FILM BYlrlE dinsdag 2 september 2003 De vijfde editie van Film by the Sea, die vrijdag in het Vlissingse Cine City begint, duurt deze keer tien dagen. Het meest in het oog springende thema is opnieuw Film Litera tuur. Verder veel presenta ties van internationale films en extra aandacht voor de Italiaanse cinema. - -^.'V The Calendar Girls, met vlnr: Tricia Stewart, Helen Mirren, Julie Walters en Angela Baker. foto John Schults/Reuters Girls geven zich met liefde bloot Een bond van plattelandsvrouwen uit het Engelse graafschap York shire ondernam vier jaar geleden een opmerkelijk actie, die tot in Amerika de aandacht trok. Om geld in te zame len voor onderzoek naar de ziekte leu kemie brachten de dames een kalender in de handel waarop zijzelf stonden af gebeeld tijdens de dagelijkse arbeid, maar zonder een draad aan het lijf. Een miljoen pond werd vergaard met die kalenders en met de verkoop van de filmrechten van het tragikomische verhaal achter dit ongewone initiatief. De film heet Calendar Girls en is de opening van het vijfde festival Film by the Sea. Helen Mirren speelt er de hoofdrol in. Het belooft de ultieme 'feel good movie' te worden van het nieuwe bioscoopsei zoen. Calendar Girls vertelt over de gezwo ren vriendinnen Tricia Stewart (Helen Mir ren) en Angela Baker (Julie Waters) die in het dorpje Knapely voor hun vertier vooral zijn aangewezen op de activiteiten van de vrouwenbond. Hun vrolijke bestaan wordt ruw door elkaar geschud als de echtgenoot van Angela leukemie blijkt te hebben en te sterven komt. Uit ergernis over de ver schrikkelijk naargeestige 'familiekamer' waar ze maandenlang in het ziekenhuis hun tijd hebben doorgebracht, besluiten ze geld te gaan inzamelen voor beter meubi lair. Tricia, de gangmaakster van Knapely, kom met het wilde idee van de blote kalen der. De actie loopt gierend uit de hand, wordt een nationaal succes en de middelba re meiden halen er zelfs de Jay Leno Show mee op de Amerikaanse televisie. Voor Helen Mirren (bekend als hoofdrol speler in de politie-serie Prime Suspect) is het van vitaal belang geweest dat het ver haal van Calendar Girls werkelijk is ge beurd. Als het zo maar een verzinsel was geweest van een scenarioschrijver die leuk uit de hoek dacht te komen, dan had het zelfs een verschrikkelijke film kunnen worden. 'La ten we een klucht maken over een club boe rinnen die een kalender gaan verkopen met foto's waarop ze naakt zitten te breien of aardbeienjam maken.' Dat had knap vrouwonvriendelijk en vulgair kunnen uit pakken. Maar het feit dat het wel degelijk echt is gebeurd en bovendien met waardig heid en goede smaak, dwong om er een film van te maken die óók getuigt van respect en goede smaak. En dat vooral vanwege het motief dat de échte 'calender girls' voor hun actie hadden. Dat is echt het allerbelang rijkste." „Ze deden het vooral uit enorme genegen heid voor de man die was gestorven. Niet alleen Angela Baker, maar ook al haar vriendinnen hadden in hem een dierbaar persoon verloren. En het maken van die ka lender was ook een manier om elkaar te steunen en om uit een tragedie iets positiefs te creëren. En waar ze ook meteen vreselijk veel lol aan hebben beleefd. Want reken maar dat die vrouwen zich gek hebben ge lachen toen die foto's moesten worden ge maakt." Dat is tijdens de filmopnamen niet veel an ders geweest, weet de 58-jarige ster-actri ce. „Want ook nogal wat van de betrokken collega's zijn ouder dan veertig, hadden nog nooit naaktscènes gedaan en hadden net als de echte vrouwen van Knapely een hoop aanmoedigingen nodig en flink wat glazen wijn." De échte Tricia Stewart en Angela Baker zijn overigens voortdurend bij de verfil ming aanwezig geweest. Zonder zich er gens mee te bemoeien, want ze snapten best dat het niet ging om een documentaire maar een speelfilm die in artistieke vrijheid gemaakt moest kunnen worden. Helen Mir ren was zeer van hen gecharmeerd. „Kranige meiden, erg 'Yorkshire'. Die men sen zijn heel direct, wars van kapsones en vooral ongewoon grappig. Tricia en Angela hadden altijd gein, met een feilloos oog voor de absurde kanten van wat ze om zich heen zagen gebeuren. En dat is nogal bij zonder omdat ze komen uit een streek van Engeland die weliswaar mooi is maar ook nogal geïsoleerd en met een moeilijk kli maat: erg regenachtig en kil. Het is verba zend dat uit die contreien, waar het leven hard is, zulke buitengewoon positief inge stelde mensen vandaan komen." Helen Mirren is een actrice met een formi dabele staat van dienst. Gekneed werd ze bij de Royal Shakespeare Company. Ge denkwaardige filmrollen speelde ze in on- ermeer 'Excalibur', 'Mosquito Coast', 'The Cook, The Thief, His Wife Her Lover' en meest recent 'Gosford Park'Maar meewer ken aan het alles behalve hoogdravende Calendar Girls heeft ze ervaren als een ver ademing: „Eindelijk eens een film met vrij - wel alleen actrices op de set. In een gemid delde speelfilm zitten doorgaans slechts een of twee substantiële vrouwenrollen. Ook in het theater zit je meestal met 85 pro cent mannen. Wat toch vreemd is, als je be seft dat er net zo veel vrouwen als mannen zijn op de wereld." Maar een vrouwelijke regisseur heeft ze toch niet gemist, hoewel het best voor de hand had gelegen. „Ik vond Nigel Cole bui tengewoon geschikt en hij had een voor beeldige instelling. Nooit heeft hij gepro beerd dit project naar zijn eigen hand te zetten, nooit heeft hij zich betuttelend ge dragen, nooit viel hij te betrappen op ook maar de geringste seksistische opmerking. Soms maak je mee dat bij mannen die pro beren om niet seksistisch te zijn - omdat ze weten dat het niet hoort - er toch ineens een bedenkelijke opmerking uitfloept. En als ze daarop worden geattendeerd, krijg je een reactie van: 'O, sorry, ik wilde niet seksis tisch zijn'. Dan kun je alleen zeggen: 'Dat is dan mooi, maar je bent het wél.' Nou, zulke dingen hebben we met Nigel Cole nooit er varen." „Wij vormden een groep actrices met bij el kaar ontzettend veel ervaring, waren alle maal de angst voor het vak lang en breed voorbij en je mag geloven dat we het hem ontzettend moeilijk hadden kunnen ma ken, als hij ons had geërgerd. Maar Nigel was charmant, geestig, aanmoedigend en hij nam die hele film op zijn rug. Voor mij is dit echt een les geweest. Dit is een voortref felijke film over vrouwen, maar hij werd gemaakt door twee mannen: regisseur Ni- gel Cole en de schrijver Tim Firth, die een amusant en waarachtig script heeft afgele verd. Ik kan niet anders dan hen grote lof toezwaaien." Inmiddels heeft Helen Mirren nog een an dere positieve ervaring met een bijzondere regisseur achter de rug. Met Robert Red- ford als tegenspeler voltooide ze onlangs in Amerika de opnamen van 'The Clearing', het regiedebuut van de Nederlander Pieter Jan Brugge. „Ik speel de vrouw van Redford. Het is een ontvoeringsverhaal. Het gaat over een rijk echtpaar. Ze houden van elkaar maar ze zijn enigszins uit elkaar gedreven. Dan wordt hij gekidnapt en wordt zij opgeza deld met de taak al die afschuwelijke be slissingen te nemen. De crux van de plot is dat deze twee mensen er dan pas echt achter komen hoe veel ze van elkaar houden. Een erg mooi verhaal. Pieter Jan Brugge bewees zich een zorgvuldig en goed geïnformeerde regisseur. Heel visueel ingesteld ook. Hij is een interessante man omdat hij al erg lang in de business werkzaam is geweest, meest al als 'line producer'. In die hoedanigheid heeft hij gewerkt aan heel grote films. Niet alleen voor wijlen Alan Pakula, zijn schoonvader, maar ook voor Michael Mann. 'The Clearing' is dan een betrekke lijke kleine productie, maar volgens mij wel een om naar uit te kijken." Het wachten zouden we volgens Mirren voorlopig het beste kunnen bekorten met om te beginnen het bezichtigen van Ca lendar Girls: „Want het is ronduit lief en spiritueel amusement dat de mensen hoop geeft." Pieter van Lierop

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23