9 Ontdooide dieren komen thuis Ik meet alles en tel de steentjes |2£!1£2£ïï-H Provincie sluit discussie tweede fiets-voetveer WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Ei Ombudsman waarschuwt gemeente Veere Vlissingse moet hllis B55p1 zeeuwse almanak WALCHEREN woensdag 3 september 2003 Toezicht van de reepe Te goeder trouw Inbraak in garage Gesubsidieerd werk onderwerp discussieavond Expositie Cees van der Burght in Vlissingen O AutoTrack.nl Verval Zendmasten Hachelijk moment Voordeel Voordelen .PZC Y Ambtenaar mag niet bemiddelen „LbS teteuen rioorAb van der Sluis DOMBURG - Ambtenaren moeten niet optreden als bemid delaar tussen een opdrachtge ver en een aannemer. Die waar schuwing geeft de Zeeuwse Ombudsman aan de gemeente Veere naar aanleiding van een klacht van een inwoonster van het stadje Veere. De ambtenaar had de vrouw een aannemersbedrijf aanbevolen voor restauratiewerkzaamhe den aan haar huis, waarmee de gemeente Veere goede ervarin gen heeft. De Zeeuwse Ombuds man vindt dat sprake is van 'machtsverdraaiing'. Ook bur gemeester A. de Bruijn krijgt een tik op de vingers. Zij had het dossierzorgvuldiger moeten be studeren. De inwoonster van Veere kreeg in 1994 subsidie toegekend om onderhoudswerkzaamhe den uit te voeren aan haar mo numentale woning. De klus werd een jaar later geklaard door een aannemer. De vrouw stemde in met die keuze, op ad vies van de bewuste ambtenaar. De gemeente had goede ervarin gen met het bedrijf. Een paar jaar na de restauratie werkzaamheden ontstonden problemen met het voegwerk. Twee ambtenaren en burge- ■■H M Advertentie Floris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio SCHOENMODE I Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl meester De Bruijn van Veere, waren van mening dat het aan nemersbedrijf verantwoorde lijk was. De vrouw stelde daar tegenover dat de gemeente steeds toezicht had gehouden op het werk en nooit enige opmer king had gemaakt over de kwa liteit van het voegwerk. De ge meente zou de aannemer wel wijzen op het afgeleverde werk en hem verzoeken herstelwerk zaamheden uit te voeren. Tot op het moment van de zitting van de Zeeuwse Ombudsman, no vember vorig jaar, was dat nog steeds niet gebeurd. Tijdens de zitting van de Zeeuwse Ombudsman erkende de ambtenaar dat hij fout had gezeten. Volgens hem had hij dat gedaan, omdat de bewoon ster van het pand veel aan de gemeente had overgelaten. Achteraf gezien, erkende de ambtenaar, is hij niet slim bezig geweest. De rol van de ambte naar was ook niet altijd even duidelijk. De ene keer trad hij op als bemiddelaar voor de vrouw, de andere keer was hij verantwoordelijk voor het toe zicht op de uitvoering van de restauratiewerkzaamheden. De Zeeuwse Ombudsman komt tot de conclusie dat de amtenaar in zijn rol als tussenpersoon met het aannemersbedrijf te goeder trouw heeft gehandeld, omdat de bewuste inwoonster van Vee re weinig of geen kennis van za ken had van restauratiewerk zaamheden. De ombudsman vindt wel dat ambtenaren die betrokken zijn bij het verstrek ken van restauratiesubsidies en ook nog eens belast zijn met de uitvoering en het toezicht zich terughoudend moeten opstellen bij het bemiddelen tussen op drachtgever en aannemer. De ombudsman constateert ook dat door de onduidelijke rol van de ambtenaar, verwachtingen waren gewekt bij de klaagster over het opheffen van de proble men met het voegwerk. De bur gemeester had, nadat de vrouw zich tot haar gewend had, het dossier zorgvuldiger moeten be studeren. De uitkomst had dan kunnen zijn dat het college de zaak ade quaat had afgehandeld. B en W hadden de ambtenaar er dan ook op kunnen wijzen dat hij in strij d handelde met de ambtelij - ke rechtspositieregelingen. De Ombudsman vindt dat het Veer- se gemeentebestuur duidelijk moet vastleggen wat ambtena ren wel en niet mogen doen. OOST-SOUBURG - Bij een in braak in een garage van een wo ning aan de Spaarnestraat in Oost-Souburg zijn gereedschap en hengelsportartikelen gesto len. De inbrekers hebben tussen maandagavond zeven uur en gisterochtend half negen hun slag geslagen. De waarde van de meegenomen spullen bedraagt enkele duizenden euro's. De ga rage was opengebroken. VL1SSINGEN - De afdelingen Veere, Vlissingen en Middel burg van de PvdA houden IJ vrijdag 12 september een dis- 10 cussieavond over gesubsidieer de arbeid. De bijeenkomst wordt gehouden in wijkcen trum Open Hof aan de Alexan der Gogelweg en begint om 19.30 uur. De gesubsidieerde banen staan door het kabinetsbeleid op de tocht. Mensen die gesubsidieer de arbeid verrichten zijn te vin den in het onderwijs, de stads wachten en in de zorg. Het Tweede-Kamerlid Jet Bus- semaker houdt om 19.40 uur een inleiding over het onder- 'ooi werp. Daarna is het woord aan Peter Holtring, fractievoorzit- /a.n! ter van de PvdA in Provinciale Staten. Vervolgens kan gedis- cussieerd worden tij dens een fo- I rum. Wim Phaff pakt de ontdooide zadelrob uit. door Nadia Berkelder OOSTKAPELLE - Tweehonderd opge zette dieren van het Zeeuws Biologisch Museum en scholengemeenschap Neha- lennia zijn verlost van beestjes. Ze heb ben de afgelopen weken een speciale be handeling ondergaan. Opgezette dieren hebben net als levende beesten last van parasieten. ,,Er zat vraat in", zegt Wim Phaff, consulent behoud en beheer van de Stichting Cultureel Erf goed Zeeland. ,,In de preparaten zaten pelskevers, museumkevers, persmot en kleermot. Geprepareerd materiaal heeft altijd een zekere geur, insecten zijn daar gevoelig voor. Het begint met stof, dat is het materiaal waarin de beesten begin nen te eten. In het beginstadium zie je korreltjes onder de huid komen. De in secten vreten graag langs het oppervlak van de huid. Ze eten de haar- en veren wortels weg." Het gevolg is dat de opgezette beesten kaal worden. „Het is een natuurlijk pro ces, alleen vinden wij het wat lastig." Er is gekozen voor een milieuvriendelij ke manier van ongediertebestrijding. De preparaten zijn in een koelruimte gezet met een temperatuur van min 35 graden celcius. „Dit laat geen residu achter. Dat is ook een nadeel, andere stoffen werken vaak nog even door. Het behoort tot de mogelijkheden dat de preparaten nu, op dit moment, weer geïnfecteerd worden." Na de bevriezing zijn de kisten met die ren in een ruimte met een temperatuur van nul graden gezet om weer te acclima tiseren. Nu moeten sommige preparaten nog worden opgeknapt. „De beesten die nu zijn behandeld, zijn de exemplaren foto Ruben Oreel die nog acceptabel gaaf waren", zegt Phaff. Soms is de vraat zo erg dat de op gezette dieren niet meer te redden zijn. De dieren zijn gisteren verpakt in kratten aangekomen bij het Zeeuws Biologisch Museum en Nehalennia. Twee dieren wa ren te groot voor de kisten: een zadelrob en een gewone zeehond. Normaal ge sproken weegt een volwassen zeehond meer dan honderd kilo, de opgezette kunnen nu zo uit de vrachtwagen worden getild. Alleen de buitenkant van de bees ten is nog echt, de binnenkant is nu van kunststof. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog maakte een onuitwisbare in druk op de toen negen jaar oude Cees van der Burght uit Vlissin gen. Hij moest in de meidagen van 1940 Vlissingen ontvluch ten. Later werd hij onderge bracht op een hof in Aagtekerke om tot rust te komen en ook in de nadagen van de bezetting ver liet het gezin Van der Burght het onder hevig vuur liggende Vlis singen. Als stadsjongetje kwam Cees in aanraking met het platteland. Hij raakte hierdoor sterk geïn spireerd en al vrij snel begon hij met het vastleggen van zijn ervaringen in de vorm van tekeningen, aquarellen en beeldsnijwerk. „Je had in die tijd geen boeken, geen films en geen speelgoed. Je moest jezelf zien te vermaken", zegt hij. „Met een mesje ben ik wat gaan snijden. Zo maakte ik van een oud stuk bezemsteel een pop. Ik heb in die tijd een hele poppenkast gemaakt. Het ging Hofstede Klein Berkenbos te Oostkapelle, geschilderd door Cees van der Burght gewoon vanzelf. Ik heb nooit ge dacht: en nu ga ik beelden ma ken." Advertentie Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland In het begin van de Tweede We reldoorlog kwam Cees tot rust in Aagtekerke. De prestaties van de schoolkinderen liepen door het oorlogsgeweld terug. In overleg met de kerken wer den zij ondergebracht op het platteland. „We werden bijzon der hartelijk ontvangen. Die rust, die geborgenheid en har monie is me altijd bijgebleven. Je was in die tijd heel erg ge raakt, heel erg sensibel. Je deed allerlei nieuwe impressies op." Als jongetje al zat hij tussen de puinhopen van het door de bom bardementen verwoeste Vlis singen te schetsen. Op zestien jarige leeftijd besloot hij les te nemen bij de in Vlissingen woonachtige Vlaming Gerard Jacobs, tevens oprichter van de kunstkring Het Zuiden. „Na de oorlog zag je dat de kle derdracht verdween en dat boerderijen en die typische bij gebouwtjes in verval raakten. Het heeft mij ertoe gebracht die beelden zo snel mogelijk vast te leggen in olieverf." In een ten toonstelling in het Vlissingse gemeentearchief komt het re sultaat van zijn ervaringen tot uiting in schilderijen in olieverf en aquarellen en houtsculptu ren, waarin het Walcherse plat- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Ze vindt dat ze een kat in de zak heeft gekocht. Haar nieuwe mobiele telefoon geeft geen gehoor als ze in haar huis in de Van den Brugghen- straat in de Vlissingse wijk Paauwenburg wil bellen. Marion Brusse moet naar het Nollebos gaan om met haar mo biele telefoon via de aanbieder T-mobile te bellen en om berich ten te ontvangen. „Af en toe lukt het om te bellen als ik ver uit een van mijn bovenramen hang. Dan heb je niet meer het gevoel dat je een privé-gesprek voert." Dat het bereik van haar gsm slecht is in haar eigen huis, is tot daar aan toe. „Maar ik zit er ook nog eens twee jaar aan vast. Ik heb een contract getekend en kan dat niet ontbinden. Elke maand ben ik twintig euro kwijt aan een apparaat waar ik niets aan heb." Bij T-mobile onderkennen ze het probleem. In enkele delen van de wijk Paauwenburg is het bereik 'redelijk'. Er staan twee zendmasten in de buurt van de Van den Brugghenstraat. Een op 1100 meter afstand, de andere op 1800 meter. „Binnenkort, oai kan zijn over zes maanden, wordt een nieuwe zendmast ge plaatst op 600 meter van haar woning. Dan is de dekking opti maal", zegt een medewerker van de klantenservice van T- mobile. Marian Brusse moet dus geduld hebben en betalen voor een pro duct dat niet werkt zoals ze had verwacht. „Veel anders zit er niet op", beaamt T-mobile. „Hoe vervelend het ook is. We kunnen niet garanderen dat overal in Nederland in huis ook met een mobiele telefoon gebeld kan worden. Geen enkele provi der kan dat. De mobiele telefoon is vooral bedoeld om te gebrui ken als je onderweg bent. Het is jammer dat ze zelf niet beter ge- informeerd heeft naar de moge lijkheden van de mobiele tele foon in de winkel waar ze het apparaat heeft gekocht." Hij zegt dat het niet mogelijk is dat haar contract kosteloos ont bonden wordt. „Ze kan het af kopen. Dat betekent dat ze alle nog resterende maanden in één keer betaalt. Dat lijkt me geen slimme zet, want zodra de ge meente Vlissingen een vergun ning heeft gegeven voor de zendmast, planten wij de mast en is de ontvangst heel goed." Brusse weet dat ze 'binnen drie weken had moeten reageren' om het contract te verbreken. „Ik heb hierover al contact gehad met T-mobile. Maar te laat is te laat, hoor ik." De Vlissingse had de telefoon gekocht toen ze ziek werd en naar het ziekenhuis moest. „Daardoor was ik uit mijn ge wone doen. Door mijn ziekte wilde ik snel een nieuwe tele foon aanschaffen om overal be reikbaar te zijn. Heel vervelend dat er in de telefoonwinkel in de Walstraat niet meer informatie over de ontvangst is gegeven." De Vlissingse had geen geld om een vaste telefoonlijn aan te vragen en ze wilde 'overal be reikbaar zijn'. „Ik heb de tele foon impulsief aangeschaft en een tweejarig contract afgeslo ten. Maar ik hoor niet anders dan dat ik pech heb gehad. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 ldo4sep./21uooj9^s teland met zijn specifieke boer derijen en klederdrachten op een documentaire wijze wordt geïllustreerd. „Mijn tempo ligt heel erg laag", vertelt de 72 jarige Van der Burght. „Ik werk zeer gedetail leerd. Het is erg arbeidsinten sief werk. Ik schilder deels uit herinnering, omdat de persona ges die op de schilderijen staan, zijn overleden." Daarnaast reconstrueert de Vlissinger. Hij baseert zich op foto's, een mondeling verslag van de huidige bewoners van de boerderijen, fundamenten en fragmenten van aanhechtingen. „Ik meet en tel de steentjes. Dat geeft mij enorm veel genoegen." Eén van de gebeurtenissen uit de Tweede Wereldoorlog staat in zijn geheugen gegrift. Op 1 december 1944 was het Walcherse platteland groten deels geïnundeerd. Op deze datum maakte de familie Van der Burght op hun vlucht van Aagtekerke naar Middelburg een hachelijk moment mee. Vlakbij een hofstede (een voor malig klooster) kwam de roei boot vast te zitten. Het beeld staat zelfs nu nog op het netvlies van Cees van der Burght. Hij legde het vast op een schilderij in olieverf. Parels in het land, het Walchers landleven in het tijdsgewricht 1940- 1945 van Cees van der Burght is tot en met 10 oktober te zien in het Vlis- sings gemeentearchief van maandag tot en met donderdag van 9 tot 16.30 uur en op Open Monumentendag zaterdag 13 september) van 10 tot 17 uur. door Conny van Gremberqhe HULST - Voor Gedeputeerde Staten van Zeeland is een fiets- voetveer tussen Kruiningen en Perkpolder een gepasseeikl sta tion. GS zijn niet van plan om naar zo'n veer nog nader onder zoek te laten verrichten. De onderzoeken die in opdracht van de provincie zijn uitgevoerd hebben voor het provinciebe stuur voldoende aangetoond dat er geen economische grond slag is voor een dergelijke voor ziening. Bovendien is het college van Ge deputeerde Staten van mening dat het gros van de Zeeuws-Vla mingen door de opening van de Westerscheldetunnel de beschikking heeft gekregen over betere vervoersmogelijk heden. De Hulster oud-leraar A. Broekmans ventileerde de voorbije zomer in twee brieven aan het provinciebestuur kri tiek op de onderzoeken die de provincie had laten verrichten. Hij stelde dat de economische schade voor het uitblijven van een alternatieve fiets-voetver- binding groter zou zijn dan de uiteindelijke exploitatiekosten voor zo'n verbinding, een be trouwbare overheid zou in zijn optiek dan ook zorgen voor die vervoersmogelij kheid Dat Broekmans voor de regio Oost-Zeeuws-Vlaanderen met een intensieve campagne gepro beerd heeft om de provinciale overheid warm te krijgen voor een fiets-voetveer wordt, zo schrijft D. Kruis, hoofd van de afdeling Verkeer en Vervoer na mens GS, zeer gewaardeerd. Dat neemt niet weg dat het pro vinciebestuur van mening is dat meer mensen voordeel hebben van de Westerscheldetunnel dan dat er nadeel van ondervin den. „Dat inwoners van Zeeuws- Vlaanderen die in de nabijheid van de veerpleinen wonen gedu peerd zijn ten aanzien van reis tijden en -kosten klopt, maar is welhaast onvermijdelijk", laat het Zeeuws bestuur Broekmans weten. De Hulster activist zou voorts in zijn argumentatie voor een fietsvoetveer voorbij zijn ge gaan aan het feit dat ook de Oost-Zeeuws-Vlamingen door de nieuwe tunnel voordelen ge nieten bij het reizen. De tunnel is 2 4 uur per dag te ge bruiken en ook het openbaar vervoer in Zeeland is inmiddels zodanig op de tunnel afgestemd dat de reistijden voor het gros van de Zeeuws-Vlamingen kor ter zijn geworden. Die voorde len zou Broekmans volgens het college van GS in zijn pleidooi en voor een alternatieve veer dienst niet hebben laten mee wegen. Dat Broekmans de voorbije maanden een lans heeft willen breken voor scholieren uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen die met de bus naar school in Goes moeten en geconfronteerd werden met lange reistijden vindt de provin cie een prima zaak. Alleen vindt men in Middelburg dat Broek mans dan in de slag zou moeten met vervoersmaatschappij Connexxion. „Dat is het juiste orgaan om de kwaliteit van de dienstverlening te optimalise- ren", bericht Kruis aan de Hul- stenaar. Hij is nu ruim een maand de deur uit, die Terneuzense twintiger. Woont op nog geen tweehonderd meter van moe ders, maar laat zich bewitst niet al te vaak zien. Kan ze aan het idee wennen. Dat blijkt verdraaid lastig en dus zocht ze naar een alternatief voor haar twee meter lange 'praatpaal'. Over een paar weken is het zover. Dan kan ze haar ei kwijt bij een dertig centimeter hoge hond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 9