Parlement neemt wet Werk en Bijstand aan LTO noemt uitspraken prins Willem-Alexander niet reëel Politiebonden zien overtollige militairen graag overstappen Rockdiploma's uitgereikt Maxima doet zwangerschapsyoga met clubje thuis Gezondheidstest van start Chronisch zieken en gehandicapten kunnen extra uitgaven niet opbrengen Vrijspraak in zaak moord op neurologe 0800 - 0231 231 (GRATIS) Nachtdetentie jongeren landelijk België helpt Nederlandse marine Tbs voor doodschudden baby Valkenburg zet president Bush in VOC-archieven veiliggesteld woensdag 3 september 2003 Minder studenten Celstraf voor eerste verdachte in Eindhovense ontuchtzaak Duurder TILBURG - Maartje Simons (26) uit Rotterdam wordt tijdens de aan de eerste en tot nu toe enige opleiding voor popmuzikanten uitreiking van haar diploma van de Rockacademie toegesproken in Nederland. door Rude Boy van de voormalige Urban Dance Squad. De uitreiking vond plaats in popcentrum 013 in Tilburg. Simons Aan de Fontys Rockacademie in Tilburg studeerden gisteravond zal met haar diploma op zak de nieuwe drummer worden van de de eerste zeven studenten af. Zij zijn vier jaar geleden begonnen band K's Choice. foto Dolph Cantrijn/ANP UTRECHT - Jongeren onder de achttien jaar die in voorlopige hechtenis zitten kunnen binnenkort bijna overal in Neder land in nachtdetentie terecht. Minister Donner van Justitie gaf gisteren het startschot voor de landelijke invoering van deze vorm van hechtenis. Jongeren in nachtdetentie zitten in een gesloten inrichting, maar ze krijgen dagelijks onder strikte voorwaarden verlof voor werk of studie. Zij moeten een contract tekenen waarin afspraken staan over onder meer hun aanwezigheid bij de les sen en hun gedrag. Als zij de afspraken schenden, dan gaan ze naar de gewone voorlopige hechtenis. Uit experimenten in Rotterdam en Amsterdam is gebleken dat jongeren in nachtdetentie minder kans hebben om af te glijden naar een criminele carrière. ANP DEN HAAG- De Belgische marine zal de Nederlandse en Amerikaanse collega's helpen bij de drugscontroles in de Ca- raïbische Zee. Het Belgische fregat Wandelaar is daartoe gis teren vertrokken vanuit de haven van Zeebrugge, aldus het Belgische ministerie van Defensie. Het fregat met 160 bemanningsleden helpt ruim een maand lang om de scheepvaart in de Caraïben in de gaten te houden. De Belgen laten de drugscontrole aan boord van verdachte schepen over aan de Nederlanders en Amerikanen. ANP ZUTPHEN - De rechtbank in Zutphen heeft gisteren een der tigjarige man uit Apeldoorn veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk en tbs met voorwaarden. De man mishandelde en doodde op 22 november vorig jaar zijn twee maanden oude baby. Tij dens de behandeling van de zaak gaf hij toe het kind hevig heen en weer te hebben geschud toen het niet wilde ophouden met huilen. Na onderzoek bleek dat er sprake was van een shaken-baby-syndromdusdanig schudden van de baby zodat hij overleed. ANP VALKENBURG - Ook de machtigste man ter wereld is nu be trokken in de strijd om de Orion-patrouillevliegtuigen op marinevliegkamp Valkenburg te behouden. De Amerikaan se president Bush heeft gisteren per e-mail een brief ontvan gen van Stichting Vrienden Marinevliegkamp Valkenburg (SVMV). Daarin wijst de stichting hem op de plannen van de Nederlandse regering om de patrouillevliegtuigen per 1 janu ari 2004 aan de grond te houden. In de brief wordt het belang van de Orions in de strijd tegen terrorisme en drugs bena drukt. Deze week ontvangt Bush premier Balkenende en minister De Hoop Scheffer van Buitenlandse Zaken. GPD DEN HAAG - De archieven van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) komen bijna zeker op de Werelderfgoed- lijst voor documenten van de Unesco, de culturele poot van de Verenigde Naties. Dat verwacht het Nationaal Archief in Den Haag, dat de archieven voor de lijst heeft voorgedragen. Een plaats op de lijst levert geen geld van de Unesco op, maar geldt als een dringend verzoek aan overheden om zoveel mo gelijk te doen om het erfgoed in kwestie te behouden. De VOC-archieven liggen verspreid over de hele wereld. In to taal zijn het 34 miljoen pagina's geschiedenis. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Maxima wil haar zwangerschapsgymnastiek niet alleen doen. Andere zwangere vrouwen uit Den Haag zijn daarom benaderd met de vraag of ze er voor voelen hun oefenin gen bij de prinses thuis te ver richten. „Ik ben inderdaad gevraagd", bevestigt een vrouw, die ano- niem wil blijven. „Het was leuk geweest om de oefeningen met de prinses te doen, maar dat is voor mij niet praktisch. Ik ben namelijk eerder uitgerekend en moest dus eerder met de oefe ningen beginnen." De werving geschiedde discreet. Het voordeel is duidelijk. Wan neer Maxima haar gymnastiek in een zaaltje zou doen, is de kans op pottenkijkers - en onge wenste foto's - te groot. Niet dat de gekozen methode helemaal waterdicht is, zoals de eerder dit jaar door een bouwvakker stie kem in de prinselijke woning gemaakte foto's toonden. Niet bekend is of prins Willem- Alexander een deel van de oe feningen gaat meedoen. Dat wordt eigenlijk van 'moderne vaders' wel verwacht. En aan gezien de prins in juni trots aankondigde dat 'wij' zwanger zijn, ligt dat ook wel voor de hand. Zwangerschapsgymnas tiek wordt meestal gegeven door een fysiotherapeut of een gymleraar. Maxima heeft geko zen voor de yoga-variant. Die wordt veelal gegeven door spe ciale yoga-leraren. De bedoe ling van de oefeningen is spieren die tijdens de zwangerschap en de bevalling het meeste te lijden te hebben, soepel te maken. Het is gebruikelijk om met de gym nastiek rond de 24ste week van de zwangerschap te beginnen. Dat betekent dat Maxima een dezer dagen moet beginnen. De baby wordt begin volgend jaar verwacht. GPD pZw A A 1 Actie tegen bezuinigingen zorg doorRudi Buis we ingrepen in het ziekenfonds- DEN HAAG - Tientallen pati ëntenverenigingen, vakbonden en ouderenbonden binden sa men de strijd aan tegen de voor genomen kabinetsbezuinigin gen op de gezondheidszorg. Dat hebben de betrokken organisa ties gisteren in Den Haag ge zegd. Bijna 2,5 miljoen chronisch zie ken en gehandicapten dreigen door de plannen te worden ge confronteerd met honderden en soms duizenden euro's aan extra kosten. „Binnenkort komen we met z'n allen naar Den Haag om te laten zien dat we helemaal niet zo on zichtbaar zijn", zei voorzitter J. Troost van de Chronisch zieken en Gehandicapten Raad giste ren. De FNV zal harde CAO-on- derhandelingen, met aanvul lende eisen voor chronisch zieken, niet schuwen als het ka binet zijn plannen doorzet, zegt voorzitter L. de Waal. „Maar eerst willen we met goede argu menten een appèl doen op de be leidsmakers." Bezuinigingen op hulpmidde len voor chronisch zieken, nieu- GRONINGEN- Voor het nieu- wege studiejaar hebben zich minder (1,5 procent) studenten aangemeld voor een universi- taire-studie dan vorig jaar. Voor een hbo-opleiding schrij ven zich dit jaar juist meer men sen in (5,5 procent), zo meldde de Informatie Beheergroep gis teren. ANP pakket, eigen bijdragen voor recepten en opnieuw een stij ging van de nominale premie baren de patiëntenorganisaties grote zorgen. Een alleenstaande ziekenfondsverzekerde gaat de komende jaren ongeveer 450 eu ro meer betalen; een gezin met twee kinderen komt op 1000 eu ro extra uit. Voor chronisch zie ken lopen de bedragen nog ver der op, vrezen ze. Troost: „Laat ik een fabeltje uit de wereld hel pen: chronisch gehandicapten kunnen zich niet bijverzekeren. Daar brandt geen enkele verze keraar zijn vingers aan." Troost zegt geen rekenmachine nodig te hebben om te kunnen zien dat de voorgenomen bezuinigingen onbetaalbaar zijn. „Voor velen is het zelf betalen van een strip paracetamol al onmogelijk." De Waal spreekt van een asociaal beleid dat nog nooit eerder is vertoond. Hij vreest dat het ka binet 'alvast voorsorteert' voor een nieuw zorgstelsel. Ook patiënten die afhankelijk zijn van het zogeheten 'zittend ziekenvervoer' (ongeveer 250.000) maken zich ernstig zorgen. De vergoeding daarvan staat op losse schroeven. Voor nier- en revalidatiepatiënten is dat desastreus, omdat bijvoor beeld nierpatiënten drie keer per week naar een dialysecen trum moeten om hun bloed te la ten filteren. Daarvoor zijn ze vaak afhankelijk van een taxi, omdat ze na behandeling misse lijk of duizelig zijn waardoor ze zelf niet kunnen rijden. „Stel dat je drie keer per week dertig kilometer moet rijden, dan ben je per jaar al gauw vijfduizend euro kwijt", zegt Troost. GPD door Henk van Lierop DEN HAAG - De PvdA, Groen- Links, SP en de ChristenUnie hebben gisteren tegen de nieu we Wet Werk en Bijstand ge stemd, die de bestaande Bij standswet moet vervangen. De wet werd toch aangenomen met de stemmen van CDA, VVD, D66, LPF en SGP vóór. De stemming werd even onder broken, omdat mensen die ge huld waren in actie-T-shirts van de FNV op de publieke tribunie luidkeels protesteerden. Indenieuwewet,dieop 1 janua ri van kracht wordt, krijgen ge meenten niet langer de bij standsuitkeringen vergoed van het Rijk, maar krijgen ze daar een budget voor. Als ze geld overhouden mogen ze dat beste den aan andere dingen. Voor GroenLinks en SP was dat een belangrijke reden om tegen te stemmen. Zij vrezen dat de mensen in de bijstand de dupe worden. De PvdA schaarde zich achter de doelstelling van de wet om meer mensen aan be taald werk te helpen, maar Ka merlid Noorman-den Uyl zei gisteren de uitvoering daarvan te beschouwen als 'half werk'. Het debat over de wet ging voor al over de positie van de bij standsmoeder. De vrijstelling om te solliciteren als er een of meer kinderen zijn die jonger zijn dan vijf jaar, vervalt in de nieuwe wet. Voor de Christen- Unie was dat een van de belang rijkste redenen om tegen de nieuwe wet te stemmen. De PvdA kreeg met steun van D66 een meerderheid zo ver, dat bijstandsmoeders alleen hoeven te solliciteren als de gemeenten ervoor gezorgd hebben dat de kinderopvang goed is geregeld. Staatssecretaris Rutte (Sociale Zaken) nam dat op in de nieuwe wet. Het CDA was aanvankelijk ook tegen het schrappen van de vrij stelling om te solliciteren voor bijstandsmoeders met jonge kinderen. De regering kwam aan de bezwaren van het CDA tegemoet door de beslissing over de sollicitatieplicht in feite bij de gemeente te leggen. ANP DEN HAAG - De conditie van staatssecretaris Ross-Van Dorp van Volksgezondheid (r) kan beter en ze moet gezonder eten. Dat bleek toen zij gisteren de Nationale Gezondheidstest af legde. De staatssecretaris beloofde beter schap: „Ik neem me voor om tijdens mijn lunch te gaan wandelen." Met haar deelname aan de test gaf Ross het startsein voor de inmiddels al vijfde keer dat duizenden Nederlanders zich kunnen laten testen op gezondheid, beweegge- drag en leefstijl. Uit onderzoek blijkt dat 55 procent van de Ne derlanders onvoldoende beweegt. Vorig jaar bleek tijdens de test bovendien dan bijna de helft van de deelnemers te zwaar is. Verder is gebleken dat bij overgewicht het risico op hartziekten bijna twee keer zo groot is. De staatssecretaris wil zich de komende jaren richten op overgewicht en de zogenoemde 'be wegingsarmoede'. Zij wil onder meer huisart sen een grotere rol toedichten. Die moeten zwaarlijvigen vaker aanspreken op hun over gewicht, ook als deze mensen komen met totaal andere klachten. De Nationale Gezondheidstest duurt van 15 tot 22 september. foto Cees Zorn/GPD DEN BOSCH - Een 31-jarige Eindhovenaar is gisteren door de rechtbank in Den Bosch ver oordeeld tot een gevangenis straf van veertien maanden cel, waarvan zes maanden voor waardelijk. De man is betrokken bij de om vangrijke Eindhovense on tuchtzaak, die zich afspeelde in het Anne Frankplantsoen. Ook de inmiddels ontslagen PSV-di- recteur F. Spooren is verdachte in deze zaak. De 31-jarige Eindhovenaar is de eerste die voor zijn betrokken heid in de ontuchtzaak is ver oordeeld. De rechtbank vindt overtuigend bewezen dat hij in het park en in zijn woning, tegen betaling, seksueel contact had met minderjarige jongens tus sen de zestien en achttien jaar oud. Ook krijgt de man straf omdat in zijn woning een grote hoeveelheid kinderporno is aangetroffen in twee compu ters. Het Openbaar Ministerie had twee weken geleden dertig maanden gevangenisstraf ge- eist. Behalve de gevangenisstraf moet hij zich tijdens zijn proef tijd van drie jaar laten begelei den door de reclassering. De rechtbank houdt er in haar von nis rekening mee dat hij zijn baan door de veroordeling kwijt is.Bovendien is bij de bepaling van de straf rekening gehouden met zijn beperkte geestelijke vermogens. ANP W/4C.HT AP) IK STrtrtkS R|)K 6V ?Ef?06MP Hsb ,1£ svpefiL spji-r/ door Mayke Calis DEN HAAG - Land- en tuin bouworganisaties nemen de suggestie van kroonprins Wil lem-Alexander om West-Ne derland te laten verzilten niet serieus. Ze vinden diens voor stel om gewassen te ontwikke len die tegen brak water kunnen 'futuristisch' en 'niet reëel'. „Er zijn intelligentere oplossin gen mogelijk", zeggen LTO-be- stuurslid Geart Benedictus en WLTO-voorzitter Jan Heij- koop. Willem-Alexander betoogde maandag in een rede voor de Universiteit Wageningen dat het in de toekomst steeds duur der wordt om landbouwgrond te voorzien van zoet water. Daar om moet volgens hem onder zocht worden welke gewassen beter bestand zijn tegen brak water. De kroonprins hoopte dat Wageningen hierin het voortouw zou nemen. Het wa terbeheer is de afgelopen jaren te eenzijdig in dienst gesteld van landbouw en stedelijke ontwikkeling, aldus de kroon prins. „Een zeer eenzijdige visie", oor deelt Benedictus. „De meeste gewassen kunnen niet tegen brak water. De prins rept ook met geen woord over de natuur, die absoluut niet tegen verzil- ting kan." Heijkoop en Benedictus menen dat er 'intelligentere en creatie vere oplossingen' mogelijk zijn, bijvoorbeeld door water uit het IJsselmeer en het Haringvliet door centraal-Nederland te la ten stromen. Het is duurder om West-Neder- land te laten verzilten dan om er zoet water heen te laten stro men, verwacht Heijkoop. „Als er geen gewassen kunnen groei en, wordt de grond minder waard." Heijkoop verwacht weinig van onderzoek naar zoutbestendige gewassen. Bei de mannen verwachten dat met de suggesties van de prins niets wordt gedaan. Benedictus: „We zijn al tweeduizend jaar bezig ons land in te polderen, dat kun je niet zomaar teniet doen. Ge lukkig beslissen kabinet en Tweede Kamer wat er gebeurt." GPD door Ferdi Schrooten DEN HAAG - De politievak bonden vinden het een goed plan om overtollig geworden krijgsmachtpersoneel in te zet ten voor politietaken. Zo kan een deel van het personeelste kort bij de politie worden opge lost, aldus de bonden. De bonden eisen wel dat over stappende militairen en burger personeel aan dezelfde eisen moet voldoen als het huidige po litiepersoneel. Op dit moment overleggen de ministeries van Defensie en Binnenlandse Zaken, waar de politie onder valt, over over plaatsing van overtollig militair personeel. Door een grote bezui nigingsoperatie bij Defensie moeten ongeveer negenduizend werknemers vertrekken. Volgens een woordvoerder van Defensie zijn er ook 'verken nende' gesprekken met de mi nisteries van Justitie, Financiën en Volksgezondheid. Die zou den personeel over kunnen ne men voor functies in het gevan geniswezen, bij de douane en in de zorg. „Maar er zijn nog geen concrete afspraken." Uit een vergelijkbare operatie in de jaren negentig, toen door grote bezuinigingen ook Defen siepersoneel moest vertrekken, blijkt volgens de bonden dat mi litairen prima de overstap naar de politie kunnen maken. „Zo wel als agent op straat, in on dersteunende functies of als lei dinggevende", aldus bestuurder Gerrit van de Kamp van Politie vakorganisatie ACP. Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politie Bond (NPB) spreekt van een 'specta culair' plan. „Het gaat bij De fensie toch om grote aantallen en bij de politie hebben we een duidelijk capaciteitsprobleem. Volgend jaar zien we de sterkte van de politie zelfs dalen." Van Duijn vindt het wel pijnlijk als het personeel bij Defensie functies zou innemen, waarvoor zich eerder al honderden men sen hebben aangemeld bij de politieopleidingen. Geselec teerde kandidaat-politiemen sen hebben de voorbije maan den op grote schaal te horen gekregen dat hun opleiding niet doorgaat. Een aantal van hen heeft daarvoor een baan of op leiding elders aan de kant geschoven. Van Duijn: „Die mensen zouden zich wel eens bedrogen kunnen voelen." GPD DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren een 57-jarige man uit Den Dungen vrijgesproken voor moord op zijn echtgenote en poging tot doodslag op zijn dochter. Ingrid Gantvoort, neurologe in een ziekenhuis in Den Bosch, werd in de nacht van 28 op 29 ju li 2002 doodgeschoten in de slaapkamer. Al snel gingen de verdenkingen uit naar de echt genoot, die een financieel mo tief zou hebben bij de moord. Dochter Femke legde beschul digende verklaringen af tegen haar vader. Die was op vaarva kantie toen de aanslag werd ge pleegd, maar helemaal water dicht was zijn alibi niet. Hij werd vorig jaar tot achttien jaar cel veroordeeld. Het gerechtshof vond de verkla ring van de dochter onvoldoen de geloofwaardig. ANP Advertentie PZC ZEELAND Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3