PZC Een nieraandoening verziekt je leven Annelot raakte als 15-jarige in coma 0 Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? Astma Fonds Kinderopvang krijgt gemeentelijke subsidie Kunst om de rekening af te betalen Rijk onderhandelt over verlaten van schap Grevelingen Giro 860 LPF beschuldigd van politiek stuntwerk woensdag 3 september 2003 Cardiologen Trekkertrek in Tholen Toi-Toys B.V. uit Veldhoven maakt bekend dat de Babysleutel met geluid wellicht gevaar kan opleveren. Er is gebleken dat een onderdeel van de ring daaraan de sleutels zijn bevestigd los kan 'raken. Dit artikel werd vanaf 26 augustus jl. verkocht bij Dirx Drogisterijen. Wij verzoeken u dringend dit artikel niette gebruiken en terug te brengen naar de dichtstbijzijnde Dirx Drogist. U ontvangt dan het aankoopbedrag retour. Onze welgemeende excuses. Directie Toi-Toys. Hersenstichting Nederland Astma Fonds advieslijn Bel: 0800-2272596 (gratis) b 12 Onbegrip voor plan ziekenhuis door Claudia Sondervari MIDDELBURG - Hoon en on begrip kreeg de LPF gister avond in de provinciale com missie Sociale en Bestuurlijke Zaken over zich heen bij de pre sentatie van hun plan het zie kenhuis in Zierikzee te herope nen als dependance van het ziekenhuis Dirksland. Ongefundeerd en een eenmans actie die alle gezamenlijke in spanningen om in Zierikzee een reëele zorgvoorziening te reali seren doorkruist, oordeelde vrijwel de voltallige commissie Volgens LPF-lid W. Boogaart is de directie van het ziekenhuis in Dirksland geïnteresseerd om het voormalige Rode Kruis-Zie- kenhuis in Zierikzee te gebrui ken als 'bruggenhoofd', als overloop voor het teveel aan ei gen patiënten en er althans een afdeling spoedeisende hulp te openen. Het ziekenhuis zou be reid zijn te investeren in Zierik zee, stelde Boogaart. Verder zouden de kosten moeten wor den gedekt uit de reguliere ver goedingen van de zorgverzeke raars. Volgens de LPF is Dirks land vanuit Schouwen-Duive- land met enkele wegaanpassin- gen per ambulance sneller be reikbaar dan het Oosterschel- deziekenhuis in Goes. 'Luchtfietserij zonder echte fi nanciële onderbouwing', oor deelde V. Geelen (D'66). F. Ba- bijn (CDA) reageerde furieus op het LPF-plan. Het gaat volledig door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal geeft de stichting Kinderopvang de Bevelanden (SKB) een subsidie van ruim 159.000 euro voor het jaar 2004. Op 1 januari volgend jaar gaat de Stichting Peuterspeelzalen Reimerswaal (SPR) op in de SKB. Die stichting heeft een begro ting opgesteld waaruit blijkt dat de totale lasten voor 2004 ruim drie ton bedragen. Daar van wordt 47 procent opge bracht door ouderbijdragen; voor de rest is de gemeente aan gesproken. Die toont zich bereidwillig. In een eerder opgestelde regeling is rekening gehouden met 45 pro cent ouderbijdrage en 55 pro cent subsidie. De gemeente toont zich erg tevreden over het feit dat nu zelfs 47 procent van de kosten uit ouderbijdragen wordt gedekt. Dat heeft de SKB kunnen bewerkstelligen door het verhogen van de contribu tie. De stichting werkt met een in komensafhankelijke ouderbij drage. Om de kinderopvang laagdrempelig te houden, wor den de lage inkomensgroepen ontzien. Nu de SKB zo haar best heeft gedaan, is de gemeente bereid het nog openstaande bedrag van 159.794 euro in de vorm van een subsidie te verstrekken. Het college van burgemeester en wethouders wil echter wel dat de verdeling tussen subsidie en ouderbijdrage in de komende jaren veranderd. In 2006 moet 55 procent van de lasten uit de ouderbijdrage worden gedekt en zal de gemeente subsidie ver strekken voor ten hoogste 45 procent. De SKB dient deze ver deling te realiseren. voorbij aan alle inspanningen en het breed gedragen plan voor een Zierikzeese basisvoorzie ning, waar oud-minister Borst al 'ja' tegen zei, fulmineerde Ba- bijn. Hij herinnerde de LPF aan hun steun aan zijn motie in juli om de Tweede Kamer tot haast te bewegen dat plan in werking te stellen. „De LPF gaat met oli fantspoten door een porcelein- kast omwille van politiek ge win. Wij gaan voor het haalbare, al duurt dat lang." De SP oor deelde milder. „De gedachte is discussie waard," vond A. Luij- ben. Gedeputeerde G. de Kok wilde namens het college van Gedeputeerde Staten nog niet reageren op het LPF-plan. Hij riep de Statenleden op de eens gezindheid te bewaren om het pleit om de benodigde 835.000 euro per jaar bij de Tweede Ka mer niet te verliezen. De Kok kreeg dinsdag het fiat van de commissie om volgende week een commissie van drie 'wijzen' aan te stellen om te onderzoeken hoe Zeeland de beste zieken huiszorg kan halen uit de drie basisziekenhuizen met depen dances in Zierikzee, Hulst en Oostburg. Hoezeer de Zeeuwse zieken huiszorg een impuls nodig heeft illustreerde Luijben met zijn aankondiging dat, na de crisis met het tekort aan kinderartsen, er een nieuwe crisis dreigt nu de twee Vlissingse cardiologen per oktober hun werk beëindigen. De drie wijzen die een advies over de Zeeuwse ziekenhuis zorg moeten opstellen krijgen in elk geval de opdracht het hoogst haalbare voor Zeeland na te streven, zegde De Kok toe. Door de betrokkenheid van de klank bordgroep van de curatieve zorg in Zeeland wil de gedeputeerde alle betrokken partijen bewe gen mee te werken aan het on derzoek van de wijzen, zei De Kok. Directeur Dirk Haayer van het bedrijf Catex in Clinge heeft inmiddels zo'n driehonderd beelden uit Zimbabwe. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel CLINGE - Het is wat passen en meten in zijn kantoorruimte, maar het was de enige manier om een rekening betaald te zien. Directeur Dirk Haayer van het bedrijf Catex in Clinge doet vaak zaken met Afrikaanse on dernemingen. Dat leidt zo af en toe tot ronduit primitieve han delwijze. Ruilhandel in zijn puurste vorm. Textielgrond- stoffen- en machines in ruil voor vijftien ton stenen beelden uit Zimbabwe bijvoorbeeld. „Ja, zo heb je in Clinge in één klap de grootste galerie met Zimbabwaanse kunst van deze regio", grapt Haayer. Ongeveer driehonderd beelden zijn het. Het precieze aantal kan Haayer niet geven, want de helft van de kunstobjecten zit nog keurig in gepakt in een container. „Het is zo'n vijftien ton steen, ofwel driehonderd beelden gemaakt door 75 kunstenaars", vertelt Haayer. De Oost-Zeeuws-Vlaming deed sinds 1996 zaken met ene 'mis ter Rusike' van Modern Carpets uit Harare, Zimbabwe. Nooit problemen mee gehad, tot 2001. Een openstaande rekening van 40.000 euro werd zo af en toe nog wel met wat kleine bedra gen afgelost, maar dat zette niet echt zoden aan de dijk. „De in flatie was daar vorig jaar vier honderd procent, dus hij kon die rekening nooit meer betalen. Het was voor mij dus een kwes tie van óf mijn veertigduizend euro nooit meer terugzien of een oplossing als deze." Haayer, die zo'n vier tot vijf keer per jaar in Afrika komt, toerde door Zimbabwe en zag daar wat beelden. „Maar 25 kilo neem je natuurlijk niet zomaar mee in het vliegtuig. Ik wees Rusike, die contacten heeft in die wereld, aan wat ik wilde hebben en liet het naar Neder land transporteren. Het zijn geen - vooral bij toeristen ge liefde - beelden van bijvoor beeld olifanten en leeuwen, maar hoofdzakelijk mensfigu ren en abstracte beelden. In middels heb ik voor ettelijke duizenden euro's verkocht", al dus Haayer. De Catex-directeur is allesbe halve bang dat hij zijn beelden niet zal slijten. „Ik ga ernietmee op de markt staan, want het is echt kunst. Van elk beeld is de kunstenaar en de naam van het object bekend. Er is dus echt aandacht aan besteed, dat ge ven we niet zomaar weg. De prijzen variëren van vijftig tot zestienhonderd euro. Geïnte resseerden kunnen bellen om te komen kijken. Wat mijn volgen de deal is? Nou, laten we eerst maar eens wachten tot dit avon tuur ten einde is." door Marcel Modde ZONNEMAIRE - De onderhan delaars van het Rijk en het Na- tuur- en Recreatieschap De Grevelingen hebben een princi pe-akkoord bereikt over het te rugtreden van de Rijksoverheid uit de organisatie. Het resultaat garandeert volgens directeur J. Lodders voor zeker tientallen jaren het voortbestaan van het schap, zonder dat de overige deelnemers (gemeenten en pro vincies) voor flink hogere kos ten worden gesteld. Het dagelijks bestuur van het Grevelingenschap buigt zich eind deze week over het con ceptvoorstel dat op tafel ligt. Op basis van de uitkomst van dat overleg wordt een definitieve overeenkomst opgesteld. De ge meenteraden van Schouwen- Duiveland, Goeree-Overflak- kee en de Provinciale Staten van Zeeland en Zuid-Holland heb ben daarin het laatste woord. Lodders wil uiterlijk in novem ber duidelijkheid over de ver schillende standpunten, zodat de Raad van Bestuur van het Grevelingenschap de knoop kan doorhakken. Bij een positief be sluit kan de terugtreding van het Rijk als mede-beheerder van het natuur- en recreatiegebied dan per 1 januari 2004 wettelijk zijn geregeld, verwacht onder handelaar J. Boone. Het resultaat, dat na maanden van overleg tot stand is geko men, is volgens Boone 'onder de gegeven omstandigheden het best haalbare'. „Het uitgangs punt is steeds geweest dat de Grevelingen als uniek natuur gebied overeind zou blijven, ook wanneer het Rijk z'n handen er van af zou trekken en er dus in directe zin geen geld meer aan zou spenderen. Ik vond daar be grip voor en ben ervan over tuigd geraakt dat het uittreden niet een pure bezuinigingsope ratie is. Mijn indruk is dat er met dit voorstel op tafel uit te komen is." Mochten de vertegenwoor digers in het dagelijks bestuur en de Raad van Bestuur, danwel hun respectievelijke achterban, daar anders over denken, dan is de kans op een nieuwe impass tussen de deelnemers groo| vreest Boone. „Mijn rol in di: verhaal is uitgespeeld." In zoï geval is het volgens Lodders e Boone niet uitgesloten dat d> Rijksoverheid besluit tot ee: eenzijdige opzegging. „Dan zet ten ze gewoon de Wet Uittreding en werking en met goedkeuring van beide Kamers is dat dan z! geregeld", schetst Lodders di andere kant van het verhaal. De directeur verwacht evenwe allerminst dat het daar op uitdraaien. „Dat er nu een voor stel ligt waar het Rijk mee in-1 stemt, vinden wij op zich al eet hele mijlpaal. Het ministerie ii ons een behoorlijk eind tegel moet gekomen." Welke bedragen exact met ds afkoopregeling zijn gemoeid: wil Lodders vooruitlopend o; de vergadering van het dage lijks bestuur niet zeggen. Zon» vorig jaar wilde het Rijk noj niet verder gaan dan zesmiljoe: euro, terwijl het Grevelingen schap zeker het drievoudige no dig achtte om de komende der tig jaar het beheer van het mees op de huidige wijze voort t( kunnen zetten. De bereikt voorwaarden in het onderhan delingsresultaat 'liggen ergens in het midden', geeft hij aan „Zoals ik het zie wordt met di voorstel het voortbestaan vat het Grevelingenschap voor eet vrij lange periode gegaran deerd. Tientallen jaren tocl zeker wel. Tegen die tijd ziet we wel weer welke nieuw ontwikkelingen op ons afko- THOLEN - Stichting Thoolst Dagen houdt zaterdag een eve nementendag aan de Veerwegit Tholen. Onderdeel van deze evene mentendag is een trekkertrek- wedstrijd. Voor kinderen is et een traptrekkerrace en eei trapskelterrace over de origini le trekkertrekbaan. I Steun de Nierstichting - Giro 88.000 www.nierstichting.nl 'Annelot was vreselijk beschadigd: een schedel breuk, bloeduitstortingen in de hersenen, er kwa men ontstekingen bij. We vreesden het ergste.' Twee maanden in coma Dit is het verhaal van Annelot. In december 1997 raakte de toen 15-jarige Annelot in coma na een aanrijding. Haar vader vertelt over de enorme gevolgen. 'Direct na het ongeluk zocht ik informatie. Ik las over een speciale comatherapie in revalidatiecen trum Leijpark te Tilburg en wist Annelot daar te krij gen. Een kleine twee maanden na het ongeluk kwam ze uit coma. Ze moest helemaal opnieuw beginnen, alsof ze opnieuw werd geboren. Vanuit haar eigen kracht heeft ze dit proces doorstaan, letterlijk met vallen en opstaan. We praten als gezin over de tijd voor en na het ongeluk. Het heeft ons veranderd en als gezin hechter gemaakt.' Terug in de maatschappij Annelot volgt nu de opleiding Sociaal Pedagogisch Werk, ze loopt stage in een verpleeghuis voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Ze heeft een vriend, werkt als bijbaantje in een broodjes zaak, en pas heeft ze haar rijbewijs gehaald. In een auto met automaat, want meerdere handelin gen tegelijkertijd zijn moeilijk voor haar. 'We blijven ons zorgen maken, haar extra in de gaten houden. Ze is veranderd: ze is zo lief, ze gelooft iedereen zo makkelijk. En verder is haar korte termijn geheu gen achteruit gegaan en heeft ze concentratiepro blemen. Maar van de groep van zeven patiënten waartoe zij behoorde zijn er twee gestorven. Zij is de enige die terug is in de maatschappij. We heb ben enorm geluk gehad.' Steun de Hersenstichting Nederland Wetenschappelijk onderzoek en revalidatie zijn uiterst belangrijk om de gevolgen van hersenletsel te behandelen. Verder is goede voorlichting van belang. Word daarom donateur van de Hersen stichting of doe een gift. Iedere bijdrage, groot of klein, is welkom. Ons CBF-keurmerk garandeert een verantwoorde besteding van uw bijdrage. Korte Houtstraat 10,2511 CD 's-Gravenhage - Tel. 070-360.48.16 www.hersenstiohting.nl LuchtwegkLachten roepen vaak veel vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft met astma of C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30