'Angst voor kanker onterecht' Het gipsverband Bord leegeten kMUI kVfc*:*rel Mal ümruifli Medische Vindingen woensdag 3 september 2003 Onder vrouwen in de overgang die hormonen gebruiken, is verontrustheid ontstaan over een verhoogde kans op borstkanker. Uit een onlangs verschenen Brits onderzoek is gebleken dat vrouwen die tijdens en na de menopauze hormonen slikken daardoor 66 procent meer kans hebben op borstkanker. Hun risico om aan borstkanker te overlijden is met 22 procent verhoogd. Overgangsconsulenten vinden de ontstane ongerustheid niet terecht. Kinderkanker Smaak Bypassoperatie Psoriasis Dik en hoogteziekte Aspirine Baarmoederhalskanker Dokter Antonius Mathijsen Wereldvermaard uitvinder van het gipsverband „Hij was dc mensehheid ten zegen". Door MIEL TIMMERS ABij Care for Wo men, de overkoe pelende organisatie van Nederlandse overgangsconsulen ten, en de consulenten in het land zijn honderden telefoon tjes van verontruste hormoon- gebruikers binnengekomen. De meest gestelde vraag is: 'Ik slik de pil al jaren. In hoeverre kan dat mijn gezondheid beïnvloe den?' De koepel en de overgangscon sulenten proberen bellers ge rust te stellen. „Het onderzoek toont aan dat langdurig hor- moongebruik uiteindelijk leidt tot een verhoogd risico op borstkanker", zegt de Eindho- vense overgangsconsulente Paula Rooymans. „Dat is in Ne derland niet gebruikelijk. De gemiddelde therapieduur is hier zeven maanden. Dat is te kort voor een verhoogd risico." Het Britse onderzoek 'Million Women Study' is op 8 mei 1997 van start gegaan. Vier jaar lang zijn ruim een miljoen vrouwen van vijftig tot 64 jaar, van wie ongeveer de helft tijdens de overgang hormonen gebruikte, gevolgd om te kijken of ze borstkanker kregen of aan die ziekte stierven. Hun lot werd daarna gerelateerd aan het ge bruik van hormoon suppletie therapie (HST). De onderzoe kers hebben berekend dat een huisarts die aan 166 vrouwen vijf jaar hormonen voorschrijft, daardoor één extra borstkan- kerpatiënte in zijn praktijk zal krijgen. Pleisters Na een jaar gebruik is de kans verhoogd voor alle soorten en combinaties overgangshormo nen en voor alle toedienings vormen. Wie stopt met pillen of pleisters waarmee de hormo nen worden toegediend, is het extra risico vrijwel meteen kwijt. Volgens de coördinator van overgangsconsulenten Ted Ruiter van Care for Women worden bellers erop gewezen dat ze contact moeten zoeken met hun huisarts of gyneaco- loog. „Op hun indicatie gebruiken ze de hormonen en bij hen staan ze onder controle. Omdat elk individu op zichzelf staat, kun nen wij geen eenduidig advies geven." Gemiddeld duurt de overgang zeven jaar. Tachtig procent van de vrouwen krijgt te maken met verschijnselen zoals opvliegers en nachtelijke transpiratie. Om die klachten te verzachten, gebruikt mo menteel ongeveer vijftien pro cent van de Nederlandse vrou wen in de leeftijd van vijftig tot 64 jaar HST. Overgangsconsu lente Rooymans: „In vergelij king met de rest van Europa en Amerika is dat weinig." Volgens Rooymans schrijven de meeste huisartsen in Nederland over gangshormonen terughoudend voor. Vrouwen in de overgang volgen over het algemeen HST om het aantal hinderlijke opvliegers te bestrijden. Daarnaast helpen hormonen tegen een droge en jeukende vagina. Vermeende voordelen, zoals bescherming tegen botontkalking, hart- en vaatziekten en Alzheimer, zijn de afgelopen jaren in Ameri kaanse studies geregeld weer legd. Mensen die op kinderleeftijd succesvol zijn behandeld tegen kanker, kampen op volwassen leeftijd niet vaker met psychi sche problemen dan mensen die nooit kanker hebben gehad. Alleen kinderen die behandeld zijn vanwege een hersentumor lopen later een verhoogde kans op (ernstige) psychische aan doeningen zoals schizofrenie, concludeert L. Ross (Deense Kan kerbestrijding, Kopenhagen) in het medisch tijdschrift New England Journal of Medicine uit een onderzoek onder 3710 overlevenden van kinderkanker. Over smaak valt inderdaad niet te twisten. Van minstens 50 van de ongeveer 1000 genen die betrokken zijn bij geur en smaak is nu bekend dat het van persoon tot persoon verschilt of zij wel of niet actief zijn. De miljarden verschillende combi naties die hiermee mogelijk zijn, maakt dat ieder individu in principe een uniek patroon van actieve smaakgenen, en dus een unieke smaak, kan hebben, schrijft E. Menashe (Weiz- mann Instituut, Rehovot) in het wetenschappelijk tijdschrift Nature Genetics. Wie lijdt aan een depressie en een bypassoperatie moet onder gaan, loopt een tweemaal zo grote kans te overlijden na de operatie als iemand zonder depressie die een bypassoperatie ondergaat. Dat stelt J. Blumenthal (Duke University Medical Center, Durham) in het medisch vakblad The Lancet, op grond van een onderzoek onder 817 patiënten. Een verhoogde bloed- stolling als gevolg van de depressie ligt hieraan mogelijk ten grondslag. Blumenthal raadt aan patiënten voorafgaand aan een bypassoperatie goed te screenen en een eventuele depres sie voor of direct na de operatie te behandelen. Behandeling van de huidaandoening psoriasis met het middel methotrexaat is even effectief als een behandeling met het (duurdere) ciclosporine. Bovendien kunnen de bijwerkingen van methotrexaat (o.a. maagklachten en leverafwijkingen) sterk verminderd worden door tevens foliumzuur te slikken. Dat concludeert V. Heydendael (AMC, Amsterdam) in het me disch vakblad New England Journal of Medicine, op basis van een vergelijkend onderzoek onder 88 patiënten. Dikke mensen hebben eerder last van hoogteziekte, klachten die optreden als mensen zich in korte tijd naar grote hoogte verplaatsen (misselijkheid, hoofdpijn, duizeligheid, slapeloos heid, vermoeidheid en zelfs desoriëntatie). Dikke mensen moeten dus extra oppassen en langzaam stijgen, waarschuwt G. Ri-Li (universiteit Texas, Dallas) in het vakblad Annals of In ternal Medicine, op grond van proeven waarbij een hoogte van 3685 meter werd nagebootst met behulp van een drukkamer. Het zogeheten tulbandgezwel, een zeer zeldzame, goedaar dige, maar sterk verminkende vorm van kanker in het gezicht of de hoofdhuid, is mogelijk goed behandelbaar met het alou de aspirine. Aspirine blokkeert namelijk de biochemische rou te die leidt tot het ontstaan van de tumor, schrijft T. Brummel- kamp (Nederlands Kanker Instituut, Amsterdam) in het weten schappelijk tijdschrift Nature. Het NKI onderzoekt nu of de be handeling ook in de praktijk werkt bij patiënten die al een dergelijke tumor hebben. De psychische gesteldheid van de patiënt heeft geen invloed op de groei van (baarmoederhals)kankercellen. Een groot on derzoek hiernaar heeft niets opgeleverd, meldt het Helen Dowling Instituut te Utrecht in zijn jaarverslag over 2002. Vrouwenarts C. Renckens (Hoorn) toont zich in het medisch tijdschrift Medisch Contact verheugd hierover. „De tijd van 'blaming the victim' kan worden afgesloten", aldus Renckens. i Wij moesten thuis altijd ons bord leegeten. Ook mijn kinderen mo gen niet meer opscheppen dan ze opkunnen. Het zijn goede huisre gels maar houden wij ons er ook buitenshuis aan? Eet u alles op wat u geserveerd krijgt in een restaurant? Bent u gewend om bij de Chinees alles te verorberen wat u besteld hebt? Amerikanen doen dat wel. De meeste Amerikanen eten hun bord leeg, ongeacht de opgedien de hoeveelheid voedsel. Dit blijkt uit een vorige maand gepubli ceerd wetenschappelijk onder zoek naar eetgedrag in de Ver enigde Staten. Driekwart van de ondervraagden eet zijn bord altijd leeg, ook als de porties groot zijn. Keurig opge voed, die Amerikanen, zou je den ken. Maar de eetgewoonten ko men in een ander daglicht te staan als je bedenkt dat de gemid delde porties enorm zijn toegeno men. Bedroeg het gewicht van een portie patat in 1955 nog 75 gram, nu is dat 220 gram, maar liefst drie keer zoveel. Kinderen in de Verenigde Staten zijn inmiddels dikker dan ooit. Het aantal mensen met overge wicht en vetzucht ligt rond de 65%. In Nederland zien we eenzelfde tendens. Kinderen eten steeds grotere hoeveelheden. Ook hier zien we Amerikaanse toestanden met steeds groter wordende be kers cola en megaporties fast food. Ook onze kinderen worden steeds vetter. Ze lopen daardoor meer risico om al op jonge leeftijd diabetes, hart kwalen en kanker te krijgen. Het Amerikaanse onderzoek is ge richt op het verband tussen eetge drag en kanker. In Nederland was Dr. Moerman een van de eersten die op de samenhang van voeding en kanker wees. Omdat hij tot het alternatieve circuit behoorde werd hij nooit serieus genomen. Maar inmiddels is vriend en vij and het erover eens dat voeding een belangrijke rol speelt bij het ontstaan van kanker. Bij een op de drie mensen die aan kanker overlijdt zijn voedingsgewoonten de belangrijkste oorzaak. Verder blijkt dat het voedingspatroon van kinderen duidelijk van in vloed is op het risico om later al of niet kanker te krijgen. Al eer der meldde ik de opvallende uit spraak van het Nederlands Voe dingscentrum: „als iedereen in Nederland elke dag tenminste 200 gram groente en tweemaal fruit zou eten, zouden er per jaar 12.000 gevallen van kanker kun nen worden voorkomen." Gezond eten levert dus aardig wat op. Of het daarbij verstandig is om 'altijd je bord leeg te eten' is maar de vraag. Hoe moet ik dat nou aan mijn kinderen uitleggen? Door MARTEN DOOPER Laten we deze serie maar eens lek ker chauvinistisch beginnen. Het gipsverband is immers een Neder lands vinding, in 1851 gedaan door dr. Antonius Mathijsen (1805-1878). Mathijsen, afkomstig uit het Bra bantse Budel - alwaar hij sinds 1946 met een monument wordt geëerd - was Officier van Gezondheid, leger arts zouden we tegenwoordig zeg gen. Dat een legerarts kwam tot de uitvinding van het gipsverband is niet verwonderlijk. Het waren voor al de militaire slagvelden die veel gebroken armen en benen oplever den. Geneeskundigen moesten er voor zorgen dat deze gewonden zo snel en comfortabel mogelijk afge voerd werden. Al sinds de prehisto rie werden hierbij spalken en hard- wordende materialen als klei ge bruikt, zo hebben opgravingen uit gewezen. Later kwamen verbanden in zwang en allerlei toestellen die het gebroken ledemaat zo goed mo gelijk stil moesten houden. Echt praktisch waren die niet, vooral niet op het slachtveld. In 1835 ontwikkelde de Belg Louis Seutin in 1835 een verband op ba sis van linnen, spalken en stijfsel. Hardworden duurde echter twee dagen, wat niet handig was tijdens de gevechten. Mathijsen koos voor katoen en het zeer goedkope gips. Die combinatie bleek een gouden greep. Na aanvankelijk gipspoeder tussen laagjes katoen te hebben ge strooid, kwam Mathijsen op het idee katoenen stroken in te wrijven met gips. De zo ontstane gips- zwachtels bleken gemakkelijk mee te nemen, snel aan te brengen, goed op het been of de arm aan te clnitpn ctipI fp Hrncrpn pn nnV nncr Eeuwenlang moest de ge zondheidszorg het stellen zonder een aantal medi sche vindingen die van daag de dag als vanzelf sprekend worden gezien. Wie waren de bedenkers ervan en hoe verging het hun vinding? Vandaag: het gipsverband. eens zo stevig te zijn dat het ge wicht relatief laag kon blijven. In 1852 maakte Mathijsen zijn vin ding wereldkundig. Het Nederlandse leger zag het be lang van Mathijsens vinding snel in en Koning Willem III benoemde Mathijsen in 1853 tot ridder in de Orde der Eikenkroon. Ook in het buitenland maakte het gipsverband snel furore. Al in de Krimoorlog (1853-1856) werd er dankbaar ge bruik van gemaakt. Duitsland, dat eind negentiende eeuw diverse oor logen uitvocht, verwelkomde de techniek met open armen. Alleen België, de bakermat van het stijfsel- verband, had er moeite mee. Pas na enig zendingswerk van Mathijsens collega en vriend Petrus van de Loo ging ook België overstag. Van de Loo vatte zijn zendingswerk overi gens zo serieus op dat hij zichzelf tot mede-uitvinder van het gipsver band bombardeerde, tot groot on genoegen van Mathijsen. Al cnnpHicr vnnH hpf crincvprhanrl geboren te Budel 4 November 1805 overleden 15 Juni Ï&78 Officier van Gezondheid 1 klasse bij het Ned. Leger. Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw. Ridder der Luxemburgsche Orde van de Eikenkroon Bezitter der gouden aiedoi.lc .in de NedcrLtndsche Maatschapp:' tot bevordering der Geneeskunst enzoovoorts. zijn weg naar de gezondheidszorg buiten het leger. Ontelbare burger- armen en -benen zijn er sindsdien 'in het gips gezet'. Ruim een eeuw te verbeteren. Pas de afgelopen ja ren is het op de achtergrond ge raakt. Het klassieke, goedkope gips verband wordt alleen nog gebruikt lijk verband. Moet het langer mee, dan worden verbanden gebruikt van kunststofvezel met kunsthars. Nog sneller hard dan gips en nog bnff vïpI pr aan hpf vprhanH nipfc vnnr hpf narilpcrcrpn van ppn tiiHp- lirhfpr in crpwirht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21