PZC Hockeyers overleven een chaotische week Vrouwen heersen met koele cijfers Duitsers staan voor schut Tsjechië met moeit? langs Wit-Rusland NEC mag wedstrij niet eerder spelen Zeeuwse winst ofc Brabantse gronr Bellaart wil zelf EK-duels filmen Van Hooijdonk en Overmars geven Oranje frisheid na rust maandag 8 september 2003 Spelvreugde Variant Droom Engeland ontsnapt aan blamage tegen Macedonië Regisseur j Advocaat heeft weer keus genoeg door Marcel van der Kraan ROTTERDAM - Ooit zal Pierre van Hooijdonk best een aardige trainer worden. Op het moment dat heel de natie zich druk maakte over de speelwijze van Oranje, de spelers van het Ne derlands elftal praatsessies no dig hadden om weer met elkaar door een deur te kunnen en Dick Advocaat het had over een open linkerflank, kwam Van Hooijd onk met dé oplossing. Leg het moeilijkste boek even weg, zet mij er desnoods bij in de spits en schiet de bal naar voren. Zo luidde de simpele boodschap van de man, die zaterdagavond de richting aangaf bij Oranje. Van Hooijdonk zag vanaf de bank al een paar interlands dat het Nederlands elftal met zich zelf overhoop lag. Hij pleitte in de moeilijke periode voor een opportunistische stijl en kreeg tegen de Oostenrijkers het ge lijk aan zijn kant. De steun van de bondscoaches ook. Van Advocaat en Van Hanegem mocht hij in de rust zijn trai ningspak al uittrekken. En met hem Mare Overmars, die het laatste stuk van de oranje-puz zel invulde. Het turbo-motortje uit Barcelo na draaide op de linkervleugel op volle toeren en dat paste pre cies bij de strijdwijze van Van Hooijdonk, die het gebrei ach terin al een tijdje zat was en vindt dat sommige middenvel ders maar even wat minder aan de bal moeten komen. De ommezwaai zorgde voor frisheid en spelvreugde bij de internationals. Mark van Bom mel was er, zo zei hij na afloop, blij mee. De PSV'er voelde zich veel beter thuis in een systeem, dat bij vlagen ook een beetje leek op dat van zijn club. Zeker toen Robben er ook nog in kwam en Overmars op de rechterflank a la Rommedahl speelde. Van Van Bommel mag het zo wel blijven staan. De Limburger vond de tactische bespiegelin gen en alle analyses over de op stelling in de volgende interland wel mooi. Edgar Davids moet er veel minder plezier aan hebben beleefd. De pitbull werd het tweede slachtoffer (na de ver wijdering van zijn vriend See- dorf) in het Nederlands elftal. Na afloop van interlands heeft de KNVB een keurige mixed zone gecreëerd. Een met stalen dranghekken afgezet gebied naast de kleedkamer. Daar kun nen journalisten en camera ploegen nababbelen met de spe lers. Davids was er zaterdag avond in geen velden of wegen te bekennen. Hij maakte zich via een zij-uitgang uit de voe ten. Rafael van der Vaart dacht dat Davids vanwege een opkomen de liesblessure was vervangen. Maar een paar meter verder langs het dranghek zei Frank de Boer dat dat niet waar was. „Welnee, gewoon gepasseerd." Kluivert en Reiziger lieten zich ook niet zien bij de media. De rest van de spelers kwam, maakte er geen punt van. Ster ker, behalve Van Hooijdonk le ken mannen als Van der Vaart, De Boer of Van Bommel de te rugkeer van Overmars en de frissere aanpak in het tweede deel tegen Oostenrijk met en thousiasme te omarmen. „Wat we in de eerste helft lieten zien, was gewoon weer niet goed", zei Van der Vaart. „Mijn samenwerking met Kluivert ging nog wel, maar in de tweede helft kon ik de ballen pas echt lekker kwijt.Of de variant met Van Hooijdonk en Kluivert was aangekondigd bij de spelers, als het niet zou draaien? Van der Vaart: „Het was voor ons ook een verrassing. De trainer had niet gezegd wat hij van plan was. Advocaat was redelijk rus tig in de rust." Van der Vaart had getracht zich niet druk te maken. „Ik doe mijn best om een vaste waarde te worden en het maakt me niet uit of ik dan achter de spits speel of op het middenveld, zoals na rust." Van Hooijdonk genoot dat de wissels zo'n grote invloed had den op de wedstrijd. „Het was door Edwin Alblas BARCELONA - De groepsfase bij het Europees kampioen schap hockey in Barcelona loopt op zijn einde, (fe favorie ten in het inannentoernooi heb ben louter weer oog voor elkaar. Met een minzaam lachje becom mentarieerde de Duitse coach Bernhard Peters de crisis bij Oranje, dat gisteren tegen Schotland (5-1) alweer aan de beterende hand was. Joost Bellaart vindt op zijn beurt dat zijn Duitse collega zich beter met zijn eigen ploeg kan bemoeien en Maurits Hen driks broedt op een strategie waarmee zijn Spanje zich don derdag in de halve finale van Nederland kan ontdoen. Kort om: het EK gaat nu bijna echt beginnen. De slippertjes hier en daar in de eerste week van het Europees kampioenschap hebben uitein delijk geen grote gevolgen ge had. Nederland, dat gisteren tegen Schotland wél de proble men buiten de deur hield en vandaag Italië treft, eindigt in groep B zo goed als zeker boven aan en in de andere groep zijn de nummers één en twee al bekend. Duitsland won zaterdag met 3-2 van Spanje en ontloopt daar door Nederland in de halve fi nale. De ploeg van Bellaart wacht donderdag op weg naar van onze sportredactie BARCELONA - De Nederland se hockeysters plaatsen zich in Barcelona moeiteloos voor de halve finales van het EK. De rapportcijfers zijn tot nu toe im ponerend. In vier wedstrijden scoorde Nederland 38 keer. Gis teren tegen Rusland werd het 12-0. Slechts Azerbeidzjan scoorde tegen Nederland, dat toen nota- bene zonder keepster Clarinda Sinnige speelde en speelster Janneke Schopman als vliegen de keep gebruikte. De 'spielerei' is nu voorbij, waarschuwt bondscoach Mare Lammers. „We spelen nu alleen nog drie finales." De eerste van die drie is van voor iedereen duidelijk dat we er aan de zijkanten niet door kwamen. Het gaat mij niet om de namen, het gaat er om hoe spelers hun positie invullen bij Oranje. De bal moest gewoon hoog komen. De bondscoach zag het ook en zei: ga jij er maar staan." De steun van Overmars op de linker- en later op de rechter flank was een bonus. Het bracht ook bij de spelers de discussie op gang of Nederland over 48 uur tegen de Tsjechen ook met vleu gelspelers, met het nieuwe mid denveld en met Cocu op de linksbackplaats verder moet. Van Hooijdonk: „Of we met Overmars moeten beginnen? Dat weet ik niet. Advocaat heeft keus genoeg nu. Ja, ook in de spits. Hij kan er twee opstellen, eentje en een man erachter. Het gaat niet om mij. Ik ben al blij dat ik na zo'n tijd weer een lange invalbeurt kreeg." Mark van Bommel zei dat het elftal zich moet schikken naar de bondscoach. „We moeten doen wat hij opdraagt en er het beste van maken. Dat klinkt wat onaardig, maar hij bepaalt toch de tactiek. Ik ga nu niet even vertellen hoe we moeten spe len." GPD de finale een pittige confronta tie met Spanje, dat al weer twee jaar wordt onderwezen door Maurits Hendriks. Dat is meer dan een pikant de tail. De voormalige bondscoach van Oranje, die na het goud in Sydney geen contractverlen ging kreeg, moet Spanje terug brengen naar de wereldtop. Het EK in eigen land is een examen. Behoedzaam wierp Hendriks dit weekeinde zijn licht over Nederland, nu het er alle schijn van heeft dat Spanje en Oranje in de halve finale aan elkaar worden gekoppeld. Hendriks had graag die wedstrijd nu al op het programma gehad, want Nederland is ten opzichte van de Champions Trophy 'gezakt in niveau'. „Maar ze zijn wel in staat om dat in twee, drie dagen terug te pakken." Natuurlijk is het voor Hendriks een speciale wedstrijd. „Hetzou voor mij een nog mooier sport- moment zijn als we elkaar in de finale tegenkomen. En dan win nen. Dat is mijn droom." Met veel Nederlandse spelers groeid,e Hendriks op. Hij kent ze van haver tot gort. Met die in formatie zal hij, waar mogelijk, iets doen. Joost Bellaart maakt zich daarover geen zorgen. „Hendriks kan zijn spelers toch zeker niet programmeren?" GPD Filippo Inzaghi rent juichend weg na zijn tweede goal tegen Wales. ■1 foto Paolo Cocco/AFP daag tegen het ook nog ongesla gen, maar lang niet zo produc tieve Spanje, dat vijftien tref fers maakte. De winnaar van het onderonsje wordt eerste in groep B. Daar is het Lammers om te doen. In de andere groep dendert En geland namelijk naar de eerste plaats. Die ploeg kun je beter in de halve finales ontlopen. „Daar is het roer na het WK vo rig jaar omgegooid en er staat nu een heel fitte en goede Engel se ploeg", signaleerde Lam mers. Hoe gedisciplineerd ook gespeeld, de potjes tegen Azer beidzjan, Frankrijk, Schotland en Rusland zijn geen maatstaf. Volgens Lammers horen twee van die vier landen zeker niet thuis op een EK. GPD van onze sportredactie RIJSWIJK - Een blamage voor Duitsland en een ontsnapping voor Engeland. De twee gere nommeerde voetbalnaties had den het zaterdagavond moeilijk in het kwalificatietoernooi voor het Europees kampioenschap. Duitsland bleef in en tegen IJs land steken op 0-0, Engeland maakte na de rust een ach terstand goed tegen Macedonië: 2-1. Titelhouder Frankrijk was in Parijs tegen Cyprus al bi j de rust (3-0) zeker van de overwinning. Het werd daarna nog 5-0. De Fransen, bij wie Trezeguet (2), Wiltord (2) en Henry scoorden, zijn nu vrijwel zeker van het EK-ticket. Italië dankte de zege op concurrent Wales(4-0) voor namelijk aan Filippo Inzaghi, die tussen de 59e en zeventigste minuut een gave hattrick pro duceerde. Del Piero tilde de sco re naar 4-0 uit een strafschop. Italië heeft de kans op plaatsing voor het EK nu weer in eigen hand. Duitsland blameerde zichzelf in Reykjavik. Het elftal van team chef Rudi Voller liet een uitgele zen kans op de eerste plaats in groep 5 van de EK-kwalificatie- strijd liggen. Het dappere IJs land, onder leiding van oud prof Sigurvinsson, behield dankzij de verdiende 0-0 de koppositie, met 13 punten uit 7 wedstrijden. Duitsland is twee de met 12 uit 6gevolgd door het Schotland van de Duitser Berti Vogts met 11 uit 6. Woensdag is in Dortmund de be laden wedstrijd Duitsland- Schotland. Op 11 oktober valt waarschijnlijk de beslissing in het duel tussen Duitsland en IJsland, waarin de vice-wereld- kampioen revanche kan nemen voor de wanprestatie in IJsland. De Duitsers speelden voor 7000 toeschouwers in het uitver kochte stadion een zwakke wedstrijd. De ploeg van Voller maakte een onrustige indruk, leed veel balverlies en kwam amper tot een aanvaardbare aanval. Spelmaker Ballack, te rug van een blessure, stelde als regisseur op het middenveld te leur. Voller kon in Reykjavik geen be roep doen op liefst negen spe lers, van wie er acht geblesseerd waren en een geschorst. Met tachtig miljoen inwoners moet Duitsland niettemin ook met een B-ploeg kunnen winnen van een eiland dat amper 300.000 bewoners telt. Schotland verzaakte zaterdag in Glasgow niet. De ploeg van Vogts boekte een plichtmatige zege van 3-1 op de amateurs van De Faeröer. Engeland dankte de benauwde zege in Skopje aan aanvoerder David Beckham, die in de 63e minuut een strafschop benutte. FC Zwolle-aanvaller Georgi Hristov, teruggekeerd in het na tionale team van Macedonië, opende in de 28e minuut de sco re voor de thuisploeg. Wayne Rooney maakte kort na de rust gelijk. Daarmee werd de spits van Everton de jongste doel puntenmaker van Engeland in de historie, met zeventien jaar en 317 dagen. Rooney schoot in zijn zesde in terland het record van Michael Owen uit de boeken, die in mei 1998 tegen Marokko op 18-jari- ge leeftijd (en 164 dagen) zijn eerste doelpunt voor Engeland maakte. De tiener van Everton was al met 17 jaar en 111 dagen de jongste international ooit van Engeland. Met zestien pun ten uit zes wedstrijden staat het ongeslagen Engeland in groep 6 op de tweede plaats achter Tur kije, dat zaterdagavond met 3-0 won van het povere Liechten stein. Daarmee heroverde de nummer drie van het WK de koppositie, met achttien punten uit zeven wedstrijden. Op 11 ok tober is de kraker tegen Enge land in Istanbul. Zweden verstevigde in groep 4 de koppositie. De Scandinavi sche ploeg was in Göteborg met 5-0 te sterk voor San Marino. Daarmee kwam Zweden, als enige nog zonder puntverlies in de poule, drie punten los van concurrent Hongarije, met nog twee wedstrijden te spelen. Ibrahimovic was op dreef tegen de semi-profs van San Marino, dat met nul punten uit acht duels is uitgespeeld. De lange Ajacied scoorde twee keer. De andere treffers kwamen op naam van Jonson, Jakobsson en Kallstrom. Bij Zweden speelde Edman van Heerenveen de volle negentig minuten mee in de de fensie. RTR/ANP pagina 22: Vóller barst in woede uit op televisie van onze sportredactie MINSK - Tsjechië, concurrent van Nederland in groep 3 van de EK-kwalificatie, won zaterdag moeizaam van Wit-Rusland. In Minsk zegevierde de ploeg van coach Karei Bruckner met 3-1. Pas vijf minuten voor tijd kwam de eindstand op het scorebord. Begin juni had Oranje in het zelfde stadion ook heel wat te stellen met de stugge Wit-Rus- sen, die zich pas na een uur ge wonnen gaven (0-2). Tsjechië, met de Ajacied Gryge- ra in het basiselftal en clubge noot Galasek geblesseerd op de tribune, kwam in de veertiende minuut op achterstand. Bulyga scoorde voor de thuisploeg, die uit zeven duels slechts drie pun ten verzamelde. Nedved bracht in de 37e minuut de gelijkmaker op zijn naam, waarna Baros zijn ploeg in de 55e minuut op voorsprong zette. Invaller Smicer besliste het duel in de 85e minuut, 1-3. De chen Poborsky en Jankulc kregen de gele kaart. Tsjechië leidt in groep 3 me: tien punten uit zes wedstnj evenveel als Nederland dat minder doelsaldo heeft. Wi dag staat Tsjechië-Nederla. Praag op het programma, onderlinge resultaat is slaggevend bij het opmaket de eindstand in de poule, eerste duel tussen beide lat in Rotterdam eindigde in g in 1-1. Galasek, die kampt me: spierblessure in het bovenh zei gisteren dat hij speelklaar is. „Ik zit op 70 cent", liet de Ajacied „Dat is te weinig om ti Oranje te spelen. De dagen moet ik hard werken op 90 procent te komen dolgraag spelen tegen Na land, maar ik ben slim om het niet te forceren. Aan wissel na twintig minuten) '{v( niemand iets." ANP van onze sportredactie NIJMEGEN - De wedstrijd van NEC tegen Wisla Krakow, re turn in de eerste ronde van de Uefa-beker, wordt definitief gespeeld op woensdag 15 okto ber. Burgemeester Ter Horst van Nijmegen heeft een verplaat sing naar donderdag 16 oktober verboden. Bij de club is men des duivels over dit besluit. NEC wilde graag een dag later spelen om de Europese beker wedstrijd rechtstreeks op de te levisie te krijgen. Als de Nij meegse club bereid was om zes uur te spelen, vóór de Uefa-be- kerwedstrijd van Feyenoord, zou de NOS daar een fors geld bedrag voor overmaken. Op 15 oktober zijn er veel wedstrijden in het Uefa-cuptoernooi. Van NEC-Wisla wordt dan alleen een samenvatting uitgezonden. De motivering van de burge meester is gelegen in de weke- l d doorJ KATVV bijgesl je wa positie Kloeti Katwi Heel' e N ieBev veeg u derlaa na een Boys: Joch [voel reek" fergoi als col ren w donk uit de begrij] waarh bs, Ito iterc ipeler Valk v in :rd( lijkse koopavond op dome in het centrum van Nijme Zij vreesde ongeregeldhe „Het verbod is gebaseerdop ,ertl inschattingsrisico van politi justitie", aldus Ter Horst zijn bang dat het op de avond tot een confrontatie) van zeshonderd Poolse supp j™ ters en het winkelende publi z Vorig jaar hebben zie) lets,' Utrecht bij de Uefa-beken m'er strijd FC Utrecht teg Poolse club ernstige geldheden voorgedaan. Nij J™ gen heeft zich daarover lata ?ate.r formeren. Bij de Nijmeegse voetbalt die zich voor het eerst intri Jjg] jaar kwalificeerde voor» ropees bekertoernooi, is hel V-0' commotie ontstaan. Voorc Hans van Delft dreigt metjl |ezet den en zijn handen comple Py te trekken van zijn club.! genavond is een bestuursvi dering waar hij de beslis kenbaar kan maken. AN? door Jos van Belzen VLISSINGEN - Voor HVV'24 en Zeelandia Middelburg kon de competitie op Brabantse bodem niet beter beginnen. De twee Zeeuwse ploegen in de derde klasse van het zondagvoetbal boekten knappe overwinnin gen. HVV vertrok uit Putte met een 3-0-zege door onder meer twee treffers van Tristan van Acker. De Middelburgers ver sloegen Roosendaal met 3-1. Marcel Lourens scoorde twee keer. BSC en RCS hielden elkaar in evenwicht: 1-1. Ook Breskens- Steen eindigde zonder winnaar (1-1). Patrijzen won met 4-1 bij Walcheren, Goes-Zierikzee werd afgelast. BSC-RCS 1-1: Na een afwach tend begin opende Jiddo Lawa- lata na een kwartier de score uit de enige kans voor rust van RCS: 0-1. De thuisploeg kwam in de loop van de eerste helft steeds beter in de wedstrijd, toch brak de rust aan zonder te scoren. De tweede helft was nog maar enkele minuten oud toen Omar Bouthasgount de Brabanders op gelijke hoogte bracht: 1-1. Daar bleef het bij Grenswachters-HVV'24 0-3: Door blessures en vakantie ont braken bij de Brabantse ploeg vijf basisspelers. Voor rust kre gen beide ploegen kansen, waarbij met name de uitblin kende doelman Gino van Oor schot de Hulstenaren vansc -ï- afhield. Ook in de tweede! duurde het nog ruim twintig nuten voordat JordenTaki a' kon scoren voor HW. Daai f was de ban blijkbaar gebn a want met twee treffers, was één kort voor tijd, bq Tristan van Acker de eint" s' op 0-3. I "8 Roosendaal-Zeelandia Uil v burg 1-3: Roosendaal kW in de eerste twintig minuten aan te pas. De Middelhui L verzuimden echter om dest J start uit te drukken in doel] ten. De thuisploeg kwam! na beter in de wedstrijd et pech dat inzetten van Wens 1 Jeroen van Beers de lata paal troffen. Op slag van opende Marcel Lourens vw Zeeuwen de score vanaf strafschopstip: 0-1. Vijf m ten na rust verhoogde Ever kenhout de voorsprong,® L snel bracht Jeroen van Bee spanning terug: 1-2. De Mie burgers bleven de beste ka houden. Uit één daarvan Marcel Lourens kort voorfl fraaie wijze raak: 1-3. Walcheren-Patrijzen M debuterende Walcheren 1 minder fel uit de startblo) dan verwacht. Patrijzen k snel 0-1 scoren (Arjan Vei en ging na rust ongestoord der. Verburg maakte ooki Ymke Kuyper bracht nog: wat spanning in de we® Peter de Jong en Mare var. j neghem tekenden echtervo® verdiende eindstand: 1-4. de van onze sportredactie BARCELONA - Bondscoach Joost Bellaart van de Neder landse hockeyers vindt dat thuisland Spanje bij het EK in Barcelona wordt voorgetrokken bij het maken van video-opna men van de duels. Wat Bellaart vooral steekt, is dat het Spaanse team bij elke EK-wedstrijd op de kop van het veld op een toren een camera mag plaatsen om te genstanders op te nemen en te analyseren. „Wij mogen dat alleen als Ne derland speelt", moppert Bel laart. „Zaterdag is onze video man van de toren afg® R Omdat het thuisspelende één of andere commerc® j heeft gesloten met een k J j tion, mag zij alles. Dat is meer dan schandalige sitaa Omdat volgens de organ-' de ruimte ontbreekt teams tegelijk opnamen te maken, stelde Bellaart!"0' cameraman in te zetten, voor alle andere teams®* beelden maakt. „Nu bew veertig euro aan Spanje®1* ik maar afwachten val tape ik krijg. Straks zit tig minuten naar het hoe Maurits Hendriks (bo?®j; J :n,l ai van Spanje) te kijken. 'M.V? Pierre van Hooijdonk legt vaderlijk een hand op het hoofd van Mare Overmars na de wedstrijd. De Oostenrijker Hiden trekt er een treurige blik bij. foto Ed Oudenaarden/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 14