PZC Den Bakker stoort Amateur Bos wint een radio en punten Bettini is blij in Zeeland te zijn ~n Voller barst in woede uit op televisie <aj@ verutsmgams; F n 22 Veelbesproken Johan Museeuw toont moed in Delta Profronde Hoogtepunt Dood? RUGNUMMER maandag 8 september 2003 Meevaller Gefluister Steek jZi Sc Vlaamse Leeuw komt uit zijn kooi/ic"aan falend!l>loe? Irpr 7iin cr^col-mrl door Sven Remijnsen GOES - De rennersbus van Quick Step, die op de Middel burgse Markt staat geparkeerd, blijft zaterdagochtend herme tisch gesloten. Na een voorzich tig klopje op de deur mag alleen Johan van der Velde even bin nenkomen. De oud-prol' met het bewogen verleden wil de andere Johan moed inspreken. Laat je niet gek maken, luidt de bood schap. „Dat kampioenen als Hennie Kuiper en Johan van der Velde met hem meevoelen, sterkt Jo han enorm", zegt Dirk Nachter- gaele even later. Hij is sinds jaar en dag de persoonlijke verzor ger van Johan Museeuw, de meest besproken renner van de afgelopen week. Sinds hij betrokken is geraakt bij het on derzoek naar de handel in hor monen door een Vlaamse die renarts, is Museeuw in zwaar weer terechtgekomen. Waar anderen in de luwte zou den wachten tot de storm is overgewaaid, kiest Museeuw juist de confrontatie met het grote publiek. Volgens afspraak meldt hij zich in de Delta Prof ronde. Hij neemt een horde Vlaamse verslaggevers met zich mee, die niet lijken te weten wat ze met deze nieuwe dopingzaak aan moeten. De wielerman van de Gazet van Antwerpen ver zucht dat hij graag weer eens Johan Museeuw over wielrennen zou schrijven. Hij vindt een medestander in Servais Knaven, Museeuws Ne derlandse ploeggenoot die in 1998 de TVM-affaire van nabij meemaakte. „Het is doodzonde en frustrerend dat de wieler sport weer wordt aangepakt", klaagt Knaven. „Het is al jaren hetzelfde." De avond ervoor is Knaven in het Goese Hotel Terminus, waar de Quick Step-ploeg zich heeft verzameld voor de Delta Prof ronde, getuige geweest van Mu seeuws entree. „Iedereen was geschokt", vertelt hij. „Je weet niet wat je moet zeggen. In zo'n situatie heb je het natuurlijk niet over koetjes en kalfjes." Ook Dirk Nachtergaele spreekt van een moeizaam weerzien. „We gingen aan tafel en je zag hem denken: wat moet ik zeg gen? Wij dachten hetzelfde. Toen heeft Johan het woord ge nomen en zijn verhaal gedaan. Veronique, zijn vrouw, en de kinderen stonden hem bij. Het is heel belangrijk voor Johan om in een vertrouwde omgeving te zijn; bij ons, bij de ploeg. Als hij thuis zou zijn gebleven, was de film nog 35 keer de revue gepas seerd. Nu kan hij tenminste zijn ei kwijt in de koers." Nachtergaele prijst Museeuws moed. „Hij is een leeuw hè? Het is normaal dat Johan vandaag niet één uur voor de start op het podium gaat staan en roept: 'Jongens, hier ben ik!' Maar het is moedig dat hij er is. Hij rijdt hier misschien maar een halve koers, nou en? Da's toch mooi een halve koers. Zijn vorm was goed, maar zal ongetwijfeld een deuk hebben opgelopen. In zijn hersenpan zal het kraken. Als het in uw kop niet goed zit, dan werkt het lichaam ook niet mee.Van negatieve reacties wil de soigneur niets weten. „Van alle e-mails die de afgelopen da gen naar onze website zijn ge stuurd, is 98 procent positief. De mensen zijn niet tegen hem; in tegendeel." Een kwartier voor het vertrek komt de Leeuw van Vlaanderen eindelijk uit zijn kooi. Hij pakt zijn fiets, wordt wat opgevro lijkt door Paolo Bettini en baant zich een weg naar het startpodi um. Als hij in de drukte even wordt opgehouden, is hij niet te beroerd om de tijd te doden met het uitdelen van handtekenin gen. Eenmaal op het podium krijgt hij een warm applaus. „We gaan proberen collectief heel sterk te zijn", deelt hij de speaker mee. Even verderop staat een strijd lustige Servais Knaven. Ge vraagd naar de beste reactie op de heisa rond zijn kopman ant woordt hij: „Vandaag de koers winnen." Zo ver komt het niet. Met Knaven en Bodrogi heeft Quick Step twee renners in de kopgroep, zodat Museeuw en Bettini rust krijgen in het pelo ton. Bodrogi wordt vierde, Kna ven negende. Museeuw is dan al onderweg naar het hotel. Nie mand wijst hem na. doorSven Remijnsen GOES - Met Geert Omloop en Jans Koerts was Maarten den Bakker zaterdag de beste man in koers. Een tweede overwin ninginde Delta Profronde zat er niet in, mede omdat de Rabo- renner het in de kopgroep zon der de hulp van ploeggenoten moest doen. Den Bakker eindig de als vijfde. „Maar geef me een paar man mee en ik win." Meteen na de finish in Goes maakte de 34-jarige Zuid-Hol lander, terug op niveau na een zware depressie, van zijn hart geen moordkuil. Het ontbreken van andere Ra- bobankers in de beslissende vlucht beoordeelde hij als 'zwak'. Den Bakker: „Jonge jongens als Sentjens en Traksel hadden er bij moeten zijn. Ze waren ongeïnteresseerd, leek het wel. Het zal misschien geen onwil zijn, maar in een koers als deze word je geacht vanaf de eerste kilometer in de wedstrijd te zittenIk hoop dat ze nu wak. ker zijn geschud. Terwijl hij zijn koershand- schoentjes en zijn rugnummer weggaf aan een jonge fan, de winnaar van 1994 verslag van zijn rondje Zeeland. „Dj kopgroep bestond voor eej groot deel uit koppeltjes", ver- zuchtte hij. „Ik moest overal op reageren. Ik had de benen om te winnen, maar je weet nooit wanneer de beslissing valt, Daarom bleef ik meespringen Ik had geen keus." Ook zijn eigen aanval in de fina le werd beantwoord. Ondank de teleurstelling over de gemiste kans en de ergernis over het fa len van zijn ploeg kon Den Bak ker leven met de winnaar: Ste fan van Dijk. „Ik heb onderweg veel met mijn oude maten vroeger gesproken, met Knaven en Koerts vooral. We waren het erover eens dat we niet tegen el kaar zouden rijden. Als wij zelf niet konden winnen, dan toch graag een andere Nederlanden Dat is gelukt. Paolo Bettini peddelt mee in het peloton. „Voor een harde training is wind ideaal." foto Peter Nicolai door Sven Remijnsen GOES - Het is een opmerkelijk onderonsje op de Markt van Middelburg, nauwelijks vijf minuten voor de start van de Delta Prof- ronde. Burgemeester Koos Schouwenaar heeft Paolo Bettini net verteld over zijn va kantie in Italië en informeert naar diens grootste wens. Bettini tovert een glimlach zo breed als de Po op zijn gezicht. Vincere Winnen, hoe kan het ook anders als je de beste eendagsrenner van de wereld bent? Het zal 'm zaterdag niet lukken, want het peloton met Bettini wordt één ronde voor het einde uit koers genomen. Maar een ver loren dag is het geenszins geweest. Na drie weken van inactiviteit heeft Bettini in Zee land weer wedstrijdritme opgedaan. Het leven lacht Paolo Bettini (29) toe. In ok tober wil hij zijn slag slaan: de wereldbeker winnen en wereldkampioen worden. Bo vendien verwacht zijn vrouw Monica dan hun eerste kind. „Het moet een perfect sei zoen worden", verklaart Bettini. Is dat het niet al met drie overwinningen in de wereld beker (Milaan-San Remo, HEW Cyclassics en de Clasica San Sebastian)? „Nee", zegt hij stellig. „Ik wilde een rit winnen in de Tour de France en dat lukte niet. Vrouwe Fortuna was niet aan mijn zijde." Hij ziet er scherp uit. Als kampioen van Ita lië zijn zelfs zijn handschoentjes vormgege ven in het tricolore-motief. Typisch Bettini, vindt Dirk Nachtergaele, verzorger van Quick Step. „Hij is iemand die altijd goed verzorgd wil zijn. Na Zürich heeft hij drie weken lang geen koers gereden. Ik heb hem al die tijd niet gesproken, omdat ik weet dat ik me over Paolo nooit zorgen hoef te ma ken. Zijn gedrevenheid en liefde voor het vak zijn enorm." Schouwenaar wil van hem weten wat hij van de Delta Profronde ver wacht. „Het is een parkoers zonder lastige klimmen, maar met veel wind", doceert Bet tini. „Voor een harde training is wind ideaal. Daarom ben ik zo blij hier te zijn." Het ge noegen is wederzijds. doorSven Remijnsen GOES - McEwen, Cooke, Bo drogi, Knaven, Bos. Bos? Die naam werd zaterdag tijdens de Delta Profronde veelvuldig met verwondering herhaald. Wat deed een 24-jarige amateur uit Roden tussen de sterren uit de Tour de France? „Als je een renner met ambities bent, moet je je in de koers laten zien", zei Marco Bos stoer nadat hij op het podium was gehul digd als winnaar van de tweede tussensprint. Zijn beloning: een audioset ter waarde van 350 euro. In de kop groep van vijftien had de cou reur van Löwik-Tegeltoko zich langer dan verwacht gehand haafd. „Ze demarreerden en demar reerden, het ging steeds harder. In de finale merkte ik goed dat ik inhoud tekortkwam. Ik kon niet meer mee." Maar zijn wed strijd was toen al lang en breed geslaagd. Bos sloop in de ope ningsfase mee met de vroege vlucht en zag vrij wel meteen dat de slag geslagen was. „Allegro- te ploegen hadden een paar mannetjes mee. Achter ons zoa het stilvallen, dat wist ik.' Angst voor zijn medevluchters had hij niet gekend. „Het waren grote namen met een groot pal mares, maar toch ook gewoon mensen." Bos, een gevreesd sprinterbijde amateurs, zei onderweg niet ge droomd te hebben van eenspuit tegen McEwen en Cooke. Wel was hij in gedachten bij deUCI- punten die op de streep in Goes te verdienen waren. Hij eindig de als dertiende en pakte zo vijf! punten. „Ik moet maar een ver zameling beginnen", zei hij la chend. door Leo van de Ruit- A Bondscoach Rudi Viifler van Duitsland is zaterdagavond in een rechtstreekse televisie-uitzending in woede uitgebar sten. Hij kon de kritiek op de Mannschaft na de 0-0 in Reykjavik tegen IJsland voor de EK-kwalificatie niet langer verdragen. „Onzin!schreeuwde hij. „Ik wil die onzin niet meer horen. Zulke stront is wel het al lerlaatste." Voller was te gast bij de publieke zender ARD en vernam onder meer de commenta ren van oud-international Günther Netzer. Voller zei niet te schromen zijn functie op te zeggen. „Ik ben geen Erich Ribbeek of Berti Vogts die aan hun stoel gekleefd zaten. Zij lieten zich alles welgevallen." De Duitse bondscoach, vorig jaar nog tweede in het wereldkampioenschap, ligt in eigen land voortdurend onder vuur, om dat de kwalificatie voor het EK in Portugal stroef verloopt. Dat IJsland na de wed strijd van zaterdag nog steeds koploper in de groep is, wordt als een schande ervaren. Netzer zei zaterdag na de wedstrijd: „Vroe ger speelden wij met het Duitse elftal ook wel eens slecht, maar daarna volgde altijd een serie van tien klassewedstrijden. Maar zo'n miserabel optreden als de Mannschaft van Voller liet zien, kwam bij ons niet voor." Na deze uitspraken fulmineerde Voller: „Het voetbal dat Netzer vroeger speelde, was stront. Stilstaand voetbal. Die tien topwedstrijden wil ik zien. Dat moet voor de Tweede Wereldoorlog zijn geweest. Je kunt alles wel in de grond boren, maar ik accepteer dat niet. Ik ben het ermee eens dat het elftal iets meer had kunnen brengen, maar de tegenstander was wel de koploper in de groep." ANP UTRECHT - Jan Timman bleef met beide benen op de grond, waar zi jn tegenstanders gisteren tot grote hoogte stegen. Letterlijk, want de Nederlandse grootmeester nam het tijdens een schaaksimultaan in Utrecht op tegen de passagiers van een reuzenrad. Hij hield de meeste hoogvliegers in bedwang. foto Robert Vos/ANP Wielrenners kunnen op de fiets duizend doden sterven, maar wat Lucien van Impe onlangs meemaakte is te bizar voor woorden. Hij werd gevraagd een hapje te gaan eten met zijn voormalige Spaanse op ponent José Manuel Fuente. Normaal staat de Belgische bergkoning direct in de start blokken bij dat soort uitnodigingen, maar dit keer krabde hij zich uitvoerig achter de oren. José Manuel Fuente is volgens alle officiële instanties immers gestorven op 18 juli 1996. Aan een hartaanval. „Ik wilde het ge zicht van een dode weieens zien", dacht Van Impe uiteindelijk. Hem was verzekerd dat Fuente nog leefde en dat de tweevoudig winnaar van de Vuelta op bezoek in België graag zijn vriend Van Impe een keer wilde ontmoeten. Tevens bood hij aan het start schot te lossen bij een wedstrijd die door Van Impe wordt georganiseerd. Journalist Luc Lamon van de Gazet van Antwerpen kwam de bizarre uitnodiging ter ore. Toen Fuente van Van Impe hoorde dat 'een journalist' even met hem wilde praten, bleef Fuente prompt weg bij de koers, maar later meldde hij zich wel aan de dis in een restaurant in Geraardsbergen. Van Impe was met stomheid geslagen. On danks alle achterdocht kon hij na het eten tje slechts stellen dat 'ik er bijna zeker van ben dat het de echte Fuente was'. Van Impe vroeg dingen die alleen de Spaanse klim- geit kon weten. „Alles heb ik gedaan om hem klem te praten. Het lukte me niet." Eddy Merckx gelooft er ondertussen geen biet van. „Laat me niet lachen. Ik ben op zijn begrafenis geweest. Ik hoef hem niet te zien. Ik weet zeker dat het de echte niet is. Die heb ik immers zeven jaar geleden mee begraven." De opgedoken Fuente beweert vrachtwa genchauffeur te zijn in Benidorm. Hij wekt de indruk bang te zijn dat het nieuws uit lekt in Spanje. In oktober zou hij weer vrij zijn om te praten. Lamon: „Ik heb al wat navraag gedaan in Spanje. Fuente ver keerde op het laatst in financiële proble men. Maar of hij zich dood heeft laten ver klaren om daaraan te ontsnappen? Ik zou het echt niet weten." GPD Heb je 'm gezien? De aanwezigheid van een bekende Nederlander zorgde za terdag in Hoek voor gefluister en aandach tige blikken. Niemand minder dan Hum- berto Tan besteeg aan het begin van de tweede helft de tribune bij het duel tussen Hoek en Katwijk. Zou Studio Sport nu ook al reportages ma ken over het amateurvoetbal? Nee hoor, Humberto Tan (strak in het pak) had eerder op de middag zijn kledinglijn gepresen teerd in een Terneuzense kledingzaak en was de eigenaar daarvan naar Hoek ge volgd. De presentator, die al eens werd uitgeroe pen tot best geklede man van Nederland, dook na afloop nog even de bestuurskamer in en was weer snel vertrokken. Het is bekend: elk voordeel heeft zijn nadeel en andersom. De organisatie van de Delta Profronde baalde zaterdag een beetje van het peloton, dat een vrije dag had genomen. „Maar daardoor houden we geld over", zei voorzitter Lieuwe Rienstra. Slechts negen tien renners werden geklasseerd, terwijl er 25 prijzen beschikbaar waren. „Dat scheelt toch zo'n duizend euro", rekende Rienstra voor. „Jammer is het natuurlijk wel dat het peloton niet eens de moeite nam om af te sprinten. De renners kwamen ont spannen keuvelend over de finish." Rienstra sprak van een geslaagde 43e edi tie. Alleen de veiligheid was een punt van zorg geweest. „Zeker met een groot ver schil tussen de kopgroep en het peloton is het moeilijk om mensen aan de kant van de weg te houden. Ook op de boulevard in Vlissingen was er sprake van tegemoetko mend verkeer." Zware valpartijen deden zich niet voor, zo dat de organisatie op de valreep nog een fi nanciële meevaller kon melden: de pech- prijs werd niet uitgereikt. Wat was er toch mis met het kruis van Geert Omloop in de finale van de Del ta Profronde? De Belgische kampioen liet zaterdag op volle snelheid de vingers voortdurend over zijn edele delen glijden en trok er een pijnlijk gezicht bij. Of hij moest piesen, vroeg Hilaire Vander- schueren, zijn ploegleider, toen hij met de wagen tot bij de kopgroep was gereden. De renner keek verstoord opzij en riep terug: „Nee, ik heb een steek van een bij gekre gen." Het zalfje van de koersdokter deed wonde ren. Geert Omloop reed in de laatste kilo meters als een speer. De voetballers van Noord-lerland hebben al elf opeenvolgende in terlands niet gescoord. Met het 0-0- gelijkspel van zaterdag tegen Oekra ïne evenaarden de Britten het beden kelijke Europese record van Liecht enstein, dat tussen september 2000 en maart 2002 eveneens elf duels droog stond. De elfde en laatste wed strijd zonder doelpunt van Liechten stein was tegelijkertijd de eerste zon der goal van de Noord-Ieren. Ander half jaar hebben de Noord-Ierennual niet gescoord. Woensdag krijgen ze een nieuwe kans tegen Armenië. ijl RIL ijl ra Pt ist In 1 Itbl riir wo RE! iff: late lork lijd lied pen kalv fasi Dire

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22