Jacht op gans en smient gedeeltelijk weer vrij Provincie ziet Zeeland geen afvalland worden WWW. NAZOMER FESTIVAL Engelse pastores bezoeken Aardenburg 13 Ondernemingsraden Delta en Waterbedrijf Europoort vrezen banenverlies woensdag 3 september 2003 Schouws Jeugdkoor zingt in Goes Oud-katholieken Idols in Tholen Orgelrecital in Hulst Kleiner Zorgen Slimme dieren Ali Baba Goes wil langer open Hinderen arrestatieteam beboet LPF'er wil lange antwoorden Risico Verzet personeel tegen waterfusie door Maurits Sep MIDDELBURG - De fusie van Delta Water met Waterbedrijf Europoort (WBE) stuit op stevige bezwaren van de onder nemingsraden van beide bedrij ven. Het is daardoor twijfelach tig geworden of de oprichting van een nieuw waterbedrijf - werknaam Neptunus - op 1 ja nuari 2004 gehaald kan worden. De ondernemingsraad van Del ta vreest dat monteurs van ka bels en leidingen op termijn werk kwijtraken. Daar komt bij GOES - Het Schouws Jeugdor kest geeft zaterdag een concert in de Maria Magdalena Kerk in Goes. Het jeugdorkest bestaat uit twintig leden en staat onder lei ding van Marien Stouten. Het repertoire bestaat uit zowel klassieke muziek als psalmen en gezangen. Het concert begint om 19.30 uur. GOES - De oud-katholieke ge meenschap in Zeeland houdt zaterdag een kerkdienst in de dagkapel naast de Maria Mag- dalenakerk in Goes. Pastoor K.J. Homan uit Dordrecht gaat in deze eucharistieviering voor. In Zeeland wordt ongeveer tien maal per jaar een oud-katholie ke viering gehouden. Belang stellenden zijn welkom de dienst bij te wonen. De dienst begint om 10.30 uur. THOLEN - Idols-deelnemers Jamai en Marieke geven aan staande zaterdag een concert in Sporthal de Meulvliet in Tho len. Ze geven allebei een eigen concert van ongeveer een half uur. Het eerste concert begint om 19.30 uur. HULST - Met een bijzonder re cital wordt vandaag om 20.00 uur de serie internationale or gelconcerten in de Hulster basi liek afgesloten. De Hulster musicus Jo Ivens, die als vaste organist aan de Willi- brordusbasiliek verbonden is heeft het jeugdige viooltalent Mathieu van Bellen uitgeno digd. Ivens zelf speelt solower- ken van Grigny, Sweelinck, Buxtehude, Walther en Hendrik Andriessen. Van Bellen speelt de tweede Partita voor vioolsolo van Bach. Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 dat het eigendom van het Zeeuwse waterleidingnetwerk gedeeld gaat worden met WBE. Daarmee wordt de zeggenschap over investeringen in het net werk deels uit handen gegeven. ,,Deze onzekerheden zijn onze grootste bezwaren", zegt or- voorzitter P. Louwerse. Bovendien zijn er twijfels over de gevolgen voor het voortbe staan van de zelfstandigheid van Delta als geheel. Louwerse: „Wij ontlenen onze kracht mede aan onze multi utility: het aan bieden van veel diensten, waar voor de klant één rekening krijgt. Dat verliezen we als we de wateractiviteiten onder brengen in een apart bedrijf. Dat betekent het uithollen van onze strategie en dat willen we niet." De ondernemingsraad van WBE heeft nog helemaal geen voordelen in de fusie kunnen ontdekken. Integendeel. Delta Water is veel kleiner dan WBE en voegt daarmee weinig toe aan de zo benodigde schaal grootte van het Zuid-Hollandse bedrijf. Het inhuren van mon teurs van Delta wordt kritisch bezien, omdat WBE juist soort gelijke contracten met onder aannemers heeft beëindigd. Bo vendien is het personeel er na een fusie waarschijnlijk finan cieel slechter aan toe. Voorzitter A. van Heulen van de or van WBE heeft in tegenstel ling tot zijn Zeeuwse collega's nog geen adviesaanvraag ont vangen. Wel is hem gebleken dat de Raad van Commissarissen, die vandaag bijeenkomt, voor stander is van de fusie. Hij ver moedt dat dat te maken heeft met de samenstelling van de Raad. Daarin zitten vooral ver tegenwoordigers (burgemees ters, wethouders, raadsleden) van de gemeenten die de aande len van het bedrijf bezitten. De or vreest dat zij het bedrijf 'in de uitverkoop' doen om hun aan delen te verzilveren. De ondernemingsraad van WBE zal zich daarom verzetten tegen een snelle fusie. „Ik denk dat het praktisch niet haalbaar zal zijn om 1 januari te halen", zegt Van Heulen aan. De kans dat de or van Delta negatief ad viseert, is eveneens groot. „Als onze bezwaren niet worden weggenomen, is die kans groot ja", reageert Louwerse. Volgens de directie van Delta hoeft de ondernemingsraad zich geen zorgen te maken. De monteurs blijven in dienst van Delta, worden via contracten ingehuurd door Neptunus en blijven werken aan de Zeeuwse gas-, kabel- en elektriciteits netwerken. Bovendien blijven de meeste van de tachtig werk nemers van Delta Water in Zee land werken. Alleen de mensen op hogere posten verhuizen naar het nieuwe hoofdkantoor in de regio Rotterdam/Dor drecht. De waterfusie betekent ook niet het einde van de strategie van multi utility en zelfstandigheid, benadrukt de directie. Directie voorzitter D. Luteijn laat weten dat hij die strategie niet zal los laten. Een vlucht rotganzen. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Overwinterende grauwe ganzen, kolganzen en smienten krijgen speciale leef- en foerageergebieden toegewezen. Buiten die gebieden mo gen ze worden verjaagd en desnoods af geschoten. Dit gaat ook gelden voor jonge en niet-broedende ganzen die in Nederland de zomer doorbrengen. Minister Veerman van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit (LNV) is erin geslaagd over dit beleid een akkoord te bereiken. Uiteenlopende organisaties met tegengestelde belangen als land- bouwclub LTO Nederland, de jagers vereniging KNJV, Natuurmonumenten en Vogelbescherming doen mee. Op basis van de nieuwe Flora- en Fau nawet moeten de overwinterende die ren in principe met rust worden gela ten. In de praktijk blijkt dat nauwelijks haalbaar. De landbouw lijdt zoveel schade aan gewassen, dat het ministe rie het financieel niet meer kan bijbe nen. Zo sterk lopen de vergoedingen op. Het begin deze week bereikte akkoord moet ertoe leiden dat de schade aan landbouwgewassen wordt beperkt én dat overwinterende grauwe ganzen, kolganzen en smienten in Nederland toch een plek houden. Nederland is dat internationaal ook verplicht. Gepro beerd zal worden de ganzen en smien ten eerst met geluid en visueel, met bij voorbeeld vogelverschrikkers, te verja gen. Als dat niet lukt, mag ter afschrik king een klein aantal worden afgescho ten. Ganzen zijn, volgens een toelichting van LNV, behoorlijk slimme dieren. Ze leren snel en zullen vlug door hebben foto Mechteld Jansen dat ze in de aangewezen leef- en foera geergebieden veiliger zijn. De provincies mogen die gebieden aan wijzen. Volgens C. Jacobusse van stich ting Het Zeeuwse Landschap horen daar in Zeeland in elk geval het Ver dronken Land van Saeftinge, de Yers- ekse en Kapelse Moer en het Prunje-ge- bied op Schouwen-Duiveland bij. Het is de bedoeling in heel Nederland 50.000 hectare binnen en 30.000 hecta re buiten de ecologische hoofdstruc tuur, het landelijk netwerk van natuur gebieden, te realiseren 'op zo kort mo gelijke termijn'. door Emile Calon MIDDELBURG - De provincie houdt de afvalverwerkende be drijven de laatste jaren scherper in het oog, zo melden Gedepu teerde Staten. Dat gebeurt vooral omdat elders in het land bij soortgelijke bedrijven spra ke is geweest van fraude en an dere misstanden. Bij het verle nen van vergunningen door de provincie worden per bedrijf specifieke regels gesteld. Dit ge beurt naar de aard cn op de maat van de onderneming, waarbij voor recyclingbedrijven ook nog eens extra controles gelden. GS proberen met die antwoor den de Statenfractie van Groen- Links gerust te stellen. Fractie voorzitter M. Wiersma vindt namelijk dat Zeeland steeds meer een afvalland wordt om dat in zijn ogen de activiteiten op het gebied van verwerking en hergebruik van afvalstoffen toenemen. Als oude voorbeel den noemde hij in schriftelijke vragen de Covra (opslag radio actief afval), Recyfeed (verwer king voedsel tot veevoeders) en de reinigingsactiviteiten in de haven en de petrochemie. Tot re centere vestigingen rekent hij het bedrijf Heros in Sluiskil (hergebruik slakken uit ver brandingsinstallaties) en Sea Way in Vlissingen-Oost (herge bruik Duits kunststofafval). Ook de concentratie van afval verwerking door nutsbedrijf Delta (Verstraaten, Olaz, Phoe nix) past hierin. Wiersma's zorgen zijn vooral ontstaan omdat hij signalen kreeg dat bij sommige bedrijven aanzienlijke problemen zouden zijn. Daarbij doelde hij op 'be richten over dwangsommen, bestuursdwang, en dergelijke'. Die berichten kloppen, maar kunnen volgens Gedeputeerde Staten niet beschouwd worden als signaal dat er rond de recy- GOES - Shoarmazaak Ali Baba aan de Goese Lombardstraal wil vrijdag- en zaterdagnacht tot vier uur in plaats van drie uur open blijven. De gemeente Goes heeft de latere sluitings tijd jarenlang gedoogd, verklaarde advocaat Brosius gisteren voor de Raad van State in Den Haag, en overlast heeft de zaak nooit veroorzaakt. Op beide avonden mist Ali Baba veertig tot vijftig klanten. In de directe omgeving mogen drie zaken, waaronder café De Vrijbuiter en disco El Torro, wel tot vier uur open zijn. Maar dat zijn officiële nachtzaken, aldus een vertegenwoordiger van de gemeente Goes. Ali Baba mag dat ook worden, maar dan moeten de deuren 's middags tot zes uur gesloten blijven. Nu gaat de eettent eerder open. Van het oog luikend toestaan van een latere sluitingstijd is geen sprake geweest, stelde de gemeente-ambtenaar, al wordt de laatste jaren wel strenger gecontroleerd. De rechtbank in Middel-' burg heeft het verzoek voor een latere sluitingstijd eerder af gewezen. In hoger beroep doet de Raad van State binnen zes weken uitspraak. MIDDELBURG-De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 37-jarige man uit de Zeeuwse hoofdstad voor het niet opvolgen van een politiebevel veroordeeld tot 150 euro boete voorwaardelijk. De verdachte negeerde op 28 januari dit jaar in Kruiningen het bevel en belemmerde daar mee het optreden van een arrestatieteam op de Markt. Officier van Justitie J. Valente eiste een onvoorwaardelijke boete van 150 euro. Raadsman D. Olie bepleitte vrijspraak. „Het regende. Hij heeft alleen zijn jas opgehaald bij een café. Hij bevond zich nog op ruime afstand van de plek toen hij werd aangehouden." Volgens de officier had de man het werk van de politie belemmerd. Voor de politierechter was het een kwestie van interpretatie. Ze vond de Middelburger straf baar, omdat hij de bevelen van de politie aan zijn laars lapte en in de richting van het bewuste pand bleef doorlopen. Ze had wel oog voor de argumenten van de verdachte; familiebe langen speelden een rol. TERNEUZEN - Het Terneuzense raadslid C. Freeke (LPF) is verbolgen over de wijze waarop burgemeester en wethouders zich afmaken van de beantwoording van raadsvragen. Aan leiding voor zijn verontwaardiging is het B en W-besluit dat het college 'in zijn algemeenheid een beknopte beantwoor ding' voor staat. Freeke vraagt in schriftelijke vragen naar het waarom van dit beleid. Hij wijst er op dat raadsleden niet zomaar vragen stellen of het college om inlichtingen vragen. Dan wil volgens Freeke zo'n raadslid juist 'in de regel dat hij omtrent de door hem voorgelegde situatie of aangesneden on derwerp juist en volledig over 'alle ins en outs' wordt geïnfor meerd'. Freeke vindt het logisch dat bij de beantwoording van vragen de portefeuillehouder wordt betrokken. „Maar naar het oordeel van de LPF-fractie is het niet correct dat B en W het aanvankelijk juiste en volledige antwoord, met wat voor bedoeling ook, decimeren." „Een raadslid moet zich aan de hand van alle feiten en omstandigheden een goed oordeel kunnen vormen, teneinde zijn volksvertegenwoordigende taak en zijn controlerende functie adequaat te kunnen uitoe fenen", betoogt Freeke. Hij vindt dat er sprake is van een 'on- acceptebele beknotting'. Omdat ambtenaren volgens Freeke opdracht hebben gekregen om een uitgebreide beantwoor ding fors in te korten blijft het raadslid zitten met 'het niet ontzenuwd vermoeden dat er iets mis is, maar wat?' Freeke heeft de oplossing: „Namelijk gewoon besluiten het concept- antwoord tot formeel antwoord te verheffen, tekenen en ter verzending aan de raadsgriffier afgeven. door Raymond de Frel AARDENBURG - In Enge land is het nadenken over taak en bijdrage in de Euro pese samenleving minder vanzelfsprekend dan op het Europese vasteland. Daarom komen 22 pastores van de Anglicaanse kerk in J^uid- oost-Engeland volgqnde week voor een conferentie naar Aardenburg. Het thema van de week is A soul in Eu rope'. Met het thema wordt inge speeld op een discussie over ethiek, achtergrond en spiri tualiteit in het licht van de Europese eenwording. Ker ken en andere levensbe schouwelijke organisaties werden aangemoedigd aan het debat over de ziel van Eu ropa deel te nemen. In Enge land ligt dit vraagstuk echter gecompliceerder dan in de meeste andere Europese lan den. Daarom hebben de 22 pastores van The Church of England, afkomstig uit een aantal dorpen en steden uit het zuiden van Engeland, ge kozen voor een conferentie op het vasteland, in hotel conferentiecentrum De El- derschans in Aardenburg. Hoofdinleider Marc Len ders, die meer dan dertig jaar studiesecretaris was bij een speciale kerkelijke commis sie in Brussel -de EECCS-, verzorgt een studiedag over ethiek in Europa, secularisa tie en globalisering. Direc teur van het Interuniversi tair Instituut voor Missie en Oecumene in Utrecht Anton Houtepen gaat nader in op de betekenis van het Charta Oe- cumenicahet handvest voor de groeiende samenwerking van kerken in Europa. Een praktijkvoorbeeld komt aan de orde met Helmut Aston, die tien jaar leiding gaf aan een experiment, waarin lo kale kerkgemeenten in Duitsland, Nederland en België samenwerkten: de pa rochie 'Euregio-Pfarstelle Aachen'. Oostburger Nico Peterse begeleidt de seminar gedurende de hele week. De pastores verblijven van 8 tot en met 12 september in Aardenburg. Donderdagavond 11 septem ber is er een 'social evening', waarvoor Zeeuwen die be trokken zijn bij kerkenwerk en pastoraat zijn uitgeno digd. Meer informatie is daarover te verkrijgen bij De Elderschans. Advertentie clingsector in het algemeen aanzienlijke problemen zouden zijn. In tegenstelling tot GroenLinks vinden GS niet dat Zeeland op het gebied van de vestiging van nieuwe afvalverwerkende be drijven afwijkt van andere pro vincies. Wel merken ze op dat het risico van overtredingen door deze bedrijven 'in het alge meen relatief groot is'. Vooral omdat bedrijven geld krijgen voor prestaties die nog geleverd moeten worden. De verleiding om die prestaties vervolgens niet te leveren is daarom niet ondenkbeeldig. Mede daarom ook wordt er intensief gecontro leerd. GS melden tot slot aan Wiersma en zijn collega's dat het provin ciaal apparaat voldoende is toe gerust om de recycling-bedrij- ven goed te begeleiden en te controleren. Heros in Sluiskil zorgt voor hergebruik van slakken uit verbrandingsinstallaties. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13