7 Sluis overweldigd door muziek Godshuis Nieuw-Namen is herrezen Nederland niet ingelicht over olielek Tricolor Mulder opent kermis op Sterrefeesten met klap op Kop van Jut Hulst brengt sport aan de man ooral gezinnen met kinderen profiteren van extraatje Trots zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 8 september 2003 Ifoningbrandje Vlissingen aarschijnlijk ^ingestoken Bisschop Muskens prijst inzet vrijwilligers Geen toekomst Bijzonder Verbaasd Passagier van tractor gewond J Frank van Cooten i'LST - De gemeente Hulst wil breedtesport stimuleren, aronder vallen onder meer de mnastieklessen op school, de orten binnen een lokale sport - leniging en ongeorganiseerde art zoals sportbuurtwerk en er beweging voor ouderen. Door het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport is de stimuleringsregeling breed tesport in het leven geroepen. Gemeenten kunnen subsidie aanvragen voor de uitvoering van een breedtesportproject. Het doel van deze regeling is dat gemeenten en lokale organiaties zorgen voor een duurzame ver betering van het lokale sport- en bewegingsaanbod. De gemeente Hulst wil voor de jaren 2005-2009 subsidie aan vragen. Om voor subsidie in aanmerking te komen, moet worden samengewerkt met sportgerelateerde instanties. In een plan moet worden aange geven wat in de gemeente de ko mende jaren wordt gedaan om de hoofddoelen van de breedte sportimpuls te bereiken. Sport - zeeland (voorheen de Zeeuwse Sportraad) is gevraagd onder steuning te bieden bij de voor bereiding van de aanvraag om subsidie. Voor de sportverenigingen in de gemeente Hulst wordt op maan dag 15 september een eerste in spraakbijeenkomst gehouden. Bedoeling van deze bijeen komst is het creëren van een breed mogelijk draagvlak. Via deze bijeenkomsten wil de ge meente ideeën opdoen voor de invulling van deze aanvraag. Meer geld voor minima Hulst ik Frank van Cooten 1ST - De gemeente Hulst èoogt het jaarlijkse extra- ivoor mensen met een mini- jo un inkomen. Het gaat om :ns pnnen met kinderen en huis- 2| idens met personen jonger d(5 jaar. kabinet heeft twintig mil- j euro beschikbaar gesteld [k «-financiering van langduri- minima zonder perspectief ichleen baan. Iedere gemeente iïangt een deel van landelij- budget via het gemeente- Ai ids. idelijk onderzoek van oenLinks wijst uit dat lang ;t alle gemeenten het extra ld voor de minima gebruiken, ei zijn er gemeenten die het in lantaarnpalen hebben topt of in verbetering van gen. Het ministerie vraagt de eei neenten echter de middelen pl or de aangewezen doelgroep te zetten en niet voor andere loÉmeentelijke uitgaven te be ll! tten. dev het voorstel van het college ede gemeenteraad blijkt dat gemeente Hulst het extra lei d voor de minima gaat ge- ito liken. Het gaat om een jaar- iel ise extra bijdrage bovenop de el kering. heeft sinds 1993 een ge- entelij k sociaal fonds. Dit ■y ids maakt het' mogelijk aan jk nsen met een minimum inko- on ntegen het einde van het jaar de lextraatje te geven. De voor- 1 te ilige gemeente Hontenisse d de regeling eenmalige bij— |e. i. het gemeentelijk sociaal fonds krijgt een echtpaar, een alleenstaande ouder en een al leenstaande momenteel jaar lijks 260 euro en 71 euro voor ie der kind. Daarnaast heeft Hulst een witgoedregeling voor de aanschaf van bijvoorbeeld een koelkast of wasmachine en is er een collectieve ziektekosten verzekering. Het Cliëntenplatform Sociale Zekerheid Hulst heeft aangege ven vooral gezinnen met kinde ren te willen ondersteunen en huishoudens jonger dan 65 jaar. Een verhoging van het bedrag per huishouden jonger dan 65 jaar zal ongeveer driehonderd huishoudens betreffen en een verhoging van de kinderbijdra- ge betreft zo'n 150 kinderen. Het college stelt voor de jaar lijkse extra bijdrage voor huis houdens jonger dan 65 jaar met veertig euro te verhogen tot driehonderd euro. De extra bij drage per kind gaat omhoog naar 140 euro. :ho ISSINGEN-Destadsgewes- nt ijke brandweer is gistermid- n. {rond kwart voor vijf uitge- inii kt voor een brandje in een idi {staande woning aan de tropindert Hobbemalaan in Vlis- irel ibrand is waarschijnlijk aan- naptoken. tuigen zeggen een knal te ■lt« sben gehoord, de brandweer fit sporen van een brandbare eistof aangetroffen. De ?nd ind is vrijwel direct na aan- 'alcpist van de brandweer ge- Veronica uit Zuidzande speelde gisteren op de Markt in Sluis tijdens het jubileumfeest van de Sluisse muziekvereniging Apollo. door Frank Gijsel SLUIS - Een indrukwekkende taptoe, geblazen door L. Dhondt vanaf de toren van het historische Belfort, was gisteren een van de hoogtepunten van het mu ziekfestival in Sluis. Het festival vond plaats in het kader van het 125-jarig bestaan van het plaatselij ke muziekgezelschap Apollo. Bezoekers aan het stadje werden vanaf één uur getrakteerd op een groot muziek feest. Op vier verschillende locaties tra den tien muziekgezelschappen uit West- Zeeuws-Vlaanderen op. De apotheose vond plaats op de Groote Markt waar zo'n 350 muzikanten voor een schit terend kijk - en luisterspel zorgden. Aan het eind van de middag liepen alle korpsen gezamenlijk Try out en Play away spelend door het centrum naar de Groote Markt. Showband Jeugdbelang uit IJzendijke beet hier het spits af. Ze lieten een deel van hun nieuwe show zien. Op de muziek van Within Temptation's Ice Queen werd op aandoenlijke wijze foto Wim Kooyman gedanst. Na dit optreden was het aan alle muzikanten om het talrijk opgekomen publiek de Frog City, TGV mars, het Zeeuws-Vlaamse volkslied en het Wil helmus te laten horen. De drumbands brachten The M' brothers. Alle deelnemende korpsen kregen uit handen van de Sluisse wethouder L. Kamphuis een herinneringsplaquette. 1st. ec! woningen aan de Hobbe lig liaan staan leeg nadat de ike ielzoekers, die er sinds okto- 3, f200 0 woonden, zijn vertrok- uib i iaa vier flatgebouwen worden tte® dit moment gesloopt om lats te maken voor eensge- iswoningen door Frank van Cooten NIEUW-NAMEN - Bisschop Muskens van Breda is vol lof over de inzet van de vele vrijwil ligers voor de restauratie van de kerk in Nieuw-Namen. Dat liet (Advertentie tfe als gevolg van gestegen productie- en distributiekosten is "aanpassing van de abonnementstarieven noodzakelijk. oktober 2003 zijn de abonnementsprijzen van de PZC als bij automatische incassobetaling 19,45 56,60 110,00 217,00 bij acceptgiro betaling n.v.t. 58,60 114,50 221,00 Oa!««>iidabonnement lyM «artaalabonnement JJ*' ^jaarabonnement yï ^abonnement Silbt ffro f I oktober 2003 zijn de losse verkoopprijzen als volgt: agU' landag t/m vrijdag 1,20 I>clagy 1,70 rnw'e" iaoemde tarieven zijn van toepassing voor bezorging binnen bestaande verspreidingsgebied van deze krant. nsej ipostabonnees worden portikosten doorberekend. 7 Röb f' |T|]1 nemen graag aan dat abonnees die een machtiging tot im* taatische afschrijving hebben verstrekt, akkoord gaan dat bij eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt 'fi gehouden. f meer informatie, bijvoorbeeld over de nieuwe tarieven voor n/v« Postbezorging, kunt u contact opnemen met onze afdeling ^service, bel gratis (0800) 0231 231 an* Cen,e restyling van het dagblad PZC met duidelijk sgw inbare pagina's en thematische katernen stelt ons in staat u 6Selijks te voorzien van een kwaliteitsproduct. 'sctie Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant b.v. hij gisteren weten tijdens een speciale mis in de gerestaureer de kerk waar hij voorging. „Het geloof is in het verleden blijkbaar goed verkondigd. Ie dereen in Nieuw-Namen is im mers zo verbonden met de kerk. Het bijzondere is dat zo veel mensen gemotiveerd zijn en zo veel vrijwilligers gevonden zijn om de kerk te restaureren." De mis is gisteren mede gehou den als blijk van enorme waar dering voor alle vrijwilligers die de afgelopen jaren een steentje hebben bijgedragen aan de res tauratie van de Sint-Joseph- kerk. Het dak, het interieur en de beglazing zijn aangepakt. Het interieur van de kerk oogt weer als nieuw. De klus zit er echter nog niet op. De toren moet nog in de steigers en dat is een dure grap. H. Vercauteren, voorzitter van de Stichting Behoud Sint Jo- sephkerk, keek gistermorgen richting wethouders E. de Dec- kere, F. van Driessche en P. Wee- maes van de gemeente Hulst, die ook in de kerkbanken zaten. „Voeg aan de belastingheffing een algemene toeslag toe om de cultuur-historie in onze ge meente overeind te houden", stelde Vercauteren voor. Dat Nieuw-Namen de kerk een warm hart toedraagt, bleek uit de grote belangstelling voor de speciale viering. De kerk zat voor meer dan driekwart volBij de ingang van de kerk speelde fanfare De Scheldezonen uit Nieuw-Namen. Een paar jaar geleden zag de si tuatie er voor de kerk nog som ber uit. Het bureau Kaski con cludeerde in 1996 dat de kerk geen toekomst meer had. Het godshuis was niet levensvat baar meer. Toen het toenmalige Bisschop Muskens wijdt de gerestaureerde kerk van Nieuw-Namen in. foto Wim Kooyman kerkbestuur de kerk wilde af stoten stond een groep bewo ners van Nieuw-Namen op om de kerk te redden. „Voor ons stond een ding vast. De kerk met de toren moest behouden blij ven", blikte Vercauteren giste ren terug. „In 2000 nam de stichting de kerk van het bis dom over en dankzij het huidige kerkbestuur en de vele vrijwilli gers is de kerk herrezen. Het zou ook te gek voor woorden zijn als de kerk gesloopt zou zijn. Het heeft onze voorouders bloed, zweet en tranen gekost in een tijd van armoede. Sloop zou dus onaanvaardbaar zijn geweest. Wat de Sint Jan is voor Den Bosch en de basiliek voor Hulst is de Sint Joseph voor Nieuw- Namen." Muskens kent Vercauteren al heel lang. „We zaten in 1948 sa men op school in Sint Michiels gestel. Daar stuurden ze mensen naar toe waarvan ze dachten dat ze het later konden maken. Het is Henk Vercauteren gelukt de kerk in Nieuw-Namen overeind te houden." Bisschop Muskens was gister morgen enthousiast over de noeste arbeid van de vele vrij willigers. „De stichting heeft heel wat mensen moeten over- De totaal geraamde extra uitga ven bedragen 22.350 euro. Dat bedrag blijft binnen het extra geld dat Hulst van het Rijk krijgt. De overheid voegt im mers ongeveer 24.500 euro aan het gemeentefonds toe. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Nederland is afgelopen weekeinde niet geïn formeerd over een nieuwe olie lekkage uit de Tricolor, het autoschip dat momenteel wordt geborgen in het Nauw van Ca lais. „We zouden wel betere contac ten willen", liet woordvoerster A. Andriesse van Rijkswater staat directie Noordzee gister avond weten, „maar tot nu toe is dat niet gelukt." Een patrouillevliegtuig van de Nederlandse kustwacht ont dekte de vervuiling zaterdag ochtend 'bij toeval'. Het toestel dat praktisch dagelijks over de Noordzee vliegt, was verder naar het zuiden gestuurd. Fran se autoriteiten hadden gewaar schuwd. Niet voor de lekkage uit de Tricolor, maar voor bolle tjes olie op de kust bij Calais, he lemaal afkomstig van de vorig jaar bij Spanje gezonken olie tanker Prestige. Op zoek naar die verontreini ging zag de vliegtuigbemanning een spoor, aldus woordvoerster Andriesse, dat leidde naar de Tricolor. De olie bevond zich op Frans en Belgisch grondgebied. Omdat olie uit de Tricolor eer der dit jaar ook Nederlandse stranden zwaar vervuilde, be sloot Rijkswaterstaat eigen oliebestrijdingsvaartuigen in te zetten, de Area uit Schevenin- gen en het Vlissingse beton- ningsvaartuig Frans Naere- bout. De kans dat de olie op de kust komt, wordt nu klein geacht. De windrichting en windsnelheid zijn 'gunstig'. En de verontrei niging wordt vanaf vandaag door Rijkswaterstaat nog met een extra schip, het betonnings- vaartuig Rotterdam, bestreden. De Frans Naerebout en Rotter dam moeten met olieschermen de olie naar de Area varen, die de rommel kan innemen. Vraag blijft waarom Neder land niet is ingelicht. Voorlich ter L. Walder van de bergings combinatie Tricolor weet het niet. De combinatie, waarin Smit Rotterdam, het Antwerps sleepbedrijf URS en Multraship Terneuzen samenwerken, heeft direct contact met Franse én Belgische autoriteiten. De Tri color ligt op Frans grondgebied en de geborgen stukken van het schip gaan naar het Belgische Zeebrugge. De Fransen en/of Belgen zouden Nederland moe ten informeren. Dat is niet ge beurd. Blijkbaar was Rijkswaterstaat directie Noordzee daar al bang voor. Woordvoerster Andriesse van de directie:,We willen bete re contacten, maar tot op heden is dat niet gelukt." J. Rusthoven, chef van de wacht bij het kustwachtcentrum in Den Helder, is ook verbaasd over de gang van zaken. „Maar het belangrijkste is dat er actie wordt ondernomen. De rest mo gen de hoge heren uitzoeken." Rusthoven vraagt zich overi gens af of de aangetroffen olie - 'dikke pannenkoeken van twee bij vijf meter doorsnee', volgens hem - van de Tricolor afkomstig is. Resultaten van monsterop names zijn nog niet bekend. De bergingscombinatie is boven dien zelf direct in actie geko men, toen de lekkage zich voor deed bij het zagen van een stuk van de Tricolor. Dat kon snel. Het oliebestrijdingsvaartuig Union Beaver van URS is conti nu ter plekke. Dat er olie uit de Tricolor lekt, komt niet onverwacht. Naar schatting tien procent van de in totaal 2.200 ton brandstof in het schip kon eerder dit jaar niet worden geborgen. Sommige bij tanks waren onbereikbaar. De Tricolor wordt zoals bekend in negen stukken gezaagd. De neus wordt vandaag op een ponton gehesen. Als het weer meezit, is het karwei eind oktober klaar. ami door Gino van den Broecke CLINGE - Duizenden bezoe kers brachten afgelopen week einde een bezoek aan de ne genentwintigste editie van de Sterrefeesten op het terrein van De Sterre in Clinge. Vrijdagmiddag waren de drie daagse feesten begonnen met een sfeervol optreden van Eric Dikeb. Hij verving op het laatste moment de aangekondigde zan geres Maribelle. Zaterdagmiddag werden de Sterrefeesten officieel geopend door burgemeester J.F. Mulder. Het was voor de nieuwe Hulster burgermeester de eerste keer dat hij in functie op de Sterre feesten aanwezig was. Met een klap op de Kop van Jut opende hij de Vlaamse kermis. Voor het eerste jaar stond de grote tent achteraan op het ter rein. Dit als gevolg van de in aanbouw zijnde nieuwbouw woningen. De formule was ech ter dezelfde en ook dit jaar suc cesvol. De feesttent was 's middags goed gevuld met publiek. Zij waren getuige van een kinder show van Cowboy Billie Boem. Marcel Sophie en Bart Pullens vermaakten de kinderen, ou ders en cliënten met zang en dans. De enthousiaste kinderen en cliënten zongen, riepen en dansten dat het een lieve lust was. Verder was er twee dagen een Vlaamse kermis met touwtjes- trekken, blikgooien, eendjes vissen en er was een Rad van Fortuin. Binnen in het hoofdge bouw waren er diverse exposi ties van kaartjes, schilderijen en verschillende andere handge maakte artikelen. Ook waren er enkele kraampjes te zien met artikelen die door de cliënten van Stichting Tragel waren vervaardigd. Op het ter rein (was tevens een demonstra tie schapendrijven te zien. Zatendagavond.had de organi satie uitgepakt met het zangduo Lois Lane. Zo'n vierhonderd bezoekers konden de hele avond genieten van optredens van het duo en van de bands Suck on This, El Combo ende covern- band DeXterdie bij het publiek goed in de smaak viel. Gisteren was er een oecumeni sche kerkdienst en een koffie concert door Weldoen en Vermaak. De feesttent zat afge laden vol en ook op de Vlaamse kermis was het erg druk. Verder waren er optredens van Benny de Veth en het zangduo Ellen en Stefan. De organisatie sprak van een enorm succesvolle edi tie. RILLAND - Een 17-jarige in woner van Rilland is zaterdag gewond geraakt bij een eenzij dig ongeluk met een trekker. Hij reed mee op de trekker mei een eveneens 17-jarige plaats genoot. Die trok een aanhanger met een personenauto erop over de Oude Rijksweg richting Ber gen op Zoom. Door onbekende oorzaak ging de aanhangei scharen en de trekker kantelde vervolgens op de linkerkant. De aanhanger met vracht, bleel overeind. De gewonde bijrijder is met hoofdletsel naar het zie kenhuis Lievensberg in Berger op Zoom gebracht. tuigen en motiveren. Ook men sen van het bisdom BredaHet is bijzonder dat zo veel mensen ge motiveerd zijn voor de restaura tie van de kerk. Vrijwilligers houden kerkgemeenschappen levendig." Muskens heeft vertrouwen in de toekomst voor de parochies in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. „Ik zie hier ook mensen uit onder meer Hulst en Sint Jansteen om samen in de kerk de restauratie te vieren. Daarnaast maakten 150 misdienaren een fietstocht in Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Dit geeft perspectief dat het goed komt met de samenwer king tussen de parochies." Het liep met dat onderhoud van die Bevelandse school toch de spuigaten uit, vond een ouder. Na veel ergernis klom hij in de pen en schreef het schoolbestuur een brief. Dat er snel iets moest gebeu ren aan de algehele staat van het pand en de toiletten in het bijzonder. Het schoolbestuur had zich de klacht aange trokken en was ermee naar de gemeente gestapt. De directeur was trots op het behaalde onderhande lingsresultaat: de gemeente zou er een potje voor vrijma ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29