0* Snelle motorrijder uit Sluiskil beboet Hardrijdsters bestraft Kunst om de rekening af te betalen 7000 containers wachten op oud papier F i 1.^1® 9 Discussie over tweede fiets-voetveer voor provincie gesloten ÏSE—I Geen bestaansrecht meer voor ROZ Zeeuws-Vlaanderen WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Ei Alle bezwaren tegen komst slibdepot in brief verzameld i Dvd-dief beboet zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN woensdag 3 september 2003 51 Display van de reepe O AutoTrack.nl Onvermijdelijk Connexxion p or§i >erq om, ortJ dag, ova lille: renj deïj ret# ifdJ ;rel| fgelt fflt, Koegorscomité bewerkt Kamer sza: 5r] >gs gto> ?rfc gel, heb| :ep.| Jni'i itotj tidil n.l ma) Hoor Euflène Verstraeten TERNEUZEN - De Stichting Houdt Woonomgeving Koe- gorspolder Leefbaar probeert de Tweede Kamercommissie Verkeer en Waterstaat ervan te overtuigen dat de Koegorspol- der gevrijwaard moet blijven van opslag van baggerspecie. De eventuele slibverwerking en de mogelijke aanleg van een baggerspeciedepot in de Koegorspolder bij Terneuzen komt begin oktober ter sprake inde Kamercommissie. Daarom heeft de stichting al haar be zwaren nog maar eens in een brief op een rijtje gezet. Dat is allereerst de vrees dat het grootste deel van de nu nog overwegend agrarische Koegorspolder door de komst van een slibdepot en andere ont wikkelingen een industriege bied wordt. Daardoor zal de buffer tussen woongebied en werkgebied verdwijnen. Nu al hebben de omwonenden heel wat last van de industrie en het verkeer op de Tractaatweg. Dat is volgens de stichting door de opening van de Westerschelde- tunnel nu al behoorlij k toegeno men. „Uitbreiding van indu strie in de Koegorspolder zal de overlast in de woongebieden sterk doen toenemen en zal mogelijk tot een onmogelijke woonsituatie leiden", schrijft de stichting. De Terneuzense gemeenteraad heeft destijds vastgesteld dat minstens de helft van het slib moet worden verwerkt. De staatssecretaris heeft nadien echter een streep gezet door de aanwijzing van de Koegorspol der als proeflocatie voor het grootschalig verwerken van baggerspecie. De stichting is het daar roerend mee eens. Als de plannen doorgaan wordt er volgens de stichting bagger specie met ernstige verontreini gingen zoals zware metalen, kankerverwekkende stoffen en pesticiden in de Koegorspolder opgeslagen. „Dit vindt onze stichting on aanvaardbaar, temeer omdat Rijkswaterstaat niet voor 100 procent kan garanderen dat de ze gevaarlijke stoffen niet in het grondwater terechtkomen", al dus de stichting. „Opslag van baggerspecie zoals door Rijks waterstaat wordt voorgesteld is een goedkope quasi-oplossing van een probleem dat de huidige generatie veroorzaakt heeft en dat op deze wijze wordt door geschoven naar de volgende generaties." De stichting wijst er op dat er voor de aanleg van het slibdepot flink wat veen grond moet worden ontgraven, wat een enorme stank veroor zaakt. „Deze overlast zal niet alleen de omwonenden treffen, maar zal ook indringen in de omliggende bedrijven, waarvan minimaal een bedrijf producten vervaar digt voor de levensmiddelenin dustrie. Zowel voor de omwo nenden als voor de omliggende bedrijven wordt dit een on houdbare situatie." Als er toch een slibdepot komt vraagt de stichting zich af wie juridisch aansprakelijk is voor schade aan het milieu. „Als anci an:. >rga Iroj nis» Olffi jdeii als.' eJi n ake urn r in door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Een 37-jarige motorrijder uit Sluiskil ontving gisteren een boete van zestien honderd euro. Ook kreeg hij een voorwaardelijke rijontzegging van zes maanden. De man stond terecht omdat de politie hem betrapt had toen hij in mei op de motor met een snel heid van 165 kilometer per uur over de Isabellaweg tussen Phi lippine en IJzendijke reed. De maximumsnelheid op die weg bedraagt tachtig kilometer per uur. De Sluiskillenaar verklaar de dat hij in een 'rare stemming' verkeerde omdat een bevriend motorrijder een week eerder was verongelukt. Bovendien dacht hij dat het niet de politie was die hem achtervolgde. Dat was hij beu, waarna hij de gas hendel maar eens fors opentrok. De Sluiskillenaar'was al een keer eerder veroordeeld tot een fikse geldboete voor een forse snelheidsovertreding, waar door officier van justitie R. Jeu ken uitkwam op een boete van 680 euro en een half j aar niet rij den. Omdat de Sluiskillenaar zijn rijbewijs in verband met zijn werk niet kan missen, schroefde de officier de boete op tot zestienhonderd euro. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Een 31-jarige vrouw uit Brekens is gisteroch tend door de kantonrechter ver oordeeld tot een boete van 187 euro wegens hard rijden. Ze reed op de Westlangeweg in Hoofdplaat toen de lasergun van de politie haar snelheids overtreding registreerde. De vrouw betaalde de boete niet, omdat ze twijfelde aan de laser- gun als instrument om snel heidsovertredingen vast te stel len. „Die agent liet me wel de uit gelezen snelheid op een dis play zien, maar wie zegt mij dat ik dat ben geweest", voerde E. aan. „Er reden op dat mo ment wel meer auto's en mis schien was het wel een van die auto's die 112 reed.Officier van Advertentie justitie R. Jeuken zei dat de la sergun een toegestaan apparaat is. Een 28-jarige Hulsterse kwam minder goed weg. Zij was augustus vorig jaar geflitst in Oostburg toen ze 3 7 kilometer te hard reed. Gezien een eerdere overtreding eiste Jeuken tegen de Hulsterse een boete van 259 euro en een voorwaardelijke rijontzegging van vier maanden. Ook hier kon kantonrechter A. Melens zich vinden in de eis. door Raymond de Frel CLINGE - Het is wat passen en meten in zijn kantoorruimte, maar het was de enige manier om een rekening betaald te zien. Directeur Dirk Haayer van het bedrijf Catex in Clinge doet vaak zaken met Afri kaanse ondernemingen. Dat leidt zo af en toe tot ronduit primitieve handelwijze. Ruil handel in zijn puurste vorm. Textielgrondstoffen- en ma chines in ruil voor vijftien ton stenen beelden uit Zimbabwe bijvoorbeeld. „Ja, zo heb je in Clinge in één klap de grootste galerie met Zimbabwaanse kunst van de ze regio", grapt Haayer. Onge veer driehonderd beelden zijn het. Het precieze aantal kan Haayer niet geven, want de helft van de kunstobjecten zit nog keurig ingepakt in een container. „Het is zo'n vijftien ton steen, ofwel driehonderd beelden gemaakt door 75 kun stenaars", vertelt Haayer. De Oost-Zeeuws-Vlaming deed sinds 1996 zaken met ene 'mister Rusike' van Modern Carpets uit Harare, Zimbab we. Nooit problemen mee ge had, tot 2001. Een openstaan de rekening van 40.000 euro werd zo af en toe nog wel met wat kleine bedragen afgelost, maar dat zette niet echt zoden aan de dijk. „De inflatie was daar vorig jaar vierhonderd procent, dus hij kon die reke ning nooit meer betalen. Het was voor mij dus een kwestie van óf mijn veertigduizend eu ro nooit meer terugzien of een oplossing als deze. Haayer, die zo'n vier tot vijf keer per jaar in Afrika komt, toerde door Zimbabwe en zag daar wat beelden. „Maar 25 kilo neem je natuurlijk niet zo maar mee in het vliegtuig. Ik wees Rusike, die contacten heeft in die wereld, aan wat ik wilde hebben en liet het naar Nederland transporteren. Het zijn geen - vooral bij toeristen geliefde - beelden van bijvoor beeld olifanten en leeuwen, maar hoofdzakelijk mensfigu- Directeur Dirk Haayer van het bedrijf Catex in Clinge heeft inmiddels zo'n driehonderd beelden uit Zimbabwe. ren en abstracte beelden. In middels heb ik voor ettelijke duizenden euro's verkocht", aldus Haayer. De Catex-directeur is allesbe halve bang dat hij zijn beelden niet zal slijten. „Ik ga er niet mee op de markt staan, want het is echt kunst. Van elk beeld is de kunstenaar en de naam van het object bekend. Er is dus echt aandacht aan be steed, dat geven we niet zo maar weg. De prijzen variëren foto Camile Schelstraete van vijftig tot zestienhonderd euro. Geïnteresseerden kun nen bellen om te komen kij ken Wat mijn volgende deal is? Nou, laten we eerst maar eens wachten tot dit avontuur ten einde is." sch0enm00e i Papegaaistraat S Goes www.vandereepe.nl door Peter Oggel TERNEUZEN - In navolging van Axel krijgen ook de inwo ners van de voormalige gemeen ten Terneuzen en Sas van Gent binnen enkele weken een opval lend blauwe container voor de deur. Die is bedoeld voor de in zameling van papier. In de voormalige gemeente Axel is de blauwe container al enkele jaren nadrukkelijk in het straatbeeld aanwezig. Op de ge meentelijke werf aan de Indu strieweg in Terneuzen staan in middels ruwweg zevenduizend papiercontainers in afwachting van verspreiding. Die klus moet uiterlijk in de eerste week van oktober zijn geklaard. De pa piercontainer wordt, zo is de be doeling, één keer per maand ge leegd. Met de papiercontainer, naast de grijze restafval- en de groene gft-bak in Terneuzen de derde per huisadres, voldoet de ge meente aan de plicht meer huis houdelijk afval gescheiden in te zamelen. Van oud papier en kar ton in huishoudelijk afval is een kleine negentig procent ge schikt voor hergebruik. Doel is om over drie jaar 85 procent hiervan in te zamelen. In kilo's uitgedrukt: per inwoner komt er op jaarbasis 120 kilo papier, richtlijn voor de inzameling is ufit 'r- W/* %m - sap* - ;y vi' v* - f -s l f. •-... h Inwoners van de voormalige gemeenten Terneuzen en Sas van Gent deur. krijgen binnen enkele weken een opvallend blauwe container voor de foto Camile Schelstraete 89 kilo per inwoner. Axel heeft op dit punt de afgelopen al het goede voorbeeld gegeven. „De ervaring heeft geleerd dat de blauwe containers de inzame- Advertentie Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland ling van oud papier ten goede komen", aldus woordvoerster Vera van der Windt van de ge meente Terneuzen. Zij noemt als extraatjes dat op inzamelda- gen ook het zwerfafval vermin dert en dat de werkbelasting bij de inzameling afneemt. „Bo vendien zijn ook de verenigin gen en de kerkelijke instellingen die het papier inzamelen gebaat bij grotere hoeveelheden papier. Immers, hoe meer kilo's er bin nenkomen, hoe meer subsidie." Als de gemeente er in slaagt om op jaarbasis tien kilo papier per inwoner meer in te zamelen, be tekent dat al een voordeel van 50.000 euro. Dat wordt gecom penseerd in de afvalstoffenhef fing. Wethouder R Hamelink (open bare werken) geeft in dit ver band aan dat er nog een on derzoek loopt naar eventuele differentiatie van tarieven. Fractievoorzitter mevrouw G. van den Berg-van Dijk (ChristenUnie) deed deze sug gestie enkele maanden geleden om de tarieven van de huisvuil- inzameling afhankelijk van de hoeveelheid te gaan heffen. Hamelink hoopt eind dit jaar, begin volgend jaar meer duide- lij kheid te hebben over eventue le tariefsdifferentiatie. „Het is geen eenvoudige zaak. We zijn in gesprek met onder meer OLAZ en provincie, mede op basis van het afvalproject 'Kan sen in de zak'. Differentiatie er mensen aan kanker komen te lijden of daaraan sterven", zo speelt de stichting op het ge moed van de Kamercommmis- sie, „neemt de overheid dan alle aansprakelijkheid op zich en is het moreel aanvaardbaar dat deze risico's, mede met uw instemming, genomen wor den?" door Conny van Gremberghe HULST - Voor Gedeputeerde Staten van Zeeland is een fiets- voetveer tussen Kruiningen en Perkpolder een gepasseerd sta tion. GS zijn niet van plan om naar zo'n veer nog nader onder zoek te laten verrichten. De on derzoeken die in opdracht van de provincie zijn uitgevoerd hebben voor het provinciebe stuur voldoende aangetoond dat er geen economische grond slag is voor een dergelijke voor ziening. Bovendien zijn GS van mening dat het gros van de Zeeuws- Vlamingen door de komst van de Westerscheldetunnel de beschikking heeft gekregen over betere vervoersmogelijk heden. De Hulster oud-leraar A. Broekmans ventileerde de voorbije zomer in twee brieven aan het provinciebestuur kri tiek op de onderzoeken die de provincie had laten verrich ten. Hij stelde dat de economische schade voor het uitblijven van een alternatieve fiets-voetver- binding groter zou zijn dan de uiteindelijke exploitatiekosten voor zo'n verbinding, een be trouwbare overheid zou in zijn optiek dan ook zorgen voor die vervoersmogelijkheid. Dat Broekmans voor de regio Oost-Zeeuws-Vlaanderen met een intensieve campagne ge probeerd heeft om de provincia le overheid warm te krijgen voor een fiets-voetveer wordt, zo schrijft D. Kruis, hoofd van de afdeling Verkeer en Vervoer na mens Gedeputeerde Staten, zeer gewaardeerd. Dat neemt niet weg dat het pro vinciebestuur van mening is dat meer mensen voordeel hebben van de Westerscheldetunnel dan dat er nadeel van ondervin den. „Dat inwoners van Zeeuws- Vlaanderen die in de nabijheid van de veerpleinen wonen gedu peerd zijn ten aanzien van reis tijden en -kosten klopt, maar is welhaast onvermijdelijk", laat het Zeeuws bestuur Broekmans weten. De Hulster activist zou voorts in zijn argumentatie voor een fietsvoetveer voorbij zijn ge gaan aan het feit dat ook de Oost-Zeeuws-Vlamingen door de nieuwe tunnel voordelen ge nieten bij het reizen. De tunnel is 24 uur per dag te gebruiken en ook het openbaar vervoer in Zeeland is inmiddels zodanig op de tunnel afgestemd dat de reis tijden voor het gros der Zeeuws- Vlamingen korter zijn gewor den. Die voordelen zou Broek mans in zijn pleidooien voor een alternatief veer niet hebben la ten meewegen. Dat Broekmans de voorbije maanden een lans heeft willen breken voor scholieren uit Oost- Zeeuws-Vlaanderen die met de bus naar school in Goes moe ten en geconfronteerd werden met lange reistijden vindt de provincie een prima zaak. Al leen vindt men in Middelburg dat Broekmans dan in de slag zou moeten met vervoersmaat schappij Connexxion. „Dat is het juiste orgaan om de kwali teit van de dienstverlening te optimaliseren", bericht Kruis de Hulstenaar. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 ■g^HARTABUUW.UUUBUBG do 4 sept /21uoo/9'»f»_ heeft bijvoorbeeld het gevaar dat mensen zich op een andere manier van restafval gaan ont doen om de kosten zo laag mo gelijk te houden." Behoudens invoering van de pa piercontainer gaat de gemeente ook de grijze en de groene afval bakken (opnieuw) registreren. De gemeente wil daarmee in zicht krijgen welke container bij welk adres hoort. In de loop der jaren zijn veel vuilcontai ners, ruwweg 1800 stuks, min of meer kwijt geraakt. Volgens de woordvoerster is een deel daar van vermoedelijk nu illegaal in gebruik. De registratie gebeurt in oktober met stickers. Zonder die sticker worden vuilcontai ners daarna niet meer geleegd. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het Regionaal Over legorgaan Zorg (ROZ) Zeeuws- Vlaanderen ontvangt vanaf ja nuari geen provinciale subsidie meer. Hierdoor is er vqlgens voorzitster A. van Rooijen geen bestaansrecht meer voor het ROZ en zal het platform voor verstandelijk gehandicapten zich in de huidige vorm moeten opheffen. Het ROZ Zeeuws-Vlaanderen bestaat nu zo'n twintig jaar. In eerste instantie werd het opge richt als overlegorgaan tussen zorgvragers en -aanbieders. Van Rooijen: „Wij brachten bei de groepen bij elkaar en zo ble ven de lijnen kort." Na verloop van tijd ging het ROZ ook zelf projecten opzetten en ontving het overlegorgaan jaarlijks pro vinciale subsidie voor het be kostigen van een parttime coör dinator. Nu Gedeputeerde Staten de geldkraan dicht draaien, kan de coördinator niet meer in dienst blijven. Het ROZ bestaat verder uit een stuur groep van vijf vrijwilligers. GS maakten al eerder bekend te willen stoppen met de subsidie verlening, maar wachtten voor een uiteindelijk oordeel op de resultaten van een onderzoek uitgevoerd door de Zeeuwse welzijnsorganisatie Scoop. In opdracht van de provincie deed Scoop onderzoek naar de huidi ge en gewenste overlegvormen binnen de sector verstandelijk gehandicapten. De resultaten van dit onderzoek deden de provincie niet van ge dachten veranderen. Volgens Gedeputeerde Staten is het door de fusiegolf, die zich ook binnen de organisaties voor verstande lijk gehandicapten in Zeeuws- Vlaanderen heeft voltrokken, niet meer nodig dat er onderlin ge afstemming is tussen de verschillende instellingen. Daarnaast zijn functies als de indicatiestelling en zorgtoewij zing aan het ROZ ontvallen. De resterende activiteiten behoren tot het werkgebied van Scoop of Het Klaverblad en kunnen ook door hen worden uitgevoerd. Ook menen GS dat de invals hoek van het ROZ Zeeuws- Vlaanderen niet meer aansluit bij de integrale aanpak zoals ge steld in de nieuwe Regiovisie Zorg 2004-2008. Het standpunt van GS komt voor Van Rooijen niet als een verrassing. „We hadden het al verwacht, maar het blijft na tuurlijk een jammerlijke zaak. Ons werk was, hoewel klein schalig, zeer waardevol. We zul len ons moeten gaan beraden hoe we verder willen, want zon der geld kunnen we niet meer doorwerken in de huidige vorm. i De stuurgroep zal hier binnen kort over vergaderen." MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Dordrecht is giste ren in Middelburg wegens ver duistering veroordeeld tot 350 euro boete. i a De man huurde eind vorig jaar i een aantal dvd's en computer- - spelletjes bij videotheek Viduet - in Middelburg, maar verzuim de ze terug te brengen. De huur der had verklaard bij vrienden - thuis naar de dvd's en spelletjes - te hebben gekeken. Hij wast vervolgens na een ruzie wegge- gaan en had de spullen achter gelaten. De Dordtenaar moet naast dei boete ook 210 euro schadever goeding betalen. Hij is nu ruim een maand de deur uit, die Terneuzense twintiger. Woont op nog geen tweehonderd meter van moe ders, maar laat zich bewust niet al te vaak zien. Kan ze aan het idee wennen. Dat blijkt verdraaid lastig en dus zocht ze naar een alternatief voor haar twee meter lange 'praatpaal'. Over een paar weken is het zover. Dan kan ze haar ei kwijt bij een dertig centimeter hoge hond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37