13 Echtpaar begint avontuur in India Dorpje Paal zit nog steeds zonder sirene CDA Sluis vindt dat gemeente zwembad onvoldoende promoot WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Wethouder Hulst woedend over vergeten vijf kinderen op eerste schooldag Einde aan periode van vrijheid Ja zeeuwse almanak ZEEUWS-VLAANDEREN dinsdag 2 september 2003 Meevallen PvdA'ers willen opheldering over jj begrotingstekort 4' van Terneuzen Ontevreden Uitzondering Voorlichting J! pes var. !St[ 'la» evi m Leerlingenvervoer onder de maat ?df.J Hoor Frank van Cooten HULST - Wethouder P. Wee- gp maes (onderwijs) van de ge- meente Hulst vindt de kwaliteit J van het leerlingenvervoer nog „p' steeds ver onder de maat. Zo pt zijn volgens hem op de eerste jgC schooldag vijf kinderen uit p j Hulst niet opgehaald, terwijl ze ]pr wel op de lijst van de taxionder neming staan. „Dat vijf kinderen zijn verge ten, is echt schandalig. Ieder J kind is er een te veel. Daar zakt je^ mijn broek van af",zeiWeemaes ,SJ gisteren verontwaardigd. Het leerlingenvervoer wordt uitgevoerd door Taxicom in Ter- neuzen, onderdeel van Regie BV. Hulst is niet tevreden over de IC service en over de afwikkeling van de kosten van het leerlin- l0r[ genvervoer. B en W besloten on- rJ langs het contract met Regie J met ingang van 1 januari 2005 op te zeggen als de kwaliteit niet verbetert. Hulst wil terug naar a J de situatie van vroeger, toen de gemeente zelf zaken deed met i i j --i een taxibedrijf. rjl| Voorzitter J. van Schaik van het samenwerkingsverband Col- tar: qÜ lectief Vervoer Zeeuws-Vlaan- deren roept Hulst op, vanuit de solidariteitsgedachte met Ter- neuzen en Sluis, vast te houden aan het contract met Regie. Vol gens Van Schaik worden verbe- ats teringen doorgevoerd. In de gemeente Terneuzen is gis- Aj teren één kind niet opgehaald dat wel op de lijst staat. Wet- houder C. Liefting (onderwijs) n0( vindt dat op een eerste school- ■0J. dag reuze meevallen. „Dan kan lx4, altijd iets misgaan. Voor 10 juli ve[' moest duidelijk zijn welke kin deren van het leerlingenvervoer jjk, gebruik willen maken. Een aan- i J tal ouders heeft geen aanvraag- formulier ingeleverd. Hierdoor J zijn twintig kinderen gisteren niet opgehaald. Maar dat is de vervoerder niet aan te rekenen. Onze afdeling is gisteren de hele dag bezig geweest om dit recht :e,& door Raymond de Frel TERNEUZEN - De PvdA-Sta- tenleden T. Luijendijk en M. Ie se Roy vragen het college van Ge- ;hut deputeerde Staten om ophelde ring over het structurele begro- Be tingstekort in de gemeente jrfo Terneuzen. te zetten. Het is weliswaar het begin van het schooljaar, maar ik hoop dit niet iedere keer mee te maken." Liefting ziet in ieder geval geen aanleiding het voorbeeld van Hulst te volgen. „Hulst, Terneu zen en Sluis hebben afspraken over het leerlingenvervoer ge maakt. Afgesproken is ook dat verbeteringen worden doorge voerd. Die moet je een kans ge ven." Bij de gemeente Sluis zijn gisteren geen meldingen binnen gekomen waaruit zou blijken dat iets mis is gegaan met het leerlingenvervoer. Wethouder L. Wille (onderwijs) gaat er daarom van uit dat alles goed is verlopen. Weemaes heeft met de ervarin gen van gisteren weinig ver trouwen in de verbeteringen. „Tot nu toe hebben ze geen en kel effect gehad. Zo lang verbe teringen achterwege blijven hebben wij geen boodschap aan de solidariteitsgedachte. B en W van Hulst zien daarom voorlo pig geen aanleiding het stand punt te herzien. Eerst moet de kwaliteit omhoog. Wij hopen ie dereen daarvan te overtuigen." Weemaes is ook niet tevreden over de afhandeling van de klacht over de vijf kinderen uit Hulst die gisteren niet zijn opge haald. „Eerst werd verteld dat ze niet op de lijst stonden. Later bleek dat ze wel degelijk op de lijst staan." Vorige week werd bekend dat OZ-Zorgverzekeringen het contract voor het zieken vervoer met Taxi Zuid Zeeland met in gang van volgend jaar niet ver lengt. De zorgverzekeraar is eveneens ontevreden over de kwaliteit. Tevens is nog ondui delijk of het ziekenvervoer in het ziekenfondspakket blijft. Taxi Zuid Zeeland heeft welis waar een individueel contract afgesloten met OZ voor het zie kenvervoer, maar de uitvoering ligt volgens directielid A. van Hanegem van Taxi Zuid Zee land bij Regie bv. Lunchpauze tijdens de eerste schooldag op basisschool De Kreeke in Westdorpe. Terneuzen kampt door slecht beleid van de vroegere gemeen ten Terneuzen, Sas van Gent en in mindere mate Axel in het laatste jaar van hun bestaan, met een structureel begrotings tekort van 6,4 miljoen euro. Ook kortingen van het Rij k op de Ge meentefondsuitkering droegen bij aan het opgelopen tekort. Daarom wil het college van bur gemeester en wethouders in Terneuzen volgend jaar alle le ges fors verhogen. Luijendijk en Le Roy vragen Gedeputeerde Staten naar het provinciaal financieel toezicht op de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten tijdens de herindelingsope ratie. „Het tekort in de gemeen te Terneuzen is in het bijzonder veroorzaakt door de uitgaven en aangegane verplichtingen door de gemeenteraad van de voor malige gemeente Terneuzen. Kunt u aangeven met welke re den toestemming is verleend tot deze uitgaven en verplichtin gen? En betekent dit dat het pro vinciaal financieel toezicht heeft gefaald?", vraagt het tweetal aan het college van GS. Daar de lasten voor inwoners van de gemeente Terneuzen flink zullen stijgen - Axel kent bijvoorbeeld nu al een structu rele jaarlijkse stijging van 25 tot 30 procent - opperen Le Roy en Luijendijk GS de financië le effecten van de herindeling voor de inwoners van Zeeuws- Vlaanderen te evalueren. Ook op het vlak van werkgelegen heid maken zij zich zorgen: „De gemeentelijke organisatie van Terneuzen moet door het struc turele tekort met vijftig mensen inkrimpen. De gemeenten Sluis en Hulst zetten volgens de be richtgeving eveneens het mes in de gemeentelijke organisatie. Betekent dit dat door de herin deling in Zeeuws-Vlaanderen de komende jaren voor jongeren geen banen meer beschikbaar komen bij gemeentelijke orga nisaties?" Mocht het antwoord 'ja' luiden, dan vragen Luijendijk en Le Boy zich af of dit binnen het werkgelegenheidsbeleid van de provincie past. pagina 15: wanbeleid door Haroid de Puysseleijr WESTDORPE - Niet alleen de kinderen hadden gisterochtend last van zenuwen, ook een enke le ouder voelde zowaar enige spanning toen gisterochtend na zes weken schoolvakantie voor het eerst weer de gang naar school moest worden gemaakt. Voor de basisschoolkinderen in de regio kwam gisteren een ein de aan de eindeloze periode van vrijheid, van oeverloos spelen, van laat naar bed gaan en van lang uitslapen. Het kostte dan ook enige moeite om terug te vallen in het regelmatige pa troon van op tijd naar bed en de volgende ochtend vroeg er weer uit. Nieuwsgierig naar de nieuwe leerkracht op de ene school, naar de verhalen van klasge nootjes op de volgende en naar eventuele onbekende gezichten in de klas op de andere, zetten de leerlingen de eerste stappen op het schoolplein. Ook voor sommige leerkrachten in het basisonderwijs was het even wennen. Op basisschool De Kreeke in Westdorpe bij voorbeeld stonden enkele on derwijzers voor een geheel nieu we klas. „En dan is het zeker in het begin even aanpoten", aldus directeur Audenaert. De Kreeke - een school waar 145 kinderen onderwijs volgen - verwelkomde op de eerste schooldag zeven nieuwe leerlin gen. Een flink deel van de scho lieren op de Westdorpse school - foto Camile Schelstraete doorgaans een groep van dertig kinderen - blijft elke dag tussen de middag over op school. Daar naast is er een groepje van zo'n vijftien kinderen dat gebruik maakt van de voor - en de na schoolse opvang. De leerlingen en docenten in het voortgezet onderwijs gaan later deze week weer aan de slag. door René van Stee TERNEUZEN - Vandaag beginnen Gerrit Impens (43) en zijn Indiase echt genote Dhanam Anjapulli (27) aan het grootste avontuur in hun leven. Van nacht vertrokken ze met hun dochtertje Mithra (1) voor minstens driejaar naar Veerapar-dorp, op enkele uren rijden van Chennai (Madras) in de Indiase deelstaat Tamil Nadu. Daar is het echt paar het ecologische boerderijproject Thiru Valagum (gewijde grond) Farm begonnen. Uiteindelijk wil het er voor goed gaan wonen. Het project is bedoeld om ecologische voeding te promoten en zelfvoorzie- nende werkgelegenheid te bevorderen onder boeren en landarbeiders van de klasse van de onraakbaren, de zoge noemde Dalit. Deze minderheid wordt al eeuwen onderdrukt en staat nog zelfs buiten het kastenstelsel. De tendens is dat steeds meer kleine boertjes stoppen, hun land verkopen en in de industrie in de stad gaan werken. Die ontwikkeling leidt er toe dat de dorpen steeds minder zelfvoorzienend worden en daardoor ook de traditionele Indische landbouw- kennis dreigt te verdwijnen. „Omdat de vaart der volkeren aan veel mensen ontglipt en daardoor voor een belangrijk deel aangewezen blijven op landbouw, willen we die ontwikkeling een halttoeroepen.Datdoenwedoorde biodiversiteit te waarborgen door mid del van de kweek en aanplant van in heemse bomen, struiken en medicinale kruiden, lokale veldgewassen en tradi tionele granen, streekgebonden groen tesoorten en Zuid-Indisch vee en pluimvee", legt Gerrit Impens uit. Ook is het bedoeling cursusdagen op de Thiru Valagum Farm te houden. Doel groepen zijn kinderen, oudere jeugd en mannen en vrouwen. Onder leiding van Dhanam ligt het accent op zowel onder wij sonderricht als educatie op het ge bied van ecologische landbouw,- en hygiëne. Impens is sinds 1989 ontwik kelingswerker in India. Vanaf 1999 werkte hij in Zuid-India voor de VCDS (Village People Community Develop ment Society), een sociaal-maatschap pelijk hulpverleningsproject voor twintigduizend mensen in zestig dor pen langs de kust van de Golf van Ben galen. In Veerapar-dorp leerde hij in 2000 zijn huidige echtgenote kennen, die als landbouwontwikkelingswerker betrokken was bij de ontwikkeling van een andere modelboerderij in haar woonplaats. Ook zij behoort tot de Da- Gerrit Impens, zijn echtgenote Dhanam Anjapulli en hun dochtertje Mithra ver trokken vannacht naar India. foto Camile Schelstraete lit. Bij hoge uitzondering kreeg Dhan am dankzij de steun van haar vader de kans haar middelbare schoolopleiding af te ronden. Daardoor wist zij zich te ontworstelen aan de kommervolle om standigheden waarin zij onder normale omstandigheid was gedoemd te leven. Impens verbleef de afgelopen tien we ken met zijn gezin in Terneuzen, onder meer om voorlichting te geven en fond sen te werven middels de stichting Thi ru Valagum Farm. Dankzij de inbreng van privégeld, de steun van vrienden, sympathisanten van de stichting (waaronder de Wereldwinkels in Zeeuws-Vlaanderen) en diverse ont wikkelingsorganisaties kunnen zij hun intrek in de boerderij nemen. Ook komt er op termijn een vrijwilliger uit Neder land om te assisteren bij de werkzaam heden. Tot 2005 is er nog ongeveer 60.000 euro nodig om onder meer het educatiecen trum te kunnen bouwen en om de aanleg van de 'model-volkstuin' af te ronden. In juni is ook een tweede wer vingscampagne gestart om vier hectare landbouwgrond aan te kopen. Daar naast is een aparte zoektocht begonnen om fondsen te vinden voor de aankoop van een vervoermiddel en telecommu- nicatie-apparatuur. Diverse toezeggin gen zijn inmiddels binnen. Impens en zijn echtgenoot hebben er al le vertrouwen in dat hun missie slaagt. „Op de halve hectare die we nu in bruikleen hebben, staat de gierst in middels al een meter hoog. Na de oogst wordt er traditionele rijst gezaaid en geplant en wordt een perceeltje gere serveerd als groenteveld. De opbrengst komt ten goede aan de werk-woonge- meenschap en de ingehuurde Dalit- landarbeidersOp den duur moeten alle huishoudelijke activiteiten zichzelf kunnen bedruipen", aldus Impens. Dat laatste geldt overigens niet voor de trai ningsprogramma's. Die kosten zullen afhankelijk blijven van sponsoracties en bijdragen uit het verblijf van vrij willigers of studenten aan het project centrum. door Sheila van Doorsselaer HULST - Het dorpje Paal moet het nog steeds stellen zonder sirene. Hoewel de kerncentrale van Doel op een steenworp afstand ligt, wil het ministerie van Binnen landse Zaken vooralsnog geen geld uittrekken voor een WAS (waarschuwings- en alarmsysteem). Volgens de Regionale Brandweer in Middelburg komt ook de stad Hulst, met slechts één alarm- paal, er zeer bekaaid van af. Volgens de Hulster brand weercommandant J. Rijk be reikten hem gisteren geen klachten over de eerste van de maandelijkse test (op de eerste dag van elke maand om 12 uur) in de gemeente Hulst. „De sirene heeft een minuut geklonken en was overal goed te horen." Een uitzondering is Paal. Hoewel het dorp voldoet aan de richtlijnen, is het dorp nog steeds niet uitgerust met een WAS. „We hebben daar al meerdere malen contact over gehad met Binnenlandse Zaken, maar die geven een hogere prioriteit aan nieuwe alarm- palen in nieuwbouwwijken in de Randstad", zegt F. de Smit, contactpersoon WAS van Regionale Brandweer iii Middelburg. „Het is nog niet duidelijk welk budget Bin nenlandse Zaken wil uittrek ken voor het bijplaatsen van alarmpalen. Zolang dit niet duidelijk is, blijft Paal zon der WAS zitten. Het enige wat misschien zou kunnen helpen is als de inwoners van paal massaal gaan reageren bij de gemeente. Dat zet mis schien wat druk op de ketel bij Binnenlandse Zaken. Juist omdat Paal zo dicht bij een kerncentrale ligt, zou een WAS daar niet mogen ont breken." Niet alleen de vaste bevol king zou de dupe kunnen zijn van het ontbreken van een WAS. In de zomer verblijven er veel toeristen in de omge ving of brengen een bezoek aan het Verdronken Land van Saeftinge. Volgens De Smit heeft de stad Hulst te weinig alarm- palen. Er staat er maar één en dat is voor Hulst niet genoeg. „Zo'n sirene heeft een bereik van maximaal een kilometer. Wie in de buitenwijken woont, kan de sirene niet ho ren." Het probleem onder vangen door het volume van die ene WAS wat hoger af te stellen, is niet mogelijk. De Smit: „Het is stilte of vol gas, het volume even een tandje hoger zetten, gaat niet." Klachten van mensen die op het moment dat de sirene werd getest binnen verble ven en het alarm niet hebben gehoord, worden gepareerd. De WAS is alleen bedoeld voor mensen die op het mo ment van een calamiteit bui ten zijn. Het geluid van de sirene wordt nauwelijks nog her kend als waarschuwing voor gevaar, weet S. de Jonge van de Regionale Brandweer in Middelburg. Hij herinnert aan een recente chemiebrand in Schiedam waar slechts weinigen afdoende reageer den op het doordringende signaal. Hij ziet nog die ou dere vrouw met een volle boodschappenkar lopen, ter wijl daar ter plekke toch ern stig ontploffingsgevaar be stond. Ook beseft hij dat bij brandalarm in een kantoor medewerkers vaak eerst nog dat ene dringende telefoon tje plegen, hun bureau oprui men en computer uitzetten alvorens ze rustig naar bui ten lopen. Vooral om de reden van herkenning was dus op veel plaatsen de sirene te ho ren. Niet in de Terneuzense binnenstad, omdat door een verbouwing van het politie bureau die sirene tijdelijk is opgeslagen. „Binnenkort is ook die te horen", verzekert de brandweerofficier. door Raymond de Frel l AARDENBURG - De gemeente Sluis heeft de voorbije maanden helemaal niets gedaan om het gemeentelijk openluchtzwem bad in Aardenburg als toeristi sche attractie onder de aan dacht te brengen. Dat stelt de Sluisse CD A-fractie in een brief aan de gemeenteraad en het col lege van burgemeester en wet houders. Mede dankzij het warme weer in de voorbije weken heeft het zwembad een topjaar gedraaid. Zo'n 24.000 mensen bezochten het zwembad, onder wie veel Belgen. „Daarmee heeft het zwembad zijn bestaansrecht als sportieve en recreatieve voor ziening voor de streek wederom bewezen. Wij vinden het daar om teleurstellend dat de hou ding van de gemeente Sluis ten opzichte van het zwembad veel te passief is", zo stelt de fractie. Het CDA ergert zich aan meer dere punten. Zo ging het zwem bad dit seizoen twee weken te laat open omdat er geen perso neel met de benodigde papieren te vinden was. „Uiteindelijk bleek Marina Cocquyt, al meer dan twintig jaar werkzaam bij het zwembad, gewoon beschik baar. Na één telefoontje was al les in kannen en kruiken." De fractie stoort zich met name aan de laksheid van de gemeente op het promotionele vlak. „Het zwembad is vrijwel niet gepro moot. Alleen aan het begin van het zwemseizoen werd een arti keltje geplaatst in het Zeeuws- Vlaams-Advertentieblad en de Sincfalbode (het stadsblad van Aardenburg), waarbij ook nog eens foutieve openingstijden werden vermeld. En het vijftig jarig bestaan is ook al niet aan gegrepen om het bad in de schijnwerpers te zetten", spreekt de CDA-fractie haar ongenoegen uit. Het CDA stelt voor een in het oog springend bord te plaatsen aan de ingang van het Burge meester van Dongen Sportpark. Nu wordt er aan de entree niet gewezen op de zwemmogelijk- heid. Ook verwij sbordj es bij de komborden in Aardenburg zijn geen overbodige luxe. De pro motie moet worden uitgebreid met meer advertenties, folders en affiches. Bovendien moet het zwembadterrein aantrekkelij ker worden gemaakt. „Op dit moment moeten bezoekers het terrein verlaten om de kantine en speeltuin te bereiken. Een voudige aanpassingen kunnen dit verhelpen. Het speelterrein is een grote weide, waarop enke le speeltoestellen staan. Er is dus veel ruimte over. De ge meente zou particulier initiatief moeten stimuleren om deze ruimte te benutten. Dan wordt het sportpark ook bij minder mooi weer aantrekkelijk om te bezoeken." Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 OOO 33 .orgelconcert voor kinderen l wo 3 sept/19U30/Kinderen gra- 1 tis. volwassener^^^ Die Goesenaar heeft al da genlang last van een stijve nek. Koutje gepakt, verkeer de beweging gemaakt en de boel zat hermetisch op slot. Zo luidde althans de officiële uitleg. Zijn collega's wijten het on gemak aan stress. Hij gaat namelijk over enkele dagen trouwen. ,,Het is nu maar te hopen", merkte een kantoor genoot op, „dat hij zijn stem niet kwijtraakt door dat kou tje. Kan hij ook geen ja meer zeggen..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 39