liPZC PZC In de ban van de ballen GS gaan akkoord met ontwikkelen stedelijke zone rond Goes Restauratie Souburgse kerk Genealogiegids leidt onderzoeker stap voor stap naar stamboom 11 Bewoners kunnen mening geven over zorg, leefbaarheid en veiligheid agenda w woensdag 3 september 2003 Aandacht voor recreatie met dementerenden Protest Optreden Aanvullen Fietspad dicht in Papegaaienburg Schouwen-Duiveland ontvangt Engelse bowlsvereniging Uitwisseling Geen uitbreiding varkenshouderij Man drie keer bekeurd op A58 Boete voor diefstal dvd's Dronken chauffeur beboet Straf voor hardleerse automobilist Landenwedstrijd Hulpmiddelen Wapen Boete voor vechtpartij SChi ietij ate t. >rde 3en Inspraak toekomst Middengebied door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Bewoners uit het Vlissingse Middengebied kunnen maandag meepraten over wonen en zorg, leefbaar heid, veiligheid en vereen zaming in de wijk, die op het punt staat geherstructureerd te worden. Eerder dit jaar werd een inspraakavond gehouden over de nieuwbouw in het ge bied. Die bijeenkomst trok ruim honderdzestig belangstellen den. Vorig jaar werd door middel van een wijkvisie het startschot ge geven voor de grootschalige op knapbeurt voor het Middenge bied. Het gemeentebestuur en woningbouwcorporatie l'Es- caut gaan 1250 woningen slo pen en een groot aantal huizen opknappen om ze aan te passen aan de eisen van deze tijd. Als eerste gaan in de loop van vol- MIDDELBURG - Een fietstocht maken met een dementerende kan heel goed, vindt Karei Steur. Hij is de gastspreker van het Alzheimer Café dat zater dag gehouden wordt in het Gasthuis in Middelburg. Steur komt met een duofiets naar het café om zijn verhaal kracht bij te zetten. Hij vertelt over zijn ervaringen tijdens de bijeenkomst van partners en fa milieleden van dementerende mensen die regelmatig plaats vindt in het Gasthuis. Het Café duurt van 14.30 tot 17.00 uur. Op Wereld Alzheimerdag, za terdag 21 september, wordt een extra Alzheimer Café gehou den. M. Boon, Neuroloog te Goes, gaat dan in op de gevoe lens en veranderingen die de ziekte Alzheimer meebrengt in een familie- en vriendenkring. Die bijeenkomst kent dezelfde tijd en plaats als het reguliere Alzheimer Café. gend jaar tweehonderd flats, een school en een aantal bedrijf jes tegen de vlakte om plaats te maken voor een nieuwe, brede school en rond de 180 eenge zinswoningen en appartemen ten. De plannen om grootschalige nieuwbouw te plegen in het Middengebied ontmoetten in juli al veel protest van de Werk groep Bezwaar Middengebied en de Stichting Belangenbehar tiging in Vlissingen tot (her) Ontwikkeling Stadsgebieden (Bel vos). De twee vinden dat het gemeen tebestuur te weinig oog heeft voor goedkope huurwoningen, maar dat alle aandacht gericht is op de bouw van dure koopap- STREEKACTIVITEITEN door Marjolein Verbruqqen GOES - Gedeputeerde Staten (GS) stemmen in met de regiovi sie voor de stedelijke ontwikke lingszone Goes. Hiermee krij gen de gemeenten Goes, Borsele en Kapelle groen licht voor het ruimtelijk beleid dat zij een aantal jaren geleden in overleg voorstelden. De Provinciale Commissie Omgevingsbeleid wilde de visie juist niet inpassen in het streekplan. De commissie vindt dat het plan niet compleet is zonder de on derwerpen water, landbouw en milieu. Dat vinden GS ook, maar zij willen toch doorgaan met dit gedeeltelijke plan. Voor de andere onderwerpen verwij zen GS naar het bestaande streekplan. Anders zouden de REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG VLISSINGEN Tel: 0118-460116 Fax:0118-472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur partementen. De werkgroep en de stichting zijn bang dat het Middengebied een waar Eldo rado word voor welgestelde ou deren. In het verlengde van de wijkvi sie wil de gemeente nu samen met de bewoners praten over een 'sociale visie' voor de straks vernieuwde wijk. Bewoners zijn door middel van een huis-aan- huis verspreide brief uitgeno digd om deel te nemen aan de 'Sociale Wijkdag Middenge bied'. De bijeenkomst is georga niseerd door de gemeente Vlis singen en het onderzoeksbureau OTB van de Technische Univer siteit in Delft. Diverse bij het Middengebied betrokken per sonen en instellingen gaan sa men aan de slag om een sociaal plan te maken voor de wijk. Zij praten dan over onderwerpen als de multi-culturele buurt, op groeien in de wijk, veiligheid en bijvoorbeeld eenzaamheid. Er is nog een beperkt aantal plaatsen beschikbaar voor be langstellenden die willen mee doen aan de middagbijeen komst. Zij kunnen zich opgeven bij Marja Plugge bij de gemeen te Vlissingen. 's Avonds brengen de deelnemers verslag uit aan de wijkbewoners. Die laatste groep kan dan zijn mening laten horen. De avondbijeenkomst begint om 19 uur en duurt tot ongeveer 21.30 uur. De bijeen komst vindt plaats in de Chris telijke Scholengemeenschap aan de A. Coortelaan 5 in Vlis singen. MIDDELBURG - De Blues Ses sie Band doet woensdag 10 sep tember weer jazz-/bluescafé Desafinado in Middelburg aan. Vanaf 21.00 uur treedt de band op. Het programma omvat een combinatie van blues en roots- muziek. BIGGEKERKE - Kaasboer Biggekerke, 9.00-12.00 uur: Tossen. Inschrijving tus sen 8.45-9.00 uur; DOMBURG N.H. kerk, 20.00 uur:Zomer avondconcert Apollo; GRIJPSKERKE Het Dorpshuis, 14.00 uur: Koersballen en biljarten; MELISKERKE - Ons Huis, 13.30 uur: Bil jarten bejaardensoos; MIDDELBURG Trefpunt, Nassaulaan, 9.00-12.00 uur: Inloopochtend, 10.00- 12.00, wijkinternetpunt; Molstraat 13,9.30-11.30: Sjoelclub Stich ting Welzijn Ouderen; Woelige Werf, Rijnstraat, 14.00 uur: Koersbal; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 9.00-11.30 uur: Sina Idioma, activiteiten voor Antilliaanse vrouwen; SEROOSKERKE - Zandput, 13.30 uur: Koersbal, biljarten en kaarten; VLISSINGEN - Wijkcentrum Open Hof, 13.30 uur: Soosmiddag voor vijftigplus sers; In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 13.30-16.00 uur: Sociaal spreekuur. gemeenten moeten wachten op landelijke en regionale ontwik kelingen als het stedennetwerk. GS maken hierbij een uitzonde ring voor de Zeelandhallen. Hierover moeten de gemeenten wel overleggen binnen het net werk van de Scheldemondste- den Goes, Middelburg, Vlissin gen en Terneuzen. Binnen Zeeland is slechts plaats voor één complex voor grote evene- nementen, volgens GS. Een ander bezwaar van de Com missie Omgevingsbeleid tegen de implementatie van de regio visie in het streekplan, is de in vloed op andere gemeenten op de Bevelanden. Alle gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland hebben echter inmiddels per brief ingestemd. Hiermee is dit argument volgens GS van tafel. De gemeenten Goes, Borsele en Kapelle werken sinds een aan tal jaren samen aan hun ruimte lijk beleid. Zo voorkomen ze dubbelingen en kunnen ze el kaar aanvullen. Op basis van hun visie op de stedelijke ont wikkelingszone Goes verander den GS het streekplan. Dit zegt ondermeer dat woningbouw ge concentreerd moet zijn in Goes, Heinkenszand, 's-Gravenpol- der en Kapelle. Beperkingen voor bouwen gelden in 's-Heer Abtskerke, 's-Heer Arendsker- ke, 's-Heer Hendrikskinderen, Kloetinge en Wilhelminadorp. Ook zijn er enkele buurtschap pen aangewezen waar niet ge bouwd mag worden. Verder gaat het om grote plannen als de omvorming van het havenindu strieterrein in Goes tot woonge bied en de invulling als gebied voor landschappelijk wonen van de zone tussen Heinkens zand en recreatiepark Stel- leplas. VLISSINGEN - Het fietspad tussen de Papegaaienburgweg en de Flamingoweg is vanaf donderdag voor ongeveer vier weken afgesloten. Het fietspad wordt opgeknapt. Fietsers wor den omgeleid via een route die loopt door de wijk Papegaaien burg, Papegaaienburgweg-Ka- nariesprenk en de Flamingo- weg. OOST-SOUBURG - De vernieuwing van het voegwerk in de zijgevel aan de kerk in Oost-Souburg op het Oranjeplein is een voorproefje van een ingrijpende renovatie. Het werk aan de voegen gebeurt in opdracht van het kerkbestuur van de Samen op Weg- gemeente Oost-Souburg. De gemeente Vlis singen zal in 2005 en 2006 onderhoud aan de toren uitvoeren en daarvoor is 440.000 euro gereserveerd. Het werk aan de toren houdt voornamelijk de restauratie van alle balk lagen, vloeren en de binnenzijde van het ge velmetselwerk in. Ook worden muurplaten van de kapconstructie vervangen. Tegelijk met de onderhoudswerkzaamheden van de gevel worden binnenkort de voordeuren van de kerk aangepast. Dat gebeurt op aan wijzing van de brandweer. De deuren draai en nu naar binnen, maar moeten uit veilig heidsoverwegingen naar buiten draaien. foto Ruben Oreel door Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - Het is goed voor het gestel vanwege het vele bewegen, je sociale con tacten varen er wel bij én het kan het hele jaar door gespeeld worden. Bowls. Het is geen spel letje, maar een sport. In Enge land razend populair. Een af vaardiging van de Bowls Club Paddock-wood uit het Engelse Kent speelt deze week met én te gen leden van de Bowlsvereni ging Schouwen-Duiveland. Het heeft overeenkomsten met jeu des boules: een bal dient zo dicht mogelijk bij een veel klei nere doelbal te belanden. Alleen is de werptechniek compleet anders, weet H. Odding van de bowlsvereniging Schouwen- Duiveland. ,,Bij jeu de boules wordt gegooid, bij bowls gaat het om rollen." Ook het materiaal is anders. Bij jeu des boules worden volmaakt ronde, zware ballen gebruikt. De bij bowls gebruikte bal is co nisch (kegelvormig) gevormd. Hetgeen een speciale techniek bij het werpen vereist. „Je werpt altijd met een curve", doceert Odding. Bowls is oud. Engeland de ba kermat. „En daar is het ver schrikkelijk populair", weet penningmeester van de Schouwse bowlsvereniging, W. Coehoorn. Elk dorp heeft zijn eigen bowlsbanen, er is een lan delijke competitie en belangrij ke wedstrijden worden recht streeks uitgezonden op tv. „En hier zijn het vooral ouderen die bowls spelen, maar daar ook heel veel jongeren. Het wordt hen al op school geleerd." AARDENBURG - De gebroeders Raaijmakers uit Schoondij- ke mogen hun fokzeugenhouderij aan de Bogaardstraat bij Aardenburg voorlopig niet uitbreiden. De Raad van State heeft gisteren in een voorlopige uitspraak beslist dat de ge meente Sluis geen vergunning had mogen afgeven voor de be- drijfsuitbreiding. In het bedrijf worden bijproducten opge slagen voor het voeren van de varkens, die kunnen worden aangemerkt als afvalstoffen. In dat geval is volgens de Raad van State de provincie bevoegd. Natuurvereniging 't Duum- pje, een leefbaarheidstichting uit de gemeente Sluis en een omwonende hadden bezwaar aangetekend, onder meer om dat het bedrijf bij krekengebieden staat en precies op de trek- route van de boomkikker en de kamsalamander zou liggen. De Raad van State gaat daar niet op in. Op de boerderij wor den momenteel maximaal 200 fokzeugen gehouden. Dat aan tal zou moeten stijgen tot 575 om het varkensbedrijf van de gebroeders Raaijmakers bij Schoondijke van biggen te voor- 's-HEER ARENDSKERKE - De politie heeft gisterochtend op de A58 een 37-jarige automobilist uit Goes bekeurd voor rechts inhalenbumperkleven en te hard rij den 15 0 kilometer per uur). De man werd rond acht uur aangehouden ter hoogte van 's-Heer Arendskerke. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Dordrecht is gisteren in Middelburg wegens verduistering veroordeeld tot 350 euro boete. De man huurde eind vorig jaar een aantal dvd's en computerspelletjes bij videotheek Viduet in Middel burg, maar verzuimde ze terug te brengen. De huurder had verklaard bij vrienden thuis naar de dvd's en spelletjes te heb ben gekeken. Hij was vervolgens na een ruzie weggegaan en had de spullen achtergelaten. De Dordtenaar moet naast de boete ook 210 euro schadevergoeding betalen. MIDDELBURG - Een 35-jarige inwoner van Vlissingen gaf gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter toe gevaarlijk te hebben gereden. Hij zei niets van een aanrijding met zijn vrachtauto tegen een verkeersbord te hebben ge merkt. Het incident vond 5 januari dit jaar in Vlissingen plaats. „Schandalig rijgedrag", merkte officier van justitie J. Valente op. Omdat het alcoholpromillage beperkt bleef tot 485 microgram kwam het rijbewijs niet in het geding. Twee getuigen hadden de vrachtauto die nacht rondjes zien rijden en de chauffeur rare capriolen zien uithalen. De Vlissinger werd conform de eis veroordeeld tot 700 euro boete. MIDDELBURG - Een 42-jarige inwoner van Schiedam is gis teren door de Middelburgse politierechter voor een aantal verkeersdelicten veroordeeld tot 56 uur werkstraf en 550 euro boete. De Schiedammer liep op 18 februari bij een verkeerscontrole in Vlissingen tegen de lamp. De man reed tijdens ontzegging van de rijbevoegdheid, had geen geldig rijbewijs en zijn auto was niet verzekerd. Officier van Justitie J. Valente vond dat de man hardleers was en geen enkel respect toonde voor een be slissing van de rechter. Hij eiste vier weken cel en 720 euro boete. De politierechter was iets milder gestemd. een kwam het ander. Coehoorn: „En nu hebben we elk jaar een uitwisseling. Nu al voor de acht ste keer. De Engelse bowlsspeler is ge wend buiten op strak gladge schoren grasbanen te spelen. De Schouwse sportievelingen hou den het bij indoor-bowls op der tig meter lange matten. De we kelijkse training geschiedt in vrije tijdskleding. Tijdens wed strijden zijn de spelers gehuld in smetteloos wit. Groot verschil betreft de popu lariteit van de sport. De Bowls Club Paddock-wood telt meer dan 120 leden. Hun Schouwse sportbroeders komen net aan 36 leden. Dat zou best wat meer mogen zijn, vindt verenigings voorzitter J. Lauwers. „Engelse clubs hebben meestal hun eigen banen en hun eigen clubhuis. Dat kunnen wij helemaal niet betalen, daar hebben we veel te weinig leden voor." Gisteren werden in thuisbasis van de Schouwse club Sport- en Recreatiecentrum Wester- schouwen gemengde wedstrij den gespeeld. Teams, samenge steld uit Zeeuwse en Engelse spelers bekampten elkaar on derling. Vandaag wordt een hal ve dag bowls gespeeld en mogen de gasten de rest van de tijd naar believen invullen. Morgen komt het er op aan: dan treden Engelse en Nederlandse teams tegen elkaar in het strijd perk tijdens een heuse landen wedstrijd. Lauwers doet geen voorspellingen. „Vorig jaar hebben wij in Engeland gewon nen. Maar dat kwam vooral om dat hun beste spelers bij ons meespeelden omdat niet uit kwam met de getallen spelers." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Zeeuwse weervrouw Marjon de Hond neemt zaterdag tijdens de Ge nealogische Dag Zeeland in het Zeeuws Archief het eerfcte ex emplaar in ontvangst van Zeeu wen gezocht. Gids voor stam boomonderzoek in Zeeland. Deze genealogische onder zoeksgids is de vijfde in de reeks die door verschillende provinci ale archiefdiensten in samen werking met het Centraal Bu reau voor Genealogie (CBG) wordt uitgegeven. Het Zeeuws Archief biedt als re gionaal historisch centrum be langrijke bronnen voor mensen die onderzoek doen naar hun stamboom. Per jaar doen enkele duizenden geïnteresseerden on derzoek naar hun voorouders in de studiezaal. Sinds eind de cember 2001 kunnen belang stellenden ook via internet Zeeuwse genealogische gege vens opzoeken. Het Zeeuws Ar chief heeft hiervoor een aparte database beschikbaar (te raad plegen via www.zeeuwsarchief- nl). Deze database heeft nu al meer dan 2,6 miljoen naamsvermel dingen. Dagelijks raadplegen tussen de duizend en tweedui zend mensen onder meer gegevens uit de huwelijks- en overlijdensakten van de burger lijke stand. Dankzij de inzet van een groot aantal vrijwilligers konden de gegevens de afgelo pen jaren worden ingevoerd. Veel mensen vinden in het stam boomonderzoek een boeiende hobby. Nu het Zeeuws Archief zoveel mensen uit binnen- en buitenland bereikt met stam boomonderzoek, ontstond de behoefte om hen nog meer van dienst te zijn en nog meer moge lijkheden te bieden. Om deze vorm van genealogisch en histo risch onderzoek zo laagdrempe lig mogelijk te maken, zijn goe de educatieve hulpmiddelen onontbeerlijk. Daarom nam het Zeeuws Archief het initiatief voor een Zeeuwse genealogi sche gids voor zowel de begin nende als de gevorderde stam boomonderzoeker. Om ook 'afgedwaalde Zeeuwen' te bereiken, is ervoor gekozen de gids landelijk te verspreiden via het CBG. Debijdragen indegids zijn geschreven door deskundi gen op het gebied van genealo gie, heraldiek en archiefbron nen. In het eerste hoofdstuk van het boek wordt uitgelegd welke vormen van genealogisch on derzoek er zijn en waar een startende onderzoeker moet be ginnen. Zoeken op internet en bezoeken aan de studiezalen van de Zeeuwse Archiefdien sten en het CBG. Daarna volgen de bronnen die als eerste voor het onderzoek worden gebruikt: de registers van de burgerlijke stand en de kerkelijke registra- tieregisters voor 1800. Na het lezen en toepassen van die hoofdstukken moet de amateur onderzoeker in staat zijn het raamwerk van zijn familiege schiedenis zelfstandig op te zet ten. In de volgende hoofdstukken wordt een breed scala aan ar chiefbronnen belicht die nog meer onthullen over voorou ders. Stamboomonderzoekers kunnen dan informatie achter halen over onderwerpen als mi gratie, rechtspraak, armenzorg, onderwijs, landbouw, visserij en handel. De laatste hoofd stukken in het boek vertellen hoe en waar men erachter kan komen of de familie een eigen wapen had en er wordt een glo baal overzicht gegeven van bronnen in België en Den Haag. Zeeuwen gezocht. Gids voor stam boomonderzoek in Zeeland telt 240 pagina's en vele illustraties. De ver koopprijs bedraagt 17,50 euro. Het boek is verkrijgbaar bij het Zeeuws Archief, het CBG en enkele Zeeuwse boekhandels. Tijdens de Genealogi sche Dag Zeeland, die duurt van 10 tot 16 uur, is de gids te koop voor 14,50 euro. MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 27- jarige man uit Kamperland we gens openlijke geweldpleging veroordeeld tot 500 euro boete. Daarnaast moet hij 400 euro smartengeld betalen het slacht offer. De verdachter had zich ge- ergerd aan jongeren die vuur werk afstaken, waarna hij de confrontatie aanging. Een laatste welgemikte worp kan alles nog veranderen bij Bowls, dus is het zaak goede aanwijzingen te geven. foto Dirk-Jari Gjeltema Het contact tussen de Schouwse bowlsvereniging en die uit Pad dock-wood ontstond toen een van de Schouwen-Duivelan- ders op vakantie in Engeland een wedstrijd van de Engelse club bijwoonde en met de spe lers aan de praat raakte. Van het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11