13 Eenmalig pardon heeft geen effect Als de fluit van Doeleman Krabbendijkse vrouw veroordeeld voor terroriseren buren Bus toch op zondag naar Scharendijke 6 Nagenieten WWW. NAZOMER FESTIVAL .NL Soif-barman wint oberrace Ja Ziekenhuis zet hartcatheterisatiebus in zeeuwse almanak waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOU WEN-DUIVELAND dinsdag 2 september 2003 Wachttijd Politie alert op veilig vervoer van kinderen Volledig benut ^eklei^pr'INs I Verbittering bij Vluchtelingenwerk op Schouwen-Duiveland Illegaliteit Herkenning Snelle deuren parkeergarage Verschuivingen PZC J Dirksland werkt wachtlijst weg door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het ziekenhuis in Dirksland gaat een hartcathete risatiebus inzetten om de wachtlijsten voor cardiologisch onderzoek weg te werken. De bus wordt gedeeld met drie zie kenhuizen in Groningen en is vooralsnog de enige in zijn soort, aldus directeur medische zaken, P. van der Velden. Vooralsnog gaat het om een i proef van enkele maanden. Bij gebleken tevredenheid van pa tiënt en specialist wil het Van i Weel-Bethesda ziekenhuis de faciliteit ook ter beschikking i stellen van ziekenhuizen in de omgeving. Van der Velden denkt daarbij onder andere aan pati- enten uit Schouwen-Duive- land, die nu voor een hartonder- zoek zijn aangewezen op het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. De afdeling cardiologie van de Goese instelling laat we ten dat de capaciteit van de ei gen 'catheterisatiekamer' voor alsnog voldoende is en er geen behoefte bestaat uit te wijken naar Dirksland. Mensen met minder acute hart problemen op Goeree- Overflakkee moeten rekening houden met vier tot zes weken wachttijd voor een onderzoek. Niet alleen is dat vervelend voor de betreffende patiënten, de vertraging is bovendien niet zonder gevaar voor hun gezond heid én veroorzaakt hogere kos ten voor de algehele gezond heidszorg voert Van der Velden aan. De wachttijd wordt in veel gevallen doorgebracht in een ziekenhuisbed,.Die ruimte kan bij een snellere doorstroming effectiever worden benut. Het verpleeggeld dat het ziekenhuis op deze manier bespaart, wordt MIDDELBURG - Bij de basis scholen in Middelburg gaat 3VO in september start 3VO fol ders verspreiden over het veilig vervoeren van kinderen in de auto. Daarin staat onder meer in formatie over stoeltjes, zitjes en gordels. De folders zijn be stemd voor de ouders/begelei ders. Vanaf oktober gaat de politie veilig vervoer van kinderen in de auto controleren. Onveilig vervoer kan een boete tot gevolg hebben. ingezet om de bus te betalen. Daarbij gaat het om een investe ring van 'vele duizende euro's per dag', aldus Van der Velden. De bus komt voorlopig één keer in de twee weken op maandag naar Dirksland. Gisteren was de eerste keer. Per dag kunnen maximaal acht patiënten wor den onderzocht. Per jaar komt dat neer op tweehonderd hart patiënten, verwacht Van der Velden. Zijn streven is deze ca paciteit geleidelijk aan te ver dubbelen, onder meer met de in zet van patiënten van buiten de regio Goeree-Overflakkee. Het onderzoek in de bus wordt verricht door cardiologen van het Van Weel-Bethesda. Ze be perken zich tot het stellen van een diagnose. Op basis daarvan wordt duidelijk of de patiënt een operatie moet ondergaan, of dat een dotterbehandeling of medicijnen volstaan, legt de di recteur medische zaken uit. Voor dergelijke onderzoeken moeten de patiënten uit Goeree- Overflakkee nu nog naar het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Voor de urgentere gevallen is wel direct plaats in het academisch ziekenhuis, al dus Van der Velden. De inzet van de 'peperdure bus' bleef tot gisteren beperkt tot drie ziekenhuizen in de provin- Advertentie 26 aug t/m 7 sept 2003 0900 33 000 33 orgelconcert «oor kinderen L 3 »pt/19u30/ kinderen gra- ti^volwasse^^^^ ZIERIKZEE - Buiten gebeurden op de eerste schooldag interessantere dingen dan in het gebouw van de Pontesschool in Zierikzee. De leerlingen haalden gisteren hun boeken op en konden nog even nagenieten van de vakantie. Deze week begint voor hen het leven van alledag weer. foto Dirk-Jan Gjeltema door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het eenmalig pardon dat staatssecretaris Ver donk van Vreemdelingenzaken en Integratie verleent aan 2200 asielzoekers die langer dan vijf jaar in Nederland zijn, heeft geen enkel effect voor vluchte lingen op Schouwen-Duive- land. Twaalf gezinnen in het AZC in Burgh-Haamstede of in een noodopvang elders in de ge meente hadden daar tevergeefs hun laatste hoop op gevestigd. „Met dit besluit wordt een tijd bom onder de samenleving ge legd", zegt P. op 't Hof. Tot voor kort was zij coördinator van Vluchtelingenwerk (VW) en te genwoordig is zij nog als vrij willigster voor juridische zaken bij deze organisatie betrokken. Volgens haar baseerden de twaalf vluchtelingengezinnen hun hoop op het generaal par don zoals voormalig minister Nawijn dat had voorgesteld en waarbij circa zesduizend vluch telingen kans maakten in Ne derland te mogen blijven. Staatssecretaris Verdonk stelt strengere criteria. Asielzoekers die langer dan vijf jaar in ons land verblijven, komen in aan merking voor een pardon als zij nog in hun eerste asielprocedure zitten. Volgens Op 't Hof is dat bij geen van de betroken gezin nen op Schouwen-Duiveland het geval. Zij betreurt dat ten zeerste en voorziet uiterst schrijnende gevolgen als deze mensen binnen afzienbare tijd worden uitgezet. „Nederland laat een kans voorbij gaan om een erfenis aan ellende voor de ze mensen uit te wissen", aldus Op 't Hof. Zij doelt daarmee op het feit dat de asielprocedure van deze mensen nog volgens de oude Vreemdelingenwet is be handeld en dat daar veel fouten zijn gemaakt. Ze zegt niet ver bijsterd te zijn over het besluit van de huidige staatssecretaris, omdat zij op grond van eerdere ervaringen al geen enkel ver trouwen meer heeft in de wijze waarop in Nederland met asiel zoekers wordt omgesprongen. De verbittering hierover ziet zij bij veel vrijwlligers binnen VW. Toch is Op 't Hof ervan over tuigd dat deze vrijwilligers de vluchtelingen tot het laatste toe zullen bijstaan ook nu er in feite geen enkele mogelijkheid meer voor hen is om op legale wijze in Nederland te blijven. „De mees ten zullen in de illegaliteit te recht komen, want voor velen geldt dat ze echt niet naar hun eigen land terugkunnen. Men sen uit Arbeidzjan met gemengd geloof binnen het huwelijk bij voorbeeld. Sommigen hebben familieleden voor hun eigen ogen vermoord zien worden. Die gaan echt nooit meer terug." Met de criteria van de staatsse cretaris vervalt volgens Op 't Hof ook voor de gemeente de mogelijkheden voor tijdelijke noodopvang van asielzoekers, zoals in afwachting van het een malig pardon nog gebeurde. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Als exact om twaalf uur gistermiddag weer het geloei van het alarmsignaal door Zierikzee klinkt, houdt een voetgangster in de Calandweg even haar pas in. Ze lijkt ver baasd, maar stapt dan toch me teen weer gewoon door. Schrok ze? „Nee, ik ken dat signaal wel, maar ze moeten wel wat meer oefenen. Het klonk nu zo dof." Op de vraag wat ze zou doen als ze die sirene op een andere tijd stip dan rond het middaguur op de eerste maandag van de maand zou horen, kijkt ze vreemd op. Volgens haar is die toeter ook heel va,ak op andere momenten te horen, 's Ochtends vroeg om een uur of zeven of acht. Ze weet het zeker, want een vriendin werd daar altijd door gewekt. Volgens haar zei die vriendin altijd: „Ik slaap op de fluit van Doeleman. Oe vrouw doelt op de fabrieks- fluit van de Koninklijke Zee- jandia die destijds oo vaste tijd stippen het begin en einde van de werkdag aangaf. Dat het geluid met de alarmsirene wordt verward, is een bewijs dat dit signaal in Zierikzee wel zeer diepgeworteld zit. De fabrieks- fluit van Doeleman werd in 1979 al afgeschaft. Net als M. de Koster-Ra via bij haar woning in de De Jonge- straat in Zierikzee met haar tas vol boodschappen komt aan fietsen, begint bijna recht boven haar hoofd de bol op de flat in de Caustraat te loeien. Ze schiet even een stukje rechtop, maar dat is meer een reflex dan dat ze schrikt. Koster-Ravia is er nog aan gewend van vroeger toen het signaal elke maand te horen was. „Dat ding staat hier ook zo dichtbij", zegt ze terwijl ze naar de alarmtoeter wijst. „Ze heb ben het ons verteld dat het weer zou komen. Ik geloof dat ik het op de televisie heb gehoord of op de radio. Elke eerste maandag van de maand." Het geluid van de sirene wordt niet door iedereen herkend als waarschuwing voor gevaar, weet S. de Jonge van de Regio nale Brandweer in Middelburg. Hij herinnert aan een recente chemiebrand in Schiedam waar slechts zeer weinigen afdoende reageerden op het toch zeer doordringende signaal. Hij ziet nog die oudere vrouw onbekom merd met een volle boodschap- penkar lopen terwijl daar ter plekke toch een ernstig ontplof fingsgevaar heerste. Ook beseft hij dat bij bijvoor beeld brandalarm in een kan toor medewerkers vaak eerst nog dat ene dringende telefoon tje plegen, hun bureau oprui men en computer uitzetten al vorens ze rustig naar buiten lopen. Vooral om de reden van herkenning klinkt dus wederom de sirene. In de Terneuzense binnenstad was het geluid niet te horen, omdat door een ver bouwing van het politiebureau die sirene tijdelijk is opgesla gen. „Binnenkort is ook die te horen", verzekert de brandwee rofficier. In de hartcatheterisatiebus bij het ziekenhuis Dirksland kunnen dagelijks acht patiënten worden on derzocht. foto Dirk-Jan Gjeltema cie Groningen. Door inrooste- mobiele eenheid nu volledig be- daarom op zaterdag zijn, zodat ring van het Dirkslandse hospi- nut. Een mogelijke toekomstige de bus 'een lang weekeinde' in taal is de capaciteit van de uitbreiding van de inzet zal Dirksland kan staan. door Aector Dooms MIDDELBURG - „De buren worden door haar op een ver schrikkelijke manier ge terroriseerd. Het leven van twee gezinnen is voor een groot deel verziekt. Hun kinderen zijn doodsbang. Waartoe wordt deze 66-jarige vrouw gedreven?", vroeg officier van justitie H. den Hartog zich gisteren in Middel burg af. De verdachte uit Krabbendijke, die tot gisteren een blanco straf blad had, was zich van geen schuld bewust. „Zij zijn dege nen die beginnen. Daarop mag ik toch reageren! Ik ben zelf door mijn buurman over de schutting getrokken. De officier putte uit het om vangrijke dossier en kwam tot een bewezenverklaring van de stalking. Ze eiste 500 euro boete en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Politierechter M. Meeuwisse liet de boete vallen en veroor deelde de Krabbendijkse tot een maand voorwaardelijke gevan genisstraf. Ook de politierech ter bleef in het ongewisse over het slepende burenconflict. „Wat is de achterliggende ge dachte om kinderen vrees aan te jagen?", vroeg ze zich af. De officier was somber gestema over de toekomst. „Ik krijg de indruk dat de buren de schuld krijgen. Uw gedrag zal moeten veranderen, maar ik heb er een hard hoofd in." Den Hartog vond het lastig om verdachte duidelijk te maken dat ze moet stoppen met het belagen van de buren. De aanklacht betrof de periode tussen augustus vorig jaar en maart dit jaar, maar in werkelijkheid waren de peste rijen al enkele jaren aan de gang. „Dit speelt al langer. Er is heel lang geprobeerd te bemid delen, maar ze ziet haar eigen aandeel niet." Voor de slachtoffers was de maat vol. Zij schakelden ten einde raad de politie in. Om de impact extra te onderstrepen was er door een van de gezinnen 10.000 euro smartengeld ge vraagd. Vooral de kinderen, te gen wie ze angstaanjagende grijpgebaren maakte, hadden er emotioneel onder te lijden. De schadeclaim werd niet ontvan kelijk verklaard. Volgens raads man H. Dunsbergen ging het echter om een ordinaire buren ruzie. „Van stalking kan geen sprake zijn. Mijn cliënte woont daar al 44 jaar. Ik twijfel aan de verklaringen van de echtgeno tes. Zij proberen haar onderuit te halen", bepleitte hij vrij spraak. De politierechter zag de stal king als een vreselijk uit de hand gelopen conflict met buren. Ze hoopt dat er van de maand voor waardelijke gevangenisstraf een duidelijk signaal uitgaat. TERNEUZEN - De nieuwe par keergarage onder het Theater plein in Terneuzen wordt voor zien van deuren die uit oogpunt van sociale veiligheid snel ope nen en sluiten. Bovendien kun nen abonnementhouders dag en nacht van de parkeervoorzie ning gebruikmaken. Met het aanbrengen van de twee zogenoemde speedgraie-deuren hoopt de gemeente te voorko men dat ongewenste lieden snel naar binnen sluipen. Er hangt wel een extra prijskaartje aan van 50.000 euro. Daar voor kan meteen ook een abon nementlezer worden aange bracht. Uit onderzoek in het land geble ken dat de invoering van een abonnementsysteem voor ho telbezoekers en inwoners en be drijven in de binnenstad zal lei den tot een hogere bezetting van de parkeergarage. Abonne menthouders kunnen dan na melijk ook buiten de openings tijden van de garage hiervan gebruikmaken. door Famke van Loon SCHARENDIJKE - Scharen dijke blijft op zondag toch be reikbaar met het openbaar ver voer, ondanks eerder plannen van vervoersmaatschappij Con- nexxion de dienstregeling van lijn 134 op die dag te schrappen. Met wat schuifwerk is toch ge regeld dat de bus twee keer de Westschouwse kern (en een aan tal dorpen tussen Zierikzee en Scharendijke) aandoet. Bij de invoering van de nieuwe dienstregeling op 15 maart van dit jaar heeft Connexxion een aantal onrendabele lijndiensten op Schouwen-Duiveland moe ten schrappen. Ook de zondags dienst van lijn 134 werd eruit gehaald, omdat te weinig men sen hiervan gebruik maakten. Met als gevolg dat ondermeer Scharendijke, Brouwershaven en Zonnemaire op die dag ver stoken blijven van openbaar busvervoer. Deze plannen hebben dan ook op fel verzet gestuit van bewo ners, dorpsraadbestuurders en de gemeente Schouwen-Duive land, die in het schrappen van deie (en andere) dienstregelin gen een nieuwe aderlating za gen! Maar sinds afgelopen weekend rijdt bus 134 toch weer op zon dag. Mede naar aanleiding van de protesten heeft Connex xion volgens vervoersarchtitect P. Oosting de eilandelijke dienstregeling nog eens onder de loep genomen. Door wat 'kleine verschuivingen' in het rooster zullen ondermeer Scha rendijke en Brouwershaven toch twee keer per dag te berei ken zijn met de bus. Om kwart voor tien 's ochtends en om kwart voor zes 's avonds ver trekt de bus vanuit Zierikzee, die vervolgens een half uur later weer terugrijdt vanaf Scharen dijke. Wanneer lijn 134 rijdt, vervalt twee keer de rit voor lijn 133 naarRenesse. door Ron Magnée VLISSINGEN - Barman Arno Wouters van Café Soif aan het Bellamypark in Vlissingen heeft de titel Ober van het jaar ge wonnen. Dit gebeurde in Vlis singen bij de jaarlijkse oberra ce. Bij de teams behaalde de ploeg van restaurant De Gevan gentoren aan de Boulevard De Ruyter de eerste plaats. In een grote tent op het De Ruy- terplein was een parcours uitge zet dat barmannen en -vrouwen zo snel mogelijk moesten afleg gen. Daarnaast was belangrijk om, laverend langs de opgestel de bierfusten, bij de eindstreep zo veel mogelijk bier in de gla zen over te houden. Vlak voor de start waren het de barmannen van café Popeye die indruk maakten met hun zilve ren rokken. „Maar we gaan voor goud hoor", aldus barman A. Bezem. Uiteindelijk vielen ze buiten de prijzen. Het team van De Gevangento ren pakte uiteindelijk de eerste prijs, op de voet gevolgd door café Hart van Vlissingen en Pare Central. Naast de reguliere prij zen ging er ook een prijs naar de ploeg met de origineelste aan kleding. Deze trofee ging naar twee medewerkers van Pare Central die zich met z'n tweeën in één broek hadden gehesen. Een fietser in de Calandweg kijkt bij het afgaan van het proefalarm verbaasd naar de toeter op het dak. foto Dirk-Jan Gjeltema Die Goesenaar heeft al da genlang last van een stijve nek. Kout je gepakt, verkeer de beweging gemaakt en de boel zat hermetisch op slot. Zo luidde althans de officiële uitleg. Zijn collega's wijten het on gemak aan stress. Hij gaat namelijk over enkele dagen trouwen. ,,Het is nu maar te hopen", merkte een kantoor genoot op, „dat hij zijn stem niet kwijtraakt door dat kon tje. Kan hij ook geen ja meer zeggen..."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33