wvm Herinneringen aan Borssele van toen Echtpaar begint avontuur in India PZC Statenleden willen opheldering over tekort gemeente Terneuzen 15 NAZOMER FESTIVAL .NL Thoolse wegen afgesloten wegens werkzaamheden Ondernemers bezorgd over binnenstad agenda dinsdag 2 september 2003 Ruud Hessing wethouder in Leiden Boete voor mishandeling Wangedrag met boete bestraft Schouwenaar over de kop Ringbaan West langer dicht Info-avond computerclub in Goes Uitzondering Voorlichting Informatie over whiplash Middelburg slecht bereikbaar door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De slechte be reikbaarheid is de grootste be dreiging voor ondernemers in de Middelburgse binnenstad. Dat zegt voorzitter H. Boers van de Vereniging Ondernemers Mid delburg (VOM). De onderne mers hebben hun hoop geves tigd op de N57, maar vrezen dat de aanleg opnieuw wordt uitge steld. Boers uitte zijn zorgen gisteren na de presentatie van het Eco nomisch Profiel, een boekwerk je dat Middelburg bij potentiële nieuwe bedrijven moet aanprij zen. Zowel met de auto als met het openbaar vervoer is de bin nenstad slecht bereikbaar, vindt BoersAls mensen uit het station de stad inlopen kan dat nauwelijks zonder dat ze van het leven worden beroofd. Dat is voor de entree van de stad nooit bevorderlijk." Om het parkeer probleem op te lossen, moet de gemeente snel beginnen met de bouw van een parkeergarage aan de Bachtensteene, zei hij. Voor de verbetering van de be reikbaarheid per auto is de aan leg van deN57 noodzakelijk. De ondernemers en de Middelburg se politiek wachten met span ning op Prinsjesdag, wanneer het kabinet duidelijkheid ver schaft over de besteding van het budget voor nieuwe wegen. Eer der liet minister K. Peijs van Verkeer en Waterstaat al door- Advertentie 26aug t/m 7 sept 2003 0900 33 00033 schemeren dat de weg over Wal cheren niet de hoogste prioriteit heeft. ,,Ik hoop dat de derde dinsdag in september rust brengt", zei Boers. Wethouder H. Kool zei nog geen nieuws ge had te hebben vanuit Den Haag. „Er hangt voor Middelburg veel van af." Boers' collega G. Eijssens van de Middelburgse Bedrijvenclub (MBC) wees op het belang van culturele en sociale voorzienin gen voor het economische kli maat. „Economie bestaat alleen maar bij de gratie van cultuur, opleidingen en faciliteiten. We hebben ons dan ook altijd sterk gemaakt voor het nieuwe zwembad en het theater. We wil len bijvoorbeeld ook niet dat het Waterschap heel Walcheren kaal kapt." Volgens Eijssens is de uitstra ling van de stad belangrijk om dat het de doorslag kan geven bij de beslissing van bedrijven en werknemers om naar de stad te komen. De ondernemers zijn gelukkig met de komst van de Roosevelt Academy. Eijssens: „Het is leuk om studenten in de stad te heb ben, maar het is ook goed om het algemeen denkniveau te verho gen, dan krijg je vanzelf een goed werkklimaat." Eijssens is tevreden met het Economisch Profiel, waarin Middelburg in de etalage wordt gezet. „We hebben hier echt op aangedron gen. Als klanten vragen waar we precies zitten, sturen we nu een plattegrondje. Het is leuk om een folder mee te sturen. door Mieke van derJagt BORSSELE - Aan alles komt een eind, behalve aan de boekjes in vroeger tij den'. Die blijven ons gelukkig tonen aan wat er allemaal een eind aan is gekomen. Huizen, schuren, gewoonten, bezighe den, bedrijfjes, die we misschien wel ge kend hebben, maar straal vergeten wa ren. Uitgeverij Deboektant frist dezer dagen onze herinnering weer op met Borssele in vroeger tijden. Samensteller C. van den Bovenkamp uit Waarde liet zich bijstaan door Sam en Gerda Wagenaar uit Borsse le en wist weer tachtig bladzijden te vul len met nostalgische beelden en veel in formatie. Elk deeltje van de vroeger-tijden-boek- jes heeft zo z'n eigen charme. Altijd is het aardig om met je ogen langs de rijtjes schoolkinderen, meisjes van de meisjes vereniging of ouden -van-dagen-op- reis te gaan, om te zien of je mensen herkend. In het nu uitgekomen deeltje staan op vallend veel namen onder de foto's want Sam Wagenaar, de grote informatiebron, is bijna niemand vergeten. Ook niet de namen van de paarden waarmee hij zelf op twee foto's prijkt: eentje met een ploeg en eentje met een voer erwten. In het be gin van de tweede wereldoorlog heten de paarden nog Zus en Jans. In 1955 zijn ze op Borssele al een stuk hipper: Cellie en Hennie heten de werkpaarden dan en korte tijd later staan er Fergusons en an dere buitenlandse namen voor de kar. Foto's werden, ook in Borssele, dikwijls bij bijzondere gelegenheden getrokken. Een reisje met de bus in verenigingsver band, een jubileum, nieuwe uniformen voor de muziek of winst bij een brand weerwedstrijd. Gelukkig lieten ook be drijven van tijd tot tijd een plaatje schie ten, zodat we nu nog kunnen zien hoe ze voor de werplaats van timmerbedrijf Melis in 1934 te werk gingen: de delen op Timmerwerkplaats van Piet Melis in 1934. een zaagbok en zagen maar met de hand zaag. Even antiek is het kijkje in de smid se, een blik in het winkeltje van Jan en Tine Krijger, het plaatje van de petrole- umkar en de benzinepomp van garage Maas. Uiterst curieus is de foto van een schip op de kant. Voor het café op de Kaai is een scheepje kort na de rampnacht van 1953, losgeslagen en op de kant gezet. Het café werd overigens uitgebaat door de ouders van Sam Wagenaar. Diens moeder staat nog op een foto, terwijl ze op haar boers achter het toogje bezig is. Heel zelden greep in vroeger tijden eens iemand naar de camera omdat de situatie daar aanleiding toe gaf. In het boekje ge beurt het een paar keer. Tijdens een be jaardenreisje zijn een stel oude Borsselse mannetjes, nog met boerenhoedjes op, in foto uit'Borssele in vroeger tijden' een speeltuintje aan het wippen geslagen en op een voorjaarsdag heeft iemand het voltallige gemeentepersoneel gekoiekt, dat op de stoep een sigaretje zit te roken. Deboektant heeft de boekjes, die 19,95 euro kosten, in het dorp verdeeld, waar ze op verschillende adressen verkrijg baarzijn: bij Supermarkt Krijger, bij het Postkantoor en bij S. Wagenaar aan de Weststraat 5. LEIDEN - Ruud Hessing (44) uit Zierikzee, voormalig Eerste Kamerlid voor D66wordt wethouder in LeidenHij volgt zijn partijgenoot Alexander PechTold op, die 1 oktober aantreedt als burgemeester van Wageningen. Sinds de laatste gemeen teraadsverkiezingen is het mogelijk een wethouder van bui ten de eigen gemeente 'binnen te halen', maar die moet dan wel binnen afzienbare tijd naar zijn standplaats verhuizen. Hessing, geboren in Voorburg, is al vrij lang politiek actief. Hij zat vijf jaar, van 1990 tot 1995, in de Provinciale Staten van Zuid-Holland en bijna acht jaar in de Eerste Kamer. Hij verloor zijn zetel bij de laatste verkiezingen door de fikse ne derlaag van D66. Hessing is enkele jaren geleden uit Zuid- Holland naar Zierikzee verhuisd. Hij heeft bij de provincie Noord-Brabant gewerkt als beleidsmedewerker en van 1996 tot 2000 bij de gemeente Rotterdam als hoofd openbare orde en veiligheid. Sinds 1 augustus 2000 is hij werkzaam bij de ge meente Middelburg als directeur bestuursdienst en loco-ge- meentesecretaris. MIDDELBURG - Een 37-jarige inwoner van Vlissingen is gisteren in Middelburg voor huiselijk geweld veroordeeld tot 600 euro boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf. Verder werd de Vlissinger een contactverbod met zijn ex op gelegd. Bovendien moet hij aan de vrouw 300 euro smarten geld betalen. De politierechter achtte bewezen dat de man op 10 mei dit jaar in een woning in Vlissingen zijn ex in het ge zicht had geslagen. Zij liep kneuzingen op.Toen haar dochter tussenbeide wilde komen, kreeg ze van verdachte een klap te gen haar bovenlip. Die moest worden gehecht. De verdachte gaf de mishandelingen toe. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Wouw voor wangedrag in het verkeer veroordeeld tot 660 euro boete. De man veroorzaakte op 25 oktober vorig jaar op de A58 bij Kruiningen een onge val. Na de botsing met een auto reed hij door. De Brabantse automobilist reed levensgevaarlijk door met hoge snelheid over de vluchtstrook andere auto's rechts in te halen. Het ging fout toen de verdachte vlak na een inhaalmanoeuvre zijn auto naar links stuurde en in botsing kwam met een medewegge bruiker. De bestuurder was meteen na het Ongeval gevlucht. Uit zijn auto viel daarbij een bierkrat op de weg. OUD-VOSSEMEER - Een 23-jarige automobilist uit Schou- wen-Duiveland is in de nacht van zondag op maandag rond middernacht gewond geraakt toen hij met zijn auto over de kop van de Molendijk onderaan de Mareweg in Oud-Vosse- meer terechtkwam. Hij was de macht over het stuur verloren en belandde na een aantal duikelingen in de sloot. De man werd overgebracht naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom. GOES - De Ringbaan West rond Goes is een dag langer afge sloten dan oorspronkelijk de bedoeling was. De weg wordt tussen de Marconistraat en de Vogelwikkestraat geasfalteerd. Door de regen heeft het werk vertraging opgelopen. Gisteren zijn de nieuwe - rode - fietspaden afgekomen. Vandaag en morgen is de rijbaan aan de beurt. Als het weer meezit, wordt de weg woensdagmiddag weer opengesteld voor het verkeer. TERNEUZEN - De afdeling Zeeland van de Hobby Compu ter Club begint het nieuwe sei zoen met enkele bijeenkomsten. Vanavond geeft M. van Wijn- gaarde in hotel Goes in Goes een presentatie over het computer besturingssysteem Linux. Dit is een alternatief voor het veelge bruikte Windows van Micro soft. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Er zijn een leestafel, een in ternetaansluiting en een draad loos netwerk aanwezig. De toegang is gratis. Advertentie Inlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczefingscstraat 102A, 4421 BV Kapclle Tel. 0113-342383, fax 0113-340044 REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315670 Fax:(0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redaptie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door René van Stee TERNEUZEN - Vandaag be ginnen Gerrit Impens (43) en zijn Indiase echtgenote Dhan am Anjapulli (27) aan het groot ste avontuur in hun leven. Van nacht vertrokken ze met hun dochtertje Mithra (1) voor min stens drie jaar naar Veerapar- dorp, op enkele uren rijden van Chennai (Madras) in de Indiase deelstaat Tamil Nadu. Daar is het echtpaar het ecologische boerderijproject Thiru Valagum (gewijde grond) Farm begon nen. Uiteindelijk wil het er voorgoed gaan wonen. Het project is bedoeld om ecolo gische voeding te promoten en zelfvoorzienende werkgelegen heid te bevorderen onder boeren en landarbeiders van de klasse van de onraakbaren, de zoge noemde Dalit. Deze minderheid wordt al eeuwen onderdrukt en staat nog zelfs buiten het kas tenstelsel. De tendens is dat steeds meer kleine boertjes stoppen, hun land verkopen en in de industrie in de stad gaan STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Gertrudiskerk, 13.00-16.00 uur: Torenbeklimming; 13.00-16.30 uur: Bezichtiging monumen ten; GOES Grote Markt, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: Biljart voorouderen, buurtwerk Goese Polder; Grote kerk, 13.30 uur: Carillonbespeling door Sjoerd Tamminga; Revalidatiecentrum De Lindenhof, 16.45-17.45 uur: bewegen voor Astma en CODP-patiënten; Albert Heijn, 20.30 uur: Zeeland Nazo merfestival Ik, Zeeuws Meisje monoloog in de supermarkt; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.30 uur5: Bingo voor ouderen; KAPELLE Trinnety, 9.30-11.30 uur: Computerinloopochtend voor ouderen; De Vroone, 13.30 uur: Biljarten en kaar ten voor ouderen; 14.00 uur: Welfare- werk; KRUININGEN Gemeentehuis, 19.30 uur: Commissievergadering Welzijn; KWADENDAMME Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Wandeltui- nen met Orangerieplanten en waterpar tijen geopend voor publiek; Kwekerij Het Groene Weegje, 10.00- 17.00 uur: Geopend voor publiek; KRABBENDIJKE - De Meiboom, 18.45 uur: Jongens en meisjesclub voor groep 6,7,en 8; VLAKE Sequoiahof, 10.00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00-17.00 uur; Kaarten en biljarten; 19.00 uur; In loopavond, senioren en computers; Hotel Smits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Ooster- schelde. werken. Die ontwikkeling leidt er toe dat de dorpen steeds min der zelfvoorzienend worden en daardoor ook de traditionele In dische landbouwkennis dreigt te verdwijnen. „Omdat de vaart der volkeren aan veel mensen ontglipt en daardoor voor een belangrijk deel aangewezen blijven op landbouw, willen we die ont wikkeling een halt toeroepen. Dat doen we door de biodiversi teit te waarborgen door middel van de kweek en aanplant van inheemse bomen, struiken en medicinale kruiden, lokale veldgewassen en traditionele granen, streekgebonden groen tesoorten en Zuid-Indisch vee en pluimvee", legt Gerrit Im pens uit. Ook is het bedoeling cursusda gen op de Thiru Valagum Farm te houden. Doelgroepen zijn kinderen, oudere jeugd en man nen en vrouwen. Onder leiding van Dhanam ligt het accent op zowel onderwijsonderricht als educatie op het gebied van eco logische landbouw en hygiëne. Impens is sinds 1989 ontwikkelingswerker in India. Vanaf 1999 werkte hij in Zuid- India voor de VCDS (Village People Community Develop ment Society), een sociaal maatschappelijk hulpverle ningsproject voor twintigdui zend mensen in zestig dorpen langs de kust van de Golf van Bengalen. In Veerapar-dorp leerde hij in 2000 zijn huidige echtgenote kennen, die als land bouwontwikkelingswerker be trokken was bij de ontwikkeling van een andere modelboerderij in haar woonplaats. Ook zij be hoort tot de Dalit. Bij hoge uit zondering kreeg Dhanam dank zij de steun van haar vader de kans haar middelbare school opleiding af te ronden. Daar door wist zij zich te ontwors telen aan de kommervolle om standigheden waarin zij onder normale omstandigheid was ge doemd te leven. Impens verbleef de afgelopen tien weken met zijn gezin in Ter- neuzen, onder meer om voor lichting te geven en fondsen te werven middels de stichting Thiru Valagum Farm. Dankzij de inbreng van privégeld, de steun van vrienden, sympathi santen van de stichting (waar onder de Wereldwinkels in Zeeuws-Vlaanderen) en diverse ontwikkelingsorganisaties kunnen zij hun intrek in de boerderij nemen. Ook komt er op termijn een vrijwilliger uit Nederland om te assisteren bij de werkzaamheden. Tot 2005 is er nog ongeveer 60.000 euro nodig om onder meer het educatiecentrum te kunnen bouwen en om de aanleg van de 'model-volkstuin' af te ronden. In juni is ook een tweede wervingscampagne ge start om vier hectare landbouw grond aan te kopen. Daarnaast is een aparte zoektocht be gonnen om fondsen te vinden voor de aankoop van een ver voermiddel en telecommuni- catie-apparatuur. Diverse toe zeggingen zijn inmiddels bin nen. Impens en zijn echtgenoot heb ben er alle vertrouwen in dat hun missie slaagt. „Op de halve hectare die we nu in bruikleen hebben, staat de gierst inmid dels al een meter hoog. Na de oogst wordt er traditionele rijst gezaaid en geplant en wordt een perceeltje gereserveerd als door Rob Paardekam THOLEN - Aannemersbedrijf Elenbaas uit Poortvliet is giste ren begonnen met werkzaamhe den aan de Eendrachtsweg, de Wal en de Bakstraat in Tholen- stad. Deze zullen de hele maand duren. Sinds februari van dit jaar zijn de Botermarkt en de Kerkstraat in Tholen na elf uur 's ochtends afgesloten voor het autover keer. Toch proberen kleine vrachtwagens nog steeds re gelmatig het centrum in te ko men. Deze komen dan vast te staan in de bocht Bakstraat/ Brugstraat met alle overlast van dien. Door het versmallen van de bocht Eendrachtsweg/Bak- straat hoopt de gemeente vrachtwagenchauffeurs te ont moedigen deze route te nemen. De aannemer is gisteren begon nen met het herbestraten van dt Bakstraat en de Brugstraat. Op 15 september gaan de splitsing i van de Wal en de Eendrachts weg en de bocht Eendrachts- iweg/Bakstraat op de schop. Eer week later worden de werk zaamheden afgerond met hel herinrichten van de bocht Een- drachtsweg/Wal. Hier wordt de bestrating visueel zo aangepasl dat het doorgaande verkeer ei op wordt gewezen dat het via de Wal dient te rijden. De gemeente hoopt met deze maatregelen de overlast voor omwonender door (vracht)verkeer te vermin deren. Gisteren zijn ook de werkzaam heden op de splitsing Grind weg/Wattstraat op bedrijven terrein Noord begonnen. Deze duren tot en met woensdag. He' verkeer wordt omgeleid via de Edisonweg. door Raymond de Frel Gerrit Impens, zijn echtgenote Dhanam Anjapulli en hun dochtertje Mithra vertrokken vannacht naar India. foto Camile Schelstraete groenteveld. De opbrengst komt ten goede aan de werk-woonge- meenschap en de ingehuurde Dalit- landarbeiders. Op den duur moeten alle huishoudelijke ac tiviteiten zichzelf kunnen be druipen", aldus Impens. Dat laatste geldt overigens niet voor de trainingsprogramma's. Die kosten zullen afhankelijk blij ven van sponsoracties en bij dragen uit het verblijf van vrij willigers of studenten aan het proj ectcentrum TERNEUZEN - De PvdA-Sta- tenleden T. Luijendijk en M. Ie Roy vragen Gedeputeerde Sta ten om opheldering over het structurele begrotingstekort in de gemeente Terneuzen. Terneuzen kampt door slecht beleid van de vroegere gemeen ten Terneuzen, Sas van Gent en in mindere mate Axel in het laatste jaar van hun bestaan, met een structureel begrotings tekort van 6,4 miljoen euro. Ook kortingen van het Rij k op de Ge meentefondsuitkering droegen bij aan het opgelopen tekort. Daarom willen burgemeester en wethouders in Terneuzen de le ges fors verhogen. Luijendijk en Le Roy vragen Gedeputeerde Staten naar het provinciaal financieel toezicht op de gemeenten tijdens de her- indelingsoperatie. „Het tekort in de gemeente Terneuzen is in het bijzonder veroorzaakt door de uitgaven en aangegane ver plichtingen door de gemeente raad van de voormalige ge meente Terneuzen. Kunt u aangeven met welke reden toe stemming is verleend tot deze uitgaven en verplichtingen? En betekent dit dat het provinciaal financieel toezicht heeft ge faald?" Daar de lasten voor inwoner: van de gemeente Terneuzei flink zullen stijgen - Axel ken bijvoorbeeld nu al een structu rele jaarlijkse stijging van 25 to 30 procent - opperen Le Roy ei Luijendijk GS de financiële ef fecten van de herindeling voo de inwoners van Zeeuws Vlaanderen te evalueren. Ooi over de werkgelegenheid ma ken zij zich zorgen: „De ge meentelijke organisatie vai Terneuzen moet met vijftij mensen inkrimpen. Sluis ei Hulst zetten volgens de bericht geving eveneens het mes in d> organisatie. Betekent dit da door de herindeling de komend jaren voor jongeren geen banei meer beschikbaar komen bi j ge meentelijke organisaties?" BERGEN OP ZOOM - Whiplas Stichting Nederland houdj' morgen in ziekenhuis Lievens berg in Bergen op Zoom een in formatiemiddag voor whip lashpatiënten. Deze duurt va 10.00 tot 12.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31