Slalommen om open ganzenpoep ii Sint Jansteen Verschoppelingen aan de bal 5 Jubilerende brandweer Kruiningen pakt uit Zuring €45,- il Axelse golfbaan voortaan geschikt voor grote werk Open Dagen Ledeltheater vallen in de smaak WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Studiezaal archief puilt uit Into te water ïWemeldinge voordelig &0or de apk maandag 8 september 2003 eidens karwei PROFILE p: iJI 1!' li Feest rondom trekpaard Harmonie St. Cecilia huldigt leden Akkerfestijn voor verzorginstehuis Minister naar ziekenhuis Dirksland Musicalster p zoek naar eeuwse wortels wrNadia Berkelder JDDELBURG - Stamboom- iderzoek, of genealogie, is po llair. „Genealogie is hot", zei Hollestelle van het Zeeuws chief zaterdag tijdens de ge- alogische dag Zeeland. Dat ck wel, de anders zo rustige idiezaal puilde uit niet men- odie allemaal op zoek waren die ene voorouder die ze igraissen. als J. Admiraal. Hij is hele- ia!uit Heerhugowaard geko- om zijn stamboom com- sette maken. „We zijn met de imper onderweg en besloten "k maar even naar Middel de gaan", zegt hij. Admi- is op zoek naar zijn naam- nootdie in 1750 in Zierikzee net hebben gewoond. „Mijn Evader is in Zierikzee gebo- [Voor zover ik kan nagaan, Ben alle mensen daarvoor luit Zeeland." «het archief in Zierikzee had jmiraal weinig geluk. „Veel upboeken zijn verbrand. Nu mik op zoek of ik hem ergens iderskan vinden." |lt uitzoeken van een stam- is een heidens karwei, sarom begint iemand daar- i> „Zoiets overkomt je een B Ik kreeg het trouwboekje amijn grootouders. Die kwa- suit Zeeland. Dan wordt je eawsgierig en duik je de ar- ievenin." Lafort uit Oost-Souburg zit «en met zijn broer achter de mputer. Ze maken een kwar- istaat, ze verzamelen alle ge ms van hun ouders, hun vier potouders, hun acht over- sotouders, hun zestien bet- grootouders, enzovoort. 1 antwoord roept een nieu- iiraag op", zucht Lafort. „Ik al vanaf 1990 bezig." De zijn nu aangeland bij een luder die rond 1650 in Sint LDINGE - Twee man- uit 's Gravenpolder zijn (dagavond bij Wemeldinge Heruit met hun auto het wa lingereden. mannen wilden gaan vissen de Sluisjes aan de Ooster- I lelde. Terwijl ze in de auto za- tieed de wagen achteruit het lid af. toe konden zelf de auto uit- 0 men, maar een van hen werd tïolgens erg beroerd. Hij is de huisartsenpost in Goes dracht. Aman woonde. „Maar daar zijn er twee van, één in België en één in Frankrijk." Op het scherm staan de gege vens van de geboorteakte van een Joannes Briels. Er klopt iets niet, denken de broers. „Hij is geboren in 1803maar de ouders zijn daarna pas getrouwd. En er is ook een andere moeder opge geven. Dat is lastig, bij een va der is dat nog wel aannemelijk." Om die reden zoeken ze niet al leen langs de mannelijke, maar ook langs de vrouwelijke lijn, de mannelijke is wat onbetrouw baar. Lafort is twee dagdelen in de week bezig met zijn hobby. Hij pluist de Zeeuwse archieven na, zijn broer de Brabantse. „Want daar zit ook een tak van de fami lie. Hij heeft inmiddels ontdekt dat hij Franse voorouders heeft. „We zijn niet van de Hugenoten, maar mijn voorouders zijn wel om de één of andere reden ge vlucht. Om economische rede nen of door oorlogsgeweld. Eigenlijk stam ik af van asiel zoekers." Om genealogen te helpen bij hun onderzoek, heeft het Zeeuws Archief samen met het Centraal bureau voor genealo gie een gids uitgegeven. In 'Zeeuwen gezocht' staan alle bronnen die mensen nodig heb- Bezoekers aan het Zeeuws Archief speuren naar hun voorouders. ben om hun Zeeuwse voorou ders te vinden. Het eerste exemplaar werd za terdag aangeboden aan weer vrouw Marjon de Hond, die in derdaad Zeeuws blijkt te zijn. Medewerkers van het archief in Tholen hebben haar stamboom uitgezocht en die is tot diep in de zeventiende eeuw Zeeuws. De stamvader van De Hond kwam echter uit Den Haag. foto Ruben Oreel Zeeuwen Gezocht, Gids voor stam boomonderzoek in Zeeland, redactie Leo Hollestelle en Albert Meijer, een uitgave van het Zeeuws Archief en het Centraal Bureau voor genealogie. ISBN: 907437512x of 9058020312. 17,50. De Belgische luchtmacht geeft een demonstratie met een helikopter. door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Muziek, antiek, hilari sche spuitoefeningen, parachutes en een helikopter kwamen er zaterdag aan te pas om het zestigjarig bestaan van de brandweer Kruiningen te vieren. Het talrijke publiek kreeg ook nog de monstraties te zien van de meest uiteen lopende materialen en tentoonstellingen van zaken die met de brandweer te ma ken hebben. Het weer zat enorm mee, want toen het begon te regenen zat ieder een hoog en droog in de kazerne, waar een Belgisch feestorgel onophoudelijk dansmuziek door de tent blies. Het spektakel begon al 's ochtends vroeg, toen burgemeester A. Verbree van Rei- merswaal de officiële opening verrichte, geholpen door twee valschermkunste naars die boven het sportveld uit een vliegtuig waren gesprongen. EMM, de muziekvereniging van Kruiningen, be geleidde de stunt. Vervolgens reden an tieke brandweer- en andere voertuigen door het dorp op degenen op te halen die nog niet gekomen waren. De hele dag konden bezoekers een verzameling ver schillende brandweerhelmen bekijken, kennis nemen van bijzondere hijs technieken en uiteenlopende spullen die bij de brandweer worden gebruikt. Veel belangstelling trok ook de antieke stoomspuit van de brandweer Gorin- chem. foto Mechteld Jansen Hoogtepunt was de demonstratie met de zogenaamde Seaking helikopter. Ook het Sigmateam, dat liet zien hoe medisch gespecialieerde hulpverleners samen met de politie en de brandweer handelen na grote verkeersongelukken, oogstte bewondering bij de bezoekers. Druk was het ook bij de Natres, waar je door een nachtkijker in een donkere tent kon kij ken. Vanzelfsprekend was ook het Rode Kruis de hele dag aanwezig met demon straties en informatie. jGinovan den Broecke >er. w JANSTEEN - De troep fflzen die zich ophoudt aan het to naast het expeditiecen- 111 van Neckermann aan de torijker in Sint Jansteen U voor veel viezigheid en blast. aantal ganzen is de laatste explosief gegroeid en in- to houden zich drieën- dieren op in de buurt ketviswater en het naastge- "fietspad. ®rs van Sint Jansteen die het fietspad rijden, wor- "jegelmatig getrakteerd op to en moeten slalom- hssen de hoopjes ontlas- i waarmee het pad bezaaid tosten wel dat er veel gan- toren, maar dat ze voor der- veel overlast zorgen was niet bekend", zegt wethouder E. de Deckere van de gemeente Hulst. Ook mensen die een hengeltje willen uitwerpen aan de Verre kijker moeten goed uitkijken waar ze lopen. Het gras ligt vol met veren en uitwerpselen. „Het is echt geen pretje om hier even te zitten"aldus een van de hen gelaars. Automobilisten die de plek pas seren moeten regelmatig op de rem, omdat de ganzen de weg oversteken richting de sloot of graskant. Dit heeft ook al enkele malen voor hachelijke situaties gezorgd. De wethouder beloofde, dat men zeker poolshoogte zou ne men. „Want een smerig fiets pad, dat kan natuurlijk niet. Desnoods moeten we het regel matig schoonspuiten om het netjes te maken", aldus De Dec kere. Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS Voor een onafhankelijke APK Keuring van auto bent u bij R-ofile Tyrecenter aan het juiste adres. Bij Rofile Tyrecenter kunt u altijd geheel vrijblijvend uw auto laten controleren. Hiermee bespaart u aanzienlijk op uw onderhoudsbeurten A "ttiiciniii PASSIE TOT IN IEDER DETAIL F' i?' ïii tii Alleen geldig met bon KOLE - LUCTOR Terneuzen, Ind.Terr. Hughersluys, Hughersluys 2 Tel: 0115-61 39 Hulst, Ind.Terr Hoge Weg, Afrikoweg 4 Tel: 0114 - 31 40 Oostburg, Ind.Terr Stampershoek, Transportweg 9 Tel: 0117 - 45 25 i i 11 1 i door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Het voetbal team van het Vlissingse opvang centrum Het Witte Huis verloor zaterdag dik van het succesvolle Nederlandse straatvoetbalteam voor daklozen. Toch was de mo rele overwinning een beetje voor Vlissingen, constateerde Richard Wolf, medewerker van het Witte Huis. „Sommigen krijg je normaal met geen stok vooruit". Een half uur voor de wedstrijd doet keeper Ad een paar knie buigingen. Het parkeerterrein bij de Vlissingse boulevard is nog leeg. Hij ziet er tegen op. „We gaan proberen ons best te doen." Het team heeft geen kans gehad om goed te oefenen. „Het heeft een beetje op een laag pitje ge staan, we zijn net weer begon nen. Maar ik denk niet dat het veel uitmaakt, maar voor de promotie van het Witte Huis is zo'n wedstrijd hartstikke leuk." Het team uit Rotterdam is bij het WK straatvoetbal voor dak- lozenteams derde geworden. Dat ze de cup niet meebrachten uit Oostenrijk was eigenlijk ook nog te wijten aan pure pech. In de halve finale tegen Engeland dacht de keeper van Oranje dat er al afgefloten was. Hij liep uit zijn doel en kreeg nog een doel punt tegen. De finale werd uit eindelijk gewonnen door Oos tenrijk, een team dat in de pool nog achter Nederland eindigde. De spelersbus draait het par keerterrein op. De jongens stap pen uit en beginnen gelijk te ballen. „Die zijn veel te jong om dakloos te zijnroept een Vlis singse supporter ontzet. Het team van het Witte Huis speelt in. Patrick loopt nog op zijn Het Vlissingse team (gestreepte shirts) was geen partij voor de Rotterdammers. foto Ruben Oreel sloffen. „Mijn voetbalschoenen zouden gebracht worden." Ka- zem heeft bij wijze van trai ningsjack een colbertje over zijn voetbalkleren aan. Op het mo ment dat Patrick toch zijn ve ters strikt begint het te regenen. Ad stretcht tegen de doelpaal. De tegenstanders houden sho- werig de bal hoog. De wedstrijd begint. Ad houdt de eerste inzet en smakt op het asfalt. Bij het tweede schot is hij kansloos. Binnen twee minuten is het één-nul. „Mijn persoonlij ke fans zijn er ook", grapt Wou ter, wijzend op twee agenten die een kijkje komen nemen. De supporters moedigen hun team aan, maar bij rust is het zes-nul. Richard Wolf geniet. „Het zou mooi zijn om een competitie of een toernooi te organiseren. Net als met de straatkrant geeft dit ze de kans om op een acceptabe le manier in contact met het pu bliek te komen." De wedstrijd keert. Joshua (de verlosser, aldus Wolf), scoort. Ian maakt het tweede, Jeroen het derde Vlissingse doelpunt. Dan ineens gaat het Nederlands team spelen. „O, nu worden ze gretig", schampert Patrick. De keeper van Oranje, die eigenlijk veldspeler iswil gewisseld wor den. „Ik ben geen fucking keep man, laat me eruit." Terwijl de nieuwe keeper zijn shirt aan trekt, scoort Vlissingen op nieuw. Jeroen benut een penal ty, Kazem scoort, tot zijn eigen IJZENDIJKE - Het trekpaard stond centraal bij het IJzendij- ke Oogstfeest dat gisteren door Mare Buijsse en Annemieke de Koninck voor de tweede keer werd gehouden op hun boerderij aan de Zachariasweg. Vanaf 's morgens tien uur konden toe schouwers met de huifkarren of koetsen mee voor een paar- denwandeling door de omliggende polders en het centrum van IJzendijke. Terug bij de boerderij kon aangeschoven wor den aan de dis in de tent. Het middagprogramma omvatte on dermeer een Tally-Ho, waarbij paarden op volle snelheid lie ten zien waartoe ze in staat zijn, een zeskamp inclusief de wa terbak en een Spaanse dressuurproef met Andalusische heng sten op flamencomuziek, verzorgd door EI Rocio. Daarnaast waren er demonstraties van een Belgische hoefsmid en ver zorgde siersmederij Groosman demo's. De pompoenen van Charlotte Doens ontbraken niet evenals een mechanisatiebe- drijf de nieuwste tractoren en andere landbouwwerktuigen aan de aanwezigen showde. KLOOSTERZANDE - Bestuur en leden van de Koninklijke Harmonie St. Cecilia hebben zaterdag hun jaarlijkse feestdag gehad, waarbij een aantal leden gehuldigd werd. 's Middags werd eerst een fietstocht gehouden en daarna kwamen de deelnemers samen in Absdale voor een gezamenlijke barbe cue. Tijdens deze bijeenkomst werden namens de Koninklijke Nederlandse Muziek Federatie door Els de Roos een aantal mensen gehuldigd. Allereerst was er vanwege zijn 50-jarig lidmaatschap van de harmonie een decoratie voor Eddie Meyers, die tevens al 29 jaar dirigent is. Vanwege hun 40-jarig lidmaatschap was er hulde voor Mieke Stoffels, Jaap Wisse en Hans de Loos. En 25 jaar lid van de harmonie waren Nadja Vinke en Eric de Clippelaar. Tonny van Waterschoot werd ge huldigd, omdat hij 25 jaar bestuurslid is en Willy Menu van wege het feit, dat hij 25 jaar vice-voorzitter is. KOEWACHT - Met het jaarlijkse Akkerfestijn wordt in het verzorgingshuis de Lange Akkers in Koewacht geld ingeza meld voor extra benodigdheden en activiteiten voor de bewo ners. Zaterdag trok de achtste editie weer flink wat publiek. „Je ziet dat de inwoners van Koewacht als één blok achter het verzorgingshuis staan", zegt W.Audenaert van het organise rende comité. Trekpleisters waren onder meer de rommelmarkt en de de monstraties van oude ambachten. Kaarsen met een afbeel ding van de Lange Akkers en de plaatselijke parochiekerk vonden gretig aftrek. Binnen draaide het rad van avontuur en kon het publiek deelnemen aan verschillende raadspelletjes en enveloppen trekken. Er was een stand met tweedehands kinderkleding. Twee clowns vermaakten de kinderen met muziek en ballonfiguren. De imkervereniging uit Hulst bracht bijenproducten aan de man. DIRKSLAND - Minister Hoogervorst van VWS brengt van daag een werkbezoek aan het ziekenhuis in Dirksland. Het gaat om een kenningsmakingsbezoek op basis waarvan de nieuwe bewindsman zich een beeld moet vormen van het functioneren van een naar landelijke maatstaven klem zie kenhuis in de praktijk. De bijeenkomst begint 's middags om half drie. Na een besloten gesprek volgt er een rondleiding door het Van Weel-Bethesda, onder meer langs de afdelingen gynaecolo gie, kindergeneeskunde en spoedeisende hulp. door Edy de Witte AXEL - Door een uitbreiding van negen naar achttien holes is het golfterrein op Smitsschorre in Axel geschikt voor officiële wedstrijden. Zaterdagmiddag werd de achttien holes-baan van golfvereniging De Woeste Kop officieel geopend door bur gemeester J. Lonink van Ter- neuzen. Net als voor vele topgolfers bleek de achttiende hole ook voor Lonink een moeilijk te ne men hindernis. Uiteindelijk lukte het de burgemeester toch weliswaar met behulp van ver eende krachten te putten op de green. Voorzitter Klaas Horstra van de Woeste Kop is zeer in zijn nopjes met de vergrote golf baan. Het golfterrein in Axel ligt er prachtig bij. Mede door het werk van greenkeepers zien de greens, er onberispelijk uit. Wie van hole één naar achttien speelt is daar makkelijk zo'n drie a vier uur mee zoet zijn. De totale afstand van begin tot eind bedraagt ruim zes kilome ter, „ièdereen slaat wel eens een balletje mis", weet Horstra uit ervaring.,En dan leg je al gauw toch zo'n tien kilometer af. De Axelse club is ook aange sloten bij de Nederlandse Golf- federatie. Met zo'n vijfhon derd volwassenen en een veer tigtal jeugdleden is de Woes te Kop een bloeiende vereni ging. Ter gelegenheid van de nieuwe baan werd afgelopen week op Smitsschorre al een open golf- week gehouden. Per dag kwa men hier in verschillende cate gorieën meer dan honderd deel nemers aan slag. verbazing ook nog. De eind stand is 15-6, na een extra rond je penalty's is het 18-9. „Een zware match", analyseert Ad. Patrick bedankt het publiek. Sander de Kramer, de coach van Oranje en hoofdredacteur van het Rotterdams Straatmagazi ne had gehoopt op wat meer toe schouwers. „In Oostenrijk was het echt hysterisch. Het was voor het eerst dat de verschop pelingen der aarde op handen werden gedragen. De tribunes zaten vol. Ik probeer het feno meen thuisloosheid een gezicht te geven. Ik wil laten zien dat ze nog iets anders kunnen dan overlast veroorzaken. Als je de ze jongens ziet, zou je toch niet zeggen dat ze dakloos zijn?" door Wilma Valk OOSTBURG - „Dit moesten ze vaker doen!" Was de mening van veel bezoekers van de twee Open Dagen zaterdag en zondag van het Ledeltheater te Oost burg. Aanleiding hiervoor was de opening van de nieuwe kleine zaal. Algemeen coördinator John Bolsius had tal van Zeeuws- Vlaamse kunstenaars hiervoor uitgenodigd. Zo konden de tal rijke bezoekers op deze dagen genieten van optredens met een meer dan grote diversiteit. Zaterdag waren het vooral Jac- co Ricardo, Adri Oosterling en Van Alles die naast de drum band van Oostburg publiek trokken. De ZOMA, de Zeeuws- Vlaamse Operette en Musical Amateurs, verzorgden een werkrepetitie en verklapten zo gelijk de naam van de volgende operetteuitvoering, ,De Graaf van Luxemburg" van Franz Le- har. Zondag konden de bezoekers achtereenvolgens genieten van het Zeeuwse Jeugdorkest, ge volgd door musicalklanken ver tolkt door Maaike Boerdam en de Oost-Zeeuws-Vlaamse klan ken van AMBRAS. Musicalster Maaike Boerdam had even va kantie en was gelijk bereid ge vonden in het Ledeltheater voor eigen publiek een minivoorstel- ling te geven. Volgende maand vertrekt ze voor een aantal con certen naar Japan. Het werden twee dagen vol mu ziek en veel publiek: „Ik ben een tevreden mens," aldus Bolsius zondagmiddag. „We hebben hier gelukkig ontzetend veel aanbod en daar heb ik een keuze uit kunnen maken. In het ver volg zullen we vooral in de klei ne zaal aankomend talent kan sen geven om een voorstelling te verzorgen." De nieuwe zaal van het Ledel theater biedt plaats voor tachtig personen met een maximum van 120 plaatsen. Ook de VW van Oostburg en de artotheek zijn hier gevestigd. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 Subsidiegevers bedankt 1 THEATER OP LOCATIE IN ZEELAND 1 <-.^ih»rt Abdij Middelburg^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31