PZC Vredesproces Midden-Oosten is macaber schaakspel geworden Beurs voor (2e) huis Historisch bezoek van Sharon aan India is veiligheidsnachtmerrie WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Chinees-Nederlandse zakenman verliest strafzaak in beroep Al Qaeda dreigt met nieuwe aanslagen VS Minister wil grote EU-landen Irak-beleid laten bepalen Terrorisme-oefening in Londen Gevechten Macedonië Peking verandert in Olympische stad 12,13,14 september JMMO maandag 8 september 2003 Vlaams Blok zwakt standpunt migranten af Populariteit Blair gedaald Onzalig Miss-verkiezing voor hiv-dragers Toerisme leeft op in Bali Polen levert geen Navo-baas Smartengeld voor nazi-slachtoffers Suu Kyi toch niet in hongerstaking Drie luchthavens Londen krijgen extra baan erbij analyse Euretco Expo Center Houten eer; BRUSSEL - Het extreemrecht - se Vlaams Blok is bereid de ver gaande standpunten over mi granten af te zwakken in ruil voor samenwerking met andere rechtse partijen. In de kranten De Morgen en de Gazet van Antwerpen zei Blok- boegbeeld Filip Dewinter zater dag dat een 'begeleide terugkeer van migranten niet langer rea listisch is'. Het is niet voor het eerst dat De- winter afstand neemt van het beruchte 70-puntenprogramma uit 1992, waarin het Blok uit eenzet hoe het niet-Europese al lochtonen wil aanpakken. Voor de overige politieke partijen in Vlaanderen is dat reden nooit 21 met het Blok, dat bijna eenvijf- de van de Vlaamse kiezers ver tegenwoordigt, te willen sa menwerken. Dewinter komt nu opnieuw met een afzwakking van de felle standpunten, omdat enkele kleine rechtse partijen, die door het Belgische kiesstelsel nau welijks zetels halen, onderdak zoeken bij grotere politieke fa milies. „Er beweegt van alles ter rechterzijde en het Vlaams Blok wil daarbij niet langer gedwon- ra3 8en toekijken", zegt Dewinter. Het is de Blok-voorman al lan ger een doorn in het oog dat de meeste Vlamingen kiezen voor een min of meer conservatieve partij, maar dat de socialisten altijd nodig zijn om een regering te vormen zolang het Vlaams Blok genegeerd wordt. ANP LONDEN -Meer dan 40procent van de Britse kiezers is van me ning dat premier Blair nu het veld moet ruimen. ir lakt ■591 oevt veit ense mda GP1 ider Dat blijkt uit een peiling waar van de resultaten gisteren wer den gepubliceerd in het Britse boulevardblad Mail on Sunday. Reden voor de gedaalde popula riteit van de regeringsleider zij n de verhoren van de commissie- Hutton over de dood van wa penexpert David Kelly. Defensieminister Geoff Hoon moet van 62 procent met onmid dellijke ingang ontslagen wor den, slechts 14 procent wil dat hij aanblijft. ANP/AFP Nederland levert positie in door Hetty van Rooij RIVA DEL GARDA Minister De Hoop Scheffer van Buiten landse Zaken wil het Neder landse Irak-beleid uit handen geven. Volgens de CDA-minis- ter moeten Groot-Brittannië, Duitsland, Frankrijk en Spanje het achter dichte deuren eens worden over een gemeenschap pelijk Europees standpunt, dat de overige landen vervolgens dienen te aanvaarden. De bewindsman stelt wel als voorwaarde dat hij op de hoogte wordt gehouden van het verloop van de onderhandelingen en dat zijn 'stem wordt gehoord'. De Hoop Scheffer deed zijn op merkelijke aanbod zaterdag na afloop van overleg met zijn EU- collega's in Italië. Zijn aanbod om zijn eigen positie in te leve ren, moet voorkomen dat de EU opnieuw in een diepe crisis raakt over Irak, zo maakte de minister duidelijk. „Iedereen realiseert zich dat dat nooit meer mag gebeuren. Laten we daarom de realiteit onder ogen zien: als de vier grote lan den het niet eens zijn, dan is er geen Europees buitenlands beleid", aldus De Hoop Schef fer. Groot-Brittannië, Duitsland, Spanje en Frankrijk zijn alle vier lid van de VN-Veiligheids- raad, en volgens de bewinds man 'de enige landen die ertoe doen'. Met zijn suggestie stapt hij af van het idee dat binnen de EU alle landen gelijk zijn en dat iedere stem even zwaar telt. Overigens mag het 'directoraat' van de grote landen geen princi pe worden, voegt hij eraan toe. De Hoop Scheffers partijgenoot en voormalig eurocommissaris Van den Broek is wel voorstan der van een soort Europese 'Vei ligheidsraad' van de grote lan den. In de ogen van De Hoop Scheffer zijn niet alleen Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië grote lidstaten, maar ook Italië, Spanje en vanaf volgend jaar Polen. „In de praktijk zijn het wel Parijs, Berlijn en Londen die het Europees standpunt be palen." De WD-fractie in de Tweede Kamer vindt het vreemd dat De Hoop Scheffer hier nu mee komt. „Het is een onzalig idee dat Nederland geen stempel meer zou drukken op het Europees beleid. De EU- landen moeten meer samenwer ken en beter met één stem spre ken, maar ook de kleinere lan den moeten meedoen", zegt WD-Tweede-Kamerlid Van Baaien. Hij wijst erop dat deze discussie net is gevoerd in het kader van de Europese grondwet. „De WD was en blijft daarte gen. Kennelijk is deze gedachte bij hem opgekomen tijdens het diner, maar het is beter als hij die bij het ontbijt alweer is vergeten." Ook de PvdA is tegen. „Dit lijkt een verkwanse ling van de Nederlandse belan gen in het buitenlandse politie ke beleid. Nederland moet invloed blijven houden in Euro pa", stelt woordvoerder Koen- ders. GPD LONDEN - Medisch personeel in dikke rubberen pakken neemt deel aan een terrorisme-oefening in en onder het Londense za kendistrict The City. De oefening speelde zich af bij het metro station Bank en moest aantonen of de politie, brandweer en me dische diensten van de Britse hoofdstad in staat zijn een aanval met gifgas het hoofd te bieden. Volgens woordvoerders van de Britse regering werd de test van gistermiddag niet gehouden als gevolg van een 'contrete dreiging'. Maar een dergelijke aanval zou ooit wel kunnen voorkomen, zo liet de Britse onderminister Raynsford aan de BBC weten. foto Sean Dempsey/EPA GABORONE - In een poging om de stigmatisering van sero- positieven te verminderen, is in Botswana dit weekeinde een miss-verkiezing gehouden voor seropositieve vrouwen. De autoriteiten hopen zo te laten zien dat een besmetting met hiv, het virus dat aids veroorzaakt, niet hoeft te leiden tot so ciale uitsluiting en dat het leiden van een normaal leven nog wel degelijk mogelijk. In Botswana is 38 procent van de be volking seropositief, het hoogste besmettingspercentage ter wereld. Veertien vrouwen dongen zaterdag mee naar de titel van mooiste hiv-geïnfecteerde vrouw van Botswana. AP JAKARTA - Het toerisme op het Indonesische eiland Bali lijkt de schok van 12 oktober vorig j aar, toen bommen dood en ver derf zaaiden in de plaats Kuta Beach, redelijk te boven zijn gekomen. In augustus bezochten meer dan 115.000 buiten landers het eiland vlak ten oosten van Java, zo meldde The Ja karta Post zaterdag. Verreweg het grootste deel van de toeristen die het exotische eiland aandeed komt uit de regio, zo blijkt uit cijfers van het bureau voor toerisme. ANP RIVA DEL GARDA - De Poolse president Kwasniewski is geen kandidaat om de Brit Robertson op te volgen als secreta ris-generaal van de Navo. Ook heeft de Poolse regering voor alsnog geen plannen een andere kandidaat aan te meldenDat zei zaterdag de woordvoerder van het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken. De naam van Kwasniewski deed al de ronde, sinds Robertson eerder dit jaar zijn vertrek per januari 2004 aankondigde. Ook Haagse bronnen, die stelselmatig ontkenden dat minis ter De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken kandidaat-op volger van Robertson is, lieten de naam van Kwasniewski val len. ANP PARIJS - Duizenden kinderen van niet-joden die in de Twee de Wereldoorlog in Frankrijk het slachtoffer zijn geworden van de nazi's krijgen smartengeld van de Franse overheid. Dat heeft premier Jean-Pierre Raff arin zaterdag bekendgemaakt. Volgens het bureau voor oorlogsveteranen van het ministerie van Defensie komen waarschijnlijk tussen de vijf- en acht duizend mensen voor smartengeld in aanmerking. Het gaat om een bedrag van ruim 27.000 euro per persoon. AP RANGOON - De Birmaanse oppositieleidster Aung San Suu Kyi is anders dan de Verenigde Staten zeggen niet in honger staking. Dat heeft het Internationale Rode Kruis zaterdag ge zegd nadat twee van zijn medewerkers een bezoek hadden ge bracht aan Suu Kyi. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meldde de afgelopen week uit betrouwbare bron te hebben vernomen dat Suu Kyi, die sinds mei in hechtenis zit, in hongerstaking was gegaan. Het Birmaanse ministerie van Buitenlandse Za ken sprak dit tegen. Sinds ze vastzit heeft Suu Kyi nu twee keer bezoek gehad van vertegenwoordigers van het Rode Kruis. De eerste keer was eind juli. Volgens het tweetal dat haar zaterdag bezocht ver keert ze in goede gezondheid. AP doorHarald Doornbos NEW DELHI - In India is het eerste en historische bezoek van een Israëlische premier een vei ligheidsnachtmerrie aan het worden. Linkse- en moslim- groeperingen hebben al protes ten aangekondigd tegen de komst van Ariel Sharon. De Israëlische premier en zijn gevolg zouden in eerste instan tie worden ondergebracht in het luxueuze Taj hotel in de hoofd stad New Delhi. De afgelopen zes dagen zijn grote gedeelten van het hotel daarom afgesloten SKOPJE - Bij gevechten tussen Macedonische veiligheidstroe pen en etnisch-Albanese extre misten zijn gisteren verscheide ne opstandelingen om het leven gekomen. De actie rond de dorpen Brest, Tanusevci en Malina volgde op een reeks aanslagen, waarvoor net verboden Albanees Natio naal Leger verantwoordelijk wordt gehouden. De groep vecht voor een Groot- Albanië. De plaatsen zijn voor malige bolwerken van etnisch- Albanese milities die twee jaar Seledeneen opstand tegen de re gering in Skopje leidden. WAIRTR. Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS Kunst antiekveilingen: 10 sept.: 19.00 uur 11 sept.: 13.30 uur (w.o. vele Dinky Toys) K 11 sept.: 19.00 uur (w.o. vele tegels) Kijkdagen: Ma. 8 sept.: 10-18 uur Di. 9 sept 10-20 uur Wo. 10 sept.: 10-18 uur Do. II sept.: 10-12 uur "tfo: www.zeeawsveilinghuis.nl of 0118-650680. Nhs Herengracht 74,4331 PX Middelburg. geweest voor het publiek. Maar nu lijkt het erop dat de Israëli sche veiligheidsagenten niet overtuigd zijn van de genomen veiligheidsmaatregelen. Hier door wordt er wellicht naar een andere plek uitgekeken. Een bezoek aan India's meest bekende bouwwerk, de Taj Ma- hal in de stad Agra, is al afge last. Ook wordt het bezoek met een dag ingekort. Sharon arri veert vanavond en vertrekt don derdag. De drakonische veiligheids maatregelen zijn nodig omdat India al jarenlang wordt geteis terd door een golf van door radi cale moslims gepleegd terroris me. Twee weken geleden nog ontploften er twee bommen in Bombay, waarbij meer dan veertig mensen om het leven kwamen. Afgelopen zaterdag vielen zes doden door een bom aanslag in Srinagar, de hoofd stad van het Indiase gedeelte van Kashmir. De besprekingen met Sharon zullen ook voornamelijk gaan over terrorisme. India, dat pas in 1992 diplomatieke betrek kingen met Israël aanknoopte, is traditioneel een bondgenoot van de Arabische wereld. Een Palestijnse delegatie, onder aanvoering van de minister van Buitenlandse Zaken, was afge lopen weekeinde in India om het land te herinneren aan zijn steun voor de Palestijnen. Maar juist vanwege de betrokkenheid van moslims bij veel bloedige aanslagen in India, zijn de auto riteiten steeds minder bereid om de zijde te kiezen van de Pales tijnen of de Arabische landen. In plaats daarvan wil India juist de banden met Israël en Ameri ka aanhalen. GPD Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 [publiek bedankt l theater op locatie in zeeland Abdii Middelburg PEKING - Twee bouwvakkers rusten op een stapel buizen op de plek waar een nieuw kantorencomplex in Peking moet verrijzen. Het aangezicht van de stad verandert snel, nu de Olympische Spelen van 2008 in aantocht zijn. foto Greg Baker/AP LONDEN - Het vliegveld Heathrow in Londen wordt bin nen acht jaar uitgebreid met een derde landingsbaan. Andere luchthavens volgen. Transportminister Alastair Darling neemt daar officieel pas eind november een beslissing over, maar volgens een infor mant is het al een uitgemaakte zaak en hoeven nog slechts 'de puntjes op de i te worden gezet'. De nieuwe baan betekent dat Heathrow 116 miljoen passa giers per jaar kan ontvangen. De nabijgelegen luchthavens Stansted en Gatwick kunnen respectievelijk in 2017 en 2020 een extra vliegstrook verwach ten. Dat betekent voor Gatwick een verdubbeling van de capa citeit tot 62 miljoen reizigers per jaar; Stansted zal dramatisch groeien van 12 naar 82 miljoen. De tomeloze expansie, die vol gens de in de Londense krant Evening Standard opgevoerde geheime bron al een feit is, bete kent een klap in het gezicht van lokale bewoners en bedrijven. Zij hebben de afgelopen jaren massaal tegen de regerings plannen geageerd. GPD Een wanhoopskreet, ge richt aan alle partijen die ervoor hebben gezorgd dat de routekaart, het in ternationale vredesplan, nooit van de grond is ge komen. Zo laat zich de drastische stap beschrij ven die de Palestijnse pre mier Mahmoud Abbas dit weekeinde heeft geno men. door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Het woord is na het aftreden van Abbas aan Jasser Arafat, de man die in de afgelo pen maanden maar weinig heeft nagelaten om zijn premier dwars te zitten. De Palestijnse president zal voor de dag moe ten komen met een nieuwe pre mier met wie de wereld zaken wil doen. Het is nog maar de vraag of Ahmed Qurei die man is. De routekaart bestond de afge lopen maanden voornamelijk in de retoriek van de deelnemers. Na de aftrap van het proces, be gin juni in Akaba, bleek al snel dat de partijen niet van plan wa ren er echt hun schouders onder te zetten. Het ontbrak Abbas aan de moed en de middelen om krachtig op te treden tegen de milities in het door hem be stuurde gebied. Sharon ge bruikte Abbas' nalatigheid in zake het bestrijden van Harnas en andere gewapende groepen als een welkom excuus om zelf passief te blijven. Israël en de Palestijnen hebben de routekaart onder zware in ternationale druk aanvaard. Het moet dus geen verrassing zijn geweest voor de bedenkers van het plan dat er van die kanten geen spontane mede werking kwam. Het 'kwartet', bestaande uit de VS, de EU, Rusland en de VN, wist waar het aan begon. President Bush, de belangrijk ste speler, kondigde in Akaba aan dat hij niet zou aarzelen in te grijpen als het proces dreigde te verzanden. Maar hij is die be lofte nooit nagekomen, en niet alleen omdat hij een steeds gro ter deel van zijn aandacht moest richten op Irak. Zijn huiver Sharon waar nodig op de vin gers te tikken, heeft Abbas erva ren als een steek in de rug. De Europeanen keken vanaf de eerste dag hulpeloos toe. Ze hadden misschien een beschei den bijdrage kunnen leveren, maar dan hadden ze niet te veel op twee paarden - Abbas en Arafat - moeten wedden. Arafat zal Ahmed Qurei, als die de nieuwe premier wordt, moe ten geven wat hij Abbas steeds heeft onthouden, namelijk het overkoepelende gezag over alle politie-eenheden en de veilig heidsdiensten. De nieuwe mi nister-president zal bovendien iemand moeten zijn met wie de Israëliërs en de Amerikanen za ken willen doen, en die in de Pa lestijnse gebieden dus bijna au tomatisch met wantrouwen zal worden bekeken. Als Arafat die lijn weigert te volgen, loopt hij het risico dat Sharon van de Amerikanen he lemaal de vrije teugel krijgt. Tot nu toe heeft Bush de Israëlische premier ervan weerhouden Arafat te verbannen of te ver moorden. Maar die beperking geldt niet voor de eeuwigheid. Verbanning van Arafat kan in het Israëlische kabinet op een meerderheid rekenen. Sharon is er vast van overtuigd dat Bush persoonlijk het hoofdkwartier van Arafat in Ramallah be schouwt als een mini-Tora Bo ra, maar dat hij zich inhoudt on der invloed van de gematigde Colin Powell. Als Arafat er ech ter op vertrouwt dat de machts verhoudingen in Washington fysiek in zijn voordeel zullen blijven uitpakken, schaakt hij tegen de dood. GPD door Gert-Jan Broere PEKING - De straf tegen de Chinees-Nederlandse zaken man Yang Bin is ook in hoger be roep door een rechtbank in de Chinese provincie Liaoning ge handhaafd. De rechtbank had slechts een dag nodig om het verweer van Yangs advocaat te horen en ge bruikte nog minder tijd om tot een uitspraak te komen. Het verwerpen van het beroep betekent dat Yang wegens frau de, het illegaal gebruik van land en omkoping achttien jaar de cel in moet. Verder moet hij nog een boete betalen van ongeveer 245.000 euro. Het is echter nog onduidelijk of Yang zijn volledige straf zal uit zitten. Voor de Chinese autori teiten diende Yang waarschijn lijk vooral als een voorbeeld. Zijn rechtszaak moet tonen dat niemand, ook niet China's rijk- sten, boven de wet staan. Yang stond op de Forbes-ranglijst van 2001 op een tweede plek met een vermogen van 900 miljoen dollar. Anderen geloven dat de kwestie politiek gemotiveerd is, orrtdat Yang vlak voor zijn oppakken benoemd was tot gouVerneur van een Noord-Ko- reaanse vrijstaat, zonder mede weten van Peking. Maar Yang is sinds begin jaren negentig ook in het bezit van een Nederlands paspoort. Het is niet geheel ongebruikelijk dat een 'buitenlander' na een uitspraak en het uitzitten van een klein deel van zijn straf uit China wordt uitgewezen. Dat zou dan naar Nederland kunnen, waar zijn vrouw en kinderen nog wo nen. De Nederlandse ambassa de in Peking heeft zich over de mogelijkheid van een dergelijke deal altijd op de vlakte gehou- den.GPD van onze redactie buitenland DUBAI - Op een geluidsband met daarop vermoedelijk de stem van het Al Qaeda-lid Ab- del Rahman al Nadji wordt ge dreigd met nieuwe aanslagen wereldwijd tegen Amerikaanse doelen. Al Nadji ontkent op de tape, die gisteren door het Arabische te levisiestation Al Arabiya werd uitgezonden, iedere betrokken heid van Al Qaeda bij de bom aanslag in de Iraakse stad Najaf ruim een week geleden. De geluidsband is gemaakt op 3 september en komt aan de voor avond van de tweede 'verjaar dag' van de aanslagen van 11 september. Volgens de stem op de tape waren die aanslagen nog maar een voorproefje van wat komen gaat. „We kondigen aan dat er nieuwe aanslagen we reldwijd tegen Amerikaanse doelen komen, die 11 september doen vergeten." Begin vorige maand liet Al Arabiya ook al een geluidsband horen met ver moedelijk de stem van Al Nadji. Toen werd gemeld dat Osama Bin Laden leefde. RTR/AFP Advertentie met 40.000 woningen uit 15 landen Lezingen gratjs toegankelijk voor beursbezoekers met aandacht voor de volgende landen: Frankrijk, Spanje, Portugal, Zwitserland, Hongarije, Turkije, Tsjechië en Italië www.immo-intemationa1.nl Euretco Expo Center Meidoornkade 24 Houten A27: afrit 29; volg borden. Gratis parkeren Open vr 13.00-18.00 u za|toio.oo-17.00 u Toegangsprijs 7,50 Kinderen tot 12 gratis INTERNATIONAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5