passieux Slachtoffers bij aanval Gaza-stad VNG eist ruimere pardonregeling 21 Ov-reiziger dupe van kabinetsbezuinigingen m W Acties Vlissingen, Terneuzen en Antwerpen tegen liberalisering mm mrnmm Axelse kinderen krijgen ruimte -j Zeeuwse honden vinden lichaam J vermiste man in Bretagne 100-jarige emigreert naar familie Zuid-Afrika JLI fiLM BYWE Ë22 pagina 23 t/m 27 Nederland is hulpeloos bij aanslag Rajoy wordt leider Partido Popular Ajax verhuurt Cristian Chivu Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- 1 [11° Laatste bui 246e jaargang no. 209 dinsdag 2 september 2003 los nummer 1,10 Camping Favoriet Milder standpunt 71 68 555530 _i 1 J *<l O NW 3 Wisselend bewolkt en nog een enkele bui. Matige noordwestenwind en maxima rond 16 a 17 graden. ir iffi ÉMfmnwr" iiMmi iiai mil i n n internet: www.pzc.nl J OOSTWAL 1 GOES TELEFOON 0113-226695 KOOKMAGAZIJN M&miÊÈ&ËÊÊÊÊÊË door Carla van de Merbel GOES - Zeeuwse reddingshon den en hun begeleiders hebben afgelopen weekeinde in Bretag ne het lichaam van de vermiste Sybrandus Nicolaas Brouwer gevonden. Zondagmiddag werd het li chaam van de 51-jarige man uit Friesland, die sinds 19 juli ver mist werd, aangetroffen. Vier Zeeuwse reddingswerkers, die lid zijn van de Reddings Honden Werkgroep Wester voort (bij Arnhem) zochten in Bretagne. Aan de zoekactie de den nog vier honden en zeven personen van deze werkgroep mee. Vanaf zaterdag werd het te doorzoeken gebied uitgekamd. Drie van de vier Zeeuwse teams (hond en begeleider) hebben het lichaam van Brouwer gevon den. Onder hen Daan Baljeu uit Vlissingen en zijn hond Sjors. Baljeu weet niet hoe Brouwer om het leven is gekomen. Brouwer is het laatst gezien op een camping in Arzano, bij Lorient. De reddingswerkers zijn van daaruit gaan zoeken. Baljeu: „We begonnen in een straal van drie kilometer rond de camping en hebben de man zondagmiddag om ongeveer drie uur gevonden. Dat was niet moeilijk, dat doen de honden. Die komen dan 'vertellen' dat ze iets gevonden hebben en bren gen ons naar de bewuste plek." De Reddings Honden Werk groep Westervoort was inge schakeld door het televisiepro gramma Tros Vermist en de politie. van onze redactie binnenland BREDA - Het leven begint bij honderd, moet Gerard Koopal uit Breda hebben gedacht toen hij besloot naar Zuid-Afrika te emi greren. Vandaag stapt hij op het vliegtuig naar De Kaap. Heel zijn leven heeft Koopal al gereisd. Hij woonde meer in verre streken dan in Nederland. Meer dan zeventig jaar is hij getrouwd geweest, maar na het overlijden van zijn echtgenote Adri- na werd het stil in zijn ap partement in het zorgcen trum in Ginneken. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Toen hij bij zijn laatste huwelijksju bileum tegenover deze krant zijn favoriete land mocht noemen, zei de glo betrotter gedecideerd: Zuid-Afrika. Daar woont ook zijn zoon Gerard, met vrouw en kinderen (en kleinkinderen). En dan kan een overgroot vader er nog wel bijGis teren werd druk handen geschud in zorgcentrum De Werve. 'Mijnheer Koopal gaat emigreren', zingt het door de gangen. Al geloofden de meeste bewoners er aanvankelijk niets van. GPD Europese havens weer plat van onze redactie economie VLISSINGEN - De ha vens in Europa krijgen op nieuw te maken met acties van werknemers die pro testeren tegen de liberali sering van het havenwerk. Ook in de Zeeuwse havens en Antwerpen staan ma nifestaties gepland tegen de voorstellen van de Eu ropese raad van trans portministers. Het verzet tegen de zogeheten port package moet resulteren in een 24-uursstaking op 29 sep tember. Die dag wordt of in Brussel of in Rotterdam een gro te bijeenkomst gehouden, zo hebben de vakbonden gisteren bekend gemaakt. Volgens Niek Stam, bestuurder van FNV Bondgenoten, zijn er deze week personeelsbijeenkomsten bij Verbrugge Terminals in Vlissin gen en Terneuzen en waar schijnlijk ook bij Ovet. Bespro ken wordt of er in de aanloop naar 2 9 september al ludieke ac ties gevoerd kunnen worden. De bonden voeren al enige tijd actie tegen de plannen van de Europese Unie om het haven werk vrij te geven. Vooral de omstreden zelfafhandeling, het vrijgeven van havenwerk aan niet-ha ven werkers, houden de gemoederen flink bezig. Op 9 september begint de zogenoem de conciliatieprocedure tussen het Europees Parlement en de raad van transportministers. Na deze termijn van bemidde ling zal waarschijnlijk begin november duidelijk zijn of de EU-plannen worden aangepast of van tafel verdwijnen. „Het Europees Parlement is nu voor een vergunningstelsel voor havendiensten en tegen zelfaf handeling op de terminals. Wij hopen dat de leden daarbij blij ven," zegt N. Stam van FNV Bondgenoten. „De ministers willen echter geen vergunnin gen, maar marktwerking en zijn verder voor de zelfafhandeling door derden." Met de acties wil len de Europese bonden de par lementariërs ondersteunen. De Rotterdamse haven krijgt een aantal keren te maken met het protest. FNV Bondgenoten kondigt ook acties aan in Am sterdam, Terneuzen en Vlissin gen. Voor de manifestatie op 29 sep tember rekent de organisatie in heel Europa op 25.000 actie voerders. Ook elders in Europa zullen havenwerkers deze maand in actie komen. In de ha vens van de Belgische steden Antwerpen, Gent, Zeebrugge, Oostende en Brussel wordt het werk neergelegd. Verder in de Duitse havens Hamburg, Bre merhaven, Rostock en Lübeck en in Frankrijk in onder meer Le Havre, Marseille en Duinker ken. GPD Palestijnen rennen weg nadat vanuit een Israëlische helikopter een personenwagen in Gaza-stad wordt geraakt. foto Suhaib Sale/RTR van onze redactie buitenland GAZA-STAD - Een raketaan- val door Israël op een auto in Gaza-stad heeft gisteren zeker een Palestijn het leven gekost. Dat verklaarden ooggetuigen kort nadat Israëlische Apache helikopters raketten hadden af gevuurd op de wagen in het cen trum van de stad. Een volgauto raakte zwaar beschadigd. Palestijnse bronnen hebben te gen de Israëlische krant Haaretz en het Britse persbureau Reu ters verklaard dat er een dode is gevallen. Het zou gaan om de 36-jarige Hader al Hoeseri, een belangrijk lid van de gewapen de tak van Harnas, de Izzedine al Qassam-brigades. Het Duitse persbureau DPA meldde dat twee andere leden van deze bri gades zijn gedood. Ook de meldingen over het aan tal gewonden loopt uiteen, van twaalf tot 25 Palestijnen. Het zou vooral gaan om omstanders en vermoedelijk ook enkele Ha- mas-leden die op tijd uit de be schoten auto's wisten te ont snappen. De Israëlische helikopteraanval was de zesde in twee weken. Daarbij zijn zeker tien Hamas- activisten gedood en een onbe kend aantal burgerslachtoffers gevallen. Palestijnse onderhandelaars zijn intussen bezig met een be middelingspoging om de ernsti ge crisis in de relatie tussen de Palestijnse president Arafat en premier Abbas te bezweren. De machtsstrijd tussen de twee is zo hevig dat samenwerking on mogelijk is en de situatie binnen de Palestijnse Autoriteit on werkbaar wordt. Arafat werd eerder dit jaar on der druk van de Verenigde Sta ten gedwongen een deel van zijn macht af te staan aan een pre mier. Hij weigerde echter de controle over een groot deel van het Palestijnse veiligheids apparaat aan Abbas over te doen. De machtsstrijd verhevigde zich nadat Arafat vorige week een vertrouweling aanstelde als nationaal adviseur, een soort minister van Binnenlandse Za ken die de zeggenschap krijgt over de vele veiligheidsdien sten. ANP/DPA/RTR/AFP AXEL - De leerlingen van basisschool Antonius in Axel sjouwen op hun eerste schooldag met een glijbaan voor het kleuterspeelplein. Het speelplein is tijdens de zomervakantie met een grasveldje van 320 vierkant meter uitge breid. De kleuters hebben nu volop de ruimte. Bij goed weer kunnen eindelijk de speelwerktuigen uit het berghok worden gehaald. Die had de school al een tijd geleden gekocht, maar de kleuters mochten er niet mee spelen. Volgens de regels mogen de toestellen uit oogpunt van veiligheid alleen worden gebruikt op een zachte ondergrond. foto Camile Schelstraete doorCarel Grol DEN HAAG - Er dreigt een con flict tussen het kabinet en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), de Raad van Kerken en Vluchtelingenwerk. De organisaties willen een rui mere pardonregeling waarbij zesduizend in plaats van 2200 asielzoekers in Nederland mo gen blijven. Minister Verdonk (Vreemdelin genzaken) weigert hieraan toe te geven. De coalitiepartijen CDA, WD en D66 blijven ondanks de weerstand van de drie organisa ties vierkant achter het voorne men van Verdonk staan. Afgelo pen vrijdag maakte het kabinet een pardonregeling bekend. Om in aanmerking te komen voor pardon moet een asielzoeker vijf jaar in Nederland zijn, geen crimineel verleden hebben en nog steeds bezig zijn met de eer ste aanvraag. Tweeëntwintig honderd asielzoekers voldoen daaraan. De rest van de zeven duizend asielzoekers die meen den in aanmerking te komen Het Nederlandse leger richt zich dermate veel op acties in het buitenland, dat het eigen land onvoldoende beschermd is te gen een grote terroristische aanslag. Dat zijn de eerste conclu sies van een onderzoek naar nationale veiligheid door het nieuwe Clingendael Centrum voor Strate gische Studies. De Spaanse minister president José Marfa Aznar (r) heeft gisteren Mariano Rajoy (1) be noemd als enige kandi daat voor het leider schap van zijn partij, de Partido Popular. De Basken hebben niet ne gatief gereageerd op de benoeming. Ajax verhuurt Cristian Chivu de komende vier maanden aan AS Roma. In de tussentijd werken de Amsterdammers en de Ita liaanse club verder aan de definitieve transfer van Chivu. De overgang van de Roemeen was onzeker ge worden doordat Roma er niet in slaagde een bank garantie te over leggen voor de transfersom. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7radio en televisie: 9; buitengebied: 10,11 en 12; zeeland: 13, 14, 15, 17 en 19; sport: 20 en 21; bijlage film by the sea: 23, 24, 25, 26 en 27. van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De forse bezuini gingen op het stads- en streek vervoer van de twee kabinetten- Balkenende hebben onvermij delijk ingrijpende gevolgen voor de reizigers. Ze zullen lei den tot tariefsverhogingen en tot aanzienlijk minder bussen, trams en metro's. Dat concludeert het transport- onderzoeksbureau NEA in een gisteren gepubliceerd rapport in opdracht van provincies en gemeenten. Het regionale openbaar vervoer kost de overheid jaarlijks onge veer een miljard euro aan subsi die. Daarin wordt de komende jaren behoorlijk gesnoeid, oplo pend tot een bezuiniging van 175 miljoen euro in 2007. Voormalig minister De Boer (Verkeer) heeft in de Tweede Kamer altijd volgehouden dat de reizigers de dans grotendeels zullen ontspringen. Hij ver wachtte veel heil van de aan bestedingen van het openbaar Vervoer in de regio, waardoor ojv-bedrijven efficiënter zouden gaan werken. Hierdoor moe ten ze met minder geld dezelf de dienstverlening kunnen bie den. Volgens NEA kan met efficiën ter werken echter 'slechts' zestig miljoen worden bespaard. Het terugdringen van zwartrijden zou nog eens tien miljoen kun nen opleveren. Dat is echter lang niet genoeg om de bezuini gingen in te vullen. Daarom moet volgens het bureau zonder twijfel worden gesnoeid in het aanbod en moeten de tarieven omhoog. Gedeputeerde Staten van Gel derland maakten begin juli al bekend veertig buslijnen te wil len schrappen. Volgens bestuur der R. Mast van FNV Bondgeno ten staan er meer dan honderd banen op het spel. ANP Advertentie voor het pardon, worden alsnog uitgezet. Dat vinden VNG, Raad van Ker ken en Vluchtelingenwerk on verteerbaar. De strenge regeling die het kabinet wil, moet wor den uitgebreid naar vluchtelin gen die al meer dan vijf jaar in Nederland zijn. Of zij in die pe riode al een keer zijn afgewezen, mag volgens de organisaties geen rol spelen. De VNG en de Raad van Kerken maakten gisteren bekend zich aan te sluiten bij het standpunt van Vluchtelingenwerk, die zich vanaf het begin sterk maakte voor een ruimer pardon. Ze hopen een Kamermeerder heid alsnog te kunnen vermur wen tot een milder standpunt. Voorlopig lijkt daar geen kans op. WD-kamerlid Arno Visser: „Het kabinet heeft een besluit genomen waar we tevreden over zijn. Ik zie geen enkele reden om daarvan af te wijken." CDA-ka- merlid Wim van Fessem: „Ik zie op voorhand geen reden om af te stappen van onze steun voor het kabinet." GPD KRANT voorletters: je: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. straat: nr Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder postcode: staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin- plaats:nen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgege vens. In de colofon treft u nadere informatie aan. c noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: C per maand met automatische incasso 20,50). c per kwartaal met automatische incasso 55,10). D per jaar met automatische incasso 209,90). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig) ■■■■■Mi MmmmMmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1