Zeelandbekers prooi voor Potin en Bil Familiefeestjes op het ZK tennis Vink en Peters op weg naar de Spelen 19 gezellige drukte aan kanaaldijk bij Wilhelminadorp mX 5 maandag 8 september 2003 ielgische titel oor De Nooijer Krappen uitgeschakeld Valse start Kanaallengte Schoorsteen Vrouwen Meerman wint duatloncircuit Geslaagde test Marlies Jongerius Nationale titel voor Imke Kort Zeeuws record Brechje de Ruyck Juiste weg Dieleman valt uit Plasfiets doet dienst in Ganzetrek rfnnrKoert de Vries WILHELMINADORP - De tijd schaars voor de organisatie van de Ganzetrek, de jaarlijkse zwemwedstrijden jn het kanaal tijWilhelminadorp: de schepen dienaar Goes of naar de Ooster- schelde willen varen liggen im mers te wachten. Toch wordt het »ui p^ramma van de dertigste editie even stilgelegd om drie coryfeeën te eren. Ko Wagen- voort, zijn vrouw Annie en Hans van Oost krijgen een aandenken t ze bij alle dertig wed strijden betrokken zijn geweest. Mt krijgen een loodzwaar tin nen beeldje van twee ganzen, )0Ï® jat door omstanders aandach- 5noe up en met respect bekeken 'nk wordt. Het trio is door de wol ge- k rerfd, of misschien beter, door ale wateren gewassen. Wagen- irt is drie decennia lang het van de organisatie, zijn vrouw jureert en assisteert al die jaren op alle mogelij ke gebieden ;o maakte ze 300 badmutsen, waardoor de deelnemers in het -ater herkenbaar zijn) en Van Oost is altijd hoofd-parkoers en beveiliging geweest, lade loop der j aren hebben ze op tale problemen een antwoord ponden. Een mooi voorbeeld isdezogenaamde plasfiets. Die wordt door Annie Wagenvoort s morgens bij de start- en fi- nishponton afgeleverd. Juryle- ijna ijspe irkai j GOES - Gregory de Nooijer is in :tf Ingeren Belgisch kampioen bij debeloftes 125cc geworden. De motorcrosser had aan een zege ii de eerste manche van de ze- vende proef genoeg voor de iindzege. zestienjarige Vlissinger was Ik it seizoen bij de titelstrijd van 'k" le Belgische bond VLM een vak ilasseapart.Vande27wedstrij- aMj lenwon hij er 22. De Nooijer eke [(ri eerder al Belgisch kampi- Er« h in de 80cc. De Vlissinger in |(aakt dit seizoen deel uit van litDiag-racingteam. 'ep iialh ;qeut: •ai |H: imar erg,! lenU i;2| 3. li elier maft 'laat Otic aZ, (Zwii (lé 11611 ten" Ml 'ow omi tesli askt in zet idn 6(1 »rvi jpn ink ie® onne Spi i. Of natii tin? on# n: [aap ic.fi >ij k gaf; nali! als lifP UTRECHT - Karin Krap pen uit Vlissingen heeft in Utrecht in de eerste ronde van de World Darts Tro phy kansloos verloren van Francis Hoenselaar. De Rotterdamse gooide een bijna foutloze wedstrijd, won met 3-0 3-0 en plaats te zich voor de halve fina le. „Ze heeft me werkelijk helemaal afgemaakt", vond Karin Krappen na afloop. ,,Ik heb eigenlijk geen enkele kans gehad. Hoenselaar gooide een ge middelde van 30 per pijl en ik iets meer dan 25. Dat is helemaal niet zo slecht. Eigenlijk kan ik mezelf niets verwijten." Zo dacht Francis Hoense laar er ook over. „Het was een heel mooie pot, van heide kanten.Voor Karin Krappen begint Francis Hoenselaar zo langza merhand een angstgegner te worden. In belangrijke wedstrijden trekt de Vlisingse altijd aan het kortste eind. Hoenselaar: „k kleine wedstrijden "int Karin wel eens van ®ij, maar dit soort toer nooien zijn van een andere orde. Ervaring speelt dan mn belangrijke rol en die heb ik nou eenmaal meer dan Karin." den kunnen van de fiets ge bruikmaken als ze tijdens de wedstrij den naar het toilet moe ten. Omdat de wc's zich in het een stuk verderop gelegen Wil- helminahuis bevinden en ze maar kort kunnen worden ge mist, is de plasfiets een uit komst. Komt het door de ervaring dat de wedstrijden zo soepeitjes verlopen? Feit is dat er geduren de de hele dag geen onvertogen woord valt. „Ja, eigenlijk is het hier één grote familie", vindt Ko Wagenvoort. „Bij wedstrijden in binnenbaden zie je vaak strakke gezichten, maar hier is iedereen ontspannen." Het hoofd van de jury roept de deelnemers met de voornaam naar de start, zij gaan daarna gezellig keuvelend keurig één voor één te water en vormen uit zichzelf een fraaie rechte, virtu ele startlijn. Van een valse start hebben ze Wilhelminadorp nog nooit gehoord. En terwijl de deelnemers hun krachten me ten, maken de juryleden en het publiek het onderling gezellig. Annie Wagen voort: „We gaan elk jaar vroeg op vakantie, want we willen eind juni weer terug zijn. Dan begint het openwater- zwemmen en dat willen we niet missen." Ja, het is gezellig in Wilhelmina dorp. Als de wedstrijden op hun einde lopen, pakt Ko Wagen voort zijn beeldje er nog even bij. Het is goed dat er niet één, maar twee ganzen afgebeeld zijn, vindt hij. „Ganzen zie je nooit alleen. Het zijn heel socia le dieren. Ganze, onze zwem- clubheeft daarom een heel goe de naam. Als er gepresteerd wordt is het leuk, maar het soci ale aspect is het belangrijkst." Overigens is het jammer dat de Surinaamse zwemmers, veertig man en vrouw sterk en met prachtige namen als Tjoe A On, Redjapawiro, Saakie en Touw Ngie Tjouw, niet naar Wilhel minadorp zijn afgereisd. Ze zijn te gast bij de Amsterdamse ver eniging de Dolfijn en zouden aan de Ganzetrek deelnemen. Het Surinaamse consulaat heeft echter beslist dat de zwemmers elders moeten opdraven. Tal van vragen over het zwemmen in Suriname blijven daardoor aan de boorden van het kanaal bij Wilhelminadorp onbeant woord. Zoals: hoe is het met Anthony Nesti, de zwemmer die Surina me op de Olympische Spelen van Seoel de eerste gouden me daille ooit bezorgde? En: trai nen de Surinaamse openwater- zwemmers in zee, in de rivieren en zo ja, is dat niet gevaarlijk vanwege enge dieren? En na tuurlijk: hoe goed zwemmen de Surinamers eigenlijk in het open water? Blijven de Surinamers uit eigen beweging weg, de vijf Egypte- naren die hebben ingeschreven worden door de organisatie niet toegelaten. „Dat gaat de club veel te veel geld kosten", vertelt de Ganze-voorzitter. „Sporters van buiten de Europese Unie moet je voor dit soort evene menten gratis onderdak ver schaffen en dat kunnen we niet betalen." Hoewel de buitenlanders dus afwezig zijn, wordt al snel dui delijk dat de Zeeuwse senioren zwemmers in eigen water niet in de allervoorste gelederen mee zwemmen. Op de 2000 meter vrije slag mannen zwemt Tho mas Feiten van Aqua Novio '94 uit Nijmegen zijn concurrenten op een kanaallengte achter stand. Eerste Zeeuw is Vlissin ger Charles Potin, die als zesde aantikt. Op hetzelfde onderdeel bij de vrouwen is Bianca de Bruijn van De Kempvis uit Spij- kenisse een klasse apart. In W1- helminadorp boekt ze haar tien de seizoenzege. Marinka Bil van de Stormvogel wordt vijfde en is beste Zeeuwse. Op het ietwat incourante onder deel 2000 meter schoolslag is Astrid Koert van MNC Dor drecht een bijzondere verschij ning. De hoog op de benen staande Zuid-Hollandse finisht eerst op de 2000 meter vrije slag als zesde en wint kort daarna onbedreigd het schoolslagon derdeel. Anne Mortier van ZC Koewacht is met haar derde plaats de beste uit de provincie. Van de strijd bij de mannen had eigenlijk een finishfoto ge maakt moeten worden, maar die apperatuur is niet voorhanden. Uiteindelijk roept de jury Tim van den Berg (ZPB H&L, Baren- drecht) als winnaar uit en krijgt Lesley Voorn (Oceanus, Hoofd dorp) de tweede plaats toegewe zen. Hier is René van Oudenaar de van Zeelandia met zijn acht ste plaats de beste Zeeuw. «MÊki- - Marinka Bil finishte verrassend als zesde op het NK 5000 meter. door Koen de Vries VLISSINGEN - Wie was er gisteren nu eigenlijk de grootste kanshebber voor de eindzege op het koningsnummer van de Zeelandbeker? „Ik", sprak Jeroen Delle- beke kort voor de start van de 2000 meter vrije slag van de Kanaalrace te Vlissin gen. „Ik dacht dat ik er iets beter voor stond", gaf zijn grootste rivaal Charles Potin aan. Voor iedere zwemfanaat was gisteren duidelijk dat de strijd om de Zeelandbe ker nog nooit zo spannend was als dit jaar. Alleen jammer dat niemand kon zeggen hoe spannend het eigenlijk wel was. Slechts een meer dan ingewikkelde rekensom leidde naar het antwoord en niemand had die som nog gemaakt. En dat was niet zo gek: de stand in de strijd om de Zeelandbeker wordt uitge drukt in de gemiddelde snelheid in me ters per seconde, waarbij het slechtste re sultaat van vijf wedstrijden mag worden afgetrokken. In het tussenklassement, dat zaterdagavond door rekenmeester Vinke uit Breskens was gemaakt, leidde Jeroen Dellebeke (Stormvogel), voor Charles Potin (Schelde). Het verschil werd uitgedrukt in abstracte getallen: 1,2885 tegen 1,2834. Maar het slechtste resultaat was daarvan nog niet afgetrokken. Na een kwartiertje rekenwerk in een hermetisch afgesloten ruimte bleek het volgende: Charles Potin kon tijdens de tweestrijd in het Kanaal door Walcheren 3 centimeter per seconde op zijn rivaal verliezen, of anders (lees duidelijker) gezegd, hij mocht met een achterstand van ongeveer een halve mi nuut finishen. Met dit in het achterhoofd was er van spanning in de afsluitende Kanaalrace geen sprake. Charles Potin finishte net als een dag eerder in de Ganzetrek voor Jeroen Dellebeke, waardoor de Zeeland beker voor de derde keer op de schoor steen van de Vlissinger kwam te staan. Het was echter Niek de Ridder van zwemvereniging Koewacht die in de Ka naalrace de show stal. De nog maar 17- jarige Zeeuws-Vlaming bleef als enige tot vlak voor de finish in het spoor van Thomas Feiten, die 's morgens het NK 5000 meter vrij op zijn naam geschreven had. Zijn tweede plaats wekte alom bewonde ring. „Ik had er zin in", sprak De Ridder na afloop laconiek. „Ik zag Feiten weg zwemmen en ik ben erachter aan gegaan. Ik was verbaasd toen ik zag dat er verder niemand meekon." Volgens de 20-jarige Charles Potin kan Koewacht in de toe komst nog veel plezier beleven aan De Ridder. „Dat is zeker iemand voor de top tien van Nederland." Bij de vrouwen dient Marinka Bil zich aan als zwemster voor de toekomst. De 16-jarige Vlissingse finishte 's morgens als zesde senior op het NK 5000 meter vrij, en nam 's middags na de 2000 meter vrij onbedreigd de Zeelandbeker in haar categorie ontvangst. Die zesde plaats was mooi, vond Bil, maar in de toekomst kan het nog beter. Ze traint twee keer per dag. 's Morgens, voordat ze naar school gaat, loopt ze hard of pakt ze de fiets, 's avonds traint ze foto Ruben Oreel onder leiding van haar vader in het ka naal. Haar idool, veelvoudig wereldkam pioene Edith van Dijk heeft haar verteld dat ze veel moet trainen, veel moet slapen en gezond moet eten. En dat doet ze dan ook. De strijd om de Zeelandbeker op de schoolslagnummers was minder span nend. Bij de mannen won René van Ou denaarde van Zeelandia uit Kruiningen met ruime voorsprong op Gino van Dam me, terwijl Eline Nijskens van Koewacht bij de vrouwen Ryan Verplanke van de Scheldestroom voorbleef. De nationale titelstrijd op de 5000 meter, op het laatste moment in goede banen ge leid door de Vlissingse zwemvereniging de Stormvogel, werd gewonnen door Bi anca de Bruijn van De Kempvis uit Spij- kenisse. Beste Zeeuwse was zoals gezegd Marinka Bilmet in haar kielzog Daisy de Ridder van Koewacht. Zij werd met vier seconden achterstand negende. Bij de mannen won Thomas Feiten van Aqua Novio'94 uit Nijmegen. Jan Brink van de Stormvogel finishte als vijftiende en was daarmee de beste Zeeuwse deelnemer. 'IDDELBURG - De broers •wc, Tom en Pim Felius heers- enhet finaleweekeinde van [.Ti f Zeeuwse tenniskampioen- ris ?aPPen 'n Middelburg. Mare, rit '|Zlin jongere broer Pim in de ii n teindstrijd uitschakelde en 'JIn'<lie tegen Patrick Marteijn 'e.|(, e Matchpoints overleefde, li ii l '1 gisteren de finale in 1 enkel 3 14+. Marc won. Karcv was ook in de finale gretig j 5.ö°rgde Tom in de eerste set fed een 3-0-achterstand. wam nog wel even terug strijd, maar Marc was heer jester en zegevierde met 6- jindi I f tent e tweede set ging het in de ase gelijk op. Tom werd 3-2 opnieuw gebroken, daardoor Mare uitliep een ver- 'e 6-2-setwinst. Dat bete kende dat Marc net als in 2001 tot Zeeuws kampioen werd ge kroond. „Het is tegen Tom altijd lastig spelen," zei Mare Felius na de gewonnen finale. Voor Tom was er geen houden aan. „Ik ont snapte zaterdag in de halve fi nale tegen Patrick Marteijn. Ik kreeg in die partij problemen met mijn gezondheid en moest zelfs overgeven. Tegen Marc had ik in de finale niets in te bren gen. Hij heeft verdiend gewon nen. Hij sloeg gewoon veel te hard. Hij leek wel op Roddick, ik kwam zelfs niet tot het spelen van een rally. Patrick Marteijn, de linkshan dige speler uit het Zeeuws- Vlaamse Slijkplaat, greep naast het kampioenschap in het enkel 3 14+ maar ging toch nog met een Zeeuwse titel aan de haal in het enkel 3 35+. Hij won de be slissende wedstrijd tegen Peter Godrie Remco Maandag nam in het enkel 4 35+ revanche op Jaap Moerland, die hem eerder verraste in het enkel 4 14+. Hij versloeg Moerland in de beslis sende poulewedstrijd met 6-2 6-4 en pakte de titel in deze ca tegorie. Opvallend waren ook de presta ties van de broers Jaimy en Stanley Bish. Jaimy won een spannende finale van Rikkert van der Wel in drie sets. In de fi nale in het enkel 4 14+ tussen Jaap Moerland en Stanley Bish won laatstgenoemde met 6-3 4-6 en 5-7. Bij de vrouwen ging de Zeeuwse titel in de hoogste categorie, het enkel 3 14+, naar Jeantien van den Dries uit Ovezande. Zij was de sterkste in een poule van drie met Kim Dijkstra uit Oost-Sou burg en Stephanie Pauwels uit Vogelwaarde. In de beslissende poule wedstrijd tegen Kim Dijk stra won Van den Dries overtui gend met 6-3 en 6-1. De inzet van Stephanie Pauwels werd toch nog beloond in het en kel 4 14+. Karlijn Agten, Kim- berley Goudt en Eline Meijer werden aan de zegekar gebon den. Ook Karlijn Agten ging niet met lege handen naar huis. Zij won op overtuigende wijze de finale in het enkel 5 14+ van Ingrid Weegels: 6-0 6-1. In het huis van Patrick Marteijn en José de Wit in Slijkplaat staan sinds gisteravond twee kampioensbekers, want ook De Wit werd Zeeuws kampioen. Ze zegevierde in het enkel 5 35+ en versloeg daarvoor Annemarie Hoosemans en Ria van der Meij- den. ABBENBROEK - Jordy Meerman uit Middelburg heeft voor de tweede keer het Van Tongeren Zeeland duatloncircuit op zijn naam geschreven. In het Zuid-Hollandse Abbenbroek werd hij als tweede geklasseerd nadat hij als eerste over de meet was gekomen. Oorspronkelijk werd Meerman gedis kwalificeerd omdat hij in de laatste ronde maar vier kilome ter in plaats van zeven kilometer had afgelegd. Toen hij in het overleg met de jury duidelijk kon maken dat hij verkeerd was gestuurd, kreeg hij met toestemming van de uiteindelijke winnaar Ronald Kohn (Zuidland) en de nummer drie Erik Peeman (Sommelsdijk) de tweede plaats toegewezen. Marianne de Kok uit Lewedorp bleek na een lange afwezig heid het metier nog niet verleerd en won bij de vrouwen, voor Jeanette Poldervaart (Zuidland). Bij de vrouwen kwam er niemand aan de vereiste drie wedstrijden, zodat geen eind klassement werd opgemaakt. AMSTERDAM - Marlies Jongerius uit Zierikzee kan na de geslaagde test in de 30 km van Amsterdam haar debuut op de marathon, eind september in Berlijn, met vertrouwen tege moet zien. Met haar tijd van 1 uur 57 minuten en 8 seconden won ze niet alleen de wedstrijd maar verbeterde ze ook het parkoersrecord met bijna twee minuten. Dat leverde haar een leuke premie op. Tijdens de wedstrijd, die ze samen liep met trainer Jan de Wilde, werd meteen de voeding (in de vorm van gel-achtige suikers) uitgeprobeerd en ook dat gaf geen pro blemen. Jan de Wilde noteerde dezelfde tijd als Jongerius en werd daarmee 6e bij de mannen H40. Rachid Guigui (AV'56) liep 1.56.10 en finishte twee plaatsen voor De Wilde. Arjan Beije, eveneens in voorbereiding voor de marathon, liep zaterdag op de atletiekbaan van Leiden een pr op de 10 kilo meter. Hij werd daarmee vierde op het EK voor postbodes. Een dag later liep hij in Amsterdam en daar was een pr op de 30 kilometer (1 uur 54 minuten) zijn deel. Hij werd daarmee zevende bij de senioren. Tischa Abuys uit Goes finishte in 2 uur 32 minuten en 49 seconden. Bianca van Vuuren (AV'56) won de halve afstand bij de vrouwen in 1 uur 8 minuten en 13 seconden. ERMELO - Imke Kort veroverde tijdens de nationale pony kampioenschappen in Ermelo een bronzen medaille. De ama zone uit Lewedorp hield bij het springen in de klasse L met Sammy het strafblad in beide omlopen blank. Met haar tijd van 42.77 in de barrage eindigde Imke Kort ruim acht tellen achter winnaar Demi Dijks met Chopard uit Geesteren. In de dressuur was Claudia Witte met een achtste plaats de succesvolste Zeeuwse vertegenwoordiger tijdens de nationa le titelstrijd. De amazone uit Vrouwenpolder reed Mariska in de klasse M2 cat. AB naar een totaal van 59.60 procent. In de klasse Ml cat. DE eindigde de Axelse Maricella Bouchout met Rhiannon Paddington met een score van 69.00 procent op de twaalfde plaats. BRUSSEL - Brechje de Ruyck heeft in Brussel tijdens het voorprogramma van de Ivo van Damme Memorial het negen jaar oude Zeeuwse record op de 1000 meter bij de vrouwen aangescherpt. De Ruyck, lid van RKHAV uit Hulst, liep de ki lometer in een tijd van 2.50,37. Het oude record stond sinds 1994 op naam van Anjolie Wisse met 2.53,62. Ook dat record werd destijds in Brussel gelopen. De Ruyck werd vierde in de race, die gewonnen werd door de Britse Moore in 2.39,53. Jaap Moerland verloor de finale van het enkel 4 14+ van Stanley Bish. foto Ruben Oreel van onze sportredactie LUGANO - Bas Peters en Els- beth Vink hebben de Olympi sche Spelen in Athene in het vi zier. Het tweetal manifesteerde zich bij de WK mountainbiken zo goed, dat ze gisteren aan hun optreden in Lugano een olympi sche nomatie voor de cross country overhielden. Peters eindigde bij de mannen als vijfde, Vink bij de vrouwen als achtste. De titel bij de man nen ging naar de Belg Filip Meirhaeghe, bij de vrouwen naar de Duitse Sabine Spitz. De titel van Meirhaeghe was een primeur voor België. De Belg re kende direct af met een serie troostprijzen op grote titeltoer- nooien. Op de Olympische Spe len in Sydney en de WK van vo rig jaar moest hij op de cross country genoegen nemen met zilver. Nog geen drie minuten na de winnaar stapte Peters vol daan van de fiets. De 27-jarige Limburger moest even bijko men, maar was daarna weer na drukkelijk aanwezig. „Ik heb mijn krachten goed ver deeld. Ik reed met oogkleppen op, zo geconcentreerd was ik. Afgezien van pech had ik het idee dat niets me kon gebeuren", zei de beste Nederlander. Bart Brentjens eindigde als negende, maar de olympisch kampioen van Atlanta (1996) heeft al een olympische nominatie op zak. Peters zette na het behalen van zijn mts-diploma onder leiding van bondscoach Leo van Zee land in 2001 alles op het moun tainbiken. Alles stond de laatste jaren bij hem in het teken van Athene 2004. „Ik heb veel aan Van Zeeland te danken. Hij heeft voor mij de juiste weg uitgestippeld, met wekelijkse trainingen en hoog testages. Ik heb lang gedacht dat de Olympische Spelen al leen voor Brentjens waren weg gelegd. Maar sinds de wereldbe ker in Sankt Wendel ben ik er dit seizoen zelf ook in gaan gelo ven." Peters hield voor het eerst in een groot titeltoernooi Brentjens achter zich. Nederland lijkt in Athene in elk geval met twee mountainbikers aan de start te staan. Dat kan nog een derde worden als Ne derland in de UCI-ranking bij de eerste vijf landen blijft staan. Thijs Al lijkt de meest geschikte kandidaat voor het eventuele derde ticket. Gisteren was hij tot halverwege de beste Neder lander. Een zadelbreuk voor kwam dat drie Nederlanders bij de beste tien op de WK eindig den. Elsbeth Vink verraste bij de vrduwen met de achtste plaats. De 30-jarige Brabantse was in Atlanta (1996) al actief op de Olympische Spelen. Haar vijfde plaats op dat toernooi werd als een uitschieter beschouwd. Sydney mocht ze niet rijden. „Nu kan niemand meer zeggen dat ik geen mountainbikester ben. Dat hoop ik volgend jaar nog eens in Athene te bevesti gen." Vink twijfelde lang tussen rij den op de weg of op de moun tainbike. „Maar dit doe ik toch het liefst", zei ze gisteren. Ze moest bij de eerste twaalf rijden voor een olympische nominatie. „Ik ben zeker van mijn zaak. Ouder en wijzer geworden, zeg maar. In de koers laat ik me niet meer gek maken. Die rust heeft me hier heel erg geholpen.ANP LUGANO - Mirjam Diele man heeft de finish van het WK mountainbiken gisteren niet gehaald. De Vlissingse had nog te veel last van de gekneusde rib ben die ze enkele weken geleden opliep tijdens het EK. Het onheil kondigde zich al aan tijdens het verken nen van het loodzware parkoers. Dieleman kon net één rondje volbrengen en kon daarna de pijn niet meer aan. Nu moest ze meer dan twee uur over het zware en technische parkoers. In de wedstrijd viel ze twee keer tijdens een af daling. De Vlissingse reed daarna op haar gemak nog drie ronden en gaf daarna op. Ze werd des ondanks als 65e geklas seerd. Bondscoach Van Zeeland wil Dieleman ook volgend weekeinde bij de wereldbeker in Kaprun (Zwitserland) aan het werk zien, maar of ze zal starten weet ze nog niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19