J Rechterlijke macht verliest haar naïviteit WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Maatregelen na moord en vechtpartij Hoogervorst wil boete bij verzuim van patiënt Ernstig ongeval in mist bij Zwolle Vissersbond: NMa draait garnalensector de nek om 8 september 1953 maandag 8 september 2003 Iff Harmonieus Voorwaarden IVAO-ingrepen worden iets minder streng Dienstwoningen bajes gekraakt V eiligheidsanalyse Minister stelt veteranendag nog jaartje uit Duitse sportvisser verdronken Bommelding legt treinverkeer plat Zeer grote brand in autosloperij Huygensprijs voor Sybren Polet Waterlife trekt 400.000 bezoekers n opZ Crimineel in Tilburg kan borst natmaken van onze redactie binnenland of/B urns igep >orai rvan aver jt. Dg inde neen aarmt ten vï rwst ianli itzicfi Died laag o.oo ;r 3.3! kracf! 3 rade v t TILBURG - De gemeente Til burg. het Openbaar Ministerie en de politie gaan een hard en repressief beleid voeren om cri minele veelplegers in Tilburg aan te pakken. Door preventief fouilleren, ver- blijfsverboden en cameratoe- jcht op probleemplekken, het bp de huid zitten' van overlast veroorzakers en het inzetten 'van meer politie hoopt de ge meente een einde te maken aan onveiligheidsgevoelens in [Tilburg. Burgemeester Stekelenburg maakte het pakket maatregelen zaterdagmiddag bekend. Hij wil ook dat criminelen harder gestraft worden. Aanleiding voor de maatregelen zijn de van de achttienjarige Bart Baaijmakers en een grote vecht partij tussen Antillianen en So- maliërs op het Verdiplein in Til burg, deze zomer. Raaijmakers werd bij een straatroof doodge stoken. Hierbij waren vier jonge jongens betrokken. Twee van de vier daders waren van Antilli aanse komaf. kiezen voor deze strenge aanpak omdat we op een har monieuze manier willen samen leven in Tilburg", zei Stekelen- „De groepen die dat proberen te verpesten moeten we keihard aanpakken." De be stuurder wees er op dat Tilburg veel problemen heeft met Antil liaanse criminelen. ,,Maar we moeten die bevolkingsgroep aietstigmatiseren. De overgrote meerderheid leeft hier al jaren problemen te veroorza- Politie en justitie gaan minder jarige overlastveroorzakers intensief volgen. Er is een top- vijftig gemaakt van jonge last pakken in Tilburg. ,,Die zijn nog teredden door ze intensief te be geleiden, ze te volgen en als ze dreigen te ontsporen in te grij pen", vertelde politiechef W. Paulussen. Meerderjarige veelplegers worden harder aan gepakt. „Die pakken we alleen repressief aan. Zij willen hun le ven niet beteren. We verzorgen ze goed, maar wel in een cel waar ze niet lastig zijn", aldus Paulussen. Om een einde te maken aan de problemen met criminele Antil liaanse jongeren zijn volgens Stekelenburg duidelijker af spraken met de Nederlandse Antillen nodig. „Je moet voorwaarden stellen. Het geld verdwijnt nu naar de Antillen, maar het is niet duide lijk wat er mee gebeurt. Er wordt daar gezegd: 'schuif maar geld, dan lossen wij de proble men op'. Het is de vraag of dat wel gebeurt. Het is volgens mij bekend dat niet al het geld op de juiste plaats terecht komt", al dus Stekelenburg. Tilburg wil ook 'Antillenge- meente' worden. Door bij dit overleg van gemeenten met veel Antillianen aan te sluiten, hoopt de stad te leren van ande re gemeenten. ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - Patiënten die wegblijven bij een afspraak in het ziekenhuis kunnen daarvoor straks een boete krijgen. Minister Hoogervorst van Volksgezondheid is van plan maatregelen te nemen om dit verzuim tegen te gaan. Het ligt voor de hand dat dit 'een financiële prikkel' is. De minister schrijft dat in antwoord op Kamervragen van de PvdA. Zonder afzeg ging wegblijven van afspra ken voor behandeling ver stoort de planning in het zie kenhuis, waardoor de behan- delcapaciteit niet goed benut wordt. Andere patiënten moeten daardoor onnodig lang wachten, aldus Hooger vorst. Hij weet niet hoe vaak het voorkomt dat patiënten weg blijven en wat voor effecten dat geeft. Schattingen lopen op tot 20 procent, maar Hoo gervorst meldt dat daar tot nu toe in Nederland geen lan delijk onderzoek naar is ge daan. Ook over de oorzaken van het wegblijven is niet zoveel be kend. Wel zijn er signalen dat mensen vaker afzeggen in de zomerperiode. ANP DEN HAAG - Minister De Geus van Sociale Zaken wil iets min- der harde maatregelen voor de huidige arbeidsongeschikten. h'AO'ers onder de 45 jaar hoe ven niet medisch herkeurd te worden, zoals in het regeerak koord was aangekondigd. Wel krijgen alle WAO ers een herkeuring op arbeidstechni- schegronden. Daarbij wordt ge keken welk werk ze nog kunnen verrichten. Datheeft een woordvoerder van het ministerie van Sociale Za ken zaterdag bevestigd. Deleef- tijdsgrens en strenge herkeurin gen kregen veel kritiek, omdat de kans groter was dat de uitke ring zou vervallen. De nieuwe benadering zou de kans op an der werk groter moeten maken. Vanaf medio 2004 krijgt elke ar beidsongeschikte opnieuw een beoordeling, waarbij iemand arbeidsgeschikt wordt geacht als die persoon nog minstens drie verschillende functies kan uitoefenen. Bij weigering of als er geen werk is te vinden, volgt WW of bijstand. ANP ZWOLLE - Brandweerlieden proberen een motor onder een paardentrailer van daan te halen, nadat op de snelweg A28 gistermorgen bij Zwolle door mist een ernstig ongeval gebeurde. Een onbekend aantal vrachtwagens, auto's en motoren was erbij betrokken. Een motorrijder kwam om het leven. Negen gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Vier slachtoffers zijn er slecht aan toe. Het ongeval gebeurde rond zeven uur in de ochtend. Onder de gewonden die naar het ziekenhuis zijn vervoerd zijn vijf mo torrijders. Waarschijnlijk waren zij op weg naar de motorwedstrijd WK Super- bike op het TT-circuit in Assen. De ande re gewonden zaten in een auto die achter op een vrachtwagen reed en in brand vloog. Even voor de vrachtwagen reed een auto met een paardentrailer. Deze trailer is, vermoedelijk na een uitwijk manoeuvre, van de auto losgeraakt. Drie motorrijders kwamen in botsing met de trailer. Het paard in de trailer mankeerde niets. De A28 was tussen de afritten Om men en Nieuwleusen in noordelijke rich ting tot half twee 's middags afgesloten. Het ongeval veroorzaakte een grote ra vage. De wrakken van auto's en motoren lagen over een lengte van ongeveer een halve kilometer verspreid over de weg. foto Gerlinde Schrijver/ANP door Carel Grol DEN HAAG - Leden van de rechterlijke macht en de advo catuur moeten zich bewust zijn van het gevaar dat zij lopen. Het afgelopen weekeinde kwam de Amsterdamse officier van justi tie Koos Plooy in het nieuws, omdat er volgens politie en jus titie sterke aanwijzingen waren voor een moordaanslag op hem vanuit het criminele milieu. Een zorgelijke ontwikkeling, vinden deskundigen en verte- AMIKI AttoUKii AN I ö'EGR.jJpr Mt KHFf genwoordigers uit de justitiële branche, maar geen reden voor paniek. „Het is net als bij de cafébrand in Volendam. Dit kan dus ge beuren", zegt Wil Tonkens-Ger- kema, voorzitter van de Neder landse Vereniging voor Recht spraak, de beroepsvereniging van rechters en officieren van justitie. Ze is geschrokken van de bedreiging van Plooy. „Er staat een prijs op het hoofd van iemand van de rechterlijke macht. Er zijn wel eerder men sen bedreigd, maar niet in deze categorie. Dit is buitengewoon ernstig, een nieuw hoofdstuk." Volgens mevrouw Tonkens- Gerkema, vice-president van de Amsterdamse rechtbank, moet de rechterlijke macht zijn naïvi teit afleggen. „Onze beroepsuit oefening is niet in gevaar. We kunnen en mogen niet wijken voor dit soort gedrag. Maar mis schien hebben we ons onvol doende gerealiseerd dat dit soort praktijken zich niet alleen voordoen op Sicilië, maar ook in Nederland." Bang is de voorzitter van de be roepsvereniging niet. Ze gaat zonder angst naar haar werk. De dreiging aan het adres van Plooy beschouwt ze als een op AMSTERDAM - Een groep jon ge woningzoekenden heeft gis- terem drie voormalige dienst woningen van de Bijlmerbajes in Amsterdam gekraakt. De krakers, waaronder studen ten, zeggen zo zelf hun woon ruimteprobleem op te lossen. De politie heeft even ingegrepen om te voorkomen dat een vierde bewakerswoning gekraakt werd. Dit huis is nog bewoond. De woningen aan de H.J.E. Wenckebachweg staan al onge veer twee jaar leeg. ANP zichzelf staand incident dat zel den voorkomt. „Maar we maken ons wel zorgen over de veilig heid. Er zal een onderzoek moe ten komen naar het gevaar dat mensen van de rechterlijke macht lopen." Eind januari werd een Arnhem se officier van justitie in de rechtbank door een Albanese verdachte gegijzeld. Er volgde een veiligheidsanalyse van ge rechtsgebouwen. Iets soortge lijks ziet de vice-president van de Amsterdamse rechtbank weer voor zich, maar dan toege spitst op personen. „Want veilig werken is een basisvoorwaarde. Of je nu achter een machine werkt of als rechter." Overigens was voor het beramen van een moordaanslag op Koos Plooy volgens justitie ook een aantal Albanezen ingehuurd. Hoogleraar politiestudies Cees van der Vijver zegt dat een be dreiging van deze omvang eens in de paar jaar voorkomt. „Het grootste risico is dat we met zijn allen gaan roepen dat de rech ters en officieren bedreigd wor den. Dat de rechter of officier straks niet meer op de fiets naar zijn werk durft." Want zo erg is het niet, zegt Van der Vijver. „Je kunt onmogelijk stellen dat be dreigingen stelselmatig groei en." Toch moet in Nederland het be wustzijn groeien dat een moord- van onze redactie binnenland LAUWERSOOG - „De garna lensector wordt kapot gemaakt. Ik prijs de garnalenvissers voor hun vechtlust en geduld, maar mijn netheid en diplomatie is ten einde." Dat zei J. Nooitge- dagt, voorzitter van de Neder landse Vissersbond zaterdag tij dens de 'Dag van de Garnaal'. De sector zit in de problemen, omdat de prijzen voor garnalen enorm zijn gedaald. Oorzaak hiervoor is onder meer een uit spraak van de Nederlandse Me dedingingsautoriteit (NMa) be gin dit jaar. De kartelwaakhond gaf een boete van 13,8 miljoen euro aan acht bedrijven en acht productenorganisaties in de garnalenhandel. De zestien hadden afspraken gemaakt over de vangst van garnalen in de Noordzee en een minimum prijs afgesproken, aldus de NMa. De Nederlandse Vissersbond ziet echter totaal geen kwaad in het maken van prijsafspraken. „De bedrijven werken samen om te voorkomen dat te grote vangsten voor lagere prijzen in de visafslag worden gezet. Dan zouden de inkomsten onvol doende zijn voor een lonende exploitatie." De voorzitter was vrijdag bij de hoorzitting van de NMa. „Een dergelijke kille, koe le benadering van hele enge NMa-mannetjes staat werkelijk gelijk aan horror tegen de gar nalenvissers. Hier wordt een sector kapot gemaakt", zei Nooitgedagt zaterdag. De NMa legde de boete op om dat de autoriteit aanwijzingen had dat de marktwerking doel bewust werd verstoord en de prijzen kunstmatig hoog ble ven. Ook worden de zestien be drijven ervan verdacht in 1999 de toetreding van een nieuwe groothandelaar tot de visafslag te hebben belemmerd. ANP aanslag wel tot de mogelijkhe den behoort. In de Verenigde Staten is bedreiging bijna nor maal, weet Van der Vijver. „Dit staat heel ver van onze cul tuur af. Maar het is onontkoom baar om hier serieus mee om te gaan." GPD ROERMOND - De eerste vete ranendag wordt in 2005 gehou den in plaats van volgend jaar. De dag moet een groot succes worden en goed ingebed zijn in de samenleving, en daar is een goede voorbereiding voor no dig. Dat heeft minister Kamp van Defensie zaterdag in Roermond gezegd bij de herdenking van de militairen die na de Tweede We reldoorlog sneuvelden in Indië en Nieuw-Guinea. Aanvankelijk was de eerste ve teranendag, met een slag om de arm, aangekondigd voor 2004. Dat blijkt nu te vroeg te zijn. De veteranendag wordt gehou den op 29 juni, de verjaardag van Nederlands bekendste vete raan, prins Bernhard. ANP Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 000 33 sponsors bedankt THEATER OP LOCATIE IN ZEELAND Ifestivalhart Abdi) Middelburg MARIENBERG - Een 66-jarige man uit het Duitse Lingen is gisterochtend dood aangetroffen in een kanaal in het Overijs selse Mariënberg. Hij was samen met een vriend aan het vis sen. De man is overleden, terwijl zijn vriend lag te slapen. Toen die rond kwart voor vijf wakker werd, zag hij de 66-jarige man nergens meer en sloeg alarm. Even later werd het stoffelijk overschot in het water ontdekt, vlak bij een lichtplek veroor zaakt door de zaklantaarn van de man. Het is niet bekend hoe de man te water is geraakt. ANP ROOSENDAAL - Het treinverkeer van en naar Roosendaal is zaterdagmiddag enige tijd stilgelegd door een bommelding op het station. Volgens de politie kwam er iets voor drie uur 's middags een melding binnen dat er om kwart over drie een bom zou ont ploffen. Naar aanleiding daarvan werd al het treinverkeer stilgelegd en werd het station ontruimd. Omdat het onderzoek niets opleverde, werden het station en de sporen na korte tijd weer vrijgegeven. ANP MAALBROEK - In Maalbroek (gemeente Roermond) heeft in de nacht van zaterdag op zondag een zeer grote brand gewoed in een autosloperij aan de Duitse grens. De politie houdt er re kening mee dat de brand is aangestoken en gaat een technisch onderzoek instellen. De politie zette enige tijd de omgeving in een straal van onge veer een kilometer af, omdat er gevaar bestond voor ontplof fende gasflessen. De brand ontstond zaterdagavond rond kwart over elf. Zeven brandweerkorpsen uit de regio met in totaal 45 brandweerlie den bestreden het vuur. Naar schatting tweehonderd autowrakken gingen in vlam men op. Een onbekend aantal lpg-tanks is ontploft. ANP HILVERSUM - Schrijver Sybren Polet (1924) krijgt de Con- stantijn Huygensprijs 2003 voor zijn gehele oeuvre. Dat meldde het televisieprogramma Boeken op Zondag. De prijs is een initiatief van de Jan Campert-Stichting. Jan Eijkelboom krijgt de Jan Campertprijs voor poëzie voor zijn bundel Heden voelen mijn voeten zich goed. De F. Borde- wijkprijs voor verhalend proza is toegekend aan Lodewijk Henri Wiener voor zijn roman Nestor. In de categorie jeugd boeken krijgt Peter van Gestel de Nienke van Hichtumprijs voor Winterijs. ANP ROTTERDAM - Ruim vierhonderdduizend belangstellenden hebben de afgelopen maanden een bezoekje gebracht aan een van de twintig evenementen van Waterlife in Rotterdam. Dat heeft de organisatie zaterdag tijdens de Wereldhavenda gen, de traditionele afsluiting van het zomerfestivalseizoen, bekendgemaakt. Het kan zijn dat enkele onderdelen van Waterlife volgend jaar terugkeren. Er gaan bijvoorbeeld veel stemmen op om het kunststrand aan de Boompjes aan de Maas een vervolg te ge ven. Waterlife heeft bijna vier miljoen euro gekost. De organisatie heeft naar eigen zeggen quitte gespeeld. ANP KUNSTENAARS - De Zeeuwse Volksuniversiteit heeft haar programma voor 1953/54 gepresenteerd. Daar in worden prominente kunste naars naar Zeeland gehaald. Daarbij valt bijvoorbeeld te denken aan Peter Pears en Benjamin Britten, het ballet Sonia Gaskell of het befaamde Amadeuskwartet. DUIF - Een duivenmelker in Cadzand is dezer dagen zeer in zijn sas met een van zijn dui- vinnen. Bij de nationale vlucht op Orleans sleepte het dier een auto ter waarde van 4500 gul den voor haar baas in de wacht. Enkele weken geleden wist de succesduif ook al een splinternieuwe fiets voor haar baas te winnen. SNELHEIDSRECORD - De Britste piloot Neville Duke heeft gisteren een nieuw snel heidsrecord voor vliegtuigen gevestigd. Duke vloog in zijn Hawker Hunter in een circuit van drie kilometer met een ge middelde snelheid van 1171 kilometer per uur. HAVEN - Bruinisse legt een nieuwe veiligheidsdijk aan achter de bestaande haven. Daarnaast wordt er een nieuwe vissershaven aange legd. Deze wórdt noordelijk van de bestaande haven aan gelegd. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bossoher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118) 460116 Fax: (0118)472404 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115) 645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114) 372771 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20.50 per kwartaal: 55.10 per jaar: 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax:(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax (0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot IDEQEfTGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3