft de we- reldjudobond IJF gisteren in het Japanse Osaka be kendgemaakt. De Nederlander, winnaar van goud in de open cate gorie bij de Olympische Spelen van Tokio in 1964, is de eerste judoka die tot de internationale eregale rij wordt toegelaten. Geesink, woonachtig in Utrecht, is lid van het In ternationaal Olympisch Comité. Geesink verblijft zelf ook in Osaka, waar deze week de wereldkam pioenschappen judo plaatsvinden .ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17