PZC Geldkraan dicht voor Omroep College Borsele gaat niet akkoord met begroting HALT PZC Mysterieus bord roept vragen op In de ban van bowls Genealogiegids leidt onderzoeker stap voor stap naar stamboom Mazda's showen bil Te weinig Thoolse luisteraars agenda woensdag 3 september 2003 Ruilbeurs Schouwen-Duiveland ontvangt Engelse vereniging Contacten Openluchtspel Markiezenhof Bergen op Zoom Man drie keer bekeurd op A58 Drankrijder moet fors betalen Notoire drankrijder zwaar bestraft Dure vechtpartij voor Bevelander Hulpmiddelen Wapen Speeltuindag door Rob Paardekam THOLEN - Burgemeester en wethouders van Tholen willen de subsidie aan Omroep Tholen stopzetten, nu uit onderzoek is gebleken dat de luisterdicht heid minimaal is. Daarmee lijkt het lot van de radiozender beze geld. Omroep Tholen kampt met een tekort van 20.000 euro. Daarom werd aan de gemeente een ver dubbeling van de subsidie ge vraagd. De gemeenteraad wilde daar pas een besluit over nemen na een uitgebreid onderzoek naar de luisterdichtheid. Dat onderzoek pakte slecht uit voor de omroep. Slechts vijf procent van de Tholenaren luistert we kelijks naar de zender. In 1998 bedroeg ging het nog om ruim tien procent. Verder bleek dat slechts één procent van de men sen dagelijks naar Omroep Tho len luistert. Secretaris J. Schaart van het be stuur van de omroep zegt niet helemaal verrast te zijn door de resultaten. „Ik zag het aanko men. We hebben de laatste tijd afscheid genomen van veel oude medewerkers. Daar zijn en thousiaste jonge mensen voor in de plaats gekomen, maar we verloren natuurlijk wel een deel van onze doelgroep. De oudere Tholenaren kunnen we nog maar heel moeilijk bereiken. Bovendien is er heel veel con currentie." De resultaten van het onder zoek hebben het college doen beslissen om de subsidie niet te verdubbelen, maar helemaal stop te zetten. „Dat is hard aan gekomen", aldus Schaart. Vol gens hem betekent stopzetten van de subsidie het einde van Omroep Tholen, dat sinds 1988 in de lucht is. „We kunnen dan nog wel een tijdje aanmodde ren, maar ik zal voorstellen om de stekker er meteen uit te trek ken. We kunnen de inboedel verkopen en onze schulden bij de bank aflossen. Dan gaan we er in ieder geval op een nette manier uit." Maar zover is het nog niet. Me dewerkers van de omroep zijn onder het motto Het lokale ge luid mag niet uit een handteke ningenactie begonnen en heb ben inmiddels 400 krabbels opgehaald. Ook zal het bestuur inspreken als het onderwerp volgende week behandeld wordt in de commissie. De ge meenteraad moet immers nog een besluit nemen. Het college is helder: de omroep vervult door het lage bereik geen belangrijke maatschappe lijke functie meer. Bovendien, zo stellen burgemeester en wet houders, brengt ook Omroep Zeeland het belangrijke Thool se nieuws op de radio. Het enige gemis zou de rechtstreekse uit zending van de raadsvergade ringen zijn, maar dat is geen verplichting. De commissie Welzijn en On derwijs bespreekt het onder werp op dinsdag 9 september vanaf 19.30 uur in het gemeen tehuis in Sint-Maartensdijk. De gemeenteraad neemt op don derdag 18 september een defini tieve beslissing. LEWEDORP - In café/pension De Goede Verwachting In Le- wedorp wordt vrijdag vanaf 19.15 uur een ruilbeurs gehou den. Op de beurs kunnen onder meer muntenoude ansichten en postzegels worden geruild. door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - Het ge meentebestuur van Borsele gaat niet akkoord met de begroting van het HALT-bureau. Het col lege heeft het bestuur van HALT een brief gestuurd waarin het duidelijk maakt de bijdrage met niet meer dan 4 procent te willen verhogen. Woordvoerder P. de Vree van de gemeente Borsele, legt uit dat in de richtlijn van de Vereniging Zeeuwse Gemeenten (VZG) de verhoging van de bijdragen aan gemeenschappelijke regelingen niet hoger wordt gesteld dan 4 procent. „HALT gaat in de be groting voor 2004 uit van maar liefst 15 procent. Dat kan niet, vindt het college. Het HALT-bu- REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315670 Fax: (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur RILLAND - Liefhebbers van autotype Mazda 323F kunnen zondag hun hart ophalen in Rilland. De Mazda 323F Club Holland komt daar samen om hun auto's te showen. In de jaren 1989 tot en met 2002 zijn drie modellen van dit type gebouwd. Onder de ongeveer vijftig deelnemers zijn deze alle drie vertegenwoordigd. De stoet vertrekt aan het begin van de middag in groepen van tien uit Zie- rikzee. Bij de Oesterdam verzamelen de Mazdabe- stuurders weer. Dan rij den ze samen naar Ril land. Daar showen ze de auto's vanaf ongeveer half drie bij autobedrijf Hoe- beke in Rilland, Valcke- nisseweg lb. Bezitters van een Mazda 323F die willen meedoen met de rit en de show kunnen zich melden tus sen 11.00 en 12.00 uur bij Mazdadealer Lege- maate in Zierikzee, Boe ren weg 4. Het bord bij 's-Heer Hendrikskindere. foto Willem Mieras door Carla van de Merbel 's-H. HENDRIKSKINDEREN - Langs de Sinoutskerkseweg bij 's-Heer Hendrikskinderen, op de T-kruising met de Theunis- wegeling, hangt al weken een raadselachtig donkerpaars bord. 'Ik ben de dader' staat er in grote witte letters op. Het bord is gemonteerd op de paal die het naambordje van de Si noutskerkseweg draagt. In 's-Heer Hendrikskinderen wordt druk gespeculeerd over de bedoeling van bord en tekst, zo ook door de bewoners van de Sinoutskerkseweg: Wat heeft het te betekenen en wie heeft het opgehangen? Heeft het te ma ken met afval in de naastgele gen sloot? Is het bedoeld om de gedachtengang te prikkelen, maar waarover dan precies? reau doet prima werk, daarom betalen we graag mee, maar het doet niet spectaculair meer werk in het komende jaar. Als het personeel nieuwe computers moet aanschaffen, een flinke post in de HALT-begroting, moet dat in de meerjarenbegro ting geregeld worden en niet met een forse verhoging in één keer. Van de gemeente wordt ook verwacht dat er vooruit wordt gekeken in het huishoud boekje. Juist daarvoor zijn die richtlijnen in het leven geroe pen. Als Borsele hieraan begint, kan de gemeente straks bij de inwoners aankloppen voor 15 procent meer belasting. Het HALT-bureau zal het met 4 pro cent en geen cent meer moeten doen. Vanuit de andere Bevelandse gemeenten is nog niet negatief gereageerd op de begroting van het HALT-bureau. Een laatste worp kan alles nog veranderen bij Bowls, dus is het zaak goede aanwijzingen te geven. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het is goed voor het gestel vanwege het vele bewegen, je sociale con tacten varen er wel bij én het kan het hele jaar door gespeeld worden. Bowls. Het is geen spel letje, maar een sport. In Enge land razend populair. Een af vaardiging van de Bowls Club Paddock-wood uit het Engelse Kent speelt deze week met én te gen leden van de Bowlsvereni ging Schouwen-Duiveland. Het heeft overeenkomsten met jeu de boules: een bal dient zo dicht mogelijk bij een veel klei nere doelbal te belanden. Alleen is de werptechniek compleet anders, weet H. Odding van de bowlsvereniging Schouwen- Duiveland. „Bij jeu de boules wordt gegooid, bij bowls gaat het om rollen." Ook het materiaal is anders. Bij jeu de boules worden volmaakt ronde, zware ballen gebruikt. De bij bowls gebruikte bal is co nisch (kegelvormig) gevormd. Hetgeen een speciale techniek bij het werpen vereist. „Je werpt altijd met een curve", doceert Odding. Bowls is oud. Engeland de ba kermat. „En daar is het ver schrikkelijk populair", weet penningmeester van de Schouwse bowlsvereniging, W. Coehoorn. Elk dorp heeft zijn eigen bowlsbanen, er is een lan delijke competitie en belangrij ke wedstrijden worden recht streeks uitgezonden op tv. „En hier zijn het vooral ouderen die bowls spelen, maar daar ook heel veel jongeren. Het wordt hen al op school geleerd." Het contact tussen de Schouwse bowlsvereniging en die uit Pad dock-wood ontstond toen een van de Schouwen-Duivelan- ders op vakantie in Engeland een wedstrijd van de Engelse club bijwoonde en met de spe lers aan de praat raakte. Van het een kwam het ander. Coehoorn: „En nu hebben we elk jaar een uitwisseling. Nu al voor de acht ste keer." De Engelse bowlsspeler is ge wend buiten op strak gladge schoren grasbanen te spelen. De Schouwse sportievelingen hou den het bij indoor-bowls op der tig meter lange matten. De we kelijkse training geschiedt in vrije tijdskleding. Tijdens wed strijden zijn de spelers gehuld in Het juiste antwoord komt van kunstenaarsplatform Trechter 5. Deze groep legt een kunstrou te aan door het Bevelandse landschap en volgt daarmee de spoorlijn die er komt als de Wes- terschelde Container Terminal (WCT) door gaat. Kunstenaar Yv Devedev maakte het bord voordat de Raad van State het plan voor de WCT op losse schroeven zette. Devedev ging er toen nog vanuit dat de termi nal er zou komen. Met de tekst 'Ik ben de dader' wil hij wijzen op ieders verantwoordelijkheid daarbij, licht Judy Hooymeyer van Trechter 5 toe. „Dat mensen zich afvragen wat het bord bete kent is erg goed. Die tekst is heel confronterend. Als je het leest in de ik-vorm, is iedereen dader. Iedereen is verantwoordelijk voor de komst van de WCT. Daarom ook de kleur paars: de kleur van boetedoening." Tot vier keer toe is het bord ver nield. Maar nu zit het goed vast aan het paaltje, zij het een kwartslag gedraaid ten opzich te van de bedoelde opstelling, parallel aan de Sinoutskerkse weg. STREEKACTIVITEITEN smetteloos wit. Groot verschil betreft de populariteit van de sport. De Bowls Club Paddock- wood telt meer dan 120 leden. Hun Schouwse sportbroeders komen net aan 36 leden. Dat zou best wat meer mogen zijn, vindt verenigingsvoorzitter J. Lau- wers. „Engelse clubs hebben meestal hun eigen banen en hun eigen clubhuis. Dat kunnen wij helemaal niet betalen, daar hebben we veel te weinig leden voor." Gisteren werden in thuisbasis van de Schouwse club Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen gemengde wedstrij den gespeeld. Teams, samenge steld uit Zeeuwse en Engelse spelers bekampten elkaar on derling. Vandaag wordt een hal ve dag bowls gespeeld en mogen de gasten de rest van de tij d naar believen invullen. Morgen komt het er op aan: dan treden Engelse en Nederlandse teams tegen elkaar in het strijd perk tijdens een heuse landen - wedstrijd. Lauwers doet geen voorspellingen. „Vorig jaar hebben wij in Engeland gewon nen. Maar dat kwam vooral om dat hun beste spelers bij ons meespeelden omdat niet uit kwam met de getallen spelers." BERGEN OP ZOOM Ziekenhuis Lievens- berg, 10.00-12.00 uur: Whiplash infor matiebijeenkomst; Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbe klimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumenten; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; De Spinne, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Wijkgebouw Jan Ligthart, 13.30 uur: Bingomiddag; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activi teiten voor alle WAO'ers; HEINKENSZAND - De Dijkstede, 10.00 uur: Optreden ouderenkoor Vredelust uit Yerseke; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.30 uur: Clubavond Bridgeclub Kapel- le-Biezelinge; KRABBENDIJKE - Skeelerbaan, 19.00- 21.00 uur: Skeeleren ijs-skeelervereni ging; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO'ers en vijfitgplussers; 14.00 uur: Koersbal voor vijftigplussers; KRUININGEN - Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissievergadering, Financiën en Algemene Zaken; KWADENDAMME Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltui- nen met Orangerieplanten en waterpar tijen geopend voor publiek; Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00- 17.00 uur: Geopend voor publiek; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; THOLEN Sportpark De Bent, 20.30 uur: Theater De bal is rond; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin is geopend voor belang stellenden; WEMELDINGE Dorpscentrum De We- mel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljar ten; YERSEKE - Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde; VW kantoor Yerseke, 13.30 uur: Rondlei ding havensen oesterputten; duur 90 mi nuten. 15.30 uur: Rondvaart langs de mosselpercelen; Aanmelden VVV kan toor; De Zaete, 16.00 uur: Volksdansen de Ha vendansers. BERGEN OP ZOOM - Stichting De Vierschaar brengt vanaf vrijdag het openluchtspel Schande van Sanne op de planken. De voorstelling vindt plaats in en rond het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Het stuk speelt zich af rond 1780. Hoofdpersoon Sanne Hoogstraten is ongehuwd en voor de tweede keer zwanger. Ze belandt daarvoor uiteindelij k in de gevangenis. Het openluchtspel wordt twin tig keer opgevoerd tot en met zaterdag 13 september. Meer informatie op: www.schandevansanne.nl 's-HEER ARENDSKERKE - De politie heeft gisterochtend op de A58 een 37-jarige automobilist uit Goes bekeurd voor rechts inhalen, bumperkleven en te hard rijden (150 kilometer per uur). De man werd rond acht uur aangehouden ter hoogte van 's-Heer Arendskerke. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 34-jarige man uit Yerseke voor rijden on der invloed tot 600 euro boete en zes maanden voorwaardelij ke rijontzegging. Bij zijn aanhouding op 3 januari dit jaar in Yerseke volgde een score van 470 microgram uit de blaastestDe Yersekenaar was er veel aan gelegen om het rijbewijs te behouden, omdat hij zelfstandig ondernemer is. Dat hij met vuur speelde, bleek uit eerdere veroordelingen voor dronken rijden. „Het is de derde keer in de laatste vijf jaar, terwijl de pakkans relatief klein is. U zit op het randje van een onvoorwaardelijke rijontzegging", waarschuwde of ficier van justitie J. Valente de verdachte. Hij verzekerde de rechter geen alcohol meer te drinken. Politierechter A. Gaakeer nam de eis, die ze heel redelijk vond, over. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer noemde gisteren het gedrag van een 31-jarige drankrijder uit Sint Annaland onverbeterlijk. Ze vond dat de man, die dron ken achter het stuur van een onverzekerde auto had gezeten, het maar eens goed moest voelen. Ze was het eens met de vor dering van officier van justitie J. Valente en veroordeelde ver dachte conform de eis tot anderhalf jaar rijontzegging en 1100 euro boete. De Tholenaar, die gisteren wegbleef van de zitting, was de laatste jaren verschillende keren betrapt op dronken rijden. Hij had zich tijdens zijn proeftijd opnieuw schuldig gemaakt aan dronken rijden en het rijden zonder verzekering. Dit keer werd de bloedproef afgenomen, nadat hij 30 november vorig jaar in zijn woonplaats een ongeval had veroorzaakt. Hij had bijna drie keer teveel alcohol gedronken. Bij het onge luk raakte zijn vriendin zwaargewond. Zij liep verschillende botbreuken aan haar been op. „Zij zal haar vriendje dank baar zijn", merkte de politierechter op. Hij kwam er zelf zon der kleerscheuren vanaf. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 2 7 -j arige inwoner van Kamperland wegens openlijke geweldpleging bij verstek veroordeeld tot 500 euro boete. Daarnaast moet hij 400 euro smartengeld betalen aan de man die mishandeld is. De aanleiding voor de geweldpleging op 31 december 2002 was het afsteken van vuurwerk door een groep jongeren. Het slachtoffer had zich hieraan geërgerd, waarna hij de confron tatie aanging met de groep. Al gauw ontstond een vechtpartij waarbij de verdachte zich niet onbetuigd liet. Na enig trek- en duwwerk werd het slachtoffer geslagen. Ter wijl hij op de grond lag, zou zijn belager hem hebben ge schopt. Officier van Justitie J. Valente vond de vechtpartij zeer verwerpelijk. Het slachtoffer claimde twee keer zoveel smartengeld, maar zowel de politierechter als de officier hiel den rekening met zijn rol in de vechtpartij. De man moet voor zijn aandeel in de vechtpartij later nog voor de politierechter verschijnen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Zeeuwse weervrouw Marjon de Hond neemt zaterdag tijdens de Ge nealogische Dag Zeeland in het Zeeuws Archief het eedste ex emplaar in ontvangst van, Zeeu wen gezocht. Gids voor stam boomonderzoek in Zeeland. Deze genealogische onder zoeksgids is de vijfde in de reeks die door verschillende provinci ale archiefdiensten in samen werking met het Centraal Bu reau voor Genealogie (CBG) wordt uitgegeven. Het Zeeuws Archief biedt als re gionaal historisch centrum be langrijke bronnen voor mensen die onderzoek doen naar hun stamboom. Per jaar doen enkele duizenden geïnteresseerden on derzoek naar hun voorouders in de studiezaal. Sinds eind de cember 2001 kunnen belang stellenden ook via internet Zeeuwse genealogische gege vens opzoeken. Het Zeeuws Archief heeft hier voor een aparte database be schikbaar (te raadplegen via www.zeeuwsarchief.nl). Deze database heeft nu al meer dan 2,6 miljoen naamsvermel dingen. Dagelijks raadplegen tussen de duizend en tweedui zend mensen onder meer gegevens uit de huwelijks- en overlijdensakten van de bur gerlijke stand. Dankzij de inzet van een groot aantal vrijwilli gers konden de gegevens de af gelopen jaren worden inge voerd. Veel mensen vinden in het stam boomonderzoek een boeiende hobby. Nu het Zeeuws Archief zoveel mensen uit binnen- en buitenland bereikt met stam boomonderzoek, ontstond de behoefte om hen nog meer van dienst te zijn en nog meer moge lijkheden te bieden. Om deze vorm van genealogisch en histo risch onderzoek zo laagdrempe lig mogelijk te maken, zijn goe de educatieve hulpmiddelen onontbeerlijk. Daarom nam het Zeeuws Ar chief het initiatief voor een Zeeuwse genealogische gids voor zowel de beginnende als de gevorderde stamboomonder zoeker. Om ook 'afgedwaalde Zeeuwen' te bereiken, is ervoor gekozen de gids landelijk te verspreiden via j het CBG. De bijdragen in de gids j' zijn geschreven door deskundi- j gen op het gebied van genealo- I gie, heraldiek en archiefbron- J nen. In het eerste hoofdstuk van het b.oek wordt uitgelegd welke' vormen van genealogisch on- j derzoek er zijn en waar een1 startende onderzoeker moet be- ginnen. Zoeken op internet er bezoeken aan de studiezaler1 j van de Zeeuwse Archiefdien- 't sten en het CBG. Daarna volger de bronnen die als eerste vooi het onderzoek worden gebruiktj de registers van de burgerlijke j stand en de kerkelijke registra-' i tieregisters voor 1800. Na hel' lezen en toepassen van dit. i hoofdstukken moet de amateur-J onderzoeker in staat zijn her raamwerk van zijn familiege schiedenis zelfstandig op te zet- j" ten. In de volgende hoofdstukker wordt een breed scala aan ar chiefbronnen belicht die noj meer onthullen over voorou 1 ders. Stamboomonderzoeker: kunnen dan informatie achter halen over onderwerpen al: migratie, rechtspraak, armen 1 zorg, onderwijs, landbouw, vis 1 serij en handel. De laatst j hoofdstukken in het boel vertellen hoe en waar men er j achter kan komen of de familii een eigen wapen had en er word een globaal overzicht gegevei van bronnen in België en Dei Haag. Zeeuwen gezocht. Gids voor stam boomonderzoek in Zeeland telt 24 pagina's en vele illustraties. De vei koopprijs bedraagt 17,50 euro. He boek is verkrijgbaar bij het Zeeuw Archief, het CBG en enkele Zeeuws boekhandels. Tijdens de Genealogische Dag Zet land, die duurt van tien tot vie uur, is de gids te koop voor 14,50 eu ro. 's-GRAVENPOLDER - De 's Gravenpolderse speeltuinda staat dit jaar in het teken van d1 Middeleeuwen. Zaterdag lope 1 er echte ridders en j onkvrouwe rond. Naast het beschikbar materiaal zoals skelters en fiel1 sen, is er ook een springkastec en een rodeostier. Voor de kinde ren is er de gelegenheid zelf ee broodje te bakken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29