PZC Dol op okkerneuten PZC krijgenboesters Omrijden voor werk aan Sloebrug Terneuzenaar beschoten met luchtdrukpistool Raadscommissie vindt grondprijzen bouwplan Vrouwenpolder te hoog 11 Vlissingse wijk denkt aan mentorsysteem en spreiding kansarmen Gaslek in Middelburg agenda dinsdag 9 september 2003 Wijkvisie Goed idee Studiedag Inclusief onderwijs Inter Scaldis naar EK pipebands Rozenkweker berispt Boete voor storten tuinafval SP nu ook in Zeeuws-Vlaanderen Jongeren Duizenden euro's voor Molukken opgehaald J w Middengebied zoekt verbetering rfnor Edith Ramakers VLISSINGEN - Het is beter om iemand te leren vissen, dan elke r een vis voor hem te kopen. Dat was een van de opmerkin gen die gisteren gemaakt werd tijdens een bijeenkomst over zorg. leefbaarheid en veiligheid voor het Middengebied in Vlis singen. Een sociale wijkvisie moet bijdragen aan een aan trekkelijker leefklimaat voor het gebied waar de meeste uit keringsgerechtigden van Vlis- singen wonen, waar het crimi naliteitscijfer het hoogst is en waar veel bewoners huursubsi die krijgen. De wijk staat op het punt gron- geherstructureerd te wor den. Het gemeentebestuur en (woningcorporatie l'Escaut heb ben een overeenkomst gesloten om circa 1250 woningen te slo pen en een aantal huizen op te knappen. In de loop van volgend j aar wor den al circa 200 flats, een school en enkele bedrijven gesloopt. Daarvoor komen ongeveer 180 eengezinswoningen, apparte menten en een nieuwe Open Wijkschool terug. Over de stedelijke inrichting is al veel gesproken, maar over de sociale en welzijnsvisie voor het (Middengebied bleef het lang stil. Een aantal deelnemers be treurde dat. Een op maat ge schreven sociale wijkvisie draagt bij aan een leefbaarder Middengebied. En dat was ruim een jaar geleden voor de ge meente en l'Escaut ook een van de belangrijke drijfveren om het startschot te geven voor de op knapbeurt. „Maar we doen ze ker iets met de opmerkingen die vandaag zijn gemaakt. De idee- en komen in het sociale wijk- plan, dat we in oktober aan de gemeente aanbieden", verze kerde M. van der Land van het onderzoeksbureau OTB van de Technische Universiteit Delft. Bet bureau leidde de bijeen komst gisteren in opdracht van de gemeente Vlissingen. Wat is nodig om de sociale pro blemen waarmee de wijk al ja ren kampt, aan te pakken? Dat was de terugkerende vraag. Be woners en afgevaardigden van instellingen die bij het Midden gebied zijn betrokken, discussi eerden in verschillende groepen over de oplossingen. Een groep vond dat door de inschakeling van een mentor zwakkeren in de samenleving begeleid moeten worden. Die mentoren kunnen (welzijns-)professionals zijn, maar ook alerte buren die pro blemen signaleren en de 'ander op weg helpen'. Een andere groep hamerde erop om te proberen de clubjes uit de 'hokjes' te halen. Bridge-clubs moeten niet alleen voor de au tochtone oudere bewoner zijn, maar voor iedereen. „Drempels van verenigingen moeten ver laagd worden, zodat bewoners uit de buurt elkaar leren ken nen." Een ander vulde aan: „Die club jes moeten wel betaalbaar blij ven. Juist in een wijk waar veel kansarmen wonen." Door de invoering van buurt- budgetten kan de samenhang van een buurt of straat gestimu leerd worden. De gemeente stelt een budget ter beschikking voor bewoners die een goed idee ten uitvoer willen brengen. Dat kan gaan van de aanpak van zwerf vuil tot een prijs voor de mooiste straat. Ambtenaren moeten weer terug in de wijk. Het moe ten bekenden worden aan wie bewoners direct vragen kunnen stellen. Het uitgangspunt van de her structurering moet zijn dat er in het Middengebied gebouwd wordt voor de mensen die er nu wonen. De zorg bestaat dat er te weinig huizen in de volkshuis vesting terug komen. Een groep bracht naar voren: „Bouw niet eenzijdig en geef ondernemers een kans om een winkeltje te runnen. Door kansarmen te spreiden over de wijk, wordt het in alle straten weer prettig wo nen." MIDDELBURG - Inclusief onderwijs gaat er vanuit dat alle kinderen gaat er van uit dat alle kinderen naar de gewone school in de buurt kunnen, dus ook kinderen met een verstan delijke of lichamelijke beperking. Donderdag 25 september wordt er in Middelburg een studiemiddag aan gewijd, die is bedoeld voor ouders en beroepskrachten in onderwijs en hulpverlening. De organisatie is in handen van de provinciale welzijnsorga nisatie Scoop en de Stichting Arduin. Aan het woord komen professionals en ervaringsdeskundigen. In workshops wor den allerlei aspecten verder uitgediept. De studiemiddag vindt plaats in 't Spiegeltheater van Arduin aan de J. V. Spren- gerlaan 6 in Middelburg, en duurt van 13.00 tot 17.00 uur. VLISSINGEN - De Zeeuwsedoedelzakband Inter Scaldis Pi pes and Drums doet zaterdag 13 september mee aan het Euro pese Kampioenschap voor pipebands. Het kampioenschap wordt gehouden in Bilzen in België. Er doen 97 pipebands mee. Daarnaast strijden 62 drum-majors om de titel 'beste drum-major van Europa. Inter Scaldis doet mee onder leiding van de nieuwe Middelburgse pipe-major Gilbert Hekhuis en neemt het in zijn categorie op tegen 27 andere pipebands. In- ter Scaldis bestaat inmiddels twintig jaar en heeft vier keer de eerste prijs behaald op een Nederlandse wedstrijd. MIDDELBURG - Een 51-jarige inwoner van Aagtekerke is gisteren in Middelburg door de economische politierechter veroordeeld tot 1500 euro boete, waarvan 1000 euro voor waardelijk, voor het in de bodem brengen van afval. De eigenaar van een glastuinbouwbedrijf had juni vorig jaar kunststofafval, organisch afval en substraatmatten niet ge scheiden gehouden en niet volgens de milieuvoorschriften opgeslagen. Verder was er snoeiafval van rozen in de berm buiten de in richting gestort. Volgens de verdachte was de drukte rond moederdag de oorzaak dat het afval niet was opgeruimd. „Het is een eenmalige fout geweest", zei hij. Het vonnis was con form de eis. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft gisteren een 32-jarige inwoner van Vlissingen voor het storten van tuinafval conform de eis 150 euro boete opge legd. De man moest 23 april dit jaar zakken afval van zijn vriendin kwijt. Hij besloot ze in Middelburg te dumpen. „Stel je voor dat iedereen zo doet", vroeg politierechter R. Reinarz. „Dan wordt het een zootje in Nederland", realiseerde de Vlis- singer zich. TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaanderen krijgt een eigen afde ling van de Socialistische Partij (SP). De partijraad heeft be sloten om de SP-werkgroep Zeeuws-Vlaanderen de status van afdeling in oprichting te geven. Normaal gesproken bete kent dit dat in maart 2004 de regio een eigen SP-afdeling zal hebben. De SP was al in Zeeuws-Vlaanderen actief tijdens de verkie zingscampagnes en tijdens een demonstratie in Terneuzen te gen de oorlog in Irak. Ook was de SP betrokken bij de actie 'geen gescheur voor mijn deur' tegen de autorally in Hulst. MIDDELBURG - De stadsge westelijke brandweer Vlissin- gen/Middelburg en medewer kers van nutsbedrijf Delta NV hebben gistermiddag rond kwart voor vijf een gaslek ge dicht in de Oosterscheldestraat in Middelburg. De politie zette de ruime omge ving af. De bewoners van het huis, waar het gaslek was ont staan, en de directe buren moes ten tijdelijk hun huis verlaten. Het gaslek was om kwart voor zes verholpen. Het gaslek ontstond vermoe delijk door bestratingswerk zaamheden in een tuin van een woning aan de Oosterschelde straat. Daarbij knapte een leiding, waardoor gas vrijkwam. De stadsgewestelijke brandweer rukte met drie wagens uit. Met een straal water werd j het gas verneveld om het gevaar I van een explosie te verminde ren. redactie walcheren Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG vlissingen Tel: 0118-460116 Fax:0118-472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-02 3 1 231 op maandag t/m vrijdag ge- borende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur L. Geuze harkt walnoten uit een boom aan de Vrouwendijk bij Tholen. door Carla van de Merbel THOLEN - „M'n kleinkinderen zijn dol op deze okkerneuten." L. Geuze uit Poortvliet harkt walnoten aan de Vrouwendijk bij Tholen, een dijk met aan weerszijden heel veel notenbomen. „Ik kwam hier eerder vandaag al langs op de fiets. Met auto en hark ben ik terugge- foto Dirk-Jan Gjeltema gaan om te plukken." Ondanks zijn hulpstuk kan hij toch niet bij de noten die hoog tussen het gebladerte hangen. Die vallen er vanzelf wel af, als ze rijp zijn. Maar zolang wil L. Geuze niet wachten. De walnoten die hij plukt zitten nog, met houten bast en al, in een dikke groene schil. Als die gedroogd is, gaat-ie open en kan de noot gekraakt en gegeten worden. Intussen raakt de plastic tas van hem aardig vol. „Ik ga zo stoppen. Anderen willen ook nog wel wat." MIDDELBURG - Twee Duit sers van Chinese afkomst zijn gisteren in Middelburg veroor deeld tot boetes van 150 euro. De economische politierechter achtte bewezen dat de verdach ten, beiden 28 jaar oud, precies een jaar geleden in de Ooster- schelde bij Wemeldinge met een harpoen op kreeft hadden ge vist. De in beslag genomen har poen werd verbeurd verklaard. De mannen voelden zich niet schuldig. „Het is een hobby. Het is te vergelijken met iemand die een tennisracket in zijn auto heeft liggen", had een van hen verklaard. STREEKACTIVITEITEN AAGTEKERKE - Verenigingsgebouw Amicitia, 14.00 uur: Koersbal en biljart; BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; GRIJPSKERKE - Het Dorpshuis, 14.00 uur: Ouderensoos met scrabble, sjoelen, biljarten; MIDDELBURG - Woelige Werf, Rijn straat, 9.30 uur en 14.00 uur: Koersbal; Turnhal De Zandkuil, Breeweg, 9.00 uur: Wandeltocht voor senioren; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum de Re genboog, 18.30-19.30 uur: Jeugddam- men, 19.30-23.00 uur: Dammen voor vol wassenen, 19.30-21.00 uur: Stijldansen; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag vijftigplussers; De Oude Stad, 10.00 uur: Peutermorgen en 13.30 uur: Koersbal; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30-12.00 uur: Koffiecontactochtend; 14.00 uur: Sjoelclub; WESTKAPELLE - Hervormd Jeugdge- bouw, 14.00 uur: Soos voor zestigplus sers en koersbal. Het afsluiten van de Sloebrug zorgt voor extra drukte bij de Keersluisbrug. De meeste automobilisten vinden de vertraging niet echt erg. foto Ruben Oreel door Ron Magnée VLISSINGEN - Automobilis ten moeten in Vlissingen reke ning houden met stremmingen en omleidingen. Deze worden veroorzaakt door werkzaamhe den aan de Sloebrug. Tot en met het eind van de week krijgt het verkeer er nog mee te maken. Verkeer uit Vlissingen dat richting A58 wilde, werd gistermiddag omgeleid via de Keersluisbrug. Rond de klok van vieren reageerden verkeers deelnemers gelaten. „Ik neem toch altijd de Keersluisbrug", aldus een medewerker van Rijkswaterstaat vanachter het stuur. „Dus ik heb niet meer dan vijf minuten vertraging." Een jongen in een jeep: „Tien minu ten, hooguit, heb ik vertraging. Het is nog te doen. Straks zal het wel erger worden als Vlissingen klaar is met werken." Het ver keer reed rond vieren nog door, door René van Stee TERNEUZEN - Een veertienjarige jongen uit Terneuzen is zondagavond gewond ge raakt aan zijn linkeroog toen hij werd be schoten met een luchtdrukpistool. De jongen fietste op het fietspad langs de Otheense Kreek in Terneuzen naar het ha ventje bij de Noteneeweg. Tussen het fiets pad en het water stond een aantal jongens, van ongeveer vijftien of zestien jaar. Een van hen had een op een vuurwapen lijkend voorwerp in zijn hand. Op het moment dat de jongen voorbijfietste, ging het wapen af en kwam er een kogeltje in zijn linkeroog te recht. Dit bleek een kogeltje van een luchtdruk pistool te zijn. De jongen ging voor behan deling naar het ziekenhuis in Terneuzen. Daar bleek dat de verwondingen meevielen en hij vermoedelijk geen blijvend letsel aan de beschieting overhoudt. De moeder van de jongen, H. Smekens uit Terneuzen, is hevig verontwaardigd en te gelijkertijd verdrietig over wat haar zoon is overkomen. „Enerzijds ben je boos dat jon gelui met wapens op straat lopen die ze vol ledig naar willekeur gebruiken, maar an derzijds zit ook de schrik er goed in. Je moet er niet aan denken wat er allemaal had kun nen gebeuren", aldus Smekens. Zij vindt dat de schietpartij niet ongestraft mag blijven en hoopt dat getuigen die iets hebben gezien zich melden bij de poli tie. zij het stapvoets. Slechts een en keling probeerde een sluiproute uit: achterlangs de Hogeschool Zeeland en dan via de Edison- weg de Oostsouburgseweg. En daar dan de wagen tussen de rij wachtende auto's drukken. Maar de meesten reden gelaten door in de stoet. Tot het eind van deze week zullen er nog derge lijke taferelen te zien zijn in Vlissingen. Tot die tijd wordt het wegdek op de Sloebrug, zo wel overdag als 's nachts, ver nieuwd. Overigens kon verkeer dat vanaf de A58 Vlissingen wil de inrijden, bijnazonder vertra ging doorrijden. Alleen het ver keer richting de A58 werd om geleid. Zodra de werkzaamhe den aan de ene zijde van de brug klaar zijn, wordt de rijrichting omgedraaid. Dan kan er vanuit Vlissingen naar de A58 over de Sloebrug worden gereden. Het verkeer vanaf de A58 moet dan de Keersluisbrug nemen. door Miriam van den Broek DOMBURG - Op haast kruide- niersachtige wijze is gister avond in het gemeentehuis van Veere gediscussieerd over de hoogte van de grondprijs van het bouwplan Noorddijk in Vrouwenpolder. Tien euro erbij of twintig eraf? De commissie Ruimtelijke Ontwikkeling kwam er niet uit en vond dat B en W maar een oplossing moeten verzinnen. Zeven j aar geleden is er voor het laatst grond uitgegeven in Vrou wenpolder. Inmiddels zijn de prijzen overal flink gestegen. Het college van B en W wil de huidige gemiddelde Zeeuwse prijs aanhouden en kwam uit op drie tarieven voor de drie typen woningbouw die in het wijkje gepland zijn. Voor de sociale woningen komt dat neer op hon derd euro per vierkante meter, exclusief BTW. Voor de twee- onder-een-kapwoningen wilde het gemeentebestuur honderd zestig euro vragen en voor de vrijstaande woningen honderd tachtig euro. Die bedragen zijn hoger dan een paar jaar geleden. Ter vergelij king: voor kavels in de kern Domburg - geen sociale wo ningbouw - vroeg de gemeente twee jaar geleden 95 euro. „Dit kunnen we de inwoners van Vrouwenpolder niet aan doen", zei P. de Visser van de SGP gisteren verontwaardigd. „Zeven jaar hebben zij moeten wachten op nieuwe bouwgrond in hun kern. Mede door toedoen van de gemeente (gemeentelijke herindeling, red.) zijn we nu pas zover dat de grond daadwerke lijk kan worden uitgegeven. Dan kan je de mensen deze prij zen nu niet voorschotelen." De Visser stelde voor het laatste be drag voor uitgegeven grond in Vrouwenpolder te verhogen met tien euro. De fractie van Dorpsbelangen en Toerisme Veere vond dat de drie bedragen die B en W voor stelden, met twintig euro per vierkante meter omlaag moes ten. „Zo krijgen ook jongeren de kans een kavel te kopen. Deze doelgroep heeft het in onze ge meente al moeilijk met het ver werven van een plek op de wo ningmarkt", zei fractievoorzit ter R. van der Meer. „Ik was niet van plan om hier yanavond te gaan kruidenie ren", zei fractievoorzitter Di Holtkamp van de PvdA/G- roenLinks. „Maar de grondprijs die het college voorstelt voor de sociale woningbouw, vind ik ronduit te hoog. Dat mag wat mij betreft met dertig euro om laag. De WD opperde een ta rief te kiezen, ergens tussen de bedragen van de SGP en DTV in. Over een ding waren vrijwel alle fracties het eens: de grondprijs voor het plan Noorddijk moet omlaag. Het college zal binnen kort nieuwe tarieven voorstel len. MIDDELBURG - Een be nefietactie voor de slacht offers van het geweld op de Molukken heeft zater dag enkele duizenden eu ro's opgeleverd. Het be drag is nog niet precies be kend, omdat de kosten nog berekend moeten worden. De actie werd ge houden in de Stromen- wijk in Middelburg, waar veel Molukkers wonen. De opbrengst van het vol leybaltoernooi, dat 's mid dags werd gehouden, is al wel bekend. Die bedraagt 650 euro. Het geld, afkom stig van het inschrijfgeld en van de verkoop van hapjes en drankjes, gaat naar het dorpje Waai op Ambon. Drie jaar geleden werden alle inwoners van het dorp verdreven. Ze werden ondergebracht in vluchtelingenkampen. Sinds augustus van dit jaar keren de bewoners er weer terug. Met het mu ziekfestijn werd geld in gezameld voor de hulp verleningsorganisatie Ta- li Persaudaraan Maluku, waarin christenen en moslims samenwerken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11