PZC Slapjanus krijgt er dagelijks van langs GEBOEKT rn r o'e jonGrC 0nderz.0e.ker Sommige zwemmers gaan kilometers op je hielen liggen Chatten met boekenschrijver Rom Molemaker woensdag 3 september 2003 DE BINNENVETTER illustraties Ole Lund Kirkegaard Omdat je nou eenmaal moet doen wat in de wet staat, moet op een dag ook Iwan Olsen naar school om er letters te leren en nog meer van dat soort dingen. Heel vervelend vindt hij het, want hij kan zo 'hartstikke ontzet tend veel' letters die als mie ren in een mierenhoop over het papier krioelen onmoge lijk uit het hoofd geleerd krijgen. Als het niet zo grappig was zou het hartverscheurend zijn: geen dag of Iwan Olsen - een beetje klein en dun en met spierballetj es als een vogel- poepje - krijgt er van langs. Het gemeenst zijn de grote jongens die - o wat zijn ze sterk, als ze met een groepje zijn-hem van tijd tot tijd met zijn achterwerk onder de koude kraan houden, 'zodat het water eerst in zijn broek liep en daar na helemaal in zijn rubberlaarzen. Op die manier werden Iwan Olsens broek en rubberlaarzen kled dernat. In de winter was het nog het ergste om een broek vol wa ter te krijgen, want dan bevroor het water en moest Iwan Olsen met een broek vol ijs naar huis. Zijn broek werd dan hard en stijf als een stuk karton - en dan liep Iwan Olsen té waggelen als eeft gans. „Huhuh,huhuh," rie- pen de grote jongens met hun zware, verroeste stemmen. „Huhuhheb je het al gezien? Iwan Olsen heeft het in zijn broek gedaan." Over Iwan Olsen kun je lezen in Pudding Tarzan van de Deense schrijver Ole Lund Kirkegaard. Het verscheen al in 1976 in het Nederlands en beleefde onlangs een zevende druk met nu voor het eerst illustraties in kleur. Nog altijd blijkt het niets van zijn glans ver loren te hebben. Tjon ge, wat een ongelooflijk grappig en sympathiek boek. Iwan is een beklagens waardig kalfje. Altijd een lekker hapje voor opgeschoten sladoods met hun gemene grijns; steeds de pineut bij zijn gymleraar die vergeten is hoe klein en bang hij- zélf vroeger was, en dan nog zijn vader. Die wil maar niet begrijpen waarom zijn suffe zoon nooit eens van zich af bijt, een kerel wordt die uitdeelt in plaats van een pak rammel krij gen: „Jij kan helemaal niks baasje. Jij bent een grote slapjanus.' De man is weg van Tarzan in het oerwoud dat een spannend boek zou zijn over een échte kérel 'sterk en edel en groot en mooi.' En omdat jongens altijd moeten doen wat hun vader zegt, moet Iwan - vindt zijn vader - net zo groot en edel worden als de Ko ning der apen. Maar Tarzan spe len lukt hem evenmin als 'dui zend' letters uit het hoofd leren: „Weet je wat jij bent? Een pud ding Tarzan, dat ben je." Een tijdje later ontmoet Iwan een oud vrouwtje met een kraai in het haar en met in haar mond maar één tand en doet hij een reuzenwens. Die dag spuugt hij verder en preciezer dan welke lummel ook, verbaast hij zijn onderwijzer (die trouwens best aardig is) met een boek zo groot als een koelkast en doet hij met zijn vader het ergste wat die ooit heeft meegemaakt. Kun je je voorstellen hoe gelukzalig Iwan die nacht in slaap- valt en droomt over de vreemdste dag van zijn leven? Wat zeg je? Voel jij je ook weieens de minste, een kleine keutel, zo'n half- slagje aan het lijn tje van een ander? Wees er dan op bedacht dat je - wie weet - op een dag een oud vrouwtje dat er heel vreemd uit ziet voorbij kunt zien schu i felen en zeg haar vriendelijk dat je voor haar niet bang bent. Vind tot zolang troost in Pudding Tarzan. Weer naar school moeten wordt een stuk aangenamer met de Boekieboekie-agenda 2004 in je tas. Erin geen gelikte foto's van omhooggevallen televisiester ren of verwende topvoetballers; wel tot de verbeelding spreken de tekeningen van kinderen uit negen landen, prikkelende kunst van bekende kunste naars en amusant eigen zinnig werk door aan stormend talent. Teler bij op nog tientallen gedichten, inspire rende tips om zelf aan de slag te gaan, een leeswedstrijd, een uit nodiging mee te doen aan de Ontwerpwedstrijd Z.O.K. (Zeer Onnuttige Kledingstuk ken), een lijst met belangrijke gebeurtenissen tot en met 31 de cember 2004, natuurlijk een overzichtelijk weekcalen- darium, een spijkergaatje in elke bladzi jde..en nog zoveel meer dat je nu al verlangend uitkijkt naar de volgende zomervakantie omdat je dan om de BoekieBoe- kie-agenda 2005 kunt. Jan Smeekens Ole Lund Kirkegaard: Pudding Tarzan. Van Goor; 130 pag.; vanaf 8 jaar; 13,50 euro. BoekieBoekie-agenda 2004. Autoped; 12,50 euro. Zie ook www.boekie-boekie.nl Monopoly op zijn Zeeuws Ze wilden een spel maken. Een Zeeuws spel. Niet alleen erg leuk, maar ook iets waar ze zich eindelijk in kunnen herkennen. Na twee hele dagen zwoegen, ploete ren en peentjes zweten had den ze het voor elkaar: Mo nopoly, de Zeeuwse editie. Marco (12) en Robert de Kra ker (10) en Michel Mans (13) uit Kruiningen hebben een Zeeuwse versie ontworpen. De drie vrienden spelen het bord spel graag. „We kwamen met zijn drieën op het idee om een Zeeuwse editie van het spel te maken. We zijn naar de C1000 gegaan, hebben er een groot stuk karton gehaald en zijn daar vervolgens mee aan de slag ge gaan." Monopoly is één van de popu lairste bordspelen. Wereldwijd zijn meer dan 200 miljoen exem plaren van het spel verkocht. In tachtig landen, in 26 verschil lende talen. En voor wie zich er nog een voorstelling bij kan ma ken: al meer dan vijf biljoen kleine groene huisjes zijn er ge bouwd door de dik 500 miljoen mensen die het spel hebben ge speeld. Monopoly is in 1934, tijdens de crisisjaren in de Verenigde Sta ten, bedacht door Charles B. Darrow uit Germantown, Penn sylvania. Uitgever Parker Bro thers zag niets in het uitgeven ervan, want het bevatte zo'n 52 ontwerp-fouten. De werkloze Darrow stapte naar een bevriende drukker, liet vijfduizend handgemaakte spellen maken en verkocht die aan een winkel in Philadelphia. Het spel vloog de zaak uit en na een tweede gesprek hoefde Par ker Brothers niet meer na te denken. In het 68-jarig bestaan zijn tal- Marco de Kraker (links) en Michel Mans bij hun zelfgemaakte monopolyspel. loze edities verschenen. Alleen in Nederland bestaan al tal van speciale versies, zoals edities van Amsterdam, Rotterdam en Breda. Een Zeeuwse versie be staat officieel nog niet. Hoewel Marco, Robert en Mi chel niet opnieuw het wiel hoef den uit te vinden, moesten ze wel flink nadenken hoe het Mo- nopoly-spel te verzeeuwsen. Ze hebben het volgende er op ge vonden. De acht steden zijn nu delen van Zeeland: Sint Philips- land, Tholen, Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, West- en Oost-Zeeuws Vlaanderen, Zuid-Beveland en Walcheren. De straten zijn woonplaatsen geworden, zoals Tholen, Sas van Gent, Axel, Kortgene, Re- nesse, Yerseke en Vlissingen. De stations zijn delen van het Del taplan en de Zeelandbrug, het elektriciteitsbedrijf heet in de Zeeuwse versie Omroep Zee land Radio en de waterleiding is veranderd in Zeelandnet. Ge vangenis, start en vrij parkeren zijn hetzelfde gebleven. foto Willem Mieras Het is niet waarschijnlijk dat de Zeeuwse editie net zo'n start maakt als het eerste spel van Darrow. Maar de jongens heb ben wel dezelfde koopmans geest. Mans: „We gaan proberen het spel uit te geven en hopen dat het een succes wordt." Jeffrey Kutterink Balen. Als een stekker. Sta je helemaal op scherp voor het Nederlands kampioenschap Open baan zwemmen in Scheer- wolde en dan wordt het afgebla zen. Oorzaak: botulisme. Ongezond voor vissen en water vogels, maar zeker ook voor zwemmers. Einde oefening dus. Gelukkig krijgen de beide zwemkanonnen Niek en Car men de Ridder (15) uit Westdor- pe een herkansing. „Het kampioenschap op de drieduizend meter vrije slag wordt nu gezwommen in Til burg op zaterdag 13 septem ber, vertelt Niek. „Dan kan ik mijn titel van vorig jaar verde digen. Ook tweelingzus Carmen 'tien minuten ouder' - ziet het weer helemaal zitten. „Vorig jaar pakte ik zilver op de 3000 meter en dit jaar had ik mijn zinnen op de titel gezet. Hope lijk krijg ik in Tilburg die kans." Beide zwemtalenten van zwem- club Koewacht hebben inmid dels een indrukwekkende reeks titels op hun naam staan. Niek eindigde vorig seizoen als eerste in het landelijk juniorenklasse- De lange-afstandszwemmers Niek en Carmen de Ridder: „Een slechte start en je kunt het schudden." foto Peter Nicolai. ment op de 3000 meter vrije slag en zus Carmen werd in diezelfde categorie derde. Ook de Zee landbeker werd meermalen een prooi van de beide zwemmers. Komend weekeinde kan de prij- zenkast opnieuw flink uitge breid worden met een aantal be kers. In Goes wordt zaterdag de Ganzetrek gezwommen en zon dag wordt het buitenseizoen van Zeeland afgesloten met de Kanaalrace in Vlissingen. „Ik sta in het klassement voor de Zeelandbeker bovenaan. Maar de prijzen worden pas op de meet verdeeld," waarschuwt Niek. „Er kan van alles en nog wat tussen komen. Een slechte start en je kunt het schudden. Bovendien, ze gaan je ook ken nen. Sommige zwemmers gaan kilometers lang op je hielen lig gen. Dat vind ik wel eens irri tant." Carmen komt uit op de 500 en de 1000 meter vrije slag. Twee kan sen dus op een titel. Lukt dat, dan komt ze aardig dicht in de buurt van het 'bekertotaal' van broer Niek. „Ik heb in de zomer vakantie alles nog eens nage teld," zegt ze lachend. „Ik heb 105 bekers op mijn kamer en dat zijn er precies drie minder dan Niek. Zou dus wel leuk zijn als het totaal in evenwicht kwam, toch?" Door haar winst op de 1000 meter vrije slag afgelopen weekeinde tijdens de kanaalra ce in Middelburg - is dat ver schil inmiddels teruggebracht tot twee. Naast Carmen en Niek zal zwemclub Koewacht bij beide wedstrijden met een grote ploeg zwemmers aan de start verschij nen. Aan de voorbereiding zal het niet liggen. „We trainen met de club gemiddeld vijf uur per week in het zwembad in Axel. Trainen in open water is bij ons in de buurt helaas niet mogelijk. Of dat voldoende zal zijn? „Ik denk het wel," zegt Niek. „Ten slotte hebben we ook al heel wat wedstrijdkilometers in de be nen zitten, dus conditioneel zit het wel snor. Ik denk dat de tac tiek zaterdag en zondag tijdens de wedstrijd de doorslag zal gaan geven." De hele Nederlandse zwemtop bij de senioren en de jeugd strijdt zondag, na de afgelasting in Scheerwolde, alsnog om de nationale titels op de 5000 me ter vrije slag. De wedstrijden starten om 12 uur vanaf het bo tenhuis in Vlissingen. Hans Segboer c&n. 'UTn/wL Uun. ^JcX/a. Aa. awvvLcua/l De Gouden Muis is een inter netsite, waarop maande lijks een kinderboekenschrijver centraal staat. In september is dat Rom Molemaker. De hele maand kunnen kinderen e-mails versturen die door de schrijver worden beantwoord en drie keer per maand kunnen zij 'live' met hem chatten. De chatsessies met Rom Molema ker zijn op: dinsdag 9 september van 14.30 tot 16.30 uur, woens dag 17 september van 14.30 tot 16.30 uur, zaterdag 27 septem ber van 14.30 tot 16.30 uur. Rom Molemaker uit Utrecht schrijft sinds 1995 na een loop baan als leerkracht op een ba sisschool. Sindsdien zijn veel boeken van zijn hand versche nen. Aanvankelijk schreef hij voor beginnende lezers en voor de leeftijdsgroep 8-10 jaar, zo als de serie over de tweeling Ruutje en Bennie. De laatste tijd schrijft Rom ook veel jeugdro mans over hedendaagse gebeur tenissen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22