PZC Suu Kyi in hongerstaking Rajoy moet Partido Popular een menselijk gezicht geven Oud-juntaleider Argentinië erkent verdwijningen Nabestaanden slachtoffers aanslag Frans vliegtuig krijgen extra geld Kelly voelde zich volgens weduwe in steek gelaten Pakistan eist vergoeding voor ecoramp Koerden de straat op voor vrede I Generaal gedood door echtgenote Broer Noorse kroonprinses veroordeeld wegens mishandeling China krimpt leger in Bijtende vissen belagen Mallorca Indonesië doodt rebellen Atjeh EU draagt Bunia over aan VN Vulkaanuitbarsting op Flores Ministers Irak benoemd Jesse Jackson gearresteerd dinsdag 2 september 2003 Veto analyse MOSKOU - De vrouw van een Russische generaal wordt ervan ver dacht haar man zondag tijdens een ruzie te hebben doodgeschoten. Dat heeft het parket in Volgograd gisteren bekendgemaakt. Generaal-majoorSergej Moisejev voerde het bevel over de 20ste ge- i mechaniseerde infanteriedivisie in Volgograd. Zijn vrouw Irina, die onderofficier is, zegt hem met een pistool drie kogels in zijn hoofd en borst te hebben geschoten nadat hij haar in hun flat met het wapen had bedreigd, aldus plaatsvervangend officier van justitie Michail Moezrajev. AP OSLO - De broer van de Noor se kroonprinses Mette-Marit, Espen Hoiby, is gisteren ver oordeeld tot zestig dagen ge vangenisstraf wegens mishan deling van een ex-vriendin. Ook moet hij een boete van 5000 euro betalen. Hoiby is hoofdpiloot bij de Noorse luchtvaartmaatschap pij SAS en gaat in beroep te gen de uitspraak. Hij zal tot aan het beroep niet vliegen. Volgens de ex-vriendin van Hoiby heeft hij haar tijdens een ruzie op de grond gegooid en geschopt, waarbij ze een vinger brak. De veroordeling van Hoiby is olie op het vuur in de media discussie over de geschiktheid van Mette-Marit als toekom stig koningin van Noorwegen. Mette-Marit trouwde als al leenstaande moeder met kroonprins Haakon in 2001 en zij gaf toe een wild uitgaansle ven achter de rug te hebben. RTR Libië keert schadevergoeding uit van onze redactie buitenland PARIJS-Frankrijk en Libië zijn het op hoofdlijnen eens gewor den over een schaderegeling voor de nabestaanden van de in zittenden van een UTA-vlieg- tuig dat veertien jaar geleden na een aanslag neerstortte. De Franse minister van Buiten landse Zaken Dominique de Villepin heeft dat gisteren ver klaard. Zondag al had de Libische lei der Moammar Kadhaffi gemeld dat Parijs en Tripoli er uit wa ren. De details van de overeen komst zijn nog niet uitgewerkt. Hoeveel geld Frankrijk van Li bië krijgt is nog onduidelijk. De aanslag in 1989 boven de Sa hara op een toestel van de toen malige Franse vliegmaatschap pij UTA kostte aan 170 mensen het leven. Tripoli erkende later ervoor verantwoordelijk te zijn. In 1999 kwam Frankrijk met Li bië een bedrag van 33 miljoen dollar aan schadegeld overeen. Frankrijk eiste echter meer geld nadat Libië kortgeleden 2,7 miljard dollar had toegezegd aan de nabestaanden van Pan- Am-vlucht 103, die in 1988 in het Schotse Lockerbie neer stortte na een door Libische agenten georganiseerde bom aanslag. De nabestaanden van de 2 7 0 Pan Am-inzittenden kri j - gen elk vijf tot tien miljoen dol lar van Libië. Om kracht bij te zetten aan zijn eis dreigde Frankrijk een Brits voorstel voor opheffing van de VN-sancties tegen Libië met een veto in de Veiligheidsraad te treffen. Nu Libië meer geld heeft toegezegd, is Frankrijk bereid na te denken over ophef fing van de sancties, zei De Vil lepin. Niet de Libische staat keert het bedrag uit, maar een particulier 'fonds voor de slachtoffers van terrorisme'. Kadhaffi's Internationale Ver eniging van Liefdadigheidsor ganisaties stelt dat het gaat om een humanitair gebaar. Een Franse rechtbank heeft zes Libiërs, onder wie Kadhaffi's zwager, bij verstek veroordeeld wegens de aanslag op het UTA- toestel. Hoewel Tripoli geen schuld erkent, zijn die zes zaken volgens Libië met de schadere geling 'opgelost'. AP PEKING - De Chinese autoriteiten hebben besloten het Volksbevrijdingsleger voor 2005 in te krimpen met nog eens 200.000 militairen. De afgelopen maand begon de grootste legermacht in de we reld al met een eerder aangekondigde reorganisatie waarbij 500.000 militairen hun baan verliezen. De herstructurering maakt deel uit van een plan om het Volksbevrijdingsleger effi ciënter te laten opereren. Exacte cijfers over de huidige sterkte zijn niet bekend. Wes terse militair deskundigen schatten het aantal troepen bij de landmacht op 1,7 miljoen, bij de marine op 220.000 en bij de luchtmacht op 420.000. RTR MALLORCA - Op het Spaanse eiland Mallorca zijn de afgelo pen weken duizenden strandtoeristen opgeschrikt door bij tende vissen. De meldingen zijn onder meer afkomstig uit Porto Cristo, Capdepera en Santanyi in het oosten van Mal lorca, aldus lokale media gisteren. Hoewel de dieren niet meer dan vijf centimeter lang zijn, zor gen ze door hun grote aantallen voor veel commotie. Dat de vissen in de buurt van de kust voorkomen is volgens experts te wijten aan de hoge temperatuur van het water, veroorzaakt door de recente hittegolf. DPA BANDA ATJEH - Indonesische militairen hebben het afgelo pen weekeinde bij verschillende vuurgevechten zeker vijftien rebellen in de opstandige provincie Atjeh gedood. Dat heeft een legerwoordvoerder gisteren gemeldHij zei dat na één van de gevechten een grote hoeveelheid munitie is gevonden. Het Indonesische leger begon in mei dit jaar een offensief te gen strijders van de Beweging Vrij Atjeh, nadat vredesonder handelingen waren vastgelopen. AFP BUNIA - Militairen uit de Europese Unie hebben gisteren de controle over Bunia, de hoofdstad van de provincie Ituri in het noordoosten van de Democratische Republiek Congo, over gedragen aan de VN-missie voor Congo (Monuc). „Onze rol is niet alleen te consolideren wat er bereikt is maar ook de veiligheid in de rest van Ituri uit te breiden", zo ver klaarde W. Swing het hoofd van Monuc gisteren tijdens een korte ceremonie. Door het geweld in Ituri vielen sinds 1999 50.000 doden en sloegen een half miljoen mensen op de vlucht. Een EU-interventiemacht schoot VN-militairen in juni te hulp bij het herstellen van de orde in en rond Bunia, omdat de blauwhelmen niet waren toegerust voor hun taak om het ge weld te stoppen. AFP JAKARTA - Inwoners van zes dorpen op de hellingen van de vulkaan Lewotobi op het Indonesische eiland Flores zijn op de vlucht geslagen voor een uitbarsting. De lokale autoritei ten meldden gisteren dat zij uit veiligheidsoverwegingen honderden mensen hebben geëvacueerd. De 1703 meter hoge berg begon zondag met het uitspuwen van brandende stukken steen en barstte gisteren daadwerke lijk uit. De hete rotsblokken en lavastromen zetten een deel van de vegetatie en akkers in de wijde omtrek in brand. De laatste uitbarsting van de Lewotobi dateert uit oktober vorig jaar. Het is de actiefste vulkaan van FLores. AFP BAGDAD - De Iraakse rege ringsraad heeft gisteren de 25 ministers in het eerste naoor logse Iraakse kabinet benoemd. De regering blijft aan tot de ver kiezingen in 2004. De benoeming van de nieuwe Iraakse bewindslieden heeft vrij lang geduurd, omdat alle bevolkingsgroepen een 'eerlijk deel' van de functies moesten krijgen. De etnische samenstel ling van de ministersploeg is nu gelijk aan die van de regerings raad die in juli is aangewezen door de Amerikaanse bestuur der Paul Bremer. Dertien minis ters zijn sjiitisch, vijf zijn van Arabisch-soennitische komaf, vijf bewindslieden komen uit de Koerdische gemeenschap, een uit de christelijke en een uit de Toerkmeense. De ministers moeten het voorlo pig stellen zonder benoemde premier. Die functie wordt be kleed door de voorzitter van de regeringsraad. De post van voorzitter wordt om toerbeurt vervuld door negen leden van de regeringsraad, te beginnen met de sjiiet Ahmed Chalabi, leider van het Iraakse Nationaal Con gres. RTR/ANP/AFP DIYARBAKIR - Zo n 15.000 Koerden hebben gisteren in Diyarbakir in het zuidoosten van Turkije deelgenomen aan een vredesdemonstratie. De Koerden willen dat de Turkse regering vrede sluit met de Koerdische rebellen. De demon stranten riepen om vrede en droegen bal lonnen mee in de kleuren van de Koer dische Arbeiderspartij (PKK): rood, groen en geel. Sommigen riepen 'president Öcalan'. Dat laatste is in Tur kije strafbaar. Het wemelde op straat van de politie, maar die greep niet in. De rebellen zegden gisteren het staakt- het-vuren op dat zij in 1999 eenzijdig af kondigden, omdat Turkije blijft weige ren een akkoord met hen te sluiten. Tur kije is hooguit bereid beperkte amnestie te verlenen aan rebellen die de wapens neerleggen. „Het is aan de Turkse rege ring om de keuze voor vrede of oorlog te maken", liet de in Turkije verboden PKK weten aan een Duits persbureau. foto Tarik Tinazay/AFP van onze redactie buitenland RANGOON - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken maakt zich 'grote zorgen' om de gezondheid van de Bir- maanse oppositieleidster Aung San Suu Kyi, die al ruim drie maanden gevangen wordt ge houden door de militaire junta in haar land. Het bewind in Rangoon is 'vol ledig verantwoordelijk' voor de gezondheid van Suu Kyi, stelde het ministerie zondag in een verklaring. Volgens Washington is de No belprijswinnares van 1991 in hongerstaking gegaan uit pro test tegen haar detentie. Het Birmaanse regime spreekt dat tegen. „Het is vreemd dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zoiets be weert zonder te melden waar het die informatie vandaan heeft", stelde de junta in een verklaring. De Britse regering uitte gisteren haar bezorgdheid over de be richten dat Suu Kyi in honger staking is en riep de junta op haar onmiddellijk vrij te laten. De Birmaanse ambassadeur in Londen, Kyaw Win, kreeg tij dens een onderhoud op het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken te horen dat Londen de junta verantwoordelijk stelt voor Suu Kyi's gezondheid en welzijn. Ook de Duitse regering betuigde zich gisteren bezorgd en pleitte voor de onmiddellijke vrijlating van Suu Kyi. Het Rode Kruis heeft al sinds 18 juli geen contact meer gehad met de oppositieleidster. De Bir maanse regering blijft weigeren te zeggen waar Suu Kyi wordt vastgehouden en op welke ter mijn ze vrijkomt. Afgelopen zaterdag presenteer de de Birmaanse premier gene raal Khin Nyunt een stappen plan in de richting van 'vrije en eerlijke' verkiezingen. De voor stellen voorzien niet in bespre kingen met Suu Kyi's Nationale Liga voor Democratie. Khin Nyunt werd afgelopen week tot premier benoemd in het kader van ingrijpende her vormingen binnen het Bir maanse leiderschap. De reputa tie van de nieuwe premier als een gematigde politicus binnen de ultraconservatieve junta was aanleiding voor speculaties dat er veranderingen op komst wa ren. Than Shwe, de vorige pre mier, blijft echter minister van Defensie, opperbevelhebber van het leger en juntaleider. Suu Kyi werd op 30 mei gearres teerd na een bloedige botsing tussen haar volgelingen en aan hangers van het militaire regi me in het noorden van Birma. AP De Spaanse Volkspartij (Partido Popular) van premier José Maria Aznar krijgt een nieuw gezicht. Vandaag wordt Mariano Rajoy door het partijbestuur benoemd als opvolger van Aznar die acht jaar lang zijn partij cn het land met ijzeren vuist regeerde. door Henk van den Boom BARCELONA - De 48-jarige vi- ce-premier Rajoy'uit Galicië is door Aznar zelf aangewezen als enige kandidaat voor het leider schap van de partij, en als lijst trekker van de verkiezingen volgend jaar maart. Zelfs de Vi- sigotische despoten, die veer tienhonderd jaar geleden Span je regeerden, schrokken ervoor terug om zo hun opvolging te re gelen, was de reactie van secre taris Méndez van de vakbond UGT. De vakbondsleider typeert hier mee de stijl van regeren door Aznar. Deze voelt zich niet be lemmerd door de nog vrij prille democratische verworvenhe den na de dood van dictator Franco in 1976. Zo rechtlijnig en star als Aznar twee regeerperioden lang zijn eigen koers volgde, zo conse quent heeft hij woord gehouden door na acht jaar zijn macht over te dragen, geheel in stijl met de Amerikaanse traditie waar hij een vurig bewonderaar van is. De aanwijzing van Rajoy als zijn troonpretendent was voor niemand een verrassing. Hij is de trouwste vazal binnen het Aznar-regime. Hij heeft bijna alle ministersposten in de kabi- netten-Aznar bekleed. Hij werd wel de 'brandweerman' van Az nar genoemd, omdat hij als officiële regeringswoordvoer der alle politieke branden moest blussen. Met name tijdens het geblunder vorig najaar met de gezonken olietanker Prestige en de eenzij dige keuze van Aznar voor de zijde van Bush in de oorlog te gen Irak, bleek Rajoy in staat om de scherpste kantjes van het Aznarisme af te halen. Mis schien beseft de premier dat zijn eigen norse en onverzettelijke politiek een tikkeltje gematigd moet worden. Volgens de oppositie heeft Az nar zijn vice-premier uitverko ren tot zijn opvolger omdat hij zijn politiek achter de scher men wil voortzetten. De woord voerder van de socialisten sprak van de 'continuïteit van het Aznarisme'. „De premier heeft Rajoy benoemd omdat die geen eigen politieke ideeën heeft en altijd ja knikt tegen Aznar." Er is wat te zeggen voor die stel ling omdat de premier heeft aangekondigd dat hij zelf in ie der geval nog tot het partijcon gres in 2005 voorzitter blijft van de PP. De kern van het Aznarisme is de angst dat het grote Spanje uit een valt. De opstandige gelui den uit streken als Baskenland, Galicië en Catalonië zi j n voor de in het centrale Madrid zetelen de president een doorn in het oog. Rajoy heeft in het verleden laten blijken dat hij Aznar vol ledig volgt in diens centralisti sche politiek. Toch is in Baskenland niet nega tief gereageerd op de benoe ming. De Basken hopen met de nieuwe leider van de grootste Spaanse politieke groepering een tegenstander te hebben waar op zijn minst mee valt te praten. Want Aznar wilde dat nooit. GPD NEW HAVEN - Burgerrechten- leider Jesse Jackson en dertien anderen zijn gisteren op de Amerikaanse Dag van de Ar beid gearresteerd. Jackson behoorde tot een groep die op de campus van de Uni versiteit van Yale het verkeer blokkeerde ter ondersteuning van stakend universiteitsperso- neel. Jackson leidde duizend tot vijf tienhonderd mensen, die een de monstratieve optocht hielden voor de stakers. De burgerrechtenleider was de eerste die handboeien om kreeg op beschuldiging van ver storing van de openbare or de. AP door Hans Heyt BUENOS AIRES - De voorma lige Argentijnse juntaleider ge neraal Reynaldo Benito Bigno- ne heeft toegegeven dat tijdens de 'vuile oorlog' tegenstanders van het militaire bewind zijn vermoord, verdwenen en ge marteld. In een interview met de Franse televisiezender Canal Plus dat gisteravond werd uitgezonden zei Bignone dat de rooms-ka- tholieke kerk met de martelin gen instemde. In het interview met Canal Plus zei Bignone dat de junta zich bij het onderdrukken van politieke tegenstanders spiegelde aan de wijze waarop Franse militairen handelden in koloniale oorlo gen in onder meer Algerije en Indochina. „Het was een kopie" aldus de oud-juntaleider. Bignone was de laatste leider van het generaalsbewind dat van 1976 tot 1983 Argentinië met strakke hand regeerde. Hij nam in juli 1982 de macht in het Zuid-Amerikaanse land over van minister van Binnenlandse Zaken Alfredo St. Jean. Bigno ne staat onder toezicht van jus titie, omdat hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de ont voering van baby's van politieke tegenstanders tijdens het junta bewind. In de uitzending van Canal Plus kwam ook oud-generaal Ramón Diaz Bessone aan het woord. Die bevestigde tegen de zender dat tijdens het militair regime ongeveer zevenduizend politie- ke tegenstanders zijn verdwe nen Bessone werd inl989onder de toenmalige president Carlos Menem ontslagen van vervol ging. Hij behoort tot de groep van veertig Argentijnen van wie de Spaanse onderzoeksrechter Baltasar Garzón wil dat ze wor den uitgeleverd. Volgens Garzón hebben de Ar gentijnen Spaanse staatsbur gers gemarteld en/of vermoord. De centrumrechtse Spaanse re gering van José Maria Aznar be sloot vrijdag om Argentinië niet om de uitlevering van de 39 mi litairen en een burger te vragen. ANP KARACHI - Pakistan eist een miljard dollar schadevergoeding van de eigenaar van een Griekse olietanker die drie weken geleden voor de kust van Karachi doormidden brak. De olie die uit het schip is ge lekt, heeft een grote ecologische ramp in het gebied veroorzaakt. Minister van Transport Ali zei gisteren dat de Pakistaanse regering zich voorbereidt op een 'lang en technisch gevecht' met Polembros Shipping, de Griekse reder van de Tasman Spirit. De olietanker liep 27 juli aan de grond en brak twee weken later doormidden. Voor de olietanks door technici werden gedicht is 28.000 ton ruwe olie in zee beland. De rest van de voorraad, onge veer 38.000 ton ruwe olie, is overgeheveld naar andere tankers. Pakistaanse rampenbestrijders zijn al weken bezig om de besmeur de zandstranden van Karachi en omgeving schoon te maken. Die gebieden zijn tot zeker medio september afgesloten voor het pu bliek. foto Shakil Adil/AP van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse wapen deskundige David Kelly voelde 'zich verraden' nadat het Britse ministerie van Defensie had toegestaan dat hij werd ge noemd als bron van de omroep BBC. Janice Kelly, de weduwe van de wapendeskundige zei dat gisteren voor de commissie- Hutton. Janice Kelly zei dat haar man steeds meer onder druk kwam te staan toen hij was geïndentifi- ceerd als de persoon die de BBC had meegedeeld dat een rapport van de regering-Blair over het wapenprogramma van Irak was aangedikt. De commissie-Hutton doet on derzoek naar de omstandighe den waaronder Kelly deze zo mer overleed. Kelly pleegde vermoedelijk zelfmoord, enkele dagen na een stevig verhoor door een parlementaire com missie over het lekken van in formatie over het Irak-dossier. Op de vraag door wie Kelly zich verraden voelde, zei zijn vrouw: „Ik geloof dat hij het ministerie van Defensie bedoelde, omdat zij degenen waren die zijn naam openbaar hadden gemaakt." Volgens Janice Kelly had haar man garanties gekregen van on der anderen overheidsfunctio narissen dat zijn naam geheim zou blijven. Toen de naam toch naar buiten kwam, raakte Kelly erg van streek. „Hij zei dat hij zich totaal in de steek gelaten en bedrogen voelde." „Bij al zijn bezoeken aan Rus land en alle moeilijkheden in Irak, waar hij moeilijke om standigheden meemaakte, heb ik hem nooit zo ongelukkig mee gemaakt als de laatste tijd." La ter ging Kelly compleet uit zijn dak toen bleek dat zijn verschij ning voor een parlementscom missie rechtstreeks op tv zou worden uitgezonden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5