PZC 1 Ik ben vaak benauwd. Wie helpt mij daarmee om te gaan? Astma Fonds giro 860 16 Omwonenden zijn bezorgd over duikende jeugd van Veerse sluis Vragen over tekort begroting Terneuzen i# Zierikzeeënaar wordt wethouder in Leiden Gerrit Impens en Dhanam Anjapulli gaan ecologische boerderij runnen mm J ERSENSTICHTING NEDERLAND dinsdag 2 september 2003 Uitzondering Voorlichting Luchtwegklachten roepen vaak veel vragen op. De medewerkers van de Astma Fonds advieslijn kunnen u op weg helpen. Met heldere informatie en praktische adviezen. Zo nodig krijgt u extra steun van een telefonische coach. Zodat u voldoende 'bagage' hebt om verder te kunnen. Astma Fonds advieslijn informatie, coaching en adviezen op maat voor iedereen die te maken heeft met astma of C0PD (chronische bronchitis en longemfyseem) Bel: 0800-2272596 (gratis) werkdagen 10-14 uur advieslijn@astmafonds.nl postbus 5, 3830 AA Leusden www.astmafonds.nl Echtpaar begint avontuur in India door René van Stee TERNEUZEN - Vandaag be ginnen Gerrit Impens (43) en zijn Indiase echtgenote Dhan am Anjapulli (27) aan het groot ste avontuur van hun leven. Vannacht vertrokken ze met hun dochtertje Mithra (1) voor minstens drie jaar naar Veerapar-dorp, op enkele uren rijden van Chennai (Madras) in de Indiase deelstaat Tamil Na- du. Daar is het echtpaar het eco logische boerderijproject Thiru Valagum (gewijde grond) Farm begonnen. Uiteindelijk wil het er voorgoed gaan wonen. Het project is bedoeld om ecolo gische voeding te promoten en zelfvoorzienende werkgelegen heid te bevorderen onder boeren en landarbeiders van de klasse van de onraakbaren, de zoge noemde Dalit. Deze minderheid wordt al eeuwen onderdrukt en staat nog zelfs buiten het kas tenstelsel. De tendens is dat steeds meer kleine boertjes stoppen, hun land verkopen en in de industrie in de stad gaan werken. Die ontwikkeling leidt er toe dat de dorpen steeds min der zelfvoorzienend worden en daardoor ook de traditionele In dische landbouwkennis dreigt te verdwijnen. „Omdat de vaart der volkeren aan veel mensen ontglipt en daardoor voor een belangrijk deel aangewezen blijven op landbouw, willen we die ont wikkeling een halt toeroepen. Dat doen we door de biodiversi teit te waarborgen door middel van de kweek en aanplant van inheemse bomen, struiken en medicinale kruiden, lokale veldgewassen en traditionele granen, streekgebonden groen tesoorten en Zuid-Indisch vee en pluimvee", legt Gerrit Im pens uit. Ook is het bedoeling cursusda gen op de Thiru Valagum Farm te houden. Doelgroepen zijn kinderen, oudere jeugd en man nen en vrouwen. Onder leiding van Dhanam ligt het accent op zowel onderwijsonderricht als educatie op het gebied van eco logische landbouw en hygiëne. Impens is sinds 1989 ontwikke lingswerker in India. Vanaf 1999 werkte hij in Zuid-India voor de VCDS (Village People Community Development So ciety), een sociaal-maatschap pelijk hulpverleningsproject voor twintigduizend mensen in zestig dorpen langs de kust van de Golf van Bengalen. In Veerapar-dorp leerde hij in 2000 zijn huidige echtgenote kennen, die als landbouwontwikke lingswerker betrokken was bij de ontwikkeling van een andere door Raymond de Frel TERNEUZEN - De PvdA-Sta- tenleden T. Luijendijk en M. Ie Roy vragen het college van Ge deputeerde Staten om ophelde ring over het structurele begro tingstekort in de gemeente Terneuzen. Terneuzen kampt door slecht beleid van de vroegere gemeen ten Terneuzen, Sas van Gent en in mindere mate Axel in het laatste jaar van hun bestaan met een structureel begrotings tekort van 6,4 miljoen euro. Ook kortingen van het Rijk op de Ge meentefondsuitkering droegen bij aan het opgelopen tekort. Daarom wil het college van bur gemeester en wethouders in Terneuzen volgend jaar alle le ges fors verhogen. Luijendijk en Le Roy vragen Gedeputeerde Staten naar het provinciaal fi nancieel toezicht op de Zeeuws- Vlaamse gemeenten tijdens de herindelingsoperatie. modelboerderij in haar woon plaats. Ook zij behoort tot de Dalit. Bij hoge uitzondering kreeg Dhanam dankzij de steun van haar vader de kans haar middelbare schoolopleiding af te ronden. Daardoor wist zij zich te ontworstelen aan de kommervolle omstandigheden waarin zij onder normale om standigheid was gedoemd te le ven. Impens verbleef de afgelopen tien weken met zijn gezin in Ter neuzen, onder meer om voor lichting te geven en fondsen te werven middels de stichting Thiru Valagum Farm. Dankzij de inbreng van privégeld, de steun van vrienden, sympathi santen van de stichting (waar onder de Wereldwinkels in Zeeuws-Vlaanderen) en diverse ontwikkelingsorganisaties kunnen zij hun intrek in de boerderij nemen. Tot 2005 is er nog ongeveer 60.000 euro nodig om onder meer het educatiecentrum te kunnen bouwen en om de aanleg van de 'model-volkstuin' af te ronden. In j uni is ook een tweede wervingscampagne gestart om vier hectare landbouwgrond aan te kopen. Daarnaast is een aparte zoektocht begonnen om fondsen te vinden voor de aan koop van een vervoermiddel en telecommunicatie-apparatuur. Impens en zijn echtgenoot heb ben er alle vertrouwen in dat hun missie slaagt. „Op de halve hectare die we nu in bruikleen hebben, staat de gierst al een meter hoog. Na de oogst wordt er rijst gezaaid en geplant en wordt een perceeltje gereser veerd als groenteveld. De op brengst komt ten goede aan de werk-woongemeenschap en de ingehuurde Dalit-landarbei- ders. Op den duur moeten alle huishoudelijke activiteiten zichzelf kunnen bedruipen", al dus Impens. Dat laatste geldt niet voor de trainingsprogram ma's. Die kosten zullen afhan kelijk blijven van sponsoracties en bijdragen uit het verblijf van vrijwilligers of studenten aan het projectcentrum. V- ,#V v:* r '5 door Miriam van den Broek VEERE - Het was de afgelopen maanden een bijna vertrouwd beeld: jongeren die bij de sluizen in Veere, de Loodsensteiger in Vlissingen en bij de meerpalen bij de Keersluisbrug in Vlissin gen het water in duiken. Omwo nenden van met name de sluis in Veere zijn bezorgd dat er op een dag iets mis gaat. De provincie heeft op brieven van buurtbe woners geantwoord dat zij dan niet aansprakelijk is. Het zijn vooral de bewoners van de Oudestraat, de Veerseweg en de Kanaalweg Westzijde in Vee re die zich zorgen maken over de gevaarlijke situatie. Bij de slui zen in Veere maken jongeren er een sport van om van de sluis te springen op het moment dat die open gaat. De buurtbewoners hebben naar de provincie ge schreven met de vraag hoe het zit met de verantwoordelijk heid. „Het is verboden om op de sluis te komen op het moment dat die opengaat", vertelt P. Rouwen- dal van de provincie. „Het is precies het geval als met spoor wegen. Daar mogen mensen ook niet zomaar overheen lopen. Bij de sluis staan wel verbodsbor den, maar het is nu eenmaal erg moeilijk om het verbod te hand haven. De jongeren klimmen ei op het laatste moment opDatii voor de brugwachter of voor opi varenden bij de sluis niet plezie rig. Die houden het hart vast. E: wordt wel omgeroepen dat ze niet van de sluis mogen sprin-, gen, maar je hebt het niet altijd in de hand." Soms worden de jongens aange houden. Die komen dan in eetj strafrechtelijke procedure te recht. „We hebben een periode gehac dat er intensief werd gecontro leerd. Maar dat werkt net als met snelheidscontroles. Als ze over zijn, wordt er weer net zo hard gereden als eerst." Rouwendal heeft de indruk da; het aantal jongeren dat vanaf dit soort locaties in het watej springt, toeneemt. „Ik kan het niet staven met cij fers. Maar het is een maatschap pelijk verschijnsel dat jongere steeds meer naar dingenl zoeken waar ze een kick vat krijgen. Dit is er één van. He laas. Want het is echt heel ge vaarlijk." Gerrit Impens, zijn echtgenote Dhanam Anjapulli en hun dochtertje Mithra vertrokken vannacht naar India. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf LEIDEN - Ruud Hessing (44) uit Zierikzee, voormalig Eerste Ka merlid voor D66, wordt wet houder in Leiden. Hij volgt zijn partijgenoot Alexander Pech- told op, die 1 oktober aantreedt als burgemeester van Wagenin- gen. Sinds de laatste gemeente raadsverkiezingen is het moge lijk een wethouder van buiten de eigen gemeente 'binnen te halen', maar die moet dan wel binnen afzienbare tijd naar zijn standplaats verhuizen. Hessing, geboren in Voorburg, is al vrij lang politiek actief. Hi;j zat vijf jaar in de Provinciale! Staten van Zuid-Holland en bijna acht jaar in de Eerste Ka mer. Hij verloor zijn zetel bij de laatste verkiezingen door de fikse nederlaag van D66. Hes sing is enkele jaren geleden uil Zuid-Holland naar Zierikzetj verhuisd. Hij heeft bij de pro-, vincie Noord-Brabant gewerkt als beleidsmedewerker en vat 1996 tot 2000 bij de gemeente Rotterdam als hoofd openbare orde en veiligheid. Sinds 1 au gustus 2000 is hij werkzaam bi; de gemeente Middelburg als di recteur bestuursdienst en loco-! gemeentesecretaris. IS Kinderen hebben de toekomst. Maar... hoe zit het als uw kind te maken krijgt met hersenvliesontsteking of een hersenbloeding, een hersentumor of hersenletsel door een ongeval? Dan wordt het écht duidelijk: er is nog heel veel wetenschappelijk hersenonderzoek noodzakelijk, ook voor betere preventie en behandeling. Helpt u de Hersenstichting Nederland? Word dan donateur. Kijk ook op www.hersenstichting.nl AZ Gri 30", tel. dat Korte Houtstraat 10, 2511 CD Den Haag telefoon 070-360 48 16 info@hersenstichting.nl www.hersenstichting.nl ICBF" GOEDE DOELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 36