d n Tweede Van de Goor meldt zich Leipheimer faalt bij start Vuelta 21 Waalse vechtjas is ook in US Open-finale te sterk voor Clijsters m maandag 8 september 2003 Roddick en Ferrero zeker van Masters Rossi is weer ongenaakbaar in MotoGP Flierefluitend Kaziski nekt Bulgaars team In de schaduw Zeuren Nederlands wielergoud in Moskou Telekom lonkt weer naar Ullrich Fighting Nordin wint op punten Super Cup handbalsters Hellas Albers derde in DTM op Al-Ring Gelost Vasseur slaat aanval van Merckx af J Henin zal nooit capituleren u int# '.28.r :t/a 'e Bé i. Hl 'uht Vedli 18 I) 16 6 5 1 lowab nsteir Cora: Scr- srs.Ki Peln isral OOti'i 14 13 10 8 0 '9: Au i HnorMarc Molenaars NEW YORK - Haar zege op Ro land Garros, haar eerste grote titel, had vooral een emotionele lading. Justine Henin droeg de overwinning in Parijs op aan haar overleden moeder. Zater dag sloeg de frêle Waalse op nieuw toe, deze keer in New fork. „Het voelt anders, maar niet minder mooi", jubelde ze na de winst (7-5, 6-1) in de finale van de US Open op haar landge note Kim Clijsters. Mn ihiH Dein ter.H SEW YORK - Andy Roddick en Juan Carlos Ferrero hebben zich geplaatst voor de Masters Cup, het eindejaarstoernooi voor de beste acht spelers van het jaar. Roddick en Ferrero werden door hun plaatsing voor de finale van de US Open zeker van een startbewijs voor het toernooi, dat van 8 tot en met 16 november in Houston wordt ge houden. 4 '9: Se' iland. Ami /adze ten), i chler 00. 12 11 II rloll) anti riek ;brafl Rolt! mal de a enn ing i al ■ten eopi zelfi ianai jn ffl lijn» alg» ■niu an e sten jzeni ESTORIL - Viervoudig en hui dig wereldkampioen Valentino Rossi (Honda) is weer onge naakbaar in de koningsklasse, de MotoGP. De Italiaanse weg later won gisteren in Estoril de Grote Prijs van Portugal voor lijn landgenoten Max Biaggi (Honda) en Loris Capirossi (Du- cati). Rossi maakte op 17 augustus in de Grote Prijs van Tsjechië een einde aan vier races zonder ze ge, Door zijn triomf op het cir cuit van Estoril liep de Italiaan in de WK-stand nog verder uit op de Spanjaard Sete Gibernau (Honda). Rossi heeft na elf van dezestien races 237 punten, Gi bernau 191De beslissing in Es toril viel in de veertiende ronde, toen Rossi zijn rivaal Biaggi huid jPasseerde en de leiding niet "eer afstond. Ge strijd in de 250cc-klasse wordt steeds spannender. De Spanjaard Toni Elias (Aprilia) won in Estoril en maakte daar door in de WK-stand een sprong ran de vijfde naar de tweede plaats met 151 punten. De leider ia Het klassement Manuel Pog- glaü (Aprilia) uit San Marino werd tweede en heeft nu 165 punten. De Italiaan Roberto Rolfo (Honda) is derde met 148 punten. Elias startte vanaf pole Position en vergrootte zijn voor sprong naarmate de race vor derde. Uiteindelijk finishte hij na 26 ronden met 4,731 secon- ogen Tie sc het' or> ant rin! t. Vc g is >ok< nteu eindt nnffl anft i| nNk ateró ter»' ka.b ten vin®1 drit leb® den voorsprong op Poggiali. Henk van de Lagemaat (Honda) eindigde op één ronde als 23e. Ge Spanjaard Pablo Nieto (Aprilia), de zoon van dertien- «oudig wereldkampioen Angel Hieto, behaalde in Portugal zijn eerste Grand Prix-zege. Hij deed dat in de 125cc. Tot aan de finish was het een gevecht met J'jn landgenoot Hector Barbera lAprilia) om de eerste plaats. Harbera leverde een toppresta- Jedoor op te rukken vanaf een jpiof (",ePlek. Alex de Angelis (Apri- "a)uit San Marino werd derde, 8?°'gd door de leider in de U-stand, Daniel Pedrosa De Spanjaard heeft ''punten, de Italiaan Stefano erugini (Aprilia) 137, De An- ps 124. Doordat de Italiaan Simoncelli en de Japan- 0leC enYouichi Ui in de eerste ronde fitten, was ëen herstart in de llacc noodzakelijk. Simoncelli adna de klap op, Ui ging voor ®derzoek naar het ziekenhuis. ^ïnMika Kallio (KTM) werd Miskwalificeerd, omdat zijn Iot°r te licht was. ANP De eindstrijd op Flushing Me adows kende hetzelfde affiche als de finale op Roland Garros en dat was eigenlijk het enige verrassende aan de apotheose van het vrouwentoernooi. Dat Henin zaterdagavond op mocht voor haar tweede grote titel, was een klein wonder. In de hal ve finale tegen Jennifer Capriati balanceerde ze wel heel nadruk kelijk langs de rand van de afge rond. Henin verspeelde in de eerste set een 4-1-voorsprong en moest lijdzaam toezien hoe Ca priati op 5-3 in het tweede be drijf voor de wedstrijd serveer de. De Amerikaanse kon voor een uitzinnig thuispubliek de weelde niet dragen en ver krampte op 30-30, twee slagen van de overwinning. Vlieggewicht Henin vocht zich met leeuwenmoed terug in de wedstrijd en sleepte er alsnog een beslissende derde set uit. Uitstel van executie, zo leek het, want Capriati sloeg opnieuw een gat: 5-2. De dappere Henin weigerde echter te capituleren, trok onverschrokken ten aanval en bewaarde haar mooiste sla gen voor de belangrijkste pun ten. Capriati moest lijdzaam toezien hoe de wedstrijd haar opnieuw door de vingers glipte en verdronk in wanhoop en on geloof. Na ruim drie uur strijd - de totaal leeggespeelde Henin moest na afloop aan het infuus - trok de Belgische alsnog aan het langste eind: 4-6, 7-5, 7-6. Clijsters, die in haar halve finale eenvoudig afrekende met Lindsay Davenport en fliere fluitend de finale binnenwan delde, zag de wedstrijd op tv en moet zich doodgeschrokken zijn. Tegen Capriati had het boegbeeld van de Vlaamse ten- nisschool een reële winstkans, tegen Henin kon ze het schud den. De onderlinge winst- en verliesrekening is weliswaar in balans, maar Clijsters won nog nooit een finale van haar onver zettelijke landgenote. Nou ja, één keer dan. Op het gras van Rosmalen, afgelopen zomer. Clijsters pakte toen de hoofd prijs, maar pas nadat Henin ge blesseerd had opgegeven. Bij alle andere volledig Belgische finales (die van Berlijn, Parijs, San Diego en nu dus ook New York) ging de vlag uit in Wallo nië. De blijmoedige Clijsters gaat niet gebukt onder een Henin- complex, zo verzekert ze, maar haar geloofwaardigheid is aan inflatie onderhevig. De nummer één van de wereld wacht nog al tijd op haar eerste grote titel en de US Open van dit jaar leek een uitgelezen mogelijkheid om dat smetje op haar conduitestaat weg te poetsen. Bij afwezigheid van de Williams Sisters was Henin de enige hinderlijke fac tor op weg naar succes. En die was na haar marathon tegen Capriati nota bene meer dood dan levend. „Even was ik bang dat ik niet eens zou kunnen spe len. Maar het ergste wat me kon overkomen, was dat ik verloor en dat is nu ook weer niet het einde van wereld. Maar ik was moe, volkomen uitgeput." Clijsters profiteerde niet van de uitzonderlijke omstandigheden en speelde in de zouteloze ambi ance van een verveeld Arthur Ashe Stadium haar slechtste wedstrijd van het toernooi. „Hoe dat kan, weet ik ook niet. Ik doe het niet expres of zo. Na tuurlijk was ik nerveus, maar wie zou dat niet zijn? Het is toch menselijk dat je voor een grote finale de kriebels in je buik hebt?", vroeg ze zich vertwijfeld af. Clijsters moest erkennen dat Henin, met haar uitgelezen sla genrepertoire, een enorme sprong voorwaarts heeft ge maakt. De Waalse plukt de vruchten van een Spartaans trainingsregime dat ze zichzelf in de aanloop naar dit seizoen oplegde. „Ik ben een vechter. Ik kwam tekort tegen speelsters als Venus en Serena Williams en omdat alleen de eerste plaats telt moest ik fysiek sterker wor den. Ik heb keihard gewerkt en dat betaalt zich nu uit." Een eufemisme. Henin verdien de met haar titel in New York de lieve som van één miljoen dol lar... GPD Roddick plaatste zich voor de fi nale door tegen de Argentijn David Nalbandian uit vrijwel geslagen positie terug te komen: 5-7, 3-6, 7-6, 6-1, 6-3. Ferrero 21 was verrassend te sterk voor Andre Agassi: 6-4, 6-3, 3-6, 6-4. De Spanjaard nam daardoor de eerste plaats op de wereldrang lijst over van de Amerikaan. 13 u Voor Roddick wordt het toer- 12 u nooi in Houston zijn debuut in 9 ie Masters Cup. Ferrero was twee keer eerder van de partij. De eerste zeven spelers in de Champions Race verdienen een deelnemersbewijs voor Hous ton. De achtste plaats gaat naar de hoogst geplaatste Grand Slam-winnaar die eindigt tus sen de posities 5 en 20 op de we reldranglijst. Indien daaraan geen speler voldoet, gaat het tic- naar de nummer acht in de Champions Race. ANP Justine Henin serveert in haar finale tegen Kim Clijsters. foto Stan Honda/AFP door Vincent Ronnes LEIPZIG - Tien jaar langer dan zijn illustere broer Bas heeft hij op zich laten wachten. Maar Mike van de Goor heeft zich deze zomer dan toch echt als dragende speler van het na tionaal mannenvolleybalteam gemeld. Dat leidde er mede toe dat Oranje in het voorbije weekeinde nu eens eindelijk de moeilijke wedstrijden wél naar zich toe kon trekken. Griekenland (23-25,25-21,22- 25,25-14, 15-11) en Polen (29- 27, 21-25, 25-21, 24-26, 15-9) waren de klos. Met twee uit drie ligt Nederland tijdens het Europees kampioenschap aar dig op schema. Het Nederlands volleybalteam houdt zich aan de belofte van bondscoach Bert Goedkoop om agressief ten strijde te trek ken. Nu ligt dat de één natuur lijk beter dan de ander. Guido Görtzen kan het. Als die paar Grieken zaterdag al niet graag om hulp hadden geroepen toen ze de ballen van de Limburger ongenadig op hun gezicht en LEIPZIG - Bulgarije zal het de rest van het EK volleybal zon der Matei Kaziski moeten doen. De Europese volleybal- bond CEV sloot de negentien jarige speler zaterdag uit, om dat zijn licentie niet in orde was. Bulgarije verloor vrijdag zijn eerste duel van Rusland met 1- 3. Dat resultaat werd zaterdag door de Europese bond alsnog in een reglementaire 0-3 omge zet. De setstanden van het duel zijn veranderd in drie keer 25- 0 voor Rusland. Bulgarije is donderdag de tegenstander van Nederland in groep 1ANP borst kregen, dan moet hen toch zeker de schrik om het hart hebben geslagen toen ze hem in de ogen keken en ra zend door het veld zagen stap pen. Richard Schuil is een veel ge niepiger rotzak. Hij slaat ge weldig handig, hard en bewust een bal via de handen van een tegenstander uit om hem ver volgens door het net heen recht in zijn gezicht uit te lachen. Dat doet pijn. Aanvoerder Reinder N umm er- dor laadt voortdurend roepend zichzelf en anderen op. Spel verdeler Nico Freriks is geen straatvechter. Hij heeft het brutale niet in zich. Net als Mi ke van de Goor blijft hij altijd rustig. Maar meer dan ooit sinds zijn aantreden rond de Spelen van Atlanta 1996 heeft die deze zomer een verbeten trek op zijn gezicht. Altijd stond hij in de schaduw van zijn grote broer, Bas de we reldtopper. Hij was gedoemd door het leven te gaan als de jongere broer die het toch niet zo goed kon. Of het nu zijn jon ge vaderschap is of dat hij be sloten heeft het juk van Bas niet langer met zich mee te tor sen, hij is deze zomer een open baring voor al degenen die hem in de voorbije jaren al hadden afgeschreven. Maar die bui tenstaanders hadden het niet goed gezien, als we Bert Goed koop mogen geloven. „Mike is de meest onderschatte speler van Nederland", stelde hij gis teren onomwonden. „Mike heeft nooit zijn kansen gehad." Het was mede de oudere broer die hem volgens Goedkoop in de weg heeft gestaan. Een psycholoog mag het uit zoeken. Maar iedereen kon toch zien dat die 'eigenlijk best wel aardige volleyballer' trut tig serveerde, bij het blokkeren vaak te laat was en als midden aanvaller de tegenstander nooit schrik inboezemde. Dit weekeinde bleef hij doorgaan met wat hij tijdens de World League-wedstrijden ook al liet zien. Mike serveerde hard en goed, scoorde blokkerend veel punten en mepte er in het mid den genoeg ballen in om ervoor te zorgen dat de tegenstander zich met zijn blok niet alleen maar op de buitenaanvallers hoefde te richten. Waren het de laatste jaren Görtzen, Schuil en Nummerdor die als verte genwoordigers van de oudere generatie de onmisbare basis vormden van het Nederlands team, Mike van de Goor heeft Mike van de Goor (7) en Nico Freriks (2) zetten een aanval op te gen Polen. foto Eckehard Schulz/AP zich nu bij hen gevoegd. In de eerste drie EK-wedstrijden wees aanvoerder Reinder Nummerdor enkele keren spontaan naar Mike als ze sa men waren opgesprongen voor een succesvol blok. Nummer dor toonde zich de ware aan voerder door de scorende blok- keerder aan te wijzen, als was het om Mike's verdienste dui delijk te maken voor de toe schouwende leek die de bal met zijn meer dan 100 kilome ter per uur niet zo goed had kunnen volgen. „Mike speelt het toernooi van zijn leven", aldus Nummerdor gisteren na de gewonnen wedstrijd tegen de Polen. „Hij barst van het zelfvertrouwen, dat kun je in alles aan hem merken.En ook hij refereerde in een bijzinnetje eraan dat deze zomer een door braak lijkt te brengen voor de jongste Van de Goor: „Jammer dat dat nu pas gebeurt." Maar geen mens die daar nog over zal zeuren als het Neder lands team mede dankzij Mike van de Goor de opgaande lijn weet vast te houden. Tot een ti tel zal het trouwens niet leiden. Vandaag reist het team naar Karlsruhe. Om de eerste vier te halen zal daar woensdag ge wonnen moeten worden van Rusland, hetgeen onmogelijk lijkt. Mocht donderdag verlo ren worden van Bulgarije, dan komt zelfs een plaats bij de eer ste acht nog in gevaar. Vooralsnog zit de stemming er nog goed in bij het Nederlands team. Dat is de afgelopen jaren wel eens anders geweest. Net als de rol van Mi ke van de Goor. Zelf doet hij er niet al te opge wonden over. Het is echter te zien dat hij van binnen juicht. Veel meer dan 'dat het wel lek ker loopt' zegt hij er niet over. Een nog belangrijker speler van het Nederlands team kan hij best worden. Maar een praatjesmaker nooit. GPD MOSKOU - Teun Mulder heeft gisteren bij het EK baanwiel- rennen voor renners tot 23 jaar in Moskou het onderdeel keirin gewonnen. Theo Bos maakte het Nederlandse succes compleet door als tweede te eindigen. Derde werd de Pool Da- mian Zielinski. Theo Bos veroverde zaterdag al de Europese titel op de klas sieke sprint. In de finale was hij in drie ritten te sterk voor de Pool Lukasz Kwiatowski. Bos won de eerste rit, verloor de tweede en was in de beslissende derde opnieuw de sterkste. Op dezelfde discipline eindigde Teun Mulder als vierde. In de strijd om het brons werd hij in twee races verslagen door de Pool Damian Zielinski. Ook bij de vrouwen was er Nederlands succes. Vera Koedood- er veroverde zilver op de individuele achtervolging. Koed- ooder redde het in de eindstrijd niet tegen de Russische Apol- linarina. De Nederlandse was vier seconden langzamer. ANP HAMBURG - Jan Ullrich is na zijn tweede plaats in de Ronde van Frankrijk weer in trek. Diverse teams proberen de kop man van Bianchi in te lijven. Bild am Sonntag heeft zelfs gemeld dat zijn oude werkgever Telekom verwoede pogingen doet de klassementsrenner terug te halen. In Bild zegt Telekom-manager Walter Godefroot dat Ullrich hoog op het verlanglijstje staat. De wielrenner werd vorig jaar wegens een dopingaffaire door het team geschorst. Vervolgens mocht hij naar een andere werkgever uitzien. Ull rich belandde bij Coast, dat tijdens het seizoen in financiële problemen kwam. Uiteindelijk ging hij voor het nieuwe team Bianchi rijden. „Wij willen Ullrich", zegt Godefroot. „We zijn bereid het team rond hem samen te stellen." Ullrich zelf zegt nog geen nieuwe aanbieding van Bianchi ontvangen te heb ben. DPA ERFURT - Profbokser Fighting Nordin Ben Salah heeft weer toekomst. De vuistvechter uit Purmerend behaalde zaterdag avond in Erfurt een cruciale zege. Hij won in een hard en slo pend gevecht na twaalf ronden op punten van de Argentijn Francisco Antonio Mora. De jury was verdeeld: 2-1 (114-115 115-113 118-114). Met zijn 36e zege in zijn 39e profpartij her overde Fighting Nordin zijn intercontinentale WBA-titel in het supermiddengewicht. Die gordel was hij op 16 maart in Rotterdam verrassend kwijtgeraakt aan Mora, die hem des tijds in de twaalfde ronde uitschakelde. ANP AALSMEER - De jeugdige handbalsters van Hellas hebben zaterdag in Aalsmeer de Super Cup veroverd. De bekerwin naar uit Den Haag versloeg landskampioen Zeeman Vast- goed/SEW met 24-21. Bij rust leidde SEW nog met 12-11, na een voorsprong van 9-3 door eigen fouten bijna helemaal uit handen te hebben gegeven. ANP SPIELBERG - Christijan Albers is gisteren in de achtste race van de Deutsche Tourenwagen Masters op de derde plaats ge ëindigd. Winnaar van de race was de Zwitser Marcel Fassler. De Duitser Bernd Schneider, die op de tweede plaats eindig de, vergrootte zijn voorsprong in het klassement op Albers. De volgende DTM-race is 21 september op het circuit van Zandvoort. ANP door Marc van Veen CANGAS DE ONIS - Levi Leip heimer kan na het eerste week einde van de Ronde van Spanje een goede positie in het eind klassement uit zijn hoofd zet ten. De Amerikaanse kopman van de Rabobank-ploeg verloor gisteren in de eerste, verrader lijke rit direct de aansluiting met de top. Leipheimer moest op twee tellen na dertien minu ten toegeven op de Spaanse rit winnaar Luis Perez. In het algemeen klassement heerst voorlopig de Once-ploeg, die op een waardige manier af scheid wil nemen van het wie- lerpeloton. Once won op de openingsdag de ploegentijdrit, waardoor Igor Gonzalez de Galdeano als eerste de gouden leiderstrui mocht aantrekken. Een dag later, na de ritwinst van Perez, moest de kopman het tri cot afstaan aan teamgenoot Joaquin Rodriguez, omdat die in de eerste echte rit voor de kopman was gefinisht. Leipheimer is na het slechte eer ste weekeinde niet van plan naar huis te gaan. De Ameri kaan maakt een teleurstellend seizoen door. In de Ronde van Frankrijk kwam hij in het eerste weekeinde ten val, waarna hij thuis kon gaan revalideren. Leipheimer is nog niet zeker van een contract voor volgend jaar bij de Rabo-ploeg. In Spanje moest hij aantonen dat waardig te zijn. Hij kwam gisteren echter veel tekort. „Aanvankelijk dachten we dat hij niet goed had opgelet toen het peloton in de aanloop naar de eerste bergen uiteengeslagen werd. Later bleek gewoon dat Levi tekortkwam. Ook als hij in de voorste linie had gezeten, was hij bij de beklimmingen ge lost", keek ploegleider Frans Maassen terug op het optreden van de Amerikaan. Zaterdag had de formatie al dik een mi nuut verloren in de ploegentijd rit. Leipheimer zat na zijn snelle vertrek uit de Tour een maand thuis. Hij maakte zijn rentree in de Regio Tour. Maassen: „Daar reed hij agressief. Hij leek klaar voor de Ronde van Spanje. Zijn moraal was ook goed. Maar hij heeft lang stilgestaan. Dan moet je reëel zijn. Ik had er wel reke ning mee gehouden dat hij het moeilijk zou krijgen." De rit naar Cangas de Onis maakte duidelijk hoe Leiphei mer er op dit moment precies ioor staat. „Hij is bergop niet goed genoeg op dit moment", wist Maassèn zeker. „Gelukkig is de rest van de eerste week minder lastig. Ik hoop dat hij daarna in de tweede helft van de ronde nog een keer kan uitha len. Daar geloof ik wel in." Terwijl Leipheimer in de ach terhoede tegen zichzelf vocht, streden gisteren vooraan Luis Perez en Carlos Sastre om de dagzege. De 29-jarige Perez was de gelukkige in de sprint en be haalde zijn eerste profzege. Op vijftien seconden finishte een eerste groepJoaquin Rodriguez eindigde als vijfde en mocht daardoor ineens de leiderstrui aantrekken. Leipheimer was niet de enige verliezer in de Vuelta. Aitor Gonzalez, vorig jaar nog eind winnaar, verloor in het eerste weekeinde al veel tijd op favo riet Igor Gonzalez de Galdeano. Die moet Once aan een mooi af scheidscadeau helpen. ANP WIESBADEN - De Franse wiel renner Cedric Vasseur heeft de Ronde van Hessen aan zijn ere lijst toegevoegd. In de afsluiten de rit van Wetzlar naar Wiesba den verdedigde hij gisteren met succes zijn leidende positie. De ritwinst ging naar de Italiaan Daniele Nardello. Sven Teutenberg won zaterdag de vierde etappe. De Duitse sprinter van Bianchi was na 156 kilometer tussen Battenberg en Wetzlar de snelste uit een kop groep van vijf renners. Die groep, met de Nederlander Tris tan Hoffman, ontstond al na ze ventien kilometer koers. Het pe loton haalde door onenigheid bij de koplopers nog wel veel van de achterstand af, maar kwam tekort om de vluchters in te rekenen. Axel Merckx, derde in de alge mene rangschikking, deed in de slotfase nog een poging Vasseur uit de leiderstrui te rijden. De uitval van de Belg was ver geefs. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21