Arafat wil Ahmed Qurei als premier lANBIEDING ill mi mill J^B3sa Nederland begint diplomatiek offensief voor JSF-orders 13 en 22 13 en 14 L Muskens niet tegen getrouwde priesters Laatste keer treintjes kijken VAN DE WEEK ]ebrekkige controles verlagen drempel aanslagen en wapensmokkel aatssecretaris rankrijk gaf IA informatie TËÏOPV Mir.nlffl Tilburg pakt criminelen hard aan De Hoop Scheffer zet zichzelf opzij Van Dijk sprint naar winst in Goes Record Oranje Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 20' •13' nkele bui 6e jaargang no. 214 iandag 8 september 2003 mummer 1,10 olitie houdt an aan na tale val vrouw Wateroverlast a Gouda Navel hand sinaasappelen 16 en toe zon, maar vooral vanmiddag en inavond ook kans op een enkele bui. laximumtemperatuur rond 20 graden. internet: www.pzc.nl eecontainer is simpel doelwit nrCarel Grol !N HAAG - Zeecontai- rs worden nauwelijks controleerd en kunnen arom makkelijk wa- vervoeren die be- v'ld zijn voor het plegen aanslagen. Door ge- kkige controles zijn de ntainers ook zelf een kkelijk doelwit. tstaat in het rapport 'Seacu- 'van het internationaal on- zoeksbureau Rand Europe, afgelopen weekeinde ver een. is Adan Rahman, onder- :oördinator van Rand Eu rope, is het noodzakelijk de hele transportroute van een zeecon tainer digitaal bij te houden. „Vrachtbrieven zijn nu nog van papier. Daardoor is het heel moeilijk de exacte route van een container te achterhalen. Een container uit Pakistan kan via een overslagplaats in Jemen naar Rotterdam zijn gebracht. Op de vrachtbrieven is dat niet altijd te achterhalen, terwijl Je men bekend staat als een niet erg veilige haven." Tijdens het transport gaan con tainers van 'hand tot hand'. Steeds andere partijen zijn ver antwoordelijk en aansprake lijk. „Wanneer alle informatie digitaal wordt is het ook veel makkelijker te achterhalen wie eventuele foute informatie doorgeeft", zegt Rahman. Hij pleit verder voor een soort vei ligheidsbelasting. Het rapport Seacurity geeft een opsomming van problemen rond de zeecontainers. Zo zijn geïllustreerde handleidingen om een gesloten zeecontainer zorgvuldig open te breken via internet verkrijgbaar. Onder zoek van de inhoud van contai ners kost tijd en geld en is voor veel bedrijven economisch on aantrekkelijk. En politietoe zicht is vaak alleen mogelijk op openbaar terrein, terwijl grote delen van havens vaak in parti culiere handen zijn. De Europese Unie heeft al een aantal richtlijnen opgesteld om de veiligheid rond zeecontai ners te waarborgen. Volgens Adan Rahman heeft de haven van Rotterdam al een aantal goede maatregelen getroffen. Zo staan er twee röntgenscan- ners en enkele nucleaire detec tiepoortjes. „Uiteindelijk is de kans op een aanslag klein. Maar wanneer die er wel komt, zijn de gevolgen enorm." GPD pagina2: alles controleren illusie pagina 5: oefening in metro ÏMSKERK - De politie heeft 43-jarige man uit Heems- kopgepakt, nadat diens 24- ige vriendin gistermorgen ihet leven was gekomen, ivrouw viel van de vijfde eta- van een flatgebouw in de ord-Hollandse plaats en was slag dood. man is aangehouden omdat kort voor de fatale valpartij zie met de vrouw had. Verder lerzoek moet aan het licht ngen of hij daadwerkelijk itwoordelijk is voor de id van het slachtoffer of dat zichzelf van het leven heeft loofd. ANP tIJS - De CIA heeft in de ja- negentig een adviseur van toenmalige Franse premier lladur betaald voor informa- over de buitenlandse econo- iepolitiek van Frankrijk. f man. Henri Plagnol, is mo- staatssecretaris in het met van Jean-Pierre Raf- it staat in een boek van twee zoeksjournalisten over de tense contraspionagedienst |Tdat deze week wordt gepu- ïceerd. De onthulling heeft in snkrijk voor grote opschud- iggezorgd. GPD toUDA - Hevige regenval §ft gistermiddag in het cen tal van Gouda grote water- plast veroorzaakt. Stenige straten en stegen Men uren lang blank. Mede J® de langzame afvoer liep p water in de huizen, kelders 8schurenDe brandweer sprak jte vele tientallen meldingen, tethele korps werd ingezet om ypte bieden. fgens de brand weer is de situ- «Met zo erg als ruim een jaar Wn, toen een enorme wolk- s het centrum in korte tijd water zette. De brand- irzette toen acht auto's in om jiwjftig plaatsen in de binnen- f de kelders leeg te pompen. UTRECHT- Het publiek is gisteren massaal afgekomen op de laatste openingsdag van het Nederlands Spoorwegmuseum in Utrecht. Een woordvoerster telde ruim vierduizend bezoekers, tegen vijftienhonderd op een normale drukke zondag. Het Spoorwegmuseum is vanaf vandaag bijna twee jaar dicht voor een groot schalige verbouwing en modernisering. Gisteren werd een begin gemaakt met de verplaatsing van de collectie. Delen ervan zijn de komende tijd te zien in onder meer het Trammuseum in Ouddorp. De verhuizing van de tachtig museumstukken duurt nog tot 25 september. De bedoeling is dat het nieuwe Spoorwegmuseum in juni 2005 opengaat. foto Robert Vos/ANP van onze redactie buitenland RAMALLAH - De Palestijnse president Jasser Arafat wil par lementsvoorzitter Ahmed Qurei als opvolger benoemen van de dit weekeinde afgetreden pre mier Mahmoud Abbas. Qurei heeft nog niet gezegd of hij de post zal accepteren. Abbas nam zaterdag ontslag na een machtsstrijd met Arafat over de controle van de veilig heidsdiensten. Zijn positie werd verder ondermijnd door het voortdurende Israëlische beleid om leden van militante bewe gingen als Harnas te liquideren. „Arafat heeft de leiding van Al Fatah laten weten dat hij Qurei opdracht zal geven een nieuwe regering te formeren", zei een hoge Palestijnse functionaris. Arafat sprak gisteren in Ramal- lah met het leiderschap van Al Fatah, de grootste beweging binnen de PLO. De 65-jarige Qurei was een van de architecten van de Oslo-ak koorden. Hij wordt beschouwd als een gematigd figuur. Hij was aanwezig bij de vergadering in Ramallah met Arafat. De be noeming van Qurei is inmiddels goedgekeurd door de PLO, al dus minister Jasser Abed Rab- bo. De Palestijnse beweging Harnas dreigt de Israëlische premier Ariel Sharon te ver moorden na de Israëlische raketaanval zaterdag op de Advertentie Zuid Afrikaanse Hamas-leider sjeik Ahmed Yassin, die lichtgewond raakte bij een Israëlische aanval, zegt zijn gebeden op in Gaza Stad. foto Eric Gaillard/RTR ij uw Gölff supermarkt! door Frouke Houtman DEN HAAG - De Nederlandse regering voert de diplomatieke druk op Washington op in de hoop meer orders voor de ont wikkeling van het gevechts vliegtuig Joint Strike Fighter (JSF) binnen te slepen. Vorige week reisden premier Balkenende en staatssecretaris Van der Knaap (Defensie) af zonderlijk naar de Verenigde Staten. Bij beide bezoeken stond de JSF, het Amerikaanse toestel dat de F16 moet vervan gen, hoog op de agenda. Volgen- de maand stapt ook staatssecre taris Van Gennip (Economische Zaken) met dit doel in het vlieg tuig richting Washington. De Nederlandse overheid inves teert voor 800 miljoen in de Joint Strike Fighter. Het Neder landse bedrijfsleven moet dit geld terugbetalen met orders die het krijgt voor de ontwikkeling en in een later stadium mogelijk de bouw van de JSF. Van der Knaap sprak vorige week ten overstaan van zijn Amerikaanse collega Wolfowitz zijn zorg uit over de strenge wet- Criminele veelplegers in Tilburg worden aangepakt. Burge meester Stekelenburg kondigde zaterdagmiddag een pakket maatregelen aan voor een hard en repressief beleid, met onder meer preventief fouilleren, verblijfsver- boden en cameratoezicht op probleemplekken. Van minister De Hoop Schef fer (Buitenlandse Zaken) mo gen de grote EU-landen het gezamenlijke Europese Irak - beleid bepalen. Het aanbod om zijn eigen positie in te le veren moet voorkomen dat de EU opnieuw in een diepe cri sis raakt over Irak, zo maakte de minister zaterdag na af loop van overleg met zijn EU-collega's in Italië duidelijk. Stefan van Dijk heeft zaterdag in Goes de 43e Delta Profronde gewonnen. De voormalig Ne derlands kampioen van Lotto- Domo was in de sprint van een kopgroep te sterk voor Geert Omloop en Fréderic Guesdon. Het peloton deed het zo rustig aan dat slechts negentien ren ners werden geklasseerd. Het Nederlands voetbaleftal heeft door de zege zaterdag te gen Oostenrijk (3-1) een record gevestigd. Oranje bleef in het EK-kwalificatieduel in de Kuip voor de zeventiende achtereen volgende keer ongeslagen. varia: 2; binnenland: 3; radio en televisie: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,20,21 en 22. geestelijk leider van de radicaal islamitische beweging, de aan een rolstoel gekluisterde sjeik Ahmed Yassin. „We waarschuwen Sharon dat onze troepen nu op zijn hoofd uit zijn", lieten leiders van Ha rnas' militaire vleugel via luid sprekers in een ziekenhuis in Gazastad weten. In dit hospi taal werd Yassin eerder behan deld voor lichte verwondingen aan zijn hand, opgelopen bij de raketaanval. De Europese Unie heeft op haar beurt Hamas in haar geheel tot terroristische organisatie uit roepen. Dat hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de EU zaterdag besloten in Italië. Tot nu toe beschouwde de EU alleen de gewapende tak van de groep, Harnas Izzedine Al Qas- samin, als terroristisch. Directe aanleiding tot het be sluit van de ministers vormt een door Harnas gepleegde zelf moordaanslag op 19 augustus op een bus in Jeruzalem, die aan twintig mensen het leven kostte. RTR/AFP/AP pagina 5: macaber schaakspel door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Het moet mo gelijk zijn te trouwen én priester in de katholieke kerk te worden. Dat betoogde bisschop Muskens van Breda gisteravond tijdens het festival Film by the Sea in Vlissingen. Hij pleitte voor een derde Vati caans concilie waarop het celi baat ter discussie kan worden gesteld. Muskens werd door theoloog Rolf Deen ondervraagd na af loop van de film Conspiracy of silence. Daarin komt de kwestie van het celibaat in de Ierse kerk op een controversiële manier aan de orde. Muskens heeft geen enkel be zwaar tegen getrouwde pries ters. „Priesters doen maat schappelijk werk in gezinnen en hebben te maken met huwelij ken. Dan moet het toch mogelijk zijn te trouwen en priester te worden?" In een groot deel van de katholieke kerk kan dat smds de zesde eeuw al, vertelde Mus kens. „Waarom zijn er in Oost- Europa wel getrouwde priesters en in het Westen niet? In West- Europa en de Verenigde Staten wordt de discussie over het celi baat niet eens toegestaan. Dat vind ik slecht." De bisschop benadrukte het ce libaat niet te willen afschaffen maar het juist 'in ere te willen herstellen'. Hij 'vindt dat het verplicht moet blijven voor kloosterlingen. En een priester die de gelofte aflegt, mag er ook aan worden gehouden, aldus de bisschop. Maar volgens hem wordt de ce- libaatsbelofte vaak te vroeg afgelegd. „Iemand die 22 jaar is, kan dat niet overzien. Een langere proeftijd zou helpen. Veel priesters die nu gewijd worden, zijn boven de veertig. Dat zijn mannen die weten wat ze beloven." KRANT VOOR ZEELAND geving in de VS. Die bemoeilijkt voor het Nederlandse bedrijfs leven het binnenhalen van or ders voor de ontwikkeling van het gevechtsvliegtuig. De Ame rikaanse regering legt haar ei gen defensie-industrie grote be perkingen op om opdrachten uit te besteden aan bedrijven bui ten de VS. Nederlandse bedrij ven vrezen dat ze daardoor niet genoeg aan de ontwikkeling van de JSF verdienen. Hun angst werd versterkt toen vorige maand bleek dat Nederland tot nu toe veel minder orders heeft binnengesleept dan Canada en Groot-Brittannië.GPD voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens In de colofon treft u nadere informatie aan. c noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) n noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 20,50). o per kwartaal met automatische incasso (€55,10). tr per jaar met automatische incasso 209,90). 71 555530' Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1