PZC Balkenende ontbijt met Bush in politiek onzeker klimaat Domme Nederlander Samenwerking is verplichtend is in Zuid-Afrika racistische uitspraak Amerikanen vallen in Irak vervolgde moslimgroep bij 3 september 1953 woensdag 3 september 2003 Oorlogen Vermoord Kosten Opbouw Kleurling Ademloos Boerenleider Sjiieten zijn erfvijanden Al Qaeda door Harald Doornbos Twee autobommen in Najaf. Meer dan honderd doden en tientallen gewonden, en de leider van de Iraakse sjiieten, ayatollah Al Hakim, is niet meer. Een Amerikaans FBI-team is naar Najaf gestuurd om de lokale auto riteiten te helpen met het onderzoek. Dat is op zijn minst opmerkelijk. Want Al Hakim leefde de afgelopen twintig jaar in Iran en werd gezien als een stro man van Teheran. Maar is Iran niet één van deovergeble- ven landen van de As van het kwaad En heeft het radicaal islamitische Iran sinds de revolutie van 1979 niet altijd volgehouden dat Amerika de satan is? Het Irak van na Saddam Hoessein cre- eert onwaarschijnlijke verbonden. Toch is het tijdelijke monsterverbond verklaarbaar. Amerikanen en sjiieten zijn beide doelwit van soennitische ex tremistische groepen. En dan doet het er weinig toe of die aanhangers zijn van Saddam Hoessein of behoren tot Al Qaeda. Net als de wankele samenwer king tussen Amerikanen en pro-Iraan- se sjiieten, zijn waarschijnlijk ook de aanhangers van Saddam en Osama bin Laden een mosterverbond aangegaan. Ook voor hen geldt: de vijand van mijn vijand is mijn vriend. De soennitische extremisten mogen dan een heilige oorlog voeren tegen de christelijke wereld, omdat volgens Bin Laden het christelijke Westen een 'kruistocht' voert tegen moslims, maar in feite voeren de soennieten vele heili ge oorlogen tegen zo ongeveer iedereen die geen radicale soenniet is. Tegen de joden in Israël, tegen de hindoes in Kashmir en tegen de sjiieten in Irak, Pakistan en Afghanistan. Twee maan den geleden nog werden 52 sjiieten op geblazen tijdens een aanval op een moskee in de Pakistaanse stad Quetta. De daders waren onderdeel van een aan Bin Laden gelieerde soenni-organisa- tie. Al deze clubs kennen elkaar uit de jaren tachtig toen zij in Afghanistan - met Amerikaanse steun - vochten tegen de Russische bezetter. De sjiieten wa ren daarbij de grote afwezigen. Bin La den stond sjiieten niet toe om mee te vechten want hij haatte hen waar schijnlijk nog het meest. Surrogaat moslims, afvalligen zijn zij volgens hem. Het grootste schisma binnen de islam De begrafenis van Al Hakim gisteren in Najaf. begon direct na de dood van de profeet Mohammed in 632. Mohammed had geen opvolger aangewezen en na zijn dood vielen de moslims uiteen in twee kampen. Een groep wilde dat Abu Bakr, een van de eerste tot de islam bekeerde vertrou welingen van Mohammed, de rol zou overnemen van de kalief, de assistent van de gestorven profeet. Zij noemden zich soennieten, naar het Arabische woord soenna dat traditie betekent. Zij vonden dat zij doorgingen in de traditie van de profeet. Maar anderen vonden dat Mohammeds opvolger gekozen moest worden uit diens familieleden, zodat er altijd een bloedband zou blijven bestaan tussen de profeet en de toekomstige kaliefs. Hun oog viel op Ali, de neef van Mo hammed die getrouwd was met een van diens dochters. Zij werden bekend als de Sji'atu'Alide Partij van Ali. Dit is door de jaren heen verbasterd tot sji'a. De soennieten wonnen in 632 de poli tieke strij d om de opvolging van de pro feet en Abu Bakr werd de eerste kalief. In 656, toen de derde kalief door op standige moslims werd vermoord, werd Ali echter alsnog kalief, de vierde dus. Maar hij regeerde slechts vijf jaar en werd ook vermoord. Het kalifaat ging over in handen van het huis van Ummaya, geen familie van Mohammed of Ali. In 680 probeerde Ali's zoon Hoessein met een groep gewapende mannen de Ummaya, de soennieten dus, af te zet ten. Maar in Karbala, in het huidige Irak, werd Hoessein verslagen en sa men met zeventig volgelingen ver moord door de Ummaya. En zo zijn we 1323 jaar later opnieuw beland in Karbala. Het lichaam van de vrijdag vermoorde leider Al Hakim werd maandag van Bagdad via Kar bala naar Najaf gebracht en daar giste ren begaven. Amerikaanse troepen zorgden voor de veiligheid van de hon derdduizenden rouwenden, en nieuwe sjiitische leiders hebben al gevraagd om meer en betere Amerikaanse be scherming. De Amerikanen, die de Iraakse sjiieten aanvankelijk niet vertrouwden vanwe ge hun nauwe banden met Iran, lijken steeds meer tot de conclusie te komen dat de sjiieten (en de Koerden in het foto Karim Sahib/EPA noorden) wellicht de enigen zijn die ge noeg anti-soennitisch zijn om mee te doen aan de strijd tegen Saddam-aan- hangers en Al Qaeda. De sjiieten realiseren zich dat de be zetting door een vreemde mogend heid wellicht niet ideaal is, maar dat uitgeroeid worden door soennieten een nog slechtere optie is. Daarbij durven de Iraakse sjiieten ook weer niet te veel op Teheran te rekenen, gezien de al eeuwen ongezonde rivali teit tussen de Arabische Iraakse sjiie ten en de Iraanse sjiieten die Perzen zijn. Inmiddels zijn vier mannen gearres teerd die verdacht worden van betrok kenheid bij de aanslag in Najaf, twee Irakezen en twee Saoedi's. Alle vier zijn soennieten. GPD door Jaap van Wesel Premier Jan Peter Balke nende en minister van Buitenlandse Zaken Jaap de Hoop Scheffer treffen in Washington veel politieke onzekerheid aan als zij van ochtend vroeg in het Witte Huis met president George Bush gaan ontbijten. Natuurlijk zal Nederland door de president ruimhartig worden geprezen voor de po litieke steun aan de oorlog in Irak en de Nederlandse mili taire bijdrage aan de vredes handhaving nadien. De Nederlanders zullen naar verwachting Bush enthousi ast aanmoedigen om Irak on der VN-bestuur te plaatsen. Nederland heeft van meet af aan gepleit voor een leiding gevende VN-rol. Wellicht zal Bush het bezoek van Balke nende aangrijpen om proef ballonnetjes op te laten voor nieuwe politieke initiatieven in die richting. Maar tot dusver heeft nie mand in de Amerikaanse re gering na de bloedige aan slag van afgelopen vrijdag in Najaf iets gezegd over een nieuw plan of een mogelijke koerswijziging. De retoriek van Bush blijft onveranderd die van 'ferme jongens, stoe re knapen'. Maar hoe de strijd gevoerd moet worden na de aanslagen in Najaf en die op het VN-hoofdkwartier in Bagdad is hoogst onzeker. Onderminister van Buiten landse Zaken Richard Armi- tage lanceerde het idee om de VN een politiek mandaat voor Irak te geven, onder Amerikaans militair bevel. Dat zou landen als India, Pa kistan, Turkije en misschien Frankrijk en Duitsland er toe kunnen bewegen troepen naar Irak te sturen. Maar met die gedachte hebben lang niet alle geledingen van de regering zich verzoend. Voor de ideologen in het Pen tagon onder leiding van on derminister Wolfowitz, blijft 'VN' een vies woord. Zij wil len Irak in eigen beheer hou den, en zeker Duitsland en Frankrijk niet bij de politie ke besluitvorming betrek ken. Maar uit het Congres is er toenemende druk van zo wel Democraten als Republi keinen om de troepenmacht in Irak te internationalise ren, zelfs als Amerika daar voor een vernederende poli tieke prijs moet betalen. Achmed Chalibi, een leiden de figuur in de Iraakse be stuursraad, bepleitte in The New York Times een grotere Iraakse inbreng in het be stuur. Na de aanslag in Najaf klonken er geluiden om snel een Iraakse militie in het le ven te roepen. Democraten én Republikei nen willen van Bush nu ein delijk eens horen hoeveel de hele grap gaat kosten. Paul Bremer, de Amerikaanse be stuurder van Irak, heeft een bedrag van veertig miljard dollar per jaar genoemd, ex clusief de vier miljard per maand die aan militaire uit gaven wordt besteed. Maar Bush heeft tot nu toe om politieke redenen niet over geld gesproken en nog geen Irak-begroting inge diend. Hij wil die discussie zo lang mogelijk uitstellen, want het begrotingstekort zal dan dramatisch omhoog schieten, en dat zal de Democraten nieuwe munitie geven voor hun betoog dat Bush een onverantwoorde lijk beleid voert. Het is aan Balkenende en De Hoop Scheffer om te zien of zij in die politieke onzeker heid een lichtpuntje kunnen ontdekken in het Ameri kaanse beleid waar de rest van de wereld iets mee kan. Zij komen op een cruciaal moment aan in Washington, nu de Amerikaanse regering steeds dieper wegzakt in het Iraakse moeras. GPD Minister van Antilliaanse Zaken Thom de Graaf: ,,We moeten af van de knellende dubbele bestuurs laag. De eilandraden moeten meer eigen bevoegdheden krijgen; de landsregering wat minder." foto Cees Zorn/GPD door Eelco van der Linden Iemand in Zuid-Afrika uitma ken voor 'dikke Nederlander' is denigrerend en racistisch voor de blanke Afrikaner min derheid. Een bekende radio journalist uit Krt'a'pstad die onlangs de samenstelling be commentarieerde vpn het natio nale rugbyteam, bijgenaamd de Springbokken, en daarin veel te veel (tien van de vijftien) 'dom me dikke Dutchmen' telde, moet worden aangeklaagd we gens het verspreiden van racis tische taal. Dat vindt de Nieuwe Nationale Partij, erfgenaam van de Natio nale Partij die de Apartheid uit vond, maar nu netjes is gewor den en zelfs in een coalitie zit met de voormalige vijanden van het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC). „De gebruikte woorden zijn be ledigend en dragen niet bij aan de opbouw van onze niet-raeia- le democratie", aldus NNP'er Johan Durand. De stellingname is opvallend, omdat de Afrikaners zich er meestal graag op laten voor staan afstammelingen te zijn van Jan van Riebeeck. Dat 'Ne derlander' voor hen vandaag een scheldwoord is, kan komen door de toevoeging dom of dik. Of het is wellicht een teken dat de integratie van de Afrikaners in het nieuwe Zuid-Afrika suc cesvol verloopt, iets waar niet iedereen van overtuigd is. Een andere uitleg is dat de jour nalist zelf, een 'kleurling' die graag provoceert, de reden is. Het rechts-nationalistische blad Die Afrikaner van 'die her- stigte Nasionale Party van Suid Afrika', schrijft dat Pierce, 'hoewel een kleurling, weigert Afrikaans te spreken en onge straft de Afrikaners mag beledi gen'. Het blad legt een parallel met de strijdleus van het ANC, 'Kill the boer, kill the farmer', die nog maar kort geleden als 'haat oproepende taal' werd ge classificeerd en daarom verbo den. De regenboognatie Zuid-Afrika blijft worstelen met kleur. Van de 45 miljoen inwoners is tien procent blank. Daarvan is zestig procent - 2,7 miljoen - Afrika ner. Die zien zich als autochtoon en anders dan de Engelstalige blanken. Dat waren 'soutpielen', omdat ze met één been in Zuid-Afrika en het andere in het Verenigd Koninkrijk staan, en met hun geslacht in het zout van de oce aan. Dan zijn er nog drie miljoen kleurlingen, van wie de meesten in de Kaap wonen. Ze spreken doorgaans Afrikaans en staan politiek gezien dicht bij de Afri kaner partijen. Met al die aandacht voor kleur ligt racisme overal en altijd op de loer. De afgelopen dagen volgde de natie ademloos de zaak van Springbok-speler Geo Cronje, een Afrikaner, die tijdens een trainingskamp geen kamer wil de delen met Quinton Davids, een kleurling. Toen dat bekend werd, riep ie dereen, inclusief de baas van het Zuid-Afrikaanse rugby, Rian Oberholzer, dat dit ingegeven moest zijn door racisme. Cronje werd naar huis gestuurd en het ANC veroordeelde het gebeur de. Cronje ziet er met zijn kale hoofd en lange baard uit als een boerenleider uit de zeventiende eeuw, en het feit dat hij uitslui tend Afrikaans spreekt, maakt hem ook verdacht. Maar na intern onderzoek bleek zondag dat het geen racisme was geweest en meer te maken had met het feit dat beiden con curreerden voor dezelfde plek in het team. Het ANC bood zijn excuses aan en de rugbybaas dreigt nu zijn baan te verliezen vanwege zijn te snelle conclusie. Maar het einde van het verhaal verbijsterde het rugbygekke, vooral blanke, deel van de natie. Beide spelers werden niet gese lecteerd voor het komende we reldkampioenschap. Het had niets te maken met het voorval, zei de trainer. Rugby- kenners spreken van een onbe grijpelijke beslissing en zij vin den bovendien dat de carrière van de twee mannen ernstig is geschaad. En de kleur van het nieuwe team? Van de dertig wél geselec teerde spelers zijn twee zwart en drie gekleurd. De rest bestaat uit 'dikke Nederlanders'. GPD „Ik ben geen minister geworden om op de winkel te passen", zegt Thom de Graaf. En hij belooft: binnen vier jaar wijst het volk zelf zijn burgemeesters aan. door Ap van den Berg De moord op Pim Fortuyn en de stembusuitslag van 2003 kostten hem de kop als partijlei der van D66. Als 'gewoon' Ka merlid zocht hij in februari dit jaar nog één keer de publiciteit, maar zijn poging om het presti gieuze Kamervoorzitterschap binnen te halen strandde. Hier na dichtte vrijwel niemand mr. Thomas Carolus de Graaf (Am sterdam, 11 juni 1957) nog een glansrijke toekomst toe in poli tiek Den Haag. En nu is hij nota bene minister voor Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksre laties én vice-premier in Balke- nende-II. „Een prachtige baan. En de sfeer in het kabinet is uitste kend. De kracht van het argu ment wint het eenvoudig van partijpolitieke spelletjes", meldt de vice-premier tevreden. „Ook tijdens de laatste bezuini gingsrondes is openhartig ge sproken en goed geluisterd. Ook naar de D66-ministers. Kijk naar onze inzet op de kenniseco nomie: er is immers niet op on derwijs beknibbeld." De laatste weken scoort De Graaf hoog in de media als 'mi nister van Antilliaanse Zaken'. Hij volgt met meer dan gemid delde belangstelling het werk bezoek van de fractieleiders uit de Tweede Kamer aan het Cari- bisch gebied. En ook hij zag hoe de familie Godett (de Antilli aanse premier en haar broer, red.) en consorten de afgevaar digden uit Nederland als kwa jongens behandelen. „Ik heb gelezen dat onze Kamerleden geïrriteerd raakten. Ik kan me dat voorstellen, maar ze zijn mans genoeg om voor zichzelf op te komen", aldus De Graaf. - Wat vindt u van het werkbe zoek? Ik stel in elk geval vast dat er in Nederland nu één politiek front is gegroeid met het oog op de toekomst van de Antillen. In de zin van: dit kan zo niet langer. Gelukkig is De Graaf al in actie gekomen." - Leg uit. „De bestuurlijke - en financiële verhoudingen tussen Neder land en de Antillen moeten heel snel beter. Ik wil niet wachten tot een evaluatie van het Sta tuut van het koninkrijk in 2004. Dat duurt me te lang. Nog deze maand stel ik een Nederlands- /Antilliaanse werkgroep in, die voor het eind van het jaar alles in kaart brengt. En dan gaan we knopen doorhakken. Ik ga niet dicteren, maar er moet wat ge beuren. Het kan zo niet langer. We moeten af van de knellende dubbele bestuurslaag. De ei landraden moeten meer eigen bevoegdheden krijgen; de landsregering wat minder. De grote eilanden meer autonomie, de kleine een stevige ondersteu ning. En wat gezamenlijk moet, ook echt gezamenlijk doen. Zo als de aanpak van criminali teit." - De Antillen stevenen af op een bankroet. „Ik verwacht dat de regering daar orde op zaken stelt met een heel stevig en verantwoord fi nancieel beleid. Als dat gebeurt, ben ik bereid naar schuldreduc tie te kijken. Alleen in die volg orde. Dit jaar moet ook een ontwikkelingsfonds worden in gesteld, zoals op Aruba al het geval is." - Ustuurt dan extra geld naar de Antillen? „Maar alleen als de Antilliaanse regering het roer omgooit. Ne derland gaat er niet ongericht geld in pompen, zonder resul taat. Samenwerking is niet vrijblijvend, maar verplich tend. En wederkerig. De armoe de kunnen we gezamenlijk aan pakken, maar alleen als onder deel van een structureel herstel beleid." Aan het eind van deze maand brengt premier Mirna Godett een tegenbezoek aan ons land. Kortom, De Graaf heeft zijn handen vol aan de Antillen. Maar hij vertrok naar het minis terie van Binnenlandse Zaken om de bestuurlijke vernieuwing vorm te geven. Zoals de recht streeks door het volk gekozen burgemeester. „De voorberei dingen voor het wetsontwerp zijn goeddeels afgerond. Deze maand maak ik de hoofdlijnen van mijn voornemens bekend. Niet veel later wil ik debatteren met de Kamer. En dan kunnen we echt aan de slag met het for muleren van de wetgeving. Ik zeg graag toe dat in deze kabi netsperiode van vier jaar kie zers zelf hun burgemeester kun nen kiezen. En dat geldt dan voor alle gemeenten, ongeacht de grootte." - En kiest men dan tegelijkertijd een complete ploeg wethou ders? „Nee, ik ben geen voorstander van een presidentieel stelsel. Geen gekozen dictator, voor mij. De burgemeester moet wel een leidende rol spelen in de vorming van een college en de hoofdlijnen van beleid. Enkel boven de partijen staan en een beetje coördineren is me te vrij blijvend. Ik zie de burgemeester als een regeringsleider op lokaal niveau. De verkiezing moet meer zijn dan alleen een schoon heidswedstrijd. Een stevige ge kozen burgemeester met stevige bevoegdheden. "GPD VLIEGRAMP - Een vliegtuig dat onderweg was van Parijs naar Saigon, is ter hoogte van Nice tegen de Cemetberg ge vlogen. Bij het ongeval vielen 42 doden, waaronder de be kende Franse violist Jacques Thibaud. Het ongeval ont stond waarschijnlijk doordat de piloot te vroeg daalde voor een tussenlanding. HELICOPTERDIENST Zeeuws-Vlaanderen wil een helikopterdienst. Daarover zijn herhaaldelijk vragen ge steld in de raad Terneuzen. B en W hebben de vraag aan de Kamer van Koophandel en de Fabrieken voor Zeeuws- Vlaanderen voorgelegd. PZC Hoofdredactie: A L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 315500 Fax:(0113)315669 E-maii: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)460116 Fax: (0118) 472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl T erneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst 8.30-17.00 uur BRITANNIA - Naar verwach ting wordt volgende maand begonnen met de herbouw van hotel Britannia aan de Vlis- singse boulevard. Tot dusverre werd dat opgehouden in af wachting van financiële be slissingen, maar die knopen zijn nu doorgehakt. Ook het Tehuis voor Ouden van Dagen in Vlissingen kan worden her bouwd. JULIANA - Koningin Juliana viert het eerste lustrum van haar regeerperiode. In de vijf jaren die achter haar liggen, heeft zij samen met haar echt genoot Bernhard en haar viet dochters de harten van de be volking veroverd. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mall: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vri|dag gedurende de openingsti|den; zaterdags tot 12 00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2.00) per maand 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag:€ 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel (0113)315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjesl Tel. (0113) 315550 Fax: (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax: (0114) 372771 Internetwww. pzcnl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice. Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot LUGQGnGf"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4