Wonen met uitzicht op het water Milhous streeft naar ambachtelijke perfectie Met koffie en klapstoel naar film in openlucht FiLM BY Tri E 13 lezers schrijven Honden III Honden IV Schoothondje N57 Strand WCT XI WCT X kunst Leefwensen dinsdag 9 september 2003 Bevlogenheid Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. In reactie op de verstikking van de beagle (PZC 27-8) stel ik vast dat een hondenleven voor deze rechter, waarschijnlijk geen dierenvriend, maar 200 euro waard is. Voor mij had ze gevan genisstraf en tbs mogen krijgen, want het is voor mij duidelijk dat zo iemand nodig behandeld moet worden. En natuurlijk het verbod om nooit meer een dier te mogen houden. Maar ach, wat is een dier nou eigenlijk: een ge bruiksvoorwerp om geld mee te verdienen. Zie de bio-industrie, alleen maar dierenkwellerij en uitbuiterij. Zie ook de verderfe lijke jacht. Er was ook te lezen dat de j acht op ganzen en smien ten weer 'gedeeltelijk' wordt vrijgegeven. In de praktijk kun je gedeeltelijk wel weglaten. Buiten de speciale leef- en foe- rageergebieden mogen ze wor den verjaagd en desnoods wor den afgeschoten. Nou, dan weet ik wel welke van de twee opties het wordt. Dit gaat ook gelden voor jonge en niet-broedende ganzen die in Nederland de zo mer doorbrengen. Hoe kun je aan een gans zien of hij hier komt broeden? Heeft die een polsbandje aan of zo? En welke leeftijdsgrens wordt er aange houden en kun je dat aan de buik zien als ze overvliegen? Bij een jager is het eerst schieten en dan kijken. Dierenrechten be staan hier niet. Het is niet gelukt om de Partij voor de Dieren in het parlement te krijgen. Dit is alleen uitstel, want dat de Partij voor de Dieren in het parlement zal komen is alleen een kwestie van tijd. Dierenrechten moeten in de grondwet en snel graag. Rob Ossewaarde Prins Bernhardstraat 25 Oud Sabbinge In mijn boze reactie n.a.v. het sterven van een hond in de kof ferbak van een auta staat: "In Zeeland is de hondenbelasting afgeschaft" enz. Dit had moeten zijn: althans in Goes is de hon denbelasting afgeschaft. Mijn excuses voor deze fout, ik zal mijn huiswerk beter moeten doen. Ime Dekker Den Omloop 24 's Heer Hendrikskinderen Oud-premier Kok betichtte on ze jonge nieuwe premier Jan Pe ter Balkenende van schoot hondjesgedrag (PZC, 5-9). Na twee kabinetten Kok is er een economische recessie en een po litieke regressie (steeds minder mensen hebben vertrouwen in de politiek). De economische en politieke systemen moeten ver anderen. Dat betekent dat be stuurders niet alleen de pot geld mogen verdelen, maar ook sys tematische veranderingen moe ten doorvoeren. Het gaat daar bij niet om de presentatie van beleid, maar om de inhoud. Ik geef daarbij zonder schaamte premier Balkenende het voor deel van de twijfel als democra tisch leider. Wim Boogaart Erling Steenstraat 14 Nieuwerkerk Ooit heeft een minister van Ver keer en Waterstaat ingestemd met het aanleggen van een derde kanaalkruising, mits aange toond zou worden dat het ver keer op de N57 dusdanig toe zou nemen dat ook deze aangepast zou moeten worden. Dat is ge lukt. Vervolgens moest de ge meente Veere overgehaald wor den om hieraan mee te werken. Ook dat is gelukt. Tenslotte moest draagvlak onder de be volking gecreëerd worden. Dat is niet gelukt. Tenminste: niét voor de weg zoals die nu is be dacht. Niet verwonderlijk. Het oorspronkelijke argument voor een nieuwe N57 was veiligheid. Commerciële argumenten voe ren echter steeds meer de bo ventoon. Middelburg moet be ter bereikbaar worden, de N57 moet de verkeersas Middel burg-Rotterdam worden. Dat in het 'achterland' talloze secun daire wegen doodlopend worden, dat bestaande aanslui tingen op de N57 worden opge heven, dat het nieuwe tracé tot drie meter boven NAP komt, etc. mag niet in de weg staan. Waar in het verleden alle moeite werd gedaan om 'Veere' over de streep te trekkenzou het nu niet meer dan fair zijn om óók oog te hebben voor de belangen van degenen die hier wonen en wer ken. Niemand is tegen verbete ring van de N5 7maar dit is geen verbetering, ook niet voor de in woners en ondernemers van Middelburg. Het zou meer dan plezierig zijn indien men vanuit deze kant ook eens verder wil kijken dan de eigen neus lang is, zoals men vanuit Veere dat in dertijd ook gedaan heeft. En dat geldt ook voor politiek Zeeland. Johan Geerse De Meijstraat 6 Serooskerke Naast alle andere berichten is het verheugend om het artikel in de PZC van 6/9 te kunnen lezen, waaruit blijkt dat Walcheren de, misschien ook in de Vlaamse betekenis, schoonste stranden van Nederland heeft. Dit is nog eens een opsteker, die getuigt van goede wil en een goed beleid van de bestuurders. We hebben van de kust, net zo als het groot aantal tevreden toeristen, deze magnifieke zomer al vele malen kunnen genieten. Wim van Gilst Boogerdlaan 23 Kortgene Wat betreft de automatisering in de containerterminals heeft R. de Witte (Lezers Schrijven WCT VIII) gelijk, maar denk ook eens aan alle directe en indirecte werkgelegenheid tijdens de bouw en na completering van de WCT. Te denken valt aan op- /overslag, logistieke en allerlei andere toeleveranciers. De seni oren mogen dan denken in ter men van rust en ruimte maar wat betreft de werkgelegenheid van de nazaten van deze senio ren? Voor Zeeland belangrijke werkgevers als een voormalig Hoechst, Elf Atochem, de Schelde, Philips, Pechiney, NV Haven voeren reorganisatie op reorganisatie door. Hierbij zijn halveringen van de werkgele genheid niet ongebruikelij k. Al ternatieven komen er echter niet met als gevolg dat de naza ten van deze senioren verplicht worden hun heil buiten de pro vincie of in de horeca of agrari sche sector te zoeken. We kunnen dan wel een Univer siteit in Middelburg willen maar volgens mij heeft iets der gelijks alleen bestaansrecht in dien er voor deze studenten ook een arbeidsmarkt is. Hoeveel studenten blijven niet in hun studieregio wonen en werken? Ik vind het jammer dat er zoveel nadruk ligt op rust en 'natuur'. Uit ervaring kan ik zeggen dat dit laatste kolder is zeker gezien de reeds gevestigde bedrijven in het WCT-gebied. Wat Zeeland nodig heeft is een man als Wie gel in Friesland. Een man die de proVincie weêt te promoten en verkopen. E.E. de Witte Singel 348 Vlissingen Een herstart voor de WCT? Een piepklein berichtje in de PZC van 2 september zegt genoeg: 'Provincie zoekt havenwer kers'. Tot 2010 moeten er mini maal 1500 mensen worden aangetrokken, vanwege de ver grijzing die er zit aan te komen wegens de pensionering van de naoorlogse geboortegolf. De WCT tel ik gemakshalve maar niet mee. De provincie gaat nog onderzoeken hoe zij dit kunnen aanpakken. Waarmee wil men dan dit gebrek aan personeel opvullen? De vergrijzing is toch niet alleen een Zeeuws of een Nederlands probleem, het geldt immers voor geheel West-Euro pa. Maar misschien krijgt er nog wel eens iemand een helder idee, de planeet Mars staat immers wel heel dicht bij de Aarde, mis schien? Verder is er nog een an dere fundamentele kwestie, het ontpolderen. Nu er een her nieuwde ingebrekestelling door Brussel naar Nederland is ge gaan, waarin met klem wordt aangedrongen op passende na tuurcompensatie voor de ver dieping van de Westerschelde (in de vorm van ontpoldering) zal het duidelijk zijn dat inpol deren van De Kaloot om er een kade aan te leggen allang geen optie meer is. De optimistische gedachte dat natuurcompensa tie voor de WCT voldoende aan wezig is volgens de RVS, is slechts ten dele waar; de RVS geeft aan dat de ruimte wel vol doende geacht kan worden, maar spreekt zich niet uit over de kwaliteit ervan. Niettemin kan het gebied nog van pas ko men als Brussel er dwingend toe over gaat om passende maatre gelen te nemen als compensatie voor de verdieping van de Wes terschelde. F.A.D. van Nieulande Scheldepoortstraat 56 Nieuw en Sint-Joosland HnorEmile Calon Wonen aan het water is voor velen een grote wens. Zeeuwse makelaars krij gen dan ook de nodige tele foontjes van mensen uit de Bandstad die op zoek zijn naar een woning aan het water. Dan doelen ze vooral op wonen met zicht op de Noordzee, Wester en Oosterschelde en de Greve lingen. De teleurstelling is vaak hoorbaar als die onderne mers vertellen dat wonen aan die grote wateren slechts be perkt mogelijk is omdat duinen en dijken in veel gevallen het zicht op het water benemen. doorMarjolein Verbruggen ELLEWOUTSDIJK - Carmen Wlhous-Arendt uit Wilhelmi- »adorp exposeert twaalf van bar gobelins vanaf vrijdag avond 12 september in 't Kerkje !ai> Ellewoutsdijk. Haar gewe- l!'iwandtapijten zijn een staal man ambachtelijke perfectie. tapijten van Carmen Mil- bus zijn niet zo maar geweven wken. Ze noemt het ambach- klijk werk. Ter illustratie toont b de achterkant van een van bar gobelins. Die is net zo net- Ms de voorkant. „Dat komt Jffldatik de draden direct en he- •®aal verwerk zodat er niets Jshangt." In een gobelin zitten cne 'ot vier maanden werk op weefstoel. „Vroeger weefde bn acht uur op een dag. Dan TOde ik 's avonds mijn schou- Nu doe ik het wat rusti- hlhous verft haar wol met ®ui$toffen die ze zelf mengt. an ben ik niet afhankelijk de modekleuren." Ze wijst pfeen doek dat in haar huis- hangt. „Daarin zitten ^stens 45 nuances oranje, °d, geel en goudHet spel van Penen kleuren vormt vloeien- e'iguren. Deze laten ruimte ,°°f de verbeelding. „Ik wil Ufsrechte lijnen en strakke gebogen vormen. Een zigzag gende lijn is niet dynamisch." Om dit te bereiken is een gede tailleerde en uitzonderlijke be heersing van de weeftechniek nodig. Voor haar nieuwste werk is ze geïnspireerd door James Dean en de sfeer van de Boulevard of Broken Dreams. „James Dean presenteerde zich als eenzaam en triest. Hij leefde in de periode van foto's in zwart-wit." Dit doek heeft ze dan ook uitge voerd in tinten grijs, crème, wit en een half bolletje rood. „Deze felle kleur is het spotlight van het toneel waarop het mannetje staat. Zonder dat accent zou de rest van het doek in het niet val len. Ik voel wat een ontwerp no dig heeft. In dit tapijt zijn ook de witte randen belangrijk. Het grijs komt door de omkadering beter uit." In haar weefgetouw zit een tweede doek waarin zij een af beelding van het mannetje ver werkt. Dit figuur gebruikte ze eerder op textielschilderijen. „Ik ben met zo veel dingen be zig", vertelt ze enthousiast. In haar huis en tuin staan beelden die ze maakte van zink en ver hard textiel. Haar bevlogenheid voor kunst brengt ze graag over op kinderen en volwassenen in workshops en ook organiseert ze verjaardagspartijtjes waarop kinderen zich creatief kunnen uitleven. „Al voor ik kon lopen, kraste ik van alles op papier", vervolgt Milhous. „Mijn moeder gaf me de ruimte. Op de lagere school stelde de onderwijzer mijn werk als voorbeeld voor de rest." Na haar afstuderen in 1972 aan de kunstacademie in Düsseldorf is ze getrouwd met de Goese kunstschilder Johannes Mil hous. Zo belandde ze in Wilhel- minadorp. Op de tentoonstelling in de kerk in Ellewoutsdijk zullen twaalf gobelins van haar hand te zien zijn. „Misschien is er ruimte over om wat textielschilderijen neer te zetten", zegt Mihous. De opening van de tentoonstel ling in 't Kerkje van Ellewouts dijk, vrijdag 12 september om 19.30 uur, is vrij toegankelijk. De kunstenares is hierbij aan wezig. Op 13 en 14 september houdt de kerk open huis. De medewer kers vertellen dan over de ach tergrond van het gebouw en er is muziek. De expositie van de gobelins in 't Kerkje in Ellewoutsdijk is geopend zaterdag 14 september 10.00 tot 16.30uur,zo. 15, za. 26en zo. 27sep- tembervan 13.30 tot 16.30 uur. Bij Wemeldinge wordt deze week de grond bouwrijp ge maakt voor de bouw van veertien appartementen met uitzicht op de Oosterschelde. Afgezien van hoogbouw in Vlissingen, Breskens en Ter- 1 neuzen is het zowat het aller laatste nieuwbouwproject aan een van de grote Zeeuwse wa teren. Het project, D'n Nieuwendiek, aan de Nieuwendijk ligt inge klemd tussen de Oosterschelde en het oude kanaal naar We meldinge. Daar waar ooit ar beidershuisjes stonden worden de komende tijd negen appar tementen en vijf penthouses gebouwd. Normaal gesproken is het verboden om zo dicht te gen de dijk aan te bouwen. Om dat het bestemmingsplan van de gemeente Kapelle ouder is dan het reglement van het schap, mag er voor deze ene keer wel zo dicht tegen de zee wering gebouwd worden. In de koopcontracten is wel opgeno men dat de toekomstige bewo ners bij een eventuele dijkver hogingen of -verzwaringen die het uitzicht belemmeren, geen schadeclaims kunnen indie nen. Het appartementencomplex telt straks drie bouwlagen. De onderste laag bevat garages en logeerkamers voor de daarbo ven gesitueerde appartemen ten. Daarbovenop komen ten slotte de vijf penthouses. De eigenaren van die luxe appar tementen hebben ook allemaal Veel mensen uit de Randstad hopen in Zeeland een woning te vinden met zicht op de Noordzee, Wester- of Oosterschelde of de Grevelingen. foto Mechteld Jansen Vlissingers bij het scherm van de een-minuut film. foto Ruben Oreel een eigen garage op de begane grond. Zowel vanuit de appar tementen op de eerste verdieping als vanuit de pent houses hebben de kopers vrij zicht over de Oosterschelde. Het overgrote deel van de vijf tien appartementen is al ver kocht, vertelt makelaar/ont wikkelaar M. Minnaard uit Goes, terwijl de verkoop pas enkele maanden geleden is ge start. Hij is niet verbaasd over die verkoopsnelheid terwijl er toch flinke bedragen gevraagd worden: van 406.000 tot 788.000 euro. Op twee na zijn ze echter allemaal verkocht. Ook de twee duurste. De kopers komen voor het overgrote deel uit de directe omgeving, aldus de Goese on- komt", lacht hij. Ze waren vol gens Minnaard op zoek naar iets in Zeeland en zagen dat het daar goed zou worden. Hij is niet verbaasd over de kooplust omdat de verhouding tussen prijs en kwaliteit goed is, zo stelt hij. Daarmee geeft hij ook aan dat, zeker in het re cente verleden, er regelmatig wat schortte aan die verhou ding. Toen de prijzen van de woningen maar bleven stijgen, zijn er bedragen gevraagd en betaald die niet in verhouding stonden tot de kwaliteit, beaamt hij. Minnaard kreeg destijds mensen over de vloer die wilden verhuizen omdat hun kennissen ook verhuisden. „Verhuizen was een rage", her innert hij zich nog goed. De kwaliteit van het wonen werd uit het oog verloren, vervolgt hij terugblikkend. Groter en luxer, daar ging het om. „En dan vooral luxer." Naar de kwaliteit van de woning werd nauwelijks nog gekeken. Dat is nu wel anders merkt hijDe ko pers van de appartementen in D'n Nieuwendijk zijn bereid veel te betalen maar eisen wel kwaliteit. „Ze willen waar voor hun geld." Minnaard is trots op het pro ject. Hij zegt dan ook dat hij over een paar jaar, als het ap partementencomplex er staat en het bijbehorende groen is gegroeid, met voldoening langs D 'n Nieuwendiek kan rij den en constateren dat het inderdaad goed is. Hij verwacht dat ont wikkelaars die in de jaren zeventig bouwden dat niet kunnen. Slechte kwaliteit, eenvormig en geen rekening gehouden met de woonwensen, vat hij zijn conclusie over pro jecten uit die tijd samen. Hij wijst naar een wij k als de Goese Polder die nu driftig onder handen wordt genomen om ze leefbaarder te maken. Minnaard stelt dat mensen in de bouwsector hun verant woordelijkheid moeten nemen. „Wij laten allemaal iets na voor het nageslacht. Dat mogen wij nooit uit het oog verliezen.Hij vindt ook dat er heel voorzich tig gedaan moet worden met de uitbreiding van dorpen. „Ons Zeeland wordt zo steeds klei- door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het is volle maan. Daardoor lijkt het alsof een van de bollen op de lan taarns in de windstille Cirkel in de Vlissingse wijk Paauwen- burg de lucht is ingezweefd. Een mooie nazomerse ambiance voor een openluchtbioscoop. Bij de speeltoestellen op het plein staat een groot scherm op gesteld. Om kwart over negen, maandagavond, is daarop nog niets te zien. Uit twee luidspre kers schalt rapmuziek. In de cir kel hangen wat jongeren rond in afwachting van wat er gaat ge beuren. Christel van Denderen kijkt verbaasd rond. Ze is haar huis uitgekomen om te kijken waar het geluid vandaan komt. „Ik ben een beetje overdonderd. Er slapen hier veel kinderen. Mijn zoontje wordt hier heel onrustig van." Het is haar ontgaan dat het Buro Beeldende Kunst Vlis singen samen met kunstenaar Bei Ning in het kader van Film by the Sea in verschillende Vlis singse wijken in de openlucht 'één minuten' gaat vertonen, kunstenaarsfilms van precies één minuut. „Toch wel een leuk idee", besluit Van Denderen. „Alleen wat onverwacht." Dat geldt niet voor iedereen, want van de ongeveer vijftig Net als vorig jaar horen de 'één minuten' tot het bijprogramma van het filmfestival. In plaats van op negen adressen worden de korte films nu in vijf verschil lende huiskamers rond het Bel- lamypark vertoond. Elke huis kamer heeft een thema: huis, boom, beest, mens en junior. Nieuw zijn de vertoningen in de openlucht, vanavond nog in de Karolingenburg in Oost-Sou burg, morgen in de kerktuin in Ritthem en donderdag op het Vlissingse Arsenaalplein. „We streven ernaar de één mi nuten ieder jaar op een andere manier te laten zien", verklaart Bei Ning. Hij heeft de één minu ten, gemaakt door filmers uit binnen- en buitenland, geselec teerd. Bovendien filmde hij vier impressies op Vlissingen waar mee de openlucht vertoningen worden ingeleid. „We dagen de buurtbewoners uit hier hun feestje te komen maken. En wie van film houdt, dwingen we ook een keuze te maken. De één mi nuten in de huiskamer of hier? De luxe bioscoop of de open lucht? We werken samen met Film by the Sea, maar we zijn ook een beetje een tegenhan ger." Aanvang één minuten in openlucht: 21.30 uur, in de huiskamer aange geven met gele vlaggen): 20 en 21 uur. bant. „Die kwamen toevallig langs met hun bootje en zagen dat daar iets aantrekkelijks afwachten wat voor filmpjes het zijn. Ik ben blij dat ik pas voor morgen vrijkaarten voor Film by the Sea heb, anders had ik het wel een moeilijke keuze gevon den." dernemer. Drie appartementen zijn verkocht aan mensen uit Zuid-Holland en Noord-Bra- toeschouwers kwamen enkele zelfs met tuin- en klapstoelen aangesjouwd, geheel volgens de oproep van de initiatiefnemers. Sommigen installeren zich zelfs met koffie, popcorn en baby foon. ,Heel goed dat het hier ge beurt", zegt Riet Cijsouw. „Eens niet in het centrum maar in een buitenwijk. Het mooiste vind ik de verrassing. We moeten maar Carmen Milhous: „Een zigzaggende lijn is niet dynamisch foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13