PZC LPF-voorstel voor ziekenhuis weggehoond giro 860 Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? Astma Fonds 12] Bord roept vragen op Kunst om de rekening af te betalen Hersenstichting Nederland Slechts zes inwoners willen terug w woensdag 3 september 2003 Klaar Cardiologen Kinderen hebben de toekomst. Maar... hoe zit het als uw kind te maken krijgt met hersenvliesontsteking of een hersenbloeding, een hersentumor of hersenletsel door een ongeval? Dan wordt het écht duidelijk: er is nog heel veel wetenschappelijk hersenonderzoek noodzakelijk, ook voor betere preventie en behandeling. Helpt u de Hersenstichting Nederland? Word dan donateur. Kijk ook op www.hersenstichting.nl (0 Astma Fonds advieslijn Bel: 0800-2272596 (gratis) Weinig animo voor Begijnhof door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Slechts zes van de oorspronkelijke bewo ners van het Bagijnhof in Mid delburg willen na de verbou wing van het complex tot studentenkamers terugkeren. Woongoed Middelburg, eige naar van het hof, had in de plan nen rekening gehouden met twaalf woningen. Van de 76 hui zen zijn er nog acht bewoond. De bewoners van het Bagijnhof moeten plaats maken voor studenten van de Roosevelt Academy. De plannen zorgden aanvankelijk voor veel protest onder de huurders en een be perkt aantal politieke partijen, waaronder de SR De kwestie leidde zelfs tot een aantal nog onbeantwoorde Kamervragen. Inmiddels hebben bijna alle be woners een aanbod voor een an dere woning van Woongoed ge accepteerd. Zij wachten tot zij binnenkort hun nieuwe huur huis kunnen betrekken. De be woners die al uit het Bagijnhof zijn vertrokken, wonen nu al korte of langere tijd in een ander huis van Woongoed. Na overleg met bewoners van het Bagijnhof - én onder druk van de lokale politiek - is beslo ten dat bewoners, die dat wil den, terug konden keren in het Bagijnhof na de verbouwing. Woongoed hield rekening met twaalf bewoners, maar inmid- door Carla van de Merbel 's-H. HENDRIKSKINDEREN - Langs de Sinoutskerkseweg bij 's-Heer Hendrikskinderen, op de T-kruising met de Theunis- wegeling, hangt al weken een raadselachtig donkerpaars bord. 'Ik ben de dader' staat er in grote witte letters op. Het bord is gemonteerd op de paal die het naambordje van de Si noutskerkseweg draagt. In 's-Heer Hendrikskinderen wordt druk gespeculeerd over de bedoeling van bord en tekst, zo ook door de bewoners van de Sinoutskerkseweg: Wat heeft het te betekenen en wie heeft het opgehangen? Heeft het te ma ken met afval in de naastgele gen sloot? Is het bedoeld om de gedachtengang te prikkelen, maar waarover dan precies? Het juiste antwoord komt van kunstenaarsplatform Trechter 5. Deze groep legt een kunstrou te aan door het Bevelandse landschap en volgt daarmee de spoorlijn die er komt als de Wes- terschelde Container Terminal (WCT) door gaat. Kunstenaar Yv Devedev maakte het bord voordat de Raad van State het plan voor de WCT op losse schroeven zette. Devedev ging er toen nog vanuit dat de termi nal er zou komen. Met de tekst 'Ik ben de dader' wil hij wijzen op ieders verantwoordelijkheid daarbij, licht Judy Hooymeyer van Trechter 5 toe. „Dat mensen zich afvragen wat het bord betekent is erg goed. Die tekst is heel confronterend. Als je het leest in de ik-vorm, is iedereen dader. Iedereen is ver antwoordelijk voor de komst van de WCT. Daarom ook de kleur paars: de kleur van boete doening. Tot vier keer toe is het bord vernield. Maar nu zit het goed vast aan het paaltje, zij het een kwartslag gedraaid ten op zichte van de bedoelde opstel ling, parallel aan de Sinouts kerkseweg. dels is duidelijk geworden dat slechts de helft terugkeert. De overigen willen geen gebruik maken van het aanbod. In overleg met de bewoners zijn vooralsnog twee delen in het verbouwingsplan voor hen ge reserveerd. Op 15 september wil Woongoed beginnen met de ver bouwing en opknapbeurt van het Bagijnhof. Als alle werkzaamheden vol gens plan verlopen, zal het ver bouwde complex in juli volgend jaar klaar zijn. Van vier oorspronkelijke wo ningen wordt één studentenwo ning gemaakt. In zo'n woning komen tien kamers. Daarnaast zijn er voorzienin gen om te kokendouchen en een gezamenlijke leefruimte. De drie hoekwoningen in het Ba gijnhof zijn wat groter. Daar ko men zestien kamers plus alle voorzieningen. Als de verbouwing begint, wor den maatregelen getroffen om de overlast voor de omgeving zoveel mogelijk te beperken. Er wordt begonnen met de buiten kant. Het dak moet vervangen worden. In het dak is overigens asbest verwerkt. Het kwalijke goedje zal door een gespeciali seerd bedrijf weggehaald wor den. De werkzaamheden aan de buitenkant moeten voor de win ter klaar zijn. Tijdens die werk zaamheden komen containers in de straat te staan om het afval weg te voeren. De aannemer zal geen bouwkeet plaatsen in de straat. Op dit moment is Delta NV be zig met het afsluiten van gas, water en elektra in de leeg staande woningen uit een oog punt van veiligheid. De bouwwerkzaamheden wor den uitgevoerd door Kanters Bouwbedrijf Zuid. Architect Kees Lamoen uit Delft tekende voor de verbouwing. nflSiSSSBSHSl Directeur Dirk Haayer van het bedrijf Catex in Clinge heeft inmiddels zo'n driehonderd beelden uit Zimbabwe. foto Camile Schelstraete door Raymond de Frel CLINGE - Het is wat passen en meten in zijn kantoorruimte, maar het was de enige manier om een rekening betaald te zien. Directeur Dirk Haayer van het bedrijf Catex in Clinge doet vaak zaken met Afrikaanse on dernemingen. Dat leidt zo af en toe tot ronduit primitieve han delwijze. Ruilhandel in zijn puurste vorm. Textielgrond- stoffen- en machines in ruil voor vijftien ton stenen beelden uit Zimbabwe bijvoorbeeld. „Ja, zo heb je in Clinge in één klap de grootste galerie met Zimbabwaanse kunst van deze regio", grapt Haayer. Ongeveer driehonderd beelden zijn het. Het precieze aantal kan Haayer niet geven, want de helft van de kunstobjecten zit nog keurig in gepakt in een container. „Het is zo'n vijftien ton steen, ofwel driehonderd beelden gemaakt door 75 kunstenaars", vertelt Haayer De Oost-Zeeuws-Vlaming deed sinds 1996 zaken met ene 'mis ter Rusike' van Modern Carpets uit Harare, Zimbabwe. Nooit problemen mee gehad, tot 2001. Een openstaande rekening van 40.000 euro werd zo af en toe nog wel met wat kleine bedra gen afgelost, maar dat zette niet echt zoden aan de dijk. „De in flatie was daar vorig jaar vier honderd procent, dus hij kon die rekening nooit meer betalen. Het was voor mij dus een kwes tie van óf mijn veertigduizend euro nooit meer terugzien of een oplossing als deze." Haayer, die zo'n vier tot vijf keer per jaar in Afrika komt, toerde door Zimbabwe en zag daar wat beelden. „Maar 25 kilo neem je natuurlijk niet zomaar mee in het vliegtuig. Ik wees Rusike, die contacten heeft in die wereld, aan wat ik wilde hebben en liet het naar Neder land transporteren. Het zijn geen - vooral bij toeristen ge liefde - beelden van bijvoor beeld olifanten en leeuwen, maar hoofdzakelijk mensfigu ren en abstracte beelden. In middels heb ik voor ettelijke duizenden euro's verkocht", al dus Haayer. De Catex-directeur is allesbe halve bang dat hij zijn beelden niet zal slijten. „Ik ga er niet mee op de markt staan, want het is echt kunst. Van elk beeld is de kunstenaar en de naam van het object bekend. Er is dus echt aandacht aan besteed, dat ge ven we niet zomaar weg. De prijzen variëren van vijftig tot zestienhonderd euro. Geïnte resseerden kunnen bellen om te komen kijken. Wat mijn volgen de deal is? Nou, laten we eerst maar eens wachten tot dit avon tuur ten einde is." door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Hoon en onbegrip kreeg de LPF gis teravond in de provinciale commissie Sociale en Be stuurlijke Zaken over zich heen bij de presentatie van hun plan het ziekenhuis in Zierikzee te heropenen als dependance van het ziekenhuis Dirksland. Ongefundeerd en een een mansactie die alle gezamen lijke inspanningen om in Zierikzee een reëele zorg voorziening te realiseren doorkruist, oordeelde vrij wel de voltallige commissie Volgens LPF-lid W. Boogaart is de directie van het zieken huis in Dirksland geïnteres seerd om het voormalige Ro de Kruis-Ziekenhuis in Zie rikzee te gebruiken als 'brug genhoofd', als overloop voor het teveel aan eigen patiën ten en er althans een afdeling spoedeisende hulp te openen. Het ziekenhuis zou bereid zijn te investeren in Zierik zee, stelde Boogaart. Verder zouden de kosten moeten ko men uit de reguliere vergoe dingen van de zorgverzeke raars. Volgens de LPF is Dirksland vanuit Schou- wen-Duiveland met enkele wegaanpassingen per ambu lance sneller bereikbaar dan het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. 'Luchtfietserij zonder echte financiële onderbouwing', oordeelde V. Geelen (D'66). F. Babijn (CDA) reageerde furi eus op het LPF-plan. Het gaat volledig voorbij aan alle inspanningen en het breed gedragen plan voor een Zie- rikzeese basisvoorziening, waar oud-minister Borst al 'ja' tegen zei, fulmineerde Babijn. Hij herinnerde de LPF aan hun steun aan zijn motie in juli om de Tweede Kamer tot haast te bewegen dat plan in werking te stel len. „De LPF doet alsof zij het buskruit hebben uitge vonden. Ik dacht dat de Sta ten besloten hadden eensge zind op te treden. De LPF gaat met olifantspoten door een porceleinkast omwille van politiek gewin. Wij gaan voor het haalbare, al duurt dat lang." De SP oordeelde milder. „De gedachte is discussie waard," vond A. Luijben. Gedepu teerde G. de Kok wilde na mens het college van Gede puteerde Staten nog niet rea geren op het LPF-plan. Hij riep de Statenleden op de eensgezindheid te bewaren om het pleit om de benodigde 835.000 euro per jaar bij de Tweede Kamer niet te verlie- zen.De Kok kreeg dinsdag het fiat van de commissie om volgende week een commis sie van drie 'wijzen' aan te stellen om te onderzoeken hoe Zeeland de beste zieken huiszorg kan halen uit de drie basisziekenhuizen met dependances in Zierikzee, Hulst en Oostburg. Hoezeer de Zeeuwse zieken huiszorg een impuls nodig heeft illustreerde Luijben met zijn aankondiging dat, na de crisis met het tekort aan kinderartsen, er een nieuwe crisis dreigt nu de twee Vlissingse cardiologen per oktober hun werk beëin digen. De drie wijzen die een advies over de Zeeuwse zie kenhuiszorg moeten opstel len krijgen in elk geval de op dracht het hoogst haalbare voor Zeeland na te streven, zegde De Kok toe. Middels de betrokkenheid van de klank bordgroep van de curatieve zorg in Zeeland wil de gede puteerde alle betrokken par tijen bewegen mee te werken aan het onderzoek van de wijzen, zei De Kok. Korte Houtstraat 10, 2511 CD Den Haag telefoon 070-360 48 16 info@hersenstichting.nl www.hersenstichting.nl Luchtwegklachten roepen vaak veel vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft met astma of C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 12