PZC Zimbabwaanse oppositie wint lokale verkiezingen ijsseldijk modes Milosevic wil twee jaar pauze in proces Driehonderd passagiers ziek op cruiseschip Hotelbranden in Kenia lijken te zijn aangestoken Slovenië en Kroatië ruziën over toegang Adriatische Zee Slechts vier jaar cel woensdag 3 september 2003 Getuigenissen Drie bolwerken Taliban veroverd Hoest kan hartslag corrigeren Arrestaties voor aanslag Omagh Thaise vrouwen verhandeld Tsjechië bekijkt oude sterfgevallen Erbij Bashir is opgelucht na vonnis .^f&IawsSÉsSlCf.; door Step Vaessen JAKARTA - Het vonnis tegen de 65-jarige 'terrorist' Abu Bakar Bashir verraste vriend en vij and. Tegen alle verwachtingen in kreeg hij vier jaar gevange nisstraf in plaats van de vijftien jaar die de openbare aanklagers hadden geëist. De rechters acht ten niet bewezen dat de moslim geestelijke, de 'emir', de leider was van Jemaah Islamiyah. Ook was er geen bewijs dat hij achter een reeks bomaanslagen zat en de opdracht had gegeven om de toenmalige vice-presi dent Megawati te vermoorden. Bashir is wel veroordeeld voor het deelnemen aan staatsonder- mijnende activiteiten omdat hij nauwe contacten had met de op richter van Jemaah Islamiyah, de in 1999 overleden Abdullah Sungkar. Die wilde van Indone sië een islamstaat maken. Een plan dat Bashir, volgens de rechters, steunde. De uitspraak is een enorme afgang voor de Indonesische re gering, die vooral aan het bui tenland wilde laten zien dat ze korte metten maakt met terro risme. De vrees bestaat dat hier door veel Indonesiërs alleen nog maar sterker gaan geloven dat Jemaah Islamiyah niet bestaat en dat de bomaanslagen het werk zijn van de CIA, een nog steeds erg geliefde theorie. Bashir reageerde zichtbaar op gelucht. Zelfs zijn eigen advo caten hadden een veel hogere straf verwacht. Maar hij zei me teen dat hij zich niet bij het von nis zou neerleggen. ,,Ik verdedig alleen de sharia-islam (islamiti sche wetgeving). Daarom kan ik het vonnis niet accepteren en ga ik in hoger beroep." Met de mi crofoon in de hand, staande met zijn gezicht naar het publiek riep Bashir zijn ongeveer twee honderd aanhangers op rustig te blijven. „Als er iets gebeurt, dan is dat het werk van de Ame rikaanse provocateurs, niet van ons." De rechters maakten geen bezwaar tegen het ongebruike lijke tafereel in de rechtbank. De hele zaak tegen Bashir was voor een belangrijk deel geba seerd op getuigenissen van een handjevol gevangen leden van Jemaah Islamiyah in Maleisië en Singapore. Zij legden verkla ringen af via een videoverbin ding. Volgens de advocaten kon dit niet worden gebruikt als bewijs. Bovendien kunnen ge tuigen die gevangen zitten op allerlei manieren zijn gemani puleerd. De rechters gingen daar voor een deel in mee. Ze achten hun verklaringen niet voldoende omdat ze het vooral 'van horen zeggen' hadden. Een andere belangrijke getuige, Omar Al Faruk, een vermeend lid van Al Qaeda, is nooit ge hoord omdat hij sinds zijn arres tatie in handen is van de Ver enigde Staten. GPD NEW YORK - Passagiers verlaten in de ha ven van New York het cruiseschip Regal Princess (achtergrond). Ze moesten hun rondreis over de Atlantische Oceaan bekor ten omdat een zogeheten norovirus was op gedoken. Ruim driehonderd passagiers en bemanningsleden waren hierdoor ziek ge worden. De ziekte, die gepaard gaat met misselijkheid en overgeven, is hoogst be smettelijk, maar duurt slechts 24 tot 48 uur. Bij aankomst in New York waren nog maar twee passagiers ziek. De overige 1526 pas sagiers en 679 bemanningsleden mochten het schip verlaten. Het schip was op 18 au gustus vertrokken uit Kopenhagen. Het vi rus sloeg toe op de tweede dag, zei Benson. De Regal Princess was halverwege de reis geheel gedesinfecteerd. Benson zei dat ver moedelijk een of twee passagiers het virus onbewust aan boord hebben gebracht. Het norovirus, dat het Norwalk- en Norwalk- achtige virussen omvat, maakte vorig jaar duizenden slachtoffers op cruiseschepen. foto Monika Graf/EPA NAIROBI - Circa zeshonderd hotelgasten zijn in de nacht van maandag op dinsdag uit ver schillende luxe hotels in de Ke- niaanse havenstad Mombasa geëvacueerd nadat er branden ontstonden. Er brak een grote brand uit in het Paradise Beach Hotel, die kennelijk oversloeg naar drie andere luxe hotels in de onmiddellijke nabijheid. De oorzaak is nog niet duidelijk. De getroffen hotels behoren tot Advertentie C8A verras PRIJS een keten en een Zwitserse eige naar vermoedt volgens Keni- aanse media dat brandstichting de oorzaak is van de branden. Duitse militairen die in het ka der van internationale maatre gelen tegen terrorisme ter plaat se waren, waarschuwden de politie en brandweer. De bran den woedden hevig in de hotels, maar ze zijn inmiddels geblust door de brandweer die werd bij gestaan door manschappen en materieel van de Keniaanse ma rine en het leger. Duitse militai ren hielpen bij de evacuatie van hotelgasten, onder wie zo'n driehonderd Duitsers. De politie in Mombasa gaat er niet van uit dat de branden met terrorisme te maken hebben. Het is niet bekend of er een ver band bestaat met een grote poli tieactie in Mombasa, die tot veel verontwaardiging heeft geleid. De politie heeft meer dan dui zend mensen gearresteerd in Mombasa in een actie tegen cri minelen, drugshandelaren en il legale immigranten. DPA/ANP QALAT - Het Amerikaanse en Afghaanse leger hebben giste ren naar eigen zeggen drie bolwerken van de Taliban in het zuiden van Afghanistan veroverd. Enkele honderden Taliban leveren al een week strijd met de militairen in de bergen van de provincie Zabul. Volgens generaal Haji Saifullah Khan van het Afghaanse le ger zijn de Taliban-strijders de afgelopen dagen ver terugge dreven, maar is het door de ontoegankelijkheid van het ge bied moeilijk om ze te omsingelen en gevangen te nemen. De VS steunen het offensief tegen de Taliban met luchtbom bardementen en hebben ook een aantal speciale eenheden naar het gebied gestuurd. AP WENEN - Stevig hoesten totdat er medische hulp opdaagt kan mogelijk het leven redden van mensen die een hartaanval krijgen als gevolg van hartritmestoornissen. Dat zei de arts Tadeusz Petelenz gisteren op een bijeenkomst van de Europese. Raad voor Cardiologie in Wenen. Door te hoesten wordt er toch bloed naar de hersenen gepompt terwij 1 het hart het begeeft. Daardoor blijft de patiënt lang genoeg bij bewustzijn om hulp in te roepen. Hoesten kan ook helpen bij het corrigeren van het hartritme, aldus Petelenz, die zijn the orie baseert op onderzoek bij 155 patiënten. AP BELFAST - De Noord-Ierse politie heeft gisteren een man en een vrouw opgepakt die worden verdacht van betrokkenheid bij de aanslag in 1998 in de Noord-Ierse stad Omagh, waar door 29 mensen om het leven kwamen. Het stel is aangehouden na een actie van tweehonderd mili tairen en politieagenten in het grensdistrict Omagh. De Britse politie arresteerde de afgelopen jaren tientallen mensen in verband met de aanslag in Omagh, maar die moes ten allemaal worden vrijgelaten wegens gebrek aan bewijs. Tot nu toe is alleen Colm Murphy veroordeeld. Een speciale rechtbank in Dublin achtte bewezen dat Murphy betrokken was bij het voorbereiden van de aanslag en veroordeelde hem vorig jaar tot veertien jaar cel. AFP/ANP BANGKOK - De meeste Thaise vrouwen die naar het buiten land worden verhandeld, gaan naar Duitsland. Daar zijn al zo'n 14.000 vrouwen naar toe gebracht om in de seksindustrie te werken. Andere populaire bestemmingen zijn Nederland, Frankrijk, Zwitserland, Denemarken en Groot-Brittannië. Waar de vrouwen ook terechtkomen, er wordt in vrijwel alle gevallen van ze geprofiteerd. De meesten ondergaan ook sek sueel, lichamelijk of geestelijk misbruik. Zo lopen Thaise vrouwen in Zwitserland vaak hiv en aids op omdat ze worden gedwongen seks te hebben zonder condoom. ANP PRAAG - De Tsjechische politie zal honderden oude, ver dachte sterfgevallen opnieuw onderzoeken. Dit jaar pakte de politie een echtpaar op dat zeker acht mensen zou hebben ver moord, al leek het om een ongeluk of zelfmoord te gaan. Dat heeft politiechef J. Kolar gisteren gezegd. De politiebaas hekelde 'het gebrek aan professionalisme' waarmee inspecteurs de afgelopen jaren veel sterfgevallen hebben bekeken. Ze hadden bij elke zelfmoord moeten uit gaan van moord, tot het tegendeel was bewezen. AFP/ANP door Eelco van der Linden PRETORIA - De door het regi me van Robert Moegabe in de houdgreep gehouden oppositie heeft lokale verkiezingen in Zimbabwe gewonnen. Niet meer dan elf procent van het electoraat nam de moeite te stemmen. Een lage opkomst werd vooraf als een voordeel voor de kandidaten van de rege ringspartij Zanu PF be schouwd. De Beweging voor Democrati sche Verandering (MDC) won 134 en Zanu PF 100 van de te vergeven bestuurszetels. MDC haalde een meerderheid in tien van de zestien gemeenteraden waaronder in hoofdstad Harare en de tweede stad Bulawayo. De oppositie bleek in de steden op permachtig. Zes van de zeven races om het burgemeester schap won de MDC. De stemming voor twee vrijge komen parlementszetels ein digde onbeslist. De MDC be hield haar zetel voor Harare- centrum; de Zanu PF die voor haar rurale bastion Makonde. De overwinning in de hoofdstad was belangrijk voor de MDC, omdat bij verlies de Zanu PF een parlementaire meerderheid had gekregen waardoor de par tij eenzijdig de grondwet had kunnen veranderen. De uitslagen hebben de sukke lende MDC een hart onder riem gestoken. De partij wordt dik wijls verweten te netjes te zijn voor Mugabe. Anderzijds wordt elke poging tot actie keihard door het regime afgestraft. De laatste vreedzame staking'leid- de tot groot militair machtsver toon en de arrestatie van MDC- leider Morgan Tsvangirai we gens hoogverraad. Daarop staat de doodstraf. Moegabe ziet rechtszaken als een manier om controle over de oppositie te houden. MDC heeft die taktiek overgenomen. De partij wil de vorig jaar door Moegabe gewonnen presidents verkiezingen door de rechter ongeldig laten verklaren van wege geweld en fraude. Dit tot grote woede van Moegabe. Hij eist dat de zaak wordt gestaakt voordat hij eventueel weer met oppositie wil praten. MDC zet echter door. De eerste zittings dag in de zaak is 3 november. Al leen als er voordien een akkoord is bereikt, blaast de oppositie de procedure af. Of het indruk maakt op Moega be, valt te betwijfelen. Zimbab we leeft nu al drie jaar met een politieke patstelling, omdat Moegabe weigert de macht af te staan of te delen. Hij ziet de op positie als een agent van de voormalige koloniale moeder, Groot-Brittannië. GPD door Cees van Zweeden ZAGREB - Een rel tussen Slove nië en Kroatië over toegang tot de Adriatische Zee dreigt uit de hand te lopen. Nadat Slovenië zondag al zijn ambassadeur uit Zagreb had teruggeroepen, dreigde het land gisteren de toe treding van Kroatië tot de Euro pese Unie te dwarsbomen. Slo venië, dat volgend jaar lid wordt, was tot dusverre de grootste pleitbezorger van een Kroatisch lidmaatschap in 2007. Kroatië heeft zich de woede van het kleinere Slovenië op de hals gehaald door dat land de toe gang tot de internationale wate ren te ontzeggen. Kroatië, dat een kustlijn heeft van meer dan duizend kilometer, meent ook de territoriale wateren van Slo venië te kunnen claimen. Dat zou de Slovenen, die maar 42 ki lometer kust hebben, beroven van een vrije doorgang naar de internationale wateren. De regeringen van beide landen bereikten in 2001 een akkoord over de kwestie, maar dat ak koord werd verworpen door het Kroatische parlement. De Kro atische minister van Buiten landse Zaken, Tonino Picula, verklaarde maandag dat er der halve geen akkoord was en dat Slovenië moest accepteren dat het geen directe toegang had tot zee. Sloveense schepen konden alleen vrijelijk varen in een smalle strook voor de kust. Picula's Sloveense ambtgenoot, Advertentie Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539 Dimitrij Rupel, beschuldigde de Kroaten ervan de Sloveense strategische belangen te willen schaden. „Dit is een poging om onze economische en politieke belangen te schaden en de be trekkingen tussen een vergroot te Europese Unie en Kroatië te compliceren", verklaarde hij. Rupel omschreef de uitlatingen van Picula als 'onaanvaard baar'. Slovenië vreest dat de Kroaten de doodsteek willen toebrengen aan de Sloveense visserij, als vissersboten niet langer onge hinderd het ruime sop kunnen kiezen. Ook de positie van Ko per als havenstad zou er volgens de Slovenen door in het gedrang kunnen komen. GPD door Thomas Verfuss DEN HAAG - Slobodan Milose vic wil dat zijn proces 'mini maal' twee jaar wordt onder broken. Hij wil in die tijd worden vrijgelaten om zijn ver dediging voor te bereiden. Dit zei de ex-president van Joe goslavië gisteren voor het Joe- goslavië-Tribunaal, tijdens een hoorzitting over de presentatie van het bewijsmateriaal en de getuigen van de verdediging. Dat probleem komt aan de orde als de VN-aanklagers naar ver wachting in december klaar zijn met het oproepen van hun getui gen. Voorzittend rechter May maak- te nog eens duidelijk dat over voorlopige vrijlating al een ne gatief besluit is genomen en dat het tribunaal daar niet op terug komt. De duur van Milosevic' voorbereidingstijd is nog in be raad. Milosevic, die zich zelf verde digt, wil twee jaar vrij rondlo pen om 'direct contact zonder toezicht met potentiële getui gen te kunnen hebben'. Ook wil hij in die tijd 'vrij en zonder toe zicht' kunnen zoeken naar do cumenten die zijn onschuld kunnen aantonen. Met name de eis van twee jaar pauze schoot May in het ver keerde keelgat. Volgens de Brit is er 'geen sprake van' dat de rechtszaak voor twee jaar wordt onderbroken. Milosevic kreeg enige steun van amicus curiae (vriend van het hof) Steven Kay, die door de rechters is ingehuurd om mede zorg te dragen voor een eerlijk proces. De Brit wees, evenals Milosevic, erop dat de Kosovo- aanklacht al in 1999 is uitge vaardigd en dat de VN-aankla gers sindsdien aan de voorberei ding van het proces konden werken. Voor de Bosnië- en de Kroatië-aanklacht, die welis waar later zijn uitgevaardigd, kunnen de aanklagers terugval len op eerdere tribunaal-pro- cessen, terwijl Milosevic bij het begin moet beginnen. Volgens aanklager Geoffrey Ni ce gaat de vergelijking niet op. Milosevic kent de waarheid im mers omdat hij er zelf bij was, terwijl de aanklagers de gang van de gebeurtenissen moei zaam moeten uitzoeken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5