PZC lj In de ban van bowls giro 860 Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? Astma Fonds GS gaan akkoord met ontwikkelen stedelijke zone rond Goes Fracties beschuldigen Lijst Pim Fortuyn van politiek stuntwerk Hersenstichting Nederland woensdag 3 september 2003 Mazda's showen in Rilland Cardiologen Schouwen-Duiveland ontvangt Engelse vereniging 0 Contacten Aanvullen Ridders op speeltuindag Openluchtspel Bergen op Zoom Luchtwegklachten roepen vaak veel vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. Astma Fonds advieslijn informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft met astma of C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem) Bel: 0800-2272596 (gratis) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl Hoon voor voorstel ziekenhuis door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Hoon en on begrip kreeg de LPF gister avond in de provinciale com missie Sociale en Bestuurlijke Zaken over zich heen bij de pre sentatie van hun plan het zie kenhuis in Zierikzee te herope nen als dependance van het ziekenhuis Dirksland. Ongefundeerd en een eenmans actie die alle gezamenlijke in spanningen om in Zierikzee een reëele zorgvoorziening te reali seren doorkruist, oordeelde vrijwel de voltallige commissie Volgens LPF-lid W. Boogaart is de directie van het ziekenhuis in Dirksland geïnteresseerd om het voormalige Rode Kruis-Zie- kenhuis in Zierikzee te gebrui ken als 'bruggenhoofd', als overloop voor het teveel aan ei- RILLAND - Liefhebbers van autotype Mazda 323F kunnen zondag 7 september hun hart ophalen in Rilland. De Mazda 323F Club Holland komt daar samen om hun auto's te showen. In de jaren 1989 tot en met 2002 zijn drie modellen van dit type gebouwd. Onder de ongeveer vijftig deelnemers zijn deze alle drie vertegenwoordigd. Som mige bezitters hebben hun voer tuig verfraaid met andere bum pers en velgen. De stoet vertrekt aan het begin van de middag in groepen van tien uit Zierikzee. Bij de Oesterdam verzamelen de Mazdabestuurders weer. Dan rijden ze samen naar Rilland. Daar showen ze de auto's vanaf ongeveer half drie bij autobe drijf Hoebeke in Rilland, Valc- kenisseweg lb. Bezitters van een Mazda 323F die willen meedoen met de rit en de show kunnen zich melden tussen 11.00 en 12.00 uur bij Mazdadealer Legemaate in Zie rikzee, Boerenweg 4. gen patiënten en er althans een afdeling spoedeisende hulp te openen. Het ziekenhuis zou be reid zijn te investeren in Zierik zee, stelde Boogaart. Verder zouden de kosten moeten ko men uit de reguliere vergoedin gen van de zorgverzekeraars. Volgens de LPF is Dirksland vanuit Schouwen-Duiveland met enkele wegaanpassingen per ambulance sneller bereik baar dan het Oosterscheldezie- kenhuis in Goes. 'Luchtfietserij zonder echte fi nanciële onderbouwing', oor deelde V. Geelen (D'66). F. Ba- bijn (CDA) reageerde furieus op het LPF-plan. Het gaat volledig voorbij aan alle inspanningen en het breed gedragen plan voor een Zierikzeese basisvoorzie ning, waar oud-minister Borst al 'ja' tegen zei, fulmineerde Ba- bijn. Hij herinnerde de LPF aan hun steun aan zijn motie in juli om de Tweede Kamer tot haast te bewegen dat plan in werking te stellen. „De LPF doet alsof zij het buskruit hebben uitgevon den. Ik dacht dat de Staten be sloten hadden eensgezind op te treden. De LPF gaat met oli fantspoten door een porcelein- kast omwille van politiek ge win. Wij gaan voor het haalbare, al duurt dat lang." De SP oor deelde milder. „De gedachte is discussie waard," vond A. Luij- ben. Gedeputeerde G. de Kok wilde namens het college van Gedeputeerde Staten nog niet reageren op het LPF-plan. Hij riep de Statenleden op de eens gezindheid te bewaren om het pleit om de benodigde 835.000 euro per jaar bij de Tweede Ka mer niet te verliezen.De Kok kreeg dinsdag het fiat van de commissie om volgende week een commissie van drie 'wijzen' aan te stellen om te onderzoeken hoe Zeeland de beste zieken huiszorg kan halen uit de drie basisziekenhuizen met depen dances in Zierikzee, Hulst en Oostburg. Hoezeer de Zeeuwse zieken huiszorg een impuls nodig heeft illustreerde Luijben met zijn aankondiging dat, na de crisis met het tekort aan kinderartsen, er een nieuwe crisis dreigt nu de twee Vlissingse cardiologen per oktober hun werk beëindigen. De drie wijzen die een advies over de Zeeuwse ziekenhuis zorg moeten opstellen krijgen in elk geval de opdracht het hoogst haalbare voor Zeeland na te streven, zegde De Kok toe. Mid dels de betrokkenheid van de klankbordgroep van de curatie ve zorg in Zeeland wil de gede puteerde alle betrokken partij en bewegen mee te werken aan het onderzoek van de wijzen, zei De Kok. Een laatste worp kan alles nog veranderen bij Bowls, dus is het zaak goede aanwijzingen te geven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het is goed voor het gestel vanwege het vele bewegen, je sociale con tacten varen er wel bij én het kan het hele jaar door gespeeld worden. Bowls. Het is geen spel letje, maar een sport. In Enge land razend populair. Een af vaardiging van de Bowls Club Paddock-wood uit het Engelse Kent speelt deze week met én te gen leden van de Bowlsvereni ging Schouwen-Duiveland. Het heeft overeenkomsten met jeu des boules: een bal dient zo dicht mogelijk bij een veel klei nere doelbal te belanden. Alleen is de werptechniek compleet anders, weet H. Odding van de bowlsvereniging Schouwen- Duiveland. „Bij jeu de boules wordt gegooid, bij bowls gaat het omrollen." Ook het materiaal is anders. Bij jeu des boules worden volmaakt ronde, zware ballen gebruikt. De bij bowls gebruikte bal is co nisch (kegelvormig) gevormd. Hetgeen een speciale techniek bij het werpen vereist. „Je werpt altijd met een curve", doceert Odding. Bowls is oud. Engeland de ba- Kinderen hebben de toekomst. Maar... hoe zit het als uw kind te maken krijgt met hersenvliesontsteking of een hersenbloeding, een hersentumor of hersenletsel door een ongeval? Dan wordt het écht duidelijk: er is nog heel veel wetenschappelijk hersenonderzoek noodzakelijk, ook voor betere preventie en behandeling. Helpt u de Hersenstichting Nederland? Word dan donateur. Kijk ook op www.hersenstichting.nl Korte Houtstraat 10, 2511 CD Den Haag telefoon 070-360 48 16 info@hersenstichting.nl www.hersenstichting.nl kermat. „En daar is het ver schrikkelijk populair", weet penningmeester van de Schouwse bowlsvereniging, W. Coehoorn. Elk dorp heeft zijn eigen bowlsbanen, er is een lan delijke competitie en belangrij ke wedstrijden worden recht streeks uitgezonden op tv. „En hier zijn het vooral ouderen die bowls spelen, maar daar ook heel veel jongeren. Het wordt hen al op school geleerd." Het contact tussen de Schouwse bowlsvereniging en die uit Pad dock-wood ontstond toen een van de Schouwen-Duivelan- ders op vakantie in Engeland een wedstrijd van de Engelse club bijwoonde en met de spe lers aan de praat raakte. Van het een kwam het ander. Coehoorn: „En nu hebben we elk jaar een uitwisseling. Nu al voor de acht ste keer." De Engelse bowlsspeler is ge wend buiten op strak gladge schoren grasbanen te spelen. De Schouwse sportievelingen hou den het bij indoor-bowls op der tig meter lange matten. De we kelijkse training geschiedt in vrije tijdskleding. Tijdens wed strijden zijn de spelers gehuld in smetteloos wit. Groot verschil betreft de populariteit van de sport. De Bowls Club Paddock- wood telt meer dan 120 leden. Hun Schouwse sportbroeders komen net aan 36 leden. Dat zou best wat meer mogen zijn, vindt verenigingsvoorzitter J. Lau- wers. „Engelse clubs hebben meestal hun eigen banen en hun eigen clubhuis. Dat kunnen wij helemaal niet betalen, daar hebben we veel te weinig leden voor." Gisteren werden in thuisbasis van de Schouwse club Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen gemengde wedstrij den gespeeld. Teams, samenge steld uit Zeeuwse en Engelse spelers bekampten elkaar on derling. Vandaag wordt een hal ve dag bowls gespeeld en mogen de gasten de rest van de tijd naar believen invullen. Morgen komt het er op aan: dan treden Engelse en Nederlandse teams tegen elkaar in het strijd perk tijdens een heuse landen- wedstrijd. Lauwers doet geen voorspellingen. „Vorig jaar hebben wij in Engeland gewon nen. Maar dat kwam vooral om dat hun beste spelers bij ons meespeelden omdat niet uit kwam met de getallen spelers." door Marjolein Verbruggen GOES - Gedeputeerde Staten (GS) stemmen in met de regiovi sie voor de stedelijke ontwikke lingszone Goes. Hiermee krij gen de gemeenten Goes, Borsele en Kapelle groen licht voor het ruimtelijk beleid dat zij een aantal jaren geleden in overleg voorstelden. De Provinciale Commissie Omgevingsbeleid wilde de visie juist niet inpassen in het streekplan. De commissie vindt dat het plan niet compleet is zonder de on derwerpen water, landbouw en milieu. Dat vinden GS ook, maar zij willen toch doorgaan met dit gedeeltelijke plan. Voor de andere onderwerpen verwij zen GS naar het bestaande streekplan. Anders zouden de gemeenten moeten wachten op landelijke en regionale ontwik kelingen als het stedennetwerk. GS maken hierbij een uitzonde ring voor de Zeelandhallen. Hierover moeten de gemeenten wel overleggen binnen het net werk van de Scheldemondste- den Goes, Middelburg, Vlissin- gen en Terneuzen. Binnen Zeeland is slechts plaats voor één complex voor grote evene- nementen, volgens GS. Een ander bezwaar van de Com missie Omgevingsbeleid tegen de implementatie van de regio visie in het streekplan, is de in vloed op andere gemeenten op de Bevelanden. Alle gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland hebben echter inmiddels per brief ingestemd. Hiermee is dit argument volgens GS van tafel. De gemeenten Goes, Borsele en Kapelle werken sinds een aan tal jaren samen aan hun ruimte lijk beleid. Zo voorkomen ze dubbelingen en kunnen ze el kaar aanvullen. Op basis van hun visie op de stedelijke ont wikkelingszone Goes verander den GS het streekplan. Dit zegt ondermeer dat woningbouw ge concentreerd moet zijn in Goes, Heinkenszand, 's-Gravenpol- der en Kapelle. Beperkingen voor bouwen gelden in 's-H« Abtskerke, 's-Heer Arendskei ke, 's-Heer Hendrikskinderer Kloetinge en Wilhelminadorp Ook zijn er enkele buurtschap pen aangewezen waar niet gt bouwd mag worden. Verde gaat het om grote plannen alsd omvorming van het haven indt strieterrein in Goes tot woonge bied en de invulling als gebie voor landschappelijk wone van de zone tussen Heinkens zand en recreatiepark Stel leplas. 's-GRAVENPOLDER - De 's-Gravenpolderse speel tuindag staat dit jaar in het teken van de Middel- Zaterdag lopen er echte ridders en jonkvrouwen rond. Naast het beschik bare materiaal zoals skel ters en fietsen, is er ook een springkasteel en een rodeostier. Voor de kinde ren is er de gelegenheid zelf een broodje te bak ken. BERGEN OP ZOOM - Stichti® De Vierschaar brengt vanï vrijdag het openluchtspt Schande van Sanne op de plan ken. De voorstelling vint plaats in en rond het Markii zenhof in Bergen op Zoom. Het stuk speelt zich af ron 1780. Hoofdpersoon Sann Hoogstraten is ongehuwd e voor de tweede keer zwanger. Z belandt daarvoor uiteindelijk: de gevangenis. Het openluchi spel wordt twintig keer o voerd tot en met zaterdag 1 september. Meer informatie o www.schandevansanne.nl C

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 34