Geschimp op salaris Ahold-topman DIGIWEKEN CDA: Zet jonge crimineel te kijk PZC Maximale straf geëist tegen overvaller Aldi in Krabbendijke www.keukenmaxx.nl Keukenmaxx L3 20 en JIIIIIIIIIPIIIHI Raad dringt aan op meer toezicht groeiende macht supermarktketens Marine oefent redding Bettini en Den Bakker in profronde JJS I, 'irS De Geus zou toch ontkoppelen Wallraff ontkent Stasi-baantje Te lichte baby's op Walcheren Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 24° 4<N |14Ü 03 Veel zon 246e jaargang no. 212 vrijdag 5 september 2003 los nummer 1,10 TROUWEN? IN DE LOVEBOAT Golden Tl lip Goedkoop Rotterdam denkt over spreiding van kansarmen VACATURES Prins Dingemanse BV 31 Unieke Digi-Actie bij Keuken KIES UW EIGEN KEUKENACTIE EN BEPAAL UW EIGEN VOORDEEL! wêêêêêêêêm J w Zonnig zomerweer. Middagtemperatuur rond 24 graden. Meest matige oosten wind, rond kracht 3 Zie verder in deze uitgave onze kennismakings aanbieding per 1/12/03 vMsroutN fc«auoe»8Mts<vi.mitMaM Westduin 1 4371 PE Koudekerke (Vlissingen) E :westduin@zeelandnet.nl I :www.westduin.nl T (0031 )-(0)-118-552510 F (0031 )-(0)-118-552776 Specialisme noodzaak voor boer door Rudi Buis DEN HAAG - De boer moet nóg meer rekening houden met wat de consu ment op tafel wil. Anders dreigt de Nederlandse landbouw de slag op de wereldmarkt te verliezen. De Nederlandse Mededin gingsautoriteit moet er op gaan toezien dat grote su permarktketens met hun inkoopbeleid de boeren niet verder financieel uit knijpen. Dat stelt de Raad voor het Lan delijk Gebied (RLG) in een ad vies aan minister Veerman van Landbouw. De Raad richt zich met het ad vies vooral op de melkveehou derij en akkerbouw (tweederde van het landoppervlak). De landbouw is van cruciaal be lang om deze ruimte open en groen te houden. Een kwart van de boeren leeft onder het bestaansminimum. Toch staat Nederland er inter nationaal nog goed voor: 65 pro cent van de productie is be stemd voor de export. Maar omdat andere landen steeds meer en tegen steeds lagere pri j - zen producerenstaan grote ver anderingen op stapel. Nederlandse boeren kunnen niet opboksen tegen de lage prijzen van andere continenten en moeten ze zich meer gaan richten op kwaliteit, smaak en ROTTERDAM - B. en W. van Rotterdam denken erover om kansarmen meer over de wijken te spreiden. Burgemeester Opstelten: ,,Het kan zo zijn dat je in een bepaal de wijk zegt: de problematiek is zo zwaar dat we toch in de wo ningtoewijzing een paar maat regelen moeten nemen." Het college loopt hiermee voor uit op de beantwoording van vragen van Leefbaar Rotter dam. Die fractie bepleit een 'alloch- tonenstop'. De vele nieuwko mers doen volgens haar een onevenredig beroep op de voor zieningen. ANP Advertentie Bent u de meewerkend voorman die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. diversiteit van hun producten. Ze moeten niet de schappen van goedkope ketens als Aldi en Lidl vullen, maar vooral die van luxewinkels als Albert Heijn. „De rek om kosten te drukken is eruit. Nu geldt dat er winst valt te halen uit kwaliteit, waar het welvarende Westen óók om vraagt", zegt Koos Kooien van de RLG. Als een bepaalde soort kaas goed in de markt ligt, moet de boer daar de juiste melk (bij voorbeeld wat betreft het eiwit gehalte) voor leveren. En wil Groot-Brittannië magere ba con, dan zal de varkenshouder het bijpassende vlees moeten afzetten. Hij moet dus meer re kening houden met andere schakels in de voedselketen dan nu, zegt de RLG. Maar niet al leen de boer kan de positie van de Nederlandse landbouw vei lig stellen op de wereldmarkt. Het ministerie van Landbouw moet zorgen voor minder regel geving en cursussen voor jonge boeren stimuleren. De RLG plaatst kanttekeningen bij de groeiende macht van gro te supermarktketens, die steeds intemationaler opereren. „Het is er op of er onder", stelt Koo ien. „We moeten een situatie voorkomen dat de detailhandel alles bepaalt. Dat ze boeren dwingen gewassen en vlees te verkopen tegen hun eisen en hun prijzen." Dat grote ketens hun macht misbruiken heeft onderzoek van de RLG niet kunnen aanto nen, maar de Raad pleit voor een grote rol van de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa). „En eigenlijk moet dat worden uitgebouwd naar Europees ni veau", vindt Kooien. Boerenor- ganisatie LTO juicht strenger toezicht op inkooporganisaties toe. Ook ziet de organisatie het belang in van 'productonder scheiding'. GPD VLIELAND - Een figurant wordt de helikopter inge- hesen tijdens een oefening gisteren op de Noordzee bij Vlieland. Onder het motto 'Get Wet' bracht de Search and Rescuebrigade van de marine het geleerde in de praktijk. Aan de oefening werd verder deelgenomen door de Ko ninklijke Nederlandse Redding Maatschappij, Rijks waterstaat en de brandweer. foto Catrinus van der Veen/GPD door Aector Doorns MIDDELBURG - De 44-jarige Dordtenaar, die op 7 juni een roofoverval pleegde op de Aldi in Krabbendijke en daarna een vrouw gijzelde, moet van de Middelburgse officier van jus titie A. Flikweert uit de maat schappij verdwijnen. Hij eiste tegen de man de maximale straf van twintig jaar. De man bekende gisteren voor de rechtbank in een tijdbestek van zes weken twintig gewa- pende overvallen, inbraken, afpersingen en een gijzeling in Zuid-Nederland te hebben ge pleegd. Volgens de officier is de Dordtenaar niet te behandelen en daardoor bestaat een groot gevaar voor herhaling. De man heeft voor soortgelijke delic ten eerder al 17 jaar gezeten. De verdachte vluchtte in april dit jaar uit een resocialerings- huis. Hij liet een spoor van overvallen achter. Na een ge wapende overval op Aldi in Krabbendijke liep het voor hem mis. Eenmaal buiten de supermarkt dwong hij een au tomobilist zijn sleutels af te ge ven. Op de hielen gezeten door de politie vloog hij met de auto uit de bocht. Hij gijzelde ver volgens een 21-jarige vrouw. Agenten wisten hem uiteinde lijk te overmeesteren. In Zeeland pleegde de man eer der gewapende overvallen op 5 mei bij Albert Heijn in Hulst en een modezaak in Sluis. Verder bij Albert Heijn in Burgh Haamstede (19 mei) en Putte (21 mei), bij Novotel en Hotel Brabant in Breda en Aldi in Roermond. Op verschillende plaatsen op Walcheren brak hij in in woningen en stal hij au to's. Het geld was opgegaan aan al cohol en gokken. „Als een tbs- behandeling niet aanslaat, dan rest er maar één ding: verwij deren uit de maatschappij", concludeerde een psychiater. Enkele gedupeerden eisten 15.915 euro schadevergoeding. De rechtbank doet 17 septem ber uitspraak. door Achille Prick en Ronald Massaut SCHEVENINGEN - „Draagt dit iets bij aan het levensgeluk van deze man?" Bijna wanhopig vraagt Ineke Geneste-Van de Vall zich af waarom Aholds Advertentie DOE MEE EN CA VANDAAG NOC NAAR OF BEZOEK ÉÉN VAN DE 5 VESTIGINGEN honderd en één keukens, duizend en één ideeën nieuwe topman, Anders Mo- berg, zoveel miljoenen moet verdienen. De aandeelhoudster snapt het gewoon niet. „Schandalig, dit kunt u toch aan niemand uitleg gen. En wat moeten die mensen die ontslagen worden er wel niet van denken, of de consument? Die loopt nu nog harder weg. Onder druk van de Vereniging van Effectenbezitters had Ahold gisteren in het Circusthe ater in Scheveningen een aan deelhoudersvergadering be legd. Om uit te leggen waarom het bedrijf nog steeds geen juis te cijfers heeft laten zien over 2001,2002 en de eerste helft van dit jaar. En om de nieuwe topman An ders Moberg te presenteren. Uiteindelijk zou het drie uur lang over het salaris van de Zweed gaan. Minimaal drie mil joen per jaarenbij ontslag krijgt hij tien miljoen euro mee. Peter Paul de Vries van de VEB vraagt of Moberg nog kandidaat is als hij minder zou gaan ver dienen. Dan buigt Moberg zich met zichtbaar ongenoegen naar de microfoon en laat een ferm Voormalig topman Albert Heijn bezoekt de aandeelhoudersverga dering. foto Ed Oudenaarden/ANP 'no' horen. Na een schorsing wordt de Zweed alsnog met 97 procent van de stemmen be noemd. De oude heer Albert Heijn noemt de hele gang van zaken 'jammer.' Maar hij heeft ver trouwen in de nieuwe topman: „Ik heb gehoord dat Moberg een knappe jongen is. Zijn plannen klinken hartstikke goed." Big is niet langer beautiful bij Ahold, was de boodschap van Moberg in zijn maiden speech. AP SBiai Voor de 43e keer trekt de Delta Profronde morgen door Zeeland. Paolo Bet tini is de grote publieks trekker, Maarten den Bakker de Nederlandse man in vorm. Na een zwa re depressie, die hem maandenlang aan de kant hield, hoopt de nationale tijdritkampioen zijn her stel verder vorm te geven in de Delta Profronde, die hij in 1994 al eens won. Minister De Geus van Soci ale Zaken zou, ondanks eerdere beloftes toch van plan zijn de uitkeringen en de lonen van elkaar te ontkoppelen. Vakcentrale FNV concludeert dat na overleg met de minister, die van plan is de wet geving hierover te versoepelen. De reputatie van de beroemde Duitse onderzoeksjournalist Günter Wallraff staat op het spel, nu uit nieuwe gegevens zou blijken dat hij als informant voor de Oost-Duitse Stasi zou hebben gewerkt. De schrijver doet de be schuldigingen af als 'absurd theater'. Aanstaande moeders moeten beter voorgelicht worden over de gevolgen die roken tijdens de zwangerschap heeft voor het kind. Volgens de Vlissingse kinderarts Eric Sulkers wegen te veel Walcherse baby's minder dan vijf pond bij de geboorte. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 13,15,17,18 en 19; sport: 20, 21, 22, 23 en 24; auto: 25, 27 en 31. door Frouke Houtman DEN HAAG - Jonge criminelen moeten straffen krijgen waarbij ze te kijk staan. Ook moeten ze ten overstaan van de ouders en het slachtoffer verantwoording afleggen voor hun daden. Deze manier van straffen verkleint de kans op herhaling. CDA-kamerlid Cörüz presen teert dit aanvalsplan tegen jeugdcriminaliteit vanrAiddag tijdens een debat in de Tyeede Kamer. Deze aanpak is volgens hem goed toegesneden op al lochtone criminelen. „Zij ko men uit een schaamtecultuur, terwijl autochtonen een schuld cultuur hebben. Veel allochtone jongeren ervaren schoffelen in het park niet als straf. Pas als je ze in de buurt van een moskee of hun voetbalclub laat harken, vinden ze het echt vervelend." Ook het confronteren van de da der met het slachtoffer werkt goed, volgens het Kamerlid, ze ker als daar een ouder bij aan wezig is. „Een Marokkaanse jongere kan in een zwembad niet van een Nederlandse vrouw afblijven. Dan laat je die dader zijn moeder meenemen en vraag je hem: vind je het fijn als ze aan haar zitten? Dat werkt." Maar Cörüz benadrukt dat de in Frankrijk en België al eerder ge- introduceerde methode ook succesvol is bij autochtonen. Volgens hem moet bij elke dader apart bekeken worden welke straf het beste werkt. Cörüz zegt zelf regelmatig al lochtone criminele jongeren te spreken. Hij stelt vast dat een relatief hoog percentage alloch tone jongeren zich op het ver keerde pad begeeft omdat ze niet goed in staat zijn 'weer stand te bieden aan de moderne samenleving'. GPD pagina 3: helpt niet altijd Adv 67*t6flti€ PZC Het geplaagde supermarktcon cern doet de komende jaren een paar stappen terug. „De onder neming is veel te complex ge worden. Er zijn meerdere be drijven die slecht draaien en ook niet binnen enkele jaren winst zullen maken. Daar moeten we vanaf. Terug naar lokaal markt leiderschap, in plaats van we reldambities." Ahold moet zich terugtrekken op de beide continenten waar het sterk is; Europa en Noord- Amerika en concentreren op datgene waar zij goed in zijn. Daar begint het probleem. „We zijn onze focus kwijt. Ahold zit in hypermarkten, supermark ten, gemakswinkels en zelfs dis counters. Maar we hebben bij voorbeeld ook productiebedrij ven, speciaalzaken en apothe ken. We hebben geprobeerd om alles te zijn en voor iedereen. Dat is duur!" Paradepaardjes Albert Heijn en het Amerikaanse Stop Shop noemde Moberg gisteren als de standaard voor alle eigen super marktformules. Die moeten minder van elkaar verschillen en minder langs elkaar heen moeten werken. GPD KRANT ZEELAND voorletters:m/v C noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: I I I I I j I I I handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. 8N71168R ssss^nll 555530'! ma di wo do noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). C per kwartaal met automatische incasso 55,10). c per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) I^MI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1