PZC Nederland gaat aan het poldermodel ten onder De dader krijgt altijd een gezicht 4 Grootste bezuinigingsoperatie uit de geschiedenis afgerond De troepenmacht 2 september 1953 dinsdag 2 september 2003 Loonmatiging Geschrokken ...toch MK, PATIK m een yéwk 6 Commandant Swijgman voorziet problemen als herstel gezag uitblijft Voor het CDA is de grens bereikt door Peet Vogels Relatief eenvoudig heeft het kabinet de grootste bezuini gingsoperatie uit de geschiede nis afgerond. In ruim twee we ken tijd werden de ministers het eens over bezuinigingen van 24 miljard euro tot 2007, de ombui gingen uit het eerste kabinet- Balkenende meegeteld. Vanuit de oppositie wordt verontwaar digd gereageerd, maar de rege ringspartijen verdedigen het harde beleid. Al is voor het CDA de grens inmiddels wel bereikt. De oppositiepartijen zijn druk doende het land te mobiliseren tegen de bezuinigingsplannen. Ter linkerzijde worden de be zuinigingen als volstrekt asoci aal bestempeld en wordt er op gewezen dat bezuinigen in tij den van recessie de economische rampspoed alleen maar groter maakt. De WD wijst er echter op dat het kabinet volgend j aar nog al tijd 12,5 miljard euro meer uit geeft dan het binnenkrijgt. „Wat dat betreft is er dus sprake van een flinke stimulans van de economie", aldus de financieel specialist van de VVD-fractie Frank de Grave. CDA en D66 wijzen er verder op dat de maat regelen op korte termijn mis schien schade veroorzaken, maar dat de economie er op de langere termijn beter van wordt. „We moeten nu maatre gelen nemen, zodat we kunnen profiteren van een nieuwe ople ving in de wereldeconomie", meent Frans de Nerée tot Bab- berich, Kamerlid voor het CDA. Volgens de nieuwe coalitie zit het probleem voor de Neder landse economie in de hoge loonkosten en de manier waar op het sociale verzekeringsstel sel is ingericht. Mensen worden te weinig geprikkeld om werk te zoeken, vindt het kabinet. Dus wordt het mes gezet in de duur van de uitkeringen (stimuleert mensen sneller een baan te zoe ken) en de hoogte (leidt tot lage re premies en dus lagere loon kosten). Daarnaast is loonmatiging be langrijk voor de concurrentie positie van de Nederlandse bedrijven meent het kabinet. Omdat de regering de lonen in de marktsector niet bepaalt, geeft ze het goede voorbeeld door de lonen voor de ambtena ren te bevriezen. Bovendien is nu niets doen op den duur funest voor de econo mie en de rijksfinanciën, menen de regeringspartijen. Het begro tingstekort laten oplopen leidt tot fors meer uitgaven aan rente en tot nog draconischer bezui nigingen later. „Als we nu niets doen dan bepalen we in feite het inkomen van onze kinderen", aldus Kamerlid Bert Bakker. Toch zijn met name CDA en D66 geschrokken van de soms ruige maatregelen die het kabinet wil nemen. D66 verzet zich tegen sommige bezuinigingen op de gezondheidszorg, zoals het uit het ziekenfonds halen van de pil voor vrouwen boven de 21 jaar. Het CDA maakt zich met name zorgen over de koopkrachtef fecten voor de minima. Het CDA dat de verkiezingen inging met de belofte dat het be grotingstekort zou verdwijnen in vier jaar, laat weten dat het mooi is geweest. Nieuwe tegen vallers moeten maar leiden tot een hoger tekort, vinden de christen-democraten. GPD door Patricia de Zoete Het waterbeleid in Nederland staat op papier als een huis, maar in de prak tijk neemt niemand zijn verantwoorde lijkheid. Het is hoog tijd dat er een stoe lendans plaatsvindt en een nieuwe verdeling van taken Nederland beter be schermt tegen het water. Dat zegt P. van Rooy, deskundige op het gebied van wa terbeheer bij het Rathenau Instituut in Den Haag. „Nederland is het dichtbevolktste land in Europa, het waterputje voor noord west-Europa en we hebben een waterbe- heerbeleid dat al 750 jaar onveranderd is gebleven", somt Van Rooy op. „De pro blemen die we de afgelopen tijd met wa ter hebben gehad, zijn geen incidenten meer, maar de gevolgen van een verande rend klimaat." En de uitvoering van het beleid op dit gebied functioneert niet meer, vindt Van Rooy. „Het wordt tijd dat de politiek dit probleem beetpakt." Er zijn zo'n zeshonderd instanties, zoals de waterschappen, provincies en ge meenten die allemaal, met hun eigen be langen, een rol spelen in het waterbeheer. Het Nederlandse waterbeleid fungeert over de hele wereld als rolmodel. Het stokt echter in de uitvoering van dit pol dermodel. Het probleem zit vooral in het beheer van de 'secundaire waterkerin gen'. Dit zijn bijvoorbeeld de boezemka des die achter de primaire waterkerin gen, zoals de rivierdijken, liggen. De waterschappen zijn verantwoorde lijk voor het beheer en onderhoud. Het toezicht hierop wordt gedaan door de provincies. „Maar dat is vaak een forma liteit. Een keer per jaar een handteke ning onder een formulier zetten, zonder dat er daadwerkelijk wordt gecontro leerd", aldus Van Rooy. Water zou ook een veel belangrijkere rol moeten spelen in de ruimtelijke orde ning. Gemeenten geven te makkelijk bouwvergunningen vlak bij waterkerin gen, zonder de gevolgen, zoals bijvoor beeld een dijkverzakking, te overden ken. Het Rijk moet daar veel alerter op zijn, vervolgt Van Rooy. De waterdeskundige heeft de afgelopen tijd meegewerkt aan een rapport van het ministerie van Financiën. Het ministerie heeft in kaart gebracht wie verantwoor delijk is voor welke kosten binnen de wa terhuishouding. „Maar in het rapport is ook flinke kritiek geuit over de onover zichtelijke verdeling van de taken op het gebied van verantwoordelijkheid", zegt Van Rooy. Het rapport wordt deze maand besproken in de ministerraad. ANP De politie kan sinds gisteren via DNA geslacht en ras van ver meende misdadigers achterhalen. Politie en justitie verwach ten veel dan deze methode om oude en ingewikkelde zaken op te lossen. In de toekomst krijgt de dader van ieder vergrijp een gezicht: aan de hand van DNA kan een compusitietekening worden gemaakt. door Alex Bogers Is een ontvoering makkelij ker op te lossen als de poli tie ongeveer weet wie de dader is? Het zal moeten blij ken. Er is in ieder geval niet veel meer nodig om een idee te krijgen van het uiterlijk van de dader(s): een beetje speeksel, een wimperhaar of een huidschilfer. In alle stukjes van het mense lijk lichaam zit DNA en daaruit is via een procédé al le informatie over de rest van het lichaam waar het bij- hoort te halen. DNA verraadt de vorm van een gezicht, of iemand sproeten heeft en of hij of zij op late leeftijd een dodelijke aandoening krijgt. De politie zou het een stuk gemakkelijker krijgen als van iedere Nederlander een DNA-profiel in een data bank zou worden opgesla gen. Een agent hoeft dan al leen maar wat DNA te vinden op de plaats van een misdrijf en hij kan in de databank uit zoeken bij wie het hoort. An der bewijsmateriaal moet uitwijzen of diegene ook echt een misdrijf heeft gepleegd. Zo'n databank is er niet. Vol gens de wet mag alleen DNA van (ex-)criminelen worden bewaard. De sinds gisteren toegestane nieuwe mogelijk heid om uit DNA uiterlijke kenmerken te destilleren, is daarom een handig nieuw hulpmiddel voor justitie. Als er echt geen aanwijzing over de verdachte is maar wel DNA, dan kan in ieder geval nog met honderd procent ze kerheid het geslacht worden vastgesteld en met redelijk grote zekerheid het ras. De toekomst belooft meer. Het uit DNA afleiden van ui terlijke kenmerken staat vol gens een woordvoerder van het ministerie van Justitie nog in de kinderschoenen. In Groot-Brittannië wordt ge- experimenteerd met de kleur van haar en ogen. Het uitein delijke streven is het maken van een tekening van het ge zicht van de onbekende da der. „Je ziet vooral maanden dat veel politiekorpsen oude za ken oppikken door nieuwe mogelijkheden met DNA- onderzoek", zegt een woord voerder van Justitie. Er is minder DNA nodig dat op de plek van een misdrijf is ge vonden om dat te kunnen vergelijken met DNA van een verdachte. „Bij de mogelijkheid om ui terlijke kenmerken uit DNA te herleiden zul je zien dat re chercheurs denken: 'we heb ben nog wat tips liggen en kunnen er nu achter komen of de dader een man of vrouw was en of hij Nederlands of bijvoorbeeld Chinees was'. Met de combinatie van tips en persoonlijke gegevens ko men de rechercheurs wellicht tot nieuwe inzichten." Bij de laboratoria van het NederlandsF orensisch Insti tuut is met het oog op de nieuwe mogelijkheden de af gelopen jaren fors geïnves teerd in extra mankracht en middelen om meer DNA-on- derzoek te kunnen verrich ten. Behalve in nieuwe tech nieken wordt ook geïnves teerd in de aanleg van een DNA-bank en de capaciteit om DNA te vergelijken. Toch moet Justitie zich nog steeds beperken. Ondanks de investeringen blijft DNA- onderzoek een schaars goed. Mede daarom is vastgelegd dat de recherche eerst via 'klassieke' opsporingsme thoden (zoals buurtonder zoek) moet proberen de zaak op telossen. GPD Mariniers in Irak schieten terug door Rob Siebelink Bijna twee maanden is het Eerste Mariniersbataljon nu in de Iraakse stad As Sama- wah. In de provincie Al Muthanna, in het zuiden, be waart het bataljon de vrede en ziet het toe op de veiligheid en de wederopbouw van het na oorlogse Irak. Niet als bezet tingsleger, meer als behulpzame vriend. Maar geen vriend die met zich laat spotten, aldus ba taljonscommandant luitenant kolonel Dick Swijgman. De aanslag op de moskee in Na- jaf versterkt de angst dat er in Irak een burgeroorlog dreigt. Hoe kijkt u daar tegenaan? ,Je hebt hier groepen die tribaal zijn gebonden, je hebt groepen die religieus zijn gebonden en een groep die je een stadsklasse kunt noemen. Dat past moeilijk bij elkaar in hetzelfde pannetje. Maar met een stevige grondwet en een onafhankelijk politieap paraat is er een goede kans dat het niet uit de hand loopt. Ik weet zeker dat - als we de ver antwoordelijkheid niet terug geven aan de Irakese bevolking - we veel meer problemen krij gen." De politie maakte op onze weg hierheen nog geen bijzonder krachtige indruk. „Toch is zij meer aanwezig dan ooit. Het politieapparaat is ge zuiverd, de oude kliek van Sad dams Baathpartij hebben we er uit gegooid. De politie durft steeds meer, laat zich steeds va ker zien. Maar er zijn gevallen waarin wij zelf moeten optre den. Agenten hebben nogal moeite om een dure BMW of Mercedes aan te houden, van wege de personen die er in kun nen zitten. Nou, dan zetten wij er af en toe toch eentje aan de kant van de weg." „We kregen kort geleden signa len dat er veel werd gestolen bij de plaatselijke cementfabriek, door een criminele bende. De politie durfde niets te doen, we begrepen later ook waarom. De fabriek hebben we enige tijd ge observeerd. Toen zijn we dus be schoten. We hebben stevig te- ruggevuurd, kun je wel zeggen. Die boodschap was duidelijk. Nu is het rustig, er gebeurt niets meer. De leider van het crimine le netwerk, dat al langer wordt verdacht van afpersing, het ste len van salarissen, omkoping enzovoort nam toen contact met mij opHij wilde met mij van ge dachten wisselen." En dat hebtugedaan? „Ik ben er niet op ingegaan. Ik heb gezegd dat meneer zich geen zorgen hoeft te maken over het optreden van de Nederlandse militairen als hij en zijn mensen zich aan de wet houden." Wat is er te merken van de eens zo machtige Baathpartij van Saddam Hoessein? „De hogere regionen van de par tij zijn uitgesloten van publieke functies. Niettemin, ik praat met twaalf politieke partijen, van monarchistische tot com munistische. Wat steeds weer terugkomt in die gesprekken is: Er zitten nog mensen van de Baathpartij op belangrijke functies en bij de politie. Dan zeg ik: Als dat zo is, dan zullen we ze ontslaan. Direct. Maar we hebben wel namen en bewijzen nodig. En dat is Lastig, omdat tijdens de Amerikaans-Britse invasie alle ledenlijsten van de Baathpartij zijn gewist." Grote kritiek op het Ameri kaanse optreden is dat de VS zich gedraagt als bezetter. Hoe denkt Nederland met dat pro bleem om te gaan? „Er zijn in onze provincie in vier plaatsen nu gemeenteraden ge kozen. Die zijn verantwoorde lijk voor de watervoorziening, elektriciteit, landbouw, onder wijs. Nu moet ik wel zeggen: het zijn nog geen gemeenteraden op basis van politieke partijen, maar op basis van deskundig heid. Er zitten mensen in die verstand van bepaalde zaken hebben, technocraten. Zij moe ten beslissen, zij moeten hun verantwoordelijkheid nemen. En dat doen ze. Daarin lopen wijvergeleken met andere pro vincies in Irak, ver voorop." De mensen op straat zeggen: het is goed dat de buitenlandse troe pen er nu zijn, maar ze mogen hooguit twee jaar hier blijven. „Er is een onderzoek verricht waaruit bleek dat 70 procent blij is met onze aanwezigheid, maar wel wil dat we na ander half tot twee jaar weggaan. Twintig procent wil dat we lan ger blijven. Er is een klein per centage dat ons het liefst binnen een half jaar ziet vertrekken. Het is belangrijk om die gelui den van de straat te horen. Luitenant-kolonel Dick Swijgman (r) is de commandant van het Eerste Mariniersbataljon in Irak. Daarom hebben de patrouilles de opdracht om contact te ma ken met de bevolking, om met de mensen te praten. Zodat je din gen te horen krijgt, ook als je die dingen liever niet hoort." Is twee jaar voldoende, staan de zaken in Irak dan op de rails? „Tja, als je kijkt hoe lang Bosnië nu loopt. Deze mensen zijn trots, het zijn handelaren. Het zou mij niet verbazen dat onze aanwezigheid op zijn minst om laag kan als we er in slagen om de werkgelegenheid weer op gang te helpen. Daarom zijn we allerlei projecten begonnen. Op dit moment hebben we via die projecten zeshonderd mensen aan het werk. Onderwijs, land bouw en politie zijn onze voor naamste doelen. Scholen hou den de kinderen van de straat, de politie garandeert de veilig heid en landbouw betekent werk en eten. Je ziet nu al meer economische activiteiten: meer voertuigen op de weg, er zijn meer producten te koop. Hebben de aanslagen op het hoofdkwartier van de VN in Bagdad en bij de imam Ali-mos- kee in Najaf geleid tot extra vei ligheidsmaatregelen rond de Nederlandse basis? „Nee, met een aantal mensen bespreken we dagelijks de sce nario's. We hebben naar aanlei ding van de dingen die u noemt geconcludeerd dat er geen di recte aanleiding is om de helm op te zetten en boos te kijken. Dan geef je een verkeerd signaal af. Maar je denkt er natuurlijk wel even bij na: wat nou als zo'n cementauto met explosieven op ons zou zijn afgereden?" Nederland hanteert de Britse doctrine: wees vriendelijk, laat je zien. Niettemin werden on langs in Basra drie Britse mili- foto Rob Siebelink/GPD tairen in een hinderlaag op straat doodgeschoten. Heeft dat invloed op de wijze van Neder landse optreden? „Deze missie is niet zonder risi co's. Dat weten we. Je kunt je natuurlijk ook verstoppen op de basis. Dan kruip je na vier maanden weer naar buiten en zeg je: dat was het dan. Onze boodschap is deze: ik ben je bes te vriend en ik ben je ergste vij and. Wij zijn vriendelijk, maar je blijft van ons af of we schieten je overhoop. Laat dat vooral heel duidelijk zijn: Mijn man nen schieten terug als er op ons wordt geschoten." GPD Het Eerste Mariniersbataljon in de Iraakse provincie Al Muthanna is een versterkt bataljon van zo'n 850 militairen. Het bestaat uit een staf, drie infanteriecom- pagnieën, een verzorgingscompagnie en een ondersteuningscompagnie. De mariniers vallen onder het opperbevel van de Britten. De militairen zijn gelegerd op vijf plaatsen: bij het commando in Basra, op de basis in As Samawah (hoofdstad van Al Muthanna) en op drie kleinere bases in Al Khidr, Ar Rumaytah en Shaybah. De operatie staat onder leiding van de Mari ne. Landmacht, Luchtmacht en Marechaussee verlenen ondersteuning. De Landmacht levert onder meer de genie, de logistiek en een detachement voor het op ruimen van explosieven. De Luchtmacht doet mee aan de operatie met drie CH-47 Chinook-helikopters van de vliegbasis Soesterberg en circa negentig militairen. Zij zijn gelegerd op de basis Tallil. De Marechaussee heeft er twee detache menten (in totaal veertig manschappen). De troepenmacht bestaat uit ruim elfhon derd militairen. Het Eerste Mariniersbatal jon wordt medio november afgelost. GPD ATOOMPROEVEN - De Ame rikaanse commissie voor atoomenergie heeft onlangs bekendgemaakt ruim een week geleden een atoomont ploffing te hebben geregi streerd in de Sovjet-Unie. Daarbij kwam eenzelfde hoe veelheid energie vrij als bij Amerikaanse proeven in Ne vada. NIEUWE SCHOOL - In Mid delburg is gisteren aan het Bachtensteene de nieuwe rooms-katholieke school in gebruik genomen. Burgemees ter Bolkestein noemde de ka tholieke school een aanwinst voor het onderwijssysteem in Middelburg. DOUWE EGBERTS - Het is 200 jaar geleden dat koffie- brander Egbert Douwes in het Friese Joure een winkel in kof fie, thee en koloniale waren opende. Zijn koopwaar had hij verzameld door middel van drie zeereizen. Het winkeltje werd zo 'n succes dat het nu een grote winkelketen vormt. KAMPIOENEN - Ondanks de watersnoodramp hebben de Zeeuwse paarden ook dit jaar weer een daverende prestatie neergezet. Op de eerste dag van het Nederlands Trekpaar denkampioenschap in Den Bosch gingen de eerste prijzen in maar liefst 22 van de 24 ge vallen naar Zeeuwse dieren. PZC Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315500 Fax; (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 264 4380 AG Vlissingen Tel. (0118)460116 Fax (0118)472404 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115) 645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vri|dag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00 per maand 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar 209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag 1,10 zaterdag: 1,65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: ti]dens kantooruren zondag van 16.00tot 18.00uur Tel (0113) 315555 Fax(0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel. (0113) 315540 Fax(0113) 315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113) 315550 Fax'(0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel: (0113) 315520 Fax:(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114) 372770 Fax:(0114)372771 lnternet:www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor on ze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en producten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselec teerde derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: PZC, afdeling lezersservice, Postbus 3229,4800 MB Breda. Behoort tot UJGQGTIGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4