9 Schilderen voor aidskinderen Schouwen vraagt Van Gelder om hulp Wegomlegging wekt verbazing Oldtimers moeten wijken wegens misverstand Genealogiegids leidt onderzoeker stap voor stap naar stamboom Rijk praat over stoppen bij natuurschap Ondernemer krijgt betaald in beelden WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Ei zeeuwse almanak SCHOUWEN-DUIVELAND waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 woensdag 3 september 2003 O AutoTrack.nl Wapen SLAMX^I -et afte"pa'«y Hoor Famke van Loon RENESSE - De klassieke wa gens van de Oldtimer Club Mid den Zeeland hebben afgelopen weekend in allerijl een nieuwe stek in het centrum van Renesse passt moeten zoeken. Door een mis- ?root verstand tussen de gemeente n dc Schouwen-Duiveland en i zo: Schouwenland Eventures, de 'rsej evenemententak van de Stich- at dj ting Recreatie Activiteiten ee Schouwen-Duiveland had de ti zet- club geen vergunning gekregen edin: om op de openbare weg neer te strijken. De Hervormde Kerk is de club te hulp geschoten door het grasveld ter beschikking te stellen. Ieder jaar houdt de Oldtimer Club Midden Zeeland in het laatste weekend van augustus een clubdag. De leden trekken er met hun klassieke wagens op uit tijdens een rondrit door het Zeeuwse land en verzamelen dan al haast traditiegetrouw 's middags in het centrum van Renesse. Toeristen kunnen de klassiekers bewonderen terwijl de club de publieksprijs uitreikt aan één van de deelnemers. Maar afgelopen zondag ging het even anders. Toen de oude wa gens zoals gebruikelijk stonden opgesteld, bleek bij een routine controle dat er geen vergunning was afgegeven door de gemeen te. De auto's mochten daarom niet zomaar op de openbare weg tentoongesteld worden voor het publiek. „Het enige dat ik weet is dat er geen vergunning was", stelt G. Benou van de afdeling Bijzondere Wetten. Dat de Old timerclub gesommeerd zou zijn door gemeentecontroleurs om te vertrekken, sluit hij dan ook niet uit. Volgens J. Roose van Schou wenland Eventures, die de ge meentelijke toestemming voor dit soort evenementen regelt, berust de hele kwestie op een 'communicatiestoornis'. De vergunning voor het kleine eve- nementje is wel aangevraagd maar door de gemeente niet meer afgegeven. Na overleg met politie en de ondernemersver eniging van Renesse, die op zich geen probleem hadden met de aanwezigheid van de klassie kers, is snel naar een oplossing gezocht. De auto's zijn met toestemming van predikant P. Goodijk op het grasveld rond de Hervormde Kerk van Renes se gestald. Roose: „Het evene ment heeft toen gewoon door gang gevonden." ana; rs di il. :nwd p zi voor de in- >1 ee rieii tege-: et dg loeid id lage ome: noj ljoet ïgen-: ;e no- 1 der-; mee 'rt te eiktf •hat rgen aar. et dj var r eet Iran toci zier euwi afko- Optimisme bij De Grevelingen oolst eve- 'eg it renr trek- is e: eei sine- door Marcel Modde ZONNEMAIRE - De onderhan delaars van het Rijk en het Na- tuur- en Recreatieschap De Grevelingen hebben een princi pe-akkoord bereikt over het te rugtreden van de Rijksoverheid uit de organisatie. Het resultaat garandeert volgens directeur J. Lodders voor zeker tientallen jaren het voortbestaan van het schap, zonder dat de overige deelnemers (gemeenten en pro vincies) voor flink hogere kos ten worden gesteld. Het dagelijks bestuur van het Grevelingenschap buigt zich eind deze week over het con ceptvoorstel dat op tafel ligt. Op basis van de uitkomst van dat overleg wordt een definitieve overeenkomst opgesteld. De ge meenteraden van Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflak- kee en de Provinciale Staten van Zeeland en Zuid-Holland heb ben daarin het laatste woord. Lodders wil uiterlijk in novem ber duidelijkheid over de ver schillende standpunten, zodat de Raad van Bestuur van het Grevelingenschap de knoop kan doorhakken. Bij een positief be sluit kan de terugtreding van hetRijk als mede-beheerder van het natuur- en recreatiegebied dan per 1 januari 2004 wettelijk zijn geregeld, verwacht onder handelaar J. Boone. Het resultaat, dat na maanden van overleg tot stand is geko men, is volgens Boone 'onder de gegeven omstandigheden het best haalbare'. „Het uitgangs punt is steeds geweest dat de Grevelingen als uniek natuur gebied overeind zou blijven, ook wanneer het Rijk z'n handen er van af zou trekken en er dus in directe zin geen geld meer aan zou spenderen. Ik vond daar be grip voor en ben ervan over tuigd geraakt dat het uittreden niet een pure bezuinigingsope ratie is. Mijn indruk is dat er met dit voorstel op tafel uit te komen is." Mochten de vertegenwoor digers in het dagelijks bestuur en de Raad van Bestuur, danwel hun respectievelijke achterban, daar anders over denken, dan is de kans op een nieuwe impasse tussen de deelnemers groot, vreest Boone. „Mijn rol in dit verhaal is uitgespeeld." In zo'n geval is het volgens Lodders en Boone niet uitgesloten dat de Rijksoverheid besluit tot een eenzijdige opzegging. „Dan zet ten ze gewoon de Wet Uittreding en werking en met goedkeuring van beide Kamers is dat dan zo geregeld", schetst Lodders de andere kant van het verhaal. De directeur verwacht evenwel allerminst dat het daar op zal uitdraaien. „Dat er nu een voor stel ligt waar het Rijk mee in stemt, vinden wij op zich al een hele mijlpaal. Het ministerie is ons een behoorlijk eind tege moet gekomen." Welke bedragen exact met de afkoopregeling zijn gemoeid, wil Lodders vooruitlopend op de vergadering van het dage lijks bestuur niet zeggen. Zomer vorig jaar wilde het Rijk nog niet verder gaan dan zes miljoen euro, terwijl het Grevelingen schap zeker het drievoudige no dig achtte om de komende der tig jaar het beheer van het meer CLINGE - Het is wat passen en meten in zijn kantoorruimte, maar het was de enige manier om een rekening betaald te zien. Directeur Dirk Haayer van het bedrijf Catex in Clinge doet vaak zaken met Afrikaanse on dernemingen. Dat leidt zo af en toe tot heuse ruilhandel. Tex- tielgrondstoffen- en machines inruil voor 15 ton stenen beel den uit Zimbabwe bijvoorbeeld. „Ja, zo heb je in Clinge in één klap de grootste galerie met Zimbabwaanse kunst van deze regio", grapt Haayer. Ongeveer driehonderd beelden zijn het. Het precieze aantal kan Haayer niet geven, want de helft zit nog keurig ingepakt in een contai ner. „Het is zo'n vijftien ton steen, ofwel driehonderd beel den gemaakt door 75 kunste naars", vertelt Haayer. De Oost-Zeeuws-Vlaming deed sinds 1996 zaken met 'mister Rusike' van Modern Carpets uit Harare, Zimbabwe. Nooit pro blemen mee gehad, tot 2001. Een openstaande rekening van 40.000 euro werd zo af en toe nog wel met wat kleine bedra gen afgelost, maar dat zette niet echt zoden aan de dijk. „De in flatie was daar vorig jaar vier honderd procent, dus hij kon die rekening nooit meer betalen. Het was voor mij dus een kwes tie van óf mijn veertigduizend euro nooit meer terugzien of een oplossing als deze." Haayer, die zo'n vier tot vijf keer per jaar in Afrika komt, toerde door Zimbabwe en zag daar wat beelden. „Maar 25 kilo neem je natuurlijk niet zomaar mee in het vliegtuig. Ik wees Rusike, aan wat ik wilde heb ben en hij liet het naar Neder land transporteren. Het zijn geen olifanten en leeuwen, maar hoofdzakelijk mensfigu ren en abstracte beelden. In middels heb ik voor ettelijke duizenden euro's verkocht", al dus Haayer. De schilderijen van bovenbouwleerlingen van openbare basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk worden ten bate van een opvanghuis voor aidskinderen in Oeganda zaterdag ge veild. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow OUWERKERK - De leerlingen van de bovenbouw van openbare basisschool 't Stoofje in Ouwerkerk leveren een bij drage aan een opvanghuis voor aidskin deren in Oeganda. Zij doen dat door ieder een eigen schilderij te maken voor een tentoonstelling in de Hervormde Kerk die daar zaterdag als onderdeel van het Krekenfeest in Ouwerkerk wordt gehou den. Samen met andere amateurkunst werken op de tentoonstelling worden de schilderijen geveild. Beeldend kunstenares Mar j a de Lange en amateurschilderes Ria Varel, beiden ook uit Ouwerkerk, begeleidden gistermid dag de leerlingen van 't Stoofje bij het maken van die schilderijen. De Lange gaf voorafgaand een introductie over het ge bruik van verschillende materialen. Te vens ging zij nader in op het belang voor kinderen een eigen plekje binnen huis of gezin te hebben. Dat 'eigen plekje' is het thema voor het maken van hun eigen kunstwerk. Het thema legt ook de koppeling met de actie in Oeganda waarvoor de organisa tie met de verkooptentoonstelling zater dag veel geld hoopt in te zamelen. Naast het werk van de scholieren zullen daar allerlei vormen van amateurkunst te zien zijn: fotografie, keramiek, beelden en schilderen. De makers staan die stukken speciaal ten behoeve van deze actie af en bezoekers kunnen er bij inschrijving een bod op uitbrengen. Aan het einde van de dag komen de hoogste bieders in het be zit van de kunstwerken. De leerlingen van 't Stoofje zetten zich deze week in het kader van deze actie verder in voor de verkoop van kunst- kaarten, die ontworpen zijn door Marja de Lange. Verder proberen de kinderen aan familie en vrienden zoveel mogelijk zelfgemaakte schilderijen te verkopen. De opbrengst van de totale kunstver koop komt rechtstreeks ten goede aan het opvanghuis voor aidskinderen in het Oegandese Soroti. Dat is daar anderhalf jaar geleden opgezet door de Goese ver pleegkundige Els van Teijlingen. Zij werkte al eerder mee aan een aidsproject in Oeganda. Dat was gericht op volwas senen en zij moest toen ervaren dat nie mand zich het lot aantrok van de kinde- door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland maakt zich ernstig zorgen over de kwetsbaarheid van zowel het vaste als het gsm-telefoonnet bij stroomuitval. Bij de stroom storing die de Schouwse West hoek begin augustus trof lag het Advertentie Ook voor de nieuwste modellen kijk je op AutoTrack.nl De autosite voor heel Nederland telefoonverkeer plat en dat vindt het Schouwse gemeente bestuur 'een zeer slechte zaak'. In een brief vraagt de gemeente de Commissaris van de Konin gin, W. van Gelder, die 'zorgelij ke ontwikkeling' onder de aan dacht van de minister van Binnenlandse Zaken te bren gen. Het is in de ogen van het Schouwse college van het aller grootste belang dat de Rijks overheid zich tot het uiterste in spant om (tele)communicatie ook in crisissituaties te kunnen garanderen. Hoe kwetsbaar die communica tie is, bleek deze zomer. De drukbezochte Schouwse West hoek is dit jaar twee keer getrof fen door een stroomstoring die - uitgezonderd portofoons en mo bilofoons - alle draadloze com municatiemiddelen lamlegde. Beide keren had dat geen ernsti ge gevolgen. Meer geluk dan wijsheid in de ogen van Schouwen-Duive- lands dagelijks bestuur. Want niet alleen het vaste telefo nienet was lamgelegd, maar ook het gsm-netwerk van KPN. Er had van alles mis kunnen gaan, schetst burgemeester J. Assel- berg. Voor wat betreft het vaste net is daar weinig aan te doen, vreest Assselbergs. Het gsm-netwerk moet in zijn visie te allen tijde operationeel gehouden worden. „Het is een hele slechte zaak dat op de huidige wijze voort te kunnen zetten. De bereikte voorwaarden in het onderhan delingsresultaat 'liggen ergens in het midden', geeft hij aan. „Zoals ik het zie wordt met dit voorstel het voortbestaan van het Grevelingenschap voor een vrij lange periode gegaran deerd. Tientallen jaren toch ze ker wel. Tegen die tijd zien we wel weer welke nieuwe ontwik kelingen op ons afkomen." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Zeeuwse weervrouw Marjon de Hond neemt zaterdag tijdens de Ge nealogische Dag Zeeland in het Zeeuws Archief het eerste ex emplaar in ontvangst van Zeeu wen gezocht. Gids voor stam boomonderzoek in Zeeland. Deze genealogische onder zoeksgids is de vijfde in de reeks die door verschillende provinci ale archiefdiensten in samen werking met het Centraal Bu reau voor Genealogie (CBG) wordt uitgegeven. Het Zeeuws Archief biedt als re gionaal historisch centrum be langrijke bronnen voor mensen die onderzoek doen naar hun stamboom. Per jaar doen enkele duizenden geïnteresseerden on derzoek naar hun voorouders in de studiezaal. Sinds eind de cember 2001 kunnen belang stellenden ook via internet Zeeuwse genealogische gege vens opzoeken. Het Zeeuws Archief heeft hiervoor een apar te database beschikbaar (te raadplegen via www.zeeuwsar- chief.nl). Deze database heeft nu al meer dan 2,6 miljoen naamsvermel dingen. Dagelijks raadplegen tussen de duizend en tweedui zend mensen onder meer gegevens uit de huwelijks- en overlijdensakten van de burger lijke stand. Dankzij de inzet van een groot aantal vrijwilligers konden de gegevens de afgelo pen jaren worden ingevoerd. Veel mensen vinden in het stam boomonderzoek een boeiende hobby. Nu het Zeeuws Archief zoveel mensen uit binnen- en buitenland bereikt met stam boomonderzoek, ontstond de behoefte om hen nog meer van dienst te zijn en nog meer moge lijkheden te bieden. Om deze vorm van genealogisch en histo risch onderzoek zo laagdrempe lig mogelijk te maken, zijn goe de educatieve hulpmiddelen onontbeerlijk. Daarom nam het Zeeuws Archief het initiatief voor een Zeeuwse genealogi sche gids voor zowel de begin nende als de gevorderde stam boomonderzoeker. Om ook 'afgedwaalde Zeeuwen' te bereiken, is ervoor gekozen de gids landelijk te verspreiden via het CBG. De bijdragen in de gids zijn geschreven door deskundi gen op het gebied van genealo gie, heraldiek en archiefbron nen. In het eerste hoofdstuk van het boek wordt uitgelegd welke vormen van genealogisch on derzoek er zijn en waar een startende onderzoeker moet be ginnen. Zoeken op internet en bezoeken aan de studiezalen van de Zeeuwse Archiefdien sten en het CBG. Daarna volgen de bronnen die als eerste voor het onderzoek worden gebruikt: de registers van de burgerlijke stand en de kerkelijke registra- tieregisters voor 1800. Na het lezen en toepassen van die hoofdstukken moet de amateur onderzoeker in staat zijn het raamwerk van zijn familiege schiedenis zelfstandig op te zet ten. In de volgende hoofdstukken wordt een breed scala aan ar chiefbronnen belicht die nog meer onthullen over voorou ders. Stamboomonderzoekers kunnen dan informatie achter halen over onderwerpen als mi gratie, rechtspraak, armenzorg, onderwijs, landbouw, visserij en handel. De laatste hoofd stukken in het boek vertellen hoe en waar men erachter kan komen of de familie een eigen wapen had en er wordt een glo baal overzicht gegeven van bronnen in België en Den Haag. Zeeuwen gezocht. Gids voor stam boomonderzoek in Zeeland telt 240 pagina's en vele illustraties. De ver koopprijs bedraagt 17,50 euro. Het boek is verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief, het CBG en enkele Zeeuwse boekhandels. Tijdens de Genealogi sche Dag Zeeland, die duurt van 10 tot 16 uur, is de gids te koop voor 14,50 euro. ren van deze patiënten. Als wees en vaak al zelf besmet werden ze door de overige familieleden verwaarloosd en verwor pen. Door schrijnende ervaringen kwam Van Teijlingen tot het besluit in samen werking met de Stichting de Figurant in Goes een opvanghuis voor deze kinderen op te zetten. Dankzij veel inzet en geldin zamelingen van familie en sympatisan- ten in Nederland heeft zij haar doel kun nen bereiken. In het huis in Soroti wor den aidskinderen verzorgd. Ook wees kinderen die nog niet besmet zijn, kun nen er aansterken. Als ze sterk genoeg zijn, gaan ze terug naar de familie die dan vaak wel in staat is verder voor hen te zorgen. De tentoonstelling in de kerk in Ouwerkerk wordt zaterdag gehouden van 14.00 tot 18.00 uur. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wegens de recon structie van de kruising N59 en de Laan van Saint Hilaire zullen de verkeersstromen uit de West hoek en vanuit Zierikzee-West tussen begin september en op 4 november worden omgeleid. Het verkeer uit Zierikzee-yvest naar de richting Goes/Bruinis- se/Rotterdam zou volgens die officiële omleiding een opmer kelijk lang stuk moeten omrij den Tij dens de werkzaamheden wordt vanaf het Business Isle (bedrijventerrein) langs de Boe ren weg een extra ontsluiting ge maakt naar de N59. De kruising met de Laan van Saint Hilaire wordt afgesloten, zodat het ver keer vanuit Zierikzee-west via Serooskerke, Delingsdijk en Heuvelsweg moet rijden om uit eindelijk weer op de rotonde bij Zierikzee uit te komen om de weg richting Goes/Bruinisse- /Rotterdam te kunnen vervol gen. Volgens woordvoerder P. Vlam van de Dienstkring Noord- en Midden-Zeeland van Rijkswaterstaat geldt deze rou te als officieel afgekondigde omleiding. Hij verwacht echter dat er vrijwel geen gebruik van gemaakt zal worden. „Iedere Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 HAST ABDU MIDDELBURG bewoner van Zierikzee-West kent de andere route via de Nieuwe Haven en zal daar onge twijfeld gebruik van maken", zegt Vlam. Volgens hem is de omleiding via Serooskerke, De lingsdijk en Heuvelsweg echter op verzoek van de gemeente Schouwen-Duiveland tot stand gekomen, omdat de gemeente wil voorkomen dat de Nieuwe Haven met extra verkeer wordt belast. Er zullen geen fysieke maatregelen worden getroffen om de uitvalsroute voor het ver keer vanuit Zierikzee-west via de Nieuwe Haven onmogelijk te maken. Het doorgaand verkeer op de Rijksweg N59 vanuit de Westhoek in de richting Zierik zee Goes Rotterdam wordt ook tijdelijk omgeleid via de Delingsdijk en de Heuvelsweg. Advertentie Fldris van Bommel Redwood Noble blue Giorgio dat niet het geval blijkt te zijn. Ik wil dat toch wel heel graag opgelost zien, bijvoorbeeld door het gsm-netwerk te beveiligen met een noodstroomvoorzie- ning." Asselbergs heeft de kwestie in een brief reeds onder de aan dacht van gsm-aanbieder KPN gebracht en hoopt met de brief aan de Commissaris van de Ko ningin die brief kracht bij te kunnen zetten. „Het is absoluut in het belang van een efficiënte hulpverle ning bij grootschalige inciden ten en rampen dat de bereik baarheid zoveel mogelijk wordt gewaarborgd. Dat is van belang voor onze Zeeuwse regio, maar zeker ook landelijk." poezie-pe' d„ 4 sept /ZtuOO/9"rt"L Papegaaistraat B Goes www.vandereepe.nl Hij is nu ruim een maand de deur uit, die Terneuzense twintiger. Woont op nog geen tweehonderd meter van moe ders, maar laat zich bewust niet al te vaak zien. Kan ze aan het idee wennen. Dat blijkt verdraaid lastig en dus zocht ze naar een alternatief voor haar twee meter lange 'praatpaal'. Over een paar weken is het zover. Dan kan ze haar ei kwijt bij een dertig centimeter hoge hond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31